Inbrekers liepen in de val van het verraad PROFITEER UITERST VOORDELIGE 0PRUIMINGS AANBIEDINGEN ALLES RUIMEN „Voorraad vis in Noordzee is niet onuitputtelijk" Molen De Santhaes in Santpoort wordt verder gerestaureerd MODEHUIS „Volksgezondheid telt wel mee bij de provinciale planologie" Voor mislukte kraak in Haarlem weer drie jaar geëist I Jmuidense schipper veroordeeld tot 750 boete Havenberichten Meer service van rivierpolitie in Rotterdam Tanker voor ammonia te water gelaten Schaatsen in Velsen Gedeputeerde Staten antwoorden: Gem. Bibliotheek Velsen Rationele exploitatie doel van a.s. Visserij Conventie in Den Haag NOORSE TRUIEN met 20 korting DONDERDAG 16 JANUARI 1964 7 RECHERCHE KEEK TOE... Wekenlang geschaduwd Weer eis van drie jaar Ongeloofwaardig TEXTIELMODE Familie-bezoek Drank en douane van onze PLEIN 1945 - TEL 7525 wij op tegen sterk verlaagde prijzen KORTINGEN van Plein 1945 Telefoon 7525 Hemtunnel PROF. P. KORRINGA IN IJMUIDEN: j (Van een onzer verslaggevers) Voor het gerechtshof in Amsterdam hebben dinsdag in beroep de vier „zware jongens" terecht gestaan, die in mei vorig jaar zo smadelijk in de val van de (getinte) politie liepen bij hun in braak in het warenhuis Priba in de Kruis straat in Haarlem. Men zal zich de geschiedenis herinne ren. De inbrekers, een Rotterdammer en drie Amsterdammers, werden op heter daad betrapt. Eén hunner werd overrom peld terwijl hij bezig was de brandkast open te branden in een daaromheen ge bouwde tent. Een tweede liep in de achter tuin van het warenhuis bij zijn vlucht in de armen van de politie. Een derde, die met een radiozendertje op de uitkijk stond, nam de benen en verschool zich in een huis in de Kruisstraat onder het bed van de slapende bewoner, waar de politie hem vond en de slaper wekte. De vierde ten slotte werd gepakt terwijl hij, eveneens met een radiozendertje, in de auto van het vier tal zat, die op de Nassaulaan geparkeerd stond. Amsterdamse rechercheurs hadden het onderwereld-kwartet die nacht reeds ge volgd van het inladen van de inbrekers werktuigen in Amsterdam af. Daarna had den de rechercheurs zich verdekt opgesteld in een schuilplaats in de Lange Margare- thastraat (over de aard waarvan zij zich niet wilden uitlaten, evenmin als over de mnier waarop zij van de inbraakplannen op de hoogte waren geraakt), van waaruit zij de hele inbraak-klucht met belangstel ling hadden gevolgd. Weken tevoren waren de inbrekers reeds geschaduwd bij hun voorbereidingen. Door aan de achterzijde in de Lange Marga- rethastraat over een muur te klimmen, hadden de inbrekers zich de weg naar het warenhuis gebaand. Toen zij binnen wa ren, betrad de Haarlemse politie, die een cordon om het blok had gelegd, het ge bouw. Met één handgreep floepten alle lichten in het gebouw aan, en het net sloot zich. De Haarlemse rechtbank veroordeelde twee van de mannen tot drie jaar gevange nisstraf wegens poging tot diefstal, en de twee anderen tot twee jaar wegens mede plichtigheid. Alle vier waren hiertegen in beroep gekomen, omdat zij de straf-- fen te zwaar vonden. In de laatste twee gevallen was ook de Haarlemse officier van Justitie in beroep gegaan. Tegen alle vier had hij drie jaar geëist. De procureur-generaal vroeg gisteren te gen de eerste twee inbrekers, die ruiterlijk voor hun bedoelingen uitkwamen en een compliment ontvingen voor het feit dat zij zich goede verliezers hadden getoond door zich bij hun aanhouding niet te ver zetten, bevestiging van de Haarlemse von nissen, dus drie jaar gevangenisstraf. Tegen de derde verdachte, die was ver oordeeld tot twee jaar wegens medeplich tigheid, eiste de procureur-generaal drie In onze OPRUIMING vindt u zeldzame koopjes; o.a. diverse CEPHEUSSTRAAT 21 - TELEF. 