„NOC toont gebrek aan begrip voor belangen van schaatssport" sensationele opruiming KUHLING Oud-jeugdkampioen Zuidema is beste Nederlander in eregroep Dr. Pannekoek gaat zich in het Olympisch milieu oriënteren" Kennemerland" wil komende zomer elf wielerrondes rijden DUURDER? neen GOEDKOPER! 60% korting Geen sprake van terugtrekken Olympische ploeg Woorden van leden van de t.c. doen onprettig aan Voorzitter van de schaatsbond gaat weg uit Grenoble Militair elftal niet gewijzigd Ruim twee miljoen gulden voor dravers in 1964 Haarlem moet het nog zonder een ronde stellen In meestergroep is de Joegoslaaf Smederevac leider Regine Heitzer de enige concurrente van Sjoukje Zuid-Afrika niet naar de Spelen WOENSDAG 15 JANUARI 1964 21 99 CHEF DE MISSION CEES KERDEL: „Weten heren van het NOC eigenlijk wel waarover zij praten 99 •rofiteert nu nog in onze RESTANTEN KARPETTEN TAPIJT BEDDEN DEKENS GORDIJNEN enz. tot Ziet vooral onze etalages Haarlems grootste speciaalzaak in woningtextiel ANEGANG hoek WARMOESSTRAAT '- TELEFOON 12610 Het dagelijks bestuur van de KNSB heeft naar aanleiding van verschenen be richten inzake een ernstig meningsverschil tussen de Schaatsbond en het NOC het volgende communiqué uitgegeven: Het dagelijks bestuur van de KNSB heeft het NOC bij een schrijven van 6 januari jl„ na reeds half december 1963 monde ling ernstige bezwaren van da bond tegen de nw (zing door het NOC van een niet op de schaatssport gespecialiseerd deskun dige duidelijk te hebben geformuleerd, in duidelijke bewoordingen medegedeeld dat de aanwijzing van dr. Pannekoek voor de bond onaanvaardbaar was. Het genoemd bestuur is verontwaardigd dat het NOC ge meend heeft hun standpunt terzake te moe ten handhaven daarmee een volstrekt ge brek aan begrip tonend voor de wezenlij ke belangen van de schaatsenrijders en de schaatssport. Immers, de nieuwe aanpak van de trai ning en de medische verzorging is met medeweten van het NOC opgezet en de daarvoor noodzakelijke deskundigen zijn door de KNSB aangetrokken. Zo kon de bond o.a. beschikken over twee zeer des kundige artsen, waarvan een promoveer de op een proefschrift over training van hardrijders en de ander een internist is, die reeds vele maanden rijders onder con trole had. Bij de bespreking half december in De venter werd aan het NOC duidelijk te kennen gegeven dat het meegaan van een arts niet beslist noodzakelijk werd geacht, doch indien het NOC meende wel een arts te moeten sturen, dat het dan een van de twee bondsdoktoren van de KNSB zou die nen te zijn. In dezelfde bespreking werd het afvaar digen van masseur Holleboom die het ver trouwen van de kernploeg heeft verwor ven door jarenlange leiding van de gehele conditietraining, als een absolute nood zaak naar voren gebracht. Vrijdag jl. bleek dat noch een onzer doktoren, noch de mas seur door het NOC geaccepteerd was. Het dagelijkse bestuur en de technische com missie, lange baan distanciëren zich vol komen van deze beslissingen van het NOC. Ten overvloede zij in dit verband mede gedeeld, dat voor de KNSB de persoon en de medische kwaliteiten van de door het NOC aangewezen delegatiearts volkomen buiten beschouwing zijn gebleven. Met betrekking tot die persberichten, die melding maakten van* een breuk tussen de KNSB en het NOC dient, ter vermijding van elk misverstand te worden medege deeld, dat een dergelijke breuk niet be staat. Het zou zeker op dit moment niet in het belang zijn van de schaatssport of de schaatsploeg of de Olympische Spe len zelf. Immers, een breuk zou, wil deze geen loos gebaar zijn, terugtrekking van de ploeg tengevolge