Sterk oprukkende Keres haalt wellicht leider Portisch in Opzienbarende rol van Mol in afdeling 3 A van tienkampen Drama in ronde van Loosdrecht KNSB nodigde 24 rijders uit voor Nederlandse titelstrijd In monsterrally zat venijn in de staart Van den Berg sluit de rij niet meer Remise het gunstigst Krabbé winnaar van gongwedstrijd in Beverwijk voor S. Herfst Gatsonides: „Ik schei er toch mee uit" Schaatskalender FEL OPLAAIENDE STRIJD OM HOOGSTE PLAATS WOENSDAG 22 JANUARI 1964 15 Vele avonturen Baba Sy: zonder nederlaag Niet tijdig inzenden kan fikse boete opleveren Russische schaatsploegen voor Spelen in Innsbruck LIEFST 93 TEAMS IN LAATSTE 70 KM. UIT KARAVAAN Gerust hart Twee van de drie Als derde geëindigd toch naar titel schoonrijden Grietje Oosterhof opnieuw eerste in Friese titelstrijd Zuidema's kansen op meestertitel zijn niet denkbeeldig Ü;u '"Im» Grootmeester Ivkov,. die tot en met sondag een zeer belangrijke rol speelde ln de strijd om de eerste plaats van het Hoogovenschaaktoernooi, heeft dinsdag twee nederlagen geleden en nog wel tegen directe concurrenten. Als 's ochtends ging de hangpartij met Keres verloren, 's Mid dags werd hy door Larsen verslagen. Het betrof een Siciliaanse party, die door de Deen geweldig sterk werd gespeeld. Met nog vier ronden te spelen bedraagt Ivkov's achterstand J Vt punt, terwijl vier (groot meesters een hogere score hebben. In feite betekent dit, dat de steeds feller oplaaiende stryd om de hoogste plaats een aangelegenheid van Portisch, Keres. Lar- aen en Ney is geworden. stelvener behoeft nog iy2 punt uit vier partijen. Hij heeft achtereenvolgens te doen met: Lengyel, Van den Berg, Parma en Darga. Zijn kansen zijn daarom niet denkbeeldig. Leider Portisch, die waarschijnlijk door Keres wordt ingehaald (de laatste heeft een gunstige hangpartij tegen Filip) maakte voor de derde achtereenvolgende keer remise. Het is niet duidelijk of de Hongaar vermoeid raakt of zijn krachten spaart, omdat hem het zwaarste program ma van alle kanshebbers wacht. Van den Berg heeft de onderste plaats kunnen verlaten. Zijn hangpartij tegen Portisch werd na nog vele avonturen een puntendeling, terwijl hij 's middags van De Rooi won Laatstgenoemde is ken nelijk niet meer in vorm. Darga's herstel zette zich voort, terwijl de hangpartij Van ScheltingaLengyel voor de zwart - speler gunstig moet worden geacht. In de meestergroep is Lehmann de favoriet. Nij bood in passieve stelling remise aan tegen Kramer, die nog steeds als de hardst werkende Nederlander geldt. De Friese meester wees het aanbod af: het thans verdaagde eindspel staat gun stig voor Kramer. Voor het Hoogoventoernooi in Bever wijk zijn dinsdag de volgende partijen gespeeld: grootmeestergroep: afgebroken partijen: 9de ronde: IvkovKeres 0-1, DonnerParma remise. 10de ronde: Van den BergPortisch remise. Elfde ronde: IvkovLarsen 0-1, Filip Ney remise, DonnerKeres 0-1, Dunkel- blumDarga 0-1, PortischParma re mise, De RooiVan den Berg 0-1, Van ScheltingaLengyel afgebr., Zuidema- Bobotsov remise. Stand: 1. Portisch (Hong.) 9 pnt.; 2. Larsen (Den.) 8Va pnt.; 3. Keres (Rusl.) 8 pnt. en 1 afgebr. partij; 4. Ney (Rusl) 8 pnt.; 5 Ivkov (Rusl) 7l/2 pnt.; 6. en 7. Parma (Joegosl.) en Filip (Tsjechosl.) bei den 6 pnt. en 1 afgebr. partij; 8. Lengyel 5y2 pnt. en 1 afgebr. partij; 9. en 10. Zuidema (Ned.) en Darga (W.