Kerkentocht in Haarlem in het kader van gebedsweek Larsen ontsnapte nog juist tegen Lajos Portisch Hillegoms burgemeester vrijwel zeker commissaris van Overijsel bender ttSMUSEMllATiot! IIMMAUUMiEL STICHTING NUTSSPAARBANK IN DE GEMEENTE VELSEN Alle winterartikelen Kostuums Overhemden „Clyde" assisteert Britse tanker Havenberichten Brits troepenschip wordt mailboot Havenverkeer van Amsterdam Naar andere normen voor immigratie V.S. Loodgieters- en Electriciteitswerkzaamheden A.s. donderdag 16 januari - v.m. 9 uur - start de 10-40% korting WOENSDAG 15 JANUARI 1964 V ernieuwing WASAUTOMATEN WISKER Examens PERÉE -Öi'GE SPAARBÜ^i Begin het jaar goed! JULIANAKADE 10 - IJMUIDEN OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Wanneer u bedenkt dat heren- en jongenskleding door de hogere wolprijs (25%) en hogere lonen (10 zeker 10 tot 15 meer gaat kosten, dan is deze opruiming bij" uitstek de gelegenheid en mis schien wel de laatste kans om zo voordelig te kopen. overjassen - jacks - truien - pullovers - lange broeken enz. met 10 tot 25% KORTING En zijn series zuiver wollen kamgaren, zeer moderne dessins. NU ƒ15.00 tot ƒ30.00 voordeliger Fablo - El-Mior - Deno - Melka Zeer moderne dessins van dit najaar. NU ƒ3.00 tot ƒ12.00 voordeliger Kijk of uw maat erbij is Kennemerlaan 61 Telefoon 5154 IJmuiden Van Nispenpark idilku BOG voorlopig veilig in meesterklas bridgebond Op maandagavond 20 januari zal er in Haarlem een kerkentocht worden ge houden, die is georganiseerd door de Oecumenische Raad van Kerken en de r.-k. kerk. De deelnemers kunnen zich om acht uur in de Grote Kerk aan de Grote Markt verzamelen. Daar wordt een korte bijeenkomst gehouden met ge bed, zang en schriftlezing op het inter nationale thema van dit jaar: „De grote herder der schapen". Deken Th. J. Zwartkruis houdt een korte toespraak. De deelnemers zullen zich daarna naar de kathedrale basiliek aan de Leidsevaart begeven, zich onderweg bezinnend op de vraag: „Bespeuren wij in eigen omgeving iets van wat er in de wereld gaande is aan oecumenische vernieuwing?" In de kathedraal wordt de gebedsbij eenkomst vervolgd met andermaal gebed, schriftlezing en gezang en een korte toe spraak door ds. J. W. Wery, voorzitter van de oecumenische raad Haarlem. Het is de vijfde maal, dat in Haarlem de internationale gebedsweek aanleiding is geweest tot een gemeenschappelijk getui genis van christenen van verschillende be lijdenis. In 1960 was het onderwerp: „Wachten protestanten de rooms-katholie- ken op een ontmoeting?", in 1961 „Wat verwachten protestanten en rooms-katho- lieken van een ontmoeting?" In 1962 werd er een jongerenbijeen komst gehouden, die tot een regelmatig contact heeft geleid. In 1963 werd er weer een algemene bijeenkomst gehouden waarin een tussenbalans werd opgemaakt „Tussen New Delhi en het concilie". Gingen de vorige bijeenkomsten steeds uit van de couturierkring, nu was de or ganisatie in handen gelegd van de kerken zelf. Ook de niet bij de oecumenische raad aangesloten gereformeerde kerken staan sympathiek tegenover de kerken tocht, die als motto heeft „Samen op weg met elkaar". Het is niet de bedoeling er een show van te maken, een demonstratie van een eenheid, die er niet is. Het is veeleer zo, dat de deelnemers tonen, dat ze allen geloven in de werking van het gebed. Het is