DE KAPITEINSDOCHTER buitenaards leven Speurtocht naar n de eeuwige nacht van het heelal PANDA EN DE MEESTER-RIOLIST Nieuwe toepassingen van de „zwarte kunstder optische wetenschap Ons vervolgverhaal „Baro-detectors" langs Russische grenzen INFRAROOD DOORBOORT HET DUISTER Kort nieuws Eva ziet in 't donker Infrarood-diagnose Computer als uitvinder Mijnenzoeker INGEBLIKT WATER een Canadees nieuwtje 6 DINSDAG 21 JANUARI 1964 7 Een historische roman uit het tsaristische Rusland door Alexander Poesjkin I 5 Van S. (Vertaald door mr. S. L. de Leeuw) 4) Ik keek uit de reisslede: rondom was alles duisternis en sneeuwjacht. De wind blies met een zo felle woe de, dat het wel een levend wezen leek te zijn; de sneeuw overdekte mij en Sawelitsj; de paarden gingen stap voor stap, en weldra stonden zij stil. „Waarom ga je niet verder?" vroeg ik de voerman ongeduldig. „Waarvoor verder gaan?" antwoord de hij, terwijl hij van de bok afklom. „Ik weet nu al niet, waar wij te land gekomen zijn: een weg is er niet, en alles in het rond'is donker". Ik wil de hem uitschelden, maar Sawelitsj koos zijn partij: „Waarom heb je ook niet geluisterd" zei hij boos. „we hadden naar het posthuis kunnen te rugkeren, je had thee gedronken, tot de morgen geslapen, de storm was gaan liggen en we waren verder ge gaan. En wat is er nu voor haast? Als we nog naar een bruiloft gingen!" Si welitsj had gelijk. Er was niets aan te doen. De sneeuw viel bij hele vrachten uit de hemel. Rondom de slede vormde zich een sneeuwheuvel. De paarden stonden stil en lieten de kop hangen, zij sidderden alleen nu en dan. De voerman liep rond; omdat hij niets te doen had, bracht hij het tuig in orde. Sawelitsj pruttelde; ik keek naar alle kanten in de hoop, ergens een teken van leven of een weg te ontdekken, maar ik kon niets onderscheiden, behalve de duister ja gende sneeuwstorm.Plotseling zag ik iets zwarts. „Hé, voerman", riep ik, „kijk eens! Wat is dat voor zwarts daar?" De voerman keek scherp. „God W/////////A/// I onbekende voorwerp te rijden, dat ons ook dadelijk tegemoet kwam. Na twee minuten naderden wij een man. „Hé, goede man!" riep de voerman hem toe. „Weet je ook, waar hier de weg is?" „De weg is hier; ik sta op vaste bodem", antwoordde de voetganger, „maar wat geeft dat?" „Luister eens, vriend", zeide ik, „ken je deze streek? Kun je mij naar een pleisterplaats brengen?" „De streek ken ik", antwoordde de voetganger, „ik ken er goddank elk plekje van. Maar zie eens wat een weer! Je komt juist van de weg af. Het is beter, hier te blijven staan en te wachten, misschien gaat de storm liggen en wordt de hemel weer vrij, dan vinden wij de weg wel aan de sterren". Zijn koelbloedigheid deed mij moed vatten. Ik had al besloten, mij aan Gods wil over te geven en in de step pe te overnachten, toen de voetgan ger plotseling vlug op de bok klom en tot de voerman zei: „Nu,- de he mel zij dank, er zijn niet ver van hier huizen, ga maar naar rechts en rijd door." „En waarom zou ik naar rechts rijden," vroeg de voerman ontevre den. „Waar zie je een weg? Misschien denk je, de paarden zijn niet van mij, de wagen is niet van mij, vooruit dan maar!" Het scheen mij toe, dat de voerman gelijk had. „Zo is het," zei ik, „waarom denk je, dat er niet ver van hier een huis is?" „Omdat de wind van ginds is gaan blazen," antwoordde de voetganger, „en ik ruik de rook; er is dus een dorp niet ver af." Zijn schranderheid en zijn fijne reuk verbaasden mij. Ik zei de voerman, te rijden. De paar den zwoegden door de dikke sneeuw. De slede ging langzaam voort, kwam nu eens in een sneeuwhoop terecht, stootte dan weer op een ravijn, helde nu naar de ene, dan naar de andere zijde over. Zij leek wel op een schip bij stormachtige zee. Sawelitsj jam merde, terwijl hij elk ogenblik tegen mijn zijde stootte. Ik legde de deken over mij heen, hulde mij in de pels en sluimerde in, in slaap gesust door het zingen van de storm en de schom meling van het langzame rijden. Ik droomde een droom, die ik la ter nooit meer vergeten kon, en waar