DE KAPITEINSDOCHTER „De grootste show op aarde" komt naar Rotterdam PANDA EN DE MEESTER-RIOLIST Deining om Zweedse film Vsxs „Jeugd Actief' start fp tweede paasdag in 's-Hertogenbosch |i i i; vr.Aj!» Pracht handen MAANDAG 20 JANUARI 1964 6 Ons vervolgverhaal r t ._l— *f Een historische roman uit het tsaristische Rusland door Alexander Poesjkin TIBSL.'; 'I I - m m ml I Kort nieuws Waar is de zweep? en nimmer ruw of schraal Tube1-6°-95ct Hamea-Gelei Kunstkenners MUMMHHitii II r.*-737— Vertaald door mr. S. L. de Leeuw) 3) En die is van alles de schuld? Die ver vloekte mes jeu! Elk ogenblik liep hij naar Antipjewra: „Madame, je vous prie," wodka! „Daar heb je de „je vous prie"-s! Die hondezoon, hij heeft je op de goede weg gebracht, dat is ze ker! Of het ook nodig was, zo'n vreemde snoeshaan als onderwijzer aan te nemen, alsof de Heer zijn eigen mensen niet had!" Ik schaamde mij, keerde mij af en zei: „Ga weg, Sawelitsj; ik lust geen thee." Maar het was niet gemakkelijk Sawelitsj weg te krijgen, als hij het eens in zijn hoofd gezet had te preken. „Nu zie je, Peter Andreïtsj, wat dat uitgaan betekent. Hoofdpijn heb je, eten wil je niet. Een man die drinkt, is tot niets in staat... Drink eens wat augurken vocht met honing! Het beste om nuchter te worden, is nog een half glaasje brandewijn. Zal ik het brengen?" Op dat ogenblik kwam er een jon gen binnen en bracht mij een briefje van I. I. Zoerin. Ik vouwde het open en las de volgende regels: „Waarde Peter Andrejewitsj, wees zo goed, aan mijn knecht de hon derd roebels mee te geven, die je gisteren aan mij verloren hebt. Ik heb heel dringend geld nodig. Je dienstwillige, Iwan Zoerin." Er was niets aan te doen. Ik zette een onverschillig gezicht, wendde mij tot Sawelitsj, die „van mijn geld en goed de hoeder en beschermer" was, en zei hem de jongen honderd roebel te geven. „Wat! Waarvoor?" vroeg de ver baasde Sawelitsj. „Ik ben ze hem schuldig," antwoordde ik met de grootst mogelijke koelheid. „Schul dig!" bracht Sawelitsj die zich van uur tot uur meer verwonderde, hierte gen in; „maar Heer, wanneer heb je die schuld dan gemaakt? Die zaak is niet in orde. Doe maar wat je wilt, Heer, maar het geld geef ik niet." Ik overwoog, dat als ik op die be slissende ogenblik de halsstarrige oude man niet tot toegeven dwong, het in het vervolg moeilijk zou zijn, mij van zijn voogdij te bevrijden; ik keek hem aan met trotse blik en zei- de: „Ik ben je Heer, en jij bent mijn dienaar. Het is mijn geld, Ik heb het verloren, omdat ik daar zin in had. En jou raad ik aan, niet eigenwijs te zijn en te doen wat men je gebiedt!" Sawelitsj was zo getroffen door mijn woorden, dat hij de handen in elkaar sloeg en als verstijfd bleef staan. „Wat sta je?" riep ik boos. Sawelitsj schreide. „Vadertje, Peter Andreïtsj," sprak hij met bevende stem, „laat mij niet van verdriet te gronde gaan! Mijn leven! Luister toch naar een oude man. Schrijf aan die rover, dat je maar een grap ge maakt hebt, dat wij zoveel geld hele maal niet bezitten. Honderd roebel! Weldadige God! Zeg, dat je ouders je vast en stellig verboden hebben te spelen, behalve ganzenbord „Houd op met die praatjes," on derbrak ik hem op strenge toon, „geef het geld hier, of ik jaag je weg." Sawelitsj keek mij aan met een diepe droefheid en ging toen het geld dat ik schuldig was, halen. Het deed mij leed voor de arme oude man, maar ik wilde mij vrij maken en be wijzen, dat ik geen kind meer was. Het geld werd aan Zoerin gebracht. Sawelitsj bracht mij haastig uit de verwenste herberg weg. Hij kwam met de boodschap, dat de paarden