Cyprioten krakelend naar conferentie in Londen OPRUIMING Communisten distantiëren zich van de kandidatuur-Defferre Arabische topconferentie in Cairo in goede sfeer begonnen In Calcutta al 73.000 daklozen Erkenning voor nieuwe bewind op Zanzibar WERELDNIEUWS Nenni's partij lijdt verliezen in de zuidelijke provincies Van dag tot dag Britse socialisten willen Peking naar Genève halen Tien zendelingen gearresteerd in Turkije Tsjoe-En-Lai ziek in Ghana Nehroe gaat goed vooruit Gesprekbasis in Panama gevonden Geen rasaanduiding op stembiljetten ECernbommenwerper in V.S. neergestort Twee kinderen naar Nederland ontvoerd J 3 Rooms-katholieken hadden vooroverleg gewenst Op de r&citótoel Maria Storm DEZE WEEK BEGINT ONZE De kosten van levensonderhoud, ver werkt in de cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, zullen eerstdaags een duidelijker beeld geven van de stijging der prijzen dan de afzonderlijke en vaak onrustbarende berichten. Men behoeft zich over deze cijfers geen illusies te maken. Zij zullen geen onthul lingen bevatten die niemand heeft ver wacht. Er zal uit blijken, dat de kosten van het gezinsonderhoud een sterke oplopende tendens vertonen, al zullen zij uiteraard nog slechts de situatie van vorig jaar de cember weergeven. De cijfers over januari van dit jaar zullen natuurlijk nog veel on gunstiger zijn, waarbij rekening zal moeten worden gehouden met het invloedrijke feit dat een aantal prijsstijgingen niet in deze indexcijfers tot uiting komen, omdat zij artikelen betreffen die niet tot het nood zakelijke huishoudingspakket behoren. Ofschoon men deze gang van zaken ge deeltelijk kan accepteren onder het argu ment, dat prijsstijgingen een gezond en na tuurlijk gevolg zijn van algemene loons verhogingen, zit er juist in de door de re gering nadrukkelijk toegestane verhogin gen van suiker, koffie, kolen en andere on ontbeerlijke zaken een zeer onnatuurlijk en ongezond element, namelijk de afwezigheid van concurrentiemogelijkheden. Terwijl voor talrijke andere artikelen ongemoti veerde verhogingen automatisch worden beheerst en eventueel beperkt door de con currentie, die het gevaar van onverkoop baarheid als stok achter de deur heeft, oefenen andere artikelen monopolistische dwang uit op de koper, die zich gesteld ziet tegenover een eenheidsfront van door de regering gesanctioneerde prijzen. Spe ciaal ten aanzien van deze monopolistische prijzen zou de regering geen haarbreed mogen wijken, omdat zij anders de deur zou openen voor willekeur van prijs- afsprekende producenten. Meestal geldt bij dergelijke collectieve en onontkoombare prijsverhogingen het motief: stijging van de wereldprijs. Het lijkt echter alsof het een wet van Meden en Perzen is, dat iedere stijging van de wereld- prijs moet worden opgevangen door de consument. Die wet is er niet. Het zou niet ondenkbaar zijn dat een duurdere inkoop zou worden opgevangen door de winst buffer der fabrikanten of producenten. De regering kan deze methode afdwingen door prijsverhoging te verbieden, waarbij zij de producenten de mogelijkheid laat hun om zet te vergroten onder invloed van de lagere prijs. Het lijkt alsof deze mogelijk heid te weinig wordt overwogen. De enorme winsten van tal van ondernemingen zijn tot dusver onaangetast gebleven. Daarbij moet rekening gehouden worden met het feit dat vele bedrijven winstuitkerings regelingen voor hun personeel in het leven hebben geroepen, waardoor de winsten meehelpen om de reële noodzaak tot loons verhogingen minder scherp te maken. Maar als dit laatste niet het geval is, zijn nog altijd tal van factoren werkzaam die de vakverenigingsstrijd om hogere beloningen nutteloos maken en de zege van die vak verenigingen tot een Pyrrhus-overwinning