Optimisme en critiek in nieuwjaarsrede van de burgemeester van Velsen Wethouder R. Verbeek opende een modern garagebedrijf Hernieuwd contact met Lookeren IJ mond-adviescollege te weinig actief Carillon-actie neemt vaste vormen aan Willem Barendsz maakt schroefloze Bat vast In IJmuiden wordt kweek van zeevis nader onderzocht Belangrijke order voor Verolme Zeeland-bemanning per vliegtuig afgelost DONDERDAG 16 JANUARI 1964 5 bakker Winkel Uw bakker 600 nieuwe woningen De nestor antwoordt BROOD IS GEEN WASGOED! Financiële verhouding Contact met andere gemeenten Gebedsweek in Beverwijk Tijdens de woensdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad heeft ie heer J. van Os van den Abeelen. als voorzitter van de Velser Gemeenschap zen grote actie aangekondigd, waarmee zal worden getracht de benodigde gel den te verzamelen voor het carillon in ie toren van het nieuwe stadhuis. Spre ker gaf eerlijk toe zelf ook enigszins te zijn geschrokken van het bedrag dat hiermee is gemoeidwant bij informatie lij een Nederlandse carillonfabriek is gebleken, dat hiervoor minstens een ton bijeen moet worden gebracht. Maar dan zal Velsen ook in het bezit kunnen wor den gesteld van een fraai, uit zevenen veertig klokken bestaan carillon, waar van de klanken zelfs tot ver in het zui- ien en over het Noordzeekanaal zullen loor dringen. Uiteraard heeft het carillon-comité zich een niet geringe taak op de schou- iers genomen, welke echter met behulp van de gehele burgerij en naar men hoopt zal de grootindustrie hierbij niet achterblijven tot een goed einde kan worden gebracht. Aller medewerking dient hier evenwel voor te worden in geroepen en de heer Van Os deed nu al een beroep op de burgerij, de diverse acties van toneel-, muziek- en andere verenigingen, benevens de komende col lectes naar draagkracht te ondersteu nen. Desgewenst kan men zelf ook een klók voor zijn rekening nemen, de prij zen hiervan variëren van honderdvijftig tot vijfentwintigduizend gulden. Spre ker was ervan overtuigd dat de wensen van het comité allerminst als aerinfa kunnen worden beschouwd, maar daar Velde hij tegenover, dat het resultaat straks de vele offers en moeite volledig zal rechtvaardigen. Nadere bijzonderhe den over de verschillende acties zullen nog bekend worden gemaakt. Burgemeester mr. J. C. Bührmann tijdens het uitspreken van zijn nieuw jaarsrede. morgen, levende op het territoir van deze gemeente, te worden gericht. Naar sprekers mening zal men er bij het bepalen van deze taak niet aan voorbij mogen gaan, dat. wij als gemeente deel uitmaken van een streek, van een gewest en van een land. Dit brengt mee, dat de gemeentelij ke belangen in ruim verband moeten wor den bezien, tegen de achtergrond van die andere, soms hogere belangen. In een wereld, waarin de nauwelijks te volgen ontwikkeling op sociaal, econo misch en technisch gebied dwingt tot een hergroepering en bundeling van krachten en middelen, zullen ook de Nederlandse gemeenten zich voor de noodzaak van een nauwere samenwerking zien gesteld. De burgemeester besloot zijn nieuw jaarsrede met het uitspreken van de over tuiging, dat ook het zojuist aangebroken jaar zal worden gekenmerkt door een geest van goede samenwerking tussen de raad en het college van B. en W. Hij voeg de hier de wens aan toe dat het allen daar bij zou zijn gegeven met vrucht voor de gemeente te werken. Eveneens volgens traditie werd de nieuw jaarsrede van de burgemeester beant woord door de nestor van de raad, de heer J. de Groot (P.v.d.A.), die daarin te ken nen gaf zich met vrijwel alle uitspraken en wensen van de voorzitter te kunnen ver enigen. Alleen drong spreker er bij het col lege op aan er naar te streven, dat de begroting nog voor Pasen in behandeling kan worden genomen. Namens de raad wenste de heer Groot tenslotte de burge meester en zijn echtgenote eveneens al het goede voor het nieuwe