LANGS SLUIZEN EN HAVENS Sch. 73 was vroeger IJm. 209 „Hendrik" IN DE VISHAL EN OP ZEE Mees-Schelhaas dankzij surplus aan gespeelde partijen eerste in onderlinge Kijk Uit-strijd zaanlondsche Hlli wgm11il Sport in IJmond Nieuwe voorstellen voor grenzen visgronden Uman is gezonken, 23 overlevenden Havenberichten Lastige speld Snelle prijsstijging op groentenveiling in Beverwijk Indoor-atletiek in veilinghal te Bovenkarspel Ijsbanen in Velsen dinsdag open re weinig publiek bij „De Plankeniers" Duitse haringmarkt in de zorgen Mooie films voor bergenminnaars 16 januari Ook in BONTLAARSJES DINSDAG 14 JANUARI 1964 Voor de POLITIERECHTER Mishandeling schoenhanael IJMUIDEN Kennemerlaan 63 Vrijspraak Jaarvergadering van „IJmond Dubbel Acht" CiJ m iSllllil!!!;*! g "lfl R. W. H. Muijen begraven f> Een 28-jarige verpleegster uit Castricum werd maandag tijdens de zitting van de Haarlemse politierechter op last van de officier van justitie, mr. J. Wiarda, aan gehouden op verdenking van het plegen van meineed. De verpleegster had als ge tuige a decharge in de zaak tegen haar man verklaard dat deze een huis in Heemskerk niet was binnengegaan, terwijl drie anderen waarvan twee tydens de zitting onder ede verklaard hadden dat de man wel in het huis was geweest en geen gevolg had gegeven aan een verzoek dit te verlaten. De rechtzaak op zich stelde weinig voor, zoals de politierechter mr. J. D. Vink zei, toen hij de verpleegster wees op de ernstige gevolgen die haar verklaring kon hebben. De man had zich aan een woning in Heemskerk vervoegd met een brief, die voor hem beledigend zou zijn en door de bewoner van het betreffende huis zou zijn geschreven De vrouw des huizes had hem echter de toegang geweigerd, waar op enig kabaal bij de deur zou zijn ont staan. De behandeling van de zaak is hangende het onderzoek naar de meineed voor onbepaalde tijd aangehouden. De politierechter had tevoren een 57-ja- rige asfalteerder uit IJmuiden concorm de eis van de officier veroordeeld tot 'n geld boete van 250,- en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van drie jaar. De man werd schuldig bevonden aan mishandeling en bedreiging met doodslag. Zijn 28-jarige dochter werd tot 150,- boete veroordeeld wegens mishandeling. Het slachtoffer van het tweetal was een 54-jarige directeur uit IJmuiden, die zich aan de woning van de asfalteerder had vervoegd om een nare zaak uit te pra ten. De zoon van de directeur werd na melijk verantwoordelijk gesteld voor het feit dat de dochter van de asfalteerder een kind verwachtte. Beide betrokkenen woonden het onderhoud bij. De vader van het meisje zou zich plot seling zo kwaad hebben gemaakt over een toespeling van de directeur, dat het meis je met meer mannen een relatie onder hield, dat hij de directeur bij zijn strop das had gegrepen en deze zijn keel had dichtgeknepen. Ondertussen zou het meis je de directeur met een vaas op zijn hoofd hebben geslagen. Tijdens het ver dere gevecht zou een viskom gebroken zijn. De asfalteerder zou toen een scherf genomen hebben en geschreeuwd hebben: „Je komt hier niet levend vandaan; ik sla je dood en zal je tekenen voor je leven". De asfalteerder ontkende aanvankelijk zijn vurige aanvallen en zei slechts zijn dochter te hebben willen beschermen. Ook de dochter hield vol niet geslagen te heb- Op 16 januari zal in hotel 't Hof van Holland in Haarlem het jaarlijks toernooi om het damkampioenschap van Kenne- merland beginnen. In de hoofdklasse wordt in twee groepen gespeeld. De dam mers spelen een enkele ronde. De boven ste twee komen in de finale uit. In deze finalestrijd zijn al de gebroeders Van Hal uit Abbenes, Dukel uit IJmuiden