NW deelt bezorgdheid van de regering over de loonsituatie „Afwikkeling HSM zal worden bespoedigd wanneer de commissarissen verdwijnen" nnir ii tbnnnn i De BVD en De Beurs i/ ii i n o r i i/nu Drs. Roemers: Mei afschaffen van de grondprijsbeheersing begon ellende' HAV-Bank verwacht over '63 gelijke winst Bankierskantoor Staal weer 6 pet Samenwerking in de ijzerhandel Margarine in België duurder geworden Naessens bezocht Britse artsen Kort economisch nieuws SCHEEPVAARTBERICHTEN de anderen Oude land tegen nieuwe land: 1-1 „Medic Alert" begint op 1 maart met zijn werk Oecumenische diensten in de gebedsweek in Nijmegen Inbreker vroeg politie waarom men hem zocht MAANDAG 20 JANUARI 1964 7 NHM-directeur professor Renooij: Walgelijk ,BVD-gewroet' Terreur Galvao Aan deleiband Kop er af De voorzitter van het N.V.V., drs. D. Roemers, heeft zaterdag tijdens een kaderbijeenkomst in Amsterdam ver klaard, dat de leiding van het N.V.V. de bezorgdheid van de regering over de loonsituatie deelt. „In een aantal sec toren, zoals bij de beambten, houdt men zich vrij nauwkeurig aan het akkoord, dat bereikt werd in de Stichting van de Arbeid. In andere takken meent men daar evenwel flink boven uit te kunnen gaan. Tijdelijk kunnen we ons misschien een zeer hoog loonpeil veroorloven, maar op langere termijn zal de terugslag dan ongetwijfeld volgen", aldus drs, Roemers. Hij vond het niet prettig om als vak bondsbestuurder over een zeer grote loonsverhoging bezorgd te zijn, maar acht te het zijn plicht om op de gevaren die daaraan verbonden zijn te wijzen. De heer Roemers durfde nog volledig verantwoor- De voorlopige resultaten van de N. V. Levensverzekering-Mij. HAV Bank over 1963 tonen een sterke stijging in de pro- duktie van nieuwe levensverzekeringen. De bruto-produktie bedroeg ongeveer 300 miljoen tegen 239 miljoen in 1962. De netto-vooruitgang zal ruim 205 miljoen bedragen tegenover f 163 miljoen in 1962. Het verzekerde bestand is daarmee geste gen tot 1,66 miljard. De kosten vertoonden ook in 1963 een aanzienlijke stijging, waartegenover ook de rente-opbrengsten hoger waren. De sterfteresultaten zijn niet ongunstig on danks de nog steeds toenemende verlen ging van de levensduur, hetgeen vooral voor renteverzekeringen tot versterking van de reserves noopt. Gezien het voren staande mag over 1963 tenminste een ge lijke winst als over 1962 3,1 miljoen) verwacht worden. Bij de dochter-maat schappij de N.V. Assurantie Mij. Nieuwe HA V-Bank steeg het bruto-premie-niko- men van 7,5 miljoen met 20 pet. tot 9 miljoen De baten in 1963 van Bankierskantoor Staal en Co. N.V., die nauw samenwerkt met de firma F. Staal, zijn in 1963 ge stegen met circa twaalf percent tot 2.241.000. De kosten ondergingen daar entegen slechts een stijging van circa vier percent en kwamen uit op een totaal van 820.000 Deze volgens het jaarverslag gunstige ontwikkeling leidde tot een stij ging van het netto-resultaat met 197.000 tot 1.421.000. Voorgesteld wordt de re serve te verhogen tot 2,2 miljoen, een dividend-reserve te vormen van 150.000 en over 1963 een dividend uit te keren van zes percent (onveranderd) over het aan delenkapitaal van 1 miljoen. Het balans totaal steeg van 52,6 miljoen, tot f 75,8 miljoen. De ijzerhandelsfirma's A. Helders en Zonen N.V., Rotterdam en G. A. A. van de Wall en Co. N.V., Arnhem, hebben besloten een fusie aan te gaan onder voor behoud van goedkeuring door de weder zijdse aandeelhoudersvergaderingen. Daar de activiteiten van beide bedrijven vrij wel parallel lopen, zullen de belangen van beide vennootschappen op basis van gelijkheid worden ondergebracht in een naamloze vennootschap: Helders Van de Wall N.V., met vestigingen te Rotterdam en Arnhem. Met ingang van 27 januari a.s. zal de margarine in België duurder worden. De verhoging zal