jaar. Het Velsense college van B. en W. in zijn nieuwe samenstelling; v.l.n.r. wethouder R. Verbeek, wethguder H. de Boer, burgemeester mr. J. C. Bührmann, gemeentesecretaris J. Veenstra, wethouder J. van Leeuwen en wethouder J. G. Kolkman. In ons verslag over het leggen van de eerste steen voor de nieuwe garage van het automobielbedrijf Berendsen n.v. aan de Zeeweg in IJmuiden, hebben wij destijds reeds uitvoerig melding gemaakt van de enorme groei van dit bedrijf, dat zijn oor sprong vond in het in 1922 door de heer G. Berendsen in de Ratelstraat begonnen rijwielzaakje. Later kwam de heer G. P. J. Berendsen zijn vader assisteren en in de loop der jaren is deze bescheiden eenmanszaak aldus via diverse uitbreidingen en nieuwe vestigingen uitgegroeid tot het moderne automobielbedrijf aan de Zeeweg. Deze ontwikkeling heeft woensdagmiddag haar bekroning gevonden in de officiële opening van het pand, welke ceremonie door wethouder R. Verbeek werd verricht. Het is een ruim en fraai gebouw, dat een passende aansluiting vormt bij Plein 1945, waar zich zo langzamerhand een mo dern stadscentrum gaat ontwikkelen. Ui teraard heeft men zich bij de inrichting bepaald tot de nieuwste apparatuur, zodat het personeel thans over een vernuftige installatie beschikt, waarmee binnen an derhalf uur vier auto's gelijktijdig kunnen worden doorgesmeerd en volledig gecon troleerd. Ook zijn ruime kantoren en ma gazijnen in het gebouw ondergebracht en werden er acht bruggen geplaatst, terwijl de stallingscapaciteit uit zestig wagens bestaat. Wethouder R. Verbeek noemde het een waar genoegen deze opening te mogen ver richten, omdat hij de huidige directeur nog als kleine jongen heeft gekend en hij boven dien de gehele ontwikkeling van 't bedrijf van zeer nabij mocht volgen. Dit fraaie gebouw mag stellig de kroon op het werk van de thans 74-jarige oprichter worden genoemd en spreker achtte het een verheu gend feit dat nu al weer een derde gene ratie van de familie Berendsen zich op maakt het werk van vader en grootvader voort te zetten. Spreker was er dan ook van overtuigd dat de heer Berendsen jr. „goed heeft gegokt" door zijn nieuwe be drijf op deze plaats te vestigen, waarbij de wethouder hem verzekerde dat ook het gemeentebestuur zich over de opening van dit fraaie pand op deze plaats verheugt. Vandaar dat spreker de heer Berendsen en zijn familie met dit alles hartelijk ge lukwenste. waarna hij hier de beste wen sen voor de toekomst aan toevoegde. De opening geschiedde op een even ori ginele als passende wijze, doordat wethou der Verbeek met een druk op de knop een zich automatisch openende deur in werking stelde, waarna een gloednieuwe auto, bestuurd door Gerrit Berendsen, de oudste zoon van de directeur, na een ver sperring te hebben verbroken onder luid geclaxoneer van vele auto's de nieuwe ga rage binnenreed. Hierna werden de heren Berendsen nog door verschillende sprekers gecomplimen teerd, waaronder Piet Jongeneel, die de directeur namens het personeel een fraai tegeltableau kwam aanbieden. De heer G. Berendsen kon evenmin nalaten zijn zoon met deze opening te feliciteren, hetgeen eigenlijk een dubbele feestdag was, omdat hij tevens zijn verjaardag vierde. De aan wezigen die deze dag toevallig eveneens jarig waren, mochten daarom een klein geschenk in ontvangst komen nemen waarna G. Berendsen aan G. J. P. Be rendsen nog een showstandaard overhaö- digde. Een aardig intermezzo werd vervol gens door de zesjarige Marjan Berendsen voor haar rekening genomen, die haar va der een bloemstukje kwam aanbieden on der het „reciteren" van een gedicht, dat zij als volgt beëindigde: „En al ben ik dan nu nog klein, later kom ik U zeker helpen, vindt u dat niet fijn?" De laatste spreker was de heer G. J. P. Berendsen, die niet alleen wethouder Ver beek zijn dank betuigde voor de manier, waarop hij hem met de verschillende for maliteiten