HET WEER Het ijs blijft gevaarlijk! Johnson legt Kroesjtsjev een nieuw vredesplan voor Kraaneiland bijna klaar Duitse eenheid twistappel in Duitse politiek Besprekingen grafische CAO zijn mislukt Arbeiders nemen leiding Unilever Dj'akarta over edego SCHAATSEN «W'MORRIS êe fore youêuy! Uit supermarkt ƒ25.000 gestolen Johnson voorspelt record welvaart voor Amerikanen Vijf slachtoffers van het ijs Morgen begint in Genève de Dodelijk ongeval op PEN-terrein ontwapeningsconferentie Israel werkt door aan Jordaanproject 49e JAARGANG NUMMER 64 MAANDAG 20 JANUARI 1964 VRAAG PROEFRIT BIJ EEN VAN DE 145 SIMCA DEALERS HAARLEM TEL 2I660 KRUISSTRAAT 27-29 FALCON REGENJASSEN Veranderlijk Het woord is aan NVV bezorgd over de loonsituatie pagina 7 Spijt over schietpartij pagina 2 In de krant van heden: SiJTS'.ff!dagblad voor velsen-ijmuiden, santpoort, driehuis, beverwijk en omgeving G^„ke'4 IJmuide, CouIant m 129288. Plan-Rapacki BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LE1DSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Uit deze uitlatingen blijkt, dat de Duit se liberalen steeds meer nadruk gaan leg gen op een nationaal Duitse politiek. Zij stellen een Duitse hereniging in een of andere vorm centraal, in tegenstelling tot christen-democraten en socialisten, die in feite voorrang verlenen aan de bin ding van de Bondsrepubliek met het Wes ten boven een hereniging op korte termijn. De C.D.U. hoeft zich, althans wat haar buitenlandse politiek aangaat, dus geen al te grote zorgen te maken. Zij kan haar liberale regeringspartner te allen tijde voor een sociaaldemocratische inruilen. Maar dat zou in de binnenlandse politiek natuurlijk wel consequenties hebben. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar mist. Geen neerslag van betekenis. Vannacht lichte en op slechts enkele plaatsen matige vorst. Morgen overdag temperaturen enkele graden boven het vriespunt. Overwe gend zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het is heerlijk als er ijs ligt, en duizenden Nederlanders zijn dan ook dit weekeinde ov de schaats er op uit getrokken. Maar er dreigen ook gevaren en deze foto toont duidelijk, dat men in benarde situaties kan raken. Een paartje was genoeglijk aan het schaatsen, maar belandde ineens op een zwakke plek. Beiden had den hulp nodig om gered te wor den. In vijf gevallen was er in Nederland dit weekeinde te laat hulp aanwezig. Hulp is gauw te laat, als men onder het ijs schiet en men doet er dan ook ver standig aan altijd goed uit te kijken en geen risico te nemen. Vraag het mensen, die ter plaatse bekend zijn, en volg de aangege ven ijswegen. WASHINGTON (AP). - President Johnson heeft in zijn eerste economisch rapport aan het Congres voor het jaar 1964 een alle records overtreffende wel vaart voorspeld mits het Congres een besluit neemt over de belastingverlaging van elf miljard dollar en dan „niet over een, twee of drie maanden maar nu". Gebeurt 'dit niet, zo liet Johnson als waarschuwing horen, zou het roos kleurige beeld wel eens grauw kunnen worden, dan zou de expansie kunnen veranderen in recessie. De nieuwe president waarschuwde ook ■tegen inflatoire prijsverhogingen. Hij zei: „Een reeks specifieke prijsverhogingen van de laatste maanden, speciaal voor fa brikaten, geeft me reden tot bezorgdheid", ofschoon hij een terugkeer van de lonen- en-prijzen-spiraal niet verwachtte. Hij drong er bij werkgevers en werknemers op aan om hun „uitstekende" staat van dienst voor prijzen- en kostenregeling voort te zetten, maar hij zei dat hij een „vroeg waarschuwingssysteem" door re geringsorganen zou instellen om te waken tegen potentieel inflatoire prijs- en loonsverhogingen. Maar Johnson verklaarde: „Gezien een toeneming van de vennootschapswinsten met 44 percent in minder dan drie jaar en gezien het vooruitzicht van verdere toe neming als gevolg van de belastingver laging, zie ik gieen noodzaak voor inflatoire prij sverhogingen". E b n e r-E schenbach: Wij zijn bereid onszelf te laken, onder voorwaarde dat niemand ermee instemt Het ijs heeft tijdens het weekeinde vijf slachtoffers geëist Op de Bergse Achterpias te Rotterdam is zondagmiddag de zeventienjarige F. G. A. Kortekaas uit Rotterdam door het ijs gezakt en verdronken. Twee jongens van tien en elf jaar uit Bolsward, Hendrik de Jong en Albert Dijkstra, zijn zaterdagmiddag nabij Ex- morra bij het schaatsenrijden in een wak terechtgekomen en verdronken. De jon gens waren naar dit dorp onderweg om een bezoek aan de grootouders van Hen drik te brengen. In Hellevoetsluis reed de negenjarig» Johnny Rudolfs op de Vestinggracht in een wak en in Amsterdam zakte de zes tienjarige Amsterdamse scholier R. Scho ten bij het schaatsen op de Lijnbaans gracht door het ijs. Beiden konden niet worden gered. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 6 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel 3 Kunst 5 Radio en t.v5 Feuilleton 6 Economisch nieuws7 Beurs 7 Scheepsberichten 7 Uit stad en omgeving8 In de Vishal en op zee8 Sport 8, 9, 10, 11 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Kantoor: Lange Nleuwstraat 427, IJmuiden. I I 1 T 1 I 1 T T Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. I ij lil II 1 I J I 1 I IJ I V 1 III Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post 10,25. - Losse Tni-f reriaetie wfiQ na kantooruren 5030 nummers, afjjeliaald aan ons bureau, 20 cent. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mij» Inbrekers hebben in een supermarkt in de Amsterdamse tuinstad Slotervaart twee kluizen opengebroken. Ongeveer 25.000 gulden werd meegenomen. De president oppert, dat de Sovjet-Unie in het belang van versterking van de vrede evenals de Verenigde Staten nieuwe voorstellen indient op de ontwape ningsconferentie die morgen in Genève be gint. Het eerste van de twee kraaneilanden Lepelaar en Kraanvogel, die werf Gusto te Schiedam in opdracht van rijkswater staat bouwt, nadert zijn voltooiing. Dins dag 21 januari zal de kraanarm van de Lepelaar in Schiedam worden gemonteerd. Het kraaneiland zal vervolgens naar IJ muiden worden gesleept waar het zal wor den ingezet bij de bouw van de nieuwe Zuidpier. WASHINGTON (Reuter en AFP). - President Johnson heeft een beroep ge daan op premier Kroesjtsjev, af te zien van het gebruiken van of dreigen met agressie, ondermijning of andere vormen van indirect geweld ter regeling van territoriale en grensgeschillen. De Ameri kaanse president reageert hiermee op Kroesjtsjevs voorstel geen geweld te ge bruiken ter regeling van geschillen. Dit voorstel was vervat in een nieuwjaars boodschap aan alle regeringsleiders. Johnson gaat in zijn antwoordboodschap aan de Russische premier veel verder. Kroesjtsjevs voorstel wordt, zonder dat het rechtstreeks genoemd wordt, als een „vage beginselverklaring" betiteld die „sommige oorlogen, maar niet alle" af wijst. Alle regeringen moeten, aldus Tohnson, niet alleen afzien van het ge bruik van geweld maar ook van onder mijnende activiteit en heimelijke levering van wapens. Johnson zegt er van harte mee in te stemmen dat Kroesjtsjev het gebruik van geweld in territoriale geschillen verboden wil ziende Verenigde Staten stellen richtlijnen ter nastreving van dit beginsel voor die nog strakker zijn en een nog groter terrein bestrijken dan de uwe", zo zegt de Amerikaanse president. De voorstellen van Johnson zijn de vol gende: 1. Alle regeringen of regimes moeten zich onthouden van het direct of indirect dreigen met of gebruiken van geweld om verandering te brengen in inter nationale grenzen, andere territoriale of bestuurlijke demarcatielijnen die vastge steld zijn bij internationale overeen komst of in de praktijk, in bestands- of militaire wapenstilstandsovereenkomsten of regelingen over het betreden van ge bieden met betrekking waartoe een in ternationaal akkoord bestaat of waar voor in de praktijk bepaalde regelingen gelden. 2. Geen enkele regering en geen enkel re gime mag gebruik maken van of dreigen met geweld om het eigen grondgebied uit te breiden door het omverwerpen of afzetten van de gevestigde macht. 3. Deze bepalingen moeten gelden voor alle acties in de vorm van agressie, ondermijning of heimelijke wapenleve ranties, ongeacht motief of doel, onge acht kwesties betreffende erkenning, di plomatieke betrekkingen of verschillen in politieke stelsels. 