7387 tussen Pianetenweg en Orionweg. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Gladys J. zn. van A. R. Moojen en J. B. Kuipers; Catharina M. dr. van A. W. Lam en A. M. Groot; Bianca dr. van H. H. Philipsen en A. C. Kliffen; Hendrika A. C. dr. van S. C. Zonneveld en H. M. de Ruyter; Klaziena dr. van E. Godlieb en KL P. Bos; Hans zn. van B. Looijenga en M. Koopmans; Annemiek dr. van M. Kooij en M. Klaas- sen; Wilhelmina M. dr. van S. Dwars- waard en M. J. Kollaard; Willibrordus T. M. zn. van C. J. Th. Sturkenboom en E. F. M. Geurts; Bernardus zn. van B. Schaap en M. A. S. de Kruif; Anna M. dr. van A. Neeft en A. J. Hijnen; Mar- garetha J. M. dr. van A. S. P. de Ruyter en M. J. Koper; Gerard zn. van A. Raven horst en C. M. Halbersma; Hendrikus J. J. zn. van J. A. Schelvis en E. C. van der Aar; Adrianus G. zn. van J. L. de Wit en R. Numan; Margriet P. dr. van J. C. Katoen en T. J. van Manen; Irma Y. M. dr. van G. Meijer en M. C. Staring; Jolande W. dr. van C. Koetzier en J. J. van den Berg; Cornelis J. J. zn. van J. J. Koedijk en E. C. J. Kruijenaar; Petronella H. dr. van Th. C. Kortekaas en J. C. M. Bakker; Angela dr. van H. de Graaff en M. J. van de Raadt; Frank zn. van H. Endema en A. Goslinga; René H. J. zn. van B. W. Ostermeijer en D. Nix; Rossana M. C. dr. van R. B. Polisini en B. Alders; Joke dr. van H. M. Elting en I. E. KI. Beil; Mattheus M. zn. van J M. Hofland en M. Brethouwer. ONDERTROUWD: Joannes J. Burger en Catharina H. Schouws; Elbert J. W. Aar denburg en Johanna A. Timmer. GETROUWD: Johannes Stengs en Jo hanna van Wendel; Willem Nat en Pieter nel] a T. van Someren. OVERLEDEN: Maria Numan 77 jaar; Reinier W. A. Muijen, 77 jaar. jaar wegens poging tot diefstal samen met de anderen De p.-g. achtte namelijk be wezen, dat de man ten volle bij de inbraak plannen was betrokken geweest, en hechtte geen geloof aan 's mans beweringen dat hij slechts bij toeval bij het uitstapje naar Haarlem was betrokken geraakt en pas op het laatste moment de ware aard daar van onderkende beweringen overigens, die voortdurend in tegenspraak waren met de waarnemingen van de Amsterdamse re chercheurs. De zaak tegen de vierde verdachte, die in de auto was aangehouden en die voor de rechtbank had beweerd, dat hij van de hele inbraak mets had geweten omdat hij slechts naar Haarlem was meegereden om een familielid te bezoeken, werd aange houden tot 17 februari, omdat de verdedi ger onvoldoende tijd was gegeven het dos sier te bestuderen. De uitspraak in de andere zaken valt op 28 januari. De Haarlemse politierechter heeft giste ren een schipper van een I.Tmuidens vis sersvaartuig veroordeeld tot 750 boete, wegens het niet-docn van aangifte van drank en sigaretten waarmee hj de ha ven was binnengelopen. Tegtn drie douane-ambtenaren, die ver denking tegen het schip koesterden en het wilden visiteren, had de schipper gezegd: „Er is niets zoek het maar met de stuur man uit, ik heb geen tijd", waarna hij in een auto was weggereden. Ondanks het „er is niets" van de schipper, waarvan enkele bemanningsleden overigens getuig den dat zij het niet hadden gehoord, had den de ambtenaren het schip doorzocht. Daarbij vonden zij een doos met flessen sterkedrank en enkele sloffen sigaretten, de overigens niet waren verstopt. Toen de ambtenaren de slapende stuur man wekten, gaf deze eigener beweging te kennen, dat hij iets had aan te geven. Maar toen waren de goederen al