Vijftien doden onder puin van Parijs' gebouw Arabische landen gaan samen opperbevel vormen HET WEER „Als lonen uit de liand lopen in 1964 teruggang onvermijdelijk" Prijsindex levensonderhoud in december 1 punt omhoog Psychiater onderzoekt dronken chauffeurs in Rotterdam Scheveningse reder wil liquideren Ongerustheid in Engeland en Amerika Zeven mijnwerkers ingesloten MINISTER WITTE VEEN WAARSCHUWT: Damrak reageert Open t.v.-gesprek over „Zo is het" op 22 januari? Liquidatie-uitkering wellicht 100 pet 49e JAARGANG NUMMER 61 DONDERDAG iö JANUARI 1964 VRAAG PROEFRIT BIJ EEN VAN DE 145 SIMCA DEALERS Vissersstaking kost al een miljoen pagina 13 Hangend kantoor in Rotterdam pagina 7 In de krant van heden: SUËDE DAMES- EN HERENJASJES UNIEKE OPRUIMING Aanhoudende vorst Het woord is aan Paradox V oor stel van VARA Geen quorum op vergadering HSM „Hoeveel branden nog?" vraagt men zich in Amsterdam af na de zesde scholenbrand in vier maanden tijd. Gisteravond is een scholencomplex van zestien lokalen tot de grond toe afgebrand, namelijk de Prof. Vening Meineszschool aan de Jacob van Maerlantstraat. De foto toont het in storten van het dak. (Van onze correspondent) PARIJS Donderdagochtend waren er al vijftien doden en zeventien gewonden onder het puin vandaan gehaald van een groot flatgebouw-in-aanbouw dat gisteren aan een van de Parijse boulevards plotse ling met een oorverdovend lawaai in el kaar stortte. Er werden vanmorgen, nadat de hele nacht talrijke eenheden van verschillende Parijse brandweerkazernes in de weer wa ren geweest, echter nog minstens tien ar beiders vermist. Hoeveel andere perso nen zich nog op het bouwterrein bevonden op het .moment van het ongeluk is moei lijk te zeggen. Het is mogelijk dat het aantaL slachtoffers nog zal stijgen. Om de oorzaak van deze catastrofe te achterhalen is een commissie van deskundigen be noemd, die zo gauw mogelijk rapport aan de regering moet uitbrengen. Weerrapporten 1, 2 Uit hêt binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen :.2, 11 Van Dag-tot Dag 3 Op de Praatstoel'3 De Kléins Wereld 3 Buitenlands nieuws3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 Kunst, 9 Radio en t.v.9 Feuilleton 11 Economisch nieuws 13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's CAIRO (AP en Reuter). De Ara bische landen hebben besloten een ge meenschappelijk militair commando in te stellen. Dat commando krijgt finan ciële en uitvoerende bevoegdheden. Rovendien hebben de politieke leiders van de meer dan honderd miljoen Ara bieren op hun topconferentie in Cairo eenstemmig een plan goedgekeurd dat Israel zal moeten verhinderen water uit Ie Jordaan te gebruiken om de Negev- voestijn te bevloeien. De ministers van Buitenlandse Zaken van de dertien Arabische landen hebben opdracht het akkoord vandaag verder uit te werken. De conferentie schijnt er ver der toe te hebben bijgedragen dat de ge schillen tussen enkele Arabische landen zijn bijgelegd. Jordanië en Egypte hebben weer con tact met elkaar. De twee landen zullen ambassadeurs benoemen. In oktober 1961 verbrak Egypte het diplomatieke contact, omdat Jordanië het bewind in Syrië had erkend. Dat bewind maakte een eind aan de Egyptisch-Syrische samenwerkihg in de Verenigde Arabische Republiek. President Nasser van Egypte zal deze zomer met zijn gezin een bezoek brengen aan Marokko. Hij is daartoe uitgenodigd door koning Hassan. De Arabische politieke leiders zouden verder besloten hebben een „bevrijdings leger" voor Palestina te vormen. Dat le- QASTROP-RAUXEL (Reuter). In de Westduit.se plaats Castrop-Rauxel zijn woensdag zeven mijnwerkers op 600 me ter diepte ingesloten door een instorting in een kolenmijn. Reddingsploegen menen dat de mijnwerkers niet voor donderdagavond zullen worden bevrijd. Enorme steenmas sa's