-Dld.) 5 pnt.; 11. Donner (Ned.) 4y2 pnt.; 12. Van Schel tinga (Ned.) 3y2 pnt. en 1 afgebr. partij; 13. Bobotsov (Buig.) 3J/2 pnt.; 14. Van den Berg (Ned.) 2'/2 pnt.; 15. Dunkelblum iy2 pnt. en 1 afgebr. partij; 16. De Rooi (Ned.) 1 pnt. Keres: sterk naar voren Dat Keres wil pogen het toernooi op ■ijn naam te brengen bleek na de xorgvuldig verworven winst in de hang partij tegen Ivkov vooral in de mid dagronde, toen hij Donner had te be strijden. Keres won een pion, waar enig „spel" van Donner tegenover stond, doch toen de Nederlander een fout maakte, was hij onmiddellijk uit. Zeer ingewikkeld, zij het niet foutvrij, was het duel ZuidemaBobotsov. De Ne derlander speelt met alle kracht op de «core van 6V2 punt, die hem de meester titel kan verschaffen. Ons inziens had hij in het middenspel bij tijdnood van de Bulgaar een overwegende stelling, doch Bobotsov greep de gelegenheid tot compliceren razend snel aan. Hij door stond de tijdnood en had toen vermoede lijk een uiterst kansrijke stelling. Tot ieders verbazing liet hij echter een een voudig eeuwig schaak toe. De jonge Am- De gongwedstrijden in het kader van het Hoogoventoernooi zyn een lichte teleur stelling geworden, want van de grootmees ters was niemand op komen dagen voor deze strijd, waarin men zes seconden be denktijd per zet had. Na twee ronden had zich een kopgroep geformeerd van drie spelers met zes pun ten, namelijk Dunkelblum, Krabbé en Pav- den met 51/» punt. Luder had de pech met de drie mannen met zes punten te moeten spelen, hetgeen hem slechts een half punt opleverde, Zin- •er kwam in een groep met drie spelers, die elk vijf punten hadden bemachtigd, waaronder de Santpoorter Van der Linden #n de IJmuidenaar Maas. Zinser maakte korte metten met zijn drie tegenstanders en kwam daardoor op 8V* punt. De talentvolle Amsterdammer Krab bé, door talrijke bliksempartijtjes in de lounge gehard, bleek echter ook voor zijn drie laatste tegenstanders niet uit de weg te gaan. Hij boekte drie overwinningen, bleef een half punt voor op Zinser, en won daarmee een electrische klok. Dunkelblum (anderhalf punt) en Pavlovic (één punt) werden nu nog gepasseerd door Van Wijngaarden en de Joegoslaaf Smede- revac, die in de laatste ronde van drie partijen de volle winst hadden behaald, en zo van vijf op 'acht punten waren geko men. De uitslag was: 1. Krabbé 9 punten, 2. Zinser (Frankrijk) 8V2 punt, 3. en 4. Van Wijngaarden en Smederevac (Joego-Sla- vië) 8, 5. en 6. Dunkelblum (België) en Schendstok V/2, 7.-11. Pavlovic (Joego slavië), Weisz (Duitsland), Wissink, En klaar en Van Geet 7. D« vijfde ronde van de tienkampen in het Hoogovenschaaktoernooi is dinsdag ge speeld. Het opzienbarendste is tot nu toe wel het zeer sterke spel van Mol (Hoofd dorp) in groep 3A. Ditmaal moest hy de stryd aanbinden met zyn naaste belager die op één punt lag. Mol nam al direct het initiatief in handen. Het was duidelyk dat succes onder deze omstandigheden niet kon uitblyven, hetgeen dan ook prompt gebeurde. Met 5 uit 5 neemt Mol nu in deze afdeling een onaantastbare positie in. De naaste concurrenten liggen al op