Natuurbeschermers vinden het menselijk instinct van zelfbehoud belangrijk punt ,Zij moeten koppen van koper en zenuwen van staal hebben Dr. L. Meinsma acht Amerikaans rapport van groot belang Meer ferry-diensten op Engeland Deventer TV-pionier krijgt nul op het request Schulte-trofee voor Post DINSDAG 14 JANUARI 1964 5 Reële kijk' Hier onmogelijk Krasse taal R uilverkaveling Onze streek ■n fpm Defensie V er ontrust Roken en kanker Boksduel West-Europa tegen Rusland in Amsterdam? Kerkelijk nieuws 1 Adolf Staal overleden Kerkdiensten in de Radiokerk Nederland tegen Amerika 31 januari in Den Haag „Natuurbeschermers moeten in onze tijd wel koppen van koper en zenuwen van staal hebben, want iedere maand kan onvoorziene, desastreuze verrassingen brengen en brengt die ook, zoals het boortorenschandaal op de Waddeneilan den". Dat is de mening van de heer M. van der Goes van Naters, voorzitter van de contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming. „Wij moeten iedere dag met de toekomst werken als een volkomen bekend gegeven wat zij niet is. Zeker, de maat schappelijke prognose is tot een wetenschap geworden; het is alleen maar jammer, dat haar beoefenaars bijna altijd (per definitie?) technocraten zijn, die niet de natuurbescher- mingsmentaliteit hebben. Waarom calculeren zij de uit komsten van ónze wetenschap want dat i s de moderne natuurbescherming niet in het algemeen beeld?" De heer Van der Goes van Naters meent, dat men één belangrijk punt steeds weer vergeet: het menselijk instinct van zelfbe houd. In een voorwoord tot het jaarver slag van de contactcommissie wijst hij er op dat dit instinct zich met verbeten heid iedere dag meer richt op het be houd van een hap onbedorven lucht, een sibk zuiver water, een plekje groen. Deze passie van de mensen van nu is één van de grote „realiteiten" van de toekomst. Een voorbeeld? De Beer is nu als „long" van Rotterdam met uitwassen overwoe kerd. Maar de plaats, die was gereserveerd voor de Hoogovens, is woest en ledig. Toch lag daar en daar alleen de onmiddel lijke aanleiding om De Beer te gaan aan tasten. Die zelfde technocraten hadden „be wezen" zo dachten ze dat er ten spoedigste op De Beer een enorm tweede Hoogovencomplex moest komen naast IJmuiden. Verzet was onwetenschappelijk, sentimenteel, reactionair. Nu zegent ieder een het, dat er niet aan is begonnen: er is nu al een te grote staalproduktie in de Kolen- en Staalgemeenschap en de afzet wordt steeds moeilijker. de commissie dreigt ook hier weer het euvel dat de alternatieve mogelijkheden al le worden uitgevoerd en bovendien in de verkeerde volgorde. Het gevolg is steeds een ernstige aantasting van het landschap en van natuurwetenschappelijke en recrea tieve waarden, die had moeten worden voorkomen. „Bij de discussies over dit soort weg- traés, waarbij de instandhouding van een tot nu toe gaaf natuurgebied in het geding is, wordt als verdediging van de tracés door de natuurgebieden vaak aan gevoerd, dat daardoor een mooie weg kan ontstaan, die als zodanig recreatief van betekenis is. „Op zichzelf is dit natuurlijk juist en wanneer wij in een land woonden met veel ruimte en veel natuurgebieden, zou hiermee ook wel kunnen worden inge stemd. In de Nederlandse verhoudingen moet het hierboven weergegeven stand punt echter met kracht van de hand worden gewezen. Uit de recente publicaties van de Rijks- „Wij achten onze eigen kijk op de toe komst, ja, misschien realistischer, maar ook reëler, en wij zijn dankbaar, dat we steeds meer de provinciebesturen en de rijksoverheid aan onze kant krijgen" zegt de heer Van der Goes van Naters. „Ook hier zal de strijd hard zijn; men denke aan de bescherming van het gave Velu- wegebied benoorden Arnhem en aan