Goede thrillervertoning door „De Plankeniers" OPRUIMING Balans Opruiming Juffrouw Winter neemt afscheid in IJmui dense „Aantal pijprokers neemt toe, sigarettenomzet iets gedaald" #3 31 januari Petrakerk Kolenconvectors Loendersloot Klokken-Horloges-Wekkers AJt.deBoer (tO.'uni'i Enorme koopjes in gordijnstoffen OPRUIMING GRAMMOFOONPLATEN „Klokslag negen" Japan heeft al 1366 walvissen gevangen Amersfoortse Friezen waren in Beverwijk Comité wil dank van burgerij vertolken ES CO Compromisvoorstellen op visserijconferentie Gebedsweek in Velsen LAINES DU PINGOUIN Moeder is eerste, vader is tweede stuurman Afscheidsreceptie voor twee loodsen ill Voorts 10% korting NA VIJFENDERTIG JAAR VERLOSKUNDIGE PRAKTIJK IJMUIDENS TABAKSHANDELAREN: WOENSDAG 15 JANUARI 1964 m> l« I Zie de etalage. WONINGINRICHTING Philips producten speciaalzaak Plein 1945 no. 4 IJmuiden telefoon 6561 Malaise Bonnetje A fscheidscadeau Door diverse omstandigheden werd de opening van het nieuwe seizoen voor de oud-katholieke toneelvereniging „De Plankeniers" uit IJmuiden aanzienlijk vertraagd, zodat de donateurs hun favoriete spelers pas maandag en dinsdag voor het eerst in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan zagen optreden. Wij hebben hier in ons blad van gisteren al enige aandacht aan besteed. Er werden dus twee opvoeringen gegeven van Jack Popplewells thriller in drie bedrijven „Klokslag negen"; goede voorstellingen van een boeiend stuk, zoals reeds werd vermeld. „KLOKSLAG NEGEN" ls een bekwaam gecon strueerd verhaal over het echtpaar Esmeralda en Robert Leigh, dat elkaar met boosaardige volharding naar het leven staat. Zij streven daarbij naar de klassieke volmaakte moord zonder bewijs, echter met als enig resultaat, dat de genen die het leven ver liezen hun respectieve ge lieven zijn, die zij zo sata nisch sluw met de uitvoe ring der misdaden hadden belast. Zij zorgden daarbij zelf over zulk een water dicht alibi te kunnen be schikken, dat de met het onderzoek naar de moor den belaste inspecteur Ri chard Farrow geen enkel bewijs tegen hen kan aan voeren. Hij is echter in telligent genoeg om de ware toedracht te achter halen en omdat het recht toch zijn loop moet heb ben en zij niet voor hun eigen misdaad kunnen wor den gestraft, stelt Farrow hun toch een veroordeling in het vooruitzicht. Aldus wil het noodlot dat zij zullen hangen voor een moord, die zij juist niet hebben begaan. Hoe vernuftig deze boeien de historie door de schrij ver in elkaar is gezet, kan moeilijk met een dergelijk kort resumé worden dui delijk gemaakt. Zodat dus bovendien moet worden gewezen op de vakkundige constructie van de handeling, waar telkens voldoende verrassende wen dingen in werden aangebracht om het publiek voortdurend in spanning te hou den. Met als klap op de vuurpijl een even originele als bevredigende climax, waar voor de beide misdadigers het loon naar werken in ligt opgesloten. DE GOEDE INDRUK van deze thriller werd mede mogelijk gemaakt door de kwaliteiten van de voorstelling, waar regisseur F. A. J. Hunsche met voldoening zijn naam aan kan hebben verleend. Bij zonder verheugend hierbij was dat Jan Wijker, ongetwijfeld de beste kracht van deze vereniging, niet, zoals dit vroeger wel eens het geval is geweest, bijna de gehele voorstelling alleen op zijn talenten moest baseren, omdat de overigen er in middels in zijn geslaagd zich althans wat deze opvoering betreft tot gelijk waardige hoogte op te trekken. Met als gevolg een volkomen homogeen ensemble, waarvan de spelers stuk voor stuk vol ledig voor hun taak waren berekend. Vooral Nolda Wijker was bijzonder goed m a* jg lIMI ff! s; MwmÊÊÊÊÊi pi WÉ;iJ voor gezellige warmte ETNA BAGDAD HAARD290.