Jeugdige stemgerechtigden in T weede-Kamergebou w bij een VERKOUOHEIO cold rex SPECIAAL GEMAAKT TEGEN VERKOUDHEID coldrex Langs de weg gevonden Hoofdzonden op autoweg VERKOOP FIETS STIJGT het unieke 2-laagstablet Co|drex SPIJKERBAND IN OPKOMST Ford krijgt belangstelling voor de autorensport Minister heeft critiek op Faillissementen mogen P.v.dA-lid zijn iverdrijft verkoudheid radicaal Twee klachten tegen ex-bankdirecteur BVD-rapport Raadhuis staat in het water WOENSDAG 15 JANUARI 1964 13 Geding om het spaarbankgeheim Uit de actie voor Skoplje komt vriendenkring voort een onvermijdelijke winterkwaal? Onzin! ledereen weet nu wel beter, ledereen kent nu Examens UTRECHTS BEDRIJF LEVERT „NAGELS" NOG DIT JAAR G.T. MODEL de Rally de V ImNNHHMHBHHHH Monte Carlo 1) Veranderen van rijstrook zonder op het achterop komend verkeer te Ietten. 2) Onjuist invoegen. 3) Te langzaam rijden, stilstaan en achteruitraden op de rijbaan. 4) Keren door de middenberm. 5) Te lang links blijven rijden. 6) Te dicht achter elkaar rijden. In het decembernummer van het RAI-orgaan publi ceerde de redactie een kort overzicht van 1963, waaruit bleek dat de verkoop van rijwielen sinds het topjaar 1959 in dalende lijn weer enige stijging vertoont. Bij de motorfietsen is eveneens een lichte stijging in de verkoop merkbaar. Iets wat men niet kan zeggen van de scooter :de belangstelling voor dit voertuig loopt snel achteruit. De expansie van de automobiel branche is in deze rubriek reeds toegelicht. Een aardig gevolg van deze stijgende automobielverkopen is evenwel, dat op de lange duur zowel uit gezondheidsoverwegingen, als uit parkeemood, belangstelling voor rijwiel en motorfiets wellicht nog meer zal toenemen. Deze toestand doet zich reeds in Zweden voor. Wat de heersende loon- en prijsverhogingen betreft: het RAI-orgaan merkt op, dat in de rijwiel- en auto branche de prijzen de afgelopen jaren meer een dalen de dan een stijgende tendens hebben vertoond. De Hoge Raad heeft de vraag voorge legd gekregen of een spaarbank terecht of ten onrechte een belastingambtenaar geweigerd heeft een vervallen spaarbank boekje ter inzage te geven. De rechtbank in Dordrecht had in september een spaar bank te Dordrecht tot één gulden boete en de voorzitter van het bestuur eveneens, tot één gulden boete veroordeeld. Tegen deze vonnissen werd cassatie aangetekend. Mr. G. J. van der Steenhoven uit Dordrecht verdedigde vóór de Hoge Raad de geheim houding van het ingelegde bedrag. Het be drag was voor de heffing van enige belas ting niet van belang. Mr. Van der Steenhoven bestreed de beslissing van de rechtbank als zou de spaarbank een bedrijf zijn in de zin van de fiscale wetten. De rechtbank overwoog dat de spaarbankstichting weliswaar de winst aan anderen ten goede wenst te laten ko men maar' dat zij naar haar aard toch winst tracht te maken, daar zij zich erop dient* toe te leggen zoveel te verdienen dat reserves kunnen worden gevormd om haar financiële positie te kunnen verstevigen of haar bedrijf uit te breiden. Volgens Mr. Van der Steenhoven had echter een juiste toepassing van het begrip winstoogmerk moeten leiden tot de gevolgtrekking dat de spaarbank geen bedrijf is in de zin van het fiscale recht. Op 28 januari neemt een advocaat-gene raal bij de Hoge Raad conclusie. Opbrengst 16.000 De actie „Hulp aan Skoplje" waartoe de heer R. M. M. J. Horbach uit het Limburgse Geulle vorig jaar het initia tief nam, heeft op gironummer 580 van „H.A.S." in Den Haag een bedrag van rond zestienduizend gulden opgeleverd. Naast dit succes is het een gevolg van de actie, dat