ongeveer 2.40 franc per kilo bedragen, dat komt overeen met ca 4,5 cent voor een pakje van een half pond. De prijsverhoging is dus ongeveer 7 8 pet. LONDEN (AFP) „Het lag niet in de bedoeling, dat mijn bezoek aan Groot- Brittannië van lange duur zou zijn. Mijn besprekingen met de medici hebben een goed verloop gehad. De specialisten heb ben zeer grote belangstelling aan de dag gelegd en wij zijn tot diep in de nacht bijeen geweest. Na een korte nachtrust hebben wij onze besprekingen de gehele zondag voortgezet", zo verklaarde de Franse „wonderdokter" Gaston Naessens zondagavond in Londen op de terugreis van Schotland naar Frankrijk. Hij heeft in Edinburgh gesproken met verscheidene Britse specialisten op het ge bied van leukamie en kankerbestrijding. Naessens zal niet ingaan op het aanbod van een Schotse zakenman voor financië le steun om zijn serum tegen leukamie te vervolmaken. AJACCIO (Corsica) (AP) De Franse nationale artsenraad heeft zondag dr. Louis Badetti uit Ajaccio verboden het omstreden serum van Naessens aan drie Schotse leukamieslachtoffers toe te die nen. Dr. Santonacci uit Ajaccio, de enige arts die tot dusverre het serum heeft wil len gebruiken, liet weten, dat hij reeds teveel patiënten heeft en niet nog meer kan aannemen. Naessens zelf kan het se rum niet toedienen omdat hij geen arts is. ding te nemen voor het akkoord, dat in de Stichting van de Arbeid is bereikt, maar stelde het succes daarvan afhankelijk van de discipline van de werkgevers. Over het prijsbeleid zei drs. Roemers, dat het de plicht van de regering is dat aan de door haar opgestelde richtlijnen de hand wordt gehouden. Dat betekent vol gens hem, dat het prijspeil, afgezien van de stijging van de grondstoffenprijzen, niet meer mag stijgen dan met de kosten van de vijf percent loonsverhoging, met ande re woorden: het prijspeil zou per produkt gemiddeld met niet meer dan drie a vier percent mogen stijgen. Aan stijgingen van grondstoffenprijzen op de wereldmarkt valt natuurlijk niets te doen en voor zover deze grondstoffen uit arme landen afkom stig zijn achtte de heer Roemers ze zelfs gunstig voor een betere verdeling van de welvaart in de wereld. Ten aanzien van prijsstijgingen ver oorzaakt door de Europese landbouwpoli tiek was hij voorzichtiger: slechts voor zover ze bijdragen tot de uitbreiding van het Europese perspectief kon hij zich voor stellen, dat de regering er voor moet wijken. Voorts zou de concurrentie volgens drs. Roemers bevorderd moeten worden, zou de verticale prijsbinding moeten verdwij nen en zouden de consumenten meer prijs bewust moeten worden. „Mochten de prijzen niettemin uit de hand lopen, dan kan geen vakbe weging en geen regering verhinderen, dat ook de lonen uit de hand gaan lopen", zo zei de N.V.V.-voorzitter. Hij verlangde overigens niet naar die si tuatie want dan zou de wal het schip keren. „Maar als de werkgevers geen discipline kunnen opbrengen, dan kan men dat van ons ook niet verlangen". De oorzaak van de huidige situatie zocht drs. Roemers bij het kabinet De Quay, dat de lonen volgens hem veel te lang op een laag peil heeft willen houden en daar door loonpolitiek gezien „de meest on waarachtige periode na 1945" gebracht heeft. „Oorzaak en noodzaak van de loon- en prijsoperatie liggen in sterke mate bij het kabinet De Quay", zo meende hij. De heer Roemers was daarom verbaasd dat oud-minister Zijlstra zich als het „ge weten van de natie" heeft opgeworpen. Het vorige kabinet heeft volgens de N.V.V.