de burgemeester van die stad, die, samen met Zwolsman, het eerste moment van, zelfs tijdelijke, zwakte afwacht, om deze zijn •lag te doen slaan met de huisbouwerij. Zo'n moment van zwakte mag er dus nooit of te nimmer komen. Dat juist maakt onze strijd zo bijzonder precair: een slecht bouwbeleid kan een behoor lijke woningvoorziening een paar jaar uitstellen: maar een zwak natuurbeleid zou betekenen, dat een gaaf gebied met bungalows overstroomd wordt en nooit meer krijg je ze weg Een aarzeling in de aankooppolitiek voor de natuurmonumenten houdt in niet dat 't dan een paar jaar later gebeurt, maar dat de objecten verkaveld en bedor ven worden en dat het dus nimmer meer kan gebeuren. Daarom moeten wij waakzamer zijn dan de anderen. Daarom moeten we harder zijn dan de anderen. Daarom is onze ver antwoordelijkheid voor het overdragen van het natuurlijke erfgoed van Nederland aan de toekomst groter dan welke andere ver antwoordelijkheid ook". Er is hier ongetwijfeld sprake van kras te taal, maar in het jaarverslag van de commissie komt duidelijk naar voren, dat de Nederlandse natuur op tal van plaatsen ernstig wordt bedreigd. In oktober 1963 is de twaalfmiljoenste inwoner van Neder land ingeschreven, en dat betekent dat de bevolkingsgroei van ons land aanzienlijk de verwachtingen overtreft, die daarom trent tien jaar geleden bestonden. De gewijzigde prognoses houden thans rekening met een inwonertal van om streeks 14,6 miljoen in 1980, en men mag aannemen dat het daarmee niet afgelopen zal zijn. In zo'n dichtbevolkt land moet na tuurlijk uiterst voorzichtig worden omge sprongen met de schaarse ruimte. De pro blemen dienen zich het sterkst aan in de randstad Holland en aangrenzende gebie den. Men is van oordeel dat het een grote planologische opgave zal worden om voor het middengebied van de randstad een goed evenwicht te vinden tussen uitbrei ding van de bebouwing, uitbreiding van het areaal aan kassengebied. handhaving van de open ruimte (weidegebied) en het introduceren van nieuwe recreatie-elemen ten. Men denkt hierbij aan de ideeën, ge lanceerd door de A.N.W.B. onder de naam van Hollands Groene Zone. Grotere urgen tie heeft echter nog het geven van een recreatieve bestemming en inhoud aan de scheidende stroken tussen de agglomera ties, de zogenoemde bufferzones. In dit verband is de grote belangstel ling voor de „tweede woning" veelbeteke nend. De commissie besteedt in zijn jaarver slag grote aandacht aan de ruilverkaveling en de consequenties daarvan voor de na tuurbescherming. Men zegt dat men in de komende jaren in feite moet zorgen voor een geheel andere landinrichting van Ne derland, een landinrichting, die enerzijds tracht de landbouw fundamenteel gezond te maken, terwijl anderzijds de gerecht vaardigde recreatieve verlangens van de Nederlandse bevolking voor een deel bin nen het thans nog bestaande landbouwter- ritoir moeten worden bevredigd. Men tekent protest aan tegen het ont werpen van wegen door natuurgebieden, als dat niet hoeft. Zo uit men bezwaren tegen het door de provincie Zuid-Holland ontworpen tracé, omdat hierdoor het be faamde duingebied tussen de golfterreinen bij Wassenaar en de duinvalleien Kijfhoek en Bierlap in sterke mate zal worden aan getast. Ten aanzien van dit tracé heeft men zich steeds op het standpunt gesteld dat pas tot aanleg van deze weg zou mo gen worden overgegaan als alle andere vanuit het noorden naar Den Haag leiden de wegen zijn aangelegd en vervolgens in capaciteit tekort dreigen te schieten. Zoals maar al te vaak gebeurt, aldus De Meibeek, een van de kleine wa terlozingen in het stroomgebied van de Berkel, zag er zo uit. de Bosehplaat op Terschelling is zowel door zijn variatie in levensgemeenschappen