Verontrusting over situatie van de Nederlandse economie Ir. C. Staf niet naar de KLM HET WEER m Neger benoemd door Johnson in topfunctie Geniale valsemunter in Parijs ontmaskerd President Johnson stelt voor de kernwapens te „bevriezen' n Prof, Andriessen doet nieuw beroep op publiek prijsbewust te kopen Apothekers laten kwartje vallen Belgen ontstemd over woorden Marjolin Be j aardencentrum uitgebrand Zware binnenbrand in Den Haag Waarom Asger Jorn de Guggenheimprijs weigerde Kustvaarders in moeilijkheden Geheim luik in luxueus landhuis gaf toegang tot onderaardse drukkerij Winterslaapje voor korfbalploegen „Zo is het Kamerlid vraagt regeringsstandpunt over nota van dagbladpers DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 22 JANUARI 1964 Kansen van Goldwater dalen pagina 4 Sociale Atlas van Noord-Holland pagina 4 «W MORRIS 'êeforeijou iïuy! FALCON MONTY-COATS Overdag dooi Vergelijken Sigarettenomzet is gedaald A spirine "i. 3$ Het woord is aan In de krant van heden: In Genève praat men weer over ontwapening Ongeveer 2 maanden geen landelijke competitie VANA VOND De kerken over 49e JAARGANG NUMMER 66 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, pei kwartaal 9,75, franco per post 10,25. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau. 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. L29288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije In het communiqué waarin minister Andriessen (Economische Zaken) gisteren zijn zeven prijsmaatregelen bekend maakte heeft hij nogmaals uitdrukkelijk toe gezegd dat passende maatregelen zullen worden genomen, als bij het onderzoek naar de prijsontwikkeling mocht blijken, dat ook in andere sectoren te veel in rekening wordt gebracht. Het bedrijfsleven moet daartoe meehelpen. De ernst van de situatie waarin ons land met zijn stijgende prijzen en zijn lo nen verkeert kreeg gisteren nog een ex tra accent door de woorden van het lid van de Europese Commissie de Fransman Marjolin over de inflatiegevaren in het E.E.G.-gebied. Voor ons land verwacht Marjolin in 1964 een ontwikkeling die ge heel verschillend zal zijn van 1963. De loonsom zal tussen de vijftien en achttien percent stijgen, waardoor de consumptie prijzen met vijf tot zeven percent omhoog zullen gaan. Ook verwacht Marjolin een aanzienlijke verslechtering van de lopende rekening van de betalingsbalans. Het voordelig sal do van 63 zou plaats kunnen maken voor een nadelig saldo dit jaar van ongeveer 160 miljoen dollar (ruim 500 miljoen gul den). Marjolin meent evenals prof. Witte- veen de afgelopen week dat de abrupte om- BRUSSEL De Belgische minister van Economische Zaken Antoine Spinoy, heeft gisteravond in een interview voor de Franstalige Belgische televisie verklaard, dat de Belgische regering verbaasd is over de procedure welke de heer Marjolin heeft gevolgd. Deze bestaat erin, zei hij, dat in het publiek zonder een voorafgaand kon- takt met de Belgische regering een samen stel van feiten, die niet geheel overeen komstig de waarheid zijn, wordt aange kondigd. Verder meende de minister dat het huidige ritme van de expansie van de Belgische economie zeer bevredigend is, ook al zijn er enige aspecten die de aan dacht blijven opeisen. Ir. C. Staf, president-directeur van de Koninklijke Nederlandse Heidemaatschap pij, heeft besloten zich niet beschikbaar te stellen voor een leidende functie bij de K.LJVI. De naam van de heer Staf werd de laatste tijd herhaaldelijk genoemd in verband met de vacatures in de top van de K.L.M., die thans zonder president- commissaris is, terwijl de andere commis sarissen hun zetel ter beschikking hebben gesteld. Naar