behulpzaam was geweest, maar ook alle andere medewerkers die zich voor de bouw van deze garage bijzonder hebben ingespannen. Bij welke erkentelijkheidsbe tuigingen spreker voor zijn echtgenote en beide zoons stellig geen uitzondering wil de maken. In de nieuwjaarsrede van de burgemeester werd onder meer een hernieuwd contact in het vooruitzicht gesteld met het Vlaamse stadje Lokeren, waarmee de gemeente reeds vriendschappe lijke relaties onderhield naar aanleiding van de uitwisselings- bezoeken door „Palvu" en „Soli Deo Gloria" met Belgische zuster verenigingen. Hierbij een vluchtige fotografische indruk van het vriendelijke stadje aan de Durme: boven de Grote Markt, onder het stad huis, waar straks de officiële ontvangsten weer -.uilen plaatsvinden. De IJmuidense zeesleepboot Willem Ba rendsz van Wijsmuller heeft woensdag morgen na een reis van zeven dagen van Nassau, Bahama's af het Amerikaanse vrachtschip Bat, dat op 7 januari op 1100 mijl ten oosten van Bermuda zijn schroef verloor, bereikt. Bij het eerste daglicht is de Willem Barendsz er in ge slaagd een sleepverbinding tot stand te brengen en het schip, dat 7.196 ton meet, op sleeptouw te nemen naar Baltimore in de Verenigde Staten. De sleepreis is ruim 2100 mijl. In de zeven dagen, dat de Bat los op de oceaan heeft gezworven, is het schip ruim 400 mijl in zuidoostelijke richting verdre ven. Per 1 februari a.s. zal bij het Rijksinsti tuut voor visserijonderzoek in IJmuiden in dienst treden de heer J. J. Willemse, tot dusver hoofdassistent bij het Zoölogisch Laboratorium in Amsterdam. De heer Wil lemse zal zich in IJmuiden speciaal bezig houden met onderzoekingen betreffende het kweken van zeevis op laboratorium schaal. Hij is de eerste bioloog in Neder land die deze arbeid gaat verrichten. Verolme's dok- en scheepsbouwmij. op Rozenburg heeft de opdracht verworven voor de bouw van een turbine-stoomschip, geschikt voor het vervoer van gesmolten zwavel. De opdracht kwam van Lexington Transport Corp, een onderdeel van de United Tanker Group New York. Dit schip dat 20.000 ton vloeibare gekoelde zwavel zal kunnen vervoeren, zal in charter gaan varen voor de Pan-American Sulphur Cy of Houston, Texas en zal gaan varen tus sen Mexico en Europa. Verolme hoopt het schip in het voorjaar van 1965 te kunnen afleveren. GROENTEVEILING BEVERWIJK De noteringen op de Beverwij kse groen teveiling waren donderdagmiddag als volgt: waspeen 3151, prei 1859, selderij knollen 1023, witlof 4377, spruiten 56 123, boerenkool 1839, groenekool 1124, rodekool 817, uien 1223. De burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann, heeft in zijn traditionele nieuwjaarsrede, uitgesproken aan het begin van de woensdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad, een uitvoerig overzicht gegeven van alle activiteiten welke in het afgelopen jaar door de bemoeiingen van het gemeente bestuur zijn verricht. En wanneer deze aldus in een nabeschouwing worden samengevat, blijken de resultaten niet gering te zijn. Zo herinnerde de bur- emeester aan de aankoop van het Rex Theater, welk gebouw als Stadsschouw- urg als cultureel centrum voor de gemeente is bestemd. De frequentie, waarmee van het gebouw gebruik wordt gemaakt en de hoge bezoekcijfers vormen reeds nu een bevestiging van de optimistische verwachtingen, welke de aankoop des tijds stimuleerden. Voorts wees de burgemeester op de vorderingen bij de restau ratie van huize „Beeckesteijn", de geslaagde fusie tussen VSV en Stormvogels, de opening van de nieuwe kinderafdeling van het Antoniusziekenhuis, de uit breiding van de rioolzuiveringsinstallatie, het in gebruik nemen van de nieuwe begraafplaats „Duinhof", de verplaatsing van de pont en de aanleg van diverse nieuwe verbindingswegen. Uiteraard bracht de burgemeester ook de woningnood ter sprake, die hij in deze gemeente nog bijzonder groot noemde. Vandaar