Waterbeheersing, ontsluiting en verkaveling in IJmond-Noord Potige" kraaneilanden komen binnenkort in IJmuiden aan Unieke werkmethode bij bouw van nieuwe havenhoofden West-Duitsland en Nederland hebben Noren gesteund Minister Andriessen neemt aantal prijsmaatregelen Loendersloot Kolenconvectors Fietser gewond Bidweek in Beverwijk en Heemskerk Veertig jaar voorzitter van De Reisduif Havenberichten Gunstig advies van technische commissie J. H. L. de Sonneville was jubilaris „Lepelaar" kan in maart arriveren Gasgeisers en Gasfornuizen WOENSDAG 22 JANUARI 1964 iff J WEEKABONNEMENTEN voor gezellige warmte Geheimzinnig Besparing Poten van 57 meter OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY WASAUTOMATEN Examens Eerste 40-jarige jubilaris bij Van Gelder Zonen Dinsdag 21 januari is voor de heer J. H. L. de Sonneville uit Beverwijk en voor zijn gezin een feestdag geworden. Die dag was de chef voorraadadministratie materialen bij Hoogovens veertig jaar bij het bedrijf. Op zijn verzoek werd de heer De Sonneville niet in het openbaar ge huldigd. Tijdens een gezellig, intieme bijeenkomst met medewerkers ontving de heer De Son neville een paar prachtige gouden man chetknopen en een moderne voetenbank. Hij werd 's middags ontvangen op de kamer van de heer Th. M. van Erp, ad junct-directeur administratie. Hier ontving de jubilaris het gouden horloge, de oor konde, een foto-album en de gouden ju- bileumspeld met de briljant voorstellend de zeester, het nieuwe embleem van Hoogovens. Vervolgens recipieerde de jubilaris met zijn gezin in het versierde restaurant Wal- serij-Oost, waar enkele honderden vrien den en bekenden hem de hand kwamen drukken. SOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO^ dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Op de kruising ArendswegWijk aan DuinerwegGladiolenlaan in Beverwijk verleende een 35-jarige fietser dinsdag avond geen voorrang aan een personen auto. Hij werd tegen het wegdek gesla gen en liep een ernstige hoofdwond op. De man, een in Beverwijk wonende ambte naar, is in het Roode Kruisziekenhuis op genomen. Zijn fiets werd totaal vernield. De auto werd minder ernstig beschadigd. ETNA BAGDAD HAARD290.— ETNA CONVECTOR 360— BOCAL CONVECTOR 428— LINCO SUPER CONVECTOR 435— VROLING CONVECTOR 465— PELGRIM CONVECTOR 465— DAVONETTE KOLENCONVECTOR 495 SELECTA CONVECTOR 498— E. M. JAARSMA CLAUDIUS 545— BRONCO PASJA 565— Tevens grote sortering ollehaarden: Davonette olieconvector 445. Linco „3 traps" olieconvector 485. Het grote sucoes van dit seizoen Voor vakkundige voorlichting, plaat sing en service uw vertrouwenszaak Lange Nieuwstr. 435 - Centrum Galerij IJmuiden Telefoon 4654 op ou tlet de op op zal aks aad oed na- ha ten. en- in >la- ko- kan een ris- lad. pas >in- lar- tel- zou lin- in- ror- van idat nen nag een rote ■de- KENNEMERLAAN 9 mT UI UU TEL. 5271 ERKEND GAS- EN WATERFITTER De samenkomsten, die deze week wor den gehouden in het kader van de inter nationale gebedsweek voor de eenheid der kerken en uitgaan van de Oecume nische Raad van Kerken Beverwijk-Heems kerk samen met de Gereformeerden en rooms-katholieken, zullen zaterdagavond hun afsluiting vinden in de r.k. kerk Re- gina Coeli aan het Hilbersplein te Bever wijk. Nadat hedenavond, woensdag, te kwart over zeven de tweede gebedsstonde in de Doopsgezinde kerk aan de Meerstraat zal zijn gehouden, zal de bijeenkomst van za terdagavond, eveneens te kwart over ze ven, een bijzonder karakter