Groeten van onze jeugd in kokertjes over zee 3 Studentenraad distantieert zich van Zuid-Afrikareis POLLE, PELLI EN PINGO (3 AGENDA Vaak onjuiste diagnose nodig om juiste medicijnen te kunnen krijgen Kort en bondig Stor en Fips in het land van Zjoezoe AEG Mooi initiatief van Roode Kruis KEELPIJN? Brand in Zwolse zeepfabriek In 1963 laagste aantal emigranten sinds 1947 Utrechtse medicus: Natuurschoon rond Biljoen behouden Opiumsmokkel via ons land naar België Drie doden in het verkeer PTT-gebouw met straalzendertoren in Buitenveldert longeman verdacht van moord in Nijmegen Erich Deppner voor rechter In Duitsland gedimpd licht bii mist en sneeuw v Stoomverwarming via steigerbuizen Noodweer in Amerika en deel van Europa Om het vriespunt "1 DINSDAG 14 JANUARI 1964 2 hoest? verkoudheid? GROENE KRUIS HOESTBONBONS PERFECT L f30.- Goed idee Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Kerkelijk nieuws Dtze KeeR Neew ikoe EKST6R TG PAKK6W IK 66W AU- wespew V6IU6' Op Haags bouwwerk ie es helpen probaat en smaken heerlijkI Nederlandse tankschepen zullen in maart 350.000 plastic kokertjes versprei den over de wereldzeeën in het kader van een actie „Kinderhanden smeden vriend schapsbanden" van het Nederlandsche Roode Kruis. De Nederlandse jeugd kan via deze moderne flessenpost contacten leggen met vriendjes in alle delen van de wereld. De kokertjes plastic buisjes van twin tig centimeter zullen van zaterdag af bij melkboeren, bakkers en apothekers overal in Nederland te verkrijgen zijn voor één gulden. Bij de kokers hoort een brief in het Nederlands, Engels, Frans en Spaans, waarin de oproep wordt gedaan een prentbriefkaart naar de afzender in Nederland te sturen. Het Roode Kruis hoopt, dat zo heel veel correspondentie-contacten ontstaan. Het startsein voor de actie wordt zaterdagmid dag gegeven in een t.v.-uitzending voor de jeugd (van de AVRO). De opbrengst van de actie is bestemd voor de nationale en internationale hulp verlening van het Roode Kruis. De kokers gaan in jutezakken (ieder met duizend stuks) mee op vijftien tot twintig tankschepen (van de Shell) en zullen in internationale vaarroutes langs vreemde kusten tussen 25 maart en 30 maart in zee worden gegooid. In verband met de vaarschema's moeten de capsules al vroeg bij het Roode Kruis in Den Haag terug zijn, namelijk vóór 25 januari. De AVRO-radio en t.v. zullen de reis van de brievekokers gaan volgen. De jeugd zal zo precies op de hoogte worden gesteld van het vervoer van hun brieven aan hun nog onbekende vriendjes in verre landen. Tegen half april verwacht het Roode Kruis de eerste antwoorden. De vinders mogen ook het Nederlandse Jeugd Roode Kruis een kaart sturen. Zij ontvangen dan een fotobriefkaart van Nederland terug. Het idee voor de actie „Kinderhanden smeden vriendschapsbanden" is van een ambtenaar van het ministerie van Maat schappelijk Werk, de heer G. Blanke- meijer, die in zijn vrije tijd actief is voor de wervingscampagnes van de Haagse af deling van het Roode Kruis. Hij wilde een massale flessepost opzetten, een idee da't enigszins veranderd de kokertjespost tot resultaat had. Proeven in een laboratorium hebben uit gewezen dat de kokers lange tijd water dicht zijn. Ze zijn zeer licht en zullen voor al door de wind naar verre stranden wor den gebracht. De kapiteins van de tankers zullen bovendien de capsules in zee wer pen langs kusten met zandige stranden. Niet iedere Nederlandse jongen of meisje kan er op rekenen, dat zijn kokertje ge vonden wordt en zijn oproep wordt be antwoord. Dit brengt een element van on zekerheid, maar ook van spanning en avon tuur. Komen echter grote aantallen in handen van de jeugd in vreemde landen, dan zal de P.T.T. het nog druk krijgen. c Stadsschouwburg tot en met donderdag 20.15 u.: Toneelgroep Centrum met „Ju dith" van Charles de Peyret Chappuis. Regie: Vladek Sheybal. Concertgebouw, vandaag 20.15 u.: Con cert door het N.Ph.O. o.l.v. Peter Paul Fuchs. Soliste: Branka Musulin, piano. BIOSCOPEN Cinema