GOLDEN FICTION Moordenaar van Amersfoort staat in München terecht WERELDNIEUWS VERKOUDHEID? Van dag tot dag Spaargeld en puntzak "|Stassen waagt gooi naar kandidatuur Treinroofproces met opschudding begonnen In Genève praat men weer over ontwapening Tanganyika Niet meer roken in de ondergrondse van Hamburg Boeing wil snel vliegtuig bouwen Ballonvaarster in zee omgekomen Israel gaat door met bevloeiingsplan Franse kernmacht onder beheer van De Gaulle zelf öp de rcidtótcel DINSDAG 21 JANUARI 1964 Voor rokers met een eigen stijl Zorgvuldig gemengd in de juiste verhouding, bestaat elke Golden Fiction uit 37 tabaksoorten. De juiste menging is belangrijk en bepaalt het natuurlijke aroma waardoor Golden Fiction sinds 1946 in grote kring gewaardeerd wordt In opdracht van Rauter doodde hij 77 Russen Eén van de 20 verdachten bekend schuldig te zijn zo boeiend is nu y PANORAMA Hulp van Rode Kruis voor Formosa hoest? keelpijn? GROENE KRUIS HOESTBONBONS Een Portoricaanse immigrant stond maandag hulpeloos op het perron van de ondergrondse in New York. Zijn 30.000 dollar werden meegevoerd door een trein Isidoro Aponte, een bakker, had al leen nog maar een punt van de papie ren zak in zijn hand. De rest van de zak, werd afgescheurd door de auto matisch sluitende deuren van de trein. Daarin zat zijn geld. De politie zocht de trein af maar vond geen enkel spoor. Aponte vertelde dat 5.000 dollar zijn spaargeld van zijn hele leven was. De andere 25.000 dollar had hij twee jaar geleden gewonnen in een loterij. Hii zei, dat hij het geld altijd thuis had, omdat hii de banken niet vertrouwde. Hi.i had het nu bij zich want hij wilde een huis voor zijn vrouw gaan kopen bij wijze van verrassing. De destijds 15-jarige negerjongen Pres ton Cobb, die wegens een onbewezen dood slag op een blanke in Georgia (V.S.) ter dood werd veroordeeld en sindsdien al bij na drie jaar in een dodencel op zijn einde wacht, heeft nu in de kranten (als hij ze krijgt) kunnen lezen dat in de zuidelijke Amerikaanse staten niet altijd zo onver biddelijk met kinderlevens wordt omge sprongen. Een 16-jarige jongen in Alaba ma die enkele maanden geleden een kind van dertien doodschoot tijdens de rassen- relletjes in Birmingham, heeft slechts ze ven maanden gekregen en is op vrije voe ten gesteld om zijn advocaten gelegenheid te geven, materiaal te verzamelen om ho ger beroep aan te tekenen en een voor waardelijke straf te verzoeken Het verschil in behandeling is wel op vallend. Waar zou dat toch aan kunnen I WASHINGTON (AFP) Harold Stas- liggen? Er is in de zaak Preston Cobb heeft in Washington bekendgemaakt, dat voortdurend bij hoog en laag beweerd, dat hij bereid is om voor de vierde keer te de huidskleur van deze jongen buiten de trachten door de Republikeinse Partij aan- h:: dp wet gewezen te worden als kandidaat voor het kwestie stond en dat hij volgens de wet presidentschap van de verenigde Staten. des lands is behandeld, zonder aanzien des gtassen, wiens politieke loopbaan in persoons of der kleur. 1948 begon en die, ondanks zijn pogingen De jeugdige moordenaar in Birmingham nooit kandidaat van de republikeinse par- „,d WUkbaar ,e„ ,,ch.