hebben. In deze gebedsure zal de leiding berus ten bij ds. J. A. Roskam, Evangelisch- Luthers predikant en kapelaan J. Schoot. Deze korte dienst wordt omlijst met zang van het Beverwijks Gemengd Koor, on der leiding van de heer Jaap Spigt met lie deren uit de Byzantijns-Slavische Liturgie. Voorts zal ook een Oud-katholiek koor me dewerking verlenen, terwijl samenzang van de aanwezigen deze gebedsmanifesta tie ondersteunt. De machtige kraanarm van de „Lepe laar" hangend in de takels om op zijn plaats te worden gemonteerd. De kraan heeft een maximale vlucht van 56 meter en heeft dan een hef vermogen van 25 ton. In hun hoogste stand bereiken de kranen van de kraaneilanden een hoogte van ruim 80 meter. Zoals deze tekening op schaal laat zien, zou het paleis op de Dam gemakkelijk onder de kraanarm door kunnen gaan. De woordvoerder, die niet wilde dat zijn naam werd gebruikt, verklaarde in een interview met „Lofotposten", de grootste krant van Noorwegen, dat de Euromarkt- landen over het algemeen vrij onverschil lig tegenover het Britse voorstel stonden maar dat de Nederlanders en de West duitsers er bepaald tegen waren. De gedelegeerde zei dat men onder de niet-Britse delegaties algemeen van me ning was dat de Britten hun voorstel had den gedaan om redenen van binnenlandse politiek, als verkiezingsaas voor de visserij- bevolking in verband met de dit jaar te houden parlementsverkiezingen. Ook, aldus de woordvoerder, schijnt de Britse regering van mening te zijn dat de Britten het als een overwinning op de E.E.G. zullen beschouwen als het voorstel er kan worden doorgedrukt. Het Britse voorstel houdt in dat een strook van zes mijl buiten de kust van een bepaald land verboden moet zijn voor vissers van andere nationaliteiten, terwijl een daarachter liggende strook van zes mijl vrij zou zij voor visserschepen die daar vroeger altijd hebben gewerkt. De Noren willen een strook van twaalf mijl geheel verboden zien voor buitenland se vissersschepen. gevolgd. Het is namelijk voor het eerst dat bij de aanleg van havenhoofden van een lengte als die voor IJmuiden gebruik wordt gemaakt van dit type kraaneiland dat met behulp van acht uitschuifbare po ten op de zeebodem kan worden vast ge zet. De directie Sluizen en Stuwen van Rijks waterstaat gaf na uitvoerige bestudering van de moeilijkheden die de zeestromin gen en bodemgesteldheid voor de kust voor IJmuiden opleverden o.a. in het Waterloopkundig Laboratorium aan Werf Gusto opdracht voor de bouw van twee kraaneilanden. Evenals dat met de opbouw en afwer king van de nieuwe zuidpier het geval is geweest zal het werken met de reusachtige drijvende kranen vooralsnog een onder werp van doorlopende studie en proefne mingen uitmaken voordat men de meest efficiënte arbeidsmethode heeft gevonden. „Tot dusver hebben de werkzaamheden bij de pieren in IJmuiden zich min of meer in een waas van geheimzinnigheid gehuld. Maar Rijkswaterstaat is nu een maal van mening dat geen concrete re sultaten openbaar gemaakt moeten wor den zolang theorie en praktijk nog ver van elkaar verwijderd liggen. Om die reden kunnen wij op dit moment niet zeggen op welke wijze met de kraaneilanden voor IJmuiden gemanipuleerd zal worden", al dus een woordvoerder van Rijkswaterstaat tijdens de gisteren gehouden persconferen tie bij Werf Gusto. De heer A. Smulders, directeur van n.v. Werf Gusto, noemde het initiatief van Rijkswaterstaat om met de kraaneilanden te gaan werken bijzonder vooruitstrevend. In