HET WEER CKV en CBC-leden zetten hun besturen schaakmat Brieven in kokertjes over zee Burgemeester van Hillegom zal benoeming tot commissaris in Overijsel aanvaarden Robert Kennedy gaat praten met Soekarno Haarlemmer bij botsing met trein omgekomen KNSB oneens met keuze Pannekoek Sjoukje Dijkstra al direct aan top OVB trekt zich terug: EVC zegt hulp toe Politie beschermt werkwilligen Koffie duurder, maar thee goedkoper Drs. Gijzeis burgemeester van Heerlen? „Aandeelhouders van HSM krijgen wellicht 110 pet" Ongevallen door de gladheid «W MORRIS éeforeyouSnij/ SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Iets minder koud Het woord is aan In de krant van heden: SCHEVENINGSE VISSERS BLIJVEN STAKEN Te academisch De vissersstaking Nieuwe commissie Kinderhanden Smeden Vriendschapshanden Directeur Hoorman prof. dr. J. E. Andriessen, heeft gis teren een bezoek gebracht aan de staatsmijnen in Limburg. Op de foto volgt de minister in een pijler van 1.15 meter hoogte gespannen de ver richtingen van de volautomatische ontkoolapparatuur. Op „onbewaakte" bij Manpad In de nacht van maandag op dinsdag Is een personenauto op de onbeveiligde overweg aan de Lcidsevaart in Heemste de, ten noorden van het Manpad, in bot sing gekomen met de motorposttrein van Amsterdam via Haarlem naar Rotterdam, die omstreeks tien over half een de over weg passeerde. De bestuurder, de 29- jarige J. Ronde uit Haarlem, die tijdelijk In Heemstede woonde, kwam daarbij om het leven. Het slachtoffer was ongehuwd. De auto werd vermorzeld. De automobilist kwam voor de tweede keer over de overweg. Hij had juist twee bruiloftsgasten afgezet. De heer Ronde stop te even voor hij de overweg zou passe ren en reed daarna door. De auto werd door de uit Haarlem komende posttrein, die met een snelheid van ongeveer 110 km. reed, aan de linker zijkant aangere den. De treinbestuurder verklaarde later de auto gezien te hebben, maar het was onmogelijk een botsing te vermijden. De autobestuurder moet op slag dood zijn geweest. Het lichaam is naar het St. Elisabeths Gasthuis in Haarlem overge bracht. BARTELJORISSTR HAARLEM TEL '3439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot moigenavond: Veel bewolking en plaatselijk mist, in hoofdzaak in het zuiden en midden van het land. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. In het noorden van het land lichte vorst, elders tempe raturen om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. De Koninklijke Nederlandse Schaatsen rijders Bond is verontwaardigd over het feit, dat het N.O.C. dokter Pannekoek van de K.N.V.B. als medisch begeleider heeft aangesteld van de schaatsploeg tijdens de Olympische Winterspelen in Innsbruck. Niet alleen worden hierdoor de artsen Martini en Enschede gepasseerd, die de selectiepioeg dit seizoen en voorgaande seizoenen onder controle hebben gehad, maar wat de K.N.S.B. veel ernstiger vindt is het feit, dat dokter Pannekoek ook de plaats inneemt van de masseur en con ditietrainer de heer Holleboom. De voorzitter van de technische com missie van de K.N.S.B., de heer Schouten, en de secretaris, de heer Van Dalfsen, hebben hierin aanleiding gevonden hun functie neer te leggen. In een brief heeft de K.N.S..B bij het N.O.C. tegen de aan stelling van de heer Pannekoek gepro testeerd. De oud-voorzitter van de T.C., de heer Henny Roos, secretaris van het hoofd bestuur, vertelde ons: „Het is natuurlijk niet juist dat de heren Schouten en Van Dalfsen zich hebben teruggetrokken. Maar het feit is, dat we de heer Pannekoek niet eens kennen. Hij kent trouwens de rijders ook niet. Bovendien hebben we geen dokter nodig. Als een rijder verkouden wordt is hij al niet bruikbaar meer en als er een ziek wordt kan hij naar een ziekenhuis. We hebben er dan ook niet op gestaan dat dokter Martini of dokter Enschede naar Innsbruck zouden gaan, maar als iemand in aanmerking komt dan zijn het toch wel deze artsen. Wat de heer Holleboom betreft: de maat voor zijn Olympisch costuum was al genomen en hij had speciale maatregelen getroffen in verband met zijn werkzaamheden". Vanavond zal de K.N.S.B. met de heren Schouten en Van Dalfsen over deze kwestie vergaderen. Er moeten al stemmen zijn opgegaan om uit protest de schaatsploeg voor Innsbruck terug te trekken. „Maar zover mag het natuurlijk niet komen", aldus de heer Roos. Sjoukje Dijkstra, die in Grenoble haar Europese schaatstitel voor de vierde maal verdedigt, nam bij de eerste verplichte figuur: de tegenkering binnenwaarts, een voorsprong op al haar concurrenten. De uitslag was: 1. Sjoukje Dijkstra (Nederl.) 