gevon den. De officier van Justitie achtte kwade trouw bij de schipper bewezen, vooral in het licht van diens verzekering „er is niks", waarvan de officier aannam dat het gezegd was. De schipper, de een schik king van f 750 niet had geaccepteerd, hoor de thans een boete van 1.000 tegen zich eisen, alsmede verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen. De poltierechter achtte het bewijs ge leverd, maar hield het in zijn vonnis bij het schikkingsbedrag Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Waver- stroom van Par; Bobreiskles, Rotterdam, coils voor IJmuiden; Meta, Boston, naar Zaandam; Chrysant, Rotterdam, bijlegger IJmuiden; Oran- jeborg, Hudiksvall, hout voor Zaandam; Bird- wood, Immingham; La Paloma, Londen; Frans van Seumeren, Rotterdam, olie voor IJmuiden; Togokust, Antwerpen; Rigoletto, Immingham; Wiesbaden, Bremen; Inge, Narvik; Fritz Thyssen, Pepel;Nordstern, Kotka, hout voor Westzaan; Libra, Hamburg; Bestik, Rotterdam, voor IJmui den; Herro, Rotterdam; Valiant, Londen; Dea Broevig, Tuapse; Gabonkust, Antwerpen; Seine- lloyd, Antwerpen. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Ares van Rotterdam; Draco, Rotterdam; Daru, Free town. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Stella Ma- ris naar Londen; Harrogate, Goole, walsmateriaal van IJmuiden; Res Nova, Faversham, kunstmest van IJmuiden; Stavborg, Bilbao, coils voor IJmui den; Geestemünde, Bremen; Heinz Bern, Halm stad; Sagitta, Rotterdam; Aldert L., Londen, wals materiaal van IJmuiden; Karimun, Genua; Gitte, Londen; Berkelborg, Delfzijl; Adara, Rotterdam, van Zaandam; Nagusena, Bayonne; Asterope, Gulf of Mexico; Triton, Barbados; Norfolk Tra der, Harlingen; Prinses Irene, Newcastle; Libe- riakust, Hamburg; Hoorneboeg, Rotterdam; Frans van Seumeren, Rotterdam, van IJmuiden; Valke nier, Kirkaldy; Egret, Rotterdam; Clemens Sar tori, La Guaira: Bilma, Hamburg; Mithras. Rot terdam; Wiebold Böhmer, Rotterdam; Magdalena Reith, Genua, walsmateriaal van IJmuiden. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Linge- stroom naar Rouaan; Welle, Malmö; Theano, Rot terdam: Waverstroom. Vlaardingen; Dorine, Gdy- dia, van Velsen; Berit, Antwerpen; Flevo, Le Havre; Prinsenbeek, Gent. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). De Rotterdamse rivierpolitie heeft een nieuwe maatregel ontwikkeld om bij zeer dichte mist schepen die op de Nieuwe Maas in moeilijkheden zijn gekomen snel ler dan voorheen te kunnen helpen. Onlangs werd besloten in het vervolg één van de grote boten van de rivierpolitie bij dichte mist wanneer het zicht minder dan honderd meter bedraagt ligplaats te la ten kiezen aan de zuidwal van de rivier, tussen de Waalhaven en de Maashaven. Dit in politiekringen genoemde vooruit geschoven steunpunt heeft het voordeel dat men door middel van de radarinstal latie aan boord van de politieboot het scheepvaartverkeer op een groot gedeelte van de rivier, tussen de Willemsbrug en de Merwehaven, kan overzien. Vanuit de ze strategische positie kan het personeel van de rivierpolitie gemakkelijk alle de len van de Rotterdamse haven, waar as sistentie wordt gevraagd, bereiken. Tot voor kort waren alle surveillance- boten van de rivierpolitie bij dichte mist teruggetrokken op het bureau aan de Jobshaven. Van daaruit kon men met de radarinstallatie slechts een zeer klein ge deelte van de rivier overzien. Op de werf van Verolme op Rozenburg is gisteren een zeer bijzondere tanker te water gelaten, namelijk de voor Ameri kaanse rekening gebouwde „William R. Grace", de eerste tanker ter wereld be