4. De partijen die betrokken zijn bij een ernstig geschil moeten een oplossing trachten te vinden langs vreedzame weg, via de Verenigde Naties, een regio nale organisatie of met andere vreed zame middelen. Naar de mening van Johnson moet van de UNO-organen tot het behoud van de vrede veel meer gebruik worden gemaakt en moeten die ook worden versterkt. Met de financiële problemen waarmee de UNO te kampen heeft moet worden afgerekend. Johnson zegt te hopen, dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie op terreinen van overeenstemming kunnen samenwerken, in plaats van steeds weer terug te vallen op de bekende geschilpunten. Hij brengt in zijn boodschap naar voren, dat de Ver enigde Staten zich verbonden hebben tot „de vreedzame hereniging van Duitsland in overeenstemming met de wil van het volk". De Verenigde Staten, „die funda mentele verbintenissen hebben ten aanzien van de republiek China (nationalistisch China) streven al vele jaren naar het uit bannen van geweld in de straat van For mosa". (Van onze correspondent) BONN De twist tussen Westduitslands coalitiepartners, liberalen en christen-de mocraten over de herenigingspolitiek, wordt steeds scherper. De vice-voorzitter van de Bondsdag, de liberaal Thomas Dehler, verklaarde zaterdag dat die her eniging alleen tot stand kan komen wan neer West-Duitsland uit de NATO en Oost- Duitsland uit het Warschaupact treedt. Het herenigde Duitsland zou dan een veiligheidspact met de vier geallieerde overwinnaars moeten afsluiten. Dehler verklaarde haast te hebben met zijn recept voor de neutralisering van Duitsland: „er mag geen minuut meer verloren gaan". Hij verzette zich ook te gen het „krenkende terugzenden van brie ven uit Oost-Duitsland, daarmee doelend op een brief van Ulbricht. Een iets genuanceerder versie van de liberale inzichten kwam van de voorzit ter van de Berlijnse Vrije Democraten, William Bom. Deze verklaarde dat de vrije democraten de coalitie met de C.D.U. al leen kunnen voortzetten, wanneer de C.D.U haar „alles-of-niets"-koers in de Duits- landpolitiek laat varen. „U zult het zeker met mij eens zijn dat wij tot taak hebben, hard en voortdurend aan deze en andere specifieke problemen en voorstellen te werken", aldus de Ame rikaanse president. Ringnalda te nemen. GENèVE (AP) William C. Foster, di recteur van het Amerikaanse bureau voor ontwapening, heeft bij zijn aankomst in Genève verklaard dat de Verenigde Sta ten „nieuwe denkbeelden" naar voren zul len brengen. Foster zei dat president John son grote aandacht aan de conferentie zal schenken omdat hij die beschouwt als „een belangrijke arena in de voortdurende strijd om vrede en veiligheid in de wereld." De verwachte nieuwe versie van het plan-Rapacki zal een bepaling bevatten voor de bevriezing van de tegenwoordige kern- en conventionele strijdkrachten in Midden-Europa. Oosteuropese zegslieden in Oslo hebben verklaard dat de Poolse re gering voorbereidingen treft om het oude „disengagement"-plan voor de strijdkrach ten van Oost en West in Midden-Europa opnieuw in te dienen. Zij verklaarden, dat deze kwestie diepgaand is besproken toen Kroesjtsjev twee weken geleden een be zoek aan Polen bracht. JERUZALEM (AFP) Israel is vastbe sloten om het project voor de bevloeiing van de Negev-woestijn uit te voeren. Het zal zich hiervan niet laten afbrengen door de dreigementen van de Arabieren. Dit be sluit is gebaseerd op het rapport dat me vrouw Golda Meir, minister van Buiten landse Zaken van Israel, aan de minister raad heeft uitgebracht over de topconfe rentie in Cairo. Het feit dat men zich in het slotcommu niqué van de Arabische topconferentie slechts tot algemene mededelingen betref fende de Jordaanplannen heeft beperkt, wordt toegeschreven aan de activiteit die westelijke diplomaten de afgelopen dagen in Cairo ontwikkeld hebben. Van westelijke zijde zou er namelijk bij de Arabische leiders op aangedrongen zijn zich van spectaculaire besluiten te onthouden en de Arabieren van hun kant zouden hopen dat het de westelijke mo gendheden gelukt de Israëliërs van het aftappen van het Jordaanwater in de naas te toekomst af te houden. De westelijken zouden in Cairo te ken nen gegeven hebben moeite te willen doen om tot een nieuwe verdeling van het Jor daanwater tussen Israel en de Arabische staten te komen. De Arabieren zouden ho pen dat de kwestie kan worden aangehou den tot de nieuwe bijeenkomst van de al gemene vergadering van de V.N. in het najaar en dan in het kader van de Pales tijnse kwestie in haar geheel aan de orde kan worden gesteld. In Beiroet had men de indruk dat het westelijke advies in Cairo aangeslagen heeft, omdat ook Moskou tegen een overijl de of gewelddadige regeling heeft gewaar schuwd. De Arabische staten waren er niet door verrast dat Moskou de kwestie van het Jordaanwater samen met de kwes ties Duitsland en Formosa zou willen