Besprekingen van dr. Erhard in Londen voor Europa belangrijk Duitse kanselier wil de Engelsen in de E.E.G. In Straatsburg een Europese is gepleit voor Gemeenschap pP SS®" Maat staven Wereldnieuws r Van dag tot dag Ter navolging Franse communisten gaan destaliniseren Engelsman benoemd tot S.G. van de Raad van Europa Tsjoe-En-Lai bezoekt misschien Zanzibar Zelfbestuur voor Brits Honduras uw handen lopen nu gevaar ^Praatótocl DONDERDAG 16 JANUARI 1964 Onaangenaam Grote sommen Nauwe samenwerking met Ver. Staten nodig Verkrijgbaar in grote doos en royale tube na elke afwas Clipp.... uw handen altijd fluweel-zacht de i Verkoudheidsbacillen protektie tegen infektie De Rotterdamse politie heeft een initia tief genomen, dat ongetwijfeld in het ge hele land navolging verdient. Zij is gebruik gaan maken van een artikel in de Wegen verkeerswet, dat de politie de bevoegdheid geeft een medisch onderroek op te leggen aan bestuurders van motorrijtuigen, van wie het vermoeden bestaat dat zij als be stuurders ongeschikt zijn. Ofschoon het woord „medisch" die be voegdheid in de ruimste zin toelaat, is het de Rotterdamse politie te doen om alcoho listen, en wel om de notoire gevallen van recidivissche verslaving. Deze mensen be tekenen een voortdurend doodsgevaar op de weg, voor zichzelf en anderen, en kun nen als ziek worden beschouwd. De psy chiater zal in samenwerking met de politie moeten vaststellen, of bepaalde gevallen inderdaad in aanmerking komen voor een definitieve intrekking van hun rijbewijs. Volgens berichten heeft de Rotterdamse politie al een praktijk in dit opzicht en aan een aantal alcoholisten het autorijden voorgoed verboden. Het spreekt vanzelf dat de hantering van deze, voor Nederland nieuwe, methode met uiterste zorgvuldigheid dient te geschieden en niet in het minst de rechtszekerheid zal mogen aantasten. Daartoe zal de justitie zich als bekrachtigende instantie zich ach ter deze maatregel moeten stellen en het slachtoffer de mogelijkheid totverweer moeten geven. Wanneer de justitiële autoriteiten in dit opzicht nauw met de politie samenwerken, kan er nauwelijks enig bezwaar worden ingebracht tegen deze nieuwe methode. In het buitenland is men trouwens op het gebied van de bestraffing van verkeersmis- drijven vaak al heel wat verder. De defini tieve intrekking van het rijbewijs, die nu in Rotterdam wordt vergemakkelijkt door een drastische interpretatie van een artikel in de Verkeerswetgeving, zou ook in ge vallen die niets met alcohol maar alles met een verkeerde mentaliteit te maken hebben, aan de wettelijke mogelijkheden moeten worden toegevoegd. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse communisten, die na de Oostduitsers en uiteraard de Chine zen en de Albaniërs, de nagedachtenis en de politieke erfenis van wijlen Jozef Sta lin 't langst en daadwerkelijkst trouw zijn gebleven, schijnen nu toch eindelijk ook enkele stappen op de weg naar de libera lisatie van hun Marxistische dogma's en hun autoritaire methoden te willen doen. Op het komende partijcongres zal een voorstel van het centrale comité worden behandeld dat tot doel heeft geheime stem mingen in te voeren. Tot dusver werden de lokale en nationale leiders altijd in een openbare stemming gekozen en langs die zelfde weg placht men ook tot andere politieke beslissingen te komen. De kentering in de Franse communis tische gelederen kan aan twee feiten wor den toegeschreven. Ten eerste aan het ver langen en de druk van de achterban, die wat meer democratie en vrijheid binnen de partijgelederen wil. En in de tweede plaats aan de overwe ging van het partijbestuur, en van