— ETNA CONVECTOR 360.— BOCAL CONVECTOR 428.— LINCO SUPER CONVECTOR 435.— VROLING CONVECTOR 465.— PELGRIM CONVECTOR 465.— DAVONETTE KOLENCONVECTOR 495.— SELECTA CONVECTOR 498.— E. M. JAARSMA CLAUDIUS 545.— BRONCO PASJA 565.— Tevens grote sortering oliehaarden: Davonette olieconvector 445. Linco „3 traps" olieconvector 485. Het grote succes van dit seizoen Voor vakkundige voorlichting, plaat sing en service uw vertrouwenszaak Lange Nieuwstr. 435 - Centrum Galerij IJmuiden Telefoon 4654 Jan en Nolda Wijker als het aan el kaar gewaagde echtpaar Leigh in de thriller „Klokslag negen". Sterk verlaagde prijzen. (behalve verlovingsringen) 1TI1?" F Lange Nieuwstraat 413 - Tel. 6321 als de kille, sluw berekenende Esmeralda, met welke gereserveerde figuur zij de ideale tegenspeelster werd voor Jan Wij ker, die zoals gewoonlijk de even onscru puleuze Robert Leigh door zijn voorbeel dige spel- en tekstbeheersing volkomen natuurlijk wist aan te geven. Voorts zagen wij een prima politieman van Job van der Zwan die, waar dit nodig was, de handeling in de juiste mate op zich wist te concentreren. Ook Cor Peet en Sonny van Diepen, respectievelijk als de enigs zins ongelikte Tom Hammond en de voor haar hopeloze liefde vechtende Marion Dale, lieten zich als betrouwbare spelers kennen. Tenslotte maakte Gé Weijers van zijn kleine rol een dankbaar gebruik om een geestig getypeerde barpianist in het geding te brengen en deed Nan Jonker haar best op de huishoudster, welke rol door de schrijver echter te onpersoonlijk was gehouden om er veel eer mee te kunnen behalen. In totaal een prima ver toning dus, waarvoor de belangstelling gelukkig voor de spelers dinsdag aan zienlijk groter was dan de vorige avond. Jan van Dam Japan heeft dit seizoen 1366 blauwe walvissen gevangen. Dit is volgens Japanse walvisvangstfunctionarissen iets minder dan volgens het quotum voor het seizoen toelaatbaar is. De vangst verloopt vlot en verwacht wordt, dat het quotum medio maart zon der moeilijkheden gehaald zal worden. Japans quotum voor dit seizoen, dat in december in het Zuidpoolgebied begonnen is, werd in de zomer van 1963 door de internationale walvisvangstconventie te Londen vastgesteld op 4600 eenheden. Drie walvisvaartmaatschappijen hebben zeven Japanse vloten naar het Zuidpool gebied gedirigeerd. Daar opereren verder negen vloten van Rusland, Noorwegen en Nederland vier Russische en evenveel Noorse alsmede één Nederlandse. Volgens de Japanse functionarissen had den de vloten van de vier landen tot en met jongstleden zaterdag in totaal 2345 walvissen gevangen. De Friezen uit Beverwijk en omstreken mogen weer op een geslaagde toneelavond terugzien, die dinsdagavond werd gehou den in het Hervormd Verenigingsgebouw aan de Schans. De toneelclub Ut en Thus uit Amersfoort had zich namelijk gaarne bereid verklaard deze voorstelling te ver zorgen, waaruit bleek dat men ook in dit deel van Nederland over een goede Friese toneelploeg mag beschikken. Vandaar dat het publiek met grote interesse het opge voerde toneelspel Ut e pas door W. Ch. Duba heeft bekeken. De voorzitter van Us Memmetael, de heer F. S. de Vries, herinnerde in zijn openingswoord onder meer aan de vorige bijeenkomst, toen de zaal te klein bleek om alle leden een plaats te garanderen Gaarne zou spreker zien dat zich onder de nieuwe leden ook enige krachten be vonden voor de eigen toneelclub die vrij dag 7 februari een opvoering zal geven van Dochs waerd it feest. Vooral heren krachten zullen bijzonder welkom zijn. Zo als gewoonlijk werd deze toneelavond met een geanimeerd bal besloten. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: W. A. Vermaatvan Wijk, d., Drususstraat 32, Haarlem; C. J. van BugnumBoom, z., Planetenweg 44, IJ muiden; H. de HaanCanrinus, d. Bloem- straat 117, IJmuiden, G. M. Gomes—van Buggenum, z., Planetenweg 125, IJmuiden; A. M. HeeremansLemmers, d., Curagao- straat 42, Santpoort; E. MossinkoffMan- demaker, z., Tussenbeeksweg 52, IJmui- den-Oost; H. M. A. Stroet—van Buuren, z., Pegasusstraat 56, IJmuiden; M. Venema Zwart, d., Julianakade 46, IJmuiden; J. C. Jongejan—Roos, d., Schoonoortstraat 16, Velsen-Noord; P. KruitBerger, z„ Kom passtraat 68 IJmuiden; G. OtsenZwaaij, z., Waldeck Pyrmontlaan 11, Overveen. OVERLEDEN: G. van Tunen, 73 j., echt genoot van S. Spanjaard, Hoofdstraat 206, Santpoort; C. S. Naerebout, 85 j., weduwe van J. D. Maarleveld, Van Dalenlaan 142, Santpoort. Nog enkele zuiver wollen MERKDEKENS tegen oude prijs. BEDSPREIEN en TAFELKLEDEN voor spotprijzen. FLANELLEN MERKLAKENS ver onder de prijs. Vele COUPONS met ENORME KORTINGEN. ZIET DE ETALAGES PLANETENWEG 38-42 BORST TELEFOON 5991 Wie niet rechtstreeks door het comité is benaderd heeft het vorige week don derdagmiddag tijdens de t.v.-uitzending ervaren: het afscheid dat de verloskun dige mejuffrouw J. Winter op 31 januari van haar praktijk neemt, na in 35 jaar zo'n 8.200 baby's op de wereld te hebben geholpen, betekent voor haar heel wat. Het betekent echter evenzeer iets voor die talloze moeders, die in haar een toe gewijde steun en toeverlaat hebben ge vonden, toen zij haar hulp inriepen. Ieder van hen bewaart daaraan eigen herinneringen en al die herinneringen tezamen vormen de erfenis, die juffrouw Winter van haar praktijk, die wordt voortgezet door mej. A. C. van Saase, als een onvervreemdbaar bezit mee neemt. Daar zal dan op 31 januari nog één herinnering bijkomen, die van haar afscheid. Want hoe graag zij eigenlijk in stilte zou zijn teruggetreden, zij heeft er tenslotte in toegestemd dat haar een afscheid wordt bereid, waar allen, die dat willen, bij aanwezig kunnen zijn. In het afscheidscomité hebben zitting mevrouw F. H. Homburg-Hoogendijk, ds. G. Assies, pater rector Theofridus en de artsen W. A. Oepts en H. Paleari. De i zaal van de Petrakerk zal voor het af- vanaf 98 cent De IJmuidense verloskundige mejuf frouw J. Winter met een van de laat ste zuigelingen die zij heeft „ge haald". In de 35 jaar van haar prak tijk hielp zij bij ruim 8200 geboorten. Dinsdag heeft de Europese visserijcon ferentie, waaraan door zestien landen (E.E.G., E.V.A., Ierland, IJsland en Span je) wordt deelgenomen, het overleg over de compromisvoorstellen van de E.E.G. en Engeland hervat. Volgens diplomatieke zegslieden komen de voorstellen op het volgende neer: 1. Een territoriale grens van drie mijl; 8. Een exclusieve visserijzone van zes mijl voor- zeevarende landen; 1. Een gebied van nog zes mijl waarin uitsluitend de landen, die reeds van oudsher in dit gebied vissen, dit in de toekomst krachtens een speciale over eenkomst ook zullen mogen doen. De voorstellen komen dus tegemoet aan de wens van de E.E.G.