zaterdag ten huize van jhr. dr. W. J. Quarles van Ufford in Utrecht een be spreking wordt gehouden om te komen tot de oprichting van een Nederlandse vrien denkring van Joegoslavië. Over de bestemming van de f 16.000,- wordt nog overlegd. De organisatoren den ken er aan de opbrengst van de actie „H.A.S." een bestemming te geven op me disch terrein. De heer Horbach deelde nog mee, dat er plannen bestaan om in Joegoslavië een vereniging op te richten van vrienden van Nederland. In dit jaargetijde ondervindt men in de luchtvaart ernstige hinder door ijsafzetting op vleugels en roeren. Op Schiphol kan men voor elk vertrek de mannen met deze auto druk bezig zien. Zij behandelen vleugels, roer en remvlakken van de machines met een soort antivries dat de zo gevaar lijke ijsvorming tegengaat. i Altijd heeft iedereen verkoudheid geaccep teerd als een onontkoombare plaag. Nu er Coldrex is, hoeft U niet meer verkouden te zijn. Coldrex is méér dan alleen een pijn stiller. Het is een speciaal middel dat ver koudheid op 3 manieren bestrijdt. 1. Heft neusverstopping op - U ademt weer vrij Cphenylephrinum HC1). 2. Stilt hoofdpijn, epierpijn, koorts (acetylaminophelum). 3. Bespoedigt Uw herstel - geeft extra weer stand (dubbele dagelijkse dosis vitamine C). Bijna 150 jongeren van 21 jaar en ouder bevolkten dinsdagmiddag de vergaderzaal van de Tweede Kamer voor het houden van een discussie-bijeenkomst, waarvoor het initiatief genomen was door de Ne derlandse Jeugd Gemeenschap, in overleg met de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Kamervoorzitter mr. Van Thiel sprak een welkomstwoord Hij noemde de ze bijeenkomst een nieuwe stap in de par lementaire geschiedenis en vestigde de aandacht op het feit, dat 21-jarigen nu door de wijziging van de Grondwet stemge rechtigd zijn geworden en daarmee vol waardige staatsburgers. Ook de minister van O. K. en W., mr Bot, legde er de nadruk op dat het algemeen kiesrecht een groot goed is, één der pij lers waarop de democratie rust. Het kiesrecht, zo zei de minister, bestaat uit twee elementen: keuze en recht. Keu ze is een democratisch begrip. Maar om hiervan een goed gebruik te maken zijn kennis van het staatsbestel en een demo cratische levenshouding nodig. Bovendien moet men tegenwoordig democraat zijn op Europees vlak en zelfs op wereldniveau. De minister bood aan mej. J. Dijk uit Loosduinen, die haar 21ste verjaardag vierde, het 500.000ste exemplaar van het boekje „Burgerschap en Burgerzin" aan. Zij kreeg tevens een boekenbon van de N.J.G. en een persoonlijk geschenk van mr. Bot. Daarna werd onder leiding van ds. N. O. Steenbeek, voorzitter van de N.J.G. een bespreking gehouden over een aantal pun ten waarin de mening van de jongeren werd gevraagd over verschillende onder werpen, hoofdzakelijk over de vraag of er voldoende aandacht wordt besteed aan de staatsburgerlijke vorming van de jeugd. De meeste sprekers waren het er over eens, dat op de scholen lang niet genoeg aan staatsburgerlijke vorming wordt ge daan. Eén van de sprekers adviseerde meer T.V.-uitzendingen uit de Tweede Kamer te geven waardoor de jeugd meer contact met het werk van de volksvertegenwoor diging zou krijgen. De Arrondissementsrechtbank te Haar lem heeft op dinsdag 14 januari 1964 geen faillissementen uitgesproken. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 14 januari 1964 geëindigd het faillissement van: P. J. Schot handelende onder de naam Beton en Kunststeen Fabriek „Neerlandia", wonen de te Velden, Smidt van Gelderstraat 56, uitgesproken dd. 1 september 1953. Rech- ter-Commissaris mr. H. G. Rambonnet. Cu rator mr. J. W. Crefeld, advocaat en pro cureur te IJmuiden. Bij beschikking van de Arrondissements rechtbank te Haarlem van 10 januari 1964 is in het faillissement van: Lodewijk Wil lem Wiener, telefonist, wonende te Zand- voort, Duinweg 29 in de plaats van mr. J. Jansonius, tot curator benoemd mr. G. J. H. de Leeuw, advocaat en procureur te Haarlem. Bij vonnis van de Arrondissementsrecht bank te Haarlem van 7 januari 1964 is ge homologeerd het akkoord in het faillisse ment van: D. Fijnheer, wonende te Heem stede, Bernard Zweerslaan 16. Rechter commissaris mr. N. Reeling Brouwer. Cu rator mr. J. F. M. M. Brons, advocaat en procureur te Haarlem. De generale synode van de gereformeer de kerken wenst niet alle politieke acti viteit van de lidmaten der kerk aan ban den te leggen. Hun persoonelijke verant woordelijkheid in dit opzicht dient geeër- biedigd te worden. De synode heeft deze uitspraak in Lun- teren gedaan naar aanleiding van een brief van de kerkeraad van de gereformeerde kerk te Lippenhuizen-Hemrik. In deze brief werden maatregelen gevraagd tegen die leden en met name ambtsdragers, die lid zijn van de Partij van de Arbeid. De synode meent dat geen voldoende bewijs wordt aangevoerd dat de P.v.d.A. een in wezen anti-christelijk grondbegin sel aanhangt. Zij wijst erop, dat „de ge trouwe prediking van het woord van God" het aangewezen middel is om aan het kwaad van de niet-erkenning van Chris tus als heer der wereld paal en perk te stellen. Leiden. Doctoraal Frans: H. Proeme (Den Haag). Kandidaats Nederlands: G. W. J. Floor (Lisse), L. J. de Ridder (Noord- wijk). riift ""'■oudheid r*dtcaa| De Amsterdamse recherche onderzoekt thans twee klachten, die zijn ingediend te gen een 50-j3rige inwoner van Bussum, één van de twee directeuren van een in no vember 1963 failliet verklaarde confectie- industrie in de hoofdstad. De eerste klacht is afkomstig van de curator in het faillis sement, de tweede van een Haagse advo caat, die optreedt namens een Londense financieringsmaatschappij, die door trans acties van de directeur 150.000 schade zou hebben geleden. De curator meent, dat de directeur zich schuldig heeft gemaakt aan bankbreuk door in strijd met de statutaire doelstellingen van de n.v. en zonder overleg met zijn mededirecteur ve le tienduizenden guldens te beleggen in le pels, vorken en dumpgoederen. Deze mani pulaties zouden volgens de curator tot het faillissement van de n.v. hebben geleid. De aangeklaagde directeur was als on derdirecteur van de Amsterdamsche Bank ook betrokken bij de Socrates-affaire. Hij werd daarvoor vervolgd en door de bank op staande voet ontslagen. De Londense financieringsmaatschappij zou de n.v. volgens de aanklacht kredie^ ten hebben verstrekt door financiering van goederenleveranties. De directeur zou ech ter het geld op zijn eigen rekening hebben laten storten en hebben gebruikt voor an dere doeleinden. De Londense maatschap pij ging tot kredietverlening over nadat zij gunstige adviezen had ontvangen van een Amsterdamse bankinstelling. Minister Toxopeus (Binnenlandse Zaken) heeft ernstige kritiek op het rapport over de binnenlandse veiligheidsdienst, dat een commissie van het verbond van weten schappelijke onderzoekers onlangs heeft gepubliceerd. In dit rapport kwam de com missie onder meer tot de conclusie, dat het antecedentenonderzoek zoals dat door de B.V.D. wordt verricht, de rechtszeker heid schaadt. Zij die, bijvoorbeeld bij hun sollicitaties, erdoor worden getroffen, zijn niet op de hoogte van de bezwaren, die door de B.V.D. tegen hen zijn ingebracht, en van de