in ik ook nu nog iets profetisch zie, wanneer ik hem met de vreemde ge beurtenissen van mijn leven verge lijk. De lezer zal mij vergeven, want hij weet waarschijnlijk uit ervaring, hoezeer het de mens eigen is, in bij geloof te vervallen, al mag hij ook nog zo elk vooroordeel minachten. Ik bevond mij in die geestes- en gevoelstoestand, wanneer het bewust zijn plaats maakt voor de droom en daarmee samensmelt in de vormlo ze beelden van de eerste slaap. Het scheen mij toe, dat de storm nog woedde en wij zwierven nog door de sneeuwwoestijn.Plotseling zag ik de poort, en reed ik de hof van ons herenhuis binnen. Mijn eerste ge dachte was de vrees, dat vader boos op mij zou zijn omdat ik zonder het te willen, onder het ouderlijke dak was teruggekeerd; ik was bang, dat hij dit voor een opzettelijke ongehoor zaamheid zou houden. Ongerust sprong ik uit de slede en daar zie ik: moe der komt mij op de buitentrap tege moet, zij ziet er diep bedroefd uit. „Stil!", zegt zij tegen mij, „je va der is dodelijk ziek en wil afscheid van je nemen." Door schrik getrof fen, volg ik haar naar de slaapka mer. Ik zie, de kamer is zwak ver licht, bij het bed staan mensen met bedroefde gezichten. Zacht nader ik het bed, moeder heft het gordijn op en zegt: „Andrej Petrowitsj, Petroe- sja is gekomen; hij is terug gekeerd, omdat hij van je ziekte gehoord had; geef hem je zegen." Ik ging op mijn knieën liggen en wendde mijn blik naar de zieke. Maar wat is dat?. In plaats van mijn vader, zie ik op het bed een boer met een zwarte baard liggen, die vrolijk naar mij kijk. Ver baasd wend ik mij naar moeder en zeg haar: „Wat betekent dat? Dat is vader niet. En waarom zou ik aan die boer om zijn zegen vragen?" „Het maakt geen verschil, Petroesja", antwoordde moeder, „hij neemt de plaats van je vader in; kus hem de hand en laat hij je zijn zegen geven" Ik wilde niet. Toen sprong de boer van het bed, greep achter zijn rug naar een bijl en sloeg ermee naar alle kanten. Ik wilde vluchten maar ik kon niet; de kamer vulde zich met dode lichamen; ik struikelde over lijven en gleed uit in bloedplassen de schrikwekkende boer riep mij vrien delijk tot zich en zei: „Wees niet bang, ga, hier is mijn zegen" schrik en verbazing grepen mij aan Op dit ogenblik werd ik wakker; Sa welitsj trok mij aan de arm en zeide: „Stap uit, heer; wij zijn aangeko men." „Waar zijn wij?" vroeg ik, mijn ogen uitwrijvend. „Bij de herberg. De hemel heeft ons geholpen, wij reden juist tegen de omheining. Stap uit, heer, wacht niet, ga je warmen." Ik stapte uit de slede. De storm woedde nog voort, hoewel met gerin gere kracht. Het was donker, men zag geen hand voor ogen. De waard kwam ons aan de ingang tegemoet, hij hield een lantaarn onder zijn man tel en bracht mij in het vertrek voor de gasten, dat wel klein, maar zinde lijk was en door een houtspaan ver licht werd. Aan de muur hingen een geweer en een hoge kozakkenmuts. De waard, een Jaïtzker kozak, bleek een boer van omstreeks zestig jaar te zijn, maar hij was nog mon ter en stevig. Sawelitsj droeg achter mij de reiszak naar binnen en vroeg vuur, om thee te zetten, waaraan ik nog nooit zulk een behoefte had ge voeld. De waard ging alles halen. „Waar is onze gids?" vroeg ik Sa welitsj. „Hier, uw edele," antwoordde mij een stem van boven. Ik keek naar de brits en zag een zwarte baard en twee glinsterende ogen. (Wordt vervolgd) De infrarode straling is al lang bekend als energie voor verwarmingsdoeleinden en droogovens. In dit vlak zijn diverse middelen en methoden tot ontwikkeling gebracht. Nog ouder zijn de eerste, aanvankelijk nogal mysterieuze be richten over zien in het donker" en „fotograferen door een dikke mistbank" met behulp van infrarood „licht". Voor mili taire doeleinden waren er de nachtkijkers, de „sniper scopes" en meer van die handigheidjes, die echter de uit rusting van de militair met veel volume,en gewicht ver zwaarden. In de loop der jaren werd ook aan dit laatste punt ruime aandacht besteed, zodat thans infrarood vizier kijkers bestaan die