dienen te hebben. Helaas hebben de voorzitter en secreta ris van de technische commissie lange baan in het bovengenoemde standpunt van het NOC aanleiding gevonden om hun bondsfuncties ter beschikking te stellen, teneinde iedere schijn van medeverant woordelijkheid voor de besluiten van het NOC te vermijden. Het dagelijks bestuur betreurt deze persoonlijke beslissingen ai deelt het volledig de motieven. Van zijn kant spreekt vernoemd bestuur de hoop uit, dat het NOC alsnog in het belang van de schaatssport en de rijders een beslis sing zal nemen die aan de redelijke ver langens van de bond tegemoet komt, al dus het communiqué. „Wij hebben op het ogenblik een fijne schaatsploeg en ik hoop dat het ondanks dit gekrakeel een fijne schaatsploeg blijft." Dat zei chef de mission Cees Kerdel, dins dag in antwoord op de protesten van de technische commissie van de KNSB. De voorzitter van de Koninklijke Neder landse Schaatsenrijdersbond, de heer H. Wesselo, heeft dinsdagmiddag zijn functie van Nederlands delegatieleider bij de Eu ropese kampioenschappen kunstrijden in Grenoble aan de heer Haanappel overge dragen. Nu een zo hoog lopend conflict tussen de technische leiding van de KNSB en het Nederlandsch Olympisch Comité is ontstaan, dat een der leden, de heer A. A. Schouten, zijn functie heeft neergelegd en twee andere functionarissen, de heren Roos en Van Dalfsen, met dergelijke plan nen rondlopen, achtte de heer Wesselo het na telefonisch overleg met de vice-voorzit ter van de KNSB, jhr. mr. W. H. D. Quarles van Ufford, en de heer H. Roos, beter het Nederlandse groepje in Grenoble te verlaten. Waarschijnlijk zal de KNSB- voorzitter vrijdag naar Oslo reizen om daar tijdens het toernooi om de Europese hardrijkampioenschappen, zoals hij het uitdrukte, verdere brokken te voorkomen. „Want", aldus de heer Wesselo, „wat er ook gebeurt en hoe schandalig de handel wijze van het NOC ook is, wij moeten er voor alles voor zorgen, dat de Olympische kandidatenn iet in hun voorbereidingen en wedstrijden door dit soort narigheden wor den gestoord. Het is daarom zo jammer, dat de heer Schouten het besluit, af te tre den op dit tijdstip heeft genomen. Ik ben het met zijn motivering volkomen eens maar het was beter geweest in gesloten gelederen tegenover het NOC te gaan staan om de heren ervan te overtuigen hoe be lachelijk en foutief hun besluit ten aanzien van de aanwijzing van de Olympische of ficials wel is." De voornaamste grieven van de schaat senrijdersbond gelden het negeren van het KNSB-voorstel om de Olympische ploeg te laten vergezellen door dr. D. Martini als arts en door de conditie-trainer Ben Holleboom, als masseur-verzorger. Men is het geheel oneens met de aanstelling van de voetbaldokter A. A. F. M. Pannekoek, als Olympisch arts. „Wij hadden wat die dokter betreft wei nig recht van spreken gehad", vervolgde de heer Wesselo het gesprek, „wanneer er sprake was geweest van een uitgebreide Olympische ploeg met bijvoorbeeld ook skiërs en ijshockeyspelers. Maar nu de gehele Nederlandse afvaardiging in Inns bruck uit onze bond afkomstig is, menen wij dat het vanzelfsprekend is, dat het NOC de arts aanvaardt, die wij voorstel len". „Ben Holleboom, die de rijders in een topconditie heeft gebracht, moet thuisblij ven, omdat volgens het NOC de technische trainer Henk Lamberts ook de massage wel kan verzorgen. Hoe wil men dat Lam berts dat doet, wanneer de wedstrijden aan de gang zijn en hij met coach Jan Charis- sius op het ijs aanwezig moet zijn? Weten de heren eigenlijk wel waarover zij pra ten?" „Wanneer het erbij het NOC om