moeten worden opgeruimd. De mijnwerkers zitten opgesloten in een ruimte van ongeveer 200 meter lengte. Door een persluchtleiding worden ze van levens middelen voorzien. De mannen hebben telefonisch- meegedeeld dat ze het goed maken. ger zal worden gevormd uit Palestijnen en worden betaald uit de opbrengst van de olie door de Arabische olieproduceren de landen. Het huidige grondgebied van Jordanië zal niet worden aangetast. De Arabische Liga heeft op zich genomen het Jordaan se leger financieel te steunen, opdat het een eventuele militaire actie van Israël zal kunnen weerstaan. Het schijnt dat de Arabische leiders van plan zijn de loop van de rivier de Jordaan te wijzigen, als Israel doorgaat water uit de rivier te gebruiken voor de bevloeiing van de Negev. Dat de toestand in het Nabije Oosten door de besluiten die op de Arabische top conferentie zijn genomen, zeer explosief is geworden, is duidelijk. De regeringen van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten maken zich daarover zorgen. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 lEIDSESTRAAT *(BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 KENNEMERLAAN 5 (bij de brug) Verwachting tot morgenavond: Droog weer met weinig bewol king behoudens enkele over drijvende wolkenvelden over het noorden van het land. Zw ak ke tot matige wind tussen oost en zuidoost. Matige, morgen middag tijdelijk lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. Erich Kastner: Laten we eerlijk zijn: het leven is altijd levensgevaarlijk. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I 1 T 1 i^l V* I 1 T T* Verschijnt dagelijks bek op zon-en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. I M III K J I Ejl I KJ K J I V A III Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post 10,25. - Losse Telef. redactie 5389 na kantooruren 5080 nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Haarlem: hoofdrad, en ïerfTïïTlS» DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Giro.rekenin| IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije joen gulden zullen eisen. De eerste wins ten uit de aardgasleveringen zijn niet te verwachten voor 1966 of '67. De Amsterdamse effectenbeurs heeft fel gereageerd op de waarschuwing van mi nister Witteveen, dat een uit de hand lopen van de lonen in 1964 een economische te ruggang in 1965 zou veroorzaken. Gister avond liepen de koersen gedurende het te lefonische effectenverkeer aanvankelijk nog op, waardoor Philips als hoogste koers 163.80 noteerde tegen 162.80 als slot- koers des middags. Voor Kon. Olie werd toen nog 190.50 190.30) betaald. Unie lever liep uit tot 151.90 151.50). Toen echter de waarschuwing bekend werd, vol trok zich een scherpe koersdaling met rui me handel als gevolg van winstnemingen. Philips daalde tot f 159, Kon. Olie tot 148.40, Hoogovens van 619 tot 610, en AKU van 548 tot 542. De openingskoersen van de niet-officiële handel van vanmorgen waren voor Philips 161.—Kon. Olie 189,50, Unilever f 150.00, AKU 545 en Hoogovens 615. Uit dit lichte koersherstel maakt men ter beur ze op dat de koersreactie van gisteravond mogelijk wat te fel is uitgevallen. „Bij het publiek heerst een gevaarlijk psychologisch klimaat. Men heeft de in druk, dat er een enorme ruimte was voor hogere lonen, die de prijsstijgingen kon den opvangen. Als de verwachtingen ten opzichte van de prijsstijgingen bij de producenten niet in vervulling gingen werd men ontevreden en wilde men nog meer. Ik ontken dat de prijsstijgingen in wezen een verslechtering betekenen. In december was de index voor het levens onderhoud 110 of maar één punt hoger dan in november". Dit zei gisteren mi nister Witteveen (Financiën) op een lunch van de buitenlandse persvereni ging in Den Haag. En inderdaad kwam het C.B.S. later op de dag met