Bonn ongerust over De Gaulle's erkenning van Peking-China Militaire opstand in Tanganjika J Westduitsers voor eigen Amerika denkt aan een nieuw Panama-kanaal zien gevaar hereniging Op Zanzibar is het nu rustig „gezondheid" Bern weigert Watin uit OAS-terrorist te leveren Veel activiteit rond conflict om Maleisië Relletjes door Ku Klux Klan Aardbeving op Formosa WERELDNIEUWS Franse delegatie bezoekt Peking Waalse politieke partij opgericht Vergiftige grond in zee storten Top-ingenieurs in Italië ontslagen Oostduits schip vergaan voor de Belgische kust r MAANDAG 20 JANUARI 1964 3 \W/ Op de '^Praatótoel i Floris Flaneur Kerkelijk nieuws (Van onze correspondent) BONN. De Gaulle's voornemen Pe- lcing-China te erkennen is West-Duits- land rauw op het lijf gevallen. De on gerustheid is gewekt door het negeren van de consultatieclausule in het Frans- Westduitse verdrag en door het terzijde schuiven van de Amerikaanse wensen. Maar West-Duitsland is vooral ongerust omdat, zoals Die Welt het uitdrukt, Frankrijk voor het eerst tegenover een communistisch land de these heeft om helsd van „de erkenning van de reële toestand". Die these, zo meent men in Bonn, dekt niet de Franse houding in het Duitse probleem. Die ging eerder van formalisme dan van realisme uit. TOKIO (AP/AFP) Een Franse par- lcmentsdelegatie van zeven leden is in Paking aangekomen om te trachten nau were economische en culturele banden met communistisch China aan te knopen. Francois Bernard, hoofd van de dele gatie, zei over een erkenning van China door Frankrijk: „Het zou me niet verba zen als deze nog tijdens onze reis af kwam". Robert Kennedy, de Amerikaanse mi nister van Justitie, heeft in Tokio op een persconferentie gezegd dat zijn land zal blijven weigeren China te erkennen zolang dat land zijn houding niet wijzigt en blijft •treven naar „de vernietiging van onze manier van leven". Gevraagd naar zijn mening over de berichten dat een Franse erkenning van China aanstaande is. zei Kennedy, dat Frankrijk daarover „een voorlopige mede deling" aan Washington heeft gedaan. „Ik- geloof dat dit niet definitief is en het is vo barig er iets over te zeggen", aldus de Amerikaanse minister. WASHINGTON (AP) Amerikaanse senatoren, die verontrust zijn over de moeilijkheden in Panama, hebben de aan leg van een nieuw internationaal kanaal op zeepeil van de Atlantische naar de Grote Oceaan voorgesteld. Senator Wayne Morse, voorzitter van de sub-commissie voor Latijns-Amerika van de Senaat, heeft in een radiorede voorge steld een dergelijk kanaal door de Orga nisatie van Amerikaanse Staten te laten financieren, aanleggen en exploiteren. De ingenieurs, zei hij, moeten dan maar uit maken waar dit nieuwe kanaal moet ko men. In Panama treft een nieuwe afgezant voorbereidingen om naar Washington te vliegen ten einde de deur open te houden voor een nieuw gesprek over het kanaal geschil. De politicus Miguel J. Moreno jr. die als minister van Buitenlandse Zaken altijd een harde beleidslijn ten opzichte van de Ver enigde Staten volgde, is daartoe door pre sident Roberto Chiari en andere topfunc tionarissen geïnstrueerd. Indien te Washington geen vorderingen gemaakt worden zou Panama kunnen vra gen om een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van het westelij ke halfrond. De eisen van Panama over een herziening van het kanaalverdrag zou den het onderwerp van die conferentie moeten zijn. (Van onze correspondent) CHARLEROI Te Charleroi heeft de oprichtingsvergadering plaatsgehad van «en nieuwe Waalse politieke partij. Zij heet „Front Wallon pour l'unité