als door zijn afmetingen voor ons land en voor West-Europa uniek te noemen". Het jaarverslag wijdt veel aandacht aan de situatie in Noord- en Zuid-Kennemer- land. Over 't streekplan Noord-Kennemer- land wordt gezegd dat aan de bezwaren van de commissie bijna geheel is tege moet gekomen. Als belangrijkste punt noemt men in het bijzonder de blijkens het ontwerp-streek plan voorgenomen ontginning van 75 hec tare duingrond, behorende tot het provin ciale duinbezit en gelegen tussen Egmond en Bakkum. De bestemming tot agrarisch gebied van deze 75 hectare zou de moge lijkheid openen er tuinderij bedrijven te ves tigen, een en ander conform een in 1956 gedane suggestie. Vlak voor de behandeling in de Provin ciale Staten kwamen G.S. al halverwege aan de bezwaren tegemoet, waarbij zij voor de meeste westelijke stukken van de aanvankelijk voor agrarisch gebruik aan gewezen 75 hectare mede in verband met de drinkwaterbelangen de bestemming duingebied voorstelden. „Tot ons genoegen", aldus de commis sie „eisten Provinciale Staten echter het volle pond voorde natuurbescherming: met 38 tegen 29 stemmen werd besloten ook aan het overige gedeelte de bestemming duingebied te geven. Daarmee kwam on dubbelzinnig vast te staan dat Provinciale Staten van Noord-Holland geen medewer king wensten te geven aan een niet strikt noodzakelijke aantasting van 't Noordhol landse duinreservaat, dat uit natuurwe tenschappelijk, landschappelijk en recrea tief oogpunt tot de mooiste duingebieden van ons land behoort". De commissie wijst er ook op dat op het in 1957 door Provinciale Saten van Noord-Holland vastgestelde streekplan Zuid-Kennemerland (het gebied van Haar lem en omgeving) pas in 1962 de konink lijke goedkeuring werd verkregen. Daar bij werd aan enkele onderdelen van het streekplan de goedkeuring onthouden en het meest de aandacht trekt daarbij het tracé voor de noord-zuidverbinding Aer- denhout-provinciale grens. Dit weggedeelte zal de provinciale weg nummer 1 van Zuid-Holland, die bij De Zilk de Noordhollandse grens bereikt, moeten verbinden met de reeds in gebruik zijnde zogenoemde westelijke randweg om Haarlem. „Het vinden van een geschikt tracé voor deze wegverbinding had in de jaren 1955-1957 reeds veel hoofdbrekens gekost in verband met de in dit gebied gelegen prachtige landgoederen, welke door de weg doorsneden dreigden te worden. Zo heeft de contact-commissie zich in 1955 moeten verzetten tegen een voorstel van de provinciale waterstaat van Noord-Hol land om de weg door het landgoed Huis te Vogelenzang te traceren. Ook tegen een aanvankelijk in het ontwerp-streekplan voorkomend tracé door het landgoed Lei duin hebben wij ons verzet. Bij de vast stelling van het streekplan werd toen een oplossing bereikt, die natuurbescherming geheel kon bevredigen: de weg zou zo veel mogelijk langs de spoorlijn worden geleid. Het probleem hierbij bleek echter dat de weg op een ander punt de Zuidholland- Maar na de rigoreuze normalisatie in 1962 bleef dit er van over dienst voor het Nationale Plan is overdui delijk gebleken hoezeer er in ons land sprake is van een tekort aan natuurruimte die geschikt is voor recreatie. Het meest nijpend is het tekort aan natuurgebieden van een behoorlijke omvang, waar men nog de mogelijkheid heeft werkelijk tot rust te komen. Deze gebieden moeten tot iedere prijs voor aantasting worden ge vrijwaard." Wat betreft de defensiemensen merkt de commissie op dat zij hoopt dat de rege ring zal vasthouden aan het principe dat niet alleen natuurgebieden maar ook slech te landbouwgronden in aanmerking moe ten kunnen komen om te worden aange wezen tot militair oefenterrein. „Het oefenen uitsluitend in natuurgebie den is, militair gezien, trouwens wel bij zonder