Paalce, 14, 19 en 21.15 u.: „Al leman", a.l. Frans Hals, vandaag 20 u.: en woens dag 14, 19 en 21.15 u.: „Een ondeugend vrouwtje", 14 j. I Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Hercules tegen Odysseus", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Wedren met de ooievaar", 14 j. Minerva, 19.30 u.: „Gejaagd door de wind", 14 j. Woensdag 14.30 u.: „De nieuwe •vonturen van Dik Trom", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Hoe «laag ik in de liefde", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Carthago In vlammen", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Binnen zonder kloppen", 18 j. Monopole (Zandvoort), tot en met woens dag geen filmvoorstellingen. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62) Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw Dagelijks geopend van 10-17 uur en zon- en feest dagen van 13-17 uur. PrentenkabinetTentoonstelling van tekeningen en reisschetsen van Jacobus van Looy. Tot en mët 19 januari. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat- Nieuwe Kerksplein)Tentoonstelling van kleine schilderijen van George Rueter Da gelijks geopend van 10-18 uur en van 20- 24 uur. Tot 1 februari 's Zaterdags en zondags van 10-18 uur en van 20-21 uur. Dagelijks grammofoonplatenconcert van 21-22 uur: César Franck. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3), Tentoonstelling „5 tot 500". Da gelijks geopend van 10-20 uur Klassiek grammofoonplatenconcert van 20-2330 u. Woonhuis Van Looy (Ingang KI Hout weg 103) Geopend donderdags van 10- 12.30 en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 uur. Museum Huis Van Looy (Kleine Hout weg 103, ingang Kamperlaan) tentoonstel ling: Verkenningen met de tekenstift. facsimiles, Hollandse tekeningen 17e eeuw uit de collectie B. H. de Roos Tot en met 16 januari. Geopend dagelijks, zon- en feestdagen 14-17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 1115 u. en de eerste zondag van de maand van 1315 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Oude religieuze kunst, schilderijen, mid deleeuwse beeldhouwwerken, handschrif ten en kunstnijverheid. Tot en met 26 januari: Tentoonstelling van kerstvoor- «tellingen uit eigen bezit. Dagelijks (be halve maandag) geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Zon- en feest dagen van 14 tot 17 uur. Vishal (Grote Markt): Tentoonstelling van „De Groep". Dagelijks geopend van 1017 uur, zondag van 1317 uur. Tot •n met 12 januari. Huize Bloemenheuvei, (Bloemendaalse- weg 158, Overveen): Tentoonstelling van bekroonde inzendingen van „Talens-Prijs" 1963-1964. Geopend van 10-17 u. en zon dag van 14-17 u. Tot en met 18 januari. Kunstzaal „Barteljoris" (Barteljoris- straat 32): Tentoonstelling van werken van de Indiase schilder Sushil Mazumdar. Tot en met 22 januari geopend op maan dag van 1318 u. en van dinsdag tot en met zaterdag van 918 u. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", Raam- vest. Cabaret ..'t Is Zonde", door Frans en Flet Koster Annelies Bouma, Cees van Ooyen en Enrico Neckheim (piano). Dage lijks geopend (beh. maandag) van 20 u. af, cabaret van 21-23.15 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 10 januari). DINSDAG 14 JANUARI City, 20 u.: „Terug uit de hel". Stadsschouwburg. 20 u.: „De vogels" van Hitchcock. Hervormd Jeugdhuis, Rembrandtlaan, 20 u.: Oud-katholieke toneelvereniging „De Plankeniers" speelt „Klokslag negen". Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Velsen- Noord: 19 tot 21 u.; „De Duinpan". Sant poort: 16 tot 18 en 19 tot 21 u. R.-k. leeszaal, middag en avond gesloten. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. Hervormd Verenigingsgebouw, Bever wijk, 20 u.: Toneelavond „Us Memmetael". WOENSDAG 15 JANUARI City, 20 u.: Filmavond kunstkring „Voor Allen": „Porgy and Bess". Stadsschouwburg, 20 u.: „De vogels" van Hitchcock. Raadhuis, 19.30 u.: Vergadering ge meenteraad. Petrazaal, Spaarnestraat, 20 u.: Prof. dr P. Korringa spreekt over de visserij voor Mij tot Nut van 't Algemeen. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 u.; filiaal Santpoort: 14 tot 17 u. R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 u.; Jozefhuis, Velsen-Noord: 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Santpoort: 14 tot 17 u. Pieter Vermeulenmuseum, zie onder dinsdag. In de zeepfabriek De Fenix aan de Hoogstraat te Zwolle heeft gistermiddag een felle brand gewoed, waarbij een ge deelte, waarin hoofdzakelijk emballage was opgeslagen, is uitgebrand. De Zwolse brandweer bestreed het vuur met acht stralen. Omstreeks kwart voor vijf was men de brand, die omstreeks drie uur was begonnen, meester. De brand is vermoedelijk ontstaan door een defect in een schoorsteen. Het bedrijf is tegen brand verzekerd. De schade is nog niet bekend. Volgens een voorlopige telling van de Nederlandse Emigratiedienst zijn in 1963 6770 Nederlanders geëmigreerd; het laag ste emigratiecijfer sinds 1947, toen 6818 emigranten ons land verlieten. Meer dan 1900 Nederlanders gingen vo rig jaar naar Australië, bijna 1700 naar Canada, bijna 1600 naar de Verenigde Sta ten, ruim 600 naar Zuid-Afrika, bijna 600 naar Nieuw-Zeeland, 84 naar Rhode- sië en 83 naar andere landen. Het lage emigratiecijfer is hoofdzake lijk het gevolg van de schaarste op de Nederlandse arbeidsmarkt en het verval len van de Amerikaanse emigratiefacili teiten, welke in voorgaande jaren wer den verleend aan uit Indonesië gerepa trieerde Nederlanders. In 1952 werd het na-oorlogse record van 48.690 emigranten bereikt. Sindsdien ver toonden de jaarcijfers een dalende lijn. In 1955 waren er minder dan 30.000 emi granten, in 1960 minder dan 25.000. in 1961 minder dan 15.000 en in 1962 minder dan 12.000. De Utrechtse chirurg P. C. Koppert heeft onlangs voor de televisie verklaard dat het huidige ziekenfondssysteem bijna elke arts ertoe bracht oplichting te plegen. De heer Koppert, die zich inmiddels te genover de Maatschappij voor Geneeskunst voor deze verklaring moet verantwoorden, had gisteren in Utrecht een persconferen tie belegd. Behalve zijn medebestuursleden van de Nederlandse Vereniging voor Vrije Artsen waren daar ook een groot aantal hem goedgezinde patiënten aanwezig. De heer Koppert wees erop dat bepaal de medicamenten voor ziekenfondspatiën ten niet altijd mogen worden voorgeschre ven, maar dat de arts om deze medica menten tóch te krijgen zijn diagnose vaak wijzigt. Volgens de heer Koppert pleegt de arts dan feitelijk valsheid in geschrifte. „Daar aan heb ik me ook herhaaldelijk en bewust bezondigd in het belang van mijn patiën ten. Wanneer men echter naar de geest van de wet moet handelen en daarbij in strijd met de letter van de wet komt, is deze wet fout", aldus de heer Koppert. Naar zijn mening is deze gang van zaken te wijten aan het verkeerde van een ver plicht verzekeringssysteem. Bij de zieken fondsen zijn de medicamenten en het hono- DINSDAG 14 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „4 for Texas". Luxor Theater, 19.30 u.: „Muiterij op de Bounty". (Een voorstelling). WOENSDAG 15 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „4 for Texas". Luxor Theater, 19.30 u.: „Muiterij op de Bounty'? (Een voorstelling). De fraaie omgeving van het kasteel Bil joen te Velp mag niet worden aangetast. De Kroon heeft een beroep van de ge meente Rheden tegen de afwijzing door Gedeputeerde Staten van een deel van het gemeentelijk uitbreidingsplan voor het dorp Velp vernietigd. De gemeente meende dat het onvermij delijk is dat er in de buurt van het kas teel wordt gebouwd en had ondermeer een weg ontworpen die dwars dopr de oprij laan loopt. Volgens de politie in de ter hoogte van Venlo gelegen Duitse plaats Duisburg loopt er een spoor van opiumsmokkelaars waar schijnlijk via ons land naar België. Door zich als gegadigden voor te doen wisten politiemannen in contact te komen met vijf Turken die handelden in opium. Bij hun aanhouding hadden de mannen vier kilo ruwe opium bij zich, waarvoor zij vierduizend mark per kilogram vroegen. Drie van de Turken bleken in het bezit te zijn van een pistool. In het ziekenhuis te Horst is overleden de 82-jarige heer G. Wijnhoven uit Tien- ray (L.). De man werd op 7 januari aan gereden door een bromfietser en daarbij ernstig gewond. Het dertienjarige meisje A. van Diepen uit Opmeer (N.