Onrust bij de aannemers gaat nu snel naar een climax toe Rotterdamse bouwers schorten betaling aan leveranciers op Nederland neemt deel aan nieuw Air Union-over leg HET WEER Schrikbewind op Zanzibar? V rachtvervoer fors duurder Na prijsstijgingen van 18 tot 20 percent Amsterdammers vandaag in vergadering Evenveel vorstdagen als verleden jaar Panama hervat de betrekkingen met Verenigde Staten Gesprekken beginnen dinsdag in Brussel Uitvoering REM- plan voor zee-TV bijna voltooid Overheidskrediet voor veehouderij In beslag genomen auto bevatte duizenden gesmokkelde sigaretten v I BAIANS-OPRUIMING In eerste winterhelft: Matige vorst Dertig dagen na herstel gezamenlijke bespreking Proefuitvoering in mei Sjoukje Dijkstra leidt nog ruimer na derde verplichte figuur Het woord is aan In de krant van heden: Eerste prijs bij 2de gevoegd 0 stó MORRIS 'êeforeifou Snij! FALCON MONTY-COATS 49e JAARGANG NUMMER 60 WOENSDAG 15 JANUARI 1964 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E LS E N - IJ MUID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De onrust in het bouwbedrijf schijnt zijn hoogtepunt te bereiken. Al weken worden de aannemers overstroomd met kennisgevingen van leveranciers, waarin prijsverhogingen van materialen en dien sten voorkomen van achttien a twintig Eercent. De aannemers kunnen die ver- ogingen niet doorberekenen, omdat de overheid in haar contracten geen risico clausule toelaat. De totale verhogingen zouden voor de lopende werken reeds een kostenverhoging betekenen van niet minder dan tweehonderd miljoen gulden. nemers, en Patroonsbond (N.A.P.B.) op 11 december 1963 in het Kurhaus te Scheve- ningen. Die situatie is ontstaan door de chaoti sche loonontwikkeling, het ontbreken van een redelijke risicoregeling en het dalen van de arbeidsproduktiviteit. De onrust heeft thans een climax bereikt nu alle leveranciers hun prijzen verhogen. Dit gaat een- gevaar opleveren voor de be- Dit heeft een groot aantal Rotterdam se aannemers gisteren doen besluiten re keningen van leveranciers en toeleverings bedrijven te betalen op basis van de op 1 december 1963 geldende prijzen. Zij zul len eventueel verdere betalingen opschor ten tot na het tijdstip waarop de overheid een beslissing met betrekking tot de risi coregeling voor nieuwe en lopende wer ken bekend heeft gemaakt en de prijsver hogingen zijn gecontroleerd. Vandaag ko men in het RAI-gebouw te Amsterdam de aannemers bijeen, die in Amsterdam en omgeving werken om zich over het zelf de probleem te beraden. Naar mag wor den aangenomen zullen zij tot dezelfde besluiten komen. De vergadering van de Rotterdamse aannemers, die de hele middag en de avond voortduurde, besloot verder de eigen organisaties te vragen zo spoedig moge lijk bindende besluiten te nemen, waarbij het wordt verboden in te schrijven of prijs opgave te doen voor bouwwerken als daar aan niet een verrekeningsclausule is ver bonden. In de motivering van het besluit her innert men aan de twee resoluties inzake wat men noemt onhoudbare situatie in het bouwbedrijf, aangenomen op de najaars vergadering van de Nederlandse Aan- Minister Bogaers naar een climax staanmogelijkheid van vele bedrijven. Een juist bedrijfsbeleid is niet meer te voeren en houdt grote gevaren in voor de toch al precaire woningbouw, omdat het door de overheid uitgestippelde bouwbeleid hier door niet kan worden gerealiseerd, aldus het besluit. Barteljorisstraat 5 Haarlem (Van onze weerkundige medewerker) Zou voor het karakter van een winter alleen maar het aantal vorstdagen gelden dan zou dit betekenen dat de eerste helft van de winter (1 december tot en met 15 januari) totaal evenveel vorstdaigen heeft, namelijk 34 (normaal 19) als verleden jaar en deze winter dus tot dusver op gelijke voet met die van 1963 zou staan. Diat is niet het geyal, ook al geeft ook het aantal ijs dagen (kwik het hele etmaal onder nul) nu een aantal van 15 te zien tegen verleden jaar 19 (normaal 6 dagen). Het verschil zit, in vergelijk met verleden jaar, in de strengheid van de winter, want toen was er tot 15 januari in De Bilt al 9 dagen met strenge vorst genoteerd, nu slechts één. Wel was de eerste helft van de winter verleden jaar met in De Bilt 106 uren zon zonniger, want nu komt deze eerste helft op 86 uren zon. Evenals verleden jaar, toen op vrijdag 18 januari de beruchte elf stedentocht onder Siberische omstandig heden werd verreden, geven ook nu de hogedrukgebieden de toon aan waardoor er weinig neerslag valt. Nu inmiddels de vorst weer iets is toegenomen begint deze winter nu reeds het karakter van een gemiddeld te koude winter te krijgen. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met over het alge meen weinig bewolking. Matige oostelijke wind. Vannacht ma tige, op enkele plaatsen strenge vorst, morgen overdag matige tot lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. De vergadering sprak als haar mening uit, dat de aannemers gaarne meewer ken aan overheidsmaatregelen tot sane ring van de toestand. Dit werkt mee aan de totstandkoming van rust in de bedrij ven en van een normale gang van zaken in het algemeen. De vergadering sprak haar diepe verontrusting uit over het feit, dat de overheid nog steeds geen maatregelen heeft genomen tot wederinvoering van een risicoregeling voor nieuwe en voor lopen de werken. Daarom stelde zij vast, dat in afwachting van deze maatregelen het niveau van de prijzen van leveranciers- en toeleveringsbedrijven dient te worden bevroren op het peil van 1 december 1963. De vergadering stelde een commissie sa men ter uitvoering van ditbesluit. PANAMA (Reuter) De Verenigde Staten en Panama hebben besloten hun diplomatieke betrekkingen zo spoedig mo gelijk te hervatten. Beide landen zullen dertig dagen na het herstel der betrekkin gen besprekingen over aangelegenheden van wederzijds belang beginnen, zo heeft de inter-Amerikaanse vredesmissie van de Organisatie van Amerikaanse Staten be kendgemaakt. De missie heeft bemiddeld in het geschil tussen Panama en de Verenigde Staten over het Panamakanaal, dat leidde tot vechtpartijen in de kanaalzone en verbre king van de diplomatieke betrekkingen door Panama. Uit het communiqué valt niet op te maken dat het kanaalverdrag, op herziening waarvan Panama bijzonder gebrand is, onderwerp van de besprekin gen zal uitmaken. De vredescommissie constateert met voldoening dat de rust in het kanaalgebied is teruggekeerd. Waarnemers zijn van mening, dat Pa nama ongetwijfeld zal trachten een groter aandeel van de kanaalgelden te verkrij gen. Dit zou verhoging van de tolgelden tengevolge kunnen hebben. Deze tolgelden zijn sedert de opening van het kanaal, vijftig jaar geleden, nooit verhoogd. (zie verder pag. 11) Nederland zal deelnemen aan de Air- Union-besprekingen die op 21 januari in Brussel zullen .worden hervat. Een dele gatie bestaande uit vertegenwoordigers van de departementen van Verkeer en Waterstaat, Buitenlandse Zaken en Fi nanciën onder leiding van de directeur- generaal van de Rijksluchtvaartdienst zal op hoog ambtelijk niveau gaan over leggen hoe de volkomen in het slop ge raakte onderhandelingen over nauwere samenwerking tussen de vijf Westeuro- pese luchtvaartmaatschappijen weer op gang kunnen worden gebracht. Zoals men zich zal herinneren bestaan de plannen tot samenwerking tussen de Air France, Alitalia, Sabena, Lufthansa en KLM reeds jaren. Men is het echter nooit eens kunnen worden over de posities die elk van de vijf maatschappijen in de com binatie zou innemen en het is al weer vijf jaar geleden dat de KLM zich, op grond van het geharrewar over deze quota-ver- deling, uit de onderhandelingen terugtrok. De vier overige partners verklaarden toen het overleg te zullen voortzetten, doch ook dit heeft nimmer tot concrete resul taten geleid. Het was minister Spaak die begin de cember van het afgelopen jaar de plan nen oprakelde door aan de regeringen van Frankrijk, Duitsland en Italië te vragen of zij in principe nog bereid zijn aan het totstandkomen van Air-Union mee te wer ken. Nu deze vraag bevestigend is beant woord heeft minister Spaak voor de vol gende week een vergadering belegd, waar op delegaties Uit de drie genoemde lan den en uit België de technische mogelijk heden van een samenwerking zullen gaan bekijken. Het is verrassend dat ook Nederland be sloten heeft terstond aan deze voorbespre kingen, die pas in een later stadium tot een akkoord kunnen leiden, deel te ne men. Er is weliswaar nimmer twijfel ge weest aan de positieve instelling van de Nederlandse regering en de KLM ten op zichte van elke verantwoorde