President Johnson verklaart de oorlog aan de armoede Bezuiniging begint bij het Witte Huis in Washington Prijsstop voor wollen dekens en breiwol HET WEER mmm Geef minder kredieten Tanganyika-incident is Londen nog duister Vissers gaan ander werk zoeken Tweede verdachte van moord in Nijmegen aangehouden Boete voor voeren van kerstboom in auto p „Kerkentocht" van Bavo naar Zestienjarige dief van 250 horloges gepakt Geheimzinnige waas om Zwolsman ponton Minder voor defensie Eis tot 35-urige werkweek afgewezen pa™at( dat de wereld ooit gekend heeft. éeeWWéeforeyou êuy! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES In Scheveningen Minder voor buitenland Morgenmiddag dooi 11 'Sm - M Het woord is aan Portret van Duncan Sandys pagina 4 Landbouwtentoonstelling pagina 4 Moordenaar van „Amersfoort" staat terecht pagina 3 In de krant van heden: Dr. Holtrop tot banken mmim "9 6-04 49e JAARGANG NUMMER 65 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 21 JANUARI 1964 Verschijnt dagelijks beh op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Hoofdredacteur: Simon Koster WASHINGTON (Reuter). President Johnson heeft gezegd, dat het eerste jaar van de oorlog tegen de ai-moede in de Verenigde Staten een bedrag van 300 miljoen dollar zal vergen. Het Witte Huis maakte later bekend, dat Johnson begin volgende maand een speciale boodschap aan het Congres zal zenden waarin de voorstellen voor de strijd tegen de armoede zijn vervat. De president wil met de bezuiniging in de regeringsuitgaven zelf het voorbeeld geven en tracht, het bedrag dat voor de elektrische verlichting van het Witte Huis wordt uitgetrokken te laten besnoeien. Dit is een bedrag van enkele duizenden dollars per maand. Johnson zei maandagavond tot een groep ambtenaren van het be grotingsbureau, dat zij alle onnodige uitgaven op alle regeringsdepartementen, ook het Witte Huis, moeten laten schrappen. I onderzoek en ontwikkeling van het depar tement van Volksgezondheid, Onderwijs en Volkswelzijn met meer dan 42 miljoen dollar (151 miljoen gulden) tot bijna 800 miljoen dollar (2,88 miljard gulden). Een groot deel van de uitbreiding is bestemd I voor geesteszieken en achterlijken. Volgend jaar zomer 1965 zullen dertien I apollo-ruimtevaartuigen in produktie zijn. Verder omvat de begroting bijdragen aan een onbemande raketvlucht naar Mars, weersatellieten, communicatiesatellieten, Gemini-vluchten voor twee personen als voorbereiding van maanvluchten, rendez- vous-vluchten in de ruimte en ruimtemis- sies tot een lengte van veertien dagen. Johnson stelt voor 1,1 miljard dollar (3,96 miljard gulden) te besparen op de fensie in het komende belastingjaar, maar de Verenigde Staten toch uit te rusten ,met het meest formidabele defensie-ap- (Van onze correspondent) WASHINGTON Wat in het econo misch rapport van president Lyndon John- lon vooral opvalt is de paradox in de Amerikaanse samenleving. Enerzijds con stateert de president in het rapport de in 1963 gegroeide economische welvaart en spreekt h(j de verwachting uit dat de groei zich in 1964 zal voortzetten en an derzijds legt hjj een vinger op de armoe de en de ontberingen van een vijfde deel van het Amerikaanse volk; 35 miljoen mannen, vrouwen en kinderen hadden een gemiddeld hoofdelijk inkomen van 590 dol lar in 1962 terwijl tegelijkertijd het gemid deld hoofdelijk inkomen van het hele volk 1900 dollar bedroeg. De president herhaalt daarom zijn oorlogsverklaring aan de ar moede. Het bruto nationaal produkt is gestegen tot jaarlijks een bedrag van 600 miljard dollar, maar desondanks heeft de werk loosheid voortgeduurd. Dat meer dan 70 miljoen Amerikanen aan het arbeidsleven deelnemen is een schrale troos