Maurice Thorez in het bijzonder, dat die liberali satie van tactisch belang kan zijn in ver band met het streven tot toenadering van de socialisten en, in verder perspectief, de verkiezingen voor een president van de republiek. Aan het hoofd van een geliberaliseerde partij hoopt Maurice Thorez als huwe lijkskandidaat voor de socialistische secre taris-generaal Guy Mollet aantrekkelijker te kunnen worden, vooral nu De Gaulle's toekomstige rivaal, de socialist Gaston Defferre, al duidelijk een verlekkerd oogje op zijn bruidschat, de ongeveer vijf mil joen communistische stemmen, heeft la ten vallen. STRAATSBURG De raadgevende ver gadering van de Raad van Europa heeft woensdag een Britse conservatief, de par lementaire onderstaats-secretaris van Bui tenlandse Zaken van Groot-Brittannië, Pe ter Smithers, benoemd tot secretaris-gene raal van de Raad. Smithers, die vijftig jaar is, volgt de Italiaan Ludovico Ben- venuti op, die zich na zijn ambtstermijn van vijf jaar niet herkiesbaar heeft ge steld. LONDEN (AP) Premier Tsjoe-En-Lai van China zal misschien een bezoek aan Zanzibar brengen om de revolutionai ren, die op dit eiland een geslaagde greep naar de macht gedaan hebben, zijn sym pathie te betuigen. Het nieuwe bewind heeft de executie van twee voormalige ministers van de oude regering afgelast. Na een lange ka binetszitting zei minister van Buitenland se Zaken Abdoel Rahman Mohammed dat een radio-uitzending waarin veldmaan schalk John Okello melding maakte van de executie en openbare vernedering van leidende Arabieren op het eiland „een misverstand" was geweest. Niettemin werden honderden Arabieren en Afrikanen die worden verdacht van contra-revolutionaire aktiviteiten gearres teerd en naar een groot kamp gebracht dat omgeven is door prikkeldraad. Het kamp ligt bij het kantoor van de nieuwe president van Zanzibar, Abeid Karoeme. (Van onze correspondent) LONDEN De Westduitse kanselier Er- hard is woensdag met grote hartelijkheid in Londen ontvangen. Het was zijn eerste officiële bezoek aan Groot-Brittannië. Hij wordt vergezeld door de Westduitse mi nister van Buitenlandse Zaken, Schroder. De Britse premier, sir Alec Douglas Home die Erhard op 't Victoria-station begroet te, zei dat de Engelsen hem op deze kou de grijze dag een warm welkom toeroe pen. De laatste die Erhards hand schudde was de machinist van de trein. „Onze eerste menselijke politicus". Zo beschreef een Duitser onder het publiek de kanse lier. De ronde gemoedelijke Erhard was een en al glimlach. Het deed de Engel sen, d'ie zich met de steile Adenauer nooit erg op hun gemak voelde, zichtbaar goed. Erhard, sir Alecs korte welkomstspeech beantwoordend, zei „ik ben erg blij in Lon den te zijn. Ik ben er zeker van dat onze besprekingen tot zeer goede betrekkingen en persoonlijke vriendschap zullen leiden. Wij moeten alles doen om de band tus sen onze twee landen steeds hechter te maken en oplossingen te vinden voor de Europese problemen, het Atlantische deel genootschap en de gehele wereld". 's Middags begonnen in Downingstreet 10 de besprekingen met de premier en de Britse minister van Buitenlandse Zaken Butler, 's Avonds bood sir Alec Douglas Home dr. Erhard en zijn medewerkers een diner aan gevolgd door een receptie. Erhards bezoek heeft vooral tot doel de bestaande goede wil te versterken. Ook on der Adenauer was de officiële Brits-West- duitse verhouding de laatste jaren uitste kend, maar er was aan beide kanten sinds de oorlog altijd een waas van wantrouwen blijven hangen. Adenauer had nogal eens last van de onaangename herinnering aan het feit dat hij zowel in 1918 als in 