twee punten. In deze afdeling liet de IJmuidenaar De Jong een unieke gelegenheid voorbij gaan zich alleen op de tweede plaats te nes telen. In zeer korte tijd had hij zijn rivaal in feite overspeeld maar zag zich toch nog verslagen toen hij met een minimum aan materiaal de winst wilde binnenhalen. Daar A. Herfst (Haarlem) en Duisenberg (IJmuiden) tot sterke overwinningen kwa men is de strijd om de tweede plaats weer geheel open. In 3B was het topduel de strijd tussen S. Herfst (Haarlem)—Altena (Heemstede). Het treffen leverde tenslotte een remise op en daarmee was Herfst, door behoud van zijn eerste plaats in het klassement wel het meest gebaat. Wijker (Bloemen- daal) kreeg de tweede achtereenvolgende nederlaag te incasseren. Wat als een groot gevecht was voorspeld, de partij MaasHölscher in groep 4B, werd een anti-climax. De bijzonder goed in vorm zijnde Maas (IJmuiden) strafte een fout van zijn plaatsgenoot bijzonder slag vaardig af en stond na lVi uur spelen al weer op om de wedstrijdleider zijn over winning te laten noteren. Het ziet er naar uit dat zijn kansen op de eindzege groot worden. De Haarlemmer Mostert moest zijn partij afbreken in een remise-achtige stelling. Leider Schouten (Driehuis) moest in groep 8 de halve winst afstaan maar bleef niettemin leider van het klassement. In de groepen waar de schakers uit deze con treien minder op de voorgrond treden be vocht in IA Steijn (Velsen) een fraaie overwinning op Schendstok. Jammer ge noeg probeerde hij in een afgebroken partij te fel op winst te spelen waar remise voor het grijpen was. Steijn kwam in het na deel en zal nu in derde zitting zelf hard voor verdeling van het punt moeten vech ten. Zwemstra (Beverwijk) is in 2A geheel aangeslagen en werd nu geklopt door de oud-Haarlemmer Slagt. Gordijn (Santpoort) miste in 4A de kans zich in de kopgroep te handhaven en kwam weer op een 50 percent score. Lanser staat in zijn afgebroken partij vermoedelijk op winst. Eindelijk smaakte ook Van Nieu- wenhuizen (Driehuis) in groep 5 het zoet der overwinning. De Bloemendaal-speler Van der Meulen kwam in de zesde groep door een zege op de Haarlemmer Kensen op de tweede plaats terecht. Kans op de eerste plaats heeft hij vrijwel niet meer daar de speler Schippers hier de maximale winst heeft behaald. Parson (Santpoort) is weer één van die spelers die nog vele mo gelijkheden heeft maar nu nog net iets te kort komt om zijn goede positie tot een topplaats in groep 7 uit te breiden. In de tweede damesgroep werd mej. Palm in de gelegenheid gesteld haar partij van de vijfde ronde vooruit te spelen. Een beslissing kwam nog niet tot stand zodat een tweede zitting noodzakelijk is. De Senegalese dammer Baba Sy heeft samen met zijn landgenoot Kouate dins dagavond in Den Haag een simultaan- séance gegeven. Het resultaat daarvan was: gesp. gew. rem. verl. perc. Baby Sy 42 36 6 0 92,8 Kouate 21 13 7 1 78,5 Weer heeft Anton Verhoeven een grou schaatswedstrijd niet kunnen winnen. De sportieve Brabantse hardrijder die voor een groot gedeelte de barre elfstedentocht van 1963 bepaalde, behoorde dinsdag niet bij degenen, die als eersten finishten in de ronde van Loosdrecht. Met nog een ronde te rijden, kwam Verhoeven door in het