Kansen van Goldwater gedaald nu Johnson in Witte Huis zit President heeft in het diepe zuiden zeer sterke aanhang „INLAID" 'n klasse apart Operatie „Diepvries" voor luchtmachtpiloten Scholieren meer in contact met verdovende middelen is op velerlei gebied braakliggend terrein N oord-Holland nog volkomen Grote Jaarlijkse Opruiming 25 stuks f L- Zij leren in leven te blijven in het poolgebied bij 30 graden vorst Rotterdams initiatief is niets nieuws Kolendampvergiftiging in Hooff-Soeren Hervormde Kerk bezorgd over drankwet SOCIALE ATLAS (DEEL III) LEERT: Directeur Stichting Noord-Holland dringt aan op een spoedige coördinatie van het opbouwwerk Nieuwe burgemeester van Zoetermeer WOENSDAG 22 JANUARI 1964 Conservatief ideaal INLAID - LINOLEUM en LINOFELT MARMOLEUM PARKET INLAID Houtnerf INLAID 2.00 m br., van 13.50 voor 9.80 1.83 m br., van 12.15 voor 8.90 GRANITE INLAID 2.00 m br., van 13.50 voor 9.80 1.83 m br., van 12.15 voor 8.90 LINOFELT Labour hoog genoteerd bij de Londense bookmakers A msterdamse korpschef: Anderhalf jaar voor man die café beschoot Vraagbaak V erhoudingen (Van onze correspondent) WASHINGTON De beslissing van senator Barry Goldwater om te dingen naar de Republikeinse kandidatuur voor het presidentschap, zou heel wat interes santer geweest zijn als president John Kennedy nog in leven was De vermoorde president stond in enkele delen van het land niet zo sterk Door zijn vooruitstre vende politiek op het gebied van de rassen verhoudingen had hij sterke weerstanden opgewekt, vooral in het zuiden. In weer andere gebieden, met name aan de westkust en in een aantal deelstaten in het middenwesten het centrum van de Verenigde Staten is het conserva tisme invloedrijk. Daar had men vooral bezwaar tegen Kennedy's sociale politiek Velen vonden ook dat hij niet krachtig ge noeg tegen de Russen optrad en, wat dichterbij, tegen het Cuba van Fidel Castro. Het was daar dat senator Barry Gold water de laatste jaren een enorme aan hang had gekregen. Hij was het ideaal van de conservatieven Hij was het immers die de strijd aanbond tegen de steeds ver der gaande overheidsbemoeiing en die een lans brak voor privaatbezit en particulier initiatief. Hij ook was het die de frustra ties van het Amerikaanse volk vertolkte over de communistische overheersing van Cuba en over de talrijke onopgeloste pro blemen van de koude oorlog. Zo is het ook nu nog. Maar de tegenstel ling tussen hem en wijlen president John F. Kennedy is toch een geheel andere dan die tussen hem en president Lyndon John son Deze heeft onder de democraten in het diepe zuiden grote invloed. Al is hij van plan op het gebied van de rassenverhou dingen de politiek van zijn voorganger voort te zetten, toch zien de zuidelijke democraten hem nog altijd min of meer als één der „hunnen", als een man die met hun gevoelens en tradities meer rekening zal houden dan de progressieve intellec tueel uit het verre noordoosten, die zo ver van hun problemen af scheen te staan. De verzekeringen dat Lyndon Johnson de politiek van John F. Kennedy trouw zal volgen, schijnt men niet overal even ern stig op te vatten, evenmin als de kenne lijke voornemens van de nieuwe president om even vooruitstrevend te zijn. Lyndon Johnson heeft namelijk in de loop der jaren de naam verworven een bij uitstek praktisch politicus te zijn Dat schijnt, in de Amerikaanse verhoudingen, nu eenmaal niet erg te passen bij het beeld van een vooruitstrevend man. Dat Barry Goldwater nu toch de republi keinse kandidatuur zoekt ziet men vooral als een besluit om zijn talrijke aanhang niet teleur te stellen. Hij was voor zijn volgelingen het symbool geworden van de conservatieve revolutie die de laatste jaren in het Amerikaanse politieke leven