1945 door het Brit se bezettingsleger als burgemeester van Keulen was afgezet. Bovendien kon de stroeve Adenauer niet verkroppen dat de Britse regering vooral in verkiezingstijden geneigd leek een nogal lankmoedige hou ding tegenover de Russen aan te nemen. De nieuwe Britse minister van Buiten landse Zaken Butler schijnt er bij zijn re cente bezoek aan Bonn in te zijn geslaagd alle bedenkingen over de Britse bedoelin gen weg te nemen. Omgekeerd begrijpt Londen de Westduitse behoedzaamheid over de betrekkingen tussen Oost en West en het heeft Bonn de verzekering gege ven dat het er niet aan denkt verder te gaan dan de Bondsrepubliek zal willen. Dit betekent dat Bonn en Londen het over eventuele verdere Oost-West-ontspan- ning min of meer eens zijn. Des te ge makkelijker doordat beide regeringen be seffen dat president Johnson in dit opzicht tenslotte het tempo aangeeft. In Londen voelt men ook dat de Bondsrepubliek waarschijnlijk op dit gebied minder voort varend is dan soms lijkt. Bonn bezit zelf slechts een minieme ruimte voor Schrö- ders zogenaamde beweeglijkheidspolitiek. Erhard 'is van mening dat het niet aan gaat om Engeland van een zwakke hou ding te beschuldigen omdat afgesproken is dat er slechts met toestemming van al le bondgenoten met de Russen zal worden onderhandeld. Maar de Bondsrepubliek maakt geen be zwaren tegen een polsen van de Russen. Evenals de V.S. streeft Engeland naar een inniger verhouding met West-Duitsland, naar wiens hand het thans dingt, nu het ten opzichte van De Gaulle de rol vervult van de afgewezen minnaar. Erhard is dubbel welkom in Londen, om dat hij een uitgesproken voorstander is van een nauw samengaan van Engeland en de E.E.G. „Zonder Engeland is Euro pa niet meer dan een romp", zei Erhard onlangs. Deze verklaring is in Londen niet misverstaan. Bovendien is Erhards voor de Britten welkome uitlating niet voor de gelegenheid afgelegd. Hij verkondigde dit reeds sinds jaar en dag. Voor zijn vertrek naar Engeland heeft Erhard aan de Times-correspondent in Bonn nog eens verduidelijkt waarom de Bondsrepubliek de Oder-Neissegrens niet kan erkennen. Niet uit revanchezucht, maar omdat de grensregeling is overgela ten aan het vredesverdrag. Deze kwestie heeft altijd Londens achterdocht gewekt. In een vrij land, zo zei Erhard verder, om een andere Britse grief weg te nemen, kan men de vluchtelingenorganisaties niet de mond snoeren. Hij verzekerde ook dat geen nazi, die zich aan internationale of andere misdaden heeft schuldig gemaakt, een hoge positie in de Bondsrepubliek be kleedt of enige politieke invloed uitoefent. Het zou ondemocratisch zijn om op te tre den tegen mensen die slechts nominaal tot de nazipartij hebben behoord. Erhard wilde de Engelsen ook gerust stellen over de schadeloosstelling van de nazislachtoffers. Enorme sommen zijn be taald. Door deze grote bedragen en de in gewikkelde details was vertraging onver mijdelijk, zei hij, maar de Bondsrepubliek zal doorgaan met te pogen aan alle recht vaardige verlangens tegemoet te komen. De Bondsrepubliek zal alles doen om te voorkomen dat er een kloof tussen En geland en de zes E.E.G.