dat voor de verlichting hiervan enige eigen initiatieven zijn ontwikkeld, waardoor in 1963 een regeling tot stand is gekomen voor het toekennen van een vergoeding bij het verlaten van een goed kope huurwoning en werd tevens tot het verlenen van huurtoeslagen besloten aan bewoners van duurdere woningen. Het ge meentebestuur hoopt op deze wijze een grotere mobiliteit in de woningbezetting te verkrijgen, welke zal leiden tot een recht vaardiger verdeling van de woonruimte over de gehele bevolking. Ook tracht het gemeentebestuur door ac tief aan nieuwe krachtsinspanningen deel te nemen de woningbouw zoveel mogelijk, te bevorderen, zodat in het kader van de woningbouwnota van minister Bogaers reeds uitbreidingsplannen voor Zeewijk en Velsen-Oost worden uitgewerkt. Bovendien wordt naar nieuwe wegen gezocht voor het verkrijgen in eigendom van woningen door minder kapitaalkrachtigen. Na plannen te hebben aangekondigd voor 48 woningen aan het Van den Bergh Van Eijsingaplantsoen en 54 etagewoningen aan de Koningin Wilhelminakade, meende spre ker een reële verbetering bij de woning bouw voor Velsen in het vooruitzicht te mogen stellen. Immers in 1963 kwamen hier 249 nieuwe woningen gereed, welk aantal voor 1964 hoogstwaarschijnlijk op 600 kan worden gesteld. Met betrekking tot de werking van de financiële verhoudingswet 1960 meende de burgemeester in het algemeen te mogen opmerken, dat de uitkeringen niet naar ra to van de uitgaven stijgen. Als gevolg hiervan wordt het aanbieden van een slui tende begroting een steeds moeilijker aan gelegenheid en zal de gemeente, wat haar eigen heffingen betreft tijdige aanpassing aan de stijgende uitgaven dienen te be werkstelligen. Een en ander houdt in, dat de uitgaven nauwlettend op haar noodzaak dienen te worden nagegaan. Het optreden van een nieuwe wethouder van financiën en een nieuwe chef van de financiële af deling hebben tot gevolg, dat de begroting 1964 zeer laat bij de raad zal worden in gediend. Wel is door het college een con cept-begroting in behandeling genomen, waar binnenkort nadere mededelingen over zullen volgen. Voortgaande met zijn rede besprak de burgemeester ook de met andere gemeen ten onderhouden contacten, waarbij hij een „uitbreiding van de buitenlandse betrek kingen" in het vooruitzicht stelde, in de vorm van een nauwer contact met het Belgische stadje Lokeren. Minder gunstig was het verloop met de zogenaamde „Regeling voor een samen werking in onderlinge afspraak tussen de gemeenten Velsen, Beverwijk en Heems kerk, in het belang van een evenwichtige ontwikkeling van het IJmondgebied". De ze heeft niet gefunctioneerd zoals door de regeling wordt voorgeschreven en het IJmond-adviescollege is dan ook geen en kele keer bijeen geweest. Wel heeft het dagelijks bestuur van dit college verga derd, waarbij de langs deze weg onderhou den contacten met Beverwijk en Heems kerk aangenaam en beslist niet onvrucht baar zijn geweest, Aldus werd door spreker gesteld dat de samenwerking in het IJmond-adviescollege niet heeft beantwoord aan de gestelde be doelingen. De geest van samenwerking die zich op dit ogenblik echter in het dage lijks bestuur voltrekt, gaf de burgemees ter een goede hoop dat binnenkort toch een modus kan worden gevonden, om in een nieuwe vorm tot een min of meer gezamenlijke behartiging van bepaalde ge meenschappelijke belangen te geraken. Wat dit betreft zou spreker er naar blij ven streven de frequentie van het verga deren te bevorderen. Voorts meende de burgemeester, dat de samenwerking in de Stichting Rijnmond- keld. Het is de bedoeling te zijner tijd bij Gedeputeerde Staten wensen en verlan gens voor te leggen, voor de samenstel ling van het streekplan voor het gebied van het Noordzeekanaal. Met betrekking tot de buitenhavens stelt het college zich voor, na het afsluiten van de besprekingen met het dagelijks bestuur van Amsterdam, met