et la li- berté de la Wallonië" Waas front voor de eenheid en de vrijheid van Wallonië. De partij heeft zich aanhangster van het federalisme verklaard en heeft in haar programma de strijd tegen de Vlaamse overheersing van de Franse cultuur op genomen. In een toelichting heeft de nieuwe voor zitter tijdens een door ongeveer tweehon derd belangstellenden bezochte bijeenkomst nog verklaard, dat de partij alles zal doen „om Wallonië te redden". Frankrijk heeft zicli met zijn erkenning van Peking op het standpunt gesteld dat de soevereiniteit van Formosa over het Chinese vasteland een fictie is die niet vol gehouden kan worden. De Westduitsers vrezen nu dat De Gaulle op een kwade dag dat standpunt ook in midden-Europa zou kunnen toepassen door te erkennen dat Bonns aanspraken op soevereiniteit over het gehele voormalige Duitsland een soort gelijke fictie vormen. Die bezorgdheid is niet van grond ont bloot. Het is niet alle Duitsers ontgaan, dat een Duitse hereniging het allerlaat ste is wat de Franse president kan wen sen en dat hij Adenauers eis tot hereni ging (onder voor de Sovjet-Unie onaan vaardbare condities) slechts steunt om dat die hem de beste methode lijkt om de Duitse hereniging te voorkomen. In de Franse erkenning van Peking le zen die Westduitsers een bevestiging van hun vrees dat De Gaulle eens wèl bereid kan zijn op basis van de status quo met Moskou te pacteren en dat zijn verzet tegen de huidige ontspanningspogingen niet die pogingen zelf geldt, maar het blote feit dat ze door de Verenigde Staten en niet door Frankrijk worden onder nomen. Er groeit hier achterdocht dat De Gaulle het tijdstip afwacht waar op hij zelf in een positie komt, die sterk genoeg is om met Moskou te onder handelen. En de meedogenloze logica van de Franse president kennende heeft hij uit zijn vergelijk met Peking ook een eer ste stap gedaan om zich tegenover Mos kou naar deze gunstiger stelling te ma noeuvreren. De Westduitse wrevel over Frankrijks „eigenmachtig en zelfzuchtig handelen" zal de as Bonn-Parijs niet sterker maken. Bondskanselier Erhard heeft zich tegen die verzwakking gedekt door steun te halen in Washington en Londen. Maar ergens ZANZIBAR (AP) Een detachement van honderd politiemannen uit Tanganji- ka Is door de stad Zanzibar gemarcheerd ten teken dat de rust op het eiland is teruggekeerd. De politiemannen droegen geweren. De politie is in Zanzibar op uitnodiging van de regering van de nieuwe Volksre publiek Zanzibar. Er komen driehonderd agenten uit Tanganjika naar Zanibar. President Karoeme nam de parade af. Naast hem stonden zijn ministers onder wie minister van Buitenlandse Zaken Mo hammed Abdoel Racham Baboe. Die ver telde de journalisten dat de erkenning door de Sovjet-Unie van de nieuwe volksrepu bliek „de vriendschappelijke betrekkingen tussen onze twee volken zal verbeteren" Afwezig bij de parade was „veldmaar schalk" John Okello, de 27-jarige revolu tionaire leider die in het naburige Tangan jika vertoeft. Het doel van zijn reis is niet bekendgemaakt. Volgens de „Sunday Telegraph" is de Chinese communist Kao Liang een der voornaamste aanstichters geweest van de omwenteling op het eiland Zanzibar. Kao Liang gaat door als coorrespondent van het officiële communistisch-Chinese pers bureau „Nieuw-China". Hij verbleef aan vankelijk in India, doch in 1960 werd hem door de Indische autoriteiten aangezegd dat hij uit New-Delhi moest vertrekkken. Kao Liang vertrok toen naar Afrika. Hij verbleef in verschillende Oostafrikaan- se landen, waar hij hielp bij het organi seren van ondergrondse