heel eenvoudig met een clip op het ge weer worden geschoven en niet omvangrijker zijn dan een staaflantaarntje. Het opwekken van infrarode straling is eenvoudig. Strijk een lucifer aan of draai de knop van een elektrische lamp om en u heeft óók infrarood licht. Maar het vervaardigen van een generator voor een infrarood signaal is niet zo een voudig. Niettemin kunnen met bepaalde instrumenten infra rode signalen worden geproduceerd met een nauwkeurig bekende golflengte tussen 1 en 14 micron. Is de lamp van het toestel eenmaal ingeschakeld, dan worden de verschil lende golflengten door een prisma „gesorteerd" en kunnen gescheiden doorgelaten worden. Een wolfram-gloeidraad bij voorbeeld produceert veel infrarood „licht", de rest kan uit gefilterd worden. OP HET GEBIED van infrarood-optiek spreekt Nederland een hartig woordje mee. Berichten over een dergelijke (verbeterde) optiek, naar een ontwerp van prof. A. Bouwers (die tevens een „helderheids- versterker" construeerde, waarmee foto-, film- en televisie-opnamen in vrijwel to tale duisternis gemaakt kunnen worden) zijn nog onlangs door de gehele wereld pers gegaan. ER BESTAAN voor algemeen gebruik verschillende typen infrarood-„detectoren", waar onder thermische, fotogeleidende, fotospannings- en foto-elektromagnetische, die alle op verschillende principes zijn gebaseerd. Een moeilijk punt is nog de storende „ruis" die bij vele detectoren ver minderd kan worden door afkoeling van het detectorelement tot beneden soms ver beneden de omgevingstemperatuur. De huidige detectoren hebben reeds een zeer grote gevoeligheid. Helaas wordt de noodzaak van sterke koeling zwaarder, naarmate het spectraalgebied wordt uitge breid tot de langere golflengten. Men moet dan koelen met vloeibare stikstof of met vloeibaar helium werken VAN AMERIKAANSE ZIJDE wordt ge meld dat ultrasoon infrarood-detectie spoe dig zal kunnen bijdragen tot het zoeken naar buitenaards leven. In de ruimte leven de organismen stralen namelijk infrarode energie uit als zij het zonlicht omzetten in andere energievormen. Twee aspecten van dit onderzoek door het Air Force Office of Scientific Research (AFOSR) hebben de nadruk gekregen. Een ervan betreft het speuren en zoeken op een golflengte van circa tien micron naar levenstekenen op planeten in de buurt van sterren buiten ons zonnestelsel. Het andere betreft het ontdekken van levensprocessen op de na burige planeten (Venus en Mars) via de infrarood-stralingen, die ook daar gepaard gaat met organische reacties. Wat de vereiste gevoeligheid van de detectoren betreft kunnen we nog wel iets leren van de natuur; de ratelslang heeft namelijk een voor infrarood ge voelig orgaan in de holte tussen neus gat en oog, dat reageert op tempera- tuurswijzigingen op het oppervlak er van, die niet groter zijn dan een dui zendste graad Celsius. Hierop gelijkend zijn de infrarood systemen die werden ontwikkeld voor het opsporen van weer in de dampkring neer dalende intercontinentale projectielen, evenals andere voor het volgen van de brandstofpluim van ballistische projec tielen en raketten. Niettemin is een groot deel van het huidige speurwerk nog steeds gericht op de ontwikkeling van nég gevoe liger infrarood detectoren. mm 71. „Geen woord nu, vrindje, geen kik, geen blub!" fluisterde Joris Goedbloed tot Blub. „Neem uiterste stil te en behoedzaamheid in acht! Hoogst enge verrassin gen kunnen ons daar beneden wachten..." En zo sloop het tweetal de merkwaardige trap af, op weg naar het allergeheimste geheimgeheim, dat zich bevond onder de brandkast van de geheime geheimkamer van het Mi nisterie van Nationale Geheimen- Wat zich onderaan die trap bevond was iets heel anders dan zij zich hadden voorgesteld. In een wèl-in- gericht laboratorium- hield hier een bejaard geleerde sich onledig met zijn instrumenten, kolven en retorten, waarbij hij omgeven werd door een zacht gepruttel zowel veroorzaakt door kokende vloeistoffen als door zijn eigen stem. „Nu even helder denken," hoorde men hem prevelen. „Nu vooral de