Prijzen dalen snel en sterk in Engeland Leerplicht in België verlengd Radiostunt tegen roken m VAN KARAKTER EN INTELLIGENTIE De Cyprioten zien de toekomst met angst en vreze tegemoet Blinde haat triest gevolg van vreselijke wreedheden Wereldnieuws «OSRAM „Alleen dwazen niet bang voor oorlog" Kruistocht tegen de apartheid Nieuwe voorstellen voor Berlijnpassen ^Qraatótoel Wapens uit Rusland in Kongo gevonden Paus misschien naar de Filippijnen Amerikanen hebben Zanzibar verlaten Uw ideale kontaktlijm is iiït,SNELFIXlijmt snel en muurvast "^Jj? ZATERDAG 18 JANUARI 1964 Kroesjtsjev: Dr. E. van Raalte de i Niemandsland Dubbele raden Geen tanks, s.v.p.! Oscar LONDEN De prijzen in Engeland zijn doordat de Britse regering en het Parle ment in actie zijn gekomen plotseling be zig te ontdooien. Een initiatiefwetsontwerp ingediend door het Labourlid John Stone- house om prijsbinding tussen fabrikant en winkelier onwettig te verklaren werd vrij dag door het Lagerhuis verworpen, omdat de regering zelf maatregelen op dit ge bied gaat nemen. Van regeringszijde werd ontkend dat de kleine winkelier hiervan de dupe zal wor den. Stonehouse verklaarde dat door de afschaffing van de prijsbindingsovereen komsten de prijzen driehonderd miljoen pond zullen dalen. Verschillende zaken begonnen al met be langrijke prijsverlagingen o.a. voor whis ky, sigaretten, electrische apparaten en huishoudelijke goederen. Een eigenaar van een supermarkt ver klaarde dat iedereen al veel te lang heeft geleden van opgeschroefde prijzen. Vier tabaksindustrieën verklaarden dat zij zo lang mogelijk aan hun oude prijzen zou den vasthouden. Op de Londense beurs stegen aandelen van supermarkten met 4,5 miljoen pond in waarde. De Belgische ministerraad heeft vrijdag goedgekeurd, dat de leerplicht wordt ver lengd tot zestien jaar. Reeds het volgen de jaar zullen de kinderen tot hun vijftien de jaar leerplichtig blijven en in 1968 tot hun zestiende jaar. MOSKOU (AP) De Russische pre mier Kroesjtsjev heeft vrijdag verklaard dat de Sovjet-Unie haar raketten niet naar Cuba zal terugbrengen zolang de Amerikanen hun belofte om het eiland niet aan te vallen nakomen. Kroesjtsjev legde deze verklaring af in aanwezigheid van de Cubaanse premier Fidel Castro in antwoord op „mensen die de Sovjet-Unie hebben bekritiseerd, omdat zij eerst raketten naar Cuba hebbefl ge bracht en ze later weer hebben wegge haald." Kroesjtsjev gaf ook antwoord op Chinese beschuldigingen dat hij „bang is voor oor log" door te zeggen: „Alleen een kind dat nog nergens begrip van heeft, of een dwaas, is niet bang voor oorlog." Kroesjtsjev ontkende beschuldigingen dat volgelingen van Castro betrokken zijn ge weest bij de recente ongeregeldheden in de Panamakanaalzone. „Niet kameraad Castro heeft de gebeurtenissen in Panama georganiseerd. Deze gebeurtenissen zijn het gevolg van een roofridderachtige poli tiek van de Verenigde Staten in Panama," zei hij. Hij beweerde dat de Sovjet-Unie de na- tienale bevrijdingsbewegingen had ge holpen bij het krijgen van onafhankelijk heid. „Wij hebben Egypte, Indonesië en Algerije geholpen om zich van hun vijan den te bevrijden. Ik zal geen andere lan den noemen, u weet welke ik bedoel." KOPENHAGEN (Reuter) Ongeveer 200.000 Denen hebben vrijdagavond naar een radio-uitzending geluisterd, die waarschijnlijk de eerste degelijke poging is geweest om de mensen door suggestie van het roken af te helpen. De uitzending, die drie kwartier duurde, was van te voren opgenomen. De hypnotiseur en Yoiïa-leraar Poul Kofod sprak tot het „onderbewustzijn" van de luisteraars en trachtte hen ervan te overtuigen, dat zij niet wilden roken, dat zij zich beter zouden voelen zonder te roken en bepaald ziek zouden zijn als zij weer zouden gaan roken. Het had niet veel gescheeld af de uit zending was niet doorgegaan, daar hyp nose in het