Opdrachten aan auteurs DE PROGRAMMA'S Belgische schilder en graficus woonde en werkte in Rotterdam „Cremer" boekt verdiend succes met het blijspel „De kinderen van Eduard" Anna Pavlova-herdenking door het Nationale Ballet Danstheater opent met „Omnibus" de Boekenweek Willi Boskovsky dirigeert N.Ph.O. Glorieuze rentree van Maria Callas Ward Ruyslinck sprak in serie „levende schrijvers" Snuif en wrijf WOENSDAG 22 JANUARI 1964 9 Joseph Schildkraut t Kwartet Hans Felderhof bij „Ekestos" MORGEN IN HAARLEM KNTV-huisconcert Stipendium voor auteurs Op dinsdag 5 mei nabeschouwingen Goede KRO-avond Expositie in De Vishal De radio geeft donderdag T elevisieprogramma HET KOMT BIJNA NIET meer voor dat Belgische schilders in Nederland komen werken. Zo'n jaar of vijfendertig geleden, na de eerste wereldoorlog, hadden sommigen van hen nog wel eens gelegenheid vrienden en broeders in de kunst, die naar het voor hen veilige Nederland waren uitgeweken, te komen bezoeken. Anderen, zoals baron Opsomer en Tytgat, zeilers onder de wijde hemel, trokken wel met een boeier de Zeeuwse stromen op en namen hun schetsboeken mee. Van Tytgat bestaat zo een hele reeks kleine met waterverf opgehoogde schetsen en Opsomer heeft verscheidene malen in Veere gewerkt. DAN WAS ER Rudolf Schoenberg, ge boren in 1901 te Brussel en daar tweeën veertig jaar later door de Gestapo ver moord omdat hij een verzetsgroep van kunstenaars en intellectuelen had geleid. Hij heeft bij voorkeur langs de Zeeuwse stromen gewerkt. Zijn grafisch oeuvre I omvat meer dan 200 bladen. Daarbij zijn vele gezichten in en rondom Veere. Ook kwam hij wel te Rotterdam, waar fami lie van hem woonde. Er zijn ook aquarel len en enige schilderijen van hem bekend. I Een tentoonstelling in de Brusselse kunsthandel „Racines" leert ons dat twin tig jaar na Schoenberg's dood een andere I jonge Belgische graficus geboeid is door het Nederlandse waterschap. Jacques Mul ler, een in 1930 te Brussel geboren schil der en graficus, heeft in de zomer van het vorige jaar twee maanden te Rotter dam doorgebracht. Hij is van zijn bezoek teruggekomen met enige goede schilderij en van de schepen op de rivier en aan j de kaden en met een grote map met vier entwintig etsen, welke hij de titel „Rot terdam" heeft gegeven. MULLER HEEFT de lessen aan de| Brusselse Academie gevolgd en vervol gens heeft hij te Parijs aan de Academie I de la grande Chaumière gewerkt. Ook heeft hij een zomersemester les gehad van Oskar Kokoschka te Salzburg. Die in vloed van Kokoschka is duidelijk in zijn schilderijen te onderkennen. Al zal men de schilder toch ook moeten geloven wan neer hij zegt: „Ik ben bij Kokoschka gaan werken omdat ik hem zo bewonderde en omdat ik in zijn schilderijen datgene vond, waarnaar ik zelf steeds zocht". Hoe hij op de gedachte was gekomen naar Rotter dam te gaan? Jacques Muller was reeds in 1954 in Nederland geweest en de her innering was hem bijgebleven. Vandaar dat hij nu het vorige jaar twee maanden in een klein hotel te Rotterdam verbleef. Hij kreeg er een extra tafel in zijn ka mer om zijn etsplaten te kunnen behan delen. GEEN VIJF MINUTEN van zijn tijde lijk onderdak vond hij de rivier en de havens en hij trok ook nog verder weg «fe-.A 'f Jacques Muller ge kunstenaar die een goed vakmanschap verraden. JACQUES MULLERS schilderijen boei- naar de linkeroever. Vierentwintig etsen en ook- heeft, in de trant van zijn be- heeft hij ter plaatse gemaakt: Delf shaven, wonderde leermeester, de Rotterdamse de metrowerken, de aanleg van een brug ven me^ vee^ kleurigheid gebeeld en hij bij Brienenoord, schepen en kranen in de .ee^ daarbij toch ook de stoere vormge- havens, kortom alles wat Rotterdam hem vin2 nle^ over het hoofd gezien. Voorlopig op dit terrein te bieden had. Hij heeft dat nog geef ik aan ziin grafiek