weinig realistisch: de situatie in West-Europa is nu eenmaal niet meer zo, dat eventuele gevechtshandelingen zich hoofdzakelijk in natuurgebieden zouden afspelen." Over aardgas en olie zegt de commis sie: „Nu de aardgasreserve in Noord-Ne derland zo'n astronomische omvang blijkt aan te nemen en er bovendien de ver wachting is van oliewinning, is het maar al te begrijpelijk, dat de grote oliemaat schappijen elkaar als het ware verdrin gen op de gebieden waarvan men aan neemt dat de proefboringen er succes zul len hebben". Men is echter verontrust dat nu verschil lende natuurgebieden worden bedreigd. Met spoed heeft men zich tot de di recteur van staatsbosbeheer gewend met het verzoek geen vergunning te verlenen voor proefboringen in de bestaande na tuurreservaten. Met alle begrip voor de wenselijkheid om de bodemschatten zoveel mogelijk te benut ten meent men toch dat tenminste als eis moet worden gesteld dat de grote natuur reservaten op de Wadden-eilanden onaan getast zullen blijven. „In de vorige eeuw is voor de Ameri kaanse nationale parken (onder andere het befaamde Yellowstone park) reeds duide lijk uitgesproken, dat zij in geen enkel op zicht, ook niet ten behoeve van de exploi tatie van bodemschatten, zouden mogen worden aangetast. Als dit honderd jaar geleden in het toen nog zo dunbevolkte Amerika werd aanvaard, dan mag deze eis toch zeker worden gesteld anno 1963 in ons dichtbevolkte land. Een natuurgebied als De directeur van het Centraal Bureau voor Kankerregistratie en -Voorlichting in Amsterdam, dr. L. Meinsma, hecht zeer grote betekenis aan het gisteren gepubli ceerde Amerikaanse regeringsrapport over het roken. Voor zover hij weet is het de eerste keer, dat een overheid met een offi cieel rapport komt en zich dus eindelijk duidelijk geïnteresseerd toont. Voorts acht hij het zeer belangrijk dat de Amerikaanse commissie ./as samengesteld met mede weten van de Amerikaanse tabaksin dustrie en vooral dat de oorspronkelijke samenhang tussen roken en longkanker onomstotelijk is komen vast te staan. Dr. Meinsma, auteur van het onlangs verschenen opzienbarende boekje „Roken", was ook verheugd, dat ook de filtersiga retten in het Amerikaanse rapport „vol doende zijn afgekraakt". Dr. Meinsma had nog slechts van de krantenverslagen kunnen kennisnemen. Op details van het rapport kon hij dus nog niet ingaan. Het was hem opgevallen, dat de Amerikaanse onderzoekers zeer voor zichtig spreken over het verband tussen roken en hart-vaatziekten. Blijkbaar is in dit opzicht de wetenschappelijke kennis nog niet voldoende. Merkwaardig vindt hij het ook, dat het rapport niet in staat is geweest een levensverwachting te bepalen van rokers en niet-rokers. Ook daarvoor ontbreken blijkbaar nog voldoende ge gevens. Wat de aankondiging van het Duitse onderzoek betreft, zei dr. Meinsma, dat dit alles nog te voorlopig is om er veel van te zeggen. Hij herinnerde aan een onderzoek dat in de drie grootste steden van ons land is gehouden. Daarbij bleek, dat de cijfers voor longkanker in die ste den hoger lagen dan elders. De luchtver ontreiniging speelt hierbij ook een rol, maar destijds is al duidelijk gesignaleerd, dat in die drie steden het sigarettenver- bruik 50 tot 60 percent boven het landelijk gemiddelde ligt Op initiatief van de Nederlandse boks- bond worden thans onderhandelingen ge voerd voor een wedstrijd tussen Rusland en West-Europa, die in het begin van de zomer in Amsterdam gehouden zou moe ten worden, 't Bestuur van de AIBA heeft zich volledig achter dit plan gesteld ter wijl ook de Russen al hun instemming met het voornemen hebben betuigd. Het grootste struikelblok is voorlopig de fi nanciële zijde van een dergelijk evenement en daarom tracht men