en Bus uit Heemstede zonder voorwedstrijden toe gelaten. De indeling van de hoofdklasse is: groep A: Belien, Swier, Douma, Meure, Van Straten en Belien. Groep B: De Jong, Belien, Van den Berg, De Boer, Van Kes- teren en Van Leuffen. In de 1ste klasse spelen: Bot, Bosma, Boerkool, Van der Wereld, Lenarts, Ott, De Zwart en Hoog- lucht. In de 2de klasse: De Boer, Van der Does, Zandbergen en Haan. De jeugd heeft al gespeeld. Kampioen werd Hugo de Groot van de Haarlemse Damclub, tweede werd Pippel van DCY. Beide spelers vertegenwoordigen de dis- trictsbond Kennemerland in de provinciale jeugdwedstrijden die komende zaterdag in Amsterdam beginnen. De dammers uit Noord-Holland hebben In Uitgeest vergaderd. Na het bedanken van de heer J. Dijkslag is de heer J. H. Meure, voorzitter van de Haarlemse dam club, tot voorzitter van Noord-Holland gekozen. Tevens werd besloten dat de aangesloten dammers een heffing van één gulden zullen storten in de bondskas ten einde een clubblad te financieren. De kampioen van de hoofdklasse, Jozeph Blankenaar, kreeg een diploma. De als tweede geëindigde clubs Gezellig Samen zijn, Utrecht en Overijsel moeten om twee plaatsen in de landelijke finale spelen. Alkmaar degradeert uit de hoofdklasse. Heemstede, Jozeph Blankenaar 2, West- zaan en Damlust spelen om een plaats in de hoofdklasse. ben. Uit getuigenverklaringen van de directeur en diens zoon en uit een rapport van een behandelende arst kwamen de mishandelingen toch wel vast te staan. Uit eindelijk gaven bei-de verdachten dan ook toe. Een 39-jarige inwoner van Akersloot had op 24 april van verleden jaar in zijn func tie van juridisch adviseur bij de Hoog ovens een brief geschreven voor een Ita liaans werknemer van het bedrijf aan de vader van diens verloofde. In deze brief zou de verdachte zich nogal beledigend hebben uitgelaten. De verdachte voerde echter aan, dat bij hem niet de intentie was geweest te beledigen en dat zo hij dit wel gewild zou hebben er wel andere woorden te zijner dienste hadden gestaan. De officier achtte de objectieve opzet echter in de woorden ingesloten en eiste een geldboete van 75, Hiermee kon de politierechter zich ech ter niet verenigen. Hij sprak de man vrij, omdat hij niet bewezen achtte dat de be doeling van belediging was komen vast te staan. De Europese visserijconferentie, waaraan wordt deelgenomen door de E.E.G., de EVA, Ierland, IJsland en Spanje, heeft het overleg over de grenzen der visgronden maandag in Londen hervat „op basis van voorstellen die gezamenlijk zijn ingediend door de delegaties van Engeland en de zes EEG-landen", zo heeft een woordvoer der van de Britse delegatie meegedeeld. Hij gaf geen bijzonderheden over de voorstellen, maar volgens waarnemers vor men ze een compromis dat is ontstaan tijdens niet-officiële besprekingen tussen de delegaties van Engeland en de E.E.G. Tot dusverre had de vergadering te ma ken met een Brits voorstel voor een visse- rijgrens van zes mijl en een Belgisch voor stel tot handhaving van de huidige drie- mijlsgrens. De waarnemers waren van oordeel dat de voorstellen het overleg nieuw leven hebben ingeblazen. Of ze echter voor de vergadering als geheel aanvaardbaar zijn zal vooral afhangen van de Scandinavi sche landen, zo meent men. Engeland heeft al laten weten dat het zijn visserij- grens zal verleggen tot zes mijl als het overleg mislukt. De Smalfilmclub „IJmond Dubbel Acht" heeft maandagavond in het Her vormd Verenigingsgebouw aan de Schans de jaarvergadering gehouden. De voorzit ter, de heer C. Pauls, zei dat de vereni ging dit jaar het vijf-jarig bestaan zal vie ren en in deze vijf jaar zouden vele „op de knop