Bonn gaat debat over bijdrage aan ontspanning uit de weg Kernstopverdrag in een egocentrische Bondsdag Castro moet politiek tegen de Verenigde Staten matigen Sovjet-Unie wil verdrag niet verlengen President van Tanganyika maant volk tot kalmte HET WEER Soekamo wil praten over Maleisië COUPONS Geen beslissingen over CACVs De „Utrecht" naar de markt in Bremerhaven Oberlander-zaak nummer twee Goodwillreis van jongeren naar Indonesië Reders gaan praten met de minister Geen regent tijdens koninklijke reizen Bouw „Vinkennest" gegund voor bijna twee miljoen éeëV&W&'êefore you êuif! DONDERDAG 23 JANUARI 1964 „Vrijdag afwachten' Het woord is aan In de krant van heden: Sovjet-Unie koopt Cuba's suiker ver onder prijs Erhard schorst minister Krüger op diens verzoek SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Militairen schijnen republiek trouw te blijven Prof. Kohnstammschool geopend pagina 4 Wind en regen 1M y Minister Marijnen: GROTE COLLECTIE 10 °/o KORTING OP ALLE STOFFEN KENNEMERLAAN 55 49e JAARGANG NUMMER 67 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ MU ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur. Simon Koster Adj. Hoofdred, Ceur, |os Lodewfj.,, Bed.ctieehefte .Jnrufdeu, Korak Uftgave. Grafisch. Bedrijven Baud,,. N.V.. Grot. Hou, straat 93, HaaHem Directie: F. W. Peereboom en Mr. H. C. van de^^jë nUUIUlCUittlCUli U1I11UI1 Ji i—Ki/Mulnrfan ole ooninlo enrolrprc a1 Van onze correspondent) BONN. „Het Duitse probleem en de pogingen tot ontspanning tussen Oost en West", welk een groter onderwerp en welk een passender moment had de Westduitse Bondsdag zich kunnen wen sen? De hoop dat de parlementariërs het voorstel tot ratificatie van het Moskouse verdrag tot stopzetting van kernproeven tot aanleiding van een debat in grote stijl zouden nemen is vervlogen. Of beter gezegd de regering en de re geringspartijen zijn dat debat doelbe wust uit de weg gegaan. De sociaal democratische oppositie mocht met Er- Ier en Wehner haar zwaarste geschut in Stelling hebben gebracht, ook deze par lementaire kanonnen schoten met losse flodders. De S.P.D. wil de kans op de „grote coalitie" met de C.D.U. niet torpederen. wiens inleiding slechts kleur kreeg door het wijnrode vest met koperen knoopjes dat hij droeg. De minister verdedigde het verdrag op humanitaire gronden: Het is mooi dat de mensheid geen radioactieve hagelslag meer op zijn boterham krijgt. Hij omschreef de Westduitse aarzeling bij de ratificatie: omdat Oost-Duitsland mede ondertekende vreesde men het begin van erkenning van het Ulbricht-regime. Hij hoopt op een begin van ontspanning tussen Oost en West, maar wenst dat dan ook de oorzaken van de spanning worden weggenomen, in de eerste plaats de onna tuurlijke deling van Duitsland. De enigszins egocentrische theorie van de Duitsers, dat de verdeling van Duits land oorzaak is inplaats van gevolg, van het Oost-West-conflict stak haar hoofd op in alle redevoeringen, bij C.D.U.-spreker Majonica, bij de socialisten en bij de li beralen. Het is misschien moeilijk oor spronkelijke gedachten te baren over een probleem dat al achttien jaar bestaat. Maar het wordt wel tijd. Gisteren had dat uur blijkbaar nog niet geslagen. Erler tekende wel terstond het gebrek ^jgfyiand aan allure van de discussie door op de1 lege regeringsbank te wijzen. Daar troon de in alle eenzaamheid minister Schroder, Niemand overwoog hardop of de Duitser zelf iets wezenlijk nieuws kunnen doen om Oost en West bij hun toenaderingspo gingen over de Duitse drempel heen te helpen. De discussie handelde in feite over de methodiek hoe het Oost-West gesprek te gebruiken om Duitse wensen op weg te helpen, zonder daarbij als vredesver- stoorder te boek te raken. In die discussie zei de C.D.U.-woordvoerder Majonica niets wat hij nog nooit eerder heeft gezegd en hij zei het ook op dezelfde manier: breed sprakig, onnauwkeurig en bijzonder luid keels. Bij alle beperkingen die zij zich hadden opgelegd staken de twee sociaal-democra ten hiertegen als geniale sprekers af. Er ler, koel zakelijk, duidelijk, brengt een benadering die Kennedy behaagd zou heb ben: sterk en waakzaam blijven, maar geen kans voorbij laten gaan