-voorzitter met het laten oplopen van de tantièmes, met het afschaffen van de grondprijsbeheersing en met het toe laten van huizenspeculaties, het psycholo gisch klimaat geschapen waarin de bui wel moest losbarsten. Drs. Roemers gaf toe, dat ook externe factoren hun invloed hebben doen gelden. Nederland moest zich bijvoorbeeld aanpassen aan Europese lo nen en prijzen. „Maar als we in Europa aan de kop gaan lopen", zo zei hij „is het tijd om bezorgd te worden". Na Nederland heeft ook Luxemburg de wens te kennen gegeven deel te nemen aan de bespre kingen die maandag in Brussel óver „Air Union" zullen worden gehouden. Deze vergadering wordt beschouwd als een voorbereiding voor een con ferentie op ministerieel niveau tussen de zes lan den, die waarschijnlijk op 15 februari eveneens in Brussel zal worden gehouden. De n.v. Hercules Powder Company zal de vol gende maand beginnen met de bouw van een nieuwe fabriek te Zwijndrecht voor de fabricage van in water oplosbare cellulose-produkten. In deze fabriek die in 't eerste kwartaal van 1965 in bedrijf zal worden gesteld, zal Hercules Natro- sol en „cellulose gum" gaan produceren. De goud- en zilvernoteringen zijn blijkens een opgave van H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaal- bedrijven n.v. in Amsterdam ongewijzigd geble ven. Van de informatiekoersen gouden munten geven alleen de tienjtes een wijziging te zien namelijk 31,50—33,00 29,60— 30,60). De Amerikaanse staalindustrie heeft in 1963 de grootste produktie behaald sinds 1957. De pro- duktie beliep 109.26 miljoen ton tegen 98.38 mil joen ton in 1962 In 1957 werd 112.71 miljoen ton staal geproduceerd. De Eindhovense carnavalsvereniging „De Volders" heeft zaterdagavond het feest van het elfjarig bestaan gevierd in Hotel Cocagne, waar de nieuwe Prins Carnaval werd ge kozen. De foto geeft een beeld van het geanimeerde feest. Op de voor grond de „Boerinnekes", op de tweede rij derde van links de oude prins en achter hem (in gestreept kostuum) de nieuwe prins. Aalsum pass. 18 Okinawa n. Kobe. Achilles 20 te Guayaquil verwacht. Acmaea 19 te Fredericia. Acteon 18 290 m. w. Walvisbaai n. Dui i Alamak 18 v. Marseille n. New York. Aldabi 19 te Hamburg n. Buenos Aires. Alcor 18 te Antweepen v. Barcelona. Alhena 18 te Rotterdam v. Buenos Aires. Alkaid 19 te Port Said v. Mobile. Alkmaar 20 te New York. Alnati 25 te Buenos Aires verw. v. Rotterdam. Alphacca 19 te Port Said v. Marseille. Ameland 19 te Acajutla. Amerskerk 20 te Calais. Ammon 20 rede Gonaives. Ampenan 17 v. Vancouver n. Callao. Amsteldijk 19 v. Rotterdam n. Londen. Amstelmeer 18 v. Adelaide n. Aden. Area 18 70 m. n.w. Cairns n. Wellington, z Arkeldijk 18 v. Rotterdam n. Amsterdam. Atys 18 v. Punta Del Gada n. Curasao. Baarn 19 rede Port of Spain. Banggai pass 18 Gibraltar n. Tripoli. Beninkust 21 te Dakar verwacht. Bintang 18 v. Singapore n. Hongkong. Blitar pass. 18 K: St. Vincent n. Dninkerken. Caltex Delfzijl 18 12 m. n. Sch.m.koog n. R'dam. Caltex Eindhoven 19 v. Aruba n. Rotterdam. Caltex Gorinchem 19 te Kopenhagen v. Holtenau Caltex Madrid 19 te Rotterdam. Caltex Nederland 18 33 m. n.w. Bizerta n. Sidon. Calt. Utrecht 18 210 m. o.z.o. Malta n. Avonmth. Camerounkust 18 te Tema v. Takoradi. Castor 20 v. Bremen n. Hamburg. Celebes 19 te Napels. Ceres 19 v. Antofagasta n. Valparaiso. Charis 18 8 m. z.z.w. Dover n. Cork. Cinulia 19 te Curagao. Congokust pass. 18 Las Palmas n. Le Havre. Dahomeykust 18 v. Hamburg n. Antwerpen. Dinteldijk 18 v. Rotterdam n. San Francisco. Diogenes 20 te Le Havre. Dorestad 20 v. Rotterdam n, Thameshaven. Eos 18 v. Antwerpen n. Amsterdam. Esso Den Haag 18 v. Rotterdam n. Banias. Forest Town 18 v. Venetië n. Tripoli. Friesland KRL 20 te Los Angeles. Ganymedes 19 v. Chimbote n. Paita. Graveland 19 te Tenerife v. Amsterdam. Gulf Hansa ten anker Suez. Gulf Hollander 18 4 5m. z.o. Muscat n. Suez. Gulf Swede pass. 20 Malta n. Gibraltar. Helicon 18 v. Corinto n. Balboa. Ittersum 19 te New Orleans. Jacob Verolme 18 v. Cartagena n. Mollendo. Jason 18 360 m. n.o. Azoren n. Paramaribo. Kalydon 19 te Liverpool. Katsedijk 18 v. Brownsville n. New