voor de meer dan 5 miljoen werklozen. Overigens acht men hier de cijfers van de welvaart indrukwekkend. De industriële opbrengst is in 1963 gestegen met 23 pet, het persoonlijk inkomen met 17, de be drijfswinsten zijn gestegen met 44 percent. Het totaal inkomen van de Amerikanen na aftrek van de belasting bleek 16 percent hoger te liggen. Het gezinsinkomen lag 8 percent hoger. Maar de president legt de nadruk op de noodzaak de economische bedrijvigheid te stimuleren, waardoor de werkgelegenheid uitbreidt. Niet alleen de groei van de bevolking maar de uitwerking van de zich snel ont wikkelende automatisering moet worden opgevangen. De presiden -wijst, zoals ook zijn voorganger John F. Kennedy deed, de eis van de vakbeweging voor een 35-urige werkweek af. Hij ziet daarin geen oplos sing voor de werkloosheid. Wel aanvaard is het verlangen van de vakbeweging, dat de beloning voor overwerk wettelijk aan zienlijk wordt verhoogd, om daardoor de aanstelling van nieuwe arbeidskrachten In de hand te werken en het buitensporig vele overwerk van nu wordt tegengegaan. Dit stuit op verzet van de zijde van de werkgevers. De verbetering van het onderwijs en de vakopleiding door het geven van regerings- subsidies wordt door de vakbeweging toe gejuicht want daardoor krijgen vooral vele negers gelegenheid zich te bekwamen en Op de nieuwe begroting voor het jaar dat 1 juli begint beveelt hij het Congres beter bezoldigde werkzaamheden te ver- I aan voor militaire uitgaven een bedrag uit werven. Onder de negers is de werkloos- te trekken van 51,2 miljard dollar (184,32 heid en de ellende nu het grootst. Zij miljard gulden) tegen geschatte uitgaven staan ver bij de blanken achter. voor dit jaar van 52,3 miljard dollar (188,28 Overigens staat de algemene belasting- miljard gulden), verlaging in het programma van de pre- De militaire mankracht zal verminderen sident voorop. Hij ziet daarin het belang- I van 2.687.000 man voor het lopende jaar rijkste middel om de economische bedrij- I tot 2.681.000 man voor het volgende. Maar vigheid te stimuleren. Hij wijst verder op de uitgaven voor militair personeel zullen de noodzaak tot handelsuitbreiding en hoopt stijgen van 14,18 miljard dollar (51.04 mil- op een gunstige uitwerking van de Ken- I jard gulden) tot 14,66 miljard dollar (52,77 nedy-ronde-onderhandelingen met de han- I miljard gulden) voor het grootste deel ten delspartners. Op het thuisfront wil de pre- I gevolge van de voorgestelde soldijverho- sident de minimum loonwet uitbreiden tot I gingen voor actief en gepensioneerd per- 21/! miljoen arbeiders die er nu niet on- I soneel. Het burgerpersoneel zal bij de der vallen. strijdkrachten verminderd worden met Hij wil verder de armoede bestrijden 117.000 man. Orders voor nieuwe projectie- door een verbetering van de werkloos-1 'en, schepen en andere wapens voor de heidsuitkeringen. De algemene indruk in strategische strijdkrachten zullen in het Washington is dat de belastingverlaging volgende belastingjaar sterk verminderd vrij snel een voldongen feit zal zijn maar worden. Het totaal zal besnoeid worden dat de andere onderdelen van het presiden-I (net ongeveer 2 miljard dollar (7.2 mil- tiële programma een langdurig en moei- Jafd gulden) tot 5,3 miljard dollar (19.08 zaam politiek karwei zal worden. I miljard gulden). Minister Andriessen (Econ. Zaken) zal nog deze week een prijsstop afkondigen voor wollen dekens en breiwol. De bedoe ling van deze maatregel is een einde te maken aan de prijsstijgingen in deze sec tor. Als gevolg van de zeer vaste tendens op de wolmarkten zijn de afgelopen we ken de prijzen voor wollen dekens over het algemeen met ruim 20 percent geste gen. Het ziet