drukkers" zich hebben ontwikkeld tot serieuze smalfilmers. Hij wees er op, dat men zelf moet filmen en het werk la ten beoordelen, wil men iets leren. Als er géén behoorlijk resultaat is, zou de hobby veel te duur zijn, zo stelde hij. De secre taris, de heer G. Oostveen, die nog maar kort in functie is, had het gemakkelijk met zijn jaarverslag. Het ledenaantal blijft vrijwel gelijk, dertig. De penningmeester, de heer van Dalen, heeft kans gezien om in het afgelopen jaar het saldo op te voe ren, en de begroting voor 1964 sluit met een voordelig saldo van f 430.- Tot slot werden nog enkele films bespro ken, die door de leden waren meegeno men. Drieëntwintig overlevenden van het 5.620 ton grote Russische vrachtschip Uman, dat voor de Portugese kust vergaan is, zijn in Gibraltar door de Duitse vracht vaarder Byblos aan land gezet. REDER Jan Visser Hzn had in 1914 ze ven stoomtrawlers in bedrijf welke over zes rederijen waren verdeeld. Het waren de Juliana, Pieter Jan, Visch Jan, Hase- kamp, Greuvers, Frohn I en Willy. Daar naast werd in dat jaar een nieuwe motor- logger aangeschaft, die in Vlaardingen van stapel liep van de helling van de werf I.S. Figee. In die tijd werden nog vele zeilloggers gebouwd en de bouw van een motorlogger was toen een zeldzaamheid. De logger kwam onder de naam Hendrik IJM. 209. in de vaart voor de Motorlogger Maatschappij Hendrik en maakte in 1914 de eerste teelt onder schipper K. Zwart. Het vaartuig maakte 5 haringreizen en bracht in totaal 1400 tonnen pekel- en steurharing aan de wal. Er waren in 1914 nog drie motorloggers van IJmuiden ter haringdrijfnetvisserij in de vaart geweest. De Maatschappij De Spurn had de motor logger Cornelis IJM. 172, schipper Jan van der Zwan en de Catharina IJM. 212, schip per Cornelis Pronk. De rederijen onder di rectie van M. B. Osendarp waren in 't be zit van de motorlogger Marten Bemardus IJM. 203, schipper L. Pronk. Bovendien namen in 1914 van IJmuiden 8 stoomlog- gers aan de haringdrijfnetvisserij deel waarvan de Elsa IJM. 111, schipper N. Buis, toebehorende aan de N.V. Nationale Stoomvisscherij, de hoogste vanger was. In 5 reizen bracht dit schip 2057 tonnen pekel- en steurharing aan de wal. Ook had IJmuiden in die tijd een aantal zeilloggers in bedrijf en dat seizoen waren het er 18, die van mei tot december met de vleet hebben gevist. De zeillogger Olga IJM. 20, schipper H. Plug, welk vaartuig het eigen dom was van de Mij tot Beheer van Steamtrawlers en andere Visscherevaartui- gen, was de hoogste in 1914, met 1630 ton nen pekel- en steurharing in 6 reizen. Een enorm aantal schepen was toen ter haring drijfnetvisserij in bedrijf, namelijk 737 en wel 601 zeilloggers, 775 bomschuiten en 61 stoom- en motorschepen, die bij elkaar 524.354 tonnen gezouten haring hebben binnengebracht. Bij die ene logger Hendrik IJM. 200 heeft reder Jan Visser het niet gelaten. In 1916 kwamen er twee bij, de Joanna IJM. 290 waar K. Zwart schipper op werd en de Wilhelmina IJM. 291, die in de vaart kwam onder schipper A. Kulk. C. van Altena werd schipper op de Hendrik, die in 1919 werd opgevolgd door J. de Waard en in 1921 door P. de Niet. Daarna is het IJmui- dense haringvisserijbedrijf geleidelijk aan sterk in betekenis achteruitgelopen. Er werden veel schepen te koop aangeboden en andere havenplaatsen konden daar hun voordeel mee doen. Het was in het jaar 1923 toen voor de Hendrik IJM. 209 het moment kwam van verkoop en de N.V. Reederij en Vischhandel Phoenix, waar van C. Vrolijk Fzn. directeur was nam de logger over en onder de naam Marga retha en Maria SCH. 73 werd Schevenin- gen de thuishaven. De eerste schipper on der de nieuwe