Orleans. Kelletia 19 te Hamble. Kenia 18 300 m. w.z.w. Landsend n. Curagao. Kerkedijk 18 te Antwerpen. Khasiella 19 v. Providence n. Curagao. Kinderdijk 18 v. Rotterdam n. Miami. Korendijk 18 v. Antwerpen n. Hamburg. Paardehaar. Dieven hebben in Rotter dam uit een loods aan de Binnenhaven negen kisten met rollen paardemanen en vier kisten met rollen paardestaarthaar ge stolen. De waarde van het gestolene, dat afkomstig is uit Argentinië, bedraagt 13.000. Het is nog niet bekend of het voorstel van de heer W. C. Posthumus Meyjes in Laren aan aandeelhouders (zie onze editie van zaterdag jl.) inderdaad aan de agenda van de tweede buitengewone vergadering van de Haarlemsche Scheepsbouw Maat schappij (H.S.M.) op 29 januari zal worden toegevoegd. Het rapport van een wetenschappe lijke commissie over de B.V.D. is door minister Toxopeus onwetenschappelijk genoemd. Hij meent dat het rapport vol onjuistheden staat. In DE TELEGRAAF wordt hierop nader ingegaan. Het blad meent dat er wel nimmer een geheel bevredigende oplossing zal kunnen wor den gevonden, maar dat de gang van zaken, zoals deze zich nu heeft ontwik keld, in elk geval zeer onbevredigend is. „Wanneer een sollicitant voor een over heidsfunctie afgewezen wordt op grond van een BVD-rapport, dan verneemt hij deze oorzaak niet. Het is ook niet bekend, in hoeverre een minister of een bevoegde ambtenaar bij zijn beslissing over een be noeming op een BVD-rapport steunt. Dit zal geval voor geval ook wel verschillend zijn en afhankelijk zijn van de instelling van de minister of van de betrokken amb tenaar. Het gevaar bestaat dat de Bin nenlandse Veiligheidsdienst, deze slecht controleerbare instantie, een veel te grote invloed krijgt bij het benoemingsbeleid in de overheidssfeer. Er kunnen zeker maatregelen genomen worden om deze situatie te verbeteren. Zo zou men als stelregel kunnen aanhouden dat iedere sollicitant, over wie een min der gunstig BVD-rapport is uitgebracht, hiervan bericht krijgt. Hij zou dan hier tegen in beroep kunnen gaan, bijvoorbeeld bij een onafhankelijke instantie als de Tweede Kamercommissie voor zaken van de Binnenlandse Veiligheidsdienst." Merkwaardig is hierbij, dat de weten schappelijke commissie juist bedenkingen had tegen deze Tweede Kamercommissie, omdat deze bestaat uit mannen van de grote partijen. In de FRIESE KOERIER wordt zeer uit drukkelijk stelling genomen, 't Blad vindt dat de zin „Wanneer men moet afgaan op de ervaringen van hen die weieens door de BVD zijn benaderd voor het geven van inlichtingen kan men zich niet onttrekken aan een gevoel van onbehagen" wel heel voorzichtig is. „Wie dat wel eens heeft meegemaakt walgt er van. Op allerlei manieren pro beert de een de ander tot verklikker te ma ken. Maar even walgelijk is de wijze van informatie verzamelen zelf. Daarover staat in het rapport niets." Het blad schrijft dat voor de BVD de wereld bestaat uit „betrouwbaren" en onbetrouwbaren". „Dit is de gemakkelijke tweedeling, waarvan het verraad het hebben moet om een goed geweten te houden. De „onbe trouwbaren" zijn „onbetrouwbaar", om dat zij dat zijn. Het staat vast, dat zij dat zijn. Iemand is er, die dat zegt. Wie het is die dat zegt doet er niet toe voor wie aan het werk is. Het is zo, uit. Betrouwbaar zijn de confessionelen en de zwijgers. Onbetrouwbaar de communis ten, de PSP-ers, de linkse socialisten (daar bij inbegrepen een groot aantal leden van de P.v.d.A.) plus de ongrijpbare catego rie der non-conformisten, der mensen die anders denken dan de meesten en die daarom onbetrouwbaar zijn, niet zo bere kenbaar als de rest". Het blad meent dat de commissie een belangrijke bijdrage heeft geleverd voor de strijd tegen onsmakelijkheden. Zo denkt vanzelfsprekend ook DE WAARHEID er over. Dit blad schrijft: „Hoewel het B.V.D.