„rdi8.r ^De M h« moord op het 13-jarige jongetje werd hem zal stellen op (je voorverkiezingen van de grotendeels vergeven en hij hoorde zich Republikeinse Partij in New Hampshire, veroordelen wegens doodslag in de tweede - graad. Het is moeilijk, deze twee geval len te vergelijken zonder de huidskleur in het geding te brengen. Preston Cobb dood de (misschien) een blanke. Larry Joe Sims vermoordde (heel zeker) een neger jongen. Cobb was een neger, Sims een blanke. Er is voor Preston Cobb gepleit door actiecomités in bijna alle beschaafde lan den ter wereld. Bij die actie werd zorg vuldig vermeden, de veroordeling van Cobb te wijten aan rassenhaat. Men wilde m EEN LAURENS PRODUKT proces begonnen tegen de 53-jarige econo mische adviseur Erich Deppner. Hij staat terecht verdacht van medeplichtigheid WW kv- w j .v., uaan 77 moorden, in Nederland gepleegd tij zijn zaak niet benadelen door openlijk te dens de oorlog. Het betreft het neerschie- twijfelen aan de rechtvaardigheid in Geor- ten, op bevel van generaal Rauter, van J 177 Russische krijgsgevangenen in het gia, doch pleitte voor hem op grond van kamp Amersfoort in aprli 1942. zijn jeugdige leeftijd. Voor Larry Joe Sims behoeft blijkbaar in de herfst van 1941 zijn ongeveer hon- niet gepleit te worden. Hij is behandeld derd Russen naar Amersfoort gebracht. „i K|0_ Er brak een besmettelijke ziekte onder met alle egards die een onvolwassen blan- ^en uit In maart 1942 was een kwart ge- ke verdient. Rechtvaardigheid? Het mocht storven. Deppner zou bij Rauter moeite Wathebben gedaan om de overlevenden naar een krijgsgevangenenkamp overgebracht te krijgen. Rauter voelde aanvankelijk voor het plan, maar begin april deelde hij mee, dat hij op last van Berlijn de I Russen moest laten doodschieten. Deppner zegt dat hij het bevel met te- MiiNCHEN (DPA) In München is het genzin heeft uitgevoerd, ofschoon Rauter HET STAAT DEZE WEEK IN Haar schatting lezen elke week anderhalf miljoen mensen Pano rama. Van hen is er niet één gelijk ean een andermaar ze hebben één gevoelen gemeen. Wat dat is vertelt het commentaar. Nederlandse balletgroep boekt in New York veertien uitver kochte voorstellingen plus een optreden in het Witte Huis. De bevende kettingroker die Ame- rika's onderwereld verraadt en doodsbang is voor de gevolgen van zijn doorslaan. De buitenlandse voetballer, die „thuis" aardappelen in de apo theek haalde, kan een maand lang zijn hart ophalen aan papri ka en goulash-kostjes. 21-jarige Nederlandse cabaretière, die zegt nooit op school te zijn ge weest, vindt dat zij het recht heeft fouten te maken. (Van onze correspondent) LONDEN De rechtszaak in Aylesbury in Buckinghamshire tegen de twintig ver dachten, betrokken bij de grote treinroof van vorig jaar augustus, waarbij postzak ken met bankbiljetten ter waarde van 26 miljoen werden buitgemaakt, is maan dag op sensationele wijze begonnen toen I de verdediger van de verdachte Brian Field beweerde dat vijf leden van de jury be reid waren zich te laten omkopen om een gunstig vonnis te vellen. Na Field's vrouw te hebben gehoord weigerde de rechter in te gaan op de verdenking dat de jury corrupt zou zijn. Hij verklaarde echter dat het aan de politie bekend is dat een kwaadwillende persoon zekere voorstellen tot mevrouw Field had gericht. Slechts een van de verdachten bekende schuldig te zijn aan de samenzwering om de posttrein tot stilstand te brengen en te beroven. Hij gaf ook heling toe. Hij zei 1,4 miljoen te hebben ontvangen. Alle negentien andere verdachten, voorname lijk helers de grote pieten zijn nog al tijd buiten schot verklaarden onschul dig te zijn. De grote vergaderzaal van het stadhuis is ingericht als rechtszaal met het oog op de grote toeloop van bewakers, getuigen, verdedigers en verslaggevers. Men ver wacht dat het proces een maand of drie zal duren en dat er tweehonderd getuigen zullen worden verhoord. Voor de ver slaggevers is een rijdend postkantoor met tien telefoonaansluitingen opgesteld. Tot de vijfhonderd bewijsstukken behoort slechts een klein deel van de buit; er is niet meer I dan drie miljoen achterhaald. GENEVE (Reuter) Secretaris-gene raai Oe Thant van de Verenigde Naties heeft in een boodschap aan de deelnemers aan de ontwapeningsconferentie te Genève die