openbaar in Denemarken verboden is. De organisatoren van het program stelden echter dat er geen sprake was van hypnose maar van sug gestie. KAAPSTAD (Reuter) De rooms-ka- tholieke aartsbisschop van Durban, Denis Hurley, heeft de christenen in Zuid-Afrilca opgewekt tot een kruistocht tegen het „kwaadaardige stelsel" van apartheid. In een toespraak voor het Zuidafrikaan- se instituut voor de betrekkingen tussen de rassen, waarvan hij tot voorzitter is gekozen, noemde hij het apartheidspro bleem een „crisis van het christelijk ge weten." Op het gebied van maatschappelijke hervormingen leggen de communisten een kruisridderlijk vuur aan de dag, vergele ken waarmee de christenen maar slappe en nutteloze windbuilen lijken, aldus aarts bisschop Hurley. BERLIJN (Reuter) De Oostduitse re gering heeft vrijdag bij monde van Erich Wendt, minister van Buitenlandse Zaken, nieuwe voorstellen gedaan voor een pas- senregeling in Berlijn. Wendt had vrijdag voor de tweede maal na de kerstpassen- regeling een ontmoeting met Hans Kor- ber, de Westberlijnse onderhandelaar. Een W :stberlijnse woordvoerder wilde geen bijzonderheden geven, maar zei dat de voorstellen zorgvuldig zullen worden be studeerd in overleg met de westelijke bond genoten en de regering in Bonn. Waar schijnlijk zullen de onderhandelaars ko mende week opnieuw bijeen komen. MMM"-~M~"niyv>nnnnruinnnnrnnnrTTr>j\n<TJTnnnnninnnnnnfwvinninnnn^nnnrnnnnnnnnfMvifw*w*>nnn*virf*~"'**"— Mr. F. J. KRANENBURG De benoeming van mr. F. J. Kra nenburg tot Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland is in Haag se politiek-parlementaire kringen evenzeer als bij mensen met be grip en gevoel voor de hoedanighe den die voor dat hoge ambt vereist worden, in 't algemeen met instem ming vernomen. „Minister Toxopeus had groot gelijk toen hij Kranen burg nog liever voor een benoeming tot Commissaris in Noord-Holland dan voor het lidmaatschap van de Raad van State in aanmerking wil de laten komen," verklaarde een in gewijde, die wist dat aan het Ka merlid in kwestie al enige tijd voor één van beide functies werd ge dacht. Volgens hem had de minis ter van Binnenlandse Zaken terecht geoordeeld dat het, alle factoren sa men genomen, op het ogenblik toch de voorkeur verdiende deze in me nig opzicht goede kracht op een be langrijke bestuurspost te plaatsen. Voor wie de aanstaande bewo ner van het provinciehuis in Haar lem kent en hem in zijn loopbaan sedert hij na voltooïng van de rechtenstudie en beëindiging van zijn studentenjaren in Leiden heeft gevolgd, vormden die uitingen van waardering allerminst een verrassing. In de Sleutelstad had Kranenburg o.m. deel uitgemaakt van het collegium van het studen tencorps tijdens het presidium van W. H. Fockema Andreae.' die hij la ter, met een korte tussenpoos, als staatssecretaris van Oorlog zou op volgen. Ruim een half jaar na het aftreden van mr. Fockema Andreae, liberaal en bankier, werd dat staats secretariaat toevertrouwd aan mr. Kranenburg, advocaat en lid van de P.v.d.A. Van de advocatuur kwam Kranen burg dus een plaats in de regering innemen. Voordien had hij zich aanvankelijk niet veel op staatkun dig terrein bewogen, al was hij zich in de bezettingsjaren wel warmer gaan maken voor de openbare zaak dan vroeger het geval was geweest. Van huis uit had hij een van de zonen van de bekende hoogleraar in het staatsrecht, prof. Roelof Kra nenburg, die lid en vervolgens voor zitter van de Eerste Kamer en daar na lid van de Raad van State is ge weest ongetwijfeld wel het een en ander in dat opzicht meebeleefd. Zijn vader behoorde destijds tot de vooraanstaande figuren in de Vrij zinnig-Democratische Bond. Deze zoon echter bleef aanvankelijk par tijloos en zijn belangstelling op ju ridisch gebied ging voorlopig bo venal in de civielrechtelijke rich- ring. Dat kwam mede tot uiting door en in