wijze, waarop de dienst het onderzoek heeft verricht, aldus dat rapport. Naar het gevoelen van minister Toxopeus is de commissie bij het opstellen van haar rapport op weinig wetenschappelijke wijze te werk gegaan. Dit heeft de woordvoer der van de minister desgevraagd meege deeld. De woordvoerder noemt het rapport op tal van punten onjuist, zowel wat de fei ten als de conclusies betreft. Toen bekend werd, dat het verbond van wetenschap pelijke onderzoekers met een rapport over de B.V.D. bezig was, is van de zijde van de veiligheidsdienst de bereidheid getoond enkele leden van de commissie te ont vangen. Men is hierop niet ingegaan. De woordvoerder van mr. Toxopeus vond dit opmerkelijk. De commissaris der koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz, heeft in de Al- blasserwaard het nieuwe gemeentehuis voor Molenaarsgraaf, Brandwijk en Wijn gaarden geopend. Het gemeentehuis staat midden in de Graafstroom ongeveer twee meter uit de oevers op betonnen palen, zo dat het water er onderdoor stroomt. Van een oever is een weg aangelegd naar het gebouw. De wat ongewone plaats is gekozen om een eind te maken aan de ru zie, die er voor de bouw is geweest over de plaats van het raadhuis. Architect A. Koopmans uit Voorburg stelde tenslotte voor: plaats het gebouw op de grens van de twee grootste gemeenten: Brandwijk en Molenaarsgraaf. Deze grens is de Graaf stroom. Dit is de nieuwe Ferrari 330 GT die voor het eerst aan het publiek zal worden voorgesteld op de automobieltentoon stelling te Brussel. De 12-cilindermotor, die een inhoud heeft van 3697 cc, ontwikkelt een vermogen van 300 pk. De topsnelheid van de 330 GT ligt op 300 km per uur. Renault gaat binnenkort 1300 R 8-wagens aan Tsjecho-Slowakije leveren. Volkswagen produceerde in 1963 1.210.000 auto's. Daarmee werd het exportjaar 1962 overtroffen. Amerika voerde het het grootste aantal Volkswagens in. De dagproduktie be droeg eind vorig jaar 5.5000 wagens. Ondanks de nieuwe formule zal N.S.U. voorlopig niet aan wedstrqden meedoen. De twee Aston Martin G. T. modellen zullen dit jaar weer op Sebring en in Le Mans van de partij zijn, al is het dan op een particuliere inschrijving. Verleden jaar werden ze door een fabrieksteam gereden. In de winter worden er aan autobanden andere en zwaardere eisen gesteld. Het rubber, dat de auto in de zomer zo veilig en comfortabel over de wegen kan voeren, blijkt in de winter vaak grillig en onbetrouw baar. Geen wonder overigens, want het wegdek met sneeuw, ijzel, natte bladeren, ijslagen stelt de band voor een zware taak, die het zonder aanvullende hulp middelen niet aan kan. Naast een speciaal profiel, dat de zogenoemde winterhanden meekrijgen, bestaat er nu ook de mo gelijkheid de autoband in de winter te laten voorzien van „spijkers", die vooral bij een rit over beijzelde vlakken en bevroren sneeuw goede diensten kunnen bewijzen. Een Nederlands bandenvemieuwingsbedrijf in Utrecht levert zij het uit een beperkte voorraad „octoma- banden" waarin men eventueel nagels kan laten plaatsen. Juist in dit winter seizoen zijn vele bandenfabrieken er toe overgegaan hun «vin terbanden te voorzien van nagels of om een Engel se term te gebrui ken „spikes". De stalen punten die echter zo vervaar digd zijn dat zij ge lijk met het rubber slijten steken on geveer anderhalve millimeter uit de band en klauwen zich in een onder deel van een secon de vast in het glad de wegdek. Bij proefnemingen is gebleken, dat deze spijkerbanden op ijsvlakten binnen relatief korte af stand de auto tot stilstand brachten. Wagens uitgerust met zomerbanden of