-landen ontstaat, verzekerde Erhard. Hierbij kan worden opgemerkt dat de Bondskanselier waa schijnlijk wel beseft dat in dit verkiezings jaar de Britse regering aan handen en voeten is gebonden. De Engelsen willen echter in beginsel ten nauwste betrokken worden bij een nieuw initiatief over een Westeuropese politieke unie al weten zij dat De Gaulle dit niet zal dulden. Op z'n minst verwachten de Britten echter ais schrale troostprijs via de normale diplo matieke kanalen en de Westeuropese Unie op de hoogte te worden gehouden van een nieuwe Europese ontwikkeling. Maar Londen weet ook dat Erhard zich hierover met de grootste omzichtigheid heeft uitgelaten. Sommigen vrezen zelfs dat hij te ver is gegaan door De Gaulle een vinger toe te steken en zich daardoor on voldoende heeft gedekt tegen een mogelij ke Franse manoeuvre met het doel om de E.E.G. economisch te beheersen. Erhard gaf in het gesprek met de Times openlijk toe dat hij zich bewust, gezien de teerheid van de kwestie, op de vlakte houdt. Hij zal eerst Engeland hierover verder polsen. Erhard verklaarde nooit zijn pogingen te zullen opgeven voor een Europese eco nomische of politieke oplossing met Enge land erbij, maar dit is niet het geschikte ogenblik om de Britten deze vraag te stel len. „Indien Europese economische integra tie uitsluitend op grondslag van de Zes verder wordt ontwikkeld, krijgen wij een technocratisch maar geen politiek Euro pa". De gedachtenwisseling over een poli tieke unie zal voor 1966 moeten beginnen. Belangrijke beslissingen die een van de E.E.G.-landen aangaat kunnen niet bij meerderheid van stemmen worden geno men zonder dat er tegen die tijd een gro tere mate van politieke integratie is", al dus de kanselier. Over de Kennedyronde zullen Erhards toezeggingen vermoedelijk ook bij alge meenheden blijven namelijk dat ook de BELIZE (Brits Honduras) (AFP). Brits Honduras in Midden-Amerika krijgt van daag zelfbestuur. Dit is een eerste stap naar volledige onafhankelijkheid. Onder het zelfbestuur komt thans de wetgevende en uitvoerende macht te berusten bij de Hondurezen, uitgezonderd Buitenlandse Zaken, Defensie en Binnenlandse Veilig heid. Hiervoor blijven de Engelsen zorgen. Bondsrepubliek een zo groot mogelijke graad van tariefsverlagingen tenminste voor fabrieksgoederen wenselijk acht. De voortgang op dit gebied hangt volgens Lon den vooral af van de komende technische discussies en niet van politieke verklarin gen. Erhard begrijpt ook dat de Britse re gering voor de verkiezingen geen beslissing kan nemen over de gemengde Polarisbo- venwatervloot waarover de Britse regering bovendien verdeeld is al nemen de Brit ten aan de Amerikaanse proefvaart deel. Bonn voelt wel voor het plan, omdat er onder andere een aantrekkelijk Atlantisch kantje aan zit maar houdt nog een slag om de arm. Erhard wenst dat de NAVO een gemeenschappelijk standpunt inneemt tegenover de kwestie van kredieten aan Rusland op lange termijn. Hoe groter de westelijke eenheid, des te beter zullen de samenhangende vraagstukken van ontwa pening, Europese veiligheid en Duitse een heid dichter bij een oplossing komen. De Russische ontwapeningsvoorstellen hebben hoofdzakelijk ten doel de erkenning van een verdeling van Duitsland. „Wij zijn niet bereid onze eis tot zelf beschikking te laten vallen voor een dic taat van een buitenlands imperialisme". In Londen komt ook nog het langzamer hand beschimmelde vraagstuk van een Duitse bijdrage voor het Britse Rijnleger ter sprake. Erhard wil dat hiervoor een oplossing op lange termijn wordt gevon den. De raadgevende vergadering van de Raad van Europa, waarin zeventien lan den vertegenwoordigd zijn, acht het moge lijk dat het jaar 1964 belangrijke ontwik kelingen in de politieke betrekkingen tus sen de zes E.E.G.