vandaag is hervat, verklaard dat de I steeds groter wordende ontspanning tus sen Oost en West en de eerste stappen die verleden jaar in de richting van ontwape ning werden gemaakt de hoop op meer ontwapeningsovereenkomsten wettigen. Oe Thant zegt verder in zijn boodschap, die op de openingsbijeenkomst werd voor gelezen door de Joegoslaaf dr. Protitsj, dat deze hoop versterkt is door de recen te unilaterale besluiten van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie om hun defensie begrotingen, strijdkrachten en bewapening in te krimpen. Veertig jaar opperrabgn. Opperrabijn „Als de vorderingen van het afgelopen J. Rodrigues Pereira werd 40 jaar geleden jaar zich in dit nieuwe jaar voortzetten, benoemd bij de Portugees Israëlische Ge- kunnen toekomstige generaties wellicht op meente in Den Haag. In de raadzaal van 1963 terugblikken als het jaar dat een de Nederlands Israëlitische Gemeente aan keerpunt in de betrekkingen tussen de mo de Nieuwe Molstraat in Den Haag wordt gendheden teweegbracht aldus de bood- dit feit zondag 26 januari herdacht. I schap. zei dat het ging om een represaille voor gruweldaden van de Russen tegen Duitse soldaten. Als ik geweigerd had, zegt Depp ner, zou mijn eigen leven in gevaar zijn geweest. „Al in de herfst van 1941 hoorden wij van gruweldaden van Russen tegen Duit se krijgsgevangenen en gewonden. Wij trokken ons dat allemaal erg aan. Daar kwam nog bij, dat er in Nederland ver zetsgroepen waren gevormd, die in de nacht vele Duitse soldaten zonder meer in de grachten duwden en andere daden van sabotage pleegden. Onder de indruk van deze berichten kwam Rauter op het idee een aantal Rus sische krijgsgevangenen naar Amersfoort te halen, opdat de Nederlanders konden zien met wat voor soort mensen zij zich verbonden hadden. Hij meende dat de Ne derlanders bij de aanblik van de Mongo len het verzet tegen de Duitsers zouden opgeven. „Het tegendeel gebeurde. De Nederlan ders hadden geen afschuw van de in Ne derlandse uniformen gestoken Russen. Zij President Julius Nyerere (Vervolg van pagina 1) De veertigjarige kleine, magere Nyerere aenanase unuormen gesiuAeu nusscu. nj i was eerst premier en werd president hadden medelijden met hen," aldus de be- toen zijn land in december 1962 onafhan- klaagde. kelijk werd en zich aansloot bij het Brit- I se Gemenebest. Nyerere werd op zijn Het bevel tot terechtstelling zegt Depp- twintigste rooms-katholiek en studeerde ner van generaal Rauter persoonlijk te I econornde en geschiedenis aan de univer- hebben ontvangen. Hij heeft het door een v0n Edinburg. Hij is de zoon van executiepeloton laten uitvoeren. een stamhoofd. Bij zijn terugkeer in Tan- „Ik was geschokt door de opdracht.!^ wag hij onderwijzer. Hij werd Rauter zag dat en verklaarde dat de Rus- voorzitter van de Afrikaanse vereniging, sen door hun gewelddaden met alleen de -n een politieke partij omzette: de Haagse conventie, maar ook het volken- .Afrikaanse Unie van Tanganyika weike op recht hadden geschonden en daarom «een het ogenblik het land regeert. Dankzij de recht meer hadden op toepassing van het vreedzame overgang van protectoraat tot verdrag van Geneve. Gemenebeststaat was Tanganyika het Met klem ontkende hij, dat de Russen pronkstuk van de Britse koloniale poli wegens hun slechte toestand zouden zijn doodgeschoten. „Daarvoor zou ik mij nooit De donkere verleiding: tien Ameri kaanse groot-adverteerders wei gerden negers in hun advertenties af te beelden de meesten vroe gen bedenktijd maar mode-shows werken met de donkere verleiding. Dat laat Panorama in foto's zien. Kent u de oer-vrouwelijke kreet: ,,'k Heb niks om aan te trek ken?" Panorama brengt hem (èn haar) in kleuren in beeld. Zo boeiend? Neen, nog