zou gaan het aantal begeleiders niet te groot te maken, zou het comité toch niet beslo ten hebben de uitzending van een kapster voor Sjoukje Dijkstra voor zijn rekening te nemen? Enfin, wij moeten eerst maar eens zien wat er nog te redden valt in deze crisis, die momenteel dreigt te zul len leiden tot een uittreden van de KNSB uit het NOC. Dit is de nieuwe prijs, die door de di rectie van Hoogovens IJmuiden is inge steld. Degene, die een grootmeesterresul taat bereikt, kan rechten op die prijs doen gelden. Het is een ruimtelijke, in verguld zilver uitgevoerde verbeelding van het embleem van het Hoogovenschaaktoernooi een gestyleerde combinatie van de hoog- oventop en de toren uit het schaakspel geplaatst op een zilveren voetstuk, dat op rijst rond een verzilverde kern als drager van het concernembleem van Hoogovens IJmuiden. De ontwerper is M. Kutterink (Voorschoten); de trofee is uitgevoerd door de Koninklijke Begeer in dezelfde plaats. Cees Kerdel: „De technische commis sie heeft z'n eigen ruiten ingegooid". Voorop gesteld, dat het Nederlandsch Olympisch Comité alleen het welzijn van de ploeg centraal heeft gesteld, waarbij de besluiten na rijp beraad en over het algemeen In overleg met de KNSB tot stand zijn gekomen, doet deze emotionele uitbarsting van de leden van de technische commissie van de KNSB niet prettig aan." „Juist daarom niet, omdat vanaf de be ginne heeft gegolden geen dokter mee te zenden in verband met de te kleine ploeg. De aanwijzing van dr. Pannekoek als arts is toch nog geschied, aangezien wij menen dat met het oog op de Olympische Spelen in Tokio een arts van het Olympische drie manschap: dr. Willebrand, dr. Mosterd en dr. Pannekoek, die de Olympische voor bereiding op medisch gebied van de Zo merspelen in handen hebben, zich in Inns bruck, in het Olympisch milieu, kan oriënteren". ,Wat de heer Holleboom betreft. In Ha- mar hebben de heer Paulen en ik duide lijk gezien, dat trainer Henk Lamberts, die tevens een deskundig masseur is en coach Jan Charisius de zaak volkomen in handen hebben. Het gaat er dus niet om nog een element in de ploeg te brengen, temeer niet daar Henk Lamberts in de prjzes tussen de wedstrijden tijdens de massage contact heeft met de atleten en deze in die periode met raad en daad terzijde kan staan." „De kapster van Sjoukje Dijkstra gaat naar Innsbruck omdat wij menen dat on ze kunstrijdster een dermate grote kans hebster is, dat voor deze ene maal de hand over het hart moest worden gestre ken. Wij hebben de kapster van Sjoukje een Olympisch kostuum aangemeten, zo dat zij er keurig op staat en nu zijn er ineens bezwaren, waarom zij wel en de heer Holleboom niet. En dan te weten dat de KNSB verleden jaar hetzelfde heeft ge daan. Telkens als de Olympische Spelen voor ons liggen zijn er dergelijke conflic ten met teleurgestelde mensen. Wij hopen dat de sportmensen hiervan niet de dupe zijn." „De technische commissie heeft zijn eigen ruiten ingegooid en zit nu met ver bijstering naar de scherven te kijken," al dus de heer Cees Kerdél, die hieraan toe voegde dat het Nederlandsch Olympisch Comité woensdagmiddag over deze kwes tie zal vergaderen. Het Nederlands militair team, dat van middag op het Sparta-terrein in Rotter dam moet uitkomen tegen Marokko in een wedstrijd voor de eerste ronde van het toernooi om het internationale militaire voetbalkampioenschap, wijkt niet af van het team dat vorige week in een oefen wedstrijd de ere-divisieclub GVAV met 6-1 versloeg. De ploeg zal dus in de volgende for matie aantreden: doel: Doesburg (Sparta); achter: Sommer (Go Ahead) en