vorm van samenwerking tussen de Europese lucht vaartmaatschappijen, doch ten tijde van het initiatief-Spaak in december is ge zegd, dat eerst de vier overige partners in Air-Union met elkaar tot klaarheid moesten komen alvorens Nederland aan de conferentie-tafel zou verschijnen. De laatste weken hebben de staatsse cretaris van verkeer en waterstaat, de heer M. J. Keijzer en de Nederlandse di plomatieke vertegenwoordigers in de on derscheidende Europese hoofdsteden ech ter achter de schermen besprekingen ge voerd, die ertoe geleid hebben, dat Ne derland nu direct meedoet. Pesident Kwame NKroemah van de Afrikaanse staat Ghana en vremier Tsjoe-En-Lai van communistisch China hieven maandagavond het glas tijdens een officiële maaltijd in het kasteel Christiansborg te Accra. NKroemah bracht zijn gast dank voor de Chinese hulp en hij eerde hem als een „vooraanstaande onverzettelijke nationalist en vrijheidsstrijder". (Telefoto) Binnen enkele dagen zullen de Neder landse advertentiebureaus per circulaire door de N.V. REM op de hoogte worden gebracht van de volledige advertentieta rieven voor het uitzenden van reclame boodschappen via de zee-televisiezender, die begin deze zomer in bedrijf zal komen op een eiland even buiten de drie mijlszo ne voor de kust bij Noord wijk. Naar de aannemer van het werk, het Haagse in genieursbureau Heerema heeft bekendge maakt, zal in overleg met de scheepvaart autoriteiten de plaats van het t.v.-platform worden bepaald. Tevens zal dan met de autoriteiten wor den gepraat over het aantekenen van het eiland op de zeekaarten. Aan de P.T.T. zal de bandbreedte en het kanaal worden opgegeven. De REM-directeur Brandei verklaart dat de kijkers in de randstad Holland (de provincies Noord- en Zuid-Hol land en Utrecht) de reclameprogramma's zullen kunnen ontvangen zonder dat hier voor hun toestel hoeft te worden omge bouwd, doch met behulp van een kleine extra antenne, die ongeveer 25 kost. Het t.v.-platform dat in het buitenland, naar verluidt in Engeland, wordt gemaakt, nadert zijn voltooiing. Platform en zender zijn geheel pre-fabricated en zullen in maart-april voor de Noordwijkse kust ge plaatst worden. Naar het ingenieursbureau Heerema meedeelt zal het eiland van een permanent type zijn, dus niet een boor eiland dat zichzelf op vier poten opvijzelt, doch een platform dat komt te rusten op zes holle betonnen poten, waarin palen zul len passen, welke de zeebodem worden in geheid. Het platform zal 13 meter boven zee uit steken, de zendmast 80 meter. Op het plat form komt een twee verdiepingen hoge bo venbouw met een helicopterdek. Het ge heel moet in mei bedrijfsklaar zijn, waar na met de proefuitzendingen begonnen zal worden. De Europese kampioenschappen kunst rijden zijn vanmorgen in Grenoble voort gezet met de derde verplichte figuur voor de dames. Sjoukje Dijkstra vergrootte haar voorsprong op de Oostenrijkse Regine Heitzer tot ruim 19 punten. Na de derde figuur leidt onze landgenote met 561,3 punten. De stand is verder: 2. Regine Heitzer (Oostenrijk) 542,2 punten, 3. Nicole Hassler (Frankrijk) 512,7 punten, 4. Diana Clifton- Peach (G.B.ï 506,6 punten, 5. Ingrid Ostler (Oostenrijk) 475 punten. De grootste verrassing bij de derde fi guur, de kering, was het rijden van de Oostenrijkse Ingrid Ostler, die een hoge waardering kreeg en in het klassement opklom van de tiende naar de vijfde plaats. Premier Fidel Castro van Cuba heeft zich gisteren in de speeltuin van het Tainitsky park bij het Kremlin ver maakt met de Moskouse ieuad. Telefoto Proudhon: Revoluties kunnen hun doel slechts be reiken door het voorbij te streven. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Beeldverhalen 2, 17 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 5 In een vreemd'licht 4 Uit stad en omgeving .6, 7, 9, 11 In de Vishal en op zee11 Kunst 45 Radio en t.v15 Feuilleton 17 Economisch nieuws19 Beurs 19 Weg en Wiel13 Scheepsberichten 19 Sport 21 Luidsprekers 13 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's De 574.768 deelnemers aan de toto heb ben deze week een brutobedrag van 680.033 ingelegd, waardoor aan prijzen beschikbaar kwam 224.411,04. Met het overschot van toto 19 41.318,96) delen de prijswinnaars 265.730. Aangezien zich niemand had gemeld met dertien goed voorspelde