de voorkeur, alles geëtst in een stijl, die men expressio nistisch kan noemen. Voor de grote weid se wijdte van het Rotterdamse haven schap heeft hij een goed oog en een sub tiele ontvankelijkheid gehad zoals men aan die twee dozijn bladen kan zien. Het zijn niet alleen waardevolle documenten ge worden van de situatie anno 1963, maar I ook mooie, gevoelige notities van een jon- A. Glavimans De toneel- en filmspeler Joseph Schild kraut, winnaar van twee Oscars voor bij rollen, is gisteravond overleden in zijn flat in New York. Hij was 68 jaar oud. Een van zijn bekendste toneelrollen van de laatste jaren was de rol van Otto Frank in de toneelversie „Het Dagboek van Anne Frank". Schildkraut was Oostenrijker van ge boorte. Hij kwam in 1921 naar de Ver enigde Staten, waar hij op Broadway de buteerde in „Liliom" van Ferenc Molnar. Daarna ging hij werken voor de, toen nog stomme, film. Hij kreeg zijn eerste Oscar voor zijn uitbeelding van Alfred Dreyfus in „Het Leven van Emile Zola" in 1938. Vier jaar later kreeg hij de onderschei ding nogmaals voor een bijrol in „The Telltale Heart" naar een verhaal van Ed gar Allan Poe. Zijn vrouw Leonore was bij hem toen hij ineenzakte en stierf. Hij zou dit jaar op Broadway zijn teruggekeerd in een musi cal, „Cafe Crown". Hij zou hierin de rol spelen van een Joods restauranteigenaar in de Joodse wijk van Manhattan. Zondagavond 26 januari zal het kwartet Hans Felderhof spelen in de jazz-socië- teit „Ekestos" aan het Stationsplein in Haarlem. Het kwartet is samengesteld uit Hans Felderhof, sax; Rob Hoffmann, slagwerk; Roelof Kloete, piano; Tom Bronsfoort, sax. FRED HOYTE WEER VOOR T.V. Fred Hoyte zal in de toekomst toch weer op het televisiescherm verschijnen. Vorig jaar presenteerde hij in VPRO-uitzendin- gen een aantal Franse zangers. Sinds enige tijd werkt de heer Hoyte als adviseur bij de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Aanvankelijk stond deze organisatie afwijzend tegenover de televisiewerkzaamheden van de heer Hoyte, die toen dan ook zijn medewerking opzegde aan de chansonprogramma's. De ANVV is nu teruggekomen op de bezwaren waardoor de heer Hoyte zijn televisiewerk zal kunnen hervatten. DE HAARLEMSE letterlievende ver eniging „J. J. Cremer" heeft dinsdag in de Stadsschouwburg opnieuw voorkeur ge- toond voor het lichtere genre, zodat het tot dusver vrolijk getinte repertoire werd voortgezet met een opvoering van het .ondeugende" Franse blijspel „De kinde ren van Eduard". De drie auteurs Mare Gilbert Sauvajon, Frederic Jackson en R. Bottomley het programma vermeldde alleen de naam van eerstgenoemde schrij ver hebben wel een bijzonder schalks gegeven voor hun stuk ter hand genomen, de historie namelijk van madame Denise Darret Stuart, die haar drie kinderen aan de vooravond van hun huwelijk moet ont hullen dat zij zelf nog steeds in ongehuw de staat verkeert en dat ieder kind zich in het bezit van een andere vader mag ver heugen. Dit onder meer als gevolg van haar uitzonderlijk vrije levensopvattingen, IN HET BELANG van de kinderen ver klaart Denise zich echter alsnog bereid met een der vaders in het huwelijk te treden, zodat de drie vroegere minnaars zich na ongeveer twintig jaar opnieuw als serieuze pretendenten kunnen melden. In het tweede bedrijf geschiedt dit inderdaad. De onderlinge karakterverschillen der huwe lijkskandidaten een flegmatieke Engelse diplomaat, een van eigenwaan barstende Poolse concertpianist en een mysterieuze Franse gentleman-bandiet vormen dan voor het het publiek een bron van dave rende vrolijkheid. Deze confrontatie tussen vaders en kinderen vormt tevens de climax Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met Het Nationale Ballet heeft gisteravond in de Amsterdamse Stadsschouwburg de première gegeven van het nieuwe programma ter