-gewroet in het diepste duister geschiedt, wordt de sfeer op universiteiten, onderwijs- en wetenschap pelijke instellingen er door verpest. In een land, waar de hoogwaardigheidsbekle ders de mond vol hebben over „vrijheid van wetenschap" blijkt de wetenschap on vrij te zijn en aan politiebanden gelegd te worden. Hoeveel schade is er door dit B.V.D.-optreden al niet toegebracht aan de ontwikkeling van onderwijs en weten schap?" In DE DERDE WEG wordt gemeld dat in Duitsland een handboek voor geweldloze acties is verschenen, en worden de „weer loosheid beoefende demonstranten" tegen over de politie in bescherming genomen. U begrijpt het al: het gaat nog even over de NATO-taptoe. TROUW zegt nu, dat het niet gaat om het al dan niet met kracht optreden te gen geweldlozen, maar om het al of niet met kracht optreden tegen ordeverstoring en ordeverstoorders. „In gevallen als deze is het verschil tussen de methode van het geweld en de methode van de geweldloosheid niet zo heel groot. Want bij beide methoden ont staat er verstoring van de orde. En ook bij de geweldloosheid wordt er fysieke kracht aangewend om de orde te versto ren. Als demonstranten op straat gaan liggen en zo de normale gang van zaken op straat hinderen en onmogelijk maken dan is dat een ordeverstoring die door fy sieke kracht opzettelijk ontketend wordt". In elk geval een commentaar, dat tot uitgebreide discussies aanleiding zou kun nen zijn over: „gebruikt men fysieke kracht als men ligt, of schakelt men zijn krachten juist uit?" Trouw noemt het in elk geval een „terreuruitoefening door een minderheid". Henrique Galvao zou waarschijnlijk heel anders denken over de demonstratie tegen het Portugese fascisme. In dit verband is het interessant te lezen wat het orgaan van de GROTER NEDERLAND ACTIE over deze Portugese opstandeling (het blad schrijft „rebellenleider") zegt: „Henrique Galvao, die begin 1961 het Portugese passagiersschip „Santa Maria" kaapte, is op 9 december 1963 in New York aangekomen, waar hij toestemming kreeg de Verenigde Naties toe te spreken om getuigenisverklaringen af te leggen over de Portugese gebieden. Staat er niet ergens in het Statuut van de Verenigde Naties, dat dat lichaam zich niet mag mengen in de binnenlandse aangelegenhe den van andere staten? De Portugese kaperkapitein, die door de Portugese regering bij verstek veroordeeld was tot 24 jaar gevangenisstraf, beschul digd van moord en zeeroverij, omdat een lid van de bemanning van de „Santa Maria" op het schip is gedood, had van de Verenigde Staten een visum gekregen voor een reis naar New York. Waar nu dus een kaperkapitein, be schuldigd en veroordeeld van zeeroverij en moord, de gelegenheid krijgt om in de Verenigde Naties een spreekbeurt te ver vullen is het prestige van deze volkeren gemeenschap tot op zo'n laag pei gedaald, dat aan dit Instituut niet de minste waar de meer kan worden gehecht". „ln de levenshouding van het Neder landse volk is een ernstige verandering ten kwade ingetreden, iets, dat verre van gunstig is voor het belang van land en volk, maar ook schadelijk is voor ons prestige in het buitenland. Nederland is afgezakt tot een mogendheid, waarmee geen rekening meer gehouden wordt. Van de zo geroemde traditionele degelijkheid en arbeidzaamheid van de Nederlander is thans geen sprake meer. In de plaats daarvan toont de Nederlandse staatsbur ger zich volkomen passief en onverschil lig, zonder enig gevoel van verantwoorde lijkheid met een aversie voor de arbeid, gepaard aan een gemis aan gehechtheid aan de meest voor de hand liggende le venswaarden, van fatsoen, eer en geweten, waarbij alleen het geldelijk en materieel gewin nog een grote rol speelt. De Neder lander is zichzelf niet meer. Hij is ge hypnotiseerd, loopt aan de leiband en staat onder de invloed van ongewenste groepe ringen