vergelijking met de conservatieve werkwijze bij de aanleg van havenhoofden zullen de kraaneilanden veel besparing aan mankracht en tijd opleveren. De heer Smulders zei verder het niet uitgesloten te achten dat de kraaneilanden na gedane arbeid bij IJmuiden ook voor andere ha venwerken in Nederland hun nut zullen be wijzen. De kraaneilanden, eigendom van Rijkswaterstaat, worden ter beschikking gesteld van het aannemingsbedrijf dat het werk aan de pieren uitvoert. De kraaneilanden hebben een oppervlak te van 70 bij 27 meter. Zij zijn voorzien van acht stalen poten van ongeveer twee meter doorsnee die hydraulisch neergela ten of opgetrokken kunnen worden. De hef- pontons worden drijvend aan weerszijden van het te bewerken havenhoofd aange voerd. Op de gewenste plaats worden de poten op de zeebodem neergelaten en met een kracht van duizend ton per poot gedeeltelijk in de bodem geperst. Het kraaneiland kan zich aan zijn poten bo ven het wateroppervlak opvijzelen zodat de werkzaamheden ook bij ruwe zee door gang kunnen vinden. Uiteraard zal deze „lift" ook „verhogend" werken op het aantal werkbare dagen. De „Lepelaar" en „Kraanvogel" zijn er op berekend bij IJmuiden te werken in waterdiepten tot 16 meter beneden N.A.P., maar voor grotere diepten kunnen de po ten verlengd worden tot maar liefst 57 meter. De kranen zijn op de pontons verrijd baar. Zij kunnen een damgedeelte van 70 tot 80 meter lengte profileren of bekleden. Daarna worden de pontons weer neergela- KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Bij gelegenheid van het feit, dat de heer G. van der Winden veertig jaar geleden voorzitter werd van de postduivenhouders- vereniging De Reisduif te Beverwijk, zal aanstaande zaterdag, in café Sport aldaar, een receptie worden gehouden, van drie tot vijf uur 'smiddags. De directeur had grote waardering voor de arbeidskracht en verdiensten van de jubilaris. Zijn echtgenote kreeg de gebrui kelijke foto in lijst van haar man. De heer Scholten mocht voor zijn verdiensten, als blijk van erkentelijkheid van de di rectie, een fraai gouden armbandhorloge, alsmede een couvert met inhoud ontvan gen, waarbij tevens gevoegd de schrifte lijke gelukwensen van de hoofddirectie. Namens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel bood de heer Smidt van Gelder hem het vererend getuigschrift en de grote zilveren legpenning aan. Minister Andriessen heeft weer een aan tal prijsmaatregelen moeten nemen, om dat hem gebleken is dat niet in alle sec toren van het bedrijfsleven de prijsge- dragsregels worden nageleefd. De be windsman heeft het mes er nu als volgt ingezet: Bejaardenoorden. De prijzen in deze oorden zullen voortaan niet meer dan vier percent mogen uitgaan boven het peil van 4 oktober 1963. Dekens. De geldmarge op dekens zal met ten hoogste vijf percent die van 1 oktober 1963 mogen overtreffen. Handbreigarens als dekens. Tandtechni sche werkstukken. De prijzen hiervan zul len voortaan niet meer dan vier percent boven het niveau van 31 december 1963 mogen liggen. Dakpannen. Hier is een prijsmaatregel noodzakelijk, omdat een aantal fabrikan ten zich niet heeft gehouden aan de af spraak die in december met de minis ter getroffen was. (De bewindsman had zich toen, gezien de situatie in deze be drijfstak, akkoord verklaard met een be perkte prijsverhoging met ingang van het nieuwe jaar; enige fabrikanten hebben dit Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Lapwing tan Londen, voor IJmuiden; Gesine, Duinkerken; Alca, Rotterdam; Peter Meyer. Norrsundet; Sa rah, Noordzee, proefvaart; Schweiburg, Ljusne; Wilhelmine Oltmann, Mantyluoto; Calvijn, Go thenburg; Finlandia, Swansea; Else Danielsen, Honfleur; Lubox, Hamina; Privodino, Klaipeda; Vicia, Oersviken; Mangen, Bremen. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Neree naar Caen; Baumwall, Hamburg; Sarah. Noordzee, proefvaart; Mezenles, Delfzijl; Bewa, Malmö; Rudry, Antwerpen; Frans van Seumeren, Rotter dam. voor IJmuiden; Neptun, Bremen; Buka, Londen; Peter Jao, Venermeer; Bloemgracht, Antwerpen; Main, Boulogne; Philetas, Rotter dam; Zaanstroom, Shoreham; Hebe Antwerpen, van Velsen. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Esso Em- den van Hamburg; Elsa, Hudiksvall, hout voor Zaandam. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Narwal naar Hull; Michael M., Bremen; Edison, Rotter dam; Hontestroom, Leith; Berkelstroom, Londen; Hoe Vinces, Londen; Hercules, Curasao; Wonosa- Jj, Rotterdam; Texelstroom, Huil; Luminence, Dover; Arkeldijk Bremen; Essen, Zeebrugge; Oranjeborg, Delfzijl, van Zaandam; Donetz, Riga; Morbihan, Le Havre; Ameli Thyssen, Narvik; Waldemar Peter, Genua, walsmateriaal van IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of ■aar Amsterdam is gegaan). akkoord te vrijmoedig geïnterpreteerd). Rijwielstalling. Het dagtarief voor het overdekt stallen van een rijwiel zal niet hoger zijn dan 17 cent. In de meeste ge vallen zullen weekabonnementen niet meer dan 10 cent en maandabonnementen niet meer dan 25 cent in prijs mogen worden verhoogd. Onderhoud kantoormachines. De prijzen hiervoor zullen in het vervolg maximaal 4 percent hoger mogen zijn dan op 1 ok tober 1963. Bier. Overleg tussen de minister en de Nederlandse brouwerijen heeft tot resul taat gehad, dat de brouwers de onlangs doorgevoerde verhoging van de bierprijs met 2 cent per fles van 30 cl en 3 cent per pul van 45 cl terugbrengen tot respec tievelijk 1 en 2 cent. Farmacie. Op korte termijn kan een ma tiging van de inmiddels gestegen prijzen worden verwacht. Dit is dan het resultaat van een bespreking die de minister onlangs heeft gehad met de Koninklijke Neder landse Maatschappij ter bevordering van de Farmacie. AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER Dagelijks demonstratie WICKCD MARKTPLEIN t ff TELEFOON 4262 Utrecht Geslaagd voor het examen apotheker de heren J. A. M. in 't Groen (Dongen), J. M. H. A. Martens (Utrecht), P. N. Verhoeff (Barwoutswaarder), W. A. A. Wammes (Vianen). Arts: A. G. M. F. Brok (Arnhem), A. M. B. Both (Utrecht), J. M. C. Douze (Amersfoort), P. van der Dussen (Dongen). Ir. P. C. T. van der Laan uit Jutphaas is gepromoveerd tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschappen op het proefschrift: „Opsluiting van plasma met behulp van een draaiend magneetveld". Promotor was prof. dr. C. M. Braams. Amsterdam Geslaagd voor het can- didaatsexamen sociale geografie: W. J. Kater (Bloemendaal). Candidaats fysische geografie: O. K. Hulshof (Halfweg). Doc toraal sociale geografie: I. A. M. Snoep (Eysden). Doctoraal geografie (vrije stu dierichting) D. A. Papousek (Amsterdam). Blijkens het rapport voor de ruilverka veling IJmond-noord, heeft de centrale cultuur-technische commissie een gunstig advies uitgebracht over de aanvraag om tot verbetering van de waterbeheersing, de ontsluiting en de verkaveling te komen. De kosten: 1.701.335. In het te verkavelen blok, dat begrensd wordt door