de heer Staf ons vanochtend meedeelde, heeft hij „geen tijd voor de K.L.M." Hij is tot de conclusie gekomen de Heidemaatschappij en andere functies welke hij bekleedt niet in de steek te mo gen laten. BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESÏRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223516 Verwachting tot morgenavond: Bewolkt met, voornamelijk in het zuiden van het land, aan vankelijk nog mist, maar ook enkele opklaringen. Vannacht temperaturen om het vriespunt, morgen overdag enkele graden boven nul. Weinig wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. mekeer voor de groei van de Nederland se economie een groot gevaar inhoudt voor de toekomst. Marjolin bepleit in dit verband voor ons land vooral maatregelen om de overheids uitgaven te beperken, omdat naar hij meent de noodzakelijke particuliere inves teringen het minst worden getroffen. Minister Andriessen heeft er gisteren bij de consumenten nog op aangedrongen bij hun aankopen zoveel mogelijk prijsbe wust te handelen. Door het vergelijken van de prijzen zal vaak blijken dat voordeli ger aankopen mogelijk zijn. Hoewel de be windsman zich bewust is dat dit soms Gisteravond is het r.k. bejaardencen trum „St Jozef" in Leeuwen-boven vrijwel geheel door brand vernield. De brand is, door tot nu toe onbekende oorzaak, omstreeks zes uur begonnen in een dakkapel waaraan overdag was ge werkt. Binnen een half uur tijd stond het gebouw in vlam. Men heeft de honderd bejaarden, die er woonden, en de veertig verplegende nonnen nauwelijks in veilig heid kunnen brengen. Vooral het evacue ren van het ziekenzaaltje was een hache lijke onderneming. De brand werd bestreden door de brand weer van Leeuwen-boven, later geassis teerd door de brandweerkorpsen van Maasbommel en Druten. Veel heeft men echter niet kunnen uitrichten. Door mist en gladheid hadden de brandweren lange tijd nodig om bij de brand te komen. Bo vendien was er onvoldoende bluswater be schikbaar. Tegen tien uur begon de brand minder te worden. Alleen de in een zij vleugel ondergebrachte keuken is ge spaard. De schade wordt op twee tot drie miljoen gulden geschat. In een woning boven een werkplaats aan de Waldorpstraat in Den Haag is laat op de avond een zware binnenbrand uit gebroken. De brandweer was het vuur spoedig meester. Vier personen waren het dak op gevlucht omdat zij geen uitweg meer kon den vinden. Er moest een autoladder aan te pas komen om deze mensen in veilig heid te brengen. Het is op het ogenblik goed te merken dat de publikaties over de schadelijke ge volgen van sigarettenroken indruk hebben gemaakt. Groothandelaren in tabaksartike len en detaillisten merken dat er een ver schuiving is gekomen in de vraag. Er worden meer pijpen verkocht en er is meer vraag naar sigaren, vooral van de kleinere soorten. De omzet van sigaretten is verminderd, volgens sommigen met 8 percent, volgens anderen zelfs met 15 tot 20 percent. niet zo eenvoudig is gezien de grote aan tallen prijzen, de verschillende gewichten en de buitenlandse maten bij importgoe deren dringt hij aan op prijsbewust kopen. Hij heeft zich in dit verband reeds in ver binding gesteld met de consumentenorga nisaties en de vakcentrales om te onder zoeken in hoeverre de prijzen doorzichti ger kunnen worden gemaakt en de prijs vergelijking voor het publiek kan worden vergemakkelijkt. Inmiddels heeft het ministerie van Eco nomische Zaken meegedeeld dat op korte termijn sommige prijzen in de apotheek zullen worden verlaagd. De apothekers leggen sinds kort op elk recept een kwar tje, terwijl aspirine van een Nederlands merk niet minder dan een dubbeltje duur der per