duide lijk waarneembaar was. Het symbool ook van een harde aanpak van het internatio nale communisme, waarvoor hier zo'n wijdverbreide vrees en haat bestaan. Aldus is het zogenaamde „Goldwaterisme" de draagster geworden van een filosofie van beperkte overheidsbemoeiing in eigen land en van overwinning op het communisme op het wereldfront. Zelfs Barry Goldwater heeft nog nooit in duidelijke, ondubbelzinnige woorden ge zegd wat hij nu concreet wil en wat hij, als hij het Witte Huis verovert, in concrete situaties precies zou doen Ook zijn volge lingen hebben daarover slechts vage voor stellingen. Maar als protest tegen de frus traties op wereldgebied en tegen de in menging van de regering in de zaken van de deelstaten, met name op rassengebied, is het conservatisme onder Barry Gold water uitgegroeid tot een beweging met een grote en enthousiaste aanhang. Hij wil en kan deze aanhang niet in de steek laten. Heden ontvingen wij een partij met kleine bijna onzichtbare druk- foutjes. Een unieke gelegenheid om een prima artikel tegen sterk geredu ceerde prijs aan te schaffen. 2.00 m br., van 14.00 voor 10.80 1.83 m br., van 12.60 voor 9.80 2.00 m br., van 17.60 voor 9.80 Moiré, 2.00 br. van 8.30 voor Houtnerf, 2.00 br. v. 7.30 voor Senator Barry Goldwater De opiniepeilingen die sinds 22 novem ber 1963 hebben plaats gehad, schijnen aan te tonen dat Lyndon Johnson, zoals de zaken nu liggen, vrijwel onverslaanbaar is. Het is uiteraard nog wat te vroeg om uit deze peilingen al vaste conclusies te trekken. Er kan nog van alles gebeuren. Een economische terugval of tegenslagen in de wereldpolitiek kunnen het getij op slag doen keren. Maar dat neemt niet weg dat de opiniepeilingen van de afgelopen weken zo gunstig waren als de aanhangers van Lyndon Johnson in hun stoutste dro men niet hadden durven hopen. Het is een publiek geheim dat Barry Goldwater dat ook zo ziet. Zijn eerste op welling moet, na de dood van J. F. Ken nedy, geweest zijn om zich uit de republi keinse wedloop terug te trekken. Volgens ingewijden heeft hij zich als volgt uitge laten: „Door Kennedy na harde strijd ver slagen te worden is één ding. Dat was een politiek risico dat men nemen kon. Maar verslagen te worden door Lyndon John son? Daarop ben ik minder gerust. Als je door hem verslagen wordt, betekent dat het einde van je politieke loopbaan". KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TEL. 11491 Van onze correspondent) Nu de algemene verkiezingen naderen beginnen de weddenschappen op de uitslag Bij een „bookmaker" is een inzet van 17.000 pond sterling (ƒ170.000) binnenge komen ten gunste van een Labour-zege, Bij de firma staat Labour het hoogste ge noteerd met een overwinningskans van 5 tegen 1. De notering voor een conservatieve nederlaag is 3 tegen 1 en voor een liberale nederlaag 5000 tegen 1. De liberalen hebben in dit land dat géén evenredige vertegenwoordiging kent, geen schijn van kans om ooit de regeringsmacht te veroveren. Op een totaal aantal Lager- huiszetels van 630 zijn er slechts zeven liberalen, die radicaal gericht zijn, even fel anti-conservatief als anti-socialistisch. Tenhoogste kunnen zij dit schamele aantal met enkele zetels uitbreiden. \GOUi ilsBS SOLDI G 64 1 Zevenentwintig vliegers van de Konink lijke Luchtmacht, die deze week in het oefencentrum Vesleskaugum van de Noor se luchtmacht een bijzonder koude cursus volgen, hebben maandag de eerste oefen dag goed doorstaan. Bij de skilessen voor beginners hadden de Noorse instructeurs al veel waardering voor de lichamelijke conditie van de Nederlanders. Die waar dering nam nog toe toen de vliegers de eerste beginselen van het leven in de pool- kou moesten leren. Kwade kansen staan een vlieger, die binnen