naam was F. Bal. Een paar jaar later ging Leen den Duik er mee ter haringvisserij en in 1930 deed zich op nieuw een verandering voor. De schepen van de Rederij Phoenix gingen over aan de N.V. Reederij en Haringhandel v.h. Frank Vrolijk en van de Margaretha en Maria werd de oorspronkelijk motor van Deens fabrikaat vervangen door een nieuwe 2 cil Kromhout van 100 pk. Met die motor heeft de logger het een aantal jaren moeten doen, ook tijdens de tweede wereldoorlog, toen het vaartuig van IJmui den uit aan de visserij deel kon nemen. Zelfs na 1945 bleef de Margaretha en Maria SCH. 73 de eerste jaren nog in bedrijf maar Maandag kwamen in IJmuiden aan: Baden van Porsgrunn; Asterope, Antwerpen; Triton, Ant werpen; Geja, Hogenas; Egret, Liverpool; Prinses Irene, Antwerpen; Amstelstroom, Liverpool; Barlby, Baton Rouge; Privolzshsk, Liepaja; Mer cator, Rotterdam; Irish Mapple, Marmagoa; Maas, Barry; Rote, Stockholm; Waalborg, Hernösand, naar Zaandam; Schokland, Barry, bijlegger IJ muiden; Leo, Kotka; Leliegracht, Mantyluoto; Mare Liberum, Dagenham; Eberstein, Sundsval. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Aristoteles naar Curasao, Reggeborg, Boston, kunstmest van IJmuiden; Ubbergen, Klaipeda; Amstelborg, Delfzijl, van Zaandam; Joost, Delfzijl; Admiraal Nelson, Milford; God met Ons, Kopenhagen; Al- me, Terneuzen; Wilja, Norwich; Neth. Coast, Rotterdam; Deborah, Londen; Yewforest, Tyne; Pergo, Berwick; Wexford, Boston, stijfsel van Wormerveer; Adelheid Sibum, Rauma. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Start van Rotterdam, naar Zaandam; Dithmarschen, Man tyluoto; Dido, La Palice. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Frans Böh- mer naar Hamburg; Mercator, Antwerpen; Alert, Ipswich. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). i De SCH 73 zet vanuit de IJmuidense haven koers naar zee. in die tijd werden andere eisen aan de grootte en aan de inrichting gesteld en in 1953 was het schip aan de beurt om een verlenging en vernieuwing te ondergaan De inhoud was voorheen 115 ton geweest, na verlenging steeg dit tot 162 ton bij een lengte van 35 m, breedte van 6,62 m en een holte van 2,75 m. In de motorkamer werd een nieuwe Kromhout van 6 cil ge. plaatst, vermogen 300 pk en ook kreeg het schip een dekhuis met brug. Over enkele maanden is het vijftig jaar geleden, dat de Margaretha en Maria als Hendrik IJM. 209 voor de eerste teelt ter haringivsserij zee koos. Arie van der Veer Een bewoonster van het eiland Texel, die al vele jaren last had van een chro nische hoofdpijn, is dezer dagen vrij on verwacht van die pijn verlost. Bij een nader onderzoek vond haar arts in een van haar oren een speld, die daar volgens zijn berekening minstens twintig jaar geleden in terecht was ge komen. De veiling reageerde prompt op de te rugkomst van koning Winter. Aan de groenteveiling te Beverwijk zag men de prijzen pijlsnel omhoog gaan. Zo was er een ruime vraag naar prei, waarvoor er tweemaal zoveel werd betaald als vrijdag. Hoe verder de markt vorderde des te duurder werd het. Men eindigde bij een prijs van goed 80 cent per kilo. Ook de boerenkool werd weer even duurder en kwam nu boven de dertig cent per kilo. De overige produkten gingen ook wel in prijs omhoog, maar zij vertoonden toch niet zo'n scherpe prijsstijging. Aan de bloemenveiling daarentegen ging het weer even kalmer aan en lagen de prijzen bij een niet al te groot aanbod iets lager. Toch werd er voor de tulpen nog tot 1,65 per bos betaald en gingen de narcis sen voor rond de gulden per bos weg. De groentennoteringen waren: andijvie 52-78, waspeen 22-63, prei 32- 82, selderij knollen 16-36, witlof 