tube werd. Het gesprek met de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering van de Pharmacie heeft nu tot resultaat gehad dat dit apothekers kwartje binnenkort achterwege zal blijven. Asger Jorn, de beroemde Deense schil der, die verleden week weigerde de Gug genheimprijs van 2500 dollar (9000 gulden) aan te nemen zegt: „Meneer Guggenheim kan naar de hel lopen met zijn geld". Vermoedelijk weet Jorn niet dat de heer Guggenheim in 1949 gestorven is. Jorn zette in een brief aan de kunstcriticus Gunnar Jespersen van „Berlinske Tidnin- gen" de reden voor zijn weigering uiteen. Jorn vertelde dat hij een week tevoren op de hoogte gesteld werd dat hij een prijs zou krijgen, „maar ik schreef onmid dellijk naar Amerika dat ik in principe niet kan deelnemen aan het aannemen van prijzen omdat ik het onmogelijk vind hierin een criterium te zien voor artistie ke kwaliteit. Het uitreiken van prijzen schept een hiërarchie onder de kunste naars en dient alleen maar om een stupide, sportachtige wedstrijdhouding te bevorde ren die in de kunst geen supreem principe kan zijn." Toch werd hem de prijs toegekend. „Ik antwoordde toen, zo beleefd mogelijk, dat deze meneer Guggenheim, die ik niet ken, met zijn geld naar de hel kan lopen, om dat ik zijn prijs niet wil hebben en ik het als volkomen onwaardig beschouw deze aan een kunstenaar toe te kennen die er nooit naar gedongen heeft. Er bestaat een tendens kunstenaars uit te buiten voor al le mogelijke doeleinden, bewust gekozen door de autoriteiten zonder dat iemand on der hen zich afvraagt of de kunstenaar het daarmee eens is. Deze tendens steekt op 't ogenblik de kop op en ik beschouw haar als zeer gevaarlijk." Jorn maakte verder bekend dat hij weigert deel te nemen aan een door de regering opgezette tentoonstel ling van Deense kunst in Amerika. De Nederlandse kustvaarder Henny T. zit voor Hiddensee bij Stralsund in Oost- Duitsland aan de grond. De Oostduitse sleepboot Teene is van Stralsund onder weg naar de kustvaarder, die onmiddellijk hulp heeft gevraagd. Omstreeks het middaguur zijn gisteren in dichte mist in de Duitse vaargeul van de Eems de kustvaarders Kroonborg van E. Wagenborg's scheepvaart- en expedi tiebedrijf n.v. te Delfzijl en de Batavier III van Wm. H. Müller en co. n.v. te Rot terdam in botsing gekomen. Er hebben zich geen persoonlijke onge vallen voorgedaan. Van de twee kustvaar ders is de Kroonborg het zwaarst bescha digd. Het schip is inmiddels met een inge deukte en ingescheurde neus de haven van Delfzijl binnengelopen. Na lossing in het Eemskanaal zal het schip op een werf in Delfzijl worden gerepareerd. De Batavier III heeft de reis naar Antwerpen kunnen voortzetten. WASHINGTON (AP en Reuter) Carl T. Rowan is door president Johnson be noemd tot directeur van de Amerikaanse voorlichtingsdienst. Rowan, een neger, volgt in die functie Edward R. Murrow op. Die heeft in verband met zijn gezond heidstoestand ontslag genomen. Rowan is thans ambassadeur van de Verenigde Staten in Finland. Hij is 38 jaar. Het hoofd van de Amerikaanse voorlich tingsdienst woont de vergaderingen van de Nationale Veiligheidsraad bij. Rowan is de eerste neger die aan de besprekingen van dit college zal deelnemen. Rowan zal Helsinki verlaten, zodra de Senaat zijn benoeming heeft bekrachtigd. Hij was vroeger journalist. Voor hij vorig jaar in Helsinki werd benoemd, was hij onderstaatssecretaris voor Openbare Za ken. Carl T. Rowan Rabindranath Tagore: De waarheid bemint haar begrenzingen, want daar ontmoet zij de schoonheid. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Uit stad en omgeving5, 6, 7 Radio en t.v9 Kunst 9 Topsy 10 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's (Van onze correspondent) PARIJS Drie miljoen nieuwe Franse francs of bijna tweeëneenhalf miljoen gul den is het bedrag dat de Poolse ingenieur Bojarski aan valse bankbiljetten in zijn onderaardse werkplaats de laatste maan den bij elkaar had gedrukt. Samen met zijn Russische zwager en nog een Zwit serse handlanger bracht hij ze aan de man. Het drietal is onlangs gearresteerd door de Franse politie die deze vette buit pas gisteren aan de openbaarheid prijs gaf. GENèVE (Reuter/AFP) President Johnson heeft voorgesteld, dat de Verenig de' Staten de Sovjet-Unie en hun bondge noten de mogelijkheid onderzoeken om te komen tot een „bevriezen van het aantal en de typen van de strategische kemra- ketten voor aanvals- en verdedigingsdoel einden." De Amerikaanse president deed dit in een boodschap aan de ontwapenings conferentie die dinsdag haar werkzaamhe den in Genève hervatte. Johnson somde vijf punten op, waarover zijns inziens op de conferentie overeen stemming kan worden bereikt. Behalve voor het genoemde punt pleitte de presi dent voor een verbod om met geweld te dreigen of geweld te gebruiken. Een ander punt betrof een overeenkomst om onder toezicht de produktie van splijt baar materiaal voor oorlogsdoeleinden te staken. Intussen zijn de Verenigde Staten bereid, op basis van wederkerigheid tot vermindering van deze produktie over te gaan. Een eerste stap in deze richting hebben de Verenigde Staten al gedaan. Tenslotte zou, volgens president John son, overeenstemming kunnen worden be- Prinses Irene is deze week ver vlieg tuig naar Madrid gereisd waar ze vier dagen zal blijven. Op de luchthaven Sevilla werd zij begroet door de vrouw van de burgemeester van de Spaanse hoofdstad die haar een fraai boeket aanbood. reikt over een niet verdere uitbreiding van het aantal landen met kernwapens. De kemmogendheden zouden akkoord moeten gaan met een geleidelijke controle op het gebruik van kernmateriaal voor vreed zaam gebruik. Ook zou men moeten komen tot een algeheel verbod op het nemen van kernproeven. „Elk van de voorgestelde stappen is be langrijk voor de vrede. Voor geen enkel punt is het onmogelijk om tot een over eenkomst te komen," aldus de president. „De Verenigde Staten zijn bereid op deze gebieden tot duidelijke overeenkomsten te komen. Ook willen zij elk ander redelijk voorstel in overweging nemen," aldus Johnson in zijn boodschap. Voor het begin van de bijeenkomst had de Russische delegatieleider, Tsarapkin verklaard, dat hij hoopvoller was gestemd dan bij vorige zittingen. „Er is sprake van een duidelijke vermindering van de spanning in de wereld," aldus de Rus. Tsarapkin zei dat men in de eerste plaats moet ijveren voor het uitschakelen van het gevaar van een kernoorlog. Hij pleitte voor instelling van een kernwapen- vrije zone in Noord- en Midden-Europa en op de Balkan. Alle wegen naar het ver krijgen van kernwapens zouden moeten worden afgesloten, „ook de geheime zijwe gen." Volgens westelijke waarnemers doel de de Russische afgevaardigde hierbij op de voorgestelde multilaterale kernmacht. Het Russische plan voor een niet-aan- valsverdrag tussen de landen van de NAVO en de leden van de verdragsorga nisatie van Warschau achtte hij noodzake lijk voor het machtsevenwicht en de alge mene stabiliteit. Volgens Tsarapkin had het Westen bij het overleg over het ge deeltelijke stopzetten van de kernproeven al voor een deel met het Russische plan ingestemd. De Koninklijke Nederlandse Korf- balbond heeft besloten de landelijke com petitie met ingang van het volgende sei zoen gedurende ongeveer twee maanden in de winterperiode