gereed waren. Met een onrustig ge weten en een onuitgesproken berouw vertrok ik uit Simbirsk, zonder van mijn leermeester afscheid te nemen en nie* denkende, dat ik hem ooit weer zou ontmoeten. HOOFDSTUK II DE GIDS „O mijn land, mijn verre land! Land, waar ik niet geboren ben! Niet van zelf ben ik hier gekomen, Mijn goed paardje heeft mij niet ge bracht; Mijn overmoed, mijn jonge hart, En de roes in de herberg, die ik be zocht, Die hebben de jonge held hier ge bracht!" Oud lied Mijn overpeinzingen tijdens de reis waren niet heel aangenaam. Mijn ver lies was volgens de toenmalige prij zen niet gering. Ik moest in mijn bin nenste wel toegeven, dat mijn gedrag in de herberg te Simbirsk dom was geweest en ik voelde mij schuldig te genover Sawelitsj. Dat alles kwelde mij. De oude zat met een duister ge zicht op de bok, hij keerde zich van mij af en zweeg, nu en dan schraapte hij alleen zijn keel. Ik wilde mij in elk geval, met hem verzoenen, maar wist niet, hoe ik dat beginnen moest. Ten slotte zei ik: „Kom, kom, Sawe litsj, het is nu genoeg, laten wij vre de sluiten, het spijt mij; ik zie zelf, dat ik schuld heb. Ik heb gisteren een domme streek uitgehaald en jou zonder reden gekrenkt. Wees nu maar niet boos en laten wij vrede sluiten." „Ach vadertje, Peter Andreïtsj!" antwoordde hij met een diepe zucht. „Ik ben boos op mezelf; ik heb zelf alle schuld. Hoe kon ik je ook alleen laten in die herberg! Maar hoe ging het? Het was een zondige gedachte: ik wilde de vrouw van de koster op zoeken, oude kennissen zien. Zo is het: een ongeluk ligt in een klein hoekje. Hoe kan ik nu Mijnheer en Mevrouw onder de ogen komen? Wat zullen zij zeggen als zij horen, dat hun kind drinkt en speelt?" Om de arme Sawelitsj te troosten gaf ik hem mijn woord, dat ik in het vervolg zonder zijn toestemming over geen enkele kopeke zou beschikken. Hij kwam langzamerhand tot rust, hoewel hij nog steeds nu en dan hoofd schuddend bij zichzelf bromde: „Hon derd roebel! Het is geen kleinigheid!" Ik naderde de plaats van mijn be stemming. Rondom mij strekten zich droefgeestige woestijnen uit, door kruist door heuvels en ravijnen. Alles was met sneeuw bedekt. De zon ging onder. De slede reed langs een nau we weg, of liever langs een spoor, dat door de boerensleden was ge baand. Plotseling tuurde de voerman ter zijde, eindelijk nam hij zijn muts af, keerde zich tot mij en zeide: „Heer, wilt u niet dat wij terug gaan?" „Waarom dat?" „Het weer is onbetrouwbaar: de wind komt een beetje opzetten; kijk eens, hoe hij de nieuwe sneeuw doet opwaaien!" „Wat hindert dat?" „Maar zie je dat daar?" De voer man wees met zijn zweep naar het oosten. „Ik zie niets, behalve de witte step pe en de heldere hemel." „Maar daar, daar! Dat wolkje!" Ik zag inderdaad aan de horizon een wit wolkje, dat ik eerst bijna voor een ver-afgelegen heuveltje had ge houden. De voerman legde mij uit, dat het wolkje een sneeuwstorm voorspelde. Ik had over de stormen in die streek veel gehoord en ik wist, dat er wel eens hele karavanen ingesneeuwd wa ren. Sawelitsj was het met de voer man eens en raadde aan tot de te rugkeer. Maar de wind scheen mij niet sterk; ik hoopte, nog tijdig de volgende pleisterplaats te bereiken en gaf het bevel om sneller te rijden. De voerman zette de paarden in draf, maar hij keek voortdurend naar het oosten. De paarden draafden flink. Intussen werd de wind van uur tot uur sterker. Het wolkje werd tot een wolkengevaarte, dat zwaar kwam op zetten, aangroeide en geleidelijk de hemel bedekte. Kleine sneeuwvlokjes vielen, en toen een dikke sneeuw. De