stemd voor het vervoer van watervrije ammonia in vloeibare toestand. Het schip zal varen tussen Trinidad, havens in de Verenigde Staten en Europa. Het is de eerste tanker van deze soort, die gekoelde lading vervoert en als zodanig dus ook een experiment. De doop geschiedde door mevrouw Haude, echtgenote van de directeur van de W. R. Grace and Cy's nitrogen pro ducts division, voor welke maatschappij het schip in charter zal gaan varen. Eige naar wordt de Oswego Chemical Carriers Corporation, een onder Liberiaanse vlag varende dochtermaatschappij van de Ma rines Transport Lines Inc. De verwachting is, dat over drie maan- dan de „William R. Grace" zee zal kun nen kiezen. Het schip zal dan negendui zend ton ammonia of tachtigzuidend bar rels propaan kunnen vervoeren. De snel heid wordt geschat op zeventien knopen, het aantal bemanningsleden zal 38 bedra gen. Toen in juli 1962 de opdracht tot de bouw van deze speciale tanker werd ge geven werd onmiddellijk een zusterschip besteld. Voor dit schip is inmiddels de kiel gelegd. YyYyTOOoorrrrorvYVY-rry-onoorrrrrricnorriocrrrrrrr^ WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE 30CXXXXXXXXXXXXX De Elta-ijsbaan in Santpoort zal toch open gaan. In verband met de afbraak van krotwoningen waren er moeilijkheden met de stroomvoorziening, maar deze zijn nu voorbij: er komt zelfs een geheel nieu we verlichting. Er wordt hard gewerkt en zo spoedig als de toestand van het ijs het toelaat, wordt de baan voor het publiek opengesteld. De plantsoenendienst van Velsen is gis teravond en in de afgelopen nacht in actie geweest om het Triabasveld aan de Ken- nemerlaan in IJmuiden klaar te maken voor de schaatsers: vandaag kunnen de liefhebbers er terecht. In Velsen-noord zijn twee banen opge spoten. De kleinste schaatsers kunnen hun hartje ophalen in de ijspiste op het Stra- tingsplantsoen. De groteren worden verwe zen naar het ondergespoten grasland aan de Heirweg bij de melkfabriek. De Santpoortse schaatsenrijders kunnen voorts hun baantjes trekken op het onder gespoten asfalt van het speelterrein in de Westindische buurt en op de banen van het tennispark Brederode in Santpoort zuid. In Beverwijk kan geschaatst worden op de DEM-tennisbanen aan de Hoflander- weg. Met het uitspreken van de nieuwjaarsrede door burgemeester mr. J. C. Bührmann en het antwoord daarop van nestor J. de Groot, was de woensdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad van Velsen wel voor het grootste deel bekeken. Alleen het voorstel tot verdere restauratie van de Santpoortse molen „De Santhaes" had nog een kleine discussie ten gevolge, doordat de heer Lips (Prot. Chr.) de vraag stelde of het niet mogelijk zou zijn, nu exploitatie in de een of andere vorm verder toch uitgesloten kan worden geacht, de vereniging „De Nederlandse Molen" voor „De Santhaes" te interesseren. DE HEER ANDRIESMA (K.V.P.) ge loofde ook al niet meer in een lonende exploitatie en hij zocht het daarom in een andere richting. Zo stelde hij dat in Vel sen diverse toeristische mogelijkheden on benut worden gelaten en daarom waren zijn gedachten uitgegaan naar het chalet op de Wustelaan, waar misschien wel een exclusief restaurant in kan worden geves tigd. Spreker zag wel iets in een derge lijke unieke gelegenheid aan een der mooiste lanen van Nederland, met welke opbrengst wellicht een deel van de restau ratiekosten van „De Santhaes" zouden worden gedekt. WETHOUDER VERBEEK noemde het ter sprake gebrachte chalet eveneens een aantrekkelijk object en daarom achtte hij de suggestie van de heer Andriesma stel lig