Misdaad in Stockholm Erepalm voor trouwe hoeders van Australië's 150 miljoen schapen A péi Recreatieve voorzieningen zijn in voorbereiding PANDA EN DE MEESTER*RIOLIST MEER LICHT" VOOR AMSTERDAM •0 Beste herdershonden meten jaar hen krachten in Canberra Amsterdams x x Allerlei 17 WOENSDAG 15 JANUARI 1964 Ons vervolgverhaal door N. Edward Werner (naar het Zweeds) ia—I immmmnmh vmmmmmm/i 99 Energiebedrijf gaat 33 miljoen investeren Einde van een tijdperk X Europapleinvrees Nieuwe schouwburg T.v.-bank r<Ttt- i „Ze kan niet wegkomen," mompel de hij. Dahl hoorde de voordeur met een bons dichtslaan. „Waar is de telefoon?" vroeg de man. Dahl staarde hem sprakeloos naar de hal en hoorde de ander de politie waarschuwen. Even later kwam hij de kamer weer binnen. Dahl begon enigszins van zijn verbazing te beko men. Want dit was het „oude" man netje met de ouderwetse kleren, dat Dahl al enige malen eerder tegen het lijf was gelopen. Kort geleden nog 's nachts en de volgende morgen in alle vroegteDe tengere man glim lachte Dahl toe. „Hoe voel je je, jon geman? Je hebt geluk gehad, erg veel geluk", zei hij. „Wie bent u eigenlijk?" bracht Dahl er met moeite uit. HOOFDSTUK XX „En wie wès die „oude man"?" Het was Ingrid Rydell, die deze vraag twee dagen later aan Gunnar Dahl stelde, toen ze samen op het dakterras van een groot restaurant za ten. Dahl schoof zijn bord weg, haal de zijn schouders op en glimlachte. „Een man van het tweede plan, ook al speelde hij toevallig dan een be langrijke rol in mijn leven. Hij heeft in het Amerikaanse leger gediend ge durende de eerste wereldoorlog en zat in hetzelfde regiment als Carl Marsh. Na die oorlog gingen ze beiden bij de politie werken. Maar Gustafsson zo heet die oude man kreeg het hard te verduren. Hij werd vijftien jaar ge leden bij een razzia op smokkelaars van verdovende middelen in de haven van San Francisco bijna om het leven gebracht. Hij werd vastgehouden in een kleine ruimte op één van de bo ten, waar die smokkelaars hem trachtten te vergassen. Op het laatste nippertje werd hij uit zijn benarde po sitie bevrijd, maar hij liep zoveel let sel op, dat hij voor zijn werk onge schikt werd. Hij nam ontslag en gaf er de voorkeur aan naar Zweden te rug te keren. Toen Marsh deze kant uitkwam, nam hij contact op met zijn oude vriend. Gustafsson kreeg de waarschuwing, dat er vreemde dingen te verwachten waren. Hij was op zijn hoede en keek goed uit zijn ogen. Het was jammer, dat hij die waarschu wing niet éérder kreeg, vóór Millechs dood. Dan zou hij juffrouw Millech waarschijnlijk gezien hebben. Maar. dat zou op zichzelf nog geen bewijs zijn geweest dat zijIk kwam die zondagnacht óók laat thuis." „Maar om haar vader te vermoor den, of haar stiefvader, wat hij dan misschien wasIngrid Rydell maakte haar zin niet af en zuchtte even. „Wat denk je dat haar te wach ten staat?" vroeg ze een ogenblik la ter. Dahl had zijn koffiekopje leegge dronken en keek zoekend rond naar een kelner. Er was niet veel tijd meer over van zijn lunch-pauze. Hij haalde even zijn schouders op. „Wat haar te wachten staat?" herhaalde hij. „Wel ehze heeft al gekregen wat haar toekomst.'' „Hoezo? Werd ze „Misschien hoorde je 't zaterdag avond via de radio, en waarschijnlijk heb je er gistermorgen ook in de kranten over gelezen." Ingrid Rydell staarde hem niet-begrijpend aan. „Er was een bericht over een auto, die niet ver van hier van de kade het water inreed, met opzet of door een noodlottig toeval." Ingrid haalde even diep adem. „Bedoel je dat geval van