antiparhystericum niet vergeten... waar heb ik de antiparhystericum nu ook weer neergelegd? Jammer, jammer zeker vergeten... dan moet het er maar zonder... of zit het er al in..." Misschien voelde de bekwame uitvinder op dit ogen blik, dat een aantal verbaasde ogen hem in de rug staarde, want hij onderbrak zijn alleenspraak en wend de zich om. „Dag! Dag heren," zei hij aangenaam verrast. „Wat aardig van u om eens even langs te komen! Het is hier soms wel eens wat stilletjes, ziet u..." Het was niemand minder dan Professor Kalker, wiens opmerkelijk genie velen onzer trouwe lezers wel bekend is. José harrazSeanz (65), een Spaanse politieke vluchteling in Z-Frankrijk, leefde 's zomers als schaapherder en bracht de winter door in een oude- liedengesticht. Hij was gewoon iedere week een tiende lot te kopen van de nationale loterij, maar enkele weken geleden kocht hij bij uitzondering een heel lot en vroeg daarbij een nummer dat eindigde op een zeven. Het werd een gelukscijfer voor hem, want hij won de hele pot, een miljoen nieuwe Franse francs. PER ETUI VAN 6 EN 12 Regimentsvaandels. De vaandels van de regimenten infanterie en genie zullen worden overgedragen aan de parate on derdelen van genie en infanterie, daar sinds de invoering van het Ondas-systeem in de georganiseerde depots de regimenten zijn vervallen. Een infrarood systeem dat gevoelig ge noeg was om levende wezens zelfs in pikkedonker te „zien" alleen dank zij hun warmte-uitstraling is al langer bekend; denken we slechts aan „EVA", een Ameri kaans systeem. Warmbloedige wezens zoals de mens en voorwerpen die zo'n twintig graden Fahrenheit met de om gevingstemperatuur verschilden konden daarmee waargenomen worden, ook indien deze wezens of voorwerpen bewogen. In tussen werd dit „opneemvermogen" zover verbeterd dat nu temperatuurverschillen van een halve graad Celsius met infrarood- camera's kunnen worden gefotografeerd. VAN JONGER DATUM is het gebruik van de infrarood-camera om de warmte straling van mens en dier in een serie op eenvolgende foto's vast te leggen. Daar door wordt het mogelijk, afwijkingen bin nen mens of dier op te sporen. Het lichaam straalt namelijk warmte uit in de vorm van het voor ons oog onzichtbare infrarode licht en wel op twee manieren. In de eer ste plaats straalt de huid vrijwel alle uit de omgeving geabsorbeerde warmte weer uit en in de tweede plaats dragen de or ganen, bloedvaten en weefsels die energie verbruiken, hun overtollige warmte over aan de huid en via deze aan de omringen de lucht. Als de temperatuur van de huid in evenwicht is gekomen met de om gevingstemperatuur, kunnen op de ge nomen infrarood-foto's die plekken aange wezen worden welke minder warmte uit stralen, bijvoorbeeld als gevolg van een plaatselijk geblokkeerde of vernauwde bloedtoevoer. In een ander geval werd de diagnose van borstkanker gesteld doordat de aangetaste plek (ten gevolge van een drie graden hogere temperatuur dan van het naburige weefsel!) zich helderwit op de foto aftekende. een geheel andere toepassing van infrarood is de volgende. Voor het ont dekken en signaleren van indringers in verboden ruimten biedt een passief infra rood alarmsysteem mogelijkheden, maar een handige jongen kon ontdekking wel ontgaan. Een nieuw systeem van W. E. Os borne is immuun voor afweermiddelen van de zijde van de indringer(s). Het bevat een eenvoudige en goedkope detector, waarbij de verplaatsing van de indringer 't alarm signaal in werking stelt. Een bereik van dertig meter wordt gemakkelijk verkregen, zelfs voor bewaking buiten en in de regen. Wij zijn feitelijk allen wandelende infra- rood-zenders, werkend met ongeveer vijf honderd watt energie en zendend op een golflengte van circa 9,3 micron. Osborne's vinding laat zich niet bedotten: het signa leert inbrekers, spionnen en al-te-nieuws- gierigen onherroepelijk. De constructie van infrarood optiek is voorheen altijd een moeilijk punt geweest, omdat vele materialen de straling absor beren. Glas, ook de beste kwaliteiten op tisch glas, werden