degraderen. Er is een grote kans dat de vakvereni gingen gebruik maken van hun voorbehoud en een nieuwe loonsverhoging zullen eisen, indien zal blijken dat de werkelijke wel vaart der werkers niet gestegen en mis- achien zelfs gedaald is. Nieuwe onrust, nieuwe stakingsgevaren, nieuwe factoren tot discriminatie van onze internationale economische positie zullen dan het gevolg zijn van een mislukt experiment, dat naar ons gevoel beter had kunnen slagen indien de uitvoering van de bereikte akkoorden door alle betrokkenen in socialer geest zou zijn aangepakt dan tot dusver het geval is gebleken. (Van onze correspondent) LONDEN Rauf Denktasj, de leider van de Turks-Cyprische delegatie voor de woensdag in Londen beginnen debesprekin gen, heeft maandag op een persconferen tie verklaard dat twee van de vijf Grieks- Cyprioten communist zijn. Wanneer Cy prus volledig onafhankelijk zou worden, dat wil zeggen losgemaakt van buitenland se waarborgen, zouden de communisten tot een staatsgreep overgaan waardoor het eiland met één slag een communistische basis in de Middelandse Zee zou worden. Deze verklaring moet men met een kor reltje zout nemen omdat zij een duidelijk symptoom is van de zenuwenoorlog welke dooé de zich verdrukt voelende Turkse minderheid wordt gevoerd. Van Grieks-Cyprische zijde wordt be weerd dat de Turken met hun eis tot ver deling van het eiland, en hun wil om daar aan door geweld kracht bij te zetten, erop uit zouden zijn de Londense conferentie te doen mislukken. Vandaag zijn de informele voorbespre kingen op het Foreign Office begonnen. Minister Butler heeft in tegenwoordigheid van de Gemeenebest-minister Duncan San dys afzonderlijke gesprekken gevoerd met de Griekse en Turkse ministers van Bui tenlandse Zaken. Men zou daarbij niet vooruitgelopen zijn op de brandende kwes- LONDEN (Reuter) De Britse La- bourpartij heeft formeel voorgesteld de Chinese Volksrepubliek uit te nodigen de ontwapeningsconferentie in Genève, die op 21 januari wordt hervat, bij te wonen. De Britse oppositieleider deed dit in een document handelend over algemene ont wapening en gedeeltelijke maatregelen, dat door de partij aan de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, R. A. But ler, werd overhandigd. In het stuk worden ook voorstellen ge daan om de concurrerende Amerikaanse en Sovjetrussische plannen voor ontwape ning met elkaar in overeenstemming te brengen. De Labourpartij stelt voor het ontwapeningsprogramma in drie etappes van twee jaar uit te voeren. De Russen hebben voorgesteld de drie étappes over vier jaar te verdelen. De Amerikanen wil len dit in negen jaar. Doelmatige inspectie vindt Labour on ontbeerlijk. Er zal geen ontwapenings verdrag komen wanneer de Russen niet toestaan dat datgene, wat na het ont wapeningsproces overblijft zowel als wat vernietigd is, afdoende wordt gecontro leerd. „Wij geloven dat de reeds aan vaarde mate van inspectie een voldoend nauwkeurige verificatie van de uitvoering van het verdrag zal verschaffen, tenmin ste tijdens de eerste etappe", aldus het rapport. ANKARA (Reuter) Tien missionaris sen of zendelingen zes Amerikanen, twee Britten, een Canadees en een Neder lander moeten in Ankara terechtstaan wegens het maken van christelijke propa ganda zonder officiële toestemming in het mohammedaanse Turkije De naam van de Nederlander wordt opgegeven als Ivan Jorg Hanevelth en als Herman Deltmann. Zij werden aangehouden nadat de politie in hun gezamenlijk tehuis papieren over religieuze zaken had gevonden. Een van de Amerikanen is al eerder voor een soort gelijk feit berecht. De politie deelde verder mee, dat zij 10.000 religieuze strooibiljetten en 7000 boeken in beslag genomen heeft bij een overval op een huis dat de groep als hoofdkwartier