stop te zetten. Men kwam na een onderzoek tot de conclusie dat in de maanden januari en februari de meeste wedstrijden door de slechte terreingesteldheid werden afgelast. De competitie wordt van de derde speeldag in december af tot en met de tweede speeldag in februari stilgezet. Wanneer dat nodig mocht zijn zullen tussen deze data slechts inhaalwedstrijden worden ge speeld. Op een vergadering in maart wordt be sproken of eenzelfde regeling voor de regional* competities wenselijk is. De falsaris-ingenieur had zijn drukke- rijtje in de kelder van zijn luxueuze land huis buiten Parijs ingericht. Hij deed al les zelf. Hij fabriceerde zijn eigen door zichtige bankpapier en speciale drukinkt, zoals hij ook zijn machines zelf had ont worpen en geïnstalleerd. De Franse poli- tie-inspecteurs die de arrestatie verricht ten, erkenden sportief in Bojarski een ge niaal vervalser te hebben ontdekt. Als een van zijn handlangers niet ietwat onvoor zichtig was geweest, dan zou de 43-jarige Pool tot aan zijn oude dag nog ettelijke miljoennen hebben kunnen drukken. Die onvoorzichtigheid van zijn Russische zwager was geweest dat hij ineens een te grote hoeveelheid valse biljetten bij hetzelfde loket van het postkantoor in Parijs tegen staatspapieren inwisselde. Het hele pakket kwam zo bij de Franse staats bank terecht die een speciale machine heeft om periodiek bankbiljetten op hun echtheid te toetsen. Toen de hele bundel gelijktijdig door de controle-machine ont maskerd werd, was het voor de politie een tamelijk koud kunstje de weg naar de bron via het postkantoor terug te vol gen. De zwager, die per uitgegeven bil jet een derde van de waarde voor zichzelf mocht houden, kon al spoedig worden ge pakt en van hem leidde het spoor naar de villa van de ingenieur. Maar nadat de politie-inspecteurs zich bij Bojarski hadden gemeld, duurde het nog vijf uur alvorens ze onder een parket vloer een elektrisch knopje ontdekten, waardoor een geheim luik kon worden geopend dat toegang verschafte tot de on deraardse drukkerij. Stapels biljetten, waarvan de inkt nog niet gedroogd was, lagen in de kelder opgetast. Bojarski liet de biljetten nadat zij van de pers kwamen een speciale behandeling ondergaan om ze een gebruikt uiterlijk te geven. De staats bank heeft iedereen verzocht zijn biljetten van honderd franc nauwkeurig te bekij ken. ff De kerken krijgen vanavond van 22.05 tot 22.30 de kans om voor de VARA-televisie hun zegje te zeggen over de omstreden uitzending van „Zo is het". Van een „ge sprek op brede basis", zoals de VARA zich voorstelde dat tussen vertegenwoordiger* van de Nederlandse kerken gehouden zou worden over „Zo is het", schijnt vanavond echter niet veel te zullen komen. De vertegenwoordiger van de gerefor meerde kerk, ds. J. Overduin, en de ver tegenwoordiger van de hervormde kerk, ds. J. J. Buskes, zullen namelijk volstaan met het afleggen van een verklaring; van katholieke zijde is nog steeds niet een ver tegenwoordiger aangewezen. De VARA onderhandelt hierover nog met hoge katho lieke kerkautoriteiten. De fractievoorzitter van de Party van de Arbeid in de Tweede Kamer, dr. ir. A. Von deling, heeft de minister-president schrif- teiyk gevraagd naar de opvatting van de regering over de nota inzake de huidige positie van de Nederlandse dagbladpers. Deze nota is de regering dezer dagen aan geboden door de vereniging De Neder landse Dagbladpers en door het Neder lands Genootschap van Hoofdredacteuren. De heer Vondeling zou graag 'n regerings nota ontvangen, waarin op de verschillend» punten van de nota van de N.D.P. wordt ingegaan.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1