al spoedig vervangen door kwarts, maar ook daarbij traden nog altijd óf teveel verliezen of teveel ver strooiingen op. Het zoeken werd gericht op andere materialen, waaronder ger manium. Een nieuw en krachtig lenzensysteem voor infrarood, dat veel compacter, „snel ler" (dat is: lichtsterker) en „scherper" zou werken dan de huidige optische systemen voor het „verre" infrarood, werd gemeld door T. P. Vogl van de Westinghouse researchlaboratoria. Het systeem werd ont worpen door de optimale eisen voor de lens in een computer in te voeren, die gepro grammeerd was voor optisch ontwerpwerk. Het „verre" infrarood is een gebied van het elektromagnetisch spectrum dat van veel belang is voor instrumenten voor mili taire projecten, maar een grote moeilijk heid was nog altijd geweest de ontwikke ling van geschikte lenssystemen. Het nieuwe ontwerp bestaat uit een systeem van drie optische elementen, waarvan twee van germanium met daartussen een lens van synthetisch anorganisch materiaal, aangeduid met „Irtran 2". Beide materialen (germanium en Irtran 2) zijn transparant voor infrarode straling. Deze lens heeft een opening van ƒ:0,75 en is dus acht maal lichtsterker dan de ƒ:2,8 lens van een normale infraroodcamera. Tegelijkertijd heeft deze lens een zeer hoog oplossend vermogen (beeldscherpte) hetgeen bi, „snelle" lenzen tot dusver moeilijk bereik baar was. Het resultaat is een helder en ragscherp beeld. WE BEHOEVEN niet veel te zeggen van de al langer bekende stralingspyrometers op basis van infrarood, of de infrarood „opnemers" die de breedte van de nog hete stalen band in een walserij meten, Van meer recente datum is de foto-elek trische regeling en controle met een infra- roodbundel plus uitfiltering van dag- en strooilicht! voor het meten, tellen, aan geven of regelen wan de lading op een transportband, van machinestanden, vloei stofniveaus, afstanddetectie enz. Interes santer wordt al het tellen van passerende voertuigen over een brug in Londen, waar men door het periodieke optreden van zware mist aan bundels zichtbaar licht niets had en dus overging op infrarood- opnemers die de hitte van de uitlaat van Zonlicht is niet wit of kleurloos, het bestaat uit een groot aantal stralingen van verschillende kleuren, die dooreen- gemengd zijn als een cocktail. Men kan het ontleden met behulp van een spec- troscoop: een prisma en lenzen stelsel dat de samenstellende kleuren licht „uit elkaar gooit" en netjes op een rijtje zet, precies zoals dat in de na tuur (regenboog!) gebeurt. Zo kan men van iedere lichtbron, hetzij een lamp, een gaswolk een stukje gloeiend metaal of een ster, een „spectrum" maken: een kleuren-„staalkaart" die voor elk element, (of samenstelling van elemen ten) een typisch- eigen patroon heeft. Het zonnespectrum bestaat voor wat het zichtbare gedeelte betreft uit de kleuren rood, oranje, blauw, geel groen, indigo en violet. Maar er zijn ook nog twee onzichtbare verlengstuk ken, die infrarood en ultraviolet heten. Het ultraviolet is dat deel van de zon nestraling, dat onze huid doet bruinen; het infrarood bestaat uit warmtestralen. Dit infrarood is, zoals gezegd, onzicht baar voor het menselijk oog, maar het is overal om ons heen. Ieder voorwerp, dat iets warmer is dan zijn omgeving, en ook ons lichaam, straalt voortdurend infrarood uit. Vroeger kon men de inten siteit van die straling alleen vaststellen met de thermometer, maar een jaar of zestig geleden ontdekte men een me thode om deze warmtestraling zichtbaar te maken. Die ontdek king, de laatste halve eeuw steeds ver fijnd, stelt ons thans in staat mensen, dieren en voorwerpen in absolute duis ternis te zien en zelfs te fotograferen. In- frarood-kijkers en -camera's worden tegenwoordig op grote schaal gebruikt voor allerlei doeleinden: voor de bewa king van kostbaarheden en militaire ob jecten, voor nachtelijke verkenningen in tijd van oorlog, voor spionage en voor tal van andere belangrijke zaken. Hoever wetenschap en techniek met de ze infrarood toepassingen gevorderd zijn, blijkt