de aandacht waard. Ofschoon het rea liseren daarvan allerminst eenvoudig zal zijn, mede doordat het gebouw nog wordt bewoond. Met dit alles blijft „De Santhaes" een enigszins zorgelijk bezit, dat echter we gens zijn specifiek karakter toch niet ver loren mag gaan. Ten einde de attractie voor toeristen te verhogen zijn er zelfs nog 10-80% „Bij de planologie van de provincie wordt wel degelijk gelet op het belang van de volksgezondheid als het er om gaat of vestiging van bedrijven lucht- of waterveront reiniging tot gevolg heeft", aldus gedeputeerde De Jong in zijn antwoord op op merkingen van statenleden bjj de behandeling van het hoofdstuk volksgezondheid van de provinciale begroting. „Verder kan de uitlating dat slechts gelet wordt op de be langen van de kapitaalkrachtige grootindustrie voor rekening van de heer Kuiper blijven", zo antwoordde de heer De Jong een communistisch statenlid. „Wel is het zo. dat wij een sterke toe neming van de water- en luchtverontrei niging meemaken en dat wij daarvoor on danks de sterke zeewinden en het vlakke land met gespaard blijven. Overigens kun nen Duitsers uit het Roergebied zich nog steeds niet voorstellen, dat wij van de luchtverontreiniging een probleem maken. Niettemin de luchtverontreiniging neemt toe en de conclusies van de vele rappor ten, die de laatste jaren verschijnen zijn allesbehalve eensluidend. Ook kan men ondanks de vele instanties en stichtingen, die zich met het onderzoek van de ver schijnselen bezig houden nog niet komen tot gelijke maatregelen, omdat men nog niet weet wat de beste zijn. In de repliek op vragen van de heer Bakhuis Roozenboom zei de heer De Jong, dat hij het wel wat futiel ge steld vond om de bezwaren van de direc teur van de Amsterdamse vereniging ter bestrijding van tuberculose tegen subsidie via de Noordhollandse vereniging te moe ten aanhoren in de statenvergadering om dat de directeur ook nog statenlid was. Een brief zou voldoende geweest zijn vond de heer De Jong. Bij de verdere hoofdstuksgewijze behan deling van de provinciale begroting van Noord-Holland werden diverse moties inge diend. De heer R o e 1 s e (P.v.d.A.) diende een motie in waarin G.S. wordt gevraagd bezwaar te maken tegen de voorgestelde wegomlegging van Rijksweg 1 door het Gooi. Er wordt bij de regering op aange drongen geen beslissingen te nemen al vorens diverse alternatieve mogelijkheden zouden zijn onderzocht en afgewogen. De omlegging van Rijksweg 1 zou bijzonder ongunstig lopen voor het natuurschoon en bovendien zou een gedeelte van de ge meente Naarden door de weg min of meer worden geïsoleerd. Een andere motie kwam van de heer Thompson (V.V.D.). Hierin werd ge vraagd er bij de minister van verkeer en waterstaat op aan te dringen zo spoedig mogelijk te beginnen met de bouw van de Hemtunnel. In de motie wordt gezegd dat de Hembrug een ernstige belemme ring vormt voor het scheepvaartverkeer in het Noordzeekanaal. Nieuwe aanwinsten bij de Openbare Gemeente- Bibliotheek te Velsen zi.in de volgende boeken. Romans en novellen: A. Brouwer, Springtij; L. van Eijsselstein, Salute Florence; K. van der Geest, O 16; M. Ondei, Het grote land; B. Roest- Crollius, Bezwarend getuigenis; J. Clavell, Ko ning Rat; R. van Gulik, De Parel van de Keizer; I. Hesslander, De hete zomer; H. H. Krist, De nacht van de generaals; J, Lind, Landschap in beton; J. Müller-Marein, Het eendenproces; L. Trenker, Dood op de Matterliorn; J. Gunzel-Lub- bers, Vandaag of morgen; D. H. Lawrence, De oude Adam en zijn nieuwe Eva. Buitenlandse romans en novellen: H. Böll, An sichten eines