-landen zal opleveren. De afgevaardigden hebben daarom, aan Directe bescherming is nodig tegen afwashanden, ruwe en schrale han den. Ze vragen de tederheid van Clipp crème met de verzachtende citroen-olie. Clipp crème met de beschermende siliconen en het huid- vernieuwende allantoïne. het slot van een tweedaags debat over de Europese economische betrekkingen en het Atlantische Bondgenootschap in een resolutie eraan herinnerd, dat gestreefd moet worden naar een Europese gemeen schap, waartoe alle landen van de Raad van Europa kunnen toetreden die bereid en in staat zijn de economische en poli tieke verplichtingen van de Europese in tegratie te aanvaarden. De overige neu trale landen zouden zich moeten kun nen associëren. Voorts wijzen de afgevaardigden in dit verband op de noodzaak van een nauwe, permanente samenwerking tussen een Ver enigd Europa en de Verenigde Staten, waarbij zij opmerken, dat er een positie ve reactie van Europa moet komen op het Amerikaanse aanbod van een Atlan tisch deelgenootschap. Europa zal hier de volgende stap moe ten doen, aldus de resolutie die werd aan genomen met 104 stemmen voor, geen te gen en één onthouding, van de Deense li beraal Federspiel. Ook de Franse Gaullis tische afgevaardigden, die geen van allen hadden deelgenomen aan het debat, stem den voor. Ook wordt gepleit voor contacten met de Sovjet-Unie om de mogelijkheid van verdere maatregelen voor controle en be perking van de bewapening en verbete ring van de positie van Berlijn te onder zoeken. Men only Verheug u met mij, heren. De mannen mode voor het komende seizoen is weer geshowd. Wij kunnen thans weer rustig slapen, met de zekerheid, dat wij vanaf nu ieder ogenblik het grauwe en reeds smakeloze kostuum kunnen afleggen, dat een mode lang ons lijf heeft gesierd. En wat komt er voor in de plaats? Wel, de „mannekes" van de show hebben het getoond, van voren en van achteren. Als u een man bent, die carrière moet ma ken, of in een gelukkiger geval, een ge maakte carrière in stand moet houden, behoort u een donker kostuum te dragen. Bij wijze van extravagantie mag u dan een gestreept overhemd aantrekken met een helderwitte boord. De revers van het carrièrekostuum zijn smaller geworden. De broekspijpen blijven echter noncha lant rond de kuit rimpelen. Dit laatste ver moedelijk om de jeugdige vitaliteit van the man on the way up" te accentueren. Beschikt u over veel vrije tijd, waar voor u met het begrip carrière reeds lang moet hebben afgerekend, dan is er een fraai sportkostuum voor u ontworpen. Wat daarbij direct zal opvallen, is het feit dat de goede oude pofbroek weer is te ruggekeerd. Hij heet nu weliswaar „Knic kerbocker" en behoort bovendien gemaakt te zijn van z.g. „Tweed", maar dat kan het slechts aantrekkelijker maken. Boven uw „Knickerbocker" zal een aardige tent met onnoemelijk veel zakken niet mis staan. Zeker niet, als de tentkleur over eenkomt met de kleur van uw grof gebreide kousen. Voor de carrièremakers is er dan nog iets voor na de conferenties, besprekingen en lunches. De ontwerpers gingen daarbij van het idee uit, dat deze mannen er eens helemaal uit willen, zij moeten zich dan kunnen uitleven in heerlijke kruippakken van stevige makelij. Hiervoor heeft men het befaamde ketelpak in de hobbysfeer getrokken. In plaats van ambachtelijk blauw, zijn deze pakken dan bedrukt met aardige motieven, variërend van roosjes, (voor de tuinlieden) tot grijnzende J. H. Glenn-hoofden (voor de raketten-op- schaal-bouwers). O ja! Voor ik het vergeet, u mag lekker in een kuitbroek gaan wintersporten. Heus, ik meen het, een kuitbroek. Daar hebt u natuurlijk reeds lang naar gesmacht, nu is hij er dan eindelijk. Mochten uw kui ten onverhoopt niet stevig genoeg zijn, dan kunt u altijd even een massage-instituut binnenlopen. Kunt u zich dat niet veroor loven, tegenover uw relaties, dan kan ik u aanraden, af en toe eens een wandeling te gaan maken in een speciaal daarvoor