bewegingen. Het laatst bevond hij zich in Dar-Es-Sa- laam, in Tanganjika. Twee dagen voor het uitbreken van de opstand vertrok hij naar Zanzibar. Tsjecho-Slowakije heeft het nieuwe be wind erkend. Brieven die uit Zanzibar in Dar-Es-Salaam ontvangen zijn, gewagen van een slachting onder de Arabieren en de Aziaten tijdens de eerste drie dagen van de revolutie, die een einde maakte aan het bewind van de sultan en zijn re gering. Volgens sommige schattingen zijn toen zeker drieduizend mensen gedood en in massagraven gegooid. Vooral de Ara bieren leden zware verliezen. in de Westduitse achterhoofden zwelt het wantrouwen dat Bonns bondgenoten nu al len, ondanks hun lippendienst aan de Duit se hereniging, op hun eigen manier doen de zijn het terrein voor een arrangement met Moskou te prepareren. Geschiedt dat dan heeft Bonns tactiek om de westelijke bondgenoten op gezette tijden tegen elkaar uit te spelen, niet veel zin meer. In dat geval rest de Westduitse diplomatie maar één nationaal alternatief: zelf contacten openen met Moskou om zo doende manoeuvrerend ruimte tussen Oost en West te scheppen. Het is die tactiek die vele waarnemers achter minister Schröders „Politik der Bewegung" zoeken. Maar Schröders eigen speelruimte wordt be perkt door de binnenlandse partijstrijd en zelfs door groepsvorming binnen de par tijen zelf. De nog niet afgelopen rel over de Berlijnse passenregeling, betwist tussen de liberale en christen-democratische coali tie-genoten over de Duitsland-politiek, be wijzen dat zelfs de voorzichtigste poging tot regelingen met Oostbloklanden voor Westduitse politici een stap op levensge vaarlijk terrein is. Toch verhelen de Westduitsers zich niet dat het moment nabij kan zijn waarop zij zelf de Duitse kwestie weer in het Oost- West-overleg moeten brengen, willen zij niet het risico lopen dat Oost-West-arran- gementen op ander terrein via een om weg naar een bezegeling van de Duitse de ling voeren. En wel naar het moment waarop de Oost- en de Westduitse regerin gen zelf aan een tafel moeten gaan zit ten om hun betrekkingen aan te passen bij nieuw gegroeide verhoudingen tussen de machtblokken. NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND (Van onze correspondent) PARIJS De Zwitserse bondsregering heeft Parijs al doen weten niet van plan te zijn gevolg te geven aan het Franse verzoek de staatsgevaarlijke O.A.S.-leider Georges Watin, die zaterdag in het kanton Freibourg gearresteerd werd, aan Frank rijk uit te leveren. Watin bijgenaamd „de manke" behoort tot de laatste lei ders van de geheime leger organisatie die in het buitenland nog op vrije voeten rond liepen. Zijn zondenregister is zwaar en lang. Watin die landbouwingenieur is en 43 jaar geleden in Algerije werd geboren heeft verschillende moorden op zijn gewe ten. Hij organiseerde de twee laatste mis lukte moordaanslagen op generaal De Gaulle, bij Petit Clamart en bij de mili taire academie in Parijs. Zijn medeplich tigen van die laatste aanslag worden juist deze week door het bijzondere veiligheids tribunaal in Vincennes bij Parijs berecht. Watin is voor zijn activiteiten in de ter roristenorganisatie al twee maal bij ver stek ter dood veroordeeld. Het is algemeen bekend dat hij gezworen heeft niet te zul len rusten voor hij generaal De Gaulle van het leven heeft beroofd. Niettemin schijnt Watin de laatste zes maanden in Grand- villars, waar hij zich als romanschrijver had uitgegeven, een kalm leven te hebben geleid. Een kalmte die pas sedert een week of wat werd verstoord door geheim zinnige lieden die zich plotseling