thans de Eurovi sie, die dit jaar haar tienjarig bestaan viert, voor de ontmoeting te interesseren. Dit prototype van de nieuwe Volks wagen, een V.W. 1200 bestelwagen, is op het ogenblik in gebruik by de Duitse posterijen, waar het handige wagentje op zijn verdiensten wordt getest. De fotograaf snapte de nieu weling in Frankfort. Nadere bijzon derheden zijn nog niet bekend ge maakt. De Zandenplas bij Nunspeet, een re creatieterrein van Staatsbosbeheer. se grens bereikte dan de provinciale weg nummer 1 van Zuid-Holland, zodat alsnog een dwarsverbinding moest worden ge vonden. Ook de doorsnijding van bollen- gronden vlakbij de Zuidhollandse grens gaf ernstige bezwaren" aldus de commis sie. Voor dit probleem en een aantal klei nere vraagstukken moet thans in het kader van de herziening van het streek plan een oplossing worden gevonden. Het herzieningsontwerp is inmiddels ter visie gelegd en daarbij blijkt voor de noordzuidverbinding een oplossing te zijn gevonden, waarbij aanvankelijk het tracé zoveel mogelijk langs de spoorlijn wordt geleid, doch meer naar 't zuiden zal wor den uitgebogen ten westen van het dorp Vogelenzang, teneinde op een meer vloei ende wijze provinciale weg nummer 1 van Zuid-Holland te bereiken. „Het bezwaar is dat de weg daardoor het landschappelijk fraaie weilandgebied tussen het dorp Vogelenzang en het land goed Huis te Vogelenzang doorsnijdt. De oorspronkelijke in het streekplan aange geven oplossing was voor de natuurbe scherming dan ook stellig aantrekkelij ker, maar deze is nu eenmaal door da Kroon niet aanvaard", aldus het jaarver slag. Het Ferry-bootverkeer tussen Rotterdam en Engeland zal komend jaar sterk worden uitgebreid, zo Is door de Britse „The Trans port Ferry Service" (Atlantic Steam Navi gation Co Ltd) bekend gemaakt bij de mai dentrip van de 27.000 ton metende „Gaelic Ferry" op de Maasstad. Op het ogenblik wordt de dienst op Lon den (Tilbury) in beide richtingen drie keer per week onderhouden, met ingang van 6 april komen er vier afvaarten en begin volgend jaar zal bovendien Felixstowe aan de Engelse oostkust in de diensten worden opgenomen, waardoor het roll-on/roll-off verkeer dan tenminste zeven keer per week zal plaats hebben. Het Ferry-verkeer wordt door de in siders als de goedkoopste wijze van door bevrachting beschouwd; vrachtauto's gaan in hun geheel op het schip en dit type transport lijkt dan ook een grote toekomst te krijgen. Daar werd bij de aankomst van de „Gaelic Ferry" uiteraard sterk de na druk op gelegd. Niet alleen de Britse initia tiefnemers, maar ook hun Nederlandse agenten Hudig en Pieters c.v. hebben dat vertrouwen. Deze Rotterdamse firma doet dan ook pogingen een nieuw en uitgebreid roll-on/roll-off centrum te krijgen in de Europoort. Een noodzakelijke voorwaarde daarbij is evenwel dat er betere wegver bindingen komen met Rotterdams meest westelijke havengebied. Op het ogenblik gaan de afvaarten van de Merwehaven af. Geref. Kerken Beroepen te Zaandam (5de pred.pl.) A. ter Hoeve te Heerlen. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot hulpprediker te De Lier: A. van der Horst, id. te Murmerwoude. Geref. Kerken Beroepen te Domburg-Westkapelle: P. Kooy, cand. te Heemstede te Aarden- burg-Breskens (met Evang. opdracht in West-Zeeuws-Vlaanderen)P. Kooy, cand. te Heemstede te Marknesse (N.O.P.): J. W. Bats, cand. te Amsterdam te Goor: Herin. Koetsveld, cand. te Naarden. Aangenomen naar Amsterdam-Sloter- vaart-Osdorp (vac. N. Korenhoff): A. ter Hoeve te Heerlen, die bedankte voor Har derwijk (vac. wijlen A. Dercksen) en voor Zaandam. Bedankt voor Rotterdam-Overschie (vac. A. Nagelkerke): Jac. Boonstra te Middel burg voor Utrecht-Noord (vac. T. Spil- ker): L. Zwanenberg te Groningen-Oost voor een aanzoek tot benoeming adj.