jaarlijkse herdenking van Anna Pavlova, dat donderdag in Haarlem te zien zal zijn. Vreemd als het mis schien wat lijkt: het is een verrukkelijk-opwindend feest geworden voor de lief hebbers van het ouderwetse dansvermaak. Het publiek lijkt iets dergelijks als een bepaald niet onwelkome afwisseling, wel verwacht te hebben, want het theater was geheel uitverkocht. Het succes van de vóór de pauze vertoonde revue van spectaculaire fragmenten uit het laat-romantische repertoire, nam ovationele vormen aan, zodat tenslotte hoe bestaat het zelfs een gedeelte gebisseerd moest worden. ,,„f T. ANNA PAVLOVA heeft er onnoemelijk vJi i w Theater zal op de veei toe bijgedragen de balletkunst, deze gala-avond in het Concertgebouw te Am- verrijkend door de volledige inzet van kenwe^k TqrTP fe*>ruan de boe- haar sierlijke en unieke persoonlijkheid kenweek 1964 wordt geopend, de premiere als vertolkster, opnieuw populair te ma- rwfn" If1» L »°mn]*,us ya" ken. Nu kan men die telkens terugkerende bilIT.fr. muziek herdenking een ietwat geforceerde onder- j dit ballet is van Eddie Sauter en Stan neming vinden, er is niets op tegen haar nagedachtenis te eren door incidenteel haar voorbeeld te volgen en van haar nog wmvlt^piU1Wo^-Qi» t^^. tpvf rUiefeiZOe«l altijd legendarische aantrekkingskracht te d' een lntegrale scenische uitvoering profiteren. Daartoe was het gezelschap dit- filfvlf" T Ravela "L Rnfant le® Sor" maal in de bijzonder fortuinlijke gelegen- s*nfL rJ^aarv°0I\(i'len Teüey de choreo- heid door de aanwezigheid van de Russi- rirVi ontwerPt- AIvorens de balletgroep sche balletmeesteres Natalja Orlovskaja, I jammer genoeg binnenkort naar haar zullen, behalve het eerder genoemde om- vaderlandle^gkeert^T ZB heë« een diver- J"og emge ancJere nieuwe balletten tissement samengesteld van zeven para- o "Jf13 v°?rkomen- JaaP Rller denummers uit, of althans in, de stijl van w erp een dramatische pas de deux het eerste kwartaal van deze eeuw. „Interieur" op muziek van Otto Ketting. Dit in opdracht van de Johan Wagenaar MET KUNSTZINNIGE ontwikkeling Stichting ontworpen ballet wordt voor het heeft het allemaal niet zoveel te maken. eerst uitgevoerd tijdens de galavoorstelling Men volgt zo'n vertoning tenminste met op 28 januari in de Koninklijke Schouw- de pikant-gemengde gevoelens van nostal- burg in Den Haag ter gelegenheid van het gie en adembenemende bewondering. Na- vijfjarig bestaan van het Dans Theater, tuurlijk —de dans wordt hier geboden als Het slotstuk van dit lustrumprogramma is een genotmiddel voor bezoekers met een een choreografie, geïnspireerd op een schil- geraffineerde voorkeur voor sentiment en derij van Rembrandt „De anatomische sensatie. Maar laten we nu eerlijk zijn: Les", gemaakt door Glen Tetley op mu- we mogen onze puriteinse drang tot ver ziek van Marcel Landowski. dieping en veredeling best eens loslaten, Benjamin Harkarvy komt begin april zolang het zuiver gaat om een plezierig met een nog naamloos ballet op muziek spel van fenomenale prestaties. Er wordt van Maurice Ohana (concert voor gitaar en een uur lang gedanst, oppervlakkig met orkest). In opdracht van de gemeente Am- hart en ziel, intens met armen en benen, sterdam maakt Job Sanders in samenwer- door springlevende jongelui met verba- king met de componist Jaap Geraerdts zingwekkend talent, dat het een lieve lust een ballet getiteld „Grote Genade" waar- I is. van de première eveneens voor april is vastgesteld. HET IS ONBEGONNEN werk op deze plaats alle namen van componisten, cho reografen, en uitvoerenden te noemen. Eigenlijk zou alleen een criticus van een .vorige generatie bij machte zijn de sma- Enkele leden van de afdelmg Haarlem kelijke vergelijkingen te trekken ter waar van de Koninklijke Nederlandsche Toon- dering van deze meer of minder artistieke