die Amerikaanse toeriste? Dat onge luk?" „De politie vond het beter, dat het op die wijze werd gepubliceerd," zei Dahl. „De politie had niet veel tijd nodig, na het alarm van onze „oude man" Gustafsson, om Moira Millech op het spoor te komen. Ze was ge vlucht naar de flat, waar haar Ameri kaanse vriend uit Helsinki had gelo geerd. Hij had haar blijkbaar de sleu tels gegeven; waarschijnlijk was het zijn plan om haar spoedig weer op te zoeken. Ze haalde de auto uit de ga rage, maar ze kwam er niet ver mee. Al gauw merkte ze, dat een politie auto haar achtervolgde. Ze trapte op haar gaspedaal en reed als een wilde de weg langs het water op. Ze merk te' niet tijdig op dat de kade naar rechts afboogze vloog rechtuit het water in, en toen Dahl maakte een gebaar met zijn handen. „Wat ontzettend," zei Ingrid Rydell zacht. Dahl had intussen de aandacht van de kelner weten te trekken en hield de lege koffiekopjes op. De kelner glimlachte, knikte en haastte zich weg om méér koffie te halen. „En Borgsten?" vroeg Ingrid, „hoe is hij?" „Een beetje beter, maar niet veel. De doktoren denken dat het weken zal duren voordat hij van de schok hersteld zal zijn. Geen wonder! Moira's praatjes over twijfelachtige affaires van Borgsten in Kopenhagen bleken op pure fantasie te berusten. Zij zelf blijkt echter betrokken te zijn geweest in een transactie van twijfel achtige allure. Er zat wél enige waar heid in haar verhaal, dat Karin Borg sten en Volmer Jensen goede vrienden zijn geweest, ook al waren ze nooit verloofd. Jensen, die Moira gedurende de bezetting had gekend, vermoedde waarschijnlijk, wie er in de moord op Millech de hand had gehad. Hij las mijn naam in de kranten en besloot met mij contact op te nemen. Borg sten was natuurlijk verbaasd, dat zijn oude rivaal plotseling ten tonele ver scheen en naar zijn kantoor opbelde." „Maar de politie? Welk excuus maakt de politie, dat ze er niet achter kwam?" (Slot volgt) Een moeilijk onderdeel van de wedstrijd De collie moet nu drie van zijn zes koppige „wedstrijdschapen" binnen de omheinde ruimte links drijven en daar na de andere 3 in een tweede „kraal", die men op de achtergrond rechts ziet. SCHAPEN zijn naar veler mening domme en leidzame dieren. Iedere herder weet echter, dat dit een mis vatting is. En een ervaren herders hond zou (als hij kon praten) waar schijnlijk nog meer verhalen kunnen vertellen over sluwe, lastige, weer spannige en plagerige schapen dan zijn baas. Drentse, Beierse en Australisch herders hebben ons aan de hand var, tal van voorbeelden duidelijk ge maakt, dat er heel wat komt kijker, om een kudde schapen bijeen te hou den. Zonder schaapshond is dat voor een herder zelfs vrijwel onmogelijk. Maar een herderskond kan het zo nodig ook zonder herder wel pres teren, mits het dier de eigenschappen heeft die een goede schaapshond ken merken, en goed afgericht is. EEN HERDER moet, waar ook ter we reld hij zijn schapen hoedt, weten, wat een goede herdershond precies kan pres teren. Hij moet voorts zijn honden een goede opvoeding kunnen geven, dus kun nen africhten. De typische „herdersken nis" is vooral van grote waarde in Au stralië, omdat dit „verre zuidland" met zijn meer dan honderdvijftig miljoen scha pen het rijkste schapenland is. Wol is bij verre het belangrijkste Australische vee teeltproduct. Dat dit zo is, danken de vijftig miljoen Australiërs, mede aan de vele goede herders en herdershonden, die het allesbehalve domme schaapdom ver zorgen en bijeenhouden. Het spreekt dus vanzelf, dat de Australische „schapenba ronnen" van wie velen kudden bezitten van tienduizenden woldragers, bijzonder veel zorg besteden aan de fok, de verzor ging en de dressuur van hun viervoetige helpers. - w.: - Bij de grote waterstaatswerken, die in ons land in voorbereiding en uitvoering lijn, kan een grote oogst van recreatieve voorzieningen worden verwacht, zo wordt in een publikatie van het ministerie van Verkeer en Waterstaat medegedeeld. Ver wezen wordt naar hetgeen reeds is ge publiceerd over de recreatieve voorzienin gen, die zullen ontstaan bij de uitvoering van de waterstaatswerken aan het Veerse Meer en het zuidelijke IJsselmeer. Het ministerie spreekt in zijn publikatie van veelbelovende perspectieven, die niet alleen voor geheel Nederland, maar zelfs voor een goed deel van recreatie-zoekend West-Europa van betekenis zijn. Het scheppen van recreatieve voorzie ningen is een onderdeel van de in hoofd zaak op geheel andere doeleinden ge richte taak van de rijksdiensten, die wer ken uitvoeren, zoals rijkswaterstaat, staatsbosbeheer en de cultuurtechnische dienst. Hun beleid, dat aanvankelijk inciden teel het scheppen van voorzieningen toe liet, werd in de loop van de jaren ge leidelijk doelbewust gericht op systema tisch meewerken aan het tot stand brengen van niet zelden omvangrijke voorzieningen ten behoeve van de recreatie. Voorbeelden van dergelijke voorzieningen zijn de bos sen in de Wieringermeer en in de Noord oostpolder, de stranden, rijwielpaden en parkeerplaatsen langs het Veluwemeer, de rust- en picnicplaatsen en de zanden- plas langs nieuwe rijksweg nr. 28 over de Veluwe. Overigens moet de Waterstaat ook wel eens bestaande of toekomstige recreatie mogelijkheden teniet doen. Zo wordt de nog steeds zeer geliefde bermrecreatie steeds meer onmogelijk gemaakt door bor den met wachtverbod, die voor de veilig heid van het verkeer worden geplaatst. Daar staat dan weer tegenover dat langs de autosnelwegen meer en meer open luchtpleisterplaatsen worden ingericht. In de toekomst is verder te verwachten, dat om veiligheidsredenen het zeilen op de druk bevaren scheepvaartroutes wordt verboeten. De voort jagende beroepsvaart wordt op deze waterwegen soms gehin derd en in gevaar gebracht door plezier- zeilers op een wijze, die nauwelijks meer te tolereren is en die tot ernstige onge lukken en schade kan leiden, aldus het ministerie van Verkeer en Waterstaat. element. Treft een uitstekende hond toe vallig een paar erg lastige schapen, dan kan het gebeuren, dat zijn prestaties ko men te liggen beneden die van een min der goede hond, die toevallig makkere DE COLLIE is in Australië zeer in trek als herdershond. Ook de Kelpie en krui singen van Collies en Kelpies en diverse herderrassen" zijn gezocht om hun uit stekende eigenschappen. De Collie is van huis uit een Schotse herdershond. Jaren lang reeds fokt men ook in Australië Col lies. De fokkers zorgen er echter voor, dat er ieder jaar een aantal „verse" stamboek-Collies uit Schotland wordt ge ïmporteerd om het ras in Australië op peil te houden. Voor die Schotse „immi granten" betalen zij vaak zeer hoge prij zen. DE AUSTRALISCHE schapenhouders en hoeders hebben veel belangstelling voor eikaars honden. Die belangstelling blijkt onder andere uit regelmatige bezoeken aan eikaars kennels. Zij bereikt hoogte punten tijdens de demonstraties, proeven en wedstrijden met herdershonden, die men vrijwel het gehele jaar door op tal van plaatsen organiseert. Soms zijn zij een speciale attractie ter gelegenheid van een landbouw- of veeteelttentoonstelling, maar vaker houdt men ze alleen om de mensen uit een streek eens echt te la ten genieten van „goede hondensport". DE TOESCHOUWERS stedelingen zo wel als plattelanders leven intensief Deze black-and-tan Kelpie droeg vorig jaar de erepalm weg bij de nationale wedstrijden in Canberra. 