in het volk, dat hem net zo lang in de greep houdt, tot hij murw is en zich overgeeft". Dat Nederland in het buitenland niet meer mee telt lijkt ietwat overdreven. We hebben Sjoukje toch nog? Of bedoelt men met „prestige" „export", juist zoals Mo rele Herbewapening. En wie zouden die ongewenste groeperingen zijn? Dezelfde, die de B.V.D. ongewenst vindt? In de ARNHEMSE COURANT had een ingezonden stukken-schrijver een goed idee voor het afdanken van dergelijke on gewenste groeperingen. Wat betreft de door hem ongewenst geachte VARA for muleert deze meneer Jacobs uit Vierhou ten het kort en krachtig: „Kop er af." Het ging natuurlijk over de „Beeldreli gie" en we willen u de gehele brief toch niet onthouden „Christenen in Nederland! De Vara heeft gespot met God en Ge bod en Gebed. De Vara heeft de wetten der betamelijkheid aan haar laars gelapt Dat is gebeurd met uw geld. Kunt u dat voor God en uw geweten verant woorden? Laat u God bespotten met uw geld? Het kijkgeld, dat de overheid van u eist, niet verzoekt. Heeft de overheid, die derhalve de verantwoordelijkheid draagt voor de besteding van uw geld, ingegrepen? Heeft de minister van O. K. en W., die erkend heeft de uitzending te hebben gezienstante pede ingegrepen? Er wordt in Den Haag „vergaderd" en men zal nog wel meer „vergaderen". Waarom? Wat moet er dan wèl gebeuren, alvorens de regering ingrijpt? Men wil ons „van onze lange tenen afhelpen." Wel, wel! Wij willen de Vara „van haar kop afhelpen." En God doe het ons gelukken. Wij eisen verzoeken niet van de regering: schorsing van de Vara voor de televisie, Christenen in Nederland, van welke con fessie gij zjjt: Op! Eist!" Altijd weer heerlijke lectuur, deze ver menging van christelijke verontwaardi ging en zorg voor de portemonnee. De president-commissaris, de heer H. A. H. Sijthoff, verbleef de vorige week in de Verenigde Staten en de andere com missaris, de heer C. W. Brand, zou in een commentaar op de vergadering van donderdag jl. hebben verklaard, dat hij reeds drie maanden geleden zijn ontslag heeft aangeboden, omdat hij het er nooit mee eens is geweest dat de vorige direc teur, de heer B. M. Vlielander Hein, ont slag heeft genomen. „Dat had de verga dering eerst moeten behandelen", aldus de heer Brand. Hij zei voorts, dat de Nederlandsche Handel Maatschappij „de kraan voorbarig heeft dichtgedraaid". Prof. dr. D. C. Renooij, directeur van de Nederlandsche Handel Maatschappij, die donderdag als bekend door de ver gadering van de H S.M. is gekozen tot voorzitter, verklaarde naar aanleiding van het verzoek van de heer Posthumes Meyjes om de heren Sijthoff en Brand oneervol ontslag te verlenen, dat er nog geen juri dische zekerheid bestaat of dit voorstel in behandeling kan worden genomen. De mogelijkheden daartoe worden onderzocht. Hij meende overigens dat als de commis sarissen hun taak neer zouden leggen, de gehele verdere afwikkeling vergemakke lijkt zou worden. Het „oude land" van Vollenhove heeft wraak genomen op het „nieuwe land" van de Noord-Oostpolder voor de roof van het oude Blankenhammer kanon in de oudejaarsnacht door knapen uit Luttelgeest. Sinds zaterdag vroeg prijkt name lijk op de Blankenhammer dijk een van de vier monumentale beelden, die herinneren aan de overwinning op het water en die thuishoren op de deel in Emmeloord. Een verras sende wending in deze zaak, die door Emmeloord zelf in de hand is gewerkt. De leeuwen hebben namelijk altijd vast gestaan op een sokkel. Deze week zijn ze losgekapt om verplaatst te worden en de daders hebben daarvan geprofiteerd. De Nederlandse „Medic Alert" een niet-commerciële stichting, waarvan de op- richtingsacte eind 1963 in Utrecht is ge passeerd gaat 1 maart beginnen met zijn werkzaamheden. De „Medic Alert", welke is opgericht als zusterorganisatie van de