uitslagen, werd de eerste prijs 146.151,50) bij de tweede prijs 79.719) gevoegd, zodat de 64 prijswinnaars met 12 goede uitslagen ieder een brutobedrag van 3475 krijgen uitgekeerd. Voor de extra-prijs waren 39 kandidaten, die de 39.859,50 delen. Zij toucheren netto 996,50. DAR ES SALAAM (Tanganyika/AP, Reu ter) De terreur op het eiland Zanzi bar tegen de Arabische minderheid neemt toe. Berichten die worden ontvangen op het tegenover het eiland gelegen vaste land duiden daarop. Een van de leiders van de opstand, „veldmaarschalk" John Okello heeft voor radio Zanzibar een lijst met namen voorgelezen van mannen die in het openbaar opgehangen zullen wor den. Op vele manieren probeert men de Ara bieren te vernederen. Zij moeten zich op straat gedeeltelijk uitkleden en worden dan gedwongen knielende of liggende nationa listische liederen te zingen en de leiders van de opstand te prijzen. Tanganjika heeft de gevluchte sultan van Zanzibar politiek asiel aangeboden. Kenya had hem dat geweigerd. De regering van Ethiopië heeft het nieuwe bewind op het Minister Biesheuvel (Landbouw) heeft een overheids-kredietregeling bekendge maakt voor veehouders in veenweidege- bieden en daarmee gelijk te stellen gebie den die de laatste twee jaar door omstan digheden buiten hun schuld hun kortlo pende bedrijfsschulden niet hebben kun nen vbldoen. Zfl zullen die kortlopende schulden kunnen omzetten in leningen met middelbare looptijd onder garantie van het borgstellingsfonds. Het aldus verstrekte krediet zal maximaal 10.000 bedragen en een looptjid hebben van twaalf jaar. Het riik neemt de rente over de eerste twee jaar voor zijn rekening. Pas na twee jaar hoeven rente en aflossing te worden be taald. De regeling geldt voor bedrijven van tenminste viif hectare, die voor tenminste tachtig percent uit grasland bestaan. De benodigde gelden, naar raming vier mil joen gulden, zullen binnenkort b" afzon- derliik wetsvoorstel hij de Staten-Generaal worden aangevraagd. Ook wordt de rege ling aangemeld bij de Europese commissie. i 1 SM® De nieuwe president van het eiland Zanzibar, Sjeik Abeid Amani Karoe- me, die afgelopen weekeinde door een staatsgreep aan de macht is ge komen. De Velsense politie heeft vanochtend vroeg drie uit Tilburg afkomstige mannen in een woning te Velsen-Noord aangehou den. Het drietal is naar Alkmaar overge bracht, waar het verhoord zal worden over de herkomst van veertienduizend ongeban- derolleerde sigaretten, die zij in hun auto zouden hebben vervoerd. Deze auto is door de Alkmaarse politie vannacht in beslag genomen omdat de wa gen tal van technische gebreken vertoonde. De drie mannen waren nu hun aanhouding in Alkmaar in een taxi naar Velsen-Noord vertrokken waar zij in de woning van een van hen de nacht zouden doorbrengen. ipMUR. j» "!M I'l'-'yU.!Jf liPMMSS •u.. ,„.Ü1IIM1> ÉN?"* fflfflf --'ur -llI::.' - ilii: Ud i IwOliMI eiland erkend. Groot-Brittannië zal zulk een erkenning nog enige tijd aanhouden. Duncan Sandys, de Britse minister voor Gemenebestzaken heeft in het Lagerhuis verklaard dat de toestand op Zanzibar nog onzeker is. Amerikanen die van Zanzibar zijn geeva- cueerd verklaren dat de leider van de re bellen op een Cubaan leek. Hij sprak Spaans. Er zouden bij de opstandelingen ook Chinezen zijn geweest. Er zou veel meer bloedvergoten zijn dan men aanvan kelijk aannam. De Amerikaanse torpedo- bootjager Manley heeft 83 mensen geëva cueerd, waaronder twee Nederlanders. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIOSESTRAAT (BI/ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 De vrachtprijzen voor het grensover schrijdende beroepsgoederenvervoer over de weg zijn verhoogd. Van de zijde van de organisaties van vervoerondernemers wordt meegedeeld, dat belangrijke kosten stijgingen hiertoe dwingen. De verhoging van de internationale vrachtprijzen voor zover mogelijk met terugwerkende kracht vanaf 1 januari bedrag voor complete wagenladingen minimaal 10 pet. en voor deelladingen (stukgoederen) minimaal 14 pet., uiteraard met inachtneming van de voorgeschreven officiële tariefgrenzen. Deze percentages zjjn althans op basis van een daartoe verricht onderzoek aan de vervoerondernemers geadviseerd door hun gezamenlijke organisaties.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1