Kunstenaars-Vereeniging zullen op zater- versnapering. Want wat kan iemand nu uag 25 januari, 's avonds om 8 uur, een I de wetenschap schelen dat Alexander Gors- concert geven ten huize van het echtpaar ki geprobeerd heeft de nalatenschap van Glas aan de Delftlaan 235 te Haarlem. Marius Petipa van vreemde smetten te De uitvoerenden zijn: Ans Bouter, Miep zuiveren? Of zou iemand de componist van van Luin, Helène Andre de la Porte speeldoosmuziek Liadow meer waarderen (Piano), de cellist Henri van Marken en als hij wist dat Corry van Gorp en Pieter de zangeres Ann Bohlen Er worden wer- Roowaan diens „Dans van de Russische ken uitgevoerd van Debussy, Pijper, De Poppen" zo grappig hadden uitgevoerd als Talla, Hans Kox, Arnold Bax en Rudolf intermezzo tussen virtuoos dribbelwerk en Escher. melodieuze krachtpatserij? DE CRITICUS registreert met dank- I baarheid dat Natalja Orlovskaja erin is ge- na slaagd voor de demonstraties van virtuo sitT u"S van OndTerw«s-Kun" siteit, burlesque, bravoure en charme, j, r Wetenschappen, drs. L. J. M. van acrobatisch tilwerk en gewaagde vang- vLL^hee t °P JV00rS,tel van d^.,Raad kunst de juiste mensen met ambities te de Kunst aan de auteurs Aya Zikken, kiezen. In het circusnummer aan het slot J- W. Holsbergen, beiden te Amsterdam, werd de jeugdige Olga de Haas opzien- g. J. Kelk te IJmuiden en M. Mok te barend gepresenteerd. Van de anderen in Menton (Frankrijk) een stipendium toe- dit gedanste variété moeten Panchita de lekend. Péri en Sylvester Campbell met speciale waardering worden genoemd. Over het al gemeen trouwens werd er gewerkt met het voor dit genre noodzakelijke behage- lijke gemak door beheersing van de soms tot fantastische uitersten gaande bewe ging. Het Kunstmaandorkest heeft er onder leiding van André Presser even pittig als exact toe bijgedragen dat de stemming er inbleef, ook na de pauze, toen als toepas selijke voortzetting de „Hongaarse" varia ties in een pas de dix uit de finale van het balelt Raymonda van de compo nist Alexander Glazoenow in een betrek kelijk recente aaneenschakeling van Geor ge Balanchine onder meeslepende en uit dagende aanvoering van Scott Douglas tot vertoning werden gebracht. Ter inleiding en afsluiting dienden twee scheppingen van Fokine, namelijk Les Sylphides, nog al teleurstellend aan het begin, en de Po lowetzer Dansen uit Prins Igor tot besluit. Morgen, 23 januari, treedt het Nationale Ballet met dit programma in de Haarlem se Stadsschouwburg op. David Koning De viering van de herdenking van de bevrijding op dinsdag 5 mei, zal dit jaar in Haarlem een bijzonder muzikaal as pect krijgen. Op deze dag zal het Noord hollands Philharmonisch Orkest namelijk een uitvoering geven in het Haarlemse Concertgebouw onder leiding van de con certmeester van de Wiener Philharmonie- ker, Willi Boskovsky. Dit speciale feestconcert, waarvoor zo wel bij de heer Boskovsky als bij de le den van hei N.Ph.O. grote belangstelling bestaat, zal geheel gewijd zijn aan de Weense muziek. Er zullen met name slechts werken van Johann, Joseph en Eduard Strauss worden uitgevoerd. Willi Boskovsky is ook in Nederland geen onbekende. Al tien jaar lang diri geert hij op nieuwjaarsdag in een Euro- visjeuitzending van de Oostenrijkse tele visie het nieuwjaarsconcert uit Wenen. Verleden jaar trad de bekende violist nog op als gastdirigent van 't Concertgebouw orkest in Amsterdam. Bij die gelegenheid is het bestuur van het „Centrum-comité Koninginnedag" in Haarlem op het idee gekomen Willi Bos kovsky voor het feestconcert te vragen. De toegangsprijzen voor het concert zul len sterk gereduceerd zijn. Contribuanten van het „Comité voor Natioinale Feesten" zullen voorrang hebben bij het plaats re serveren. van het stuk, zodat het derde bedrijf weer beduidend aan actie en humor verlies^. Slechts voor