66-7® 66. Onmiddellijk nadat Joris Goedbloed had aange klopt opende Blub de zware deur van het ministerie, want dat was één van de opdrachten die Joris hem eerder had gegeven. „Knap werk, goede Blub," sprak zijn leermeester dan ook prijzend terwijl hij binnentrad; „ik zie dat gij uw leerstof goed hebt verwerkt. Magna cum demonstrandum, zoals wij latinisten zeggen wanneer wij een bekwame jongere prijzen. Maar onze zwaarste opgaaf wacht ons nog, dus nu, mijn amoebale vriend, ferm aangepakt!" „Dusnu! Ferm angepaknoi!" riepen ook (toevallig op het zelfde ogenblik) de spionnen Slin- kovitch en Binkovitch, terwijl zij de keet op de belt bestormden. De beide geheim-agenten waren na rijp be raad tot de slotsom gekomen, dat de slapende figuur die zij daar zagen liggen niemand anders kon zijn dan de amoebale Blub en zij hadden al lang schrander inge zien van hoeveel nut een dergelijk iemand voor hen kon zijn in hun geheim agentenwerk. Zij wilden zich dus meester van hem maken zonder dat hij hen (zoals de vorige keer) te slim af kon zijn. Daar bestond echter wei nig kans op, want de slaper was, zoals wij weten, niet Blub maar Panda; en deze was door de pil die Joris hem had ingegeven zó verdoofd, dat hij van het geweld der indringers niet eens wakker werd. Alleen verscheen er dankzij hun gedaver een olifant in zijn dromen. mee als zij de verbeten strijd tussen hond en schaap volgen. En inderdaad is het een spannend en boeiend tafereel, als een vastberaden doelbewuste intelligente hond een troepje eigenwijze en slimme schapen onder appèl moet brengen en houden. Bij die wedstrijden kan men zien, hoe uitstekend de honden gedresseerd zijn. Wie voor de eerste maal zo'n wedstrijd gadeslaat, kan niet anders dan bewonde ring hebben voor wat de eenvoudige her ders hun honden kunnen bijbrengen en wat zij uit hun dieren weten te halen. Toch hebben zij nooit studie gemaakt van de dierpsychologie. Zware krachtproef EENS PER JAAR gaan Australië's bes te schaapshonden naar de federale hoofd stad Canberra. Daar worden dan drie da gen achtereen nationale wedstrijden en dressuurproeven gehouden. Men brengt zes schapen in de „arena". De honden moeten om de beurt tonen, hoe goed zij met die woldragers weten om te sprin gen. Het concentratievermogen, de behen digheid, de gehoorzaamheid, het inzicht en het uithoudingsvermogen der honden be palen de uitslag. Ook de aard van de schapen vormt een belangrijk wedstrijd- Warenda Boy, een vierjarige collie, is een andere kampioenshond. Hij verzet in zijn eentje het werk van 4-herders- te-paard. schapen als demonstratiemateriaal toe gewezen kreeg. De eisen, die men in Canberra aan de honden stelt, zijn hoog. Eerst moet de hond de zes op een vrij groot stuk ter rein verspreid grazende schapen samen drijven zonder zich te begeven op het stuk grond, dat ligt tussen de jury en de grazende schapen. Vervolgens moet de hond het zestal schapen zo keurig moge lijk in het gelid een terreinwandeling la ten maken. Het parcours gaat, gelijk een slalom tussen bevlagde paaltjes door en vervol gens door een opening in een heg. Na dien moet de hond drie (daartoe gemerk te!) schapen binnen een omheining bren gen en dan de resterende drie binnen een andere