kopgroepje van acht man, waartoe onder meer behoorden Jeen van den Berg, Roo- zendaal, Van der Hoorn en Jan Uitham. Elf kilometer slechts scheidde hem van de finish. Toen gebeurde het: Uitham, door 't slechte zicht misleid, week van de route af en reed in een wak. Onmiddel lijk schoot Verhoeven toe om samen met Ligthart en Havinga z'n ongelukkige mak ker uit 't ijskoude water te halen. Het luk te, al liep Uitham bij de reddingspogingen aanzienlijke gezichtsverwondingen op. Intussen waren de overige vijf man van de kopgroep doorgereden. In de eindsprint gaven Van den Berg en Roozendaal elkaar geen centimeter toe. Zij werden eerste ex aequo geklasseerd met Van den Hoorn als derde, allen in 4 uur 28 min 53 sec (over 125 km). Vossegat en Jantje Roos eindig den als vierde en vijfde op twee secon den. Op de foto hiernaast prijkt Ligthart, die eveneens meehielp Uitham uit een wak te trekken, tussen de twee winnaars in: links Rozendaal en rechts Jeen van den Berg. Boven dwaalt de kopgroep door de mist. In verband met het niet tijdig inzen den van het „bestedingsformulier toto-gel- den", nadat de ingebreke gebleven ver enigingen nog in de gelegenheid zijn ge steld dit voor 31 december 1963 alsnog te doen, zijn 371 voetbalverenigingen door de KNVB beboet met een totaal bedrag van 6720. Zolang niet aan de vereiste voorwaar den is voldaan, zal het beboeten worden voortgezet, respectievelijk zal worden overgegaan tot het uitsluiten van deelne ming aan de toto. De Russische schaatsploegen voor de Olympische Spelen in Innsbruck zijn als volgt samengesteld: dames: Ludia Skobli- kova, Valentina Stenina, Inga Voronina, Iraida Yegorova, Berta Kolokoltseva en Tatjana Sidorova; heren Yevgenyi Grishin, Boris Guljajev, Viktor Kositsjkin, Boris Stenin, Edouard Matusevich, Jury Jama- sjev, Valery Kaplan, Vladimir Orlov, Ants Antsson, Igor Ostachov. Mouzahid Habi- bulin. Aan de stryd om het Nederlands schaats kampioenschap langebaan, zaterdag en zondag in Apeldoorn, zullen volgens de reglementen 24 ryders mogen deelnemen, te weten de gewestelijke kampioenen en de ryders, die dit seizoen de beste tijden op de 1.500 meter hebben gemaakt. Door de KNSB zijn voor deze titelstrijd uitgenodigd: Lourens, Bakker, Vos, Veen, Wester, Zee, Boers, Modder, Hoomeman, Meijering, Van den Berg, Blokker, Half- weeg, Renes, Hartman, De Vries, Van Maa- nen, Jorritsma, Hilgeman, Meijer en Vroege. Van Heyst, aanvankelijk reserve, zal eveneens mogen starten aangezien de al op grond van zijn 1.500 meter tijden uit genodigde Zee dinsdag gewestelijk kam pioen van Noord-Holland en Utrecht werd. Reserves zijn voorts Kievit, Van Lee ningen, Hoogschagen en Van Zanten. De Vries, de 21-jarige dienstplichtige militair uit Harich, heeft dinsdag bij wed strijden in het Friese Achlum (op zeven kilometer van Harlingen) het Nederlands record op de 3.000 meter verbeterd. Met een tijd van 4 min. 59.4 sec. werd De Vries de eerste Nederlander, die in eigen land de 3.000 meter aflegde binnen de vijf mi nuten. Het oude record stond met 5 min. 0.1 sec. op naam van Meeuwisse, die deze tijd op 29 december 1962 op de kunstijs baan van Deventer maakte. Gatsonides had het al voor de start in Parijs vastgesteld: ook in de 33ste Rallye de