47-70, spruiten 56-127, boerenkool 18-39, groener kool 16-33, rode kool 11-18, uien 16-26. Zeer velen volgden maandag op de be graafplaats Westerveld de onder bloemen bedolven baar met het stoffelijk overschot van de vorige week overleden heer R. W. A. Muijen, oud-raadslid van Heemskerk en oud-vice-voorzitter van de veiling Kennemerland. In de aula bracht de heer P. de Graaf, wethouder van Heemskerk, in het bijzon der het vele werk in herinnering dat de heer Muijen als gemeenteraadslid voor de Heemskerkse gemeenschap heeft verricht. Namens de veiling Kennemerland sprak de heer Jac. de Weijer woorden van dank en afscheid. De heer Muijen heeft, zo zei hij, met grote energie bijgedragen tot de groei en bloei van de Beverwijkse veiling. Ook voor het tuinbouwonderwijs heeft hij krachtig geijverd. Namens de familie dankte de heer J. C. Muijen voor de be langstelling. Onder hen die de overledene de laatste eer brachten waren tal van af gevaardigden van Beverwijkse verenigin gen. Op wel zeer bijzondere wijze heeft de r.-k. atletiekvereniging SAV te Boven karspel in de plaatselijke veilinghal voor bloembollen zondag een indoor-atletiek- wedstrijd gehouden, waarbij vele atleten van verschillende Noordhollandse vereni gingen van hun belangstelling en mede werking blijk hebben gegeven. Ook van de atletiekvereniging Suomi uit Velsen-Noord was een aantal leden naar deze bijzondere wedstrijden gegaan, die voor de loopnum mers van de middenafstand een baan van slechts 130 meter lengte had. Een spring bak was onder andere gemaakt van bloem bollenkistjes met daarop stevig geklonken planken als aanloop. De wedstrijden gingen over 40 en 50 meter voor de sprint en over 1500 en 3000 meter voor de langere afstand. Ondanks de hevige koude in de grote hal werd toch met animo gestreden en wisten verscheidene Suomi-leden nog aardige resultaten te behalen. De uitslagen waren: Meisjes C: 40 meter: 2. M. Oorthuis 6,2; 6. I. Soorsma 6,9: Vèr- springen: 2. M. Oorthuis 3,79 m; 3. J. Soor sma 3,75 meter. Meisjes A: 50 meter: 2. M. van Vuuren 7,5; 5. J. Rijniersce 8,4. Vèr- springen: M. van Vuuren 3,62 m.; J. Rij niersce 3,61 m. Jongens B: 50 meter: 2. W. v. d. Werff 6,6. Vèrspringen: 1. W. v. d. Werff 5,38 m. Jongens A: 50 meter: 3. C. Kooistra 6,4; 6. R. Dekker 6,5. Vèrspringen: R. Dekker 5,40 m. 1500 meter: 1. K. v. d. Oord 4 min. 35,2 sec. Heren B: 50 meter: 3. H. Witvoet 6,3; 4. K. Lieuwen 6,4. C: 3. A. Koet 6,4; 5. A. Langendoen 6,5. Vèr springen B: 2. A. Koet 5,50 m; 3. A. Langen doen 5,43 m. Vèrspringen D: 1. K. Lieuwen 5,07 m; 2. H. Witvoet 4,51 m. 3000 meter C: 5. E. Schik 11 min. 28 sec. Maandag Maandag werden in IJmuiden aange voerd 11.500 kisten vis, waarvan 1193 tong en tarbot, 7 griet, 4900 schol, 24 schar, 4993 haring, 160 wijting, 173 kabeljauw en gul, 10 haai, 7 poon, 13 koolvis en 10 diversen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: grote tong 4.994.50, grootmiddel tong 4.103.95, kleinmiddel tong 4.54 4.07, kleine tong I 6.115.59, idem II 6.26—5.70, tarbot I 4.20—3.30. Per 50 kilogram: tarbot II 164154, idem III 120—114, idem IV 100—78, gr. griet 114100, grote schol 2216, groot middel schol 1622, kleinmiddel schol 1913, kleine schol I 1612, kleine schol II 218, schar 4237, verse haring 19.80 14.40, wijting 4831, kleine haai 2826, poontjes 2618. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 236 141, grote koolvis zwart 120108. Besommingen Maandag werden in IJmuiden de vol gende besommingen gemaakt (in guldens): KW 54—18.050, 55—12.470, 125—6680, 99— 10.000, 166—5510, 10—2220, 188—5450, 19 —5730, 124—5210, 193—3440, 191—5290, 200—5370, 172—4910, 28—4380, 52—4480, 64—2790, 169—3790, 160—2250, 26—3250, 108—3220, 114—3700, 199—2400, 17—2770, 161—2580, 38—4440, 134—4240, 186—3420, De schaatsliefhebbers hebben hun schaatsen weer uit het vet gehaald nu de vorst in onze contreien is teruggekeerd. Zondagnacht waren al mensen van de Plantsoenendienst van de gemeente Vel sen bezig met het opspuiten van het Tria- basveld aan de Kennemerlaan. Doch de gehele maandag werd er op deze enige Vel- sense verlichte ijsbaan niet gereden, om dat de centimetersdikke sneeuwlaag niet van het ijs verwijderd werd. Het ligt in de bedoeling, dat dinsdag de baan voor het publiek opengesteld wordt. Of de ijs banen in de Velserbroekpolder voor het publiek opengesteld kunnen worden is af hankelijk van het sneeuwvrij kunnen ma ken van deze grootste natuurlijke ijsbaan in Kennemerland. In Santpoort werd maan dag al reeds druk geschaatst op de on dergespoten tennisbanen van het tennis park „Brederode" aan de Bloemendaalse- weg. Ook in Beverwijk werd al druk ge schaatst gisteravond op de banen van het DEM-tennispark aan de Hoflanderweg. Het is vrijwel zeker, dat noch de Elta-ijsbaan in Santpoort noch de sinterbaan van het Beverwij kse gemeentelij ke sportpark,,Adri- chem" dit seizoen voor het schaatspubliek zullen worden opengesteld. Hierdoor is de gebrekkige schaatsaccommodatie in de Velserbroekpolder de enige ijsbaan in het IJmondgebied, waarop de geoefende rij ders en de leden van de schaatsvereniging „Velsen" terecht kunnen om te oefenen voor komende wedstrijden en tochten. Wanneer de vorst aanhoudt, dan organi seert de schaatsvereniging Velsen aan staande zondag een wedstrijdtocnt over 40 km in de Schermer. Het is in Velsen on mogelijk een ijsbaantracé van een derge lijke lengte uit te zetten. De oud-katholieke toneelvereniging „De Plankeniers" heeft maandag in het Her vormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan een opvoering gegeven van het toneelspel „Klokslag negen," welke voorstelling he denavond in dezelfde zaal zal worden her haald. Alvorens wij, zoals gewoonlijk dus in ons blad van morgen, de gebruikelijke aandacht aan deze voorstellingen zullen besteden, eerst nog even dit. Het was een goede opvoering van een boeiend stuk, welke door het publiek in een voortdurend gespannen aandacht werd bekeken. Alleen waren de toeschouwers veel te gering in aantal. En dit was jam mer. Er is door regisseur en spelers enige maanden hard aan deze voorstellingen ge werkt en het is volkomen verklaarbaar dat zij de resultaten van hun inspanning en enthousiasme door hun donateurs wil len laten bekijken. Er is nu eenmaal niets ontmoedigender dan een bijna lege zaal. Dat hun donateurs maandag voor het grootste deel verstek lieten gaan was voor hen daarom bijzonder teleurstellend, voor al omdat het zulk een goede voorstelling is geweest. De schade kan echter nog worden ingehaald, zodat wij de donateurs van „De Plankeniers" gaama adviseren hun televisietoestel vanavond maar eens te vergeten en „Klokslag negen" te gaan zien. Zij zullen er stellig geen spijt van hebben en de spelers worden dan voor hun moeite beloond. Het duo MeesSchelhaas is aan de lei ding gekomen in de onderlinge competitie van de IJmuidense schaakclub Kyk Uit. Weliswaar is dit het gevolg van het sur plus aan gespeelde partijen ten opzichte van spelers als Steijn, Walda en Blok. Het was ditmaal Schelhaas die het puntentotaal opvoerde. Tegen Wolters kwam hij tot een stukoffer waarvoor Schelhaas een aantal pionnen en een aanval kreeg die klonk als een klok. Wolters zag het onheil ook in en gaf zich gewonnen. De partij WaldaDe Jong werd door een openingsvariant van de Lettische partij op het scherp