- dir. van het Zendingscentrum te Baam: A. Vos te Wassenaar-Zuid voor Bedum (vac. D. Kuiper): A. Wiersinga te Win schoten. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Drachten: H. v. d. Schaaf te Opperdoes. Geref. Gemeenten Beroepen te Amsterdam-Centrum: A. Vergunst te Rotterdam-Centrum. In een ziekenhuis in Haarlem is in da afgelopen nacht na een langdurige ziekte op 77-jarige leeftijd overleden de heer Adolf Staal, die van 1919 tot 1929 chef de bureau van het Internationaal Verbond van Vakverenigingen is geweest, dat toen in Amsterdam gevestigd was. Later werd hij in Genève chef van de verbindings dienst tussen vakbeweging en het Inter nationaal Arbeidsbureau. De Deventer tv-pionier F. J. Krebber# heeft na een jaar eindelijk antwoord ge kregen van het ministerie van Verkeer en Waterstaat op zijn 4 januari 1963 gedane verzoek tot het doen van experimentele uitzendingen om, met gebruikmaking van 'n door hem ontwikkeld eenvoudig systeem heel Deventre gratis te laten genieten ('an het tweede Duitse tv-programma. Het ant woord van de minister is afwijzend. „Met belangstelling heb ik kennisgenomen van uw vereenvoudigde systeem tot heruitzen ding van buitenlandse tv-programma'» door middel van plaatselijke zenders. Een diepgaande beschouwing heeft echter geen nieuwe gezichtspunten opgeleverd en ik heb daarom geen aanleiding gevonden mijn ambtgenoot van O. K. en W. te adviseren zijn destijds ingenomen afwijzende stand punt ten aanzien van het verlenen van toestemming te herzien", aldus minister Van Aartsen. De heer Krebbers had een systeem ont wikkeld om de uitzending op het tweede Duitse net op een hoog punt op te vangen en opnieuw uit te zenden via een klein zendertje, na het signaal met behulp van een frequentiewisselaar te hebben geschikt gemaakt voor tv-toestellen zonder UHF- ontvangstmogelijkheid. Eind 1962 demonstreerde de heer Kreb bers zijn systeem in Deventer met groot succes. De burgemeester van Deventer was enthousiast, omdat ook de antennebossen van de daken zouden kunnen verdwijnen. De experimenten moesten echter worden gestaakt nadat PTT-opsporingsambtenaren en de politie de apparatuur in beslag namen. De heer Krebbers verklaart dat het systeem van de PTT-draadtelevisie niet alleen minder mogelijkheden biedt en maar ook meer tijd en arbeidskrachten en vooral meer geld vergt dan zijn systeem van her uitzending. Met gebruikmaking van 'n uit gebreid net van kleine relayeringszender- tjes kan geheel Nederland voorzien wor den van alle gewenste programma's der buurlanden, aldus de heer Krebbers, dis meent dat de P.T.T. uit prestige-overwe- gingen doorgaat met de draadtelevisie. Ook in 1964 worden er weer kerkdien sten voor iedereen gehouden in de Radio- kerk, Vijverweg 14, Bloemendaal. De eerste dienst in het nieuwe jaar wordt gehouden op donderdagavond 16 januari. De radiopredikant, ds. G. Toorn vliet, zal voorgaan in deze dienst met het onderwerp: „De sleutel voor Jezus' werk; water wordt wijn". Tijdens deze dienst zal de organist Johan Timmerman de zang begeleiden. De kerk is goed verwarmd. Tot wielrenner van het jaar 1963 is uit geroepen Peter Post uit Amstelveen. Op grond van zijn prestaties is hem hiervoor de Gerrit Schulte-trofee toegekend. De Toboga-beker, een aanmoedigingsprijs voor jonge veelbelovende renners, gaat dit jara naar Jan Janssen uit Nootdorp. Op 31 januari worden in Den Haag judo wedstrijden gehouden tussen de Verenigde Staten en Nederland. In het team van de VS zijn vier Japanners (derde en vierde dans) ingedeeld, alsmede de negerjudoka Harris, die tijdens de wereldkampioen schappen in Parijs doordrong tot de acht ste ronde.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5