wind huilde, hij groeide aan tot een storm. Alles verdween uit het ge zicht. „Nu heer", riep de voerman, „daar is het ongeluk. De storm!" (Wordt vervolgd) i 4' - >fi •4\ 1 - ,x y fr HET AMERIKAANSE CIRCUS Ringling Brothers, Bar- num and. Bailey, dat zich bescheiden „de grootste show op aarde" noemt, komt naar Nederland. Negen dagen lang zal het van 28 januari tot en met 5 februari voorstellingen geven in de grote Ahoyhal te Rotterdam, waarbij in drie maneges tegelijk wordt opgetreden. Om die drie pistes wordt dan nog een baan opgebouwd waarop onder meer wagen races gehouden kunnen worden en waar ook de figuratie een uitgebreid showballet, een legertje clowns en buitelaars haar kunnen zal tonen. Om deze monster-arena heen worden tribunes gebouwd voor ruim vijfduizend bezoekers. Voor het onderbrengen van de 190 artiesten en voor de stallen der dieren wordt de Glazen Zaal ingericht. Het circus brengt ook zijn eigen verlichtingsinstallaties mee, een com plete lichtfabriek met schijnwerpertorens, die als vuurtorens niet misstaan zouden. „DE GROOTSTE SHOW op aarde" is in Amerika een begrip op circusgebied. Op gericht in 1880 door het samengaan van twee wereldbefaamde showmen Phineas Barnum en James Bailey, heeft sindsdien onafgebroken tournees door de V.S. ge maakt waarbij ieder jaar een geheel nieuw programma, met louter „wereldnummers" geboden werd. Het begon met een klein aantal klasse-artiesten, aangevuld door „exotische" dieren een collectie abnorma liteiten als dikke dames, Siamese tweelin gen e.d. Maar „B en B" zagen er even min tegenop, hun publiek attracties van cultureel niveau op te dissen, zoals bij voorbeeld „de Zweedse nachtegaal" Jen ny Lind, een wereldberoemde zangeres, die folkloristische en zelfs klassieke liederen in de arena ten beste gaf. NA BARNUM'S dood in 1891 zette Bailey de onderneming voort. Hij kocht verschil lende Amerikaanse circussen op en ver beterde voortdurend zijn programma's. In 1897 laadde hij het hele circus in drie schépen en stak over naar Europa voor een tournee van vijf jaar. Na zijn te rugkeer in 1902 moest hij constateren, dat de concurrenten van zijn afwezigheid ge bruik gemaakt hadden om hun zaken uit te breiden en naam te maken. Bailey is deze slag nooit teboven gekomen en vijf jaar later liet hij zich uitkopen door de gebroeders Ringling, die door deze fusie eigenaars werden van 's werelds grootste circusonderneming. In 1929 kochten de Ringlings nog acht concurrenten op, waar onder John Robinson's Circus, het Wallace Circus en de beroemde Wild West Show van niemand minder dan Buffalo Bill. Sindsdien is Ringling Bros., Barnum and Bailey onbetwist de koning van het inter nationale circusbedrijf. IN AMERIKA floreert het concern als nooit tevoren, in Europa liggen de zaken 70. „Laat nu eens zien, vrind, waartoe de ongebruike lijke lenigheid dient waarmee de natuur u heeft uitge rust," sprak Joris Goedbloed aanmoedigend tot Blub. „Ge moogt u indenken, dat aan gene zijde van deze stalen deur zich een ongehoorde hoeveelheid uiterst smakelijke makreel bevindt; ja, zelfs louter schelvis lever zo ge wilt; want als we straks het geheimste ge heimgeheim in ons bezit hebben, is een smakelijk maal tje wel het minste wat ik u aan zal bieden. Van mij zal men later niet kunnen zeggen, dat ik rijk werd op de ruggen van de arbeiders; een Goedbloed heeft een hoog sociaal besef, dat zult ge merken!" Aldus aangemoe digd liet de gehoorzame Blub niets onbeproefd om de ingewikkelde sluitmechanismen van de oersterke kast te openen; zijn onvormvaste ledematen drongen er in