Ter Horst (Sparta); midden: Jacobs (Feijenoord), Warnas (Feijenoord) en Vermeulen (NAC); voor: Lefering (Go Ahead), Geurtsen (DWS), Nuninga (GVAV), Keizer (Ajax) en Vrauwdeunt (Feijenoord). Reserves: Van Zoghei (DOS), Severijnse (Volewijckers) Strik (Feijenoord), Saris (BW), Oldenziel (Ajax). Het Marokkaanse team wordt gevormd door elf beroepsmilitairen die bijzonder op elkaar ingespeeld zijn aangezien het elftal als clubteam onder de naam FAR in de hoogste klasse van de nationale competitie uitkomt. De gunstige financiële uitkomsten in het afgelopen draf- en rensportjaar zullen in het komende seizoen tot uitdrukking wor den gebracht in een niet onaanzienlijke verhoging der prijzen in de draverijen en de rennen. Het belangrijkste deel der in het uitzicht gestelde prijsverhogingen gaat naar de harddravers, die in steeds groter getale de koersen bevolken en daardoor het gemiddeld te winnen bedrag in be langrijke mate drukken. De verhogingen der prijzen zullen voor namelijk vallen in de tot nu toe laagst ge waardeerde koersen. Deze draverijen met eerste prijzen van 600,tot ƒ700,voor de winnaar, worden gebracht op 'n totaal prijzenbedrag van f 1.350.waarvan f 800,wordt bestemd voor de winnende combinatie. Het resultaat hiervan, alsmede het financieel optrekken van de overige nummers tot totaalbedragen van 1.700. en f 2.000.zal zijn dat naar een globale schatting het in 1964 te verrijden prijzen budget met ruim 210.000.wordt ver meerderd. Daar bovendien mag worden verwacht dat het steeds groter aantal star tende dravers in het komende seizoen zal leiden tot vele splitsingen van draverijen zal het bij deze verhoging niet blijven. Het uit te loven basisbedrag zal door deze split singen zeker nog met enige tienduizenden guldens worden vermeerderd. Voor het eerst in de geschiedenis van de drafsport zal het totaal te verrijden bedrag in de draverijen dan de twee miljoen gulden ruimschoots passeren. Een voorproefje van het verhoogde prij zenschema blijkt nu reeds uit de thans op volle toeren draaiende wintermeeting in Hilversum, waar gedurende de periode van 1 januari tot 15 maart ruim f 220 000.aan prijzen wordt uitgeloofd tegen ruim 147.000.in de overeenkomstige periode van vorig jaar. Op de kalenderbespreking van de Noord hollandse wielerclubs, die dinsdagavond onder voorzitterschap van consul J. J. Wij man in „Krasnapolsky" in Amsterdam werd gehouden, zijn voor het komende sei zoen meer dan veertig koersen vastge steld. Voor de amateurs, nieuwelingen en aspiranten is er van de zomer dan ook volop werk aan de winkel in Noord-Hol land. Alleen al de Beverwijkse renners club „Kennemerland" vroeg datumreser vering aan voor elf rondes. Daarentegen zullen de wielerliefhebbers in Haarlem het dit jaar waarschijnlijk zonder ronde moe ten stellen, want er was niemand van „De Kampioen" op deze bespreking aanwezig om een wedstrijd vast te laten stellen. Het is natuurlijk altijd mogelijk om als nog een wedstrijd aan de kalender toe te laten voegen, maar dan zal men tussen de reeds vastgestelde wedstrijden door moeten laveren. Aan doublures heeft men over het algemeen een hekel. De rennersclub „Kennemerland" kreeg voor zijn open wedstrijden de navolgende data toegewezen: 2 mei: Ronde van Wijk aan Zee voor amateurs, nieuwelingen en aspiranten; 5 juni: Ronde van Beverwijk voor amateurs (avondwedstrijd); 13 juni Sportweekronde van IJmuiden voor ama teurs, nieuwelingen en aspiranten; 10 juli: Ronde van Beverwijk voor amateurs in het kader van de avondzesdaagse; 19 juli: Ronde van Uitgeest voor amateurs, nieu welingen en aspiranten; 5 