-H.) is maandagmorgen in die plaats dodelijk gewond bij een aan rijding door een bestelwagen. De 24-jarige Winterswijkse pluimvee fokker B. M. Maas is zondagavond bij Eibergen met zijn auto tegen een boom gebotst. Hij was op slag dood. rarium sluitpost voor de begroting van het administratieve apparaat, verklaarde hij Hij had ook critiek op het feit dat een specialist per behandeling van een fonds patiënt vaak minder verdient dan een kap per of een taxichauifeur. „Daarom laten de specialisten hun patiënten in groten ge tale opnemen in ziekenhuizen, waardoor hun honorarium aanzienlijk stijgt", zei hij. De heer Koppert verklaarde zich tenslot te voorstander van een gedeeltelijk dragen van eigen risico door de fondspatiënt. „Dit zou het verantwoordelijkheidsgevoel vergroten en de stroom van patiënten, die alleen maar voor een gratis verbandje of een pleistertje naar de dokter gaat, sterk afremmen", zei hij. De directeur-generaal van de P.T.T., prof. ir. G H. Bast, heeft de eerste paal geheid voor een telecommunicatiegebouw in de Amsterdamse tuinstad Buitenveldert. Het wordt 75 meter lang, 27 meter breed en 34 meter hoog. Bij het gebouw komt een toren van 70 meter hoogte voor een straalzender. Deze zender zal met die in Utrecht, Den Haag, Rotterdam en Alphen aan de Rijn een straalzendernet vormen voor het telefoon- en telexverkeer tussen deze plaatsen. Eind vólgend jaar zal dit net in dienst worden gesteld. Het nieuwe gebouw kost ruim elf miljoen gulden. Het gebouw is ont worpen door de architecten ir. W. F. de Vla ming en ir. H. Salm te Amsterdam; de toren door de Rijksgebouwendienst. De moord of doodslag op de 68-jarige mejuffrouw T. H. in Nijmegen is, naar de politie van Nijmegen vermoedt, ge pleegd door een negentienjarige inwoner van deze stad. Er zijn diverse omstandig heden, die voor de politie reden zijn deze jongeman, die al eens wegens vermogens delicten veroordeeld is geweest, te ver denken. Eén hiervan is, dat in de ouderlijke wo ning van de jongen voorwerpen zijn ge vonden, die afkomstig waren uit de wo ning van de vermoorde vrouw. Een andere omstandigheid, die de ver denking deed rijzen, was de vlucht van de jongeman. Zaterdagmiddag is hij namelijk, geheel tegen zijn gewoonte in, plotseling met al zijn hebben en houden vertrokken zonder te zeggen waar hij heen zou gaan. De jongeman was een kennis van de vrouw. Een bedrag van negen a tiendui zend gulden, dat in een geldkistje was op geborgen, heeft hij niet aangeroerd. Het signalement van de jongen is gisteravond door de televisie verspreid. Op 27 januari begint voor de rechtbank in München een proces tegen de 53-jari ge Erich Deppner, aan wie medeplichtig heid aan moord op 77 Russische krijgs gevangenen uit het kamp Amersfoort ten laste wordt gelegd. Hij zou op bevel van Rauter een executiecommando hebben sa mengesteld Deppner heeft destijds verklaard dat Rauter de executie bevolen had als re presaille voor wreedheden tegen Duitse soldaten. De A.N.W.B. waarschuwt automobilis ten die naar Duitsland reizen ervoor, dat het in dat land verplicht is bij dichte mist of zware sneeuwval overdag met dim ver lichting te rijden. In Nederland ontsteekt het wegverkeer in die omstandigheden on- gedimd groot licht. De A.N.W.B. ontvangt thans klachten van Nederlandse automo bilisten die in Duitsland hiervoor worden bekeurd. De A.N.W.B. heeft de Duitse zusteror ganisatie, de A.D.A.C., gevraagd met spoed stappen te ondernemen om ook in Duits land te komen tot een regeling waarbij bij dichte mist overdag groot ongedimd licht wordt gevoerd. Met ongedimde kop lampen zijn de voertuigen honderd meter eerder zichtbaar dan wanneer zij