van de snede uitgevochten. Walda bleek de brutale opzet van zijn tegenstander goed onder controle te kun nen houden, sloeg op het juiste moment toe en kon een punt aan zijn totaal toe voegen. Lanser boekte een zege op Kistemaker. Lange tijd ging de partij gelijk op maar toen Kistemaker een wat dubieuze afruil aanging kwam Lanser in het voordeel. Hij maakte er behendig gebruik van hetgeen met een punt werd gehonoreerd. In groep 2 werd de sterke Van Pelt on verwacht verslagen door Heidenreich. De laatste behoort wel tot de sterkste spelers in deze groep maar was de laatste tijd niet zo best op dreef. Juist tegen Van Pelt her stelde hij zich. Beekhuis kon het tegen de oprukkende Van Nieuwenhuizen niet bol werken en moest daardoor in de tweede groep zijn tweede plaats afstaan aan Heidenreich. De ranglijst ziet er hier als volgt uit: 8 6 2 6 8 5 3 5 8 4 1 3 4Vs 7 3 2 2 4 7 3 2 2 4 7 3 1 3 3'/» 7. Van Pelt (I) 6 3 3 3 8. Vis 8 3 5 3 9. v. Nieuwenhuizen (I) 4 2 1 1 2Va 8 2 1 2'/! 5 2 3 2 6 2 4 1 (I) is afgebroken partij. In groep 3 had Van Maanen het lastig tegen Van Alfen maar slaagde er toch nog in de partij te winnen. Hij neemt met W. Langedijk nu een gedeelde eerste plaats in. In de vierde groep veranderde er niets in de kopgroep. De uitslagen: Groep 1: Lanser—Kiste maker 10, WoltersSchelhaas 01, Wal daDe Jong 10. Groep 2: Heidenreich Van Pelt 10, Van NieuwenhuizenBeek huis 10. Groep 3: Van MaanenVan Al fen 10. Groep 4: D. van VuureJ. van Vuure 10, Kramer sr.Baas 10. 109—2800, 110—4380, 31—Sz'iü, 29—4160, 131—4430, 178—4780, 164—4860, 137—3500, 98—5900, 143—5240, 112—1680, 92—2960, 133—3730, 113—3970. 79—3070, 68—2620, 96—3340, 72—2700, 118—2060, 97—2580, 63—3680, IJM 64—2440, 60—2290, 61—2400, 204—930, 81—2330. 7—3750, 64—4300, 55— 5080, 65—3730. Aanvoer van dinsdag In IJmuiden werden hedenmorgen door 45 vaartuigen aangevoerd: 430 schelvis, 50 radio, 460 wijting (waarvan 100 dicht), 130 gul en kabeljauw, 50 koolvis, 4500 kisten Ierse zeeharing, 285 makreel, 3000 kisten schol, 115 tarbot, 100 diversen, 680 stuks stijve kabeljauw en 30.000 kg tong. Prijzen van dinsdag: per kilogram in guldens: tarbot van 4 tot 3.70, grote tong 4.714.57, grootmiddel tong 4.113.90, kleinmiddel tong 4.514.29, tongen één 6.025.78, idem twee 6.055.81. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 146 126, middel kabeljauw 130110, witte koolvis 164, grote zwarte koolvis 120108, middel koolvis 126110, grote leng 124. Per 10 stuks: grote kabeljauw 11688, middel kabeljauw 5852. Per 50 kilogram: grote en grootmiddel schelvis 6662, kleinmiddel schelvis 63 57, schelvis één 5857, idem twee 4635, radio 2318, grote gullen 5755, middel gullen 4844, kleine gullen 3931, witte koolvis 50, zwarte koolvis 47, grote schol 1916, grootmiddel en zetschol 1612, schol één 1612.50, idem twee 2015, idem drie 2112.50, schar 3623, gestripte wijting 3823, dichte wijting 2113, ha ring 1612, grote makreel 5653, makreel 41—33, tarbot 170—180, griet 70—62. Besommingen van dinsdag KW 49—26.800, KW 159—25.700, VL 121—15.980. Scheveningen In Scheveningen werden aangevoerd 1500 kisten spanharing en wat scharren van de kust. In de Allgemeine Fischwirtschaftszei- tung wordt vastgesteld, dat de Dnitse ha ringmarkt niet in orde Is. In een hoofdar tikel wordt er op gewezen dat de diepzee visserij de in de visserij op verse haring ingeschakelde schepen al vroeg weer heeft uitgerust voor de vangst op verse vis. De loggervisserij, die naast de produk- tie van zoute haring ook nog twaalf 4 vijftien schepen in actie heeft bij de vis serij op verse haring, om de visserij-in dustrie van grondstof te voorzien. Ziet zijn reizen met rode