sterk voor de Franse pseudo-schrijver schenen te interesseren. De Zwitserse autoriteiten moeten redenen hebben gehad te veronder stellen dat de Franse geheime politie be zig was, volgens de methoden die met ex- kolonel Argoud in München vorige zomer zo goed waren gelukt, ook de ontvoering van Watin naar Frankrijk voor te berei den. En om een tweede affaire-Argoud te voorkomen zouden de Zwitsers Watin, die op de zwarte lijst stond, liever zelf heb ben ingerekend. Wat er nu verder met Watin gebeuren gaat is nog niet duidelijk. De Zwitserse regering moet al bij verschillende andere landen in Zuid-Amerika en elders hebben geïnformeerd of Watin daar op asiel zou kunnen rekenen. De animo hem gastvrij heid te verlenen is echter niet groot, voor al omdat de Franse spionage haar jacht terrein dan zeker naar Watins nieuwe verblijfsoorden zou verplaatsen. Waar schijnlijk zal Watin voorlopig in Zwitserse gevangenschap moeten blijven. In oktober hebben de Zwitsers de Fran se eis tot uitlevering van Jean Curutchet Duizenden tonnen landbouwgrond uit het Britse graafschap Kent zullen in de Atlantische Oceaan worden gestort omdat ze zijn doordrenkt met onkruid- dodende middelen. Het besluit is genomen door het mi nisterie van Landbouw na het nemen van proeven op de akkers met twee koeien. Beide dieren stierven. Het vergif is in de grond gekomen in de vorm van dampen van een fabriek waar onkruid- en ratendodende mid delen werden gemaakt. Vorig jaar is de produktie gestaakt. Kent, bijgenaamd de tuin van Engeland, ligt in het Zuid oosten van Engeland, tussen Dover en Londen. LONDEN (AP) In Dar Es Salaam, de hoofdstad van Tanganjika, zijn eenhe den van het leger in opstand gekomen. De opstandelingen hebben in de stad weg versperringen opgericht. De republiek Tanganjika, aan de oost kust van Afrika, is lid van het Gemene best. Het land ligt tegenover Zanzibar. Tot nu toe was het een van de meest stabiele van de voormalige koloniale landen. Een woordvoerder van het ministerie van Gemenebestzaken in Londen ver klaarde dat de waarnemend Britse hoge commissaris in Dar Es Salaam, F. S. Mi- les, aan Londen heeft bericht dat er mi litaire acties hebben plaatsgehad en dat de toestand in de hoofdstad nog onduide lijk is. Er schijnt geen onmiddellijk ge vaar voor Britse levens en eigendommen te bestaan. Tanganjika was voor de eerste wereld oorlog een Duitse kolonie. Later werd het door Engeland bestuurd. Negen december 1961 werd het een soevereine staat en pre cies een jaar later een republiek met Nye- rere als eerste president. Dar es Salaam Arabisch voor „ha ven van de vrede" heeft een bevolking van 140.000 zielen. Het is een van de mooi ste steden in Afrika. De stad ligt aan een met palmen omgeven lagune, van waaruit Arabische dhows varen naar geheel Oost- Afrika en de havens aan de Rode Zee. Het staatshuis, de ambtswoning van de president, wordt bewaakt, maar het is nog niet duidelijk of de wacht bestaat uit mui ters of uit loyale troepen. Nyerere is veertig jaar. Hij is een van de 26 kinderen van het opperhoofd van een van de ongeveer honderd stammen in het land. Hij heeft onderwijs gehad aan een missieschool. Hij is rooms-katholiek. De correspondent van de BBC in Dar Es Salaam heeft meegedeeld dat de muiters ongeveer dertig Britse staatsburgers heb ben gearresteerd. Het zijn officieren van het leger en hun vrouwen en kinderen. Hij zei verder dat er in een deel van de stad wordt geschoten. Er zijn geen Britse troepen in Tangan jika. De officieren zijn door het Britse le ger afgestaan voor de opleiding van de troepen in