een gedetailleerde opgave van wat de minister had gezegd. Tot verba zing van wellicht alle Nederlandse consumenten blijkt uit de cijfers half no vember half december 1963 dat het landelijk prijsindexcijfer van het levenson derhoud in die periode met slechts één punt was gestegen van 109 tot 110. Voor de sector voeding berekende het C.B.S. een stijging van twee punten, namelijk van 108 tot 110. Prijsverhogingen werden geregi streerd voor aardappelen, groenten en fruit, voor vleeswaren, vlees en koffie. Voor eieren en nog enkele andere artike len werd een prijsdaling waargenomen. Welke andere artikelen dit waren kon men ons desgevraagd vandaag nog niet meedelen. Red. H.D.) Minister Witteveen meent dat een eco nomische teruggang in 1965 onvermijde lijk is als de Ionen uit de hand lopen. Als deze teruggang niet kan worden opge vangen zal ons land gedurende vele jaren worden geconfronteerd met economische moeilijkheden. De bewindsman schatte dat de stijging van de produktiviteit in Neder land in 1964 4'/j percent zal bedragen bij 'n loonstijging van dertien percent. De loonstijging zal een reële verbete ring betekenen, zo meent prof. Witteveen. Hij hoopt dat men niet nog grotere loons verhogingen zou eisen, want dit zou heel grote problemen meebrengen voor de Ne derlandse economie, 't Zou moeilijk wor den voor Nederland, die de helft van zijn nationaal produkt exporteert, om te blijven concurreren op de wereldmarkten. De loonstijgingen komen niet steeds uit grotere winsten. In de scheepsbouw zijn de lonen omhoog gegaan, ondanks het feit, dat men met verlies werkt. De Neder landse economie verkeert op het ogen blik in een paradoxale toestand van over spanning op de arbeidsmarkt en potentië le teruggang. Als er verdere loonstijgin gen komen zal er een terugslag ontstaan bij investeringen en uitvoer omdat de winstmarges voor de uitvoer onvoldoende Prof. Witteveen maar één punt worden. Als gevolg daarvan zullen margi nale industrieën niet meer mee kunnen met de ontwikkeling. Andere gevolgen zullen zijn een beta lingsbalanstekort dat zal doorwerken in de monetaire situatie in de vorm van een inkrimping van de geldcirculatie. Hij ver wachtte in ieder geval in 1964 een grote monetaire spanning terwijl dg investerin gen onder druk zouden komen. Hij ver wachtte dat de investeringen in 1965 sterk zouden teruglopen. „Het grootste gevaar is dat onze kosten zo ver stijgen, dat wij op langere ter mijn niet kunnen concurreren op de ex portmarkt. De moeilijkheid is dat wij niet kunnen uitrekenen precies waar de grens ligt. Het gevaar is groot, dus laten wij ons 'zoveel mogelijk beheersen," al dus prof. Witteveen. Gevraagd naar de inkomsten uit de aardgasvondsten antwoordde prof. Witte veen dat de eerste investeringen 300 mil- (Van onze correspondent) De VARA is bereid aan de synode der gereformeerde kerken t.v.rzendtijd be schikbaar te stellen om op het scherm van gedachten te wisselen over vorm en strek king van het omstreden t.v.-programma „Zo is het". Dit heeft het VARA-bestuur in een brief aan de gereformeerde kerken bekend ge maakt. De VARA stelt het echter op prijs dat dit gesprek gevoerd wordt op een bre dere basis. Zij denkt in dit verband aan medewerking van katholieke zijde. Dit t.v.