voorstellen te ko- mpn. Een en ander eventueel voorafge gaan door een besloten raadsvergadering met introductie van de plannen door des kundigen. Aan het eind van zijn betoog bracht de burgemeester de leden van de raad nog eens onder de aandacht, dat opnieuw een jaar is aangebroken van arbeid ter be vordering van het welzijn van de burgerij van Velsen. waarbij ook het belang van de komende generaties niet uit het oog mag worden verloren. Deze arbeid dient echter niet alleen op de mens van vandaag en Woensdagavond is van Schiphol een vliegtuig van Martin's Air Charter ver trokken met aan boord een nieuwe be manning voor de Wijsmuller-zeesieepboot Zeeland. Het vliegtuig brengt de beman ning naar Napels, Italië, waar de Zee land gisteravond is aangekomen met het Griekse vrachtschip Amazon, dat werd vlot gebracht van de Tunesische kust bij Kaap Bon. De nieuwe bemanning van de Zeeland staat onder leiding van kapitein J. Troost uit Santpoort-Noord. De oude bemanning van de Zeeland, met kapitein A. van der Veen uit Winschoten, keert vrijdag morgen met hetzelfde vliegtuig op Schip hol terug. Deze bemanning heeft een-reeks lange reizen achter de rug. Zij bracht onder meer twee zuigers van de Indische Oceaan uit naar Australië en zorgde er op deze reis ook voor, dat twee zeven duizend tons schepen werden vlotgebracht. In Beverwijk zal op zaterdag 18 januari en woensdag 22 januari door de bij de Oecumenische Raad van Kerken aangeslo ten kerken en de gereformeerde kerk een bidstond gehouden worden in de doops gezinde kerk aan de Meerstraat 's avonds om 19.15 uur. De rooms-katholieke kerk zal in de Regina Coeli aan het Hilbers- bidstonden houden. Op zaterdag 25 januari zal in de Regina Caeli aan het Hilbers- plein om 19.15 uur de bidweek worden af gesloten met een bidstond van alle kerken gezamenlijk. Op zondag 19 januari zal in alle kerken speciaal gebeden worden voor de eenheid der christenen. WASGOED GAAT U BLEKEN, MAAR BROOD....t Toch, mevrouw, gebeurt het. Brood Is nu eenmaal van nature niet spierwit, maar blankblank als het hart van de zongerljpte tarwekorrel. Is brood witter dan blank, dan Is het gebleekt, gebleekt met chemische mid delen, met alle risico's van dien Weet U, Bakker Winkel moet niets van die chemicaliën hebben. Bakker Winkel bakt blank brood, met de kleur èn het aroma van pure, puike bloemZuiverder, malser, lekkerder brood is niet denkbaarproeft U zelf maar! De burgemeester was zijn rede begon nen met het uitspreken van de beste wen sen voor de burgerij, het personeel van de gemeente en de leden van de gemeen teraad. Vooral op dit ogenblik werd spre ker zich opnieuw pijnlijk bewust van het verlies van wethouder De Jong, die aan de voorbereiding van de in 1963 genomen besluiten met zoveel voortvarendheid en enthousiasme zijn medewerking heeft ver leend. Het door zijn nagedachtenis opge roepen beeld vertoont dan ook alle trek ken van zijn geestkracht en naastenliefde. In aansluiting hierop wenste de burge meester de heer Kolkman bij zijn eerste optreden als wethouder van harte geluk met het hem door de raad geschonken vertrouwen, evenals hij de nieuwe wethou der bij de vervulling van deze opdracht de nodige wijsheid en kracht toewenste. Ook de heer Algra mocht als nieuw raads lid een kort welkomstwoord beluisteren. Noordzeekanaal er vooral één is van toe ristisch karakter, waarnaast de ontwikke ling van het Noordzeekanaal tussen de be langhebbende gemeentebesturen ook an- andersoortige contacten tot stand heeft ge bracht. De gemeenten Amsterdam, Velsen en Zaandam hebben het initiatief genomen tot een samenspreking over de planologi sche aspecten van deze ontwikkeling. Deze contacten zijn intussen uitgebreid tot an dere belanghebbende gemeenten, gelegen langs het kanaal. Op Velsen's initiatief zijn ook Beverwijk en Heemskerk ingescha-

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5