de Rijksstraatweg Beverwijk- Castricum, de Duinweg en Oudendijk in Heemskerk, de bosgronden van de erven Boreel en de Hoogovens, alsmede het PWN Duinterrein, ligen 600 hectaren. Het grootste deel hiervan wordt benut voor de tuinbouw. Men vindt hier van oudsher veel inten sieve „opengrondsgroenteteelt", maar in de laatste jaren namen ook de teelt van bloembollen en bloemen en de „glascul tuur" sterk toe. Vele goede tuinbouwgron- den in de naaste omgeving zijn door stads uitbreiding verloren gegaan, zodat veel grasland, dat daarvoor geschikt was, in tuinbouwgrond is omgezet. Grasland komt in het verkavelingsblok hoofdzakelijk nog voor op gronden die voor de tuinbouw niet geschikt zijn. Het grondverbruik in het blok is als volgt verdeeld: tuingrond 350 ha, grasland 100 ha, waterwegen 30 ha, bebouwing 20 ha, woeste grond en bos 100 ha. De waterhuishouding in dit gebied baart al jaar en dag vele zorgen: door velerlei omstandigheden is de grondwaterstand de laatste tientallen jaren gedaald tot een diepte, die op sommige gronden (zonder speciale voorzieningen voor de tuinbouw) bepaalde risico's met zich brengt. Ve le kwekers zijn dan ook overgegaan tot het slaan van pompen, die het water ont trekken aan de grondlagen beneden, de op circa 18 m - NAP aanwezige slecht door latende veenlaag. Maar ook bij een te gro te regenval ontstaan vele moeilijkheden. De slechte afwatering is een gebrek aan het waterlopenstelsel. De afwatering is nu grotendeels gericht op enkele bestaande buiten het blok lig gende waterlopen, te weten: de Neksloot, de Kerkbeek en de stedelijke riolering van Beverwijk. Maar men zal hier vele ver beteringen in aanbrengen; waar zulk» zelfs onvermijdelijk bleek, is een geslo ten buisleiding geprojecteerd. Het terrein vertoont veel verhang, zodat in sommige leidingen bodemvallen zijn geprojecteerd, zulks ter voorkoming van zandtransporten en oeverbeschadigingen door grote stroom- snelheden. Ter bevordering van de water- conservering in het voorjaar zijn enige betonnen stuwen ontworpen. Om een doel matig toezicht en gebruik te krijgen, over weegt men, evenals dat reeds in de pol der van de Heemskerker- en Uitgeester broek is (dit gebied behoort ook nog bij het verkavelingsobject) een water schap op te richten. Ten aanzien van de watertoevoer zal men wel aangewezen blij ven op de huidige methode van het slaan van pompen of het „beregenen". In het blok heeft men 13,8 km harde we gen die openbaar zijn, 4,2 km openbare onverharde wegen en 10 km niet openba re onverharde wegen. De tuinbouwgronden worden tot nu toe als volgt beplant: 58 percent met groenten, 37 percent met bloembollen, 3 percent met bloemen, ter wijl er 2 percent in gebruik is voor de glascultuur. Vooral op de kleinere bedrij ven neemt deze glascultuur toe. Binnen het raam van het verkavelings- gebied ligt aan het einde van de Oudedijk een stuk van 33 ha woeste grond. Hier heen gaan, in overleg met het ILVT zeven bloembollenbedrijven; hierdoor komt dan elders 12 ha grond vrij, waarop een aan tal kleinere bedrijven gevestigd kan wor den. Er is ook ruimschoots gedacht aan een beplanting rond het verkavelingsge- bied en ook erdoorheen; dit plan is uit gewerkt door het Staatsbosbeheer. Zo komt er een bermbeplanting van 2,5 m breed over een lengte van 4400 m; een beplan- tingsstrook van 20 m breed langs het af te graven terrein, terwijl men nog vele singels bermbeplantingen aantreft tot een totaal lengte van ruim 10 km. De kostenraming