-landen tot hand having van de territoriale driemij lszone en tevens aan de Britse verlangens voor een visserijgrens van zes mijl. Als de conferentie mislukt zal Engeland waar- zchijnlijk zowel zijn territoriale wateren als zijn visserijgrens tot zes mijl uitbrei den, zo verklaarden de zegslieden. Ook de Scandinavische reactie op de voor stellen is van belang, omdat zowel Noor wegen als IJsland een visserijgrens van twaalf mijl hebben vastgesteld. Ook in de gemeente Velsen zal, van 18 tot 25 januari, een gebedsweek worden ge houden. De in de Oecumenische Raad sa menwerkende kerken en de rooms-katho- lieke kerk zullen in de op zondag 19 janu ari te houden diensten aandacht schenken aan het gebed voor de eenheid van de christenen. Verder zal op woensdag 22 januari, 's avonds half acht, een gebedssamenkomst plaatsvinden in de Paterskerk, Willems- beekweg, IJmuiden-Oost. In deze samen komst hebben de leiding pater Barnabas van den Brule en ds. Joh. Gerritsen jr., Herv. predikant. De afsluiting van deze gebedsweek wordt gehouden in de Herv. Engelmunduskerk te Velsen-Zuid op zaterdag 25 januari, aanvang 7 uur 's avonds. De leiding is hier in handen van pater Alexius Wils en drs. L. Brink, Herv. predikant. De pijp wordt in ere hersteld. Tal van sigarettenrokers zijn naar aan leiding van de recente berichten over het verband tussen roken en kanker overgegaan tot het aanschaffen van een pijp. De publikaties van de laatste tijd over het verband tussen roken en kanker heb ben hun invloed op de omzet van tabaks artikelen, vooral van sigaretten, niet ge mist. In het algemeen gesproken vertoont de verkoop van sigaretten in de laatste weken een dalende tendens. Daarentegen is pijproken niet onaanzienlijk toegeno men. Ook de omzet van kleine sigaartjes is in stijgende lijn. Dat is globaal de mening van een aan tal IJmuidense tabakshandelaren detail listen en grossiers over de gevolgen van het Amerikaanse rapport over roken en kanker. „Er is zover ik het op dit moment be kijken kan inderdaad een neiging bij de consument om het wat kalmer aan te doen met het roken van sigaretten," zegt ta baksgrossier Sj. de Haan uit de Reinier Claessenstraat. „Maar," zo voegde hij er aan toe, „het is niet de eerste keer na publikaties in de pers dat het verbruik minder is geworden. Ik geloof dan ook stellig dat de omzet zich over enige tijd weer zal herstellen. Pijptabak is de laat ste tijd een best artikel geworden en ook het kleine sigaartje werdt vlot verkocht. Het is niet eenvoudig te zeggen hoeveel het verbruik van sigaretten is gedaald. Veel mensen hebben namelijk met het oog op de komende prijsverhogingen een meer dan normale voorraad ingeslagen. Pas in maart, april weten we of het gros van de rokers zich de gepubliceerde rapporten heeft aangetrokken. Persoonlijk geloof ik dat het niet zo'n vaart zal lopen." De heer G. M. Ploeg, sigarenwinkelier uit de Snelliusstraat in IJmuiden, zegt: ..Ik merk er in de winkel niets van dat mijn klanten minder zijn gaan roken. Ik zou zelfs willen zeggen, hoe meer er over wordt geschreven hoe meer ik verkoop. Wel is het zo dat ik meer sigaren en pijp tabak verkoop dan vroeger. Ook shag wordt meer gekocht. Een andere winkelier verklaarde de in druk te hebben dat er minder sigaretten worden gekocht naar aanleiding van de recente berichten over roken en kanker. Volgens deze detaillist zijn het voorname lijk de jongeren die of minder sigaretten gaan roken of er helemaal mee zijn op gehouden. De rokers van boven de veertig trekken zich, aldus deze winkelier, weinig of niets van deze publikaties aan. Een sigarenwinkelierster aan het Markt plein vertelde dat haar omzet van pijpen en pijptabak sterk was toegenomen. „Dat is nog zo gek niet, want daar verdienen we meer op dan op een pakje sigaretten. Er zijn inderdaad vaste klanten," zei