ontworpen ensemble, dat ruim om de le den hangt, het jasje daarvan is drie kwart en valt ongetailleerd naar beneden. Nu, dat is het zo'n beetje in grove trek ken. U zult het met mij eens zijn, dat er aanmerkelijke verschillen zijn met de kostuums, waar wij ons nu nog in durven vertonen. Dus snel naar de snijder ge stapt en een nieuwe garderobe aange schaft. Want, u zult het alweer met mij eens zijn, dat een man van de wereld en wie is dat niet? zich werkelijk niet kan veroorloven een jasje te dragen met brede revers, zoals wij dat gisteren nog gewend waren. Het is te belachelijk om voor, te stellen. Mocht er toch een dorre ziel zijn, die meent, op de een jaar oude voet te kun nen doorgaan, dan voorspel ik hem echec op echec. De relaties wensen niet meer met hem te spreken, laat staan te onder handelen en ook in zijn vrije tijd, zal hij geweerd worden uit alle ontspanningsgele genheden. Er bestaat nu eenmaal een wet, aangaande het gedrag in het openbaar. Men kan zich nu eenmaal niet kleden, zo als men dat wenst. Louis Ferron Niemand hoort zich graag een psychopaat noemen, maar dat komt omdat het woord zo bitter onaangenaam klinkt. In feite is het helemaal niet zo erg als het lijkt, aangezien de omschrijving van het woord eigenlijk op de meesten onzer past. En de meesten onzer zijn toch immers niet zo kwaad? Een psychopaat is iemand wiens temperament en karak ter afwijkingen vertonen, zo dat hij zich minder goed in de samenleving kan handhaven en grote kans loopt met de straf rechter in aanraking te komen. Dat zegt Van Dale en daar houden we ons aan. Laten we dit onderwerp nu eens rustig en zonder opwin ding of geraaktheid over denken. Bij nauwkeurige be studering van de definitie stui ten we onmiddellijk op het woord „afwijkingen". Als men het over afwijkingen heeft, betekent dat dat er sprake moet zijn van vaststaande voorschriften, regels, gewoon ten en geboden die tezamen een „orde" formeren. Wijkt men daarvan af, dan wordt dat abnormaal genoemd. Het is echter de vraag, of de orde zelf „normaal" is. Zij zou in zeker opzicht ook zelf abnor maal kunnen zijn, zodat de af wijking zich op het „normale" richt. De grote vraag is dus, of onze samenleving „normaal" kan worden genoemd. Wan neer men vindt dat alles wat een meerderheid uitdenkt en voorschrijft, „normaal" moet heten, dan is zij inderdaad „normaal". Maar of zij gezond is, wordt daardoor nog aller minst bevestigd. Wat de overgrote meerder heid in onze samenleving wenst en doet, is geenszins al tijd gezond. Integendeel, haar praktijken dragen zeer dik wijls het kenmerk van het on gezonde en toch heet degene die ervan wenst af te wijken „abnormaal". Er zijn zelfs symptomen van opperste collectieve waanzin in onze samenleving te be speuren. Het daar niet aan mee willen doen lijkt mij zeer ge zond. Het in aanraking komen met de rechter is evenmin een bewijs van een ongezonde geest. De rechter is een ver lengstuk van de overheid, maar hij oordeelt naar de let ter van zijn oude, grijze wet boeken en vraagt zich niet af. of een ander verlengstuk van de overheid wellicht verzuimd heeft de opvolging der wets- regels mogelijk te maken. Wanneer men, toegerust mei deze summiere en eenvoudige wetenschap, de ogen te gast laat gaan in de drukke en ge compliceerde wereld van van daag, kan men zich niet aan de indruk onttrekken dat een aantal oorspronkelijke psycho paten erin geslaagd is zijn op vattingen tot gemeengoed te maken, zodat zij als normaal worden onderhouden. Lang zamerhand wordt onze samen leving een uiterst nauwkeurig werkende fabriek van psycho paten, doordat zij eisen stelt die psychische