aug.: Feest- weekronde van Santpoort voor amateurs (avondwedstrijd); 9 aug.: Ronde van Be verwijk voor amateurs, nieuwelingen en aspiranten; 16 aug.: Ronde van Egmond aan Zee voor amateurs, nieuwelingen en aspiranten; 30 aug.; Ronde van Heems kerk voor amateurs, nieuwelingen en as piranten met mogelijk een wedstrijd voor dames vooraf; 6 sept.: Ronde van Eg- mond-Binnen en 13 sept.: Ronde van Eg- mond aan de Hoef, beide voor amateurs nieuwelingen en aspiranten en onder voor behoud aangevraagd. De „klassieke" Ronde om de Haarlem mermeer, waarvan de organisatie in han den is van het Halfwegse „De Bataaf" wordt ditmaal op zaterdag 16 mei gehou den. Er wordt alleen aan deelgenomen door amateurs. Voor de nieuwelingen en aspiranten wordt in afwachting van de aan komst der Haarlemmermeerronde weer een Ronde van Zwanenburg gereden op het Cirkelparcours. Door „De Bataaf" wor den voorts nog de navolgende rondes ge organiseerd: 8 juli: Ronde van Zwanen burg voor amateurs in het kader van de avondzesdaagse; 25 juli: Ronde van Bad hoevedorp voor amateurs, nieuwelingen en aspiranten; 5 sept.: Corsoronde van Aals meer voor amateurs en nieuwelingen. Andere belangrijke koersen in Noord- Holland zijn: 4 april: Ronde van Noord- Holland voor amateurs (DTS); 31 mei provinciaal wegkampioenschap voor ama teurs en nieuwelingen in de Wijde Wor- „Wie heeft wit bij Darga-Keres", vroeg dinsdagmiddag een cynicus, in het Hoog ovenschaaktoernooi in Beverwijk, die de stand na 12 zetten in ogenschouw nam. Darga had toen een stuk geofferd, zwart was met de koning naar f8 gemarcheerd en.beiden hadden royaal 2 uren be denktijd verbruikt voor.12 zetten. Toen ging het plotseling hard, zij het niet naar de wens van Darga. Hij werd gedwongen steeds meer materiaal te offeren, terwijl de zwarte koning per zet ruimer adem kon halen. Bij het verstrijken van de speeltijd stond wit het halve bord achter. De opening was uitermate origineel en vergde zeer veel bedenktijd van de grootmeesters. Vooral toen wit een offer bracht, dat veelbelovend scheen, ging de partij hoogtepunten tegemoet. Achteraf bleek het allemaal strovuur te zijn, doch er was het talent van Keres voor nodig, om dit zo gladjes te kunnen bewijzen. Van dik hout zaagt men planken ging het ook aan het bord Larsen-De Rooi. De Deen had er weer eens zin in, doch zwart had geen lust het directe slachtoffer van diens breed-uitwaaierende planning te worden. Hij hield strak vast aan een cen trale druk, waarop uren lang, in het raam van het combinatoire, werd geïmprovi seerd. Van den Berg heeft zijn (kleine) score van '/s punt niet kunnen verbeteren: daar toe had hij Ivkov in bedwang moeten hou den, doch diens positionele spelopvatting bleek opnieuw superieur. De Hongaar kreeg op de koningsvleugel de open g-lijn in handen, waarvan hij magistraal gebruik maakte. Van Scheltinga verloor tegen Portisch, die toch wel heel sterk schaakt en o.i. tot de wereldklasse kan worden gerekend. Hoe het allemaal bij hem gaat is nooit al te duidelijk althans niet bij opper vlakkige waarneming doch het Laske- riaanse stukkenspel, meestal in relatie met een pion is toch wel uiterst moei lijk te weerstaan. Zuidema is plotseling op 50 percent ge komen. Dinsdag won hij in16 zetten van de Belgische meester Dunkelblum, die in een Franse partij een vrij voor de hand liggende combinatie overzag en werd overrompeld. De oud-jeugdkampioen is op dit ogenblik de beste Nederlander. Even eens 16 zetten duurde de partij Lengyel Filip. De stelling was toen geheel symme trisch. BobotsovDonner is afgebroken in bete re stand voor de Nederlander; we