ze, „die aankondigen dat ze het roken van sigaretten willen staken, maar ik weet bij ervaring dat daar meestal niet veel van komt. Er zijn maar zeer weinigen die er mee kunnen stoppen." scheid waarschijnlijk wel te klein zijn en daarom gebeurt het in de kerk zelf en wel op donderdag 31 januari 's avonds 8 uur. Iedereen, die juffrouw Winter kent, iedereen die met haar te maken heeft gehad, is daar welkom. Het comité heeft aan vele mensen een circulaire gezonden. Het is daarbij afge gaan op adressen van de laatste jaren. Het was echter onmogelijk hierbij naar volledigheid te streven. Wie dus geen cir culaire heeft ontvangen, behoeft zich daar door niet gepasseerd te voelen. En wie er wel een heeft gekregen, wil wel zo goed zijn om die aan familie, vrienden en kennissen door te geven. Het comité wil namelijk graag, dat iedereen van de ko mende afscheidsbijèenkomst tijdig op de hoogte is en daar op de een of andere manier aan meedoet. De TV-reportage van vorige week don derdag heeft juffrouw Winter laten zien in haar werk, zoals het nu 35 jaar lang in Velsen is gegaan, eerst ook nog een korte poos als invalster voor een zieke collega in Beverwijk en Wijk aan Zee. Maar wat niet in beeld kon worden ge bracht, dat zijn de ervaringen, die deze nu 61-jarige, in Amsterdam geboren ver loskundige, in de afgelopen 35 jaar heeft opgedaan. Het zijn er vele en ze zijn ve lerlei. Bovenaan de lijst met herinneringen staat de dankbaarheid, die zij van tallo ze kanten mocht ondervinden in woord en metterdaad. Juist daarom vindt zij dit af scheid eigenlijk overbodig, want, zegt zij, de mensen hebben mij al zo vaak en zo hartelijk van hun dank doen blijken. Maar er zijn meer herinneringen. Aan de moei lijke dertiger jaren, toen bijna huis aan huis de malaise slachtoffers maakte, de mensen niet konden betalen. Maar een verloskundige moet ook leven. Vaak is het, door toegewijde vrienden en vriendinnen, voor haar met dubbeltjes en kwartjes bij de mensen gehaald, totdat zij geheel aanbetaald waren. Daar is de letterlijk en figuurlijk don kere periode van de bezetting. Er mocht één verloskundige binnen de door een tankval omgeven zone, waar een groot deel van de bevolking was geëvacueerd, blijven. Het was juist op aller aandringen, dat die ene juffrouw Winter zou zijn en niemand anders. En als na het ingaan van de avondklok haar hulp werd inge roepen, dan ging juffrouw Winter door de verduisterde straten op pad, telkens schrik kend als haar werd gesommeerd halt te houden. Want zij was één van de weini gen, die na achten 's avonds op straat mocht. Om maar te zwijgen van de span- De beroemde Franse BREIWOL en natuurlijk weer de mooiste kleuren MARKTPLEIN 7 ning tijdens een bevalling, waarbij de ge hele verlichting bestond uit één kaars vlam! Herinneringen aan de lange reeks van jaren, dat zij als verloskundige tevens ver bonden was aan de gemeentelijke dienst voor sociale zaken toen die nog maatschap pelijk hulpbetoon heette. Steuntrekkers en armlastigen kregen, als er een baby geboren moest worden, een bonnetje en daarmee waren zij dan verzekerd van de hulp van juffrouw Winter. Zij heeft de armoede gezien in vele gezinnen, die toch nog door de vreugde om het nieuwe le ven even naar de achtergrond kon wor den gedrongen als de baby geboren was. Zij heeft ook de groei gezien van IJmui den, het aaneensmelten van de oorspron kelijk afzonderlijke gemeentedelen, de troosteloosheid van totaal vernietigde wij ken in de bezettingstijd, de geweldige ex pansie in de naoorlogse jaren. En in al die jaren, temidden