zijn uitoefening van de advocatuur. Toen hij echter, in de bqzettings-. jaren een tijdlang als gijzelaar in St. Michielsgestel verbleef daar ontmoette hij onder anderen ook Ro bert Peereboom, de helaas te vroeg aan dit dagblad ontvallen hoofdre dacteur vervulde hij daar met animo een plaats in de kring van het „jongeren-politiek-overleg", want zijn belangstelling voor de toe komstige politieke ontwikkeling in ons land was intussen aanmerkelijk gegroeid. Nog nam hij, kort na de bevrijding, een actief aandeel in de samenkomst van een congres van „politiek daklozen". Doch spoedig daarop behoorde hij tot hen, die aan de oprichting van de Partij van de Arbeid deelnamen. Voorshands be paalde zijn politieke activiteit zich tot de leiding van één der Rotter damse afdelingen van de P.v.d.A.; een paar jaar na de bevrijding kwam hij voor die partij in de Maasstedelijke gemeenteraad te zit ten. Van 1951 tot 1958 was hij staats secretaris van Oorlog. Toen, in verband met de verwikkelingen over het militaire aankoopbeleid, een meerderheid* in de Eerste Kamer niet langer bereid bleek tot handha ving van hef politiek vertrouwen in de staatssecretaris in het onder havige geval bestond er volgens ve len, op de keper beschouwd, niet de geringste aanleiding om in dit op zicht een onderscheid te maken tus sen de minister (Staf) en de staats secretaris achtte mr. Kranenburg het principieel juist, zijn functie neer te leggen. Dit was typerend voor hem. Hij wenste hier het beginsel op de voorgrond te plaatsen, hoe ge makkelijk 't misschien geweest wa re om, gegeven ook de in de Tweede Kamer gekoesterde opvattingen, een andere gedragslijn te volgen. Zonder thans op het ingewikkelde vraagstuk van dat aankoopbeleid en van de verschillende verantwoorde lijkheden daarvoor in te gaan, stip ik alleen aan, dat een waarlijk niet vaq .critisch denken ontbloot liberaal Kamerlid'mij dezer dagén zei: ..Hoe men ool^ over dat alles moge oorde len, het is eenvoudig dwaasheid om nu nog maar een heel zacht woord te bezigen het te doen voorkomen alsof Kranenburg een slecht staatssecretaris is geweest. Het is in dat opzicht overkomen, wat zo dikwijls in het politieke le ven gebeurt, namelijk dat hij in ze kere zin het slachtoffer werd van een samenloop van tal van factoren, die ten dele de critici geenszins eer den." Ook deze oordeelvelling deed mij geenszins verrassend aan. Immers, van het ogenblik af waarop de heer Kranenburg zijn intree in de Twee de Kamer deed slechts vijf maan den na zijn aftreden als staatssecre taris is hij in 's lands vergader zaal aanzien en gezag gaan verwer ven. Daar heeft ook niemand van zijn politieke tegenstanders ooit zijn verleden aan „Oorlog" tegen hem uitgespeeld. Alom zag men heel gauw in, dat hij iemand is die zich met toewijding en met grote be kwaamheid wist te geven aan het parlementaire werk. Uiterlijk mag hij misschien in sommiger ogen iets „Hoog-Edel-Ge- strengs" hebben, in werkelijkheid mag men verwachten dat hij, al is hij in 't politieke debat zo nu en dan wel scherp, een aangenaam mens in de Haarlemmerhout zal zijn! Als gebo ren Groninger bezit hij zin voor hu mor. En de ietwat stijve terughou dendheid, die ook wel eens aan zo nen uit de stad in het hoge noorden eigen kan zijn, is hem vreemd. Van daar o.m., dat hij in de Tweede Ka mer niet slechts bij „vriend", doch eveneens bij „vijand" (dit woord is hier louter in politieke zin gebezigd) goed ligt. Zijn omgangsvormen zijn prettig en met alle begrip voor de waardigheid aan het ambt ver plicht, zal hij als Commissaris voor hen met wie hij heeft samen te wer ken en die met hem in aanraking komen, stellig op aangename wijze openstaan om gezamenlijk de belan gen van de gemeenschap van en in de provincie te behartigen. „Een van de zeer aantrekkelijke dingen in een kerel als Kranenburg vind ik, dat hij zich