er naar uit dat de minis ter meent dat deze prijsstijging niet ge heel door de hogere grondstoffenprijzen wordt gerechtvaardigd. BARTEUORISSTR™ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 De erkende werknemersorganisaties voor Johnson vraagt het Congres 3,4 miljard I dollar (12,24 miljard gulden) voor hulp aan het buitenland voor het volgend be lastingjaar, het laagste bedrag dat een president vraagt sedert het programma na de oorlog begon met het Marshall-plan. I de visserij hebben bij hun leden in Sche- Het bedrag dat Johnson vraagt ligt on- veningen een brief laten thuisbezorgen geveer 1,5 miljard dollar (5,4 miljard gul- waarin deze worden opgewekt het werk te den) lager dan het oorspronkelijke ver-1 hervatten. Naar men van de kant van zoek van Kennedy van een jaar geleden. deze organisaties meedeelde heeft het maandag bij hun Scheveningse kantoor- De president vraagt meer dan 15 mil-1 tjes stormgelopen van vissers die wel jard dollar (54 miljard gulden) voor de graag weer aan het werk wilden maar wetenschap, onder meer voor de beman- niet durfden. Ze wilden niet door de poli- de maanreis en voor een onderzoek naar tie aan boord worden gebracht en zagen de raadselen rond leven en gezondheid, ook op tegen ruzies op zee. Hij verlangt: Gistermorgen zijn een schipper van een 1. Meer dan vijf miljard (18 miljard Scheveningse'logger en zijn bemanning, gulden) voor de nationale dienst voor die per trein naar IJmuiden wilden reizen lucht- en ruimtevaart. Hiervan is een om dit schip uit deze haven naar Vlaar- groot deel bestemd voor het maanvaart- dingen over te brengen, op het station in programma. „Er bestaat geen tweede Den Haag door stakers tegengehouden klasreis naar de ruimte", aldus Johnson. Ook hebben er weer mensen gepost voor 2. Het opvoeren van het bedrag voor de woning van een schipper van wie ver ondersteld werd dat hij wilde gaan varen. Intussen, zo vernemen we verder van de kant der erkende vakbonden, gaan Scheveningse vissers „bij bosjes" ander werk opzoeken. De Rotterdamse haven, het Haagse gasbedrijf en het kolenbedrijf zijn in trek. Ook zijn er die overstappen naar de kustvaart; deze komen zeker niet nf Niimepffse nolitie heeft van Internol Iin de visserii teruS> aldus °nze zegslieden, bericht gekregen dat in West-Berlijn is want ze moeten voor een behoorlijke tijd aangehouden de gezochte negentienjarige, monsteren. ru» wordt verdacht van de aanslag op de Van de,jca"t,val? *et actiecomité we d 68-jarige mejuffrouw T. Hendriks te N(j- meegedeeld, dat enkele schippers wel wil megen In de nacht van 10 op 11 januari |den uitvaren, maar dat de ^bemanningen werd deze vrouw om het leven gebracht. Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist of bewol king, later ook enkele versprei de opklaringen. Overwegend zwakke wind. Vannacht tempe raturen om het vriespunt tot lichte vorst, morgenmiddag tem peraturen enkele graden boven nul. Volledige weerrapporten op pagina twee. Donderdag was in Nijmegen een 25- jarige bouwvakarbeider aangehouden, die op de avond van de aanslag in gezelschap van de nu aangehoudene was gezien. Bij een zeer langdurig kruisverhoor gaf hij schoorvoetend toe in de woning van de vrouw te zijn geweest en mede schuldig te zijn aan de op haar gepleegde aanslag. Het bericht over de aanhouding van de man, aan wie de dood van de ziekelijke, alleenwonende mejuffr. Hendriks wordt toegeschreven, is in Nijmegen met grote voldoening ontvangen. Burgemeester mr. Ch. Hustinx onder brak er de gemeenteraadsvergadering voor om als hoofd van de plaatselijke po litie het nieuws zelf bekend te maken. Uit talloze reacties is inmiddels gebleken dat ook elders in het land deze arrestatie