-gesprek zal kunnen plaatsvinden op woensdagavond 22 januari. De juiste tijd zal pas bepaald kunnen worden als de vorm waarin dit gesprek zal worden ge houden nader is uitgewerkt. Van katholieke ziide is op de VARA- suggestie om aan het gesprek medewerking te verlenen, nog niet gereageerd. De recidivisten onder de chauffeurs, die in Rotterdam onder invloed van alcohol een auto besturen, zullen worden verplicht zich te onderwerpen aan een psychiatrisch onderzoek onder verdenking van psychi sche gebreken. Wordt zo'n onderzoek ge weigerd dan kan het rijbewijs ongeldig worden verklaard. De Rotterdamse politie heeft de moge lijkheden hiertoe door artikel 18 van de wegenverkeerswet te hanteren. Dit artikel geeft de bevoegdheid iemand op vermoeden van lichamelijke of geeste lijke ongeschiktheid voor het besturen van motorrijtuigen medisch te doen onderzoe ken. Een van de psychische gebreken zou kunnen zijn-het gebrek aan weerstand te gen de verleiding alcoholische dranken te gebruiken. In Rotterdam verwacht men dat de po litie in andere steden eveneens op een dergelijke wijze zal gaan optreden. In het laatste halfjaar van 1963 heeft de Rotterdamse verkeerspolitie in dertig gevallen een medisch onderzoek gevoerd. Van dertien gevallen is inmiddels de uit slag bekend twaalf chauffeurs werden op psychische gronden ongeschikt bevon- (Van een onzer verslaggevers) In de liquidatievergadering van de Haarlemsche Scheepsbouw Maatschappij (H.S.M.), die vanmorgen in Rotterdam is gehouden, konden geen besluiten worden genomen, omdat het vereiste quorum ont brak. Een nieuwe vergadering is uitge schreven op 29 januari eveneens in Rot terdam. Op grond van de mededelingen van achter de bestuurstafel mag worden ver wacht dat de liquidatie-uitkering voor de aandeelhouders rond de 100 percent zal zijn, aangenomen dat er geen schade claims worden ingediend van de zijde van de opdrachtgevers en de arbeiders -"een pensioeneisen zullen stellen. De heer "■osthumus Meijes sprak er namens de aan- ieelhouders zijn verbazing over uit, dat 'e commissarissen de heren Brand en Sijt- mff niet ter vergadering aanwezig waren, lij meende dat deze heren toch in het •erleden het wanbeleid van de vorige iirectie met hun handtekeningen hebben gesanctioneerd. den voor het besturen van motorrijtuigen. Hun rijbewijzen werden ongeldig ver klaard en ingenomen. Uit de eerste resultaten meent de Rot terdamse verkeerspolitie te mogen aflei den dat onder de zesduizend mensen, die in 1961 in Nederland werden veroordeeld wegens een verkeersmisdrijf. waarbij de alcohol een rol had gespeeld, ongeveer achttien honderd recidivisten schuilen die voor een onderzoek in aanmerking kun nen komen. Scheveningen loopt kans 22 van zijn 70 in rederij-verband varende vissersschepen te verliezen, als de staking in deze haven zou doorgaan of met inwilliging van de eisen der stakers zou eindigen. Dat is ge bleken uit mededelingen, die de directeur van de verre visseri.jmaatschappi.j, de heer J. J. van der Toorn, gisteren aan zijn schippers heeft gedaan. Deze maat schappij bezit 22 schepen. De heer Van der Toorn kondigde aan. dat, als voor het eind van de week de sta king niet is geëindigd, vier van zijn mo derne trawlers paar het buitenland ver kocht zullen zijn. Onderhandelingen daar over zijn reeds gaande. Twee voor zijn maatschappij in aanbouw zijnde trawlers zijn al verkocht. De casco's van deze schepen zijn gebouwd in Friesland en in Zaandam, waar zij zich nu nog bevinden. Zij zouden worden afgebouwd op de sleep- helling te Scheveningen. De heer Van der Toorn vertelde verder, dat zijn bedrijf dit jaar onmogelijk een verhoging van lasten kan dragen en dat het, als de voorwaarden der stakers zou den worden aanvaard vóór het einde van dit jaar zijn vloot geliquideerd zal zijn. De vier trawlers over de verkoop zijn de vier die het laatst aan de vloot van de verre visserij zijn toegevoegd. Er is niets gebleken van onenigheid tussen de Arabische leiders die in Cairo bij elkaar zijn geweest. Integen deel, allerlei interne conflicten in de Arabische politieke wereld schijnen te zijn bijgelegd. Koning Saoed van Saoedie-Arabië bijvoorbeeld, scheen het plotseling goed te kunnen vinden met premier Nasser van Egypte. Daardoor kon de fotograaf dit plaatje maken. (Telefoto).

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1