niet door het standpunt van de partijpoliticus laat beheersen. Hij blijkt alleszins in staat en bereid zaken naar haar eigen merites te beoordelen en te behandelen. Dit valt niet alleen toe te schrijven aan zijn scherpzinnig heid, aan zijn grote intelligentie, maar daarnaast, ja, tenslotte ver moedelijk wel bovenal, aan zijn gaaf karakter. Hij is een uiterst eerlijke figuur, gaat recht door zee. Zijn staatkundige opvattingen deel ik al lerminst, doch des te meer waardeer ik in hem. dat hij bereid en in staat is naar zakelijke argumenten te luis teren en eventueel de juistheid daar van, mede in zijn handelingen, te erkennen" Me dunkt, deze sponta ne uitspraak over de aanstaande Commissaris in Noord-Holland, die ik te horen kreeg van iemand die, gelijk is gezegd, niet bepaald de be ginselen van de P.v.d.A. is toege daan en die uit eigen ervaring al dus kon spreken, betekent wel iets! In de Kamer heeft Kranenburg zich op veelal geslaagde wijze met staatsrechtelijke, met juridische vraagstukken in het algemeen, be zig gehouden. Van betekenis was on der meer het aandeel dat hijheeft gehad in het parlementaire debat over het ontwerp van wet Gewe tensbezwaren tegen de Militaire Dienst, over de wet inzake wijziging van het militair procesrecht, verder over grondwetsherziening en het Statuut van het Koninkrijk. Vermeld zij nog dat hij, deel uit makend van het bureau van de fractie van de P.v.d.A., binnen die fractie ook op allerlei terreinen zeer nuttig werk met grote kennis van zaken heeft verricht. Dit ook al be trof het aangelegenheden, die hij helemaal niet als woordvoerder van zijn groep had te behandelen. Ten slotte heeft hij ook, als lid van de interparlementaire Beneluxraad ac tiviteit op het gebied van de ge westelijke samenwerking ontplooid. Meer en meer ontplooide hij zich als een van die afgevaardigden, die nog gekenschetst kunnen worden als „all-round"-Kamerleden. Mede daarin, gelijk in heel deze figuur en in de ervaring door hem op velerlei terrein in de samenleving opge daan, mag men waarborgen zien dat hij veel in zich heeft waardoor er een goede kans bestaat, dat hij op geslaagde wijze de gaven van zijn kennis samen met de karaktereigen schappen, welke hij bezit, zal weten aan te wenden ten bate van het hoge ambt dat hij gaat bekleden. Van onze correspondent) I Een objectieve beoordeling van de situa- I He en haar achtergrond is moeilijk te NICOSIA Men maakt er op Cypruskrijgen. De Griekse gemeenschap, een geen geheim van. dat de zaak is vast- tachtig percent van de totale bevolking, gelopen. Men steekt evenmin onder stoe- beschuldigt de Turken van politieke door- len of banken, dat men een bard hoofdj drijverij, gebrek aan meegaandheid, en sa in de toekomst heeft. Grieken en Turken zijn het eigenlijk maar op één enkel punt met elkander eens: dat er weinig of geen reden tot optimisme is. Die neer slachtigheid lijkt gegrond. Iedere Griek, met wie ik een gesprek aanknoop, weet me te vertellen van ongerechtvaardigde Turkse eisen. Iedere Turk, met wie ik contact zoek, heeft het over Griekse on wil om met de minderheid van 's lands bevolking in vrede te leven. Aan gruwelverhalen is aan beide kan ten geen gebrek. Helaas zijn ze maar al te waar. Er zijn in de afgelopen weken op het onfortuinlijke eiland door beide partijen daden bedreven, die men niet voor mogelijk had gehouden. Onbeschrijfelijke wreedheden hebben de hartstochten opge zweept tot een hoogte, die buiten het be- j reik van dë rede scheen te liggen. Efficiënte Britse inmenging heeft tenslot te een dam geworpen tussen deze twee zeeën van blinde haat. Er is weinig grond om te veronderstellen, dat de gemoederen intussen voldoende gekalmeerd zijn om de Tommies naar huis te sturen. Dat doet men dan ook wijselijk niet. Nicosia heeft zijn niemandsland. Britse soldaten houden er toezicht. Wie niet per