van al die ontwikke lingen, was zij het, die zo'n 8.200 Velse- naren begeleidde bij het overschrijden van de drempel naar het zelfstandig le ven. Ook al hebben al die vaders en moe ders bij dat blijde moment van hun dank baarheid doen blijken, nu juffrouw Win ter haar praktijk overdraagt om nu ein delijk niet meer slaaf te zijn van telkens weer dat telefoontje, dat haar riep, zul len zij nog één keer die dankbaarheid willen demonstreren. Het afscheidscomité wil die dankbaar heid op twee manieren bundelen. Ener zijds door een massaal bezoek aan de af scheidsbijeenkomst op de laatste van de ze maand in de Petrakerk. Anderzijds door de aanbieding van een klinkend ca deau, dat tot in lengte van dagen voor juffrouw Winter een kostbare herinnering zal zijn aan dat afscheid en aan al die 35 jaar werken in Velsen. Omdat het onmogelijk was allen per circulaire te bereiken, kan hier worden vermeld, dat giften voor dit cadeau, gro te en kleine bedragen, gaarne door het comité in ontvangst worden genomen. Men kan deze storten of overschrijven op giro rekening nr. 65 35 66 ten name van Pen- ningmeesteresse Afscheidscomité, Wijk aan Zeeërweg 158, IJmuiden. Men kan het geld ook persoonlijk afgeven bij mevrouw Homburg, Wijk aan Zeeërweg 158, IJmui den, waar een intekenlijst klaar ligt. En wie de giro te omslachtig, de Wijk aan Zeeërweg te ver vindt, kan het natuur lijk ook aan een van de comitéleden mee geven. Dan komt het toch wel op het goe de adres terecht. Maar het is wel zaak het vlug te doen. Het comité moet bij tijds weten, waar het aan toe is om de keuze van het cadeau te kunnen bepalen. Het 7.237 ton metende Poolse vracht schip Kopalnia Wujek is te Leith aange komen. Kopitein was de knappe roodharige Danuta Walas. Zij nam de leiding over het schip vijf dagen geleden over, nadat de kapitein ziek geworden was en te Grimsby achtergelaten moest worden. De 32-jarige Danuta is gewoonlijk eer ste stuurman. Haar echtvriend is tweede stuurman. Zij is de enige Poolse, die ge rechtigd is als scheepskapitein te varen. Ze geeft toe, dat het niet zo eenvoudig is de bemanning onder de duim te hou den. „Het is lastig om de mannen mijn gezag op te leggen," zegt ze. „Sommigen werken mee, anderen niet. Het is onge veer half om half." Danuta is de moeder van een tien jaar oude zoon. Ze begon haar zeeloopbaan ze ven jaar geleden. Maar voor het zover was had het Poolse ministerie voor scheepvaart achttien maal geweigerd haar tot de zeevaartschool toe te laten. Danuta meent te weten dat slechts drie andere vrouwen twee Russinnen en een Duitse het kapiteinsdiploma bezitten. „De Russinnen zijn net mannen en heb ben zware stemmen," zei ze. Met Danuta is dat helemaal niet het geval. Zij draagt een goed gesneden jasje met koperen kno pen, een witte shirt, een zwarte overjas, gladde rok, nylons en schoenen met naald hakken. „In mijn privé leven hou ik ervan voor honderd pereent vrouw te zijn en in dienst ben ik honderd percent zeeman. Dat is niet zo moeilijk." De nieuwe eerste stuurman Wladyslaw Plawski zegt, dat zij een goede kapitein is. „Ze weet hoe ze met de mannen moet omgaan en je wordt niet uitgekafferd en uitgevloekt," zegt hij. Zaterdagmorgen, 18 dezer, zal in de so ciëteitszaal van het Loodswezen, Kanaal dijk 241, IJmuiden, een receptie worden gehouden ter gelegenheid van het afscheid van loodsgezagvoerder eerste klasse W. M. Herkemey, ridder M.W.O., en binnenloois eerste klasse B. Schol, die de dienst met pensioen hebben verlaten.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9