de poolcirkel uit zijn vliegtuig moet springen, te wachten. Zijn parachute laat hem met een plof neer in de meters dikke sneeuwlaag of, erger nog, op de glasharde ijskorst. Ski's behoren niet tot zijn nooduitrusting, maar met de koorden van zijn valscherm en een gevorkte ber- ketak zijn prachtige sneeuwschoenen in de vorm van een tennisracket te vlechten. Heeft hij daarop het meest herbergzame plekje in het kale landschap bereikt en de Noren leren hem welk plekje dat is dan begint de volgende fase van het „over- levingsprogramma"een sneeuwhut ma ken. Die bestand moet zijn tegen lawines en zware sneeuwval en beschutting bie den'tegen de extreme kou. Maar als de „deur" te klein wordt gemaakt bestaat de kans op verstikking door zuurstofgebrek Een kaars biedt hier dubbele hulp. Het flakkerende vlammetje is in staat de tem peratuur van dertig graden onder nul in een goed-gebouwde iglo op te voeren tot dicht tegen het vriespunt. Gaat het vlam metje uit dan is dat voor de vlieger het sein de zuurstofvoorziening te controleren. Hij moet ook de letters S.O.S. in de sneeuw stampen en ze dan met takken en dennegroen opvullen, opdat ze van de lucht uit goed zichtbaar worden. Voorts moet hij strikken zetten, want allicht is er wat eetbaar wild te verschalken. Anders kunnen de voedzame wortels van bepaal de poolgewassen de hongerdood enige da gen uitstellen, wellicht juist lang genoeg om gered te worden. Tientallen van deze problemen krijgen de vliegers in deze week te verwerken. Vandaag komt, wat men met lichte iro nie de „vuurproef" zou kunnen noemen: de nacht zullen zij moederziel alleen bij dertig graden vorst in het volmaakt onbe woonde berggebied rond Vesleskaugum moeten doorbrengen. Wie dat goed door staat wordt vrijdag teruggebracht naar de bewoonde wereld voor een daverend feest in Oslo. Zaterdag komen de vliegers per „Friendship" op Ypenburg terug. De Amsterdamse politie maakt bij de bestrijding van het gebruik en de handel in verdovende middelen meer kennis met zestienjarige en andere scholieren. Adju dant W. C. Houweling, die bij de hoofd stedelijke centrale recherche met de be strijding van deze handel is belast, durft hieruit geen conclusies te trekken. Wel is hem bekend dat een toenemend gebruik van verdovende middelen vooral valt te constateren in de groep van lieden die graag experimenteren. Het staat volgens de heer Houweling wel vast dat de handel in verdovende middelen in handen is van kleurlingen, dat Rotter dam thans de belangrijkste transitohaven is van verdovende middelen en dat de be voorrading van Amsterdam geschiedt van uit Rotterdam en Parijs. Wat via de Am sterdamse haven aan verdovende midde len binnenkomt noemde de heer Houweling gering. „Misschien wat voor eigen ge bruik, maar beslist niet voor transito." Van de acht Chinese opiumkitten zijn er in Amsterdam thans nog twee over. De politie treedt tegen deze gesloten gemeen schappen van louter oudere Chinezen niet op, omdat de justitie meent dat vele Chi nezen met het schuiven van opium zijn opgevoed en er dus niet meer buiten kun nen. De politie houdt nu alleen maar in de ga ten of de Chinezen zich niet schuldig ma ken aan handel of andere nationaliteiten bij het opiumschuiven betrekken. „We wil len de Chinese opiumschuivers graag daar laten waar we ze kunnen controleren," zei adjudant Houweling, die voorts een toene mende handel in namaakmarihuana signa leerde. Het betreft stramoniumblad (ge bruikt door astmalijders) dat gewiekste handelaren vermengen met de zaden van sierhennep en als marihuana verkopen. Op het fabrieksterrein van de Dou glas Aircraft Company te Long eBach in de Amerikaanse staat Californië is deze week dit enorme DC-8F vrachtvliegtuig overgedragen aan een