sé in het andere stadsgedeelte moet zijn, mijdt het. Niemand is er zijn leven ze ker, ook al zijn de Griekse en Turkse scherpschutters op de daken vervangen door Britse militairen met vredelievender bedoelingen. Vooral bij de Turken is de wrok groot. Zij stonden voor, een viervoudige over macht en werden het slachtoffer van een huiveringwekkend bloedbad. Ze spreken mij van honderden doden. Grieken ver zekeren me, dat de tegenpartij er op uit is te overdrijven. Maar dat meer dan hon derd mensen zijn vermoord en stellig een paar honderd gewond blijkt uit de officiële cijfers. Die overigens niet gemakkelijk worden verstrekt. Groot ook is de mate riële schade. Tientallen huizen zijn uitgebrand. Veel meer dan de muren is er niet van over gebleven. Britse militairen houden er de wacht, ook al valt er niet veel meer te plunderen botage. Vooral de bepaling, dat dertig per cent van de functies in het ambtenaren korps door Turken moet worden bezet, is hen een doorn in het oog. ..Een onredelijke toestand", zegt mij een Griekse bankier. ..De Turken vormen een minderheid van hoogstens achttien percent. Bovendien hebben zij niet eens voldoende kundige krachten". Een steen des aanstoots is ook het recht van veto, dat de Turken bezitten. „Op die manier", zegt men mij, „kunnen zij ieder besluit van de meerderheid tot een farce maken". Veel kwaad bloed heeft ook het stelsel van dubbele gemeenteraden gezet. „Een magnifiek systeem om het land onbestuur baar te maken" is het commentaar, dat een hoge Griekse ambtenaar mij geeft. En hij legt mij uit, dat de overeenkom sten van Zürich en Londen, die Cyprus zijn politieke gestalte hebben gegeven, on dingen zijn gebleken. Dat schijnt wel waar te zijn. Of beter: ze zouden aan hun doel hebben beant woord, als het hier ging om twee partijen, die van goede wille zijn. De werkelijk heid is echter anders. Ze zag er eigen lijk van meet af anders uit. Grieken en Turken hebben ook onder het Britse be wind weinig of geen sympathie voor el kaar gevoeld. Ze staan nu als gezworen vijanden te genover elkaar. Toen ik twee jaar gele den Cyprus' president, de Griekse aarts bisschop Makarios interviewde, ontkende hij het bestaan van een dergelijk anta gonisme. Hij meende toen, dat er op de duur wel een uitweg voor de moeilijkhe den zou worden gevonden, dat de twee bestanddelen van het Cyprische volk wel naar elkander toe zouden groeien. Toen ik een dag later door de Turkse vice-pre sident Kutchuk werd ontvangen, kreeg ik uit zijn woorden de indruk dat hij veel minder optimistisch was en eigenlijk niet meer dan het beste ervan hoopte. Zijn pessimisme is gegrond gebleken. Turkse leiders verbergen niet, dat voor hen de maat vol is. „Na alles wat in de laatste weken is gebeurd, kunnen wij niet meer met de Grieken in een en dezelf de staat leven", werd mij herhaaldelijk met nadruk gezegd. De Turken wensen dan ook een eigen miniatuur staatje, ver deling van het land naar Palestijns voor beeld. Zij kunnen niet inzien, dat de der tigpercent-clausule onredelijk is, want, zeggen zij, de meerderheid van de bo dem op Cyprus behoort ons toe. Griekse leiders willen van verdeling van het eiland niet horen. Wat ze dan wel wil len vertellen ze u niet met zoveel woorden. Maar in eigen kring flirten zij nog al tijd met Enosis: politieke en geografische aansluiting bij Griekenland. Merkwaardigerwijs bemerkt men onder de Turken niets van een streven naar op gaan in de de Turkse republiek, ook al is uiteraard de band met Ankara sterk. Wel zijn zij er gauw bij om te zinspelen op interventie van het Turkse leger. Een der gelijke inmenging stond 'n paar weken ge leden voor de deur. Ze had tot een oor log kunnen leiden als Londen niet snel en beslist tussenbeide was gekomen. Machtig is in Turkse kring het verzet te gen amendering van de constitutie. De Griekse meerderheid acht