feitelijk een ontdekkingstocht naar de wil van God. Haarlem is niet de enige plaats in Ne derland, waar een kerkentocht wordt ge houden. Rotterdam ging reeds voor, in Couturier was geboeid door het woord van metropoliet Platoon van Kiew: „De scheidsmuren reiken niet tot de hemel". Kopenhagen wordt het dit jaar al de zes de maal. In Londen doet men het anders: daar verzamelen de mensen zich op Tra falgar Square en gaan ze na afloop naar hun eigen kerk. In de Grote Kerk zullen alle deelne mers een boekje met gebeden en gezan gen krijgen. Bij de gezangen is sterk ge let op vernieuwing aan weerskanten. Daar om heeft men verschillende liederen van het oecumenisch jongerencongres overge nomen, zoals „Muren vallen om" en „Dank u". Het is de bedoeling dat de bijeenkomst besloten wordt met het litaniegebed van Couturier, welke in 1953 in Lyon gestor- van pastoor de aanvankelijke koers: „ge- bed om de terugkeer van alle afgedwaal de christenen en van de niet-christenen" van de r.k. kerk wijzigde in het samen bidden om de bekering in evangelische zin en om de vernieuwing, die de eenheid moge bewerken zoals Christus die wil en met de middelen die Hij wil. L. Smit en Co's zeesleper Clyde assis teert op het ogenblik de vijf jaar oude Britse tanker Esso Winchester (24.000 brt), die in de Golf van Aden op 200 mijl ten noorden van Kaap Guardafui tengevol ge van machineschade in moeilijkheden geraakte. De Clyde, op weg naar de Perzische Golf, was op slechts 40 mijl van de Esso Winchester verwijderd, toen de tanker om assistentie vroeg. Kapitein K. van der Hoek verlegde onmiddellijk zijn koers. De Esso Winchester, op weg van Isle of Grain naar de Perzische Golf, wordt nu naar Aden gesleept. AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER Dagelijks demonstratie MARKTPLEIN TELEFOON 4262 Amsterdam. (Gem. Un.). Doctoraal exa' men Frans: mevrouw A. Molenaarde Roos (Diemen) en de heer W. F. Bosse (Amsterdam). Nijmegen. Arts: J. J. St. A. van der Lin den ('s-Hertogenbosch). Eindhoven. Propaedeutisch elektrotech niek: Th. A. Smakman (Santpoort). Rijkskweekschool Haarlem. Voor het eindexamen in de derde leerkring zijn geslaagd de dames: R. van Essen uit Haar lem, E. Verbaan uit Beverwijk, J. v. d. Kaa uit Bennebroek, en de heren: P. Spoor, P. Crum, E. Abbas, K. Roorda, allen uit Haarlem; J. Kok uit Heemstede, J. de Vries, Fr. Cleeren, beiden uit IJmui- den, J. Zeilinga uit Santpoort, K. Klomp, J. Kiewiet, beiden uit Zandvoort, G. Veenstra uit Beverwijk, W. v. d. Werff uit Hillegom. Een beeld van de kerkentocht die vorig jaar in Rotterdam werd ge houden. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Nero van Rotterdam; Willemstad, Madeira; Porthos, Kris tineham, hout voor Zaandam: Walter Behrens, Mantyluoto; Berkelborg, Swansea; Rijnborg, Man- tyluoto; Dorine, Vaasa, props voor Velsen; Thea- no, Le Havre; Overijsel, Antwerpen; Frans van Seumeren, Rotterdam, olie voor IJmuiden; Nor folk Trader, Londen; Virna, Dagenham; Hera, Kemi, props voor Velsen; Ethel Crest, Karachi; Welle, Rotterdam; Stella Maris, Hamburg; Men- senles, Archangel; Berit, Mantyluoto; Valkenier, Rotterdam; Martha Ahrens, Hamburg; Hollandia, Shoreham; Charis, Rotterdam. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Bornrif naar Londen; Havelland, Curasao; steimborg, Svend borg; Raknes, Trondheim; Bab T., Delfzijl, van Zaandam: Meeuw, Antwerpen; Duhbe, Aarhus; Martenshoek, Hamburg, bijlegger IJmuiden; Te- xelstroom, Grimsby; Stad Utrecht, Majata, van IJmuiden; Reinhard Dansz,' Kaskö; Buka, Lon den; Confid, Great Yarmouth; Ask, Felixstowe; Nero, Gdynia; Hinde, Londen; Graveland, Tene- rife; Barhoeft, Gent; Hontestroom, Leith; Ber- kelstroom, Londen; Calchau, Hamburg; Wille' mijn, Par; Hoc Vinces, Londen; Hermes, Norden ham; Keizersveer, Erlth, kunstmest van IJmui den; Frans van Seumeren, Rotterdam, van IJ muiden. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Start naar Boston; Zaanstroom, Londen; Klaus Buck, Karls- hamn; walsmateriaal van IJmuiden; Privodino Klaipeda; Jason, Suriname. Woensdag kwamen In IJmuiden aan: Nestor van Rotterdam; H. E. Fritzen, Gefle, erts voor IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Bij de werf Wilton-Fijenoord in Schie dam wordt hard gewerkt aan het zeven jaar oude Britse troepentransportschip „Oxfordshire," dat wordt ingericht als passagiersschip voor de Engelse Bibby- Line. Contractueel moet de „Oxfordshire," die dan „Fairstar" gaat heten op 20 februari in de vaart komen, twee maanden later dan de oorspronkelijke afleveringsdatum. Maar of het schip de werf inderdaad vol gende maand kan verlaten hangt voor een groot deel af van de Britse opdrachtgeef ster, die nog bepaalde verlangens aan de werf bekend moet maken. Op het ogenblik werken ongeveer 1900 man aan het 20.600 ton metende schip, 1600 in de dagploegen en 300 in de nacht. De nachtploeg wordt in de komende we ken uitgebreid tot 600 man. Bij de vernieuwing is door de werf ge bruik gemaakt van standaardisatie van eeheden. Er moesten namelijk 500 hutten voor 2, 3 of 4 personen, vrijwel alle met bad of douchecel, worden ingericht voor de 1863 passagiers, die het schip straks op de reizen van Engeland naar Australië kan vervoeren, en bovendien nog 150 hut ten met was- en toiletgelegenheid voor de ruim 400 bemanningsleden. De standaardi satie is van groot nut gebleken. De verbouwing van een schip van het formaat van de „Oxfordshire" is een ge goochel met cijfers. Voor de verbouwing was 1500 ton nieuw staalwerk nodig, 75 km. pijpleidingen en 180 km. elektrische kabels, 7500 armaturen voor de verlich ting 13.000 vierkante meter naadloze vloe^ ren, meer dan 2000 vierkante meter tegel vloeren en ruim 3000 vierkante meter ede le houtsoorten voor vloeren in de salons. De totale order omvat dan ook een be drag van 25 miljoen gulden. Sinds de indienststelling in 1956 heeft de „Oxfordshire" voornamelijk troepen ver voerd. De Bibby-Line had daarvoor een contract met de Britse regering, dat vo rig jaar evenwel werd opgezegd omdat de militairen nu per vliegtuig reizen. De Bib by-Line kreeg een schadevergoeding en gaf het schip in charter aan de Fairline Steamship Corporation of Panama, die het zal gebruiken voor diensten tussen Engeland en Australië. Het schip krijgt een wasserette, waarin de passagiers hun was kunnen behandelen. De Fairstar wordt ook uitgerust met een omvangrijke televisieinstallatie met beeld schermen n de salons en recreatieruimten en in de 20 luxe-hutten van het schip. Via dit T.V.