M+S-banden had den een tweemaal zo lange remweg nodig. Bij de Amerikaanse Fordfabrieken rijst de belang stelling voor de automobielsport. Een bewijs hiervoor vormde reeds vorig jaar de experimentele wagen Mus tang die een opgevoerde V4-motor bezat, met een ver mogen van 109 Sae-pk. Het model van deze Mustang bezat een revolutionaire vormgeving en baarde nogal wat opzien. Onlangs kwam Ford Amerika met de Mus tang II uit. Een meer conventionele sportwagen en bedoeld als een voorzichtige verkenning van de markt op dit gebied. Zoals gezegd: deze tweede Mustang bezit een meer conventioneel en daardoor „vertrouwd" uiterlijk. Van de eerste versie bleef eigenlijk alleen het spits toelopende front over. De koplampen zijn voorzien van spijlen. De motor van deze laatste Mustang zit voorin. Mustang I had de motor even voor de achteras geplaatst. De V8-motor die de laatste Mustang bezit, is overigens identiek met de motor van de AC Cobra. Het dak is een afneembare hardtop. Deze Mustang sportwagen zal samen met de „Allegro" (foto van deze wagen stond in de ru briek) en de Cougar II deel uitmaken van de Ford- inzending op de wereldtentoonstelling dit jaar in New York. De Cougar II (hier bij is een foto van het interieur afge drukt) is een GT- model en bezit een V8-motor die de wagen een snelheid van omstreeks 250 kilometer per uur kan geven. Deze hoge snelheid is een van de redenen dat Ford in de passa gierruimte 'n auto matisch systeem heeft aangebracht dat de luchtdruk binnen regelt. Ford Amerika is hiermee niet aan het einde van het programma 1964 gekomen. De fabriek ontwerpt op dit ogenblik een G.T.-racewagen, waarmee men nog dit jaar aan het raceseizoen wil deelnemen. De nieuwe wagen wordt een lage, gesloten tweezitter met een motor die ongeveer gelijk is aan de krachtbronnen die in de In- dianapolisrace worden gebruikt. Deze motor wordt vóór de achteras geplaatst. Stuurwiel en pedalen zijn verstel baar. In de zittingen is een ventilatiesysteem aangebracht. De snelheid van dit nieuwe voertuig ligt rond de 300 kilo meter per uur. Het heeft tamelijk lang geduurd voor- de spijkerband de serieproduktie - werd onderge- bracht. Vooral de wedstrijdsport K waarbij in de noor- P&. hépï deiijke landen veel spijkerbanden wer- Wip den gebruikt even- 'fr heeft veel tot dit PT? "f^band „van hef bedrflf resultaat bijgedra- Ubo ,n( .UtJ"ecbt Het, pr?flel ,s a" gen Overigens kon symmetrisch De nagels z0n aan een men reeds jaren ge- z,jde van de band aangebracht. leden nagels kopen, die als auto-accessoires in de handel werden gebracht. Ook voordat men de spijkerband voldoende betrouwbaar vond om hem op de markt te brengen, hebben de fabrieken niet stilgezeten. Zij ontwikkelden de zogenoemde M+S- banden, die dank zij een speciale profilering beter vol deden in de winter, dan andere banden. Bovendien ont wierp men volgens het zogenoemde Wyresole-principe een band, waarin een stalen spiraal zat verborgen, die gelijk met het rubber sleet, dan opensprong en fijne stalen „klauwtjes" vormde die uit de band staken. Bij het gebruik van een auto, uitgerust met spijker- banden, is de bestuurder aan enkele beperkingen onder hevig. Het wordt aanbevolen niet harder te rijden dan 130 kilometer per uur. De hitte bij hogere snelheid in het rubber, doet wijzigingen optreden in de rubberhechting die de nagel vasthoudt. De kans bestaat dat de nagels uit de band springen. Bovendien kan het onverwacht tot stilstand komen van een auto met spijkerbanden, verras singen opleveren voor de autobestuurder daarachter.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13