de volledigheid wordt dan nog vermeld dat Denise tenslotte toch de voorkeur blijft geven aan haar ongehuwde staat, omdat de toekomstige schoonmoeder van haar kinderen voor wie zij deze dwaze onderneming uiteindelijk was be gonnen zo ongeveer in dezelfde positie blijkt te verkeren. Zodat de oplossing al even onwaarschijnlijk is als de daaraan voorafgaande handeling. VOOR „CREMER" IS de opvoering van dit overigens toch onderhoudend blijspel weer een eclatant succes geworden. Voor namelijk omdat zij werd gedragen door een sprankelende Denise van Eki Oost- wald-Bouwer. Een dergelijk zware hoofd rol, tevens de centrale figuur van dit blij spel, vereist niet alleen een enorme con centratie en een feilloze tekstkennis, maar ook veel charme en een grote vrij heid van bewegen, plus het vermogen om beurtelings amusant, vitaal en guitig te zijn. Al deze facetten werden door Eki Oostwald-Bouwer met een bewonderens waardige veelzijdigheid aangegeven en bovendien in de juiste verhoudingen, zodat hier sprake was van een voortreffelijk ge speelde blijspelfiguur. Van de drie min naars waren Wim Rijke als de met een beheerste distinctie omlijnde Sir Michael Norman en Theo Verhulst als de sympa thieke avonturier ongetwijfeld de besten, omdat het Jacq. Timmerman ditmaal niet gelukte de arrogante musicus de gewenste statuur te geven. Maar dit is dan ook een verbazend moeilijke typering. VOORTS SPEELDE Fons Cornet een naar behoren rustige huisvriend en waren Té de Waard, Marine Badoux, Jan Heynis, Bob van Oploo en Ingrid Varenkamp benij denswaardig vlot en ontwapenend als de kinderen, waar alles om draaide. Ook Rie de Nooyer-Christiansen was voldoende als de gevreesde madame Douchemin en Agnes Koorenblik kwam weer eens be wijzen dat er ook van een kleine rol iets bijzonder aardigs kon worden gemaakt. De regie van Henk Bakker was opnieuw boven alle lof verheven en het was waar lijk een lust om te zien hoe hij door zijn indicaties en mise-en-scène elk tafereel het volle pond wist te geven. Alleen de scène van de eerste ontmoeting tussen ouders en kinderen miste even de innig heid en ontroering, welke de schrijvers onder de tekst hebben verborgen. Voor het overige was het weer een echte Cremer" karakteriserende voorstelling, waar het publiek in de volle schouwburg veel waardering en bijval voor betoonde. En terecht! Jan van Dam Maria Callas heeft gisteren triomfante lijk haar terugkeer in de opera gevierd met de titelrol in Puccini's „Tosca" in het Royal Opera House in Covent Garden. Een half uur nadat het doek was omlaag ge gaan stonden de 2.000 bezoekers de veer tigjarige sopraan nog toe te juichen. La Callas zong prachtig en scheen geen hin der te hebben van de dichte mist welke zelfs in het operagebouw doordrong. Alle Londense bladen schrijven vandaag zeer lovend over de sopraan. Tijdens de tweede akte werd het wat wazig in de zaal en in het laatste bedrijf kon men zelfs vlaagjes mist in het licht van de schijnwerpers zien drijven. Geluk kig lachend onderging de artieste de ova tie waarbij uit de gaanderijen bloemen naar het toneel geworpen werden. Dit eerste optreden, sinds La Callas in juni 1962 in de Scala van Milaan „Medea" van Cherubini gezongen heeft, is een enorm succes. Zij zal in Londen nog vijf maal in „Tosca" optreden. Alle plaatsen zijn reeds uitverkocht. De rol van Scar- pia werd gezongen door Tito Gobbi en die van Cavaradossi door Renato Cioni. Diri gent was Carlo Felice Cillario. IN DE UITZENDING „Hoe zit het nu?" beantwoordden mgr. Beckers, de bisschop van Den Bosch, en mgr. Nierman, bis schop van Groningen, vragen die naar aanleiding van het concilie in een bijeen komst met de parochianen van het Bra bantse Best gesteld werden. Temeer daar het hier vragen gold, die leven bij een groot deel van het R.K. kerkvolk, was het jammer, dat