-circuit kunnen ook in de boordbio- scoop vertoonde films op de beeldbuis wor den gebracht. De verbouwing omvat nieuwe recreatie ruimten, salons, acht oars, kinderkamers, een teenagervertrek, twee zwembaden, een theater met 350 zitplaatsen, een kin dereetsalon, een fotografisch atelier en een kinderdek met een speciaal kinderbad. Voor de beveiliging werden 160 brand deuren aangebracht. Ook de automatische brandbeveiligingsinstallatie werd ver nieuwd. De brand, die op 29 december op de achterste dekken woedde, heeft geen vertraging in de afbouw tot gevolg gehad. Gas- en Waterfitter KENNEMERLAAN 9 TEL. 5271 Installateur P.E.N. Houd niet onnodig geld in huis. Breng het naar de spaarbank. Het geld is daar veilig en brengt rente op. Het blijft toch tot Uw onmiddellijke beschikking. Met een spaarbankboekje kunt U alle kanten uit. Vaai de vier grote kanshebbers voor de eindzege in het Hoogoventoernooi, Keres, Portisch, Larsen en Ivkov, hebben tot dus verre alleen Larsen en Portisch elkaar ontmoet. Het was een spannende partij, waarin Portisch weer eens deed genieten van zijn doeltreffende en agressieve stijl. Toch bleek in deze partij ook, dat Portisch een zwakke zijde heeft, want toen hij een maal gewonnen stond verslapte hij iets. En juist zoals tegen Parma wist Larsen ook nu weer nog juist de dans te ontsprin gen. De analyses bij deze partij zijn van Lar sen. Wit: B. Larsen (Den.). Zwart: L. Portisch (Hong.). Bird-opening. 1. f2-f4, Pg8-f6; 2. Pgl-f3, g7-g6; 3. d2- d3, d7-d5; 4. g2-g3, Lf8-g7; 5. Lfl-g2. 0-0; 6. c2-c3, b7-b6; 7. 0-0, Lc8-b7; 8. a2-a4, c7-c5; 9. Pbl-a3, Pb8-c6; 10. Lcl-d2, a7-a6. (De stand vertoont overeenkomst met de Leningrader variant van het Hollands met verwisselde kleuren. De tekstzet is zeer fijn. Na 11. b4, wat wit van plan was volgt 11cb4: 12. cb4:, b5 met goede stel ling voor zwart; bovendien beoogt zwart indien t.z.td4 wordt gespeeld op een eventueel Pc4 van wit direct b5 bij de hand te hebben). 11. Ddl-c2, (Twijfelachtig.) 11Ta8-c8; 12. e2-e4?, (Een ernstige fout; bijna iedere an dere zet verdiende de voorkeur.). 12Pc6-b4! (Dat had wit overzien.). 13. c3xb4, c5xb4; 14. Dc2-b3, d5xe4 (Zwart ziet van pionwinst af, teneinde de witte stelling grondig te ondermijnen. Na 14. ba3: volgt 15. e5, ab2: 16. Db2:, Pd7 en wit heeft nog redelijk spel.). 15. Db3xb4, (Zeer slecht is 15. Lb4:, wegens 15 Ld5, omdat 16. Ddl faalt op 16 ef3: 17. Lf3:, Lf3: en zwart heeft Dd4f winnend bij de hand.). 15. e4xf3, 16. Lg2x f3; 17. Tflxf3, Dd8-d5! (Zwart begint met directe dreigingen te werken tegen de zwakke witte koningsstelling, alvorens wit gelegenheid tot omgroepering vindt.). 18. Tal-fl(Niet beter is 18. Kg2, wegens 18Pg4 met de dreiging 19 Ph2:.). 18Pf6-g4; 19. h2-h3, Lg7-d4f; 20. Kgl-g2,(Na 20. Khl, is het eenvoudig 20Pf2f; 21. Kg2, Pd3: afdoende. Zwart had na 20. Khl echter een onge looflijk lange winstafwikkeling berekend 20a5; 21. De7:, Tfe8; 22. Dg5, Df3:f! 23. Tf3:, Telt; 24. Lel:, Telt; 25. Tfl, Tfl:t 26. Kg2, Tf2t; 27. Kgl, Td2f, 28. Kfl, Ph2t 29. Kei, Pf3t; 30. Kfl, Tf2, mat.). 20 a6-a5! 21. Db4-b5, Tc8-c5; 22. Db5xb6, Tc5- c2; 23. Pa3xc2, Ld4xb6; 24. h3xg4, Dd5-b3; 25. Pc2-a3, Tf8-d8 (Een directe winstweg was 25Tc8; 25. Pc4, Tc4:; 26. dc4:, Dc2; 27. Tf2, Lf2: 28. Tf2:, Dc4; 29. g5, Da4:; 30. Lc3, f6!) 26. Ld2-c3, Lb6-d4; 27. Lc3xa5, Db3xb2t; 28. Kg2-h3, Td8-a8: 29. Pa3-c4, Db2-b3 (Waarschijnlijk was 29De2 sterker wegens de dreiging Lgl.). 30. f4-f5, g6-g5 (Na 30Da4: 31. fg6: fg6:; 32. Lb6, kan wit nog vechten.). 