boeiender, want er staat nog véél meer in. Hele pagina's met nieuws, dat u niet in de kranten zag, een voor omslag van Kurt Ard (voor jonge vaders om in te lijsten!), het span nende griezelverhaal „De kluize naar in de spookstad" en nog véél meer! Gun U-zelf en Uw gezin de wekelijkse verrassing van Neder lands grootste gezinsweekblad Pa norama. Losse nummers f 0.50. Bij abonnement slechts f0.40 per week. Een briefkaart aan „Panora ma" Haarlem, waarop u zich abon neert, betekent een nieuwe bron van levensvreugde voor 't hele gezin. Een woordvoerder van het hoge com missariaat van Tanganyika in Londen heeft verklaard dat zijn regering de macht ongestoord uitoefent en normaal functio neert. Er is een misverstand geweest tus sen officieren van Tanganyika en Britse officieren, die het leger in de overgangs periode opleiden, van het eerste bataljon van hef regiment van Tanganyika. De toestand bij de andere bataljons zou nor maal gebleven zijn. De afgezette sultan van Zanzibar heeft I maandagavond met zijn hofhouding van HAMBURG (Reuter) Van maandag I vijftig personen zijn intrek in een Londens af mag er in de Hamburgse ondergrondse kotel genomen. De sultan zal zolang in niet meer worden gerookt. Dat heeft de Londen blijven als de regering hem dit directie van de metro bekendgemaakt. Het toestaat. De sultan was geheel afhankelijk grootste deel van de passagiers heeft om van de maandelijkse toelage van de Brit eeen rookverbod verzocht. Uit een onder- se regering die 15.000 bedroeg. Hij had zoek is gebleken, dat ongeveer vijftien niets in zanzibar of buiten het eiland be- percent van de passagiers tijdens de rit legd ieefde er zeer bescheiden en een- o HPrvf- mi tnc* mnpVlt Pr in Hp helft I hebben geleend het laten doodschieten van zieke gevangenen." Het proces is vandaag voortgezet. rookte. Tot nu toe mocht er in de helft van de wagens gerookt worden. LONDEN (Reuter) De Amerikaanse I vliegtuigmaatschappij Boeing wil een reus achtig langeafstands supersonisch lijn- vliegtuig gaan bouwen, dat non-stop vluch- I ten tussen New York en Parijs in minder dan twee en een half uur kan maken. De directeur van de vliegtuigafdeling I van Boeing, zei in Londen dat dit nieuwe vliegtuig, de Boeing 733 tot ver in de jaren 1980 aan de behoeften kan vol-1 doen. Het zal met een snelheid van 2900 kilo meter per uur gaan vliegen. Het plan is vandaag bij het Amerikaanse federale bu- reau voor de luchtvaart ingediend. LONG BEACH (Reuter) De Ameri kaanse kustwacht heeft maandag het lijk gevonden van mevrouw Barbara Keith, alsmede de ballon waarmee zij zaterdag tijdens een ballonrace van het eiland San ta Catalina naar het vasteland verdween. De ballonvaarster blijkt in zee terecht gekomen te zijn. Men had haar het laatst gezien toen zij op een hoogte van drie duizend meter dreef en nog ongeveer vier en twintig kilometer van de kust verwij derd was. voudig. JERUZALEM (Reuter) De Israeli sche premier, Levi Esjkol, heeft er in het parlement voor gewaarschuwd dat Israel zich teweer zal stellen tegen „eenzijdige en onwettige maatregelen van Arabische landen en zijn vitale rechten zal bescher men". Esjkol zei dat de Arabische landen op de topconferentie in Cairo hadden gespro ken over de manier waarop het bevloei ingsplan van de staat Israel kan worden gesaboteerd. Israel zal dit jaar zijn deel van het water van het meer van Galilea begin nen af te tappen. Hij zal zich daarbij houden aan de hoeveelheden die in het regionale plan dat door de Arabische lan den is verworpen, zijn vastgelegd, aldus Esjkol. Hij zei dat het Arabische plan bestaat uit het omleiden van de hoofdstroom van de Jordaan en het verhogen van het zout gehalte van het water dat Israel binnen stroomt. Het