be handelen. In het algemeen is men tot de conclu sie gekomen dat er voorlopig niet voor een gewelddadig optreden van de Arabi sche staten in de Jordaanwaterkwestie ge vreesd hoeft te worden. De onderhandelingen tussen werkgevers- en werknemersorganisaties in het grafi sche bedrijf over de nieuwe technisch- grafische CAO per 1 februari zijn mis lukt. In een gezamenlijk communiqué is meegedeeld dat partijen niet tot resultaat zijn gekomen en dat men zich in eigen kring gaat beraden. De onderhandelingen begonnen op 9 december en werden voort gezet op 17 december en 9 januari. Inmiddels heeft het actie-comité van vertegenwoordigers van dagbladbedrijven en grafische industrieën vannacht een ver klaring verspreid, waarin wordt gedreigd met „daadwerkelijke acties" als de be stuurders van de drie erkende vakbonden niet vasthouden aan „de door de leden gestelde eisen". Gepleit wordt voor het houden op korte termijn van ledenverga deringen, waarin opening van zaken wordt verlangd. Het bestuur van het actie-comité meent dat de grafici achter hun personeelscom missies moeten blijven staan. Onaanvaard baar acht men het dat de bondsbestuur- ders nog steeds niet hebben bekend ge maakt, welke eisen zij aan de werkgevers hebben gesteld. In het jongste nummer van het bonds orgaan van de bij het N.V.V. aangesloten Algemene Nederlandse Grafische Bond wordt ondermeer gezegd, dat uit de hou ding van de werkgeversonderhandelaars een slinkende waardering voor dé arbeid van hun medewerkers moet worden opge maakt. „Van een feestelijke stemming rond de 50-jarige CAO is geen sprake", aldu§ het blad. Alles is nog niet perfect geregeld op het eiland Zanzibar waar de regering vorige week is verdreven. Terwijl de afgezette sultan in Londen aankwam werden de woningen van zijn aan hangers op het specerijeneiland ge plunderd. De buit wordt uitgezocht op een schoolplein. Een gewapende rebel heeft zich op een tafel gepos teerd om toezicht te kunnen houden. De buit zal worden verkocht: de op brengst is bestemd voor het hulp fonds voor de nieuwe republiek. Op een tot nu toe onopgehelderde wijze is de 51-jarige M. Hiemstra uit Velsen- Noord zondagmorgen omstreeks elf uur op het PEN-terrein in Velsen-Noord onder een langzaam rijdende kolenwagen ge raakt. Het slachtoffer moet op slag zijn overleden. Naar de oorzaak van het on geluk wordt een onderzoek ingesteld. DJAKARTA (Reuter) De arbeiders van het hoofdkantoor van Unilever in Dja karta hebben vanmorgen vroeg de lei ding in het gebouw overgenomen. Vak bondsleiders bezetten de telefooncentrale en hielden de toegangen tot het gebouw gesloten. Ook zouden de kantoren van de Shell Oliemaatschappijen zijn overgeno men maar hiervan was vanmorgen nog geen bevestiging te krijgen. Wel was er volgens een woordvoerder van de Britse ambassade overleg gaande tussen leiding en vakbond in één van de Shell gebou wen. De Amerikaanse en de Britse ambassa des in Djakarta stonden onder strenge po litiebewaking, evenals het hoofdkantoor van de Unilever en twee fabrieken. D« politiemannen die bij het gebouw van de Unilever op wacht stonden zeiden dat zij tot taak hadden geweld te voorkomen. Zij deden geen poging om in het afgesloten gebouw te komen en stuurden de Britse directeur van de firma, Schwarz, een bood schap waarin hem werd geadviseerd zich neer te leggen bij de wens van de werk nemers en thuis te blijven. Schwarz zei dat de fabriek in Soerabaja nog. de enige vestiging van Unilever bui ten Djakarta is die sinds gisterochtend nog niet bij acties van werknemers be trokken is geweest. Een woordvoerder van de Britse ambas sade zei dat de vereniging van werkne mers op de luchthaven telegrafisch had meegedeeld dat alle Britse vliegtuigen die in Indonesië willen landen zullen worden geboycot vanaf woensdag 22 januari, de dag waarop de Amerikaanse minister van justitie, Robert Kennedy, in Djakarta zal aankomen. De actie wordt ondernomen wegens het ophouden door Gr.-Brittannië van twee Indonesische pelgrimschepen en het vast houden van Amerikaanse reserve-onderde len voor vliegtuigen van de Indonesische luchtmacht in Hong Kong De waarnemend president van Indonesië tijdens Soekamo's reis naar Japan, dr, Leimena. deed vanmorgen een beroep op de vakbonden om zich te houden aan de regeringsvoorschriften en de leiding van Britse ondernemingen niet over te nemen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1