gebruikte. De politie zei, dat zij optrad toen twee mannen van de groep zaterdag op het grote plein van An kara verschenen en godsdienstige liederen begonnen te zingen met begeleiding van gitaar terwijl een uit twee bladzijden be staande brochure werd uitgereikt, die de titel Ben Hur droeg. Van onze correspondent) PARIJS Gaston Deferre, de socialis tische burgemeester van Marseille, die zondag zijn eerste spreekbeurt vervulde als tegenkandidaat van De Gaulle voor het presidentschap der Franse republiek, heeft op die zware weg al enkele obstakels ontmoet. Zowel van de kant der rooms katholieke volksrepublikeinen als van de zijde der communisten werd hem te ken nen gegeven dat men het oneens is met zijn voornemen geen voorafgaande bespre kingen met de politieke partijen te houden. De communisten verklaarden bij monde van het kamerlid van het departement rond Marseille, oud-minister Billoux De ferre, onder deze condities bij de eerste ronde hun ongeveer vijf miljoen stemmen te zullen onthouden. De communisten zou den dus voor de eerste ronde een eigen kandidaat willen stellen die ze voor de tweede en definitieve ronde zouden kun nen terugtrekken. Het nadeel van die ge dragslijn zou zijn dat dan vrij nauwkeu rig kan worden aangegeven welk overwe gend gewicht aan stemmen de communis ten bij de tweede ronde in de weegschaal zouden werpen. Ingeval van de verkiezing van een linkse kandidaat, in casu Deferre, zouden de communisten dan ook een veel doelmatiger druk op de nieuwe president van de republiek kunnen uitoefenen. De rooms katholieke volksrepublikeinen hebben als bezwaar dat Deferre met zijn kandidatuur een unieke gelegenheid ver zuimd heeft de grondslag te leggen voor één grote oppositiepartij waarin alle be staande linkse formaties, buiten de com munisten, hadden kunnen worden opgelost. Ook de volksrepublikeinen zullen hun hou ding jegens Defferre daarom pas later bepalen. De moeilijkheden voor Defferre zouden nog aanzienlijk groter zijn geweest indien hij inderdaad gepoogd had vóór zijn kan didatuur een akkoord te sluiten met de talrijke partijen en groepen die nu een maal elk het eigen standje zoniet program ma te verdedigen hebben. ACCRA (AFP) Premier Tsjoe-En-Lai van communistisch China, die zaterdag in Ghana is aangekomen voor een offi cieel bezoek van een week is zeer ver moeid. Al zijn afspraken zijn afgezegd. NEW DELHI (AP) De gezondheids toestand van de Indische premier Nehroe „maakt snelle vorderingen naar een vol ledig herstel" van de lichte beroerte waar door hij een week geleden getroffen werd. Nehroe zal nog weken volledige rust moeten houden. tie van 'n wijziging van het Cyprische ga rantieverdrag en van de grondwet zelf, welke een struikelblok vormen voor de normale verhoudingen. Butler zou zijn col lega's hebben gepolst over de eventuele rol welke de UNO zou kunnen spelen bij een in Londen tot stand te brengen rege ling. Zowel premier Sir Alec Douglas-Home als Butler aarzelde destijds Britse troepen naar Cyprus te zenden omdat ze vreesden in een val te lopen. De Britten waren op dat ogenblik echter de enigen die de vre de op Cyprus voorlopig konden herstellen. Londen wil de Britse troepen vervangen zien door een UNO-contingent. Voor die taak zouden eventueel militairen uit de Britse Gemenebest of anders NAVO-troe- pen kunnen dienen. Tenslotte heeft zowel Turkije als Griekenland, beide NAVO-lan- den, belang bij herstel van de rust op Cy prus. Premier Fidel Castro van Cuba is gisteren bij zjjn aankomst in Moskou hartelijk begroet door zijn Russische collega Kroesjtsjev. In westelijke kringen meent men dat de Russische premier de eenheid in het communis tische kamp tegenover China wil versterken en onbekookte acties tegen de Russische