Amerikaanse luchtvaartmaat schappij. De KLM zal deze zomer twee vrachttoestellen van hetzelfde type ontvangen. De vliegtuigen heb ben een inhoud van 220 m3 elk. Per vlucht kan 46 ton vracht worden vervoerd. Het Rotterdams politie-initiatief om reci divisten aan een nieuwe geschiktheids- of rijvaardigheidsproef te onderwerpen is niets nieuws. Volgens de heer J. Schaters van de Amsterdamse politie heeft elke korpschef in ons land sinds I januari 1951 de bevoegdheid om een weggebruiker te verplichten zich te onderwerpen aan een medisch onderzoek en/of een nieuwe rij proef, indien het vermoeden bestaat dat hij de verkeersregels niet kent of licha melijke en geestelijke afwijkingen heeft. Amsterdam heeft van deze mogelijkheid om de voor de verkeersveiligheid gevaar lijke weggebruikers uit te rangeren sinds de opneming van dit artikel 18 in de We genverkeerswet druk gebruik gemaakt. Van alle vorderingen tot zo'n nader on derzoek waren er tot 1962 zelfs zestig per cent uit de hoofdstad afkomstig en de heer Schaters meent dan ook dat er niets nieuws onder de zon is. De 24-jarige slager J. Grotegoed uit Hoog-Soeren is op tragische wijze in zijn woning om het leven gekomen. Omdat de vrouw een baby verwacht ver bleef het gezin tijdelijk bij familie in Apeldoorn. Grotegoed ging dagelijks even naar zijn huis om de bloemen en de ka chel te verzorgen. Dinsdag werd hij dood in z'n woning aangetroffen. Waarschijnlijk heeft de haard niet goed gebrand, want Grotegoed had deze weggetrokken om met een lamp in de schoorsteen te kunnen kij ken. Hij is toen waarschijnlijk bedwelmd en later aan de gevolgen van kolendamp vergiftiging overleden. De Arnhemse rechtbank heeft een 35-ja- rige woonwagenbewoner uit Wamel, die be schuldigd was van poging tot moord, ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden Hij had op 7 sep tember uit zijn auto met een pistool scho ten gelost op een café in Puifdijk Een uur tevoren had hij in het café ruzie gehad met enkele bezoekers, naar aanleiding van een vechtpartij waarbij zijn 16-jarig broer tje betrokken was geweest. Doordat het ca fé iets lager was gelegen dan de weg werd niemand getroffen. Alleen de flessen drank in het buffet werden door de kogels, die over de hoofden van de gasten door het lokaal vlogen, vernield. De raad voor zaken van kerk en samen leving van de Nederlands hervormde kerk heeft zich in overleg met het moderamen van de generale synode terzake van het ontwerp drank- en horecawet gericht tot de leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal met een schrijven waarin de raad uiting geeft aan zijn ernstige be zorgdheid over de strekking van het inge diende ontwerp drank- en horecawet, in het bijzonder over de daarin voorgestelde afschaffing van het maximumstelsel bij het verlenen van vergunningen en tegen het laten vervallen van het onderscheid tussen vergunning en verlof-A. Een verruiming van het aantal verkoop gelegenheden en een verdere toeneming van het drankgebruik in Nederland wordt met zorg tegemoet gezien. De raad doet een dringend beroep op de leden van de Tweede Kamer zich ernstig te beraden of bedoeld ontwerp althans in deze vorm te aanvaarden is. (Van een onzer redacteuren) WANNEER DE VRAAG GESTELD WORDT: „Wat is Noord-Holland?" en de vragensteller bedoelt hiermee niet het stuk noordwestelijk Nederland in zuiver geografische zin, maar de provincie Noord-Holland geprojecteerd op het vlak van bevolkingsstructuur, kerkelijke en politieke verhoudingen, van sociale-, sociaal-hygiënische- en sociaal-culturele accommodatie, wanneer de vragen steller, anders gezegd, het zijne wil weten van de samenstelling van Noord- Holland in al zijn geledingen op religieus, maatschappelijk, cultureel en sociaal