als „goed nieuws" wordt beschouwd. De in de nacht van 10 op 11 januari aan de Groesbeekse Dwarsweg gepleegde mis daad was dermate gruwelijk dat allerwe gen Intens werd meegeleefd met de vor deringen van het politie-onderzoek. De nu gearresteerde jongeman is praktisch van het begin af topverdachte geweest in de ze zaak. De negentienjarige losarbeider, die na het verlaten van de lagere school al in talloze beroepen had gefaald, woon de op slechts enkele tientallen meters af stand van de vermoorde vrouw. De kantonrechter te Heerlen, mr. F. I G. van der Kroon, heeft een 55-jarige fa brikant uit Heer wegens het voeren van een met veel kleurige lichtjes versierd miniatuur-kerstboompje in zijn personen- auto veroordeeld tot een boete van 11.- De officier van justitie, mr. Franssen. j was van mening dat het aan de voorruit gekleefde kerstboompje de bestuurder het voldoende uitzicht op de weg ontnam. „Bo vendien", zo zei hij, „wordt door del lampjes aan de voorzijde van de auto meer en ander licht uitgestraald dan in de verkeerswetgeving is toegestaan". dit geweigerd hebben. Aan beëindiging van de staking denkt men hier nog niet, Ter hoogte van het motel aan de Haagseweg is een lading hout van een vrachttrailer geschoven. Een kleine personenauto werd onder het hout bedolven en vernield. Er waren twee doden en twee gewonden te betreuren. (Bp -_J Zó TROKKEN maandagavond vele honderden -protestanten en rooms-katho- lieken door de Haarlemse binnenstad, op weg van de Grote Kerk aan de Grote Markt naar de kathedrale basiliek aan de Leidsevaart. In het kader van de Internationale bidweek voor de eenheid der christenen werd dit jaar voor het eerst in Haarlem een oecumenische „dubbeldienst" gehouden: eerst in de pro testantse kerk, daarna in de rooms-katholieke, met daar tussen in een „kerken tocht", die als motto droeg „Samen op weg met elkaar". IN DE BAVO AAN DE GROTE MARKT hield deken Th. J. Zwartkruis een korte toespraak. „Laten we elkaar niet wijsmaken, dat wij de eenheid reeds hebben bereikt", zo zei hij. „Er is nog een smartelijke kloof. Beide kerkgemeen schappen groeien echter naar elkaar toe en beginnen hoe langer hoe meer de bereidheid op te brengen zich in te leven in eikaars situatie", aldus de deken. IN DE BAVO AAN DE LEIDSEVAART sprak ds. J. W. Wery, remonstrants predikant en voorzitter van de Oecumenische Raad in Haarlem. Ook hij ont veinsde zich niet, dat sommige gelovigen de oecumenische toenaderingspogingen met wantrouwen volgen. „Niettemin moeten wij voortgaan op de heilzame weg naar de eenheid van alle christenen", aldus de predikant. Onder de deelnemers aan deze „kerkentocht" merkten wij onder meer op de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers. DE MANIFESTATIE had plaats onder het internationale thema voor dit jaar „De grote herder der schapen". Het was voor de vijfde keer dat in Haarlem de internationale gebedsweek werd aangegrepen voor een gemeenschappelijk ge tuigenis van christenen van verschillende belijdenis. De bijeenkomst in de nieuwe Bavo aan de Leidsevaart werd besloten met het litaniegebed van abbé Couturier, de Franse r.-k. geestelijke die zich bijzonder voor de eenheid der gelovigen heeft beijverd. Rabindranath Tagore: Geweld vernielt de sleutel die harten kan openen. Weerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving5, 8 Radio en t.v6 Kunst 6 Feuilleton 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 In de Vishal en op zee8 Sport 11 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's De president van de Nederlandsche Bank dr. M. W. Holtrop heeft de banken ver zocht hun kredieten te matigen. Met name vraagt hij de reclame voor de persoonlijke leningen