ontspannings- politiek wil voorkomen. Westelijke waarnemers verwachten dat Kroesjt sjev zal proberen Castro over te halen tot kleur bekennen in het ideolo gische conflict met Peking en tot toe treding tot het kernstopakkoord. Men acht het ook mogelijk dat Kroesjtsjev Castro zal aansporen tot matiging en terughouding jegens de Verenigde Staten. Moskou heeft één grote troef boven Peking: het kan Cuba econo misch bijstand verlenen. Men ver moedt dat Kroesjtsjev zijn belofte om Cuba te bezoeken nog niet gestand heeft gedaan om de gemoederen in de Verenigde Staten niet in beroering te brengen. Het officiële orgaan van de Russische communistische partij, de Pravda, onderstreept de vredelie vendheid van de buitenlandse poli tiek van Castro en wijst er met na druk op dat de revolutie van Castro „alleen karakteristiek is voor Cuba" en niet bestemd is voor export. CAIRO (AFP en Reuter) De staats hoofden en ministers van dertien Arabi sche landen die maandag in Cairo hun overleg begonnen over de Israëlische plan nen voor irrigatie van de Negev-woestijn door water van de Jordaan, zullen van daag militaire en technische rapporten over het Israëlische project in behande ling nemen. Maandag is een algemene bespreking gehouden over „het Israëlische komplot om de loop van de Jordaan te verleg gen, en over het Palestijnse vraagstuk en het zionistische gevaar". President Nasser van Egypte heeft het initiatief voor deze conferentie genomen. De deelnemende landen zijn Syrië, Jor danië, Libanon, Saoedi-Arabië, Irak, Je men, Soedan, Libië, Marokko, Tunesië, Al- garije, Koeweit en Egypte. De conferentie vindt plaats op een mo ment dat allerlei berichten over verbeter de betrekkingen tussen leden van de Ara bische liga de ronde doen. Jordanië en Egypte besloten hun diplomatieke ban den, die in 1961 werden verbroken toen Jordanië het regime van het uit de Ver enigde Arabische Republiek getreden Sy rië erkende, te herstellen. PANAMA (AP en Reuter) Een commis sie van samenwerking gaat proberen in de zone van het Panamakanaal de rust te her stellen. De bemiddelingsgroep van de Or ganisatie van Amerikaanse Staten die in Panama de partijen tot elkaar tracht te brengen, heeft hiertoe een voorstel gedaan. Dat is aanvaard door de Verenigde Staten en Panama. De regering van Panama heeft het mi nisterie van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten meegedeeld dat zij het in 1903 gesloten verdrag over de soeve reiniteit over de zone niet meer erkent. In Washington zegt men echter hierover geen officieel bericht te hebben gekregen. De persoonlijk vertegenwoordiger van president Johnson in Panama, onderminis ter van Buitenlandse Zaken Thomas Mann, is optimistisch over de vorderingen die in de besprekingen worden gemaakt. De toestand in Panama is weer vrijwel normaal. De bedrijven zijn open en het vervoer is hervat. Het personeel van de Amerikaanse ambassade is aan het werk gegaan in het gebouw dat het zaterdag had ontruimd. CALCUTTA (AFP en AP) In Calcut ta hebben reeds tweehonderd mensen het leven verloren tijdens de gevechten tussen hindoes en mohammedanen. Er zijn hon derden gewonden. Tot nu toe verrichtten de politie en de militairen niet minder dan 4500 arrestaties. 