gebied, dan doet hij er goed aan de drie delen van de sociale atlas Noord-Holland te raadplegen. Deze atlas, die allerminst op de hierboven opgesomde veelomvattende gebieden pretendeert volledig te zijn, geeft toch een voor leek en insider waardevolle infor matie van de provincie Noord-Holland zoals die niet in de schoolatlassen voorkomt. De sociale atlas, die wordt uitgegeven door het Provinciaal Opbouworgaan van de Stichting Noord-Holland in Haarlem, geeft een overzicht van de vele facetten van een sterk heterogene provincie, met zijn voornamelijk agrarische gebied boven het Noordzeekanaal en het sterk geïndustrialiseerde en nog steeds industrialiserende deel rond en onder dat kanaal. Met zijn pendelprobleem en zijn forensisme. Met zijn tekort aan arbeidskrachten en zijn probleemgebieden. Het werk geeft een overzicht van de kerkelijke gezindten in de provincie en van de politieke verhoudingen. H. I. G. baron van Tuyll van Seroos- kerken is gisteren geïnstalleerd als bur gemeester van Zoetermeer. „Ik voel mij een bevoorrecht mens, burgemeester te mogen zijn van een plaats, waaraan de opdracht is gegeven te groeien tot een grote energieke stad. Ik zal mij ten vol le inzetten om deze mooie en boeiende taak te volbrengen", aldus de nieuwe burgemeester in zijn intree-rede in de bij zondere raadszitting. De sociale atlassen zijn een waardevol en onmisbaar bezit voor hen die werk zaam zijn in de diverse sectoren van de samenleving, die iets met planologie te maken hebben en voor hen die zich op de hoogte willen stellen van de sociolo gische samenstelling van de provincie of dat nu is voor de vestiging van industrie voor het instellen van een medisch cen trum, of het bouwen van een dorpshuis of wijkcentrum. De sociale atlas (waarvan het derde deel: „Sociale, sociaal-hygiënische en so ciaal-culturele accommodatie" juist is ver schenen) waarvan in de toekomst nog twee delen verschijnen, geeft op deze ge schakeerde gebieden een waardevolle voorlichting en een goed overzicht. De samenstellers zijn er zich van be wust dat een dergelijke atlas onmogelijk volledig kan zijn. Het aantal gegevens en feiten is zó groot en de omstandigheden zo verschillend, dat een keus moest wor den gemaakt bij de verwerking ervan in de atlas. Dit heeft ertoe geleid dat ook het derde deel van het boekwerk een re sumé is geworden van honderden feiten, gegevens en suggesties. Dit resumé kan echter een richtlijn zijn voor de planolo gen en de velen, instanties, instellingen en individuele particulieren, die zich met het wel en wee van de provincie bezighouden. DE SOCIALE ATLAS is een uitgave van de Stichting Noord-Holland en werd onder supervisie van de heer C. Lijnzaad, directeur van de stichting samengesteld, door mr. H. C. Wieringa en de heer P. A. Gerner. Het derde deel begint met een overzicht (in kaart gebracht) van de ver deling der diverse kerkelijke gezindten in Noord-Holland. Daarna wordt uiteengezet wat het doel van de samenstellers is ge weest: het in woord en beeld een over zicht geven van de activiteiten op de ge noemde terreinen zoals die momenteel door de Noordhollandse bevolking wor den verricht. In de inleiding wordt een overzicht ge geven van het begrip leefbaarheid, d.w.z. het woon- en werkklimaat. Dit wordt ge zien als een samenvoeging van een groot aantal onderling afhankelijke factoren als de mate van werkgelegenheid, de woning voorraad, de recreatieve mogelijkheden, de winkelvoorziening, de verbindingen, de scholen, de medische, sociale en culturele voorzieningen enzovoorts en in een bepaald gebied. Zo geeft de atlas een overzicht van de vormen van opbouwwerk in de provin cie en worden de instanties die zich met het opbouwwerk bezighouden opgesomd, alsmede