cijfers eindigen. Reeds nu vraagt men zich af, of het nog wel zin heeft na de afsluiting van het zoute-ha- ringseizoen met alle ter beschikking staan de moderne eenheden gedurende de voor jaarsmaanden op de hoge Noordzee de vangst op verse haring uit te oefenen. Men heeft voorlopig besloten in midden januari slechts enkele spannen voor de ha ringvisserij in zee te sturen, omdat men gezien de tegenwoordige situatie nog niet kan geloven aan een economisch verant woorde inzet. Daarom bereidt men maar enkele reizen voor om de markt te kun nen testen. Welke oorzaken heeft nu de vroegtijdige beëindiging van de haringvangst door de diepzeevisserij en de geringe activiteit van de loggervisserij bj de vangst op verse ha ring? Volgens de hoofdredactie van het Duitse vakblad is het eenvoudig zo, dat de haringmarkt in Westduitsland niet in orde is. De produktie brengt niet de prij zen op, die ze voor kostendekking nodig heeft, wanneer men afziet van de contin genten, die bij het begin van het seizoen waren afgesproken tussen diepzeevisserij en cisindustrie. De prijs-ideeën, die hieraan ten grond slag lagen, hebben de diepzeevisserij on getwijfeld een kostendekking verschaft. De kwaliteit van de vers aangevoerd# Duitse trawier- en loggerharing was onbe rispelijk. Tegenover vroeger werd er meer in kisten aangevoerd volgens een wens van de visindustrie. Toch was men bij de eerste afnemers op de zeevismarkten niet bereid ook maar één haring meer voor de vastgelegde prijs te kopen, als was af gesproken. Het was goedkoper uit Dene marken in te voeren. Nog in de laatste week was het zo, dat Deense en Zweedse haringen, die over d# groene grens rolden, franco thuis voor 17 tot 21 pfennig per pond werden aangebo den. Franco thuis werd voor deze prijzen zelfs tot in Noordrijn-Westfalen geleverd. Dat de Duitse diepzeevisserij en de log gervisserij voor zulke prijzen niet kon con curreren, ligt voor de hand. Want de kos- tenlijn ligt bij de trawlers rond 26 tot 28 pfennig per pond en bij de loggers rond 24 pfenning. Het risico is dan ook derma te groot geworden, dat de loggervisserij er al toe is overgegaan zelfs de op verse haring vissende loggers niet uitsluitend groene haring te laten vangen. De eerste 300 a 400 kantjes worden gezouten. „Men zou niets tegen de Skandinavische prijzen kunnen aanvoeren," zegt het blad „als men in die landen eenvoudig in staat is goedkoper te produceren. Ofwel, dat de Duitse visserij door de wederopbouw na de oorlog op veel hogere lasten zit. Maar afgezien daarvan zijn de Deense en Zweed se prijzen toch niet kostendekkend. Ander» kan de recente vang- en aanvoerrestric- tie in Noord-Jutland niet worden ver klaard. Zweedse kotters móchten niet» aanvoeren om de Deense prijs niet nog meer te drukken. Het blad is dan ook van mening, dat men gewoon kan spreken van dumping, en dat daartegen iets moet wor den gedaan De sectie Holland van de Oostenrijks# Alpen vereniging houdt morgenavond een filmavond in de Vrijzinnig Hervormde Kerk aan de Vestestraat in Haarlem, aan vang acht uur. Het programma van deze eerste avond in het nieuwe seizoen van het consulaat Ken nemerland luidt: ,Erstbesteigung der Jung- frau in 1811", „Der Traum vom Berg", „Firngamsen" en „Wohin mich meine Bretteln tragen". De drie laatste films zijn in kleur. Woensdag 19 februari wordt er een in- stuifavond gehouden, waarbij de leden hun dia's kunnen vertonen. Op woensdag 11 maart komt Frau Helma Schinke uit Salz burg een spreekbeurt vervullen. Op 12 en 26 februari, 18 en 25 maart en 8 en 22 april zal er een cursus geologie en metereologie worden gehouden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4