Monte-Carlo zou het venijn in de staart zitten. De gemeenschappelijke route, thans ruim 1400 km lang, mocht dan al in Reims beginnen, pas na Cham- bery, zo'n 700 km verder, zou de strijd in ae sterrit-zonder-sneeuw beslist wor den. Het optimistische rallyleger heeft iet gemerkt. De 300 equipes tellende caravaan, die in de eerste 3800 km pas een dertigtal combinaties kwijtraakte, moest in de laatste 700 km op de smalle, jochtige wegen toch nog 93 teams ver- iezen. Ook het Nederlandse contingent werd zwaar getroffen. Dat de Citroën van Lan- deweer en Van Lennep de finish niet zou halen lag nog wel in de lijn der verwach tingen. In de eerste fase liepen de Neder landers immers al strafpunten op. Op het traject na Gerardmer werd dinsdag in de loop van de dag de achterstand van de Citroënéquipe steeds groter. Uiteindelijk raakte de combinatie meer dan een uur op het routeschema achter, wat diskwali ficatie betekende. Maar ook de twee fabrieks Simca-teams Gorris-Van Marken en Slotemaker-Honhof waren tot opgeven gedwongen. In de nach telijke uren kregen beiden vrijwel gelijk tijdig moeilijkheden met de gaspedaal. Met de moed der wanhoop werd aan de eerste twee klassementsproeven begonnen. In de ochtenduren kwam echter in Gap 't einde. Drie Nederlandse équipes hebben de fi- Gatsonides: 0 strafpunten nale behouden gehaald: de Hillman Imp van Gatsonides en Ilcken, de Triumph Vi tesse van Rosenblatt en Biesheuvel en de Volvo van Huisman en van Linschoten. Voor Rosenblatt, die zich steeds duide lijker bewust werd, dat de versnellingsbak van zijn wagen elk ogenblik zijn diensten kon weigeren, kwam de finish als een wa re bevrijding. De beide andere combinaties zagen kans, zonder tijdstrafpunten in Mo naco te arriveren. Gatsonides keerde vandaag terug naar Nederland. „Ik geef Ilcken met een gerust hart de wagen voor de stratenproef van donderdag over. En dan schei ik er voor goed mee uit, want eens moet je toch stop pen." De 53-jarige coureur uit Bentveld, die zijn 19de Rallye de Monte Carlo juist had volbracht, zei het met een ondertoon van spijt in zijn stem. Monte Carlo, waar de rallyrijders na vier moeilijke nachten eindelijk het war me bed hebben gevonden, rekent en gist tegelijk. Want al staat er nog een slot-klas- sementsproef voor donderdag op het pro gramma, hoogstwaarschijnlijk zal die het algemeen klassement nauwelijks kunnen beïnvloeden. Toch zullen de volgers van Jacques Taffe's rallyleger nog tot vanmid dag moeten wachten voordat de kleine wed strijdleider in hoogsteigen persoon de uit slag bekend zal maken. De experts houden het echter bijna al len op een winnaar in een zware wagen, in een Mercedes, een Ford, een Citroën of een Fiat 2300. En toch zou het nauwe lijks iemand verbazen wanneer woensdag middag een man als Paddy Hopkirk met zijn kleine, supersnelle Coopertje de rang lijst zou aanvoeren. 