door, zochten, duwden, drukten, prutsten en inder daad kondigde al spoedig een klikkend geluid aan dat hij succes had. De zware deur zwaaide langzaam open Maar wat er zichtbaar werd was geen berg geheime documenten, geen lijvige boekdelen met mys terieuze uitvindingen, geen modellen van modern wa pentuig. „Beilo!" prevelde Joris verbijsterd. „Hoe nu? De keldertrap? Of is het geheimste geheim misschien zó geheim dat het ondergronds is? Waakzaamheid is geboden; ik voel dat hier gevaren dreigen!" anders. In de Oude Wereld heeft het „beestenspul" namelijk, vooral sinds de tweede wereldoorlog, aanzienlijk aan popu lariteit ingeboet. De belangstelling van het publiek liep sterk terug en een groot aan tal circussen heeft de strijd om het be staan dan ook moeten staken. GEEN WONDER dus, dat de tegenwoor dige heerser van het Amerikaanse circus imperium, John Ringling North, lang ge wikt en gewogen heeft of hij al of niet een tournee in Europa zou maken. Maar tenslotte hakte hij de knoop door en in de zomer van vorig jaar trok hij met heel zijn hebben en houden naar Frankrijk, waar het monstercircus medio september in het Parijse Palais des Sports zijn pre mière gaf. De Europese was begonnen. In het raam van deze tournee komt het circus nu ook au grand complet naar de Rotter damse Ahoyhallen, de enige accommoda tie in ons land, die dit grote spektakel Galla Shawn, hier in een griezelige kop- stand op de trapeze, is een van de zestig luchtacrobaten uit het programma van Ringling, Barnum en Bailey's Europese tournee. kan herbergen. Met een aantal busonder nemingen zijn schikkingen getroffen voor het vervoer van circus-lustigen elders in ons land naar en van Rotterdam. Naar oude traditie zal het programma verzorgd worden door louter topartiesten. De groep luchtacrobaten alleen is zestig man sterk: een ware luchtvloot dus. Er zijn beroemde clowns, zeldzame staaltjes van dieren- dressuur en tal van andere attracties, al les omlijst door kleurrijke show-evenemen ten in geraffineerde montering. De toe gangsprijzen zijn voor een grand spec tacle van deze omvang redelijk: van 4,- tot 12,50. STOCKHOLM (TT) De „Svensk Film- industri", producente van de door Vilgot Sjoeman geregisseerde film „491" naar een verhaal van de jonge Zweedse schrij ver Lars Goerling, heeft bij de minister van Onderwijs protest aangetekend tegen de beslissing van de filmkeuringscom missie om geen vertoning van deze rol prent toe te staan. Drie van de keurders die zich tegen vertoning uitspraken waren dokters. Twee vrouwelijke commissieleden wilden genoegen nemen met enkele cou pures en een verbod voor kinderen onder de 15 jaar. De uiteindelijke afwijzing van de commissie werd gedaan, gezien de „combinatie van grove wreedheid en sexualiteit" welke in de film tot uiting komt. HET VERHAAL waarnaar de film is gemaakt gaat over sexuele uitspattingen onder een groep jeugdige misdadigers. De titel „491" refereert aan de uitspraak van Christus in antwoord op een vraag van Petrus (Matth. 18) dat men niet slechts zeven maal een aangedaan onrecht moet vergeven doch zeventig maal zeven keer (490). REGISSEUR SJOEMAN wees de be schuldiging dat zijn werkstuk een specu latie op de slechte smaak van het publiek zou zijn, van de hand. Hij zei dat het scenario ontsproten was aan desillusie en wanhoop. De rollen in de film worden gespeeld door amateurs, zes jongens en een meisje, een feit waarop door som mige critici met verontwaardiging werd gewezen. Van vele kanten echter werd de uitspraak van de keuringscommissie ge kritiseerd en zelfs gezegd dat het gehele keuringssysteem