31. La5-d2, Ta8xa4, 32. Ld2xg5, Ta4-al; 33. Pc4-d2, Db3-c2; 34. Tflxal, Ld4xal; 35. Lg5-h6, Lal-c3 (waarschijnlijk was 35 Ld4 sterker, om wit's volgende manoeuvre te verhinderen, bijv. 36. Pfl?, De2; 37. Ph2, Lgl en wint.). 36. Pd2-fl, Dc2-e2; 37. Pfl- h2, Lc3-d4; 38. Tf3-fl, Ld4-g7 (Zwart ver keerde in tijdnood; het is overigens niet zeker, dat hij na 38Dd3:; 39. Tel, Da6: 40. g5 nog wint.). 39. Lh6xg7, Kgxg7; 40. d3-d4, (Wit krijgt ook een remise stand op het bord na 40. f6t, ef6:; 31. Tf5 met de slinger Tf5-h5-f5.). 40Kg7- f6; 41. Tfl-f4, Kf6-g7. De afgegeven zet. Daarna remise gegeven. In de week van 5 tot en met 11 januari zijn in de hoofdstedelijke haven aangeko men 148 zeeschepen (445.970 brt) en ver trokken 176 zeeschepen (416.513 brt). KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 OPRUIMING WASHINGTON (Reuter) President Johnson heeft aangedrongen op afschaffing van discriminatie bij de vaststelling van immigratiequota voor de Verenigde Sta ten en gezegd, dat de immigratie moet ge schieden op grond van billijke normen. De Amerikaanse president heeft dit be roep gedaan op een groep senatoren en le den van het Huis van Afgevaardigden, die een wijziging van bestaande immigratie- wetten, zoals voorgesteld door wijlen pre sident Kennedy en onderschreven door president Johnson, in behandeling zal ne men. Volgens president Johnson moet er een eind komen aan het huidige systeem waarbij wordt uitgegaan van de landen van herkomst. De nieuwe voorstellen geven in de eerste plaats de voorkeur aan men sen wier bekwaamheden en opleiding het meest zijn aangepast aan de behoefte in de Verenigde Staten. In de tweede plaats komen familieleden van Amerikanen. Jhr. Otto Frans Antoine Hubert van Nispen tot Pannerden, de burgemeester van Hillegom, wiens benoeming tot Com missaris der Koningin in Overijsel dezer dagen wordt verwacht, werd op 14 april 1907 in Pannerden geboren. Hij bezocht het Canisius college in Nijmegen en stu deerde daarna rechten aan de Rijks uni versiteit in Leiden. In 1936 promoveerde jonkheer Van Nispen aan de r.k. univer siteit van Nijmegen tot doctor in de rechts geleerdheid op een proefschrift getiteld Wegenwet". In 1932 was de heer Van Nispen heemraad van het waterschap Her wen geworden. Een jaar later werd hij burgemeester van Pannerden. In 1937 werd de heer Van Nispen tot burgemeester van Hillegom benoemd. De toekomstige commissaris van Over ijsel bekleedt een belangrijke functie in bloembollenkringen. Hij is sinds 1947 voor zitter van de Koninklijke Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur. Het voorzit terschap van deze voor de bollenstreek uitermate belangrijke vereniging zou hera aanvankelijk van de aanvaarding van de eventuele benoeming tot commissaris heb ben dc -n afzien. Het wel en wee van de bloembollenwereld gaat de heer Van Nis pen zeer ter harte. De burgemeester schijnt nu echter over de bezwaren te zijn heen gestapt. Vanmorgen kon hij beves tigen dat hij de benoeming zou aanvaar den. Over het definitieve tijdstip wenste de heer Van Nispen tot Pannerden geen me dedeling te doen. Hillegom vindt het erg jammer dat bur gemeester van Nispen de gemeente waar hij in 1958 zijn zilveren ambtsjubileum vierde, gaat verlaten. Niet alleen in de Koninklijke Vereniging van Bloembollen cultuur maar