de jonge republeik. ROME. Bij het Italiaanse ministerie van Openbare Werken zijn zaterdag vier ingenieurs die topfuncties bekleden ge schorst op grond van onderzoek naar de Vaiontdamramp. In een rapport over dit onderzoek wor den zowel regeringsambtenaren als plaat selijke autoriteiten in Noord-Italië be schuldigd van nalatigheid in het treffen van de nodige veiligheidsmaatregelen. Georges Watin een andere leider van het geheime le ger afgewezen omdat zijn activiteiten een politiek motief hadden. Curutchet is naar een niet met name genoemd land uitgewezen. Het achttienhonderd ton metende Oost- duitse vrachtschip „Kap Arcona" is zon dagochtend ter hoogte van Nieuwpoort in het Kanaal in botsing gekomen met de twintigduizend ton metende Noorse tanker Ida Knudsen" en gezonken. Aan boord van de tanker brak brand uit, maar deze kon worden geblust. Het schip is de haven van Antwerpen binnengelopen. De beman ning van het Duitse schip is door een loodsboot van Oostende opgepikt en aan land gebracht. De aanvaring heeft bij mist plaatsgehad tussen de lichtschepen „Westhinder" en „Wandelaar", ongeveer elf mijl ten noor den van Nieuwpoort, in één van de vaar geulen die toegang geven tot de Wester- schelde. De „Kap Arcona", waarvan Ros tock de thuishaven is, kwam met stuk goed van Antwerpen en was onderweg naar Syrië. De „Ida Knudsen" (thuisha ven Oslo) voer naar Antwerpen. MANILA (AP en Reuter) De Ame rikaanse minister van Justitie Robert Ken nedy heeft verklaard dat er „een goede mogelijkheid" bestaat dat de crisis om Maleisië vreedzaam zal worden opge lost. „Er zijn vorderingen gemaakt," vertel de hij de pers bij zijn aankomst in Ma nila waar hij besprekingen zal voeren met president Macapagal over een nieuwe top conferentie tussen de Philippijnen, Indone sië en Maleisië. Kennedy heeft in Tokio gesproken met president Soekarno van In donesië. Een woordvoerder van Soekarno ver klaarde kort na afloop van de besprekin gen dat de Indonesische president „heel tevreden" was. Minister Kennedy tracht de verhitte ge moederen, die zijn voortgesproten uit de oprichting van de Federatie Maleisië te kalmeren door besprekingen met de be trokken staatshoofden. Hij heeft hen aan gespoord een nieuwe conferentie te hou den om hun geschillen bij te leggen. Kennedy en Macagapal spraken bijna drie uur met elkaar. Alles wijst erop, dat de standpunten van de Verenigde Staten en de Philippijnen over de Maleisische kwestie met elkaar overeenkomen. Beide landen willen een drie-landen conferen tie voor een vreedzame beslechting van het geschil tussen Indonesië en Maleisië. ATLANTA (AFP) Zaterdag is het in Atlanta, een stad in de Amerikaanse staat Georgia, zeer onrustig geweest. Er zijn zeventig mensen gearresteerd. De onrust begon, toen tien blanken in de uniformen van de terreur-organisatie Ku Klux Klan een restaurant binnengin gen. Negers en blanken begonnen toen voor dat restaurant te demonstreren. La ter gingen zij voor politie-auto's liggen. Eerst arresteerde de politie dertig demon stranten. Dat leidde tot nieuwe demon straties, waarbij nog eens veertig mensen werden gearresteerd. Een zestienjarige blanke jongen, die in september van het vorige jaar in Birming ham een dertienjarige negerjongen dood schoot, is tot zeven maanden gevangenis straf veroordeeld. De rechter heeft de uitvoering van het vonnis echter uitgesteld om de advocaten in de gelegenheid te stellen in beroep te gaan of een verzoek in te dienen de jon gen onder toezicht vrij te laten. Hij is nu tegen een borgtocht van 10.000 dollar op vrije voeten. i Federale