moest worden afge schaft. Brigade-generaal Kolonel F. C. Vrins van het wapen der genie is benoemd tot brigade-generaal voor de tijd dat hij de functie vervult van plaatsvervangend commandant van de ondersteuningsstrijd krachten. Na het protest van de filmmaatschappij is de kwestie nu in handen van de re gering. Naar verwachting minstens 5000 Neder landse jongeren van alle gezindten, in leeftijd variërend van 12 tot 24 jaar, zul len in de paasweek in 's-Hertogenbosch deelnemen aan „Jeugd Actief", een door de Bossche jeugdraad op touw gezette ac tie voor de ongeorganiseerde jeugd. „Jeugd actief" omvat 28 wedstrijden, concoursen en tournooien, zowel op kultureél gebied als op het terrein van sport en spel. Ook willen de organisatoren de jeugd met el kaar in contact brengen. In de kulturele sector staan op het pro gramma: een nationaal jeugdorgelcon- cours voor amateurs, dat op 2 en 3 april wordt gehouden, een concours voor gezins ensembles op het gebied van serieuze mu ziek en/of zang waaraan kinderen uit eenzelfde gezin, eventueel met een of bei de ouders, kunnen deelnemen, een natio nale wedstrijd „beeldende expressie". De deelnemers daaraan zullen in 's Her togenbosch werkstukken maken uit veel soortige materialen naar een drietal opge geven onderwerpen. Ook deelnemers aan de nationale jeugd fotowedstrijd krijgen deze zelfde onder werpen voorgeschreven, doch zij dienen hun foto's twee weken tevoren in te zen den. Andere punten uit het programma zijn: een nationaal jeugddansconcours voor ballroom-dansers op 30 maart, een natio naal jeugddrumbandconcours op zaterdag 4 april, voordrachtwedstrijden voor leer lingen van vierde klassen van middelbare scholen, wedstrijden in het bloemschikken voor meisjes van vormingsinstituten, een nationale jeugdpostzegeltentoonstelling in de hal van het stadhuis, sporttoernooien, rally's voor auto's, scooters en bromfiet sen en een nationaal concours hippiqu® voor pony's. De officiële opening van „Jeugd Actief" geschiedt op maandag 30 maart, tweed® paasdag, in de hal van het Bossche stad huis. De officiële sluiting is op zaterdag 4 april in de casino-schouwburg. Een zekere Talmadge R. Balser Wilmin- ton, Delaware (P.S.), is wegens roof ver oordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf en tien zweepslagen, die hij op 28 januari in ontvangst moet nemen. De gevangenis waar hij verblijft heeft een geselpaal maar de zweep is zoek. Gevangenisdirecteur Raymond W. Anderson zei, dat hij, als d® geseling doorgang moet vinden, een zweep zal moeten lenen. Anderson deelde mede, dat hij de zweep in 1960 ter hand heeft gesteld aan de toen malige directeur van het staatsgevangenis wezen, Chesley H. Looney en dat nie mand deze thans kan vinden. De advokaat van de veroordeelde heeft nu aan opper rechter Steward Lynch, die de geseling heeft gelast, verzocht, dit gedeelte van het vonnis te laten vervallen. STOCKHOLM (T.T.) „Wat is kunst"? Deze vraag is bij wijze van enquête voorgelegd aan de bezoekers van een schilderijententoonstelling in Boraes in Z.W.-Zweden. Het antwoord voldeed niet zo erg aan de verwachting van de organisatoren. Er was een hon derdtal schilderstukken „anoniem" op gehangen en het publiek moest zeggen wat naar zijn mening het waardevolste daarvan was. Velen lieten hun keuze val len op 'n zoetgekleurd waterverf-stukje van de hand van een vierjarig meisje en maar weinigen hielden het op een schilderstuk van Fernand Leger dat door deskundigen op een waarde van onge veer vijfduizend gulden was geschat.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 6