dit een conditio sine qua non. Blijft de constitutie zoals zij is, dan betekent dit anarchie, verzekerde men mij. Wat niemand wil toegeven is, dat ner gens ook maar iets van goede wil of een werkelijk verlangen tot samenwerking blijkt. Het gaat op Cyprus hard tegen hard. Van wijken is men niet gediend. Vandaar, dat niemand veel vertrouwen heeft in de conferentie van Londen. De Grieken wensen de Turken hun ver trouwen niet te geven. „Ze zijn het niet waard", zegt mij een Griekse leraar ver bitterd. De Turken zijn er van overtuigd, dat de Griekse meerderheid geen ander doel heeft dan de hele Turkse gemeenschap op Cyprus af te slachten. Voor hen staat het vast, dat in de toekomst een nieuw bloedbad onder de Turken op komst is. Ook daar is vertrouwen ver te zoeken. Op het ogenblik staat tussen beide be volkingsgroepen een scheidsmuur van Brit se tanks. Te eeuwigen dage zal 'n dergelij ke situatie niet kunnen blijven voortbe staan. Oneindig veel meer dan de Grie ken lijden de Turken onder de huidigs toestand. Als. kleine minderheid zijn zij eoo- nomisch en politiek afhankelijk van het Griekse bevolkingsdeel. Beide partijen ho pen vurig, dat in Londen een modus Vi vendi zal worden gevonden. Maar intussen schijnt niemand werkelijk bereid water in de wijn te doen. LEOPOLDSTAD (AFP) Kongolese re chercheurs hebben in Leopoldstad Russi sche en Tsjechische wapens in beslag ge nomen, die verborgen waren in een prauw die uit Brazzaville kwam. Dit heeft premier Adoela van Kongo op een persconferentie meegedeeld. Adoela, die de verslaggevers enkele van deze wa pens liet zien, zei niets over de bestem ming van de wapens en beschuldigde ook de regering in Brazzaville niet. Hij zei alleen dat hij de aandacht van deze regering had gevestigd op de wapen handel tussen beide Kongo's. Adoela her innerde verder aan een eerder door hem gehouden persconferentie, waarop hij do cumenten had getoond van het in Brazza ville gevestigde „nationale bevrijdingsco mité", waarin de Russische regering om wapens wordt verzocht. MANILLA (AP) Paus Paulus VI zal misschien in juni naar de Filippijnen rei zen om daar een eucharistisch congres en de feestelijkheden ter gelegenheid van het feit dat het rooms-katholieke geloof vier eeuwen geleden in het Verre-Oosten kwam, bij te wonen. WASHINGTON (AFP) Frederick Pi- card, zaakgelastigde en consul van de Verenigde Staten op Zanzibar, is vrijge laten. Hij is in Dar Es Salaam in Tan ganyika aangekomen. Picard werd don derdag op Zanzibar aangehouden op be schuldiging zich met binnenlandse aange legenheden te hebben bemoeid. Het Amerikaanse departement van Bui- landse Zaken meldt dat de derde secretaris van de Amerikaanse ambassade op Zanzi bar, uit huisarrest is ontslagen. Hij blijft vrijwillig op het eiland. In Dar-Es-Salaam is bekendgemaakt dat Tanganyika erin heeft toegestemd een con tingent van honderd politiemannen naar Zanzibar te sturen om te helpen bij het handhaven van de orde. De eerste groep werd vrijdagavond per vliegtuig naar het eiland overgebracht. De contactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming is een vriendelij ke organisatie. Ik vind het zelfs heel sym pathiek, dat de heren van deze commis sie zo verbeten vechten oms ons onze laatste stukjes natuur te laten behouden. De slag om „De Beer" mag dan verlo ren zijn, er zijn toch nog talrijke plekjes in ons land, die al gered zijn door de be moeienissen van de natuurbeschermers, al valt het altijd nog te bezien of dit per manent zal zijn. Onze natuur wordt van alle kanten be dreigd. Men wil woningen bouwen, men wil wegen aanleggen, men wil gewassen gaan verbouwen en men wil gaan oefe nen met tanks. Dat laatste vind ik erger dan het eer ste, omdat het laatste mij onnodig voor komt en het eerste wel eens heel nodig kan zijn. Maar ik ben toch in elk geval nog blij, dat de tanks