dwang zal vermoedelijk niet te vermijden zijn om de hindemissen te nemen, die het kleurlingen onmogelijk ma ken in Amerika geschoold werk te vin den. Dit is in een officieel rapport ver klaard. De commissie voor de burgerrechten rapporteerde, dat de aantallen negers en leden van andere minderheden in de leer lingenstelsels en geschoolde betrekkingen slechts weinig toegenomen zijn, hoewel de regering daartoe op grote schaal aan spoort en er vrijwillige afspraken zijn met de industrie, terwijl de actie voor bur gerrechten pressie uitoefent. Rapporten uit acht staten alsmede het district Columbia hebben geleid tot de con clusie, dat administratieve wijzigingen en fundamentele hervormingen van de wet geving vermoedelijk niet te vermijden zullen zijn, aldus het rapport. TAIPEH (FORMOSA) (Reuter) Mid den- en Zuid-Formosa zijn in de nacht van zaterdag op zondag getroffen door een hevige aardbeving, die aan ongeveer hon derd personen het leven heeft gekost; 479 mensen werden gewond. Stupide vraag Het is niet aan te nemen dat de lei ders van het Nederlands Instituut voor Publiek Opinie-onderzoek zo dom zouden zijn dat zij enige waarde kunnen hech ten aan zulk een onderzoek naar de vraag welke de Nederlanders zijn He ons volk het meest bewondert." Een stupide vraag, omdat bij voorbaat vast staat dat het ant woord erop niet de minste waarde heeft. Mevrouw Mies Bouwman en meneer minister Luns kwamen als kampioenen uit de bus. Goed. Als mevrouw en me neer zo onwijs als de Nipo-heren zouden zijn, om aan dit kampioenschap enige waarde te hechten en als zij daar dan blij mee zijn, dan verheug ik mij om hun blijdschap, maar ik vermoed dat zij intelligenter zijn dan de heren die veel arbeid, moeite en geld hebben weggesme ten aan deze waardeloze onzin. Waardeloos, niet omdat mevrouw en meneer niét, ieder op eigen terrein, grote verdiensten hebben (dit wil ik geen ogen blik ontkennen) maar omdat er honderden, duizenden mannen en vrouwen zijn, die op hun gebied ook bewonderenswaardig zijn, mannen en vrouwen van wier ar beid, van wier bestaan zelfs, „het" Nederlandse volk totaal onwetend is: gro te geleerden die in de stilte van hun werk kamers en laboratoria belangrijke dingen verrichten; medici, juristen, theologen, kunstenaars, industriëlen, wier namen zelfs nimmer zijn doorgedrongen tot „het" Nederlandse volk. De vraag was: „Wie bewondert u het meest?" Maar die bewondering kon uiter aard slechts ten deel vallen aan voor aanstaande en (wellicht) bewonderens waardige lieden, die behoren tot het klei ne groepje min of meer; al dan niet) verdienstelijken die „men" kent. Dit zo zijnde wordt het aantal voor „bewonde ring" in aanmerking komenden zo gering, dat het antwoord op de gestelde vraag te enenmale waardeloos mo e t zijn. Wat wil men nu met dit antwoord? Welke consequenties zou het kunnen hebben? Waartoe, op welk gebied en voor welk doel dan ook, zou het kunnen dienen? Goed, deze meneer en deze mevrouw worden door „men" het meest bewonderd. So what? „Men" kent onze grote geleer den, schrijvers, beeldhouwers, juristen, ingenieurs, medici, niet eens bij name. Laat staan dat „men" ook maar enige „bewondering" voor hen zou kunnen heb ben. De zaak is natuurlijk deze: dat alleen de bekenden voor eventuele bewon dering in aanmerking komen. En dat be kendheid uitsluitend afhankelijk is van het aantal malen dat de dames en de heren op de beeldbuis verschijnen, of op plaat jes in de pers staan. Ik ben ervan overtuigd dat „het" Ne derlandse volk de heer scheidsrechter Hom meer „bewondert" dan de president van de Hoge Raad der Nederlanden, om de doodeenvoudige reden dat het van het bestaan van die president, laat staan van zijn naam en zijn werk totaal geen weet heeft. Dit is maar één voorbeeldje van d* duizenden die zouden kunnen worden ge geven voor de stelling dat dit Nipo-onder- zoek totaal waardeloos is en dat zij die dit onderzoek ten koste van veel geld en moeite organiseren, weinig bewonderens waardige domoren zijn. INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabon nement. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE Record. Twee Franse onderwaterzwem mers zijn gedurende 32 uur, twee minu ten en dertig seconden onder het water oppervlak gebleven. Zij presteerden dit in een zwembad in Aix-Les-Bains en zeg gen dat het een nieuw record is. Schoonheid. De hertogin van Windsor heeft zondag in een kliniek in Londen een schoonheidsoperatie aan het gezicht on dergaan. Zij zal een week in het zieken huis moeten blijven. Vredeskorps. De politie van de Westduitse stad Bielefeld heeft speciale „vredes- korpsen" gevormd van jonge mannetjes putters, die langs de cafés van de stad zullen gaan om daar vandalisme en dron kemansgevechten de kop in te drukken. Humor. Boyan Tsjinkof, architect van be roep en humorist uit roeping, is in Plov div in Bulgarije tot vijf jaar gevangenis straf en verbeurdverklaring van een deel van zijn bezittingen veroordeeld. Hij heeft de overheid belachelijk gemaakt. Boeteregen. De inwoners van Rome heb ben verleden jaar wegens verkeersover tredingen meer dan één miljoen boetes betaald. In de meeste gevallen hadden deze boetes betrekking op roekeloos rij den of verkeerd parkeren. 27.000 voet gangers, die de straat op de verkeerde plaats overstaken, kregen een boete. Gereformeerde Gemeenten Tweetal te Aagtekerke: H. Ligtenberg te Oudemirdum en P. Blok te Dirksland, van wie eerstgenoemde is beroepen. Baptisten Gemeenten Beroepen te Harlingen S. J. Zijlstra te Eindhoven. Smokkelaars. Voor smokkel van verdoven de middelen zijn zondag in Hannover acht mensen gearresteerd. De politie nam een aantal magnetofoons waarin zes kilogram opium ter waarde van ruira 160.000 gulden was verstopt in beslag. Drama. Vijf kleine jongens zijn in Win ston-Salem in de Amerikaanse staat North Carolina door het ijs van een vij ver gezakt en verdronken. Bedspreien. Ownes-Corning Fiberglass cor poration komt dit voorjaar met glazen bedspreien op de markt. Deze spreien zijn kreukvrij, brandvrij en vuilafsto- tend. Bovendien zijn zij kleurecht. Voor een dubbel bed zullen deze spreien on geveer 105 gulden kosten. Wanboffer. In New York wonen acht mil joen mensen, maar de 31-jarige Hector Diaz koos daaruit precies de verkeerde. Hij sprak Francisco Perez in Manhat tan op straat aan en bood hem twee Chinese schilderijen ter waarde van hon derd dollar voor vijf dollar aan. De schilderijen waren uit de flat van Perez gestolen! Kleur bekennen. Hoewel in Afrika steeds meer zelfstandige, nieuwe staten ge vormd worden, zoeken deze staten toch onderling naar eenheid. Dit blijkt ten minste uit de overeenkomst in de vlag gen- groen-geel-rood, in diverse samen stellingen, sommigen met een stip of ster, maar allemaal met dezelfde kleur. De kleuren zijn volgens de Encyclopae dia Britannica aldus te verklaren: groen is de kleur van de planten, geel die van de woestijn, en rood die van de bran dende zon. De staten Kameroen, Repu- bll 'x oKngo, Dahomey, Senegal, Togo en Ghana kozen alle een vlag, die lijkt op die van Ethiopië, de eerste onafhankelij ke Afrikaanse staat.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3