regionale plan, waaronder Israel zijn Jordaanproject uitvoert, verzekert aan Syrië en Libanon alle hoeveelheden water die zij nodig hebben en verschaft het koninkrijk Jordanië al het water dat nodig is voor de bevloeiing van de daar voor in aanmerking komende landerijen". Dit plan, dat met de mèdewérking van de Amerikaanse afgezant Eric Johnston werd opgesteld, is aanvankelijk door Is rael en de Arabische landen aanvaard, maar deze wilden het later niet ratifice ren, aldus Esjkol. „Hun doel is Israel schade te berokkenen zelfs ten nadele van zichzelf". (Van onze correspondent PARIJS De Franse staatscourant heeft bekend gemaakt dat alleen de presi dent van de republiek in hoogst eigen per soon in geval van oorlog het bevel kan geven kernwapens te gebruiken. Tot dus ver was de hoogste verantwoordelijkheid over het Franse kernzwaard toevertrouwd aan een strategisch luchtcommando. Militaire deskundigen in Parijs beschou wen het decreet als een nieuw bewijs dat met het gereedkomen van de Mirage IV- jagers het Franse kernwapen zijn staat van volwassenheid heeft bereikt. Door zijn exclusieve zeggenschap over het nationale kernwapen, naar Amerikaans en Russisch voorbeeld, officieel te bevestigen, heeft generaal De Gaulle gelijktijdig de be voegdheden van de premier en de minis ter van oorlog, die voor een beslissing niet meer behoeven te worden gehoord, nog verder ingeperkt. KENYA EGANDA* «I 500 km Victoria meer r SMB. Natron meer mwanza 9 ABUSH Eyas. Man*aIJ-.f metr kuta rneer K1GOMA Janganjika^ meerv DODO MA CHUNYA Rukwa metr DAR EJ SAL AA •CHIHI SONGEA AFRIKA Nyasa meer MOZAM BIQUE P6LTI«U» Ouderwets en modern EEN KENNIS van mij liet me, vervuld van trots en stralend van voldoening, de nieuwste aanwinst van zijn knusse, en in ieder opzicht esthetisch verantwoorde, mo derne interieurtje zien: een telefoontoestel anno 1912, een geval van glad, zwart staal en blinkend koper met duidelijke let ters vermeldende dat het afkomstig it uit Kopenhagen en eigendom van de Deen se Staat. De gelukkige huidige eigenaar vertelde mij dat hij het in een bric-a-brac winkel in Parijs had ontdekt en het voor driehonderdvijftig gulden had verworven. Ze zijn zeer in de mode, vertelde hij, er is grote vraag naar die oude telefoontoe stellen, maar ze zijn zeldzaam; in Ameri ka betalen ze er grif honderdvijftig dol lar voor. Hij had het geval naast een ander ge val uit grootmoeders jonge jaren was sen vruchten onder glazen stolp op zwart voetje op een ultra modern wit kastje staan, ten overtuigende bewijze dat oud en nieuw goed samengaan. Eigenlijk, wel een wonderlijke tendensdie teruggaan naar het oude gebruiksvoor werp als modern versiersel. Wij zien dat op velerlei gebied: porseleinen scheerbek kens met bloemetjesmotieven doen dienst als vaasjes; zwaar-ijzeren kolenbakken bevatten kranten en tijdschriften in het moderne interieur; porseleinen paraplu- bakken gaan erin als nieuwbakken koek door het ultramoderne tast-toe-interieurtje van de esthetisch aangelegde jonge kop peltjes. Wat is de beweegreden voor dit terug grijpen naar wat oma als lelijk en ouder wets aan de lompen- en oudroestmeneer meegaf? Is het geen schromelijke onzin een niet-meer-te-gebruiken oude telefoon als sierstuk in de kamer te zetten? Is het, ondanks de tasttoe-meubeltjes, een diep verlangen naar het verloren ver leden? Of is het alleen maar na-apen en heel modern doen met de middelen van lang-verleden episodes? Over mooi of niet-mooi valt niet te discussiëren en dus evenmin over de vraag of zo;n reeds lang afgedankte telefoon een verantwoord sierstuk is in een mo dern huis. Overigens zullen de handige jongens van deze generatie er goed aan doen er hun zo niet artistieke, dan toch