175,6 pnt.; 2. Regine Heitzer (Oostenrijk) 168,4 pnt.; 3. en 4. Nicole Hassler (Fr.) en Diana Clifton-Peach (Gr.-Br.) beiden 155,6 pnt.; 5. Sally Ann Stapleford (Gr.- Br.) 152,4 pnt. Multatuli: De hevigste uitdrukking van smart is het sarcasme. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 11 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 In de Vishal en op zee4 Langs sluizen en havens 4 Uit stad. en omgeving4, 5, 7 Kunst 9 Radio en t.v9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's 49e JAARGANG NUMMER 59 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De Scheveningse leden van de erken de vakorganisaties C.K.V. en C.B.C. hebben gisteravond in een rumoerige vergadering de besturen van hun bonden schaakmat gezet. Vrijwel eenstemmig verwierpen zij de wijzigingen in de C.A.O. voor 1964, zoals die inmiddels tussen de bonden en de reders waren overeengekomen. Met lege handen heb ben de bondsbestuurders de vergadering moeten verlaten. Er bleef hun slechts over om bij de werkgevers hun al ge accepteerde voorstellen in te trekken. De staking op Scheveningen gaat overi gens gewoon door. Het O.V.B. heeft wel iswaar op gerechtelijk bevel het nooit-ge- geven stakingsparool ingetrokken en de gedagvaarde vissers zijn afgetreden, maar er zijn inmiddels nieuwe commissieleden benoemd, die het werk van hun voorgan gers met algemene instemming op de oude voet voortzetten. Met een geduld een betere zaak waardig, trachtte landelijk C.K.V.-bestuurder A. de Boon gisteravond nog te redden wat mogelijk was. Niet voor niets hadden de bonden juist op hem veruit de deskundigste en best geïnfor meerde uit hun midden een beroep ge daan. Kennelijk was het op dit moment onbe langrijk dat de heer De Boon de vak groep visserij van de bond eigenlijk al heeft verlaten. Er moest zwaar geschut in stelling worden gebracht. En nu kreeg juist de man die zich altijd met hart en ziel aan de visserij en de vissers heeft gewijd, de ondankbare taak om een bij voorbaat verloren strijd zo goed mogelijk te Strijden. Zijn medebestuurders geen van allen ooit zo nauw als hij bij het vissersbedrijf in al zijn facetten betrok ken keken toe hoe hun collega aan een vrijwel hopeloos gevecht begon. Het had niet veel gescheeld, of het was vakman De Boon nog gelukt. Als zijn be toog wat minder academisch was geweest en als de roerige zaal zich van interrup ties had onthouden, had hij misschien een groot aantal leden overtuigd. Maar De Boon is de oudle vakbondssfeer wat ont groeid, zijn betoog miste de popularise ring waarmee Jaap Koning zijn mensen kan pakken. En de zaal gaf hem geen gelegenheid om zijn uitstekend gedocu menteerd relaas goed over te laten komen. De stakers wensten kennelijk niet te wor den beïnvloed en temidden van uitroepen en gejoel uit de zaal verloren de woorden van De Boon alle kracht. Zelfs het kern punt van zijn uitleg „de eisen van de bon den zijn voor 100 percent door de reders ingewilligd" werd met boe-geroep beant woord. Zo verloor De Boon met ere de strijd voor zijn ongetwijfeld goede zaak. Als één man stonden de voor het merendeel sta kende leden op als bewijs van afkeuring voor de voorwaarden, die hun bonden met de reders hadden overeengekomen. „Alles of niets" was hun overtuiging. Varen op een deel van de besomming heeft voor hen kennelijk afgedaan. Het gaat nu om een vaste gage en daarbij een percentage van de besomming. Een C.A.O. naar het voorbeeld van „IJmuiden". 's Middags hadden de stakers na de in Nederland overigens unieke uitspraak van het kert geding een vergadering be legd, waarin de nieuwe gedragslijn werd bepaald. Er wordt gestaakt en er wordt gepost voor de mensen die toch zouden willen varen. Het O.V.B. heeft zich uit de actie teruggetrokken, de organisatie zal ook de stakingskas gesloten houden en de drie met dwangsommen bedreigde com missieleden zijn afgetreden. Maar later op de middag was er alweer een nieuwe com missie van twaalf man, die het werk van de stakingsleiding gaat voortzetten. „En er zal in het Nederlandse volk ge noeg aanwezig zijn," zo zei de heer Ko ning over de financiële aspecten, „om voor de vrouwen en kinderen van de stakers te zorgen." Een deel van die steun werd tijdens de vergadering al verrassend aangeboden door de (communistische) Eenheids Vak Centrale, die financiële hulp toezegde. De heer Koning hield