van dit gehele object is door de N.V. Grontmü te De Bilt ge raamd op 1,269.335, waar nog bij komen de kosten van het verplaatsen van zeven tuindersbedrijven en de landschapsplannen wat dan een totaal maakt van f 1.701-335. Dit zijn ramingen, die met het huidige prijzen- en lonenbeleid kunnen schomme len. Van het eerstgenoemde bedrag kan men op een rijksbijdrage van 62 percent rekenen. FILM OVER REDDING BIJ IJSLAND. Het Katholiek Instituut voor Volksont wikkeling organiseert vrijdaig 24 januari, in samenwerking met de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Redddngsmaat- schappij, een filmavond. Deze filmavond wordt gehouden in gebouw „De Haven" aan de Schipbroekerweg in Santpoort en begint om 20 uur. Er wordt een film ge toond van een redding onder de kust van IJsland, waarvan de cineasten toevallig getuige waren, toen zij, tijdens het ver vaardigen van een documentaire over het reddingswezen, overvallen werden door 'n opkomende storm. ten, de poten opgehaald en kan het kraan eiland naar de volgende positie worden verhaald. De kranen hebben een hefvermogen van 25 ton bij een vlucht van 56 meter en van 50 ton bij een vlucht van 25 meter. De pontons kunnen zich met een snelheid van 13 meter per uur aan hun poten opvijze len. In verblijven benedendeks kunnen 16 man worden ondergebracht. West-Duitsland en Nederland hebben Noorwegen gevraagd niet te buigen voor de Britse eisen, zo heeft een van de Noorse gedelegeerden naar de conferentie in de Noorse stad Svolvaer verklaard. Bij de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. te Velsen-Noord opende dinsdag de heer N. P. J. Scholten, eerste meetmaler in de papierfabriek, de rij van jubilarissen in dit jaar, met de viering van zijn veertigjarig arbeidsjubileum. De heer Scholten en zijn echtgenote werden 's mor gens op het directiekantoor door de heer J. H. Smidt van Gelder jr., bedrijfsdirec teur, ontvangen, waarbij aanwezig waren de heren J. de Vries, hoofd van de pro- duktie papierfabriek en J. Blom, ploegchef. De heer J. H. L. de Sonneville De jubilaris had afgezien van een ver dere huldiging aan het bedrijf. In zijn wo ning aan de Van der Poelstraat kwamen vele collega's gelukwensen. Onder de bloe men was een fleurig bloemstuk van de directie. Een van de acht poten waarmee een kraaneiland is uitgerust. Met deze poten die hydraulisch neergelaten en opgetrokken worden, kan het kraan eiland zich op de zeebodem schrap zetten. De verrichtingen van beide kraaneilan den zullen niet alleen met belangstelling maar ook met een zekere mate van span ning door de waterbouwkundigen worden (Van een onzer redacteuren) Terwijl een dichte mist voor een voch tige „verpakking" zorgde, die fotografen en filmers mistroostig het hoofd deed schudden is dinsdag bij n.v. Werf Gusto in Schiedam de vele tonnen wegende kraanarm gemonteerd op het kraan eiland „Lepelaar", een van de twee „potige" hefpontons die over enkele maanden het tempo van de werkzaam heden bij de nieuwe havenhoofden van IJmuiden aanzienlijk zullen opvoeren. De „Lepelaar" zal, onvoorziene om standigheden voorbehouden, begin april van dit jaar in de Amsterdamse haven mond in bedrijf worden gesteld. Het tweede kraaneiland, de „Kraanvogel" volgt drie maanden later. Wanneer het uitproberen van de „Lepelaar" in de Nieuwe Waterweg of een ander kanaal naar wens verloopt zal dit kraaneiland begin maart over zee naar IJmuiden worden gesleept.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5