dit unieke, zeer levendige programma, dat op zichzelf reeds type rend was voor de nieuwe verhoudingen in deze geloofsgemeenschap, reeds om half acht op de beeldbuis werd gebracht. De KRO had het bijvoorbeeld best kunnen omruilen met de film over de Italiaanse olie-koning Enrico Mattei. Hoezeer een dergelijke figuur ook tot de verbeelding van de gewone mens spreekt, toch bleef Mattei in deze rolprent waarin hijzelf meespeelde meer het wat oppervlakki ge produkt van een goede „public relations officer" dan van een regisseur, die het be staat, zijn onderwerp filmisch door te lichten. DE REDAKTIE van „Brandpunt" gaf een wat vreemde draai aan haar uitge breide reportage over de financiële moei lijkheden van het dagbladbedrijf. Ook al waren daar mededelingen over buiten landse dagbladen aan toegevoegd, toch had redacteur Han Mulder zich niet mo gen laten verleiden in zijn slotwoord de recente publikatie van de Nederlandse dag bladpers eerder toe te schrijven aan zor gen om de toekomst, waarin wellicht de commerciële t.v. een rol gaat spelen. De cabaretier Rens van Dorth, die vroe ger, als „hij even langs kwam," wel eens een allegaartje van liedjes, dansjes en mopjes placht te brengen, verraste ons gisteravond met een amusant en gezellig amusementsprogramma, dat hecht ge bouwd was op het idee, eens een loopje te nemen met de gang van zaken op een „party". De „party" werd natuurlijk ge- Voor de Haarlemse Volksuniversiteit heeft gisteravond de 34-jarige Vlaamse schrijver Ward Ruyslinck gesproken over eigen werk. Hij analyseerde de thematiek van zijn romans en verhalen en legde ge tuigenis af van zijn artistiek en levensbe schouwelijk credo. Die twee hangen bij Ruyslinck ten nauwste samen, want zo zei hij, de auteur heeft thans meer dan ooit, een sociale taak. Als verdediger van geestelijke waarden dient hij te getuigen tegen het cultuurverval van een gemecha niseerde wereld, die het spoor bijster raakt in materialisme en schijnwaarden van dressuur en decadentie. RUYSLINCK HEEFT een sterke gêtui- genisdrang. Hij weet zich tot in zijn merg betrokken bij de menselijke conditie, en, zo zei hij, „schrijven is altijd een vorm van protest." In zijn boutade tegen het cultuurverval dat onze beschaving naar zijn mening op het ogenblik te zien geeft, toonde hij zich gisteravond met name be reid om de sombere voorspellingen van Os wald Spengler serieus te nemen, dat onze civilisatie over een jaar of 25 wel eens haar einde zou kunnen vinden. Ward Ruyslinck heeft zich, zoals men wellicht weet, afgewend van de psycholo giserende roman, waarin de meeste van zijn generatiegenoten zich uitdrukken. Hij verwijt deze romankunst een dodelijke bloedarmoede, omdat de mens er in wordt losgemaakt van zijn omgeving. De sociale en organische veelheid van het leven wordt er geweld in aangedaan. .WIJ ZIJN VAAK het slachtoffer van ethische en esthetische dressuur", zei Ruyslinck gisteren. Het nieuwe is niet zel den slechts een camouflage van een ge brek aan het oorspronkelijke. De mens is de grote constante in de wereldlitteratuur, zo oordeelde de Vlaamse auteur. „Een groot schrijver vertelt ons wat we al wis ten! Zijn hoofdfiguren acht hij tijdloze mensprojecties, want de mens is het grote probleem, niet de middeleeuwen de renais sance of de atoombom". Ruyslinck protesteerde ertegen, dat sommige critici hem vanwege de angst en eenzaamheid in zijn werk hebben in gelijfd bij de existentialisten. Zij vergeten, zo zei hij niet zonder sarcasme, dat de mens altijd aan zijn existentie gebonden is geweest. Als een van de belangrijkste thema's van zijn werk noemde Ruyslinck de hem obsederende ervaring van de onmacht en de nederlaag van de onschuld, die het bij na altijd verliest van het kwade. De Britse ambassadeur in Den Haag, Sir Andrew Noble, zal op 30 januari (des avonds te 20.15 uur) in de Vishal te Haarlem een expositie openen van heden daagse Engelse typografie en boeken. De tentoonstelling zal worden ingeleid door de heer S. L. Hartz. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, drs. L. J. M. van de Laar, heeft de volgende op drachten verleend: Het schrijven van 'n novelle aan mevrouw Clare Lennart te Utrecht; Belcampo te Groningen; R. Blijstra en P. van Gestel, beiden te Amsterdam; mr. M. A. Verdaas donk te Amsterdam; het schrij verf van een roman aan H. Veraart te Zeist; het schrij ven van een gedicht of gedichtenbundel aan J. Bernlef te Amsterdam; H. Kooyman te Haastrecht; C. Stutvoet te 's-Graven- hage en H. Warren te Kloetinge; het vast leggen van een aantal interviews met schrijvers aan H. U. Jessurun d'Oliviera te Amsterdam; het schrijven van haar memoires aan mevrouw Alice van Nahuys te Ticino; het schrijven van een essay over Herman Heyermans aan K. Schilp te Utrecht. De staatssecretaris heeft voorts op drachten verleend aan dr. R P. Meijer te Victoria (Australië) een geschiedenis van de Nederlandse litteratuur in het Engels te schrijven; aan dr. R. B. C. Huygens te Amersfoort een uitgave te verzorgen avn de Reijnardus Vulpes; aan A. van Til te Amsterdam een studie te schrijven over Nescio (1882—1961), mede aan de hand van diens zakelijke corres pondentie met uitgevers en redacteuren van tijdschriften; aan dr. P. J. H. Ver- meeren in Den Haag een uitgave te ver zorgen van Constantijn Huygens' Cluys- werek (1681); aan drs. G. R. W. Dibbets te Nijmegen een uitgave van het eerste deel van het volledige werk van Abra ham de Koningh (15861619) te verzor gen. stolen door Fred Kaps, maar ook Maya Bouma als werkster en als fotomodel deed knappe dingen, evenals Van Dorth zelf. De bredere opzet, die van dit pro gramma een goede show maakte, slaagde dus en dat zal waarschijnlijk mede te danken zijn aan regisseur Henk Scholten, die wel weet wat show is. Hitchcock, James Mason en een zeer origineel scenario; daarbij ook nog over tuigend spel van o.m. Angie Dickinson als de verraderlijke Janet West en Roland Winters als haar man. Die talenten en die mogelijkheden leverden, benut voor de film „Moord per band-recorder," een zeer spannend uur op; en de KRO mag terug zien op een programma, dat voor de dinsdagavond opvallend goed was. J. Damshuizer K.R.O.-TELE VISIESECTIE De heer H. E. Brouwer is per 1 april a.s. bij de televisiedienst van de KRO aangesteld als producer bij de afdeling amusement. De heer Brouwer, thans werk zaam bij de programmadienst van de NRU, volgt de heer Gerard Michon op die een journalistieke functie buiten het omroepbedrijf heeft aanvaard. Met ingang van 1 maart a.s. is aan gesteld als regisseur bij de afdeling docu mentaire programma's de heer Simon van Adelberg, thans redacteur bij het Alge meen Dagblad te Rotterdam. HILVERSUM I 402 m. 7.00 KRO. 11.45 VPRO. 14.15-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Week van ge bed voor de eenheid der Christenen. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 7.55 Overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.15 Strip voor de jeugd. 8.20 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstan den. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleu ters. 10.10 Moderne grammofoonmuziek. 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.45 Gram mofoonmuziek. 12.15 Leven op het land. reportage van de landbouwwerktuigenten toonstelling in de RAI te Amsterdam. Daar na: Agrarisch nieuws. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Deze week. 13.00 Nieuws. 13.15 Klassieke en moderne orkestmuziek. 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Lichte grammofoonmuziek- 14.30 Het slaapliedje voor vanavond heet: Moord, hoorspel, (herhaling van 20 januari j.l.). 