voor zijn officiële uittreden uit de stakingsactie nog een ge ëmotioneerd betoog, waarin hij nog eens een opsomming gaf van zijn voornaamste argumenten. „Het O.V.B. heft de staking op," zo zei hij, „maar vissers, houdt de gelederen gesloten. Geeft de reders en de vakbeweging het juiste antwoord. Wat er ook gebeurt, blijft staan. Het woord is aan jullie. Ik mag geen leiding meer ge ven en daar leg ik me bij neer." De koffie is met ingang van vandaag twaalf tot achttien cent per half pond duur der geworden. De thee daarentegen wordt vier cent per pakje van een ons goedko per. De verhoging van de koffieprijs is het gevolg van een stijging van de wereld marktprijzen. In politieke kringen verwacht men dat de voormalige staatssecretaris van Econo mische Zaken drs. F. J. W. Gijzeis, thans Tweede-Kamerlid voor de K.V.P., zal wor den benoemd tot burgemeester van Heer len. In die functie zou hij dan de opvolger zijn van mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, die commissaris der koningin in de provincie Limburg is geworden. Premier Nehroe van India brengt de gebruikelijke Indische groet bij zijn aankomst in New Delhi uit Bhoeba- neswar. Naast hem zijn dochter In dira Gandhi, die haar 74-jarige vader verzorgde tijdens de reis. (Telefoto), (Zie ook pagina 3) De minister van Economische Zaken. Beschermd door de Haagse politie zijn vannacht om half drie dertien werkwil lige Scheveningse vissers thuisgebracht, nadat zij in IJmuiden binnenliepen. De vissers vreesden moeilijkheden met de stakers en vroegen voordat zij met een huurbus uit IJmuiden vertrokken om po litiebegeleiding. Aan de rand van de stad stond toen een politie-auto klaar. In de Sloepstraat stap ten de werkwilligen uit. Ze werden door een groepje van onge veer twintig stakers met scheldwoorden en sneeuwballen verwelkomd, maar tot moeilijkheden is het. verder niet gekomen. Nederlandse tankschepen zullen in maart 350.000 plastic kokertjes ver spreiden over de wereldzeeën in het kader van de actie „Kinderhanden smeden viendschapsbanden". Meer hierover kunt u lezen op pagina 2. Het is vrijwel zeker dat de huidige burgemeester van de Zuidhollandse ge meente Hillegom, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden zal worden benoemd tot commissaris van de ko ningin in de provincie Overijsel. De heer Van Nispen is enige tijd geleden be naderd voor deze hoge post en na een korte bedenktijd beeft hij positief gerea geerd. Aangenomen wordt dat jhr. Van Nispen per 15 februari tot commissaris van de koningin in Overijsel wordt be noemd. De huidige commissaris, ir. J. B. G. M. ridder de van der Scbueren, zal op 31 januari aftreden. Naar wordt verwacht, zal het Konink lijk Besluit zeer binnenkort afkomen. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Justitie, Robert Ken nedy, gaat naar Tokio. In opdiacht van president Johnson zal hij in de Japanse hoofdstad met president Soekarno praten over de Indonesische politiek tegen de Federatie Maleisië en andere zaken die voor de Verenigde Staten en Indonesië van belang zijn. Jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden. Voor de aandeelhouders van de Haarlemsche Scheepsbouw-Maatschappij (H.S.M.) zit er als alles goed gaat nog een liquidatie-uitkering in van 100 en wellicht wel van 110 percent in. Een en ander is afhankelijk van de opbrengst van de in aanbouw zijnde draagvleugelboot, die normaal meer dan zevenhonderd duizend gulden oplevert. Dit zei ons van morgen de directeur van de werf ir. H. Hoorman. Zoals bekend wordt donderdag in Rotterdam de liquidatievergadering ge houden. Tengevolge van de gladheid van de weg .zijn maandag in de gemeente Velsen ver scheidene ongevallen gebeurd waarbij nogal veel materiële schade werd aan gericht. Op de zuidelijke verbindingsweg van de Velser tunnel kwam een personenauto, bestuurd door een 26-jarige inwoonster van Velsen-Noord, in botsing met een vrachtauto. Zij viel door de schok op de rijbaan maar liep slechts lichte verwon dingen op. Op de splitsing van de Visseringstraat en de Prins Hendrikstraat in IJmuiden ontstond een aanrijding tussen twee vrachtauto's. Eén hiervan botste vervol gens tegen een geparkeerde bestelauto, die zwaar werd beschadigd. Niemand werd ge wond. Een vijftigjarige dame kwam maandag middag op de gladde stoep van de Sant- poortse Hoofdstraat te vallen. Met een hersenschudding is zij naar het Antonius- ziekenhuis gebracht.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1