ver weg hun naar geestige geluid maken en hun benzine dampen verspreiden, en dat onze kinde ren de dubieuze bekoring van dit oor logswapen slechts van speelgoed en para des kennen. Tot nu toe, tenminste, want de commissie van natuurbeschermers heeft nu een zeer onzalig argument gevonden, dat mijn vrees doet toenemen, dat we de tanks toch nog eens in onze straten zullen krijgen. De commissie vindt dat de tanks nu ook maar eens op landbouwgronden moe ten gaan oefenen en ze argumenteert: „Het oefenen uitsluitend in natuurgebie den is, militair gezien, trouwens wel bij zonder weinig realistisch: de situatie in West-Europa is nu eenmaal niet meer zo, dat eventuele gevechtshandelingen zich hoofdzakelijk in natuurgebied zouden af spelen". Heren natuurbeschermers, moeten jul lie nu heus met dergelijke argumenten gaan werken? Als jullie je zin krijgen en de oefeningen realistisch worden zijn we niet meer veilig in onze eigen huizen. We zullen realistische straatgevechten krij gen, de tanks zullen realistisch over onze volkstuintjes dreunen en onze boerenkool met worst zal worden bedorven door het realistische traangas. Ik vind het fijn, dat jullie zo waken over onze vogels en onze herten, maar denk ook eens aan onze kinderen! Nu spelen ze nog Ivanhoe met een plastic zwaard, maar wat gaan ze doen met zo'n voorbeeld? Nee, stuur de soldaten niet op ons af, maar laat ze op de hei, de Mo kerhei voor mijn part. Herten en konijnen spelen geen soldaatje, al wordt het ze ook elke dag voorgedaan. VEZENO ZAANDAM WESTZIJDE 212 - TEL. 6 3441 Beroving. In Miami Beach hebben vrijdag twee gewapende bandieten de weduwe van een bekend vleesmagnaat uit Chica go en drie andere vrouwen in haar wo ning beroofd van juwelen ter waarde van ruim een miljoen gulden. Boeren. Tweehonderd boeren, gewapend met schoppen en rieken, hebben na een politieke bijeenkomst in de Braziliaanse staat Paraiba de bezittingen van een rij ke familie aangevallen. Daarbij vielen veertien doden en werden verscheidene mensen gewond. Loonsverhoging. Een staking bij de gas-, telefoon- en trambedrijven in Rio de Ja neiro is vrijdag beëindigd, nadat de werkgevers een loonsverhoging van hon derd percent hadden gegeven. Hiermee is een crisis tussen president Joao Gou- lart en zijn politieke tegenstander Car los Lacerda, gouverneur van de staat Guanabara, afgewend. Mijnramp. Van zes arbeiders die vrijdag in een schacht van een steenkoolmijn te Ibbenbüren in Westfalen door een instor ting werden verrast, zijn er twee om het leven gekomen, twee ernstig en twee licht gewond. Gebed. In een opwekking tot de bisschop pen ter gelegenheid van de internationa le bidweek van achttien tot 25 januari heeft paus Paulus de wens geuit dat de gehele kerk gedurende die week vurig tot God zal bidden, opdat zijn bedevaart naar het Heilig Land rijke vruchten mo ge dragen voor een „volkomen eenheid in de ene kerk van Christus". Kosten. De New York Times heeft be kendgemaakt, dat de editie voor de Amerikaanse westkust die sinds oktober 1962 in Los Angeles wordt gedrukt na 24 januari niet meer zal verschijnen als gevolg van de hoge kosten en de geringe inkomsten. Er zijn ruim 85.000 gezinnen in dertien staten op deze editie geabon neerd. Clandestien. In het Russische gebied van Ivanovo hebben onlangs vijf mensen te rechtgestaan voor het verzorgen van vele clandestiene radio-uitzendingen Eén van de „etherpiraten" kreeg vier jaar en de anderen drie jaar gevange nisstraf. De beklaagden hadden in hun uitzendingen „grove taal gebezigd tegen een achtergrond van herriemuziek". Ook de politie. In Den Haag is het aantal aanrijdingen met politie-auto's vo rig jaar opgelopen tot ruim driehonderd, 47 aanrijdingen meer dan in het jaar er voor. De hoofdcommissaris heeft deze stij ging verontrustend genoemd.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3