gelijknamige Amerikaanse organisatie, stelt zich ten doel personen bij wier medi sche behandeling rekening moet worden gehouden met bijzondere factoren, een armband of halsketting met embleem en inscriptie te verschaffen, die hen als zo danig kenbaar maakt. Dit kan voor de be trokkenen, wanneer hun een ongeval over komt of indien om andere reden snel me disch ingrijpen noodzakelijk is, van levens belang zijn. In aanmerking komen vier groepen personen: Zij, die overgevoelig zijn voor bepaalde geneesmiddelen zoals sera, peni cilline, sulfapreparaten enz.; patiënten, die met anti-stollingsmiddelen worden be handeld; lijders aan chronische aandoe ningen, die speciale middelen nodig heb ben (suikerziekte, vallende ziekte, astma e.d.) en mensen, die veel onderweg zijn en hun bloedgroep graag „bij zich dragen". Betrokkenen zullen worden ingeschre ven zijn in het „Medic Alert"-register, dat zich bevindt in het Rode-Kruisziekenhuis in Den Haag, (telefoon 614761). Op dit nummer zal iedere arts, die een „MA"- patiënt na een ongeval ter behandeling krijgt, nadere inlichtingen kunnen verkrij gen. Voorzitter van de Nederlandse „Medic Alert" is jhr. dr. W. Quarles van Ufford te Utrecht. Kosicia 19 te Berre. Kossmatella 18 v. Ango Ango n. Lagos. Kreeft 18 v. Rotterdam n. Narvik. Laarderkerk 19 te Genua. Ladon 19 te Georgetown. Lelykerk 18 v. Rotterdam, 19 te Londen. Maasdam verm. 24 v. Rotterdam n. New York. Maashaven 18 te Bremen. Mariekerk 18 v. Bremen n. Hamburg. Meerkerk 18 te Bedibunder. Memnon 18 v. Kp. Haitien n. Turks eiland. Mentor 18 v. Algiers n. Piraeus. Mississippilloyd 20 te Tripoli. Mohamed Reza Shah 18 te Oslo. Muiderkerk 18 v. Dubai n. Das eiland. Munttoren 18 v. Las Palmas n. Bonny. Mijdrecht 18 v. Kawasaki n. Perzische Golf. Naess Commander 18 120 m. v.Aden n. Suez. Naess Lion 19 v. Paulsboro n. El Palito. Naess Tiger 18 50 m. n.w. Tunis n. Rotterdam. Neder-Eems 21 te Napels verwacht. Neder-Elbe 18 v. Cristobal n. New Orleans. Neder-Rhone 18 rede Beyrouth. Nieuw Amsterdam, cruisse, 21 te St. Thomei. Noordwijk 18 rede Freetown n. Pepel. Nushaba 19 te Rotterdam. Nijkerk 20 te Aden. Ondina 18 80 m. n.w. Lissabon n. Rotterdam. Oostkerk 19 te Rotterdam. Oranje 20 te Kingston n. Port Everglades. Oranjefontein verm. 25 v. A'dam n. L. Marques. Oranje Nassau 20 te Barbados, 25 te Curagao. Oranjestad 21 te Paramaribo, 23 te Georgetown. Pacaya 19 te Callao v. Talara. Parthenon 19 te La Guaira. Pericles 19 te Barahona. Philippia 18 dwars Kp. St. Vincent n. Mena. Pieter S. 18 v. Rotterdam n. Swansea. Poseidon 18 v. New York n. Santo Domingo. Prins Frederik Hendrik 18 ten anker Burriana. Prins der NederL 27 te A'dam verw. v. P. Limon. Prinses Margriet 20 te Rotterdam verwacht. Radja 19 te Singapore. Randfontein 20 te Durban, 29 te Kaapstad. Rossum 18 280 m. n.o. Guadeloupe n. Aruba. Rotte 20 v. Kingston n.. New Orleans. Rotterdam 21 te New York verwacht. Rijndam verm. 20 v. New York n. Rotterdam. Saloum 18 v. Rouaan n. Dakar. Scherpendrecht 18 v. Hongkong n. Yokohama. Sirrah 18 v. Douala n. Ascension. Slamat 18 te Rotterdam. Socrates 18 te Bonaire v. Aruba. Spaarnekerk 20 v. Nagoya n. Kobe. Stad Alkmaar 19 te Palermo. Statendam 22 te New York verwacht. Steenkerk 18 v. Rotterdam n. Sydney. Straat Banka 19 te Lourenco Marques. Straat Chatham 18 te Port Harcourt. Straat Clement 18 v. Sydney n. Melbourne. Straat Frazer 19 te Port Elisabeth. Streefkerk pass. 18 Ouessant n. Antwerpen. Tegelberg 18 v. Pusan n. Okinawa. Tero 18 v. Rio de Janeiro n. Rio Grande do Sul. Themis 18 v. New Orleans n. Maracaibo. Thuredrecht 18 v. Augusta n. Newark. Tjikampek 18 v. Beira n. Dar es Salaam. Tjitjalengka 19 v. East-London n. Durban. Utrecht 20 te Bombay verwacht. Van Cloon 20 te Hongkong verwacht. Vasum 20 te Mamonal verwwacht v. Boston. Videna 19 op