het werkgebied daarvan. Op duidelijke kaarten geeft de atlas een beeld van de sociale streek- en wij kop. bouw, het buurtwerk, de agrarisch sociale voorlichting over het algemeen maat schappelijke werk, de sociale voorlichting, de trek van de woonwagenbewoners, de medische opvoedkundige bureaus, de be roepskeuze enzovoort. Wil men bij voorbeeld weten welke beroepskeuzebureaus in welke delen van de provincie werkzaam zijn? De kaart op bladzijde vijfenvijftig van de atlas geeft er een overzicht van. Inte resseert de lezer zich voor sociale jeugdzorg? De atlas zal hem leren dat bezuiden het Noordzeekanaal zeer vele instanties (voornamelijk in de grote steden) zich hiermee bezighou den en dat boven het kanaal alleen in Alkmaar en Hoorn een kleine ac tiviteit op dit gebied is. Over het be- jaardenwerk, de huisvesting der ge handicapten? De atlas geeft met tekst, cijfers, tabellen en kaarten vele langs moeizame weg verkregen gegevens. Te veel om op te noemen! Vast staat dat de sociale atlas voor ge meentebesturen, statenleden en gedepu teerden, leiders op overheids-, particulier of kerkelijk niveau en vele anderen on misbaar is. Voor een goede planologie zijn duidelijke gegevens een voorname pij ler. „Wij moeten ons in Noord-Holland ster ker met het sociaal welzijn bezig houden dan tot dusver het geval was," zo luidt de mening van de heer C. Lijnzaad, direc teur van de Stichting Noord-Holland en het Provinciaal Opbouworgaan „En met sociaal welzijn bedoel ik niet het maat schappelijk werk, dat grotenleels in in dividuele zin wordt uitgeoefend maar het sociale werk in groter en breder ver band." De heer Lijnzaad gaf in de toelichting bij het verschijnen van het derde deel van de sociale atlas een globaal overzicht van de verhouding tussen noordelijk en zuidelijk Noord-Holland Hij stelde dat het zuidelijke deel van de provincie in brede zin vrij goed geëquipeerd is, maar dat het voorzieningspeil in het noordelijk deel van de provincie zeer veel te wensen over laat. ZO STELDE HIJ dat bijvoorbeeld op het gebied van de woningbouw de verhou ding van na-oorlogse woningen tussen het noordelijk en het zuidelijke deel van de provincie volkomen scheefgetrokken is. Aan het slot van zijn betoog, dat op beklemmende wijze duidelijk maakte op hoeveel terreinen nog zeer veel gedaan zal moeten worden om de provincie straks leefbaar te houden, wees de heer Lijnzaad met nadruk op het belang van een goed overleg en daarna een goede coördina tie van de diverse instellingen en licha men, die zich op deze vlakken bewegen. De directeur lichtte aan de hand van en kele voorbeelden toe, dat hij overleg in zeer brede zin ten aanzien van de pla nologie een eerste vereiste vindt. „Wanneer drie dorpen tot het besluit ko men één dorpshuis te bouwen, dan kan dit werk gestimuleerd worden door een instantie, die zich met het dorpshuis werk bezighoudt", aldus de heer Lijnzaad. „Echter, een dergelijk dorpshuis kan pas aan zijn taak voldoen indien de verbin ding tussen de dorpen goed is en daar voor moet weer een geheel andere instel ling worden ingeschakeld. Juist dan zou het vruchtbaar werken indien de instellin gen elkaar vooraf zouden vinden en in dien het wederzijds wantrouwen zou wor den weggenomen. Dit is in het belang van de gehele Noordhollandse bevolking, omdat de werkterreinen van de diverse lichamen elkaar meestal overlappen!" Dat de sociale atlas een stimulans mag zijn voor een betere coördinatie en een gedegen planologie is natuurlijk de grote wens van de heer Lijnzaad en zijn mede werkers. Het boekwerk is bij de Stichting Noord- Holland in Haarlem verkrijgbaar. Ook de reeds eerder verschenen delen zijn nog in voorraad.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4