gelo ven, dat winst mag worden verwacht. Merkwaardig was, dat veel elementen van de partij uit de 5de ronde FilipBobotsov een rol speelden, ditmaal eehter ten nade le van wit. In de meestergroep staat de Joegoslaaf Smederevac, die eigenlijk op het laatste moment is ingevallen, op kop. Hij won, met zwart, van Henneberke, die zonder re den een stuk en prise liet staan. De uitslagen in de zesde ronde waren: LarsenDe Rooi afgebroken; Van Schel tingaPortisch 0-1; ZuidemaDunkel blum 1-0; BobotsovDnoner afgebroken; LengyelFilip remise; v. d. BergIvkov 0-1; ParmaNey rem.; DargaKeres 0-1. De stand luidt: 1. en 2. Portisch en Ikov (beiden 5'/j pnt); 3. Keres 5; 4. Ney 4Vj; 5. Larsen 1 afg.; 6. Parma 4; 7. Filip 3Vs; 8. Zuidema 3; 9. en 10. Darga en Len gyel 2V2; 11. Van Scheltniga 2; 12. Donner 1V» 1 afgebr.; 13. De Rooi 1 1 afgebr.; 14. Dunkelblum 1; 15. Van den Berg V2; 16. Bobotsov 0+1 afgebr. Verder werden de partijen voor de tweede ronde van de meestergroep ge speeld. De uitslagen luiden: Lehman (W.- Dld.)Van Geet (Ned.) afgebr.; Flesch (Hong.)Kieninger (W.-Dld.) afgebr.; Bergsma (Ned.)Gibbs (GB) 1-0; Muller (Oost.)Kramer (Ned.) remise; Sandor (Hong.)Litmanovisz (Polen) 1-0; Henne berke (Ned.)Smederevac (Hongarije) 0-1. Stand na twee ronden: 1. Smederevac 2 pnt.; 2. Bergsma 1V« pnt.; 3., 4. en 5. Van Geet, Flesch en Lehman 1 1 afgebr. Zuidema, die plotseling op een score van 50 percent kwam. mer (DTS); 18 juli: nationaal wegkam pioenschap voor amateurs op het circuit van Zandvoort; 18, 19 en 20 sept.: Ronde om het IJsselmeer (Germaan) en 27 sept.; Het Zilveren Molentoernooi voor amateurs, nieuwelingen en aspiranten (DTS). Door DTS wordt bovendien op 2 augustus de Ronde van Castricum verreden voor ama teurs, nieuwelingen en aspiranten. Er werd tijdens deze vlot verlopen ka lenderbespreking geen enkele wedstrijd voor profs en onafhankelijken vastgelegd. Het hoofdstedelijke „Olympia" heeft nog wel onder voorbehoud een jubileumkoers voor amateurs en nieuwelingen aange vraagd met als datum 30 mei. Deze koers zou dan op het circuit van Zandvoort wor den verreden. Arnold Gerschwiler, de trainer van Sjoukje Dijkstra, trok gistermiddag, toen de jury het ijs was afgesloft, aan de rech terarm van de wereldkampioene. „Daar daar zitten de fouten". Gerschwiler toonde het Sjoukje vooroverliggend over de sporen die haar schaatsen in het ijs had den gesneden. Sjoukje had fouten gemaakt. En niet zij, maar de Oostenrijkse kam pioene Regine Heitzer werd eerste bij het tweede verplichte figuur, een paragraaf drie. Regine bracht hierdoor de achterstand die zij had opgelopen bij het eerste fi guur, een tegenkering, terug tot 5,6 punt. De Oostenrijkse diende zich daarmee aan als de grootste concurrente van Sjoukje. De Frangaise Nicole Hassler, die vorig jaar bij de Europese kampioenschappen in Boedapest tweede werd, bleef bij Sjoukje Dijkstra en Regine Heitzer ver achter. Haar verschil met Sjoukje was 29,6 pun ten een achterstand die niet meer is te overbruggen. Sjoukje reed de tegenkering bijzonder sterk. De jury beloonde haar met een maal 5,1, eenmaal 5, viermaal 4,9, eenmaal 4,8 en tweemaal 4,7. Regine Heitzer bleef hierbij ver achter. De grote verrassing was de Engelse Diana Clifton-Peach, die na Sjoukje en Regine de derde plaats bezette. Nicole Hassler werd weggedrukt naar de vierde plaats. Maar Regine Heitzer, de Oostenrijkse kampioene die vorig jaar in Boedapest tweemaal ten val kwam bij haar kür en haar tweede plaats verspeelde, vocht verbeten terug. De paragraaf-drie beteken de voor haar winst. Sjoukje's figuur was scheef. Het