73.000 personen zijn door de brandstichtingen dakloos geworden. In bepaalde wijken handhaven troepen de orde. Tengevolge daarvan hebben de ongeregeldheden zich verplaatst naar an dere delen van de grote stad. Buiten Calcutta wordt nog steeds ge moord. Calcutta telt drie en half miljoen inwoners. Zij mogen 's avonds niet bui ten komen. Er is sinds vijf dagen een avondklok ingesteld. In de Indische stad Bombay zijn maan dagavond ongeregeldheden uitgebroken. Plaatselijke melkhandelaren en melkhan delaren uit Noord-India raakten slaags met elkaar. Er werden zeventien mensen gewond. Er is een avondklok ingesteld. De oorzaak van de vechtpartijen is te vinden in het verhuren van panden in een van de armste wijken van de stad. Voorts keerden vijf Egyptische officie ren, die sedert de Algerijns-Marokkaanse grensconflicten van vorig jaar oktober in Marokko gevangen werden gehouden, maandag in Cairo terug. Het was koning Hassan van Marokko zelf die dit bekend maakte toen hij maandag in de Egyptische hoofdstad uit het vlieg tuig stapte. De plannen van Israël, die de Arabische leiders naar elkaar hebben gedreven, zijn reeds vergevorderd. De Israëliërs hopen het eerste water uit de Jordaan binnen enkele maanden over de Negev te zien vloeien. Volgens waarnemers zijn de Ara bische landen vooral bevreesd voor een grote bloei van de Israëlische economie door vruchtbaarmaking van de tot dusver droge Negevwoestijn en voor een sterke groei van de immigratie in Israël die daar uit kan voortvloeien. PER ETUI VAN 6 EN 12 WASHINGTON (AP) Het Amerikaan se Opperste Gerechtshof heeft zich een stemmig uitgesproken tegen een wet van de staat Louisiana, waarin wordt geëist, dat het ras van kandidaten op de stem biljetten voor alle verkiezingen in de staat moet worden vermeld. De uitspraak betrof een door twee ne gers ingesteld beroep die zonder succes kandidaat waren geweest voor het lidmaat schap van een schoolraad in 1962. In zijn uitspraak zei het Hof dat door het vermelden van het ras van de kandi daat op het meest kritieke ogenblik van de verkiezingsprocedure namelijk het ogenblik voordat de stem wordt uitge bracht de staat een middel verschaft waarmee het rassenvooroordeel zo kan worden opgewekt dat het wegens het ras senonderscheid tegen de ene groep en vóór de andere kan werken. ZANZIBAR (AFP-AP en Reuter) De regeringen van Kenya en Oeganda hebben maandag het nieuwe bewind van Zanzibar erkend. De 33-jarige afgezette sultan krijgt geen politiek asiel in Kenya. Hij arriveer de met 150 van zijn volgelingen in de ha ven van Mombassa, doch mocht niet aan land gaan. De berichten van het eiland zelf zijn verward. Zondag wapperde de vlag van de afgezette sultan nog boven zijn paleis. Leden van de nieuwe regering zouden heb ben gezegd dat zij de sultan trouw willen blijven. Het is wel duidelijk dat de staatsgreep bloediger is geweest dan aanvankelijk werd meegedeeld. Er zijn zeker tachtig slachtoffers. Bijna alle winkels in de Afri kaanse wijk zijn geplunderd. Er schijnt een avondklok te zijn ingesteld. De par tijen waartoe de leden van de afgezette regering behoren zijn verboden. De nieu we regering heeft de noodtoestand afge kondigd en alle schepen verboden het eiland aan te doen. De militaire macht schijnt in handen te zijn van John Okello, een Afrikaan uit Kenya, die enige tijd op Cuba heeft gezeten als vertegenwoordiger van Baboe, de minister van Buitenlandse Zaken van het nieuwe bewind. Okello heeft zichzelf getooid met de titel van veldmaarschalk. De vijftig Amerikanen op het eiland worden geëvacueerd. LUCHTBASIS WESTOVER (Massachu setts) (Reuter) In de bergen bij Cum berland, in de Amerikaanse staat Mary land is maandag een met twee kernwa pens geladen B52-bommenwerper in een sneeuwstorm neergestort. De vijf inzitten den hebben vermoedelijk tijdig het toestel kunnen verlaten. In iéder geval is de com mandant er levend afgekomen. Volgens een mededeling van de Ameri kaanse luchtmacht op de basis Westover, waren de ontstekingen van de wapens niet ingesteld. Er bestond dan ook geen gevaar voor een kernexplosie. Evacuatie van de streek, waarin het toestel neerkwam, werd niet nodig geacht. Een groep deskundigen op het gebied van explosieven is op weg naar de plaats waar de brokstukken van het verongeluk