uit nevenstaand artikel. auto's ondanks zware regen of mist nauw keurig opmeten en tellen In de laatste tien jaar zijn de infrarood detectiemethoden en hulpmiddelen der mate ontwikkeld dat het thans mogelijk is voor een infrarood detector om (van dichtbij) temperatuurverschillen van min der dan 0,001 graad Fahrenheit waar te nemen. Een dusdanige gevoeligheid biedt mogelijkheden tot interessante nieuwe toe passingen. Een hiervan is het zoeken van ingegraven landmijnen. Dit is met der gelijke instrumenten heel goed mogelijk, omdat er nog altijd een duidelijk waar neembaar temperatuurverschilletje blijkt te bestaan tussen de materiaalsamenstel ling van de landmijn en de omringende grond. Bij wijze van grapje heeft men met een dergelijke infrarood mijndetector zelfs een pakje diepvries in een vrijwel lege koelkast aangetoond. Ook hier blijven na melijk altijd minieme temperatuurverschil len tussen het pakje diepvries en de di recte omgeving in de koelcel bestaan. Uit de enkele hierboven aangehaalde voorbeelden blijkt wel dat „infrarood de duisternis verdrijft", niet alleen de duister nis van het niet kunnen zien, maar ook de duisternis van het (nog) niet weten! WASHINGTON (AP) De V.S. hebben rond het communistisch grondgebied een barometerachtig systeem" in werking ge steld, dat zo gevoelig is dat het de start en de bewegingen van Russische projektie- len en ruimteraketten kan meten. Het vakblad „Space Business" schrijft, dat de instrumenten die deel uitmaken van het project „headbone", geplaatst zijn in landen langs de Russische grenzen en in grote delen van het Midden-Oosten. Het Amerikaanse departement van Defensie had geen commentaar op het bericht. De instrumenten registreren de bewegingen van alle voorwerpen zelfs die van auto mobielen in de buurt. Er is echter een manier ontdekt om deze te kunnen onder kennen van projektielen en ruimtevaartui gen. „Hierdoor kunnen de V.S. de ligging en elke wijziging van Russische lanceerbases en alle proeven met Russische projektie len aan de weet komen. Ook kernproeven worden geregistreerd, hoewel zulks niet de primaire taak van het instrument is". Volgens Space Business werkt het instru ment volgens het principe van de barome ter. Het vangt geluidsgolven op die op gewekt worden door de bewegingen van lichamen in de dampkring, die voor het menselijk gehoor verborgen blijven, (de geluidsgolven veroorzaken minuscule wij zigingen in de atmosferische druk). Als een projektiel de atmosfeer verlaat, registreert het instrument zijn bewegingen niet langer. Maar zodra het naar de at mosfeer is teruggekeerd worden de waar nemingen hervat. VANCOUVER (Canada) Binnenkort zal het assortiment van supermarkten en kruidenierswinkels uitgebreid worden met een nieuw artikel: blikken water. Inblikken van „zacht" en gepasteuri seerd water is een idee van Harry Chin van een Canadese conyservenindustrie. Hij is er zo zeker van dat deze primeur een succes zal worden, dat zijn maatschappj patenten aangevraagd heeft voor Canada, de V.S., Groot Brittannië, Australië en Zwitseiland. Het produkt zal voor het eerst aan de markt komen in Hongkong. Chin is van mening dat dit eiland, dat de ergste droogte in 100 jaar doormaakt, daarvoor de aangewezen plaats is. „Puur bergwater uit Brits Columbia", staat op de wikkels van de blikken, met een afbeelding van sneeuwbergen. Het is gewoon leidingwater dat onthard en gepas teuriseerd wordt met natriumfosfaat. De smaak wordt vijf jaar gegarandeerd. Chin is van mening dat zijn product aftrek zal vinden voor stoomstrijkijzers, koelkasten en pickniks. Hij voegde hieraan toe: „Ons produkt is echter in de eerste plaats be deeld voor 't hotelbedrijf en de toeristen industrie Zij hebben dringend behoefte aan goed water voor dranken en de be reiding van voedsel. De eerste zending van 30 kisten met 12 blikken is reeds naar Hongkong gestuurd Het was slechts een proefzending, maar Chin wacht niet op het resultaat en bereidt nieuwe zendingen voor (AP).

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7