Clowns; E. M. Remarque, Die Nacht von Lissabon; M. Brod, Durchbructi ins Wunder; H. Cecil. Unlawful Occasions; I. Murdoch, The unicorn; J. Wlnton, Never go to sea; N. Mitford, The water beetle; J Gilbert, L'enfant et le har- nais; Ph. Jutlian, Chfiteau-bonheur. Studieboeken; Th. C. de Kruyf, De bijbel over sexualiteit; P. Bruin en Ph. Giegel, Paulus, een apostel van Jezus Christus; H. Thielieke, Het ge heim van het Koninkrijk; R. Guardint, Christe lijk bewustzijn, essays over Pascal; Wegwijzer in de sociologie; C. Debrot, Dagboekbladen uit Ge- nève: A. A. de Boer, Inleiding tot liet denken van J. M. Keynes; A. J. Brown, Inleiding tot de algemene economie; J. Roomer, Tekst en tekst schrijver in de reclame; C. J. van Lookeren Cam pagne, Wat kan een kind van zijn opvoeders ver langen: J. van Haaren, De kleine gelovigen: A. C.-J. de Vrankrijker, Volksontwikkeling; J. Gross, Bergblumen; P. Peverelli, Algemene gezond heidsleer, deel I, deel II; P. Dietz, Schering en inslag: J. J. Fris, De Engelse bulldog; J. Joppe, Brommers, scooters en motoren; P. Scull, Great ships around the world; H. van de Weg, Glorie ter zee. Van redders, slepers en bergers; A. M. Hammacher, Lipchitz; K. Hendrichs, De ideale woning; D. Hundertmark, Die Einraumwohnung; L. Tiedemann. Vom Kinderzimmer zum Studio, Bauwelt sonderheft; P. Liebetrau, Oosterse ta pijten in kleur; A. Blaman, Anna Blaman over zichzelf en anderen; R. Flaceltère, Liefde in het Oude Griekenland: Ph. de Vomécourt, Van Duin kerken tot D-day; Th. Booy, Het is stil op het Loo..: P. de Polnay, Isabella II; De bergen; De woestijn; E. Zandstra, Zwervend door Nederland, deel II. Studieboeken: G. Brillenburg Wurth, Christe lijke zedenleer; R. J. Forbes, Vijftig eeuwen olie; A. Heerkens, Zelf maken, zelf bespelen; A. van der Leeuw, Ik en mijn speelman (Nederlandse keur); idem, Nederlands litteratuurboek, 2 dln.; B. Aafjes, Maria Sibylla Mertan; idem, Catalogus Stlbentor 1962; M. Hausmann. Kleine Liebe zu Amerika. onderhandelingen gevoerd over de plaat sing van een orgel in de molen, maar de ze hebben tot geen enkel resultaat geleid. Overigens stelde de wethouder de raad gerust wat de kosten betreft, want behal ve het gebruikelijke onderhoud brengt „De Santhaes" verder betrekkelijk weinig on kosten met zich mee. Vandaar dat het voorstel tot restauratie verder zonder meer door de raad werd geaccepteerd. Daarvoor had de heer J. G. Kolkman, die de wegens het overlijden van de heer A. de Jong vakante wethouderszetel heeft ingenomen, de raad nog bedankt voor de vriendelijke wijze waarop men hem tege moet is getreden. Hij voegde hieraan toe zich thans geheel voor zijn nieuwe taak te hebben vrijgemaakt en ofschoon spre ker als wethouder zijn uiterste best zou doen, verzocht hij de raad voor de eerste tijd toch enige clementie. Van zijn kant zal hij niets onbeproefd laten spoedig het algemene vertrouwen te winnen. Vervolgens werden nog vriendelijke af scheidswoorden gericht tot de heer A. M. Disselköter, die wegens gezondheidsrede nen voor het raadslidmaatschap heeft moeten bedanken. Eerst door de burge meester, die hem een buitengewoon ver dienstelijk raadslid riöëmde, prettig in de omgang en met weel enthousiasme voor ziin functie. Spreker zag hem dan ook met spijt vertrekken, echter niet zonder hem le bedanken voor zijn vele verdiensten voor de gemeente en met de beste wen sen voor zijn herstel. De tweede spreker was de heer J. Nuijens, die alle raadsleden vertegenwoor digde, waarbij hij eveneens hun spijt over dit besluit onder woorden bracht. Ook hij wenste het scheidende