15.50 Oude muziek (gr.). 16.00 Bijbelover denking. 16.30 Kamermuziek uit heden en verleden: Moderne kamermuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.25 Licht pianospel (gr.) 17.30 Schoolzang. 17.45 Metropole orkest. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Licht instrumen taal kwintet. 18.50 Sociaal perspektief, le zing. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Geestelijke liederen (gr.). 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte grammofoonmuziek. 20.10 De jeugd op eigen wieken, hoorspel (dl. 26). 20.40 Samen uit - samen thuis: gevarieerd pro gramma. 22.00 Kerkorgelconcert: klassie ke muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondover denking. 22.55 Boekbespreking. 23.00 Rond om het Woord: pedagogische etherleer gang. 23.30 Blaaskwintet: klassieke en mo derne muziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. lichte grammofoonmuziek. 9.00 Ochtend gymnastiek. 9.10 De groenteman. 9.15 Ou de kamermuziek (gr.) 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.) 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Huishoudelijke zaken, praat je. 11.15 Radio kamerorkest: moderne muziek. 11.45 Levenskunst, lezing. 12.00 Dansorkest en zangsolisten. 12.30 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte orkestmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of gram mofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Nederlands koperorkest. 14.00 Pianoduo: moderne muziek. 14.30 Hou je aan je woord: programma vol speelse en lite raire spitsvondigheden. 15.10 Lichte orkest muziek (gr.) 15.30 Bariton en piano: klas sieke en moderne liederen. 16.00 Voor dracht. 16.25 Lichte grammofoonmuziek. 17.00 Minjon. 17.55 Gesproken brief. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Uit zending van de Partij van de Arbeid. 18.30 Licht instrumentaal ensemble en zangsoliste. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Sportparade. 19.30 Brussel-Hilversum. 20.00 Nieuws. 20.05 Residentie-orkest en solist: klassieke en moderne muziek. In de pau ze: 21.05-21.35 Bejaarden, klankbeeld. 22.20 Gitaarspel. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actualiteiten. 23.05 Nieuwe grammo foonplaten. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.15 Lichte muziek. 12.50 Beursberichten en weerbericht, gevolgd door scheepvaartbe- richten. 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. 15.45 Lichte muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Franse les. 16.24 Zang. 17.00 Nieuws, weer bericht en mededelingen. 17.15 Voor de kinderen. 17.50 Lichte muziek. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesport- berichten. 18.30 Kamermuziek. 19.00 Nws, weerbericht en radiokroniek. 19.40 Lichte muziek. 20.00 Voor de vrouw. 20.30 Casi noconcert. 22.00 Nieuws en berichten. 22.15 Jazzmuziek. 22.35 De zeven kunsten. 22-50 Volksmuziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Opera- en Bel Canto concert. 23.55-24.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 De Verrekijker, internatio naal jeugdjournaal. VARA' 17.10-17.45 Voor de kleuters. 19.30 Top of flop. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Beer op sokken, eenakter. 21.25 Vreemdelingen?, een programma over de aanpassing van buitenlandse arbeidskrach ten in Nederland. 22.05 Filmvenster. NTS: 22.30-22.35 Journaal. VOOR DONDERDAG KRO: 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Pau ze. 16.00-16.15 Voor de kleuters. 19.30 De Flinstones, tekenfilm (dl. 23). NTS 20.00 Journaal. KRO 20.20 Brandpunt. 20.45 Lichte muziek. NTS: 21.10 De buur man, TV-spel. KRO 22.05 Het land van onze kinderen, programma over de pro blemen rond de bevolkingsgroei in Neder land (dl. 1). 22.40 Epiloog. NTS: 22.50- 22.55 JournaaL

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9