omheining. Tot besluit moet de hond het zestal schapen naar een gereed staande vrachtauto drijven en de dieren vervolgens dwinggen om via de loopplank de wagen in te gaan. Wisselprijs DE MEESTE honden die aan deze jaar lijkse krachtmeting deelnemen volbrengen die proef goed. De hond die de minste fouten maakt en binnen de kortste tijd „zijn" schapen in de wagen krijgt, krijgt de titel „Beste schaapshond van het jaar" met de bijbehorende wisseltrofee: een massief geval van marmer, geflan keerd door twee zilveren herdershonden, de hoogste eer die zo'n trouwe waker èn zijn baas ten deel kan vallen. (Van onze redacteur in Amsterdam) Het is te verwachten dat de Amster damse gemeenteraad zonder tegenwerpin gen f 33 miljoen beschikbaar zal stellen voor het Gemeente Energie Bedrijf, dat voor dit bedrag transformatoren en ka bels zal aanschaffen om het toenemende electriciteitsverbruik in de zich naar het zuiden uitbreidende stad te kunnen opvan gen. Electriciteit is niet meer weg te den ken en het hoofdstedelijke energiebedrijf, dat niet alleen de grootste stad moet be dienen, maar ook de grootste industrie stad van ons land, is zich van de grote verantwoordelijkheid terdege bewust. Am sterdam beschikt over een nieuwe electri- sche centrale aan de Hemweg, naast de reeds veertig jaar oude „lichtfabriek" in Amsterdam-Noord. Deze grote centrales, die tevens zijn gekoppeld aan het lande lijke net, garanderen dat er onder alle omstandigheden electriciteit zal zijn. Er is een tijd geweest dat de overheid minder interesse had voor de stroomvoor ziening. In de vorige eeuw liet men het initiatief graag over aan particulieren. De eerste gloeilampen in Amsterdam werden in 1883 in grand hotel Krasnapolsky ont stoken en daar liep de hele stad voor uit. De stroom werd toen geleverd door de particuliere maatschappij „Electra". Pas tien jaar later bouwde de gemeente een kleine electrische centrale aan de Brou wersgracht, die moest dienen om de eerste electrische trams van stroom te voorzien. Maar in 1900 werd dan toch besloten, een grote centrale te bouwen en de stroomle- vering via de overheid te doen geschieden. Vier jaar later werd de eerste electrische straatverlichting ontstoken. Dat was op het stationsplein, waar duizenden mensen het „sprookjesachtige schouwspel" gade sloegen. Amsterdam behoorde tot de eer ste Nederlandse gemeenten waar ieder huis van electrische stroom werd voor zien. Maar tot op de dag van vandaag spreekt de Amsterdammer van de „elec tra" als hij het energiebedrijf bedoelt, zo dat de naam van de eerste hoofdstedelijke stroomleverancier bewaard is gebleven. Hoe verheugend de groei van de Am sterdamse haven ook moge zijn, één van de meest aantrekkelijke aspecten gaat verdwijnen. Dat is het komen en gaan van de passagiersschepen, van en naar de overzeese gebiedsdelen, waarvoor men vroeger langs de De Ruyterkade ging staan kijken om de schepen toe of uit te wujven. Die tijd is voorgoed voorbij. Am sterdams laatste passagiersschip, de „Oranje", is zo goed als verkocht en zal eerlang voorgoed afscheid nemen van Amsterdam. Het is wel duidelijk dat bin nen niet te lange tijd ook de walvisvaar ders uit de hoofdstad verdwijnen. Sinds de „Groenlandse Compagnie in 1614 de eerste schepen der walvisvangst zond, is Amsterdam eeuwenlang de thuishaven van walvisvaarders geweest. De laatste is de „Willem Barendz", maar deze zal ver dwijnen zodra er een koper is gevonden. De Willem Barendz en zijn vloot van snel le jagers varen nu al drie jaar met ver lies en de toekomst