te vliegtuig neerkwamen, doch ondervindt moeilijkheden door zware sneeuwval en de storm. WESEL (DPA) Twee kleine kinde ren, de vijfjarige Karl Heinz Dickmann en de vierjarige Lydia von Hagen, die dicht bij hun woning in Sonsfeld bij We- sel op straat aan het spelen waren, wor den sinds vrijdag vermist. De politie houdt rekening met de mo gelijkheid, dat zij met een auto naar Ne derland zijn meegenomen. Zij wonen aan een grote weg, waar veel auto's passeren op weg naar Nederland. Droomuitlegging Ik heb vannacht gedroomd dat ik op een wip zat. Die wip was in een onbe grensde donkere ruimte geplaatst en steunde nergens op. Er zat niemand tegenover me op het andere uiteinde van de hefboom, zodat ik bliksemsnel naar be neden zakte, tot de balk een vrijwel verti cale stand bereikt had. Ik klemde m hartstochtelijk vast aan het houten dwars balkje vóór me en verwachtte ieder ogen blik met een geweldige klap ergens tegen aan te zullen bonzen. Maar juist op dat moment kreeg ik ergens vanonder uit het niets een duw en woepldaar ging ik weer omhoog. Het was een enigszins benauwende si tuatie, maar ondanks dat hield ik me ge durende de droom voortdurend bezig met het vraagstuk, waar die opwaartse duw toch wel vandaan mocht komen. Nu ben ik me zeer wel bewust dat ik me door het weergeven van deze gedroomde nachtelij ke ervaring op gevaarlijk terrein begeef. Ik kan me voorstellen hoe een doorgewin terde psychiater na het lezen van het bovenstaande over z'n bril en z'n krant heen zijn vrouw aankijkt en zegt: „Theo dora, heb jij dat stukje Op de Praatstoel van die mevrouw al gelezen?" Laten we aannemen dat ze bevestigend antwoordt. Dan gaat hij verder: „Kijk, dat is nu een typisch voorbeeld, hoe een leek in zijn onnozelheid zich volkomen blootgeeft. Ze kan het natuurlijk niet in de krant zetten, maar we kunnen gevoeg lijk aannemen dat de dame in haar droom totaal ontkleed op die wip gezeten heeft. De wip zelf is een duidelijk symbool van het zoeken naar geestelijk evenwicht. En dan die duw van onderen Enfin, allet wijst erop dat het seksuele leven van die vrouw, etc. etc." Het zij zo. In ieder geval heb ik de psychiater dan een plezierig ogenblik be zorgd. En misschien hem niet alleen. Ik kan me ook voorstellen dat iemand die de mensheid dagelijks of enige malen per week een stichtelijk en bemoedigend woord per radio, televisie, weekblad of anderszins toedienen moet, in die droom van mij hapt. Ik doe hem immers een variant aan de hand op: „Ik zat gisteren in de bus", of „Ik liep laatst naar de post" of „Ik zat vanmorgen in de tram". De aandacht van zijn gehoor zal ongetwij feld dieper worden, als hij nu eens begint met: „Ik zat vannacht op de wip". Niets belet hem voorts om, evenals de psychiater, aan de opwaartse duw een symbolische betekenis te geven, maar dan van een algemener en bijvoorbeeld meer ethisch karakter. Op die manier zou er dus ook een weldadige werking van de droom kunnen uitgaan, een veronderstel ling die mij uiteraard meer genoegen doet dan het gevoel dat ik me zou hebben over geleverd aan het vakkundig ontrafelen van mijn zielspatroon. Ondertussen heb ik de raad opgevolgd die een droomuitlegger mij eens gaf om tot klaarheid te komen inzake nachtelijke geestelijke belevenissen. Ik heb ze opge schreven en er is me wat die droom be treft inderdaad een licht opgegaan. Dat duwtje, dat was er gewoon om het span nender te maken. Aeegang 38/40 HAARLEM J Schweitzer. Dr. Albert Schweitzer viert van daag in Lambarene zijn 89ste verjaar dag. Hij heeft opdracht gegeven de vie ring tot een zuivere familie-aangelegen heid te beperken Hoewel men zich eni ge tijd geleden zorgen maakte over zijn gezondheid schijnt daar thans geen re den meer voor te bestaan. (Van. onze