ook in gemeentelijke krin gen stond de burgemeester bekend als een „diplomatiek, eenvoudig, beminneijk, veelzijdig en scherpzinnig" man. Bij zijn zilveren jubileum werd een nieuw park in de gemeente „Van Nispenpark" gedoopt. De benoeming van de heer Van Nispen tot burgemeester van Hillegom is niet toevallig geweest. Op zeer jeugdige leef tijd was hij al burgemeester van zijn ge boorteplaats. Hij was zijn vader, die al vroeg overleed, opgevolgd. Op 15 juni 1937 was Hillegom geen gemakkelijk bestuur bare gemeente. De loco-burgemeester van Hillegom zei het destijds duidelijk in zijn welkomstspeech: Hillegom is eigenlijk geen plaats voor een jonge, dynamische bur gemeester als u!" Hillegom was destijds noodlijdend, er konden geen nieuwe wer ken worden uitgevoerd omdat daartoe de middelen ontbraken. Ook in het bestuurs apparaat van Hillegom moest zeer nodig orde op zaken worden gesteld. Zo startte de heer van Nispen tot Pan nerden. De naweeën van de crisis werk ten nog door. Hij heeft er zich overheen gezet en van zijn gemeente die destijds 12.000 zielen telde, een bloeiende plaats gemaakt, die nu 16.000 inwoners telt. Er werden nieuwe woonwijken gebouwd, scho len gesticht en wegen aangelegd. Hille gom ging met zijn tijd mee. Ook nu nog heeft de gemeente vele werken in voor bereiding. Als voorzitter van de Koninklijke Alge' mene Vereniging van Bloembollencultuur was de heer Van Nispen een bijzonder in vloedrijke figuur. De leuze „Onze vereni ging is het klankbord van het bloembol lenvak" heeft hij altijd met zijn hele per soonlijkheid weten waar te maken. De heer Van Nispen is een dynamisch man. Als commissaris van de Koningin in Overijsel zal hij zich stellig spoedig hebben ingewerkt. Aan het hoofd van een snel industrialiserende provincie als Over ijsel zal jonkheer Van Nispen van zijn diplomatieke en bestuurlijke gaven ten volle kunnen profiteren. Met de benoeming van Hillegoms burge meester tot commissaris van Overijsel zal een eind gekomen zijn aan een lange pe riode van onzekerheid. Talrijke kandida ten werden voor het Overijselse commis sariaat genoemd, onder meer de burge meesters van aHarlem en Tilburg. Jhr. Van Nispen tot Pannerden is reeds eerder kan didaat geweest voor een commissariaat. In juli 1959 werd zijn naam met die van een tweetal oud-ministers genoemd voor de kanidatiiur van het ambt van commis saris van de Koningin in Noord-Brabant. n onze OPRUIMING op vele artikelen leren- Jongens kleding IrMitrait 17- 19 Btvtrwijk In de meesterklasse viertallencompetitie van de Nederlandse Bridgebond valt deze week één opvallende, hoewel neit geheel onverwachte uitslag te noteren BOC uit Haarlem, één van de vier degradatiekan didaten, behaalde een verdiende 51 over winning op de eens zo roemruchte Con tinental Club. De 75-jarige Amsterdam mers zijn de laatste tijd danig van slag af en wachten nog steeds op hun eerste zege. Niettemin mag worden verwacht dat zij deze nog wel zullen behalen. BOC staat voorlopig veilig, maar Studie centrum, dat tegen de aanstaande kam pioen Buitenhof een zware nederlaag (60) leed door goed maar ook fortuinlijk spel van de Buitenhofspelers en UBC, dat erin slaagde landskampioen Bridgekring 1935 een puntje te ontfutselen (15), verkeren beide in een hachelijke situatie.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7