achterwege te laten. Het gaat er dr. Holtrop dus om de con sumptieve kredieten wat in te tomen. Tegen produktieve kredieten heeft hij geen enkel bezwaar. Zoals bekend heeft de Nederlandsche Bank begin deze maand de kredieten een half percent duurder ge maakt door een verhoging van het dis conto tot vier percent. De Amsterdamse politie heeft een 16- jarige jongen gearresteerd, die bekend heeft een week geleden uit een op de Ber nard Zweerskade in Amsterdam-Zuid ge parkeerde auto twee koffers en een tas met een collectie horloges ter waarde van 53.000 te hebben gestolen. De recherche heeft 180 horloges teruggevonden in een autowrak dat al jarenlang in het Sarphati- park staat. Zeventig horloges zijn nog zoek. De collectie behoorde toe aan een 48- jarige vertegenwoordiger, die vorige week dinsdagavond zijn auto op de kade had geparkeerd. (Van onze correspondent) LONDEN In officiële kringen in Lon den verkeerde men maandagavond nog steeds in het duister over de betekenis van de muiterij in Dar-es-Salaam. De rege ring zegt niets meer te weten dan de pers. Minister Duncan Sandys verklaarde maandagavond in het Lagerhuis dat hij van de commandant van een Brits oor logsschip aan boord waarvan een compag nie Britse militairen gereed wordt gehou den, bericht had ontvangen dat de toe stand in Tanganyika weer slechter was geworden. Het scheen dat de troepen op nieuw uit de kazerne waren gebroken en het vliegveld in bezit hadden genomen. De commandant van het oorlogsschip had te voren contact gemaakt met de Britse hoge commissaris in Dar-es-Salaam. Er wonen 15.000 Britten in Tanganyika, van wie 5.000 in de hoofdstad, voornamelijk militairen, ambtenaren en zakenmensen. In Londen raakt men niet gauw opge wonden over verwikkelingen zoals deze. Vanzelfsprekend is men nogal verbaasd dat het incident gebeurde in een gebied dat als het rustigste en veiligste van Afri ka werd beschouwd. Die reputatie had het vooral gekregen dankzij de markante per soonlijkheid van president Julius Nyerere een evenwichtig man, vrijwel de enige na tionalistische leider die voor hij aan de macht kwam niet door de koloniale mo gendheid in de gevangenis werd gewor pen. Men dacht dat onder zijn bezadigde leiding het politieke ontwaken geleidelij ker dan elders in zijn werk zou gaan. Nyerere had een moeilijke taak. Hij erf de toen de Britten het land verlieten een wankele economie. De bevolking die ne gen miljoen mensen telt en een gebied be woont dat zo groot is als Duitsland en Frankrijk samen, Afrika's hoogste berg top Kilimanjaro bevindt zich daar eiste echter snelle vooruitgang. Uit de muite rij blijkt dat die vooruitgang in elk geval voor het leger niet snel genoeg ging. In Londen gelooft men dat de gebeurte nissen geen grote internationaal politieke betekenis hebben en niet rechtstreeks door communisten zijn beïnvloed. Maar nie mand weet of de invloed van buiten zich nog zal doen gelden. Het onttrekken van politietroepen aan Tanganyika, om de or de in Zanzibar te handhaven, heeft in elk geval de uitbarsting bevorderd. (Zie verder pagina 3 onder „Tanganyika") Grote geheimzinnigheid omgeeft een pon ton van 125 bij 75 meter, dat de Zwols- man-groep bij de scheepswerf van Verol- me in Rozenburg heeft besteld. Van de zijde van 't Zwolsman-concern is men niet bereid enigerlei mededeling te doen over de bestemming van dit reusachtig ponton. Anders dan het „eiland" vanwaar de N.V. R.E.M. in juli met zijn commerciële t.v.-uitzendingen zal beginnen, heeft dit ponton geen poten, 't Kan echter wel wor den verankerd en het ziet ernaar uit, dat het gevaarte te zijner tijd ergens vaste ligplaats in zee zal krijgen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1