met gedimd licht rijden. Bedankt voor Gorredijk-Kortezwaag W, Visscher te Rutten (N.O.P.) voor Wilnis F. Spoelstra te Schermerhorn. Universitair contact. Prof. dr. C. F. Scheffer, rector-magnificus van de katho lieke hogeschool te Tilburg, is tot voor zitter gekozen van het te Parijs opge richte Europees universitair centrum voor wetenschappelijk onderzoek op financieel gebied. Mond- en klauwzeer. In het Bra bantse plaatsje Liessel is op twee bedrij ven mond- en klauwzeer geconstateerd. Er zijn 68 varkens afgemaakt. In Leiden is een initiatief ontstaan een studiereis naar Zuid-Afrika voor studenten te organiseren, welke mede door particu liere Zuidafrikaanse fondsen gefinancierd zal worden. In een te Rotterdam gehou den vergadering is een motie aangeno men, waarin de Nederlandse Studenten Raad, op grond van al eerder aangeno men resoluties, nadrukkelijk stelling neemt tegen de huidige apartheidspolitiek. Bewust van zijn verantwoordelijkheid wenst hij, dat de inschrijvers voor deze reis geselecteerd zullen worden op grond van een grote mate van deskundigheid en een uitgesproken overtuiging. 54- 55 54-55. Geholpen door Fips schoof Stor de tafel tegen het raam en toen ging hij er bovenop staan. Hier sta ik net goed, zei hij. De spleet in het luik is hier wijd genoeg, om er mijn pijlen doorheen te schieten. Let op. we gaan de strijd aanbinden! Hij legde een pijl, die hij van een dun nere tak gemaakt had, op het koord. Toen trok hij het koord stevig aan, zodat de boog flink gespannen stond. En zzzzzzjoef! daar suisde de pijl weg. 1M-M. Uit het overleg met de studenten-organi satoren van deze reis bleek, dat dezen met de gestelde criteria niet akkoord wil den gaan, waarna de Nederlandse Studen ten Raad zich van het reisproject distan tieerde. Mochten de organisatoren toch volhar den in hun opzet, dan zal de Nederlandse Studenten Raad de deelnemers individueel benaderen om hen zoveel mogelijk van het algemeen-Nederlands standpunt te overtuigen en hen van het nodige docu mentatiemateriaal te voorzien. Zoals bekend is hebben enige Leidse studenten het plan opgevat met financiële steun van Zuid-Afrikaanse particuliere fondsen een studiereis voor vijfentwintig juridische studenten naar Zuid-Afrika te organiseren a 950 per persoon, inhouden de het verblijf van één maand in een ge zin te Johannesburg en een rondreis van vier weken langs touristische objecten. De inschrijving staat open voor juri dische studenten, die het C 1-examen heb ben afgelegd, waarna door loting over de deelneming zal worden beslist. De nieuwe aanval van de winter bete kent méér stagnatie voor de bouw dan de vorstperiode in december. Toen kon den vele bouwbedrijven door speciale maatregelen verder werken. De sneeuw heeft echter nu ook die werken stilgelegd. Slechts hier en daar gaat het werk on danks de sneeuw vrijwel normaal verder, Uiteraard wordt er ook zoveel mogelijk doorgewerkt op de bouwwerken, die op tijd onder de kap zijn gekomen of die tijdelijk zijn gedicht. In de Haagse wijk Mariahoeve, waar grote bouwactiviteit zou moeten heersen, ligt het werk in volkomen rust onder de sneeuw. Eén uitzondering hierop maakt evenwel het project van een bouwbedrijf aan het Isabellaland. Daar wordt aan 149 flats doorgegaan met het storten van be ton en het optrekken van binnenmuren, dankzij een eenvoudig verwarmingssys teem. Via de buizen die normaal voor stei gers worden gebruikt, wordt stoom over de gehele verdieping van het flatgebouw geleid. Op de verdieping, die afgedekt is met zeilen, heerst een temperatuur die juist goed is om het beton of de metsel specie te laten verharden in plaats van te laten stukvriezen. De 28-jarige zoon van de bouwondernemer kwam op het idee de steigerbuizen te gebruiken voor het transport van stoom. Een ketel zorgt voor het vormen van stoom, waarmee de gehele verdieping met een oppervlakte van 700 vierkante meter wordt verwarmd. De ge hele leiding is snel demontabel. Het gehele buizennet kan in een halve dag op de