wel economi sche les van te leren en met het oog-op- later naarstig te verzamelen wat nu ge woon is. Wat ik hun raden mag: verzamel ijve rig apothekersflesjes, gietijzeren soepkom men, plastic bekers. Gooi uw tandpasta tubes, uw melkflessen, uw colabottels, uw versleten koffertjes en uw lege blikken niet weg. Huur pakhuisruimte voor oude fietsen en brommers. Bewaar uw Rolls Royce en uw Jaguar (nog onlangs werd voor een stok-oude Spijker een halve ton betaald). Geef de kapotte broodtrommel en dat oude naaimasjien niet mee aan de oudroestmeneer. Al zoudt u er zelf niet van profiteren, uw kinderen en kindskinderen zullen u in dankbaarheid herdenken voor het onaf zienbare vermogen dat u in natura, voor hen hebt bijeengeschraapt. Dat Kopenhaagse telefoontoestel heeft mij een duidelijke les geleerd. Zelfs als ik nieuwe heb gekocht, gooi ik mijn oudf schoenen niet weg. Ik heb ze in mijn testament bestemd voor het interieur van mijn, onlangs ge boren, achterneefje. Zij zullen het mooi doen in zijn woonkamer op mijn oude vuilnisemmer. Floris Flaneur Bende. Elf leden van een bende in ver dovende middelen en waarvan men ge looft dat zij over een periode van twaalf jaar voor meer dan 360 miljoen gulden aan narcotica Amerika binnen gesmokkeld heeft, zijn in New York ver oordeeld tot gevangenisstraffen va riërend van zeven maanden tot twintig jaar. Verder werden boeten opgelegd tot een bedrag van 288.000 gulden. Lek. In de buurt van de aardgasbronnen te Lacq in Zuidwest-Frankrijk werden maandagavond ongeveer veertig mensen uit hun huizen geëvacueerd toen het „deksel" van een boorput het onder de hoge druk van het gas had begeven. Er bestaat geen gevaar voor een ontplof fing of vergiftiging, maar vliegtuigen moeten uit de buurt blijven. Onder de huidige atmosferische omstandigheden kan het ontsnappende gas opstijgen tot grote hoogte om zich daarna te versprei den. Het Nederlandse Rode Kruis heeft voor de slachtoffers van de aardbevingramp op Formosa vijfduizend gulden overgemaakt De 42-jarige ballonvaarster was de enige aan de Rode Kruisorganisaties aldaar, vrouwelijke deelneemster aan de race. Zij Voorts zullen 250 ramppakketjes van het had gedurende een jaar dat zij de ballon- Nederlandse Jeugd Rode Kruis naar For- sport beoefende vijftien vluchten gemaakt. mosa worden gezonden. helpen probaat en smaken heerlijkl Brand. Een reusachtige brand heeft maan dag in een voorstad van Buenos Aires driehonderd hutten in de as gelegd en bij na tweeduizend mensen dakloos ge maakt. De brand kostte één persoon het leven. Overstromingen. Bij overstromingen in het dal van de rivier de Jequitinhonha zijn in het noordoosten van de Braziliaanse staat Minas Gerais zeker zestig perso nen omgekomen. Toeristen. In 1963 hebben 1.7 miljoen bui tenlandse toeristen Joegoslavië bezocht, 44 percent meer dan in 1962. Zij gaven in totaal 66.7 miljoen dollar uit, of 71 percent meer dan in 1962. IJs. Kilometers lange ijsdammen hebben de scheepvaart op vele rivieren en ka nalen in West-Duitsland verlamd. De Noordduitse havens liggen dicht. De scheepvaart op de Weser en de Elbe is ten noorden van Lauenburg gestremd. In Sleeswijk-Holstein zijn nog maar weinig havens ijsvrij. Kettingbotsing. Bij een kettingbotsing op de weg van München naar Garmisch- Partenkirchen hebben maandag 54 men sen verwondingen opgelopen. De schade wordt geschat op een kwart miljoen mark. Het verkeer was verscheidene uren gestremd. Tweetalig. De Franse televisie is begon nen met het uitzenden van een wekelijks nieuwprogramma in het Duits voor de tweetalige kijkers in de Elzas. De uit zendingen kunnen ook in het Westduit- se grensgebied worden opgevangen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3