was de eerste fout. De we reldkampioene herstelde die fout niet. Zij schaatste, toen zij voor de tweede maal deze figuur reed, precies over de sporen die haar schaatsen de eerste maal in het ijs hadden gegrift. Zij maakte haar fout niet goed. Integendeel, zij reed hetzelfde figuur voor de tweede maal over de eerste sporen en verdubbelde daardoor haar mis stappen. Het verlies in punten bracht Regine Heit zer dicht bij haar. Achter Sjoukje Dijkstra, Regine Heitzer en Nicole Hassler vochten de Britse kampioenes Sally-Ann Stapleford en Diana Clifton-Peach een felle strijd uit om de vierde en vijfde plaats. Voorlopig is deze eer te beurt gevallen aan Diana. Pavel Roman en zijn zusje Eva Roma- nova hebben na de verplichte dansen een kleine voorsprong genomen op hun felste belagers, het stijlvolle Britse duo Janet Sadbridge/David Hickenhottom uit Bir mingham. De puntentotalen na die vier dansen waren resp. 139.1 en 137.0. Het ver schil in punten is dus 2,1 voor de wereld kampioenen uit Tsiechoslowakije, die merk waardig genoeg tweemaal de hoogste titel wonnen maar nooit de Europese. Het is een klein verschil, maar de officieuze plaatscijfers geven de superioriteit van de Romans duidelijker aan: 8,5 tegen 13,5. Het Engelse paar Yvonne Suddicks en Roger Kennerson staat derde met 128,4, en als plaatscijfer 26. Haagse broer en zus Nico (18) en Jopie (20) Wolff debuteerden in dit internationa le gezelschap lang niet onverdienstelijk. Zij nemen met de vrije dans van woens dagavond nog voor de boeg weliswaar de elfde plaats in, maar er was in geen enkel onderdeel sprake van uit de toon vallen. De verplichte dansen waren achtereenvol gens: foxtrot, de Europese wals, de kilian en de tango. Vooral de wals werd door de Wolffjes goed gedanst. Zij kregen hetzelf de totaal als het Franse duo Houdas-Brun en werden zelfs hoger gewaardeerd dan de Oostenrijker Christel-Trebesinger-Ge- rald Felsinger. Van de Engelse arbiter, de oud-wereldkampioen Lawrence Demmy, die zeer lage cijfers gaf en daardoor drie maal de oorzaak was van een juryverga dering op het ijs, kregen broer en zusje Wolff een 4,2 voor de wals, even hoog als zijn cijfer was voor de favorieten Roma- nova-Roman. In de avonduren werd het programma voortgezet met de verplichte dansen bij het ijsdansen. Na vier dansen luicft de stand: 1. Eva Romanova-Pavel Roman (Tsj.sl.) plaatscijfer 8,5, 139,1 pnt.; 2. Janet Sawbridge-David Hickenhottom (GB) 13,5, 137,0; 3. Yvonne Suddicks-Roger Kenner son (GB) 26.-, 128,4; 4. Marjorie McCov- Ian Phillips (GB) 126,1; 5. Gyorgie Korda- Paul Vasayhelyi (Hong.) 123,5; 6. Jitka Babicka-Jaromir Holan (Tsj.sl.) 121,1; 11. Jopie en Nico Wolff (Ned.) 112,5. Zuid Afrika zal niet aan de Olympische Spelen 1964 deelnemen. Dat verklaarde dinsdag de kanselier van het Internatio naal Olympisch Comité, Otto Mayer, in Lausanne. Bij het IOC-congres van Baden Baden heeft het bestuur van het Interna tionaal Olympisch Comité Zuid Afrika tot 13 januari de tijd gegeven om gekleurde en blanke sportlieden tegen elkaar te laten uitkomen. De Zuidafrikaanse regering heeft echter aan dit ultimatum geen gehoor ge geven. In oktober 1963 heeft de minister van binnenlandse zaken, Jan de Klerk, duide lijk uiteengezet, dat de regering geen sport wedstrijden tussen blanken en gekleurde bevolkingsleden zou dulden, en dat hierop zelfs een straf zou staan. De enige uitweg was dat er zowel een negerafvaardiging als een blanke ploeg naar Tokio zou wor den afgevaardigd. Een dergelijke regeling werd echter door het IOC verworpen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 21