vol gende etage worden opgesteld. NEW YORK (AP en Reuter). De Ver enigde Staten tussen de Mississippi en da Atlantische Oceaan wordt geteisterd door noodweer. Er werd in dit reusachtige ge bied een zware sneeuwstorm. De storm die snelheden bereikt van tachtig kilometer per uur jaagt de sneeuw op. Hierdoor zijn tal van wegen in Illinois, Ohio, Indiana en Pennsylvania versperd. Er ligt een laag sneeuw van zeker 25 centimeter. Honder den automobilisten zijn gestrand. Zij heb ben een toevlucht gezocht in boerderijen en stations. Vele mensen, waaronder kampeer ders, zijn ingesneeuwd. In de voorsteden van Washington zijn de scholen gesloten. Dat is ook het geval met honderden scholen in Kentucky, West Virginia en Pennsyl vania. De meteorologische dienst van New York heeft ervoor gewaarschuwd dat de sneeuw zich in de loop van de dag wel tot ongeveer twee meter kan ophopen. Men heeft reeds berichten ontvangen over veertig mensen die door het nood weer het leven verloren hebben. Centraal-Portugal is gisteren geteisterd door een ijzige tomado-achtige storm. Men vreest dat vier dorpen van de aardbodem zijn weggevaagd. Reddingsploegen pro beren het verwoeste gebied te bereiken. De storm was zo hevig dat huizen, bomen en dieren over grote afstanden werden weggeblazen. In Groot-Brittannië is veel sneeuw ge vallen. In een groot deel van het land is het spoor- en wegverkeer gestremd. Aan de zuidkust ligt dertig centimeter sneeuw. Vele treinen kunnen niet vertrekken. WATERDICHTE BADKAMERKACHEL f 43.50 Het K.N.M.I. deelt mee: In het afgelopen etmaal is van het zui den uit zachtere lucht Nederland binnenge drongen. In het grootste deel van het land kwam daardoor de temperatuur iets boven het vriespunt, in Zuid-Limburg zelfs vier graden. In het noorden en noordoosten van het land bleef het evenwel vriezen. Neder land bevindt zich op het ogenblik heel dicht bij een rug van hoge luchtdruk, die zich van Denemarken naar Tsjechoslowa- kije uitstrekt. Deze rug neemt iets in be tekenis toe. Als gevolg hiervan worden de luchtdrukverschillen in onze omgeving kleiner en vordert de warme lucht niet meer. Het zal in de noordelijke provin cies blijven vriezen. Elders in het land gaat de temperatuur weer iets naar beneden. Zij zal morgen in het algemeen om het vriespunt schommelen. Door de toegeno men vochtigheid van de lucht is er een grote kans op tamelijk hardnekkige mist uitgezonderd in de noordelijke provincies. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen oc binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur "O-g 5ü d .SS 5'C 62 Den Helder geheel bew. o —2 2 Ypenburg geheel bew. o —2 2 Vlissingen regen o —2 2 Eelde geheel bew. o —2 5 De Bilt geheel bew. ozo —2 2 Twente ij zei no —2 2 Eindhoven regen o 1 1 Z.-Limburg regen ono 0 1 Helsinki onbewolkt nw —4 8 Stockholm onbewolkt nw —2 7 Oslo onbewolkt zw —5 —10 Kopenhagen onbewolkt nnw 0 4 Aberdeen regenbui ono 3 1 Londen sneeuw no 1 4 Amsterdam IJzel o 1 0 Brussel motregen zzo 1 0 Luxemburg geheel bew. ozo 0 Parijs regen zo 0 0 Bordeaux onbewolkt ozo 10 4 Grenoble geheel bew. w.stil 14 3 Nice regen nnw 12 9 Berlijn geheel bew. w.stil —7 9 Frankfort geheel bew. ozo —3 4 München geheel bew. zzw —6 —11 Zürich ij zei zzo -*-3 5 Genève geheel bew. w.stil 1 1 Locamo licht bew. w.stil 2 1 Wenen geheel bew. w.stil 8 9 Innsbruck zwaar bew. w 4 5 Rome onbewolkt w.stil 15 2 Ajaccio regen no 17 8 Madrid motregen w.stil 11 7 MallorCa mist w.stil 17 Lissabon half bew. zzo 17 14 Woensdag 15 januari Zon op 8.42 uur, onder 16.56 uur. Maan op 9.19 uur, onder 17.32 uur. Maanstanden 14 januari 21.43 uur nieuwe maan 22 januari 06.29 uur eerste kwartier 29 januari 00.23 uur volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 14 januari Hoog water 3.36 uur en 15.47 uur. Laag water 11 34 uur en 23.50 uur. Woensdag 15 januari Hoog water 4.13 uur en 16.24 uur. Laag water 12.12 uur en uur. Het hoog en laag watei te Zandvoort il 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 2