ziet er troosteloos uit. De Maatschappij voor de Walvisvaart on derzoekt nog een laatste poging om liqui datie te voorkomen, n.L de jagers ombou- wen tot trawler en de Willem Barendz in richten als varende fabriek voor bevroren vis. De walvisvaart is voor wat Amster dam betreft, binnenkort voorgoed verle den tijd. IN HET RAIGEBOUW is het tentoon stellingsseizoen weer opgang gekomen. De eerste was de Horecava die een rekord- bezoek heeft getrokken. In een snel tem po volgen straks het landbouwwerktuig, de bedrijfsauto's, de tweewielers, de His- was-Goed Kamp en de huishoudbeurs el kaar op. Honderdduizenden zullen de ko mende maanden naar het Europaplein in Amsterdam stromen. In dit tentoonstel lingsseizoen kan men ook steeds weer een opvallende opleving constateren bij het po litiebureau Pieter Aertszstraat, dat de scepter zwaait over het gebied waarin de RAI is gelegen. Dit bureau schijnt het enige dat niet onder het personeelstekort lijdt. Zijn mannetjes storten zich bij iede re tentoonstelling opnieuw met satanische genoegens op automobilisten die hun auto bij dat RAI-gebouw parkeren in strijd met de voorschriften. En het wemelt er van voorschriften, waarvan de meeste bezoekers als niet-Am sterdammer de bedoeling niet begrijpen. Het grote parkeerplein voor de RAI telt namelijk honderden plaatsen waar men zijn auto kan parkeren, maar waar dat om esthetische redenen, of omdat da ruimte voor (nimmer aanwezige) taxi's is gereserveerd, is verboden. De eerste da gen van de Horecava hebben honderden automobilisten mokkend de drie rijksdaal ders boete neergeteld. Men zij dus voor de zoveelste maal gewaarschuwd: óf de situatie bij de RAI grondig bestuderen alvorens te parkeren, of de 7,50 gereed houden en dat laatste op verzoek van de politie „graag in gepast geld". Vele automobilisten parkeren hun wagens dan ook bij voorkeur niet op het Europaplein, bevreesd dat zij per ongeluk toch nog in een verboden zone zouden terechtkomen, met alle nare gevolgen van dien. OM EVEN BIJ DE RAI te blijven, de tentoonstellingshallen krijgen gezelschap van een nieuw gebouw dat inmiddels zijn voltooiing nadert, het RAI-congresgebouw. Het wordt niet zomaar een zaal met ta fels en stoelen, maar een van de best ge outilleerde congrescentra van Europa. De zaal wordt bovendien uitgerust met een complete toneelaccommodatie, waardoor het tevens een fraaie schouwburg wordt. Nu het bericht dat het operagebouw voor alsnog niet zou worden gebouwd zoveel te leurstelling heeft gezaaid, veronderstelt menigeen dat het congresgebouw straks een nuttige functie kan vervullen in de schouwburgnood in Amsterdam. Maar te vens wordt gevreesd dat dit nieuwe ge bouw dat tussen de congressen door ze ker gelegenheid heeft om toneel- en an dere gezelschappen gastvrijheid te bie den de uitbreiding van het aantal goede zalen in de hoofdstad in de weg zal staan en dat zou jammer zijn. NEW YORK (AP). Een televisiebank zal een van de merkwaardigheden van de komende New Yorkse wereldtentoonstel ling zijn. Mensen die de tentoonstelling be zoeken, kunnen daar in een soort telefoon cel een knop indrukken, waarna het gelaat van een kassier van de First National City Bank op een beeldbuis in het hokje ver schijnt. Door afstandsbediening opent de kassier in de cel een laatje met allerlei bankfor- muliercn. De klant schrijft zijn verlangens op het desbetreffende formulier, dat ver volgens via een buizenpost naar de bank gaat, waar de transactie afgehandeld wordt.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 17