verwringingen en neveltoestanden conditio neel maken. Als men niet in bepaalde opzichten wat psy- chopatische kneedbaarheid be zit, voelt men zich in deze samenleving niet meer thuis. Uitgaande van de, volstrekt in de lucht hangende, maat staf van maatschappelijke ge zondheid wordt iedere af wijking van die maatstaf naar het ongezonde verwezen Men heeft eenvoudig een vast punt in een onmetelijke ruimte genomen en daaraan alle maat staven opgehangen. Gezond en ongezond zijn echter zeer betrekkelijke be grippen. Het is de opvatting van de meerderheid of de macht, die zegeviert bij het vaststellen der maatstaven. Als de meerderheid of de macht haar opvattingen wenst te veranderen, kan zij dat on- gestraft doen. En zij doet het regelmatig. Wat vroeger niet mocht, mag nu wel. Wat eer tijds gezond heette, wordt nu ongezond genoemd. En mét de opvattingen veranderen de wetten. Wat vroeger gestraft werd, is nu een democratisch recht. Wat vroeger mocht, is nu verboden. Men vindt die veranderingen heel sterk op het gebied van de sociale zorg, de arbeidswetgeving en de politieke vrijheden. Maar ook op het gebied van verkeer, kunst, religie, onderwijs en andere terreinen van het leven. De grote moeilijkheid is, dat nergens een objectieve norm vastligt waarmee men het grote geheel kan overzien en beoordelen. Was die er wel bijvoorbeeld op de maan, waar de maanman de praktijken der aardbewoners in opperste on afhankelijkheid zou kunnen meten dan zou het rapport luiden: „De Aardse Mens is een geboren psychopaat, maar er komen telkens weer andere soorten psychopaten aan de macht". Daarover nadenkend kunnen we wellicht een houvast vin den aan het woord van Edgar Allan Poe, gesproken bij een bezoek aan een krankzinnigen gesticht: „Lach niet, collega's. Als déze mensen in de meer derheid waren, zouden wij on geneeslijk krankzinnig zijn". Een van de klassieke be wijzen van krankzinnigheid bij de meerderheid of de macht der aardse samenlevingen is uiteraard de oorlog. Maar er zijn er nog veel meer. Zowel in eenvoudige als ingewikkel de symptomen uit zich een ge steldheid die een objectief be schouwer wéér de Maan man? onthutsen zou. En de ontdekking dat er op onze we reld krankzinnige dingen ge beuren, die door uiteenlopende vormen van dwang aan een ieder ter aanvaarding worden opgelegd, wordt duidelijker naarmate men probeert zich van die warboel te distan tiëren. Op een denk-afstand van de aardbol ziet men de grove tegenstrijdigheden, het vullen van bodemloze vaten, het met de ene hand con strueren en met de andere ver nietigen, het collectief verrich ten van volstrekt nutteloze bezigheden, het prediken van welvaart en veroorzaken van armoede, het beveiligen en ontveiligen van het leven, het nastreven van doeleinden die tegelijk worden verloochend. Het najagen en tegelijk weg smijten van waarden, het aan bidden van middelen en ver geten van einddoelen, het zich vermaken door zich te ergeren, het zich benadelen door zich te verrijken. In het klein, in het groot, in gezinnen en nationale een heden, in huis en op straat, overal verricht men de meest dwaze domheden met een ern stig, ambitieus gezicht. Of spot men lichtvaardig met ge ijkte waarheden. Men leeft alsof men niet kan sterven en sterft door het genot om te leven. Men roept God aan om Gods geboden te ontzenuwen en haat elkander onder lief desleuzen. Men weent om de verkeers doden en pompt al wenende de wegen en de straten voller dan vol met moordende vehikels. Men schreeuwt om ruimte en gezondheid, doch laat stinken de grachten en nutteloze watervlakten onaangetast. Men balt de vuist tegen andere