167 equipes zijn dinsdag in de loop van de avond in Monte Carlo aangekomen. Hiervan hadden 73 combinaties nog geen strafpunten opgelopen. Van de Nederlandse vertegenwoordigers waren dat Gatsoni desIlcken en Huisman—Linschoten. Het Britse contingent had de meeste cou reurs zonder strafpunten namelijk vijftien, dan volgden Frankrijk (12), Duitsland (11), Zweden (10), Noorwegen (6), Italië (4), Zwitserland en Finland (3), Oostenrijk en België (2) en Denemarken. Ierland en Polen elk een. Bij Sint Pierre d'Allevard gebeurde dinsdag een ongeluk waarvan de Duitsers Eymann en Brechler het slachtoffer wer den. Hun wagen slipte, raakte van de weg en stortte in een twintig meter diep ravijn. De beide rijders zijn met ernstige verwon dingen in een ziekenhuis opgenomen. De Vries werd overigens geen eerste in het eindklassement, want Wester uit Eernewoude had op 500 en 1.500 meter zo'n puntenvoorsprong verworven, dat hij de 3.000 meter 13 seconden langzamer kon rijden om zich nog als eerste in het eind klassement te plaatsen. Zee zegevierde dinsdag in Nieuwe Nie- dorp in de langebaanwedstrijden om het kampioenschap van de provincies Utrecht- Noord-Holland. Halfweeg werd tweede, Modder derde. Zee wori de 1.500 en 3.000 meter. Een nationale langebaanwedstrijd in Kampen over 500 en 1.500 meter de 3.000 meter werd wegens de zware mist afgelast leverde dinsdag een zege op voor Lourens uit Zutphen, die beide af standen won in respectievelijk 47,5 sec. en 2 min. 30,4 sec. Koops (Veendam) werd tweemaal tweede in respectievelijk 48.7 sec., en 2 min. 34,0 sec. De derde plaats in het eindklassement was voor Van Leeningen (Zutphen). Van den Berg uit Woerden won twee van de drie afstanden tijdens de nationale langebaanwedstrijd in Hazerswoude. Hij werd daardoor automatisch eerste in het eindklassement, hoewel zijn puntentotaal hoger was dan dat van de nummers twee (Zuiderduin) en drie (Vroege). Zwienenberg uit Enter is dinsdag in Zunderen gewestelijk langèbaankampioen van Twente geworden. Hij zegevierde op alle afstanden (500, 1.500 en 3.000 meter) met tijden van respectievelijk 50,7 sec., 2 min. 44,9 sec. en 5 min. 44,9 sec. Hinsen- veld (Enter) bezet in het eindklassement de tweede plaats voor Schipper. Dinsdag is in Vught het schoonrijkam- pioenschap van Noord-Brabant gehouden. De gewestelijke kampioenstitels gingen naar mevrouw Muntjewerf en de heer De Waal. Mevr. Muntjewerf eindigde welis waar als derde, maar de beide dames voor haar waren al in het bezit van een provinciale titel en deden dus buiten me dedinging mee. Grietje Oosterhof heeft dinsdag in Grouw na een uitermate spannende strijd met Martha de Vries-Wieringa haar Friese titel op de kortebaan geprolongeerd. De uitslag was: 1. Grietje Oosterhof (Olde- holtpade), totaaltijd over de drie finale- ritten 43.47 sec., 2. Martha de Vries-Wie ringa (Franeker) 44,235 sec., 3. Marijke Fli- sijn (Leeuwarden) 44,65 sec., 4. Gooitske de Jong (Jubbega) 44,165 sec Gooitske de Jong had weliswaar een betere totaaltijd dan de nummers twee en drie, maar zij had al haar ritten verloren. De schaatskalender van dé KNSB geeft de volgende evenementen: DONDERDAG 23 JANUARI Bodegraven: kortebaanwedstrijd heren; Andijk: Westeinde-ronde van grootslag; Graft en de Rijp: rondewedstrijd 120 km en fakkeloptocht; Haven- en molentocht, 65 km, kinderen 26 km, 9tart in Bovenkarspel in Wervers- hoof. ZATERDAG 25 JANUARI Amsterdam: Amsterdamse ijsclub, Ne derlands kampioenschap langebaan damee en nationale wedstrijd dames junioren (wordt zondag voortgezet).

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 15