correspondent) ROME De Italiaanse socialistische partij heeft onmiddellijk maatregelen ge nomen om te beletten dat een al te groot aantal afgevaardigden, gemeenteraadsle den en dergelijke zou overlopen naar de nieuwe partij van de proletarische eenheid. Men schijnt daarin vrij goed te zijn ge slaagd. Zo zijn van de dertien senatoren van wie men verwachtte dat zij zich bij de partij van „proletarische eenheid" zou den aansluiten, slechts zeven de partij on trouw geworden. Daarentegen zijn 24 Ka merleden naar de nieuwe partij van Vec- chietti overgegaan. Verder valt op dat in Noord-Italië over het algemeen weinig belangstelling schijnt te bestaan voor de proletarische eenheids partij Uit Milaan komen berichten dat ten hoogste vijf percent van de leden uit de partij zou treden en in Bologna, een der belangrijkste centra van het socialisme in Italië, schijnt helemaal geen belangstel ling te bestaan voor de nieuwe partij. Ook in Florence blijft men over het algemeen wel trouw aan de oude socialistische par tij. In het zuiden staan de zaken er echter heel anders voor. In Sardinië is al een zeer groot aantal leden uit de partij ge treden en hetzelfde geldt voor Sicilië, waar de moeilijkheden wel bijzonder groot zijn, omdat de autonome regering van dat ge west, een links-centrum regering zoals die van Italië zelf, van de elf socialisten er zes naar de nieuwe partij heeft zien overgaan. Het is mogelijk dat in Sicilië een regeringscrisis zal ontstaan, want het is nu de vraag of de gewestelijke regering nog een meerderheid bezit. Geruststellend voor Nenni is, dat de socialistische jeugd beweging, waarvan men vreesde dat zij in haar geheel zou over lopen naar de „proletarische eenheid", bekend heeft ge maakt dat zij trouw zal blijven aan de oude socialistische partij. Samenvattend lijkt het alsof de nieuwe partij alleen daar aanhang vindt waar men geneigd is tot extremisme. En dat is dan voornamelijk in Zuid-Italië en op de eilanden. Straalvliegtuigen. De Japanse luchtvaart maatschappij heeft meegedeeld, dat zij voor de korte afstanden zes straalvlieg tuigen van het type Boeing-727 zal ko pen. Dit toestel is verkozen boven de Britse Trident van de Havilland. Boetes. Maandag zijn boetes opgelegd voor een totaalbedrag van ongeveer 16.500 aan zes Spaanse vissersboten wegens vissen binnen de Algerijnse territoriale wateren bij Oran. Auto. De auto van burgemeester George Bailey van de Engelse plaats Bedford is gestolen voor het stadhuis, waar hij een vergadering bijwoonde van een com missie die middelen beraamt tegen het stelen van auto's. Leeftijd. De in Zwitserland geboren Emile Monney is maandag in Parijs 104 jaar geworden. Hij schrijft zijn hoge leeftijd toe aan een leven van hard werken als musicus, zijn goede humeur en de witte wijn. die hij voor het eerst in de zuig fles proefde. Overval. Drie gewapende gemaskerde mannen hebben in VilIefranche-sur-Sao- ne een bank overvallen en zijn er met 60.000 francs vandoor gegaan. Zij maak ten zich in een kleine auto uit de voeten. Spion. Een Poolse journalist in Parijs is tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld voor spionage voor de landen van het communistische blok. Adam Bitonsky, die een jaar geleden gearresteerd werd, ontkende, dat hij betrokken was geweest bij spionage tegen Frankrijk. Hij is in de tweede wereldoorlog voor zijn onder grondse verzet tegen de Duitsers door Frankrijk onderscheiden. Hij werkte voor Franse en Zwitserse bladen. Staking. Arbeiders en employées in de ha ven van Colombo hebben maandag het werk hervat na een staking van tweeën halve maand. Door de staking was de uitvoer van thee, rubber en kokospro- dukten vrijwel tot stilstand gekomen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3