overtuigingen en onderhandelt over ontwapening met de re volver in de aanslag. Men wil alles horen en weten en ken nen en men gaat degene te lijf die openhartig de waarheid zegt. Men rookt niet meer uit angst voor de dood en gaat aan de rokerige wegbermen de zondag doorbrengen. Zo krijgt de mensheid in haar totaliteit het aanschijn van een wezen met duizenden handen, die elk voor zich niet weten wat de andere doen. Handen die elkander op de vingers tikken en zich vaak gedragen alsof geen enkele in telligentie hun spieren be stuurt. Men ontmoet heden ten dage mensen die met groot Ia wijt zweren dat ze hun leven veil hebben voor de vrijheid en deswege hun haat spuwen tegen alles wat progressief is, maar die deze zelfde vrijheid met grote bereidheid prijs geven aan de overheid, als het erom gaat hun eigen opvatting met dwang te doen opleggen. Zij noemen zich democraten en gedragen zich als tirannen. Zij graven hun eigen graf in de hoop dat anderen erin zul len worden gestoten. Wie gezond en normaal wil zijn, moet er zich op voorberei den dat hij over zijn gezond ste, normaalste inzichten voor zichtig zal moeten zwijgen, wil hij niet als ongezond en abnor maal worden uitgeschift. Dit alles kan wellicht tot enig pessimisme stemmen, maar alleen indien men de aarde betreedt met utopische verwachtingen. Het leven is zelfs in zijn eenvoudigste bio logische vorm al het ongezond ste wat er bestaat. Geboren worden betekent: de strijd be ginnen tegen de dood. En met die hopeloze strijd begint men het gevecht met de ziekten van de geest, de misverstanden, de domheden, de paradoxen en de ongerijmdheden die de wereld regeren. Als men dat duidelijk beseft, houdt men althans de hoogst bereikbare gezondheid in ere. Het is een kwestie van zo min mogelijk ziek zijn én zo lang mogelijk vechten. Wie het honderd jaar volhoudt, krijgt een heerlijke taart. Als hij die opeet gaat hij onmiddellijk dood. zijn als de dood voor hardpeWViqe vet caUtrh en kooiVoorts- Dit doosje betekent: Handopsteken. De Turkse Nationale Ver gadering heeft bij hand opstekén het verdrag over de associatie van Turkije met de E.E.G. bekrachtigd. Aardbeving. Bij een aardbeving zijn in Pinrang op Zuid-Celebes zeven mensen gedood en elf gewond. Ongeveer vijfhon derd huizen stortten in. Vlot. Ongeveer dertig mensen zijn ver dronken, toen een vlot waarop zij in de rivier de Sittang, 240 kilometer van Ran goon, dreven, omsloeg. Bende. De Italiaanse politie heeft een mis- dadigersbende ontmaskerd die haar hoofdkwartier in de buurt van Palermo had. De drieëntwintig leden van de ben de worden beschuldigd van moorden, chantage, diefstallen en berovingen. Elf van ben zijn gearresteerd, vier zijn ge dood en naar acht wordt gezocht. Wolven. Wolven hebben in Perzië een kud de schapen aangevallen. Ondanks de te genstand van de herders werd de hele kudde gedood. Een vrouw werd ernstig aan een been gewond. Elders verscheur den wolven tweeëndertig schapen. Moord. In de buurt van de Turkse hoofd stad Ankara is een jonge vrouw door haar schoonmoeder, een zwager en een schoonzuster met petroleum overgoten en in brand- gestoken. De zeventienjari ge vrouw verbrandde. Pastoor. „Uw pastoor is getrouwd". Dat kreeg de rooms-katholieke parochie van het Beierse dorpje Gainburg zondag in de kerk te horen. Deze mededeling, die heel wat opschudding verwekte, werd gedaan door de deken. Die vertelde ver der, dat de veertigjarige pastoor van zijn ambt was ontheven nadat bekend was geworden dat hij in augustus in Straubing, vijftig kilometer van Gain burg, in de echt was verbonden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3