raadslid een spoe dig en algeheel herstel. Kennelijk ont roerd bedankte de heer Disselköter daar- Molen „De Santhaes" in Santpoort. op voor de vriendelijke tot hem gencHte woorden, waarbij hij de leden verzekerde dat het besluit hem buitengewoon zwaar was gevallen. Tenslotte werd wethouder Kolkman nog benoemd tot ambtenaar van de burgerlij ke stand, welke formaliteit werd gevolgd door de benoeming van de heren Lips, Tanis en Algra tot leden van diverse com missies, welke functies voorheen door de heer Kolkman werden vervuld. Volgens goed gebruik werd deze eerste raadsver gadering in het nieuwe jaar daarop als een gezellig samenzijn voortgezet. Prof. P. Korringa. „Indien niet bijtijds maatregelen op in ternationaal niveau ivorden genomen ter bescherming van de visstand in de Noord zee ziet het voor de visserij in de toekomst somber uit. De rationele exploitatie van de zee is daarom het doel van de eerste Noord Oost Visserij Conventie die dit jaar in Den Haag wordt gehouden. Alleen een goede wisselwerking tussen visstand en visserij kan de onmetelijke maar niet on uitputtelijke rijkdom aan voedsel voor mens en dier die de Noordzee bevat ze ker stellen." Tot deze slotsom kwam professor dr. P. Korringa, directeur van het Rijksinsti tuut voor visserij onderzoek in IJmuiden in zijn lezing over „De cirkelgang van het leven in zee en de wijze waarop de mens deze door de visserij beïnvloedt", die hij woensdagavond voor het departement IJmuiden-Velsen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in de Petrazaal heeft gehouden. Evenals op het land zijn het in zee de groese planten die voor de organische stoffen zorgen. De voorwaarden voor deze organische produktie 2ijn in de Noordzee volop aanwezig. In de diepere oceanen zijn echter alleen de bovenste lagen ge schikt voor de vorming van organische stoffen. Plantaarig en dierlijk plankton zijn er het oervoedsel zonder hetwelk het leven in zee niet mogelijk is. Beperken de factoren zijn fosfaten en nitraten. Er zijn wel proeven genomen met een kunst matige bemesting van de zeebodem naar de resultaten zijn beneden de verwachtin gen gebleven. In de duistere diepten van de oceanen bevinden zich onvoorstelbare voorraden fosfaten, maar deze zijn onbe reikbaar. Indien men deze stoffen in op waartse richting kan brengen zou dat de hoeveelheid voedsel in zee zeer aanzien lijk vergroten. Het leven in de zee wordt slechts bepaald door één wet, die van eten en gegeten worden. De natuur zorgt er voor dat eters en gegetenen elkaar in even wicht houden. Ook de mens die op de be woners van de zee jacht maakt kan bin nen zekere grenzen dit evenwicht niet ver storen. Een te intensieve visserij kan ech ter de visstand wel degelijk nadelig be ïnvloeden. Wettelijke maatregelen als het verbod om vis beneden een zekere afme ting te vangen en het vaststellen van de maaswijdte van de netten hebben hun nut afdoende bewezen. Internationaal overleg op visserij gebied is voor de belanghebbende landen een noodzaak geworden wil men uit zee een zo hoog mogelijke opbrengst halen zonder de toekomst in gevaar te brengen. Profes sor Korringa merkte op dat in Engeland interessante proeven worden genomen met het kweken van grote hoeveelheden zeevis o.a. schol en tong in laboratoria. Zijn met dia's geïllustreerde lezing ver diende een groter gehoor dan 't handjevol aanwezigen dat gisteravond van zijn be langstelling blijk gaf. De heer P. Jongens, voorzitter van 't Nut, dankte professor Korringa voor zijn belangwekkende inlei ding.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7