Elbe v. Mamonal. Vitrea 18 160 m. n.w. Cochin n. Kikuma. Vlieland 19 te Singapore. Westerdam 20 te New York verwacht. Willem Ruys 22 te Singapore n. Melbourne. Willemstad verm. 24 v. A'dam n. Georgetown. Zafra 18 10 m z. Kuria Muria n. Lavera. KLEINE VAART Anna Broere 18 te Dudgeon n. Rotterdam. Anna Christina 18 ten anker rede Paranagua. Appingedam 17 te Barfleur n. Lissabon. Audacia 18 dwars Goeree n. Bremen. Aerdenhout 18 te Sandetti n. Mantyluoto. Borculo 18 dwars Casquets n. Rouaan. Comelis Broere 18 in Skagerrak n. Middlesbor. Delftdijk 18 v. Londen n Kingslynn. Flevo 18 60 m z. Ushant n. Bilybao. Frans Böhmer pass. 18 Terschell.bank n. A'dam. Heemskerk 17 t. anker rede Le Havre n. Rouaan. Huybergen 18 v. Tanger n. Barcelona. Kaap Falga 17 v. Delfzijl n. Skutskaer. Lifana 18 te Oporto n. Huil. Maasbergen 18 dw. Forth of Forth n. Huil. Oranjepolder 18 op Thames n. Rotterdam. Philetas 18 50 m. n.o. Gedserrif n. Amsterdam. Sandenburgh pass. 18 Goeree n. Amsterdam. Sporonia 18 te Sandetti n. Cork. Strabo 18 140 m. w. Haifa n. Malta. Taras 18 te Genua v. Livorno. Triton 18 dwars Folkestone n. Amsterdam. Vrijburgh 18 dwars Beachyhead n. Casablanca. Voor het eerst in de geschiedenis heb ben in Nijmegen een dominee en een pas toor samen op de kansel gestaan. Ds. N. R. Hefting en pastoor H. M. J. Ged- den leidden in de volle Nederlandse her vormde Opstandingskerk beurtelings een dienst, waarin de nadruk viel op de een heid der christenen van alle kerkelijke richtingen. Het aangrijpendste deel van deze oecu menische samenkomst was de „dienst der gebeden". Om beurten werd in deze dienst door de dominee en de priester gebeden en schuld beleden, waarop door alle aan wezigen telkens hardop werd geantwoord. Dit gemeenschappelijk gebed werd beslo ten met het samen bidden van het Onze Vader. Met samenzang en zegen werd de ze dienst van protestanten en katholieken besloten. In de preek werd er de nadruk op ge legd, dat een dienst als deze tot voor kort beslist onmogelijk zou zijn geweest, doch dat de liefdegeest van Christus door de kerkmuren is heen gebroken. In de dit weekeinde begonnen interna tionale „week der gebeden" worden in Nijmegen acht van dergelijke diensten ge houden, steeds afwisselend in katholieke en protestantse kerken. Na zaterdagmiddag nog vier inbraken te hebben gepleegd, waarbij hij ongeveer elfhonderd gulden buit maakte, is een 21- jarige bouwvakarbeider uit Maastricht za terdagavond door de politie van de Lim burgse hoofdstad gearresteerd. De politie had de man al van vele in braken met diefstal verdacht en zij had, hoewel vergeefs, voor zijn woning gepost. De man was hierover zaterdagavond op het politiebureau verontwaardigd komen doen. „Waarom zoeken jullie mij?" had hij gevraagd. Men heeft hem toen gelijk maar ondervraagd. Aanvankelijk bleef hij ontkennen, maar zondagmiddag, tijdens voortgezet verhoor, viel hij door de mand. Hij bekende vijftien inbraken, waarbij de buit varieerde van vijfendertig tot ze venhonderd gulden. Soms maakte hij ge bruik van een valse sleutel, zoals bij een inbraak in Maastricht, waarbij hij vierhon derd gulden buit maakte, soms verschafte hij zich toegang door een deur in te trap pen, zoals in Heer, waar hij overigens een brandkast aantrof, die hij niet vermocht te openen. Pogingen om de brandkast uit de muur te wrikken, mislukten. De man wordt vandaag door de recher che van de rijkspolitie verhoord in ver band met de inbraken, die hij zegt ook bui ten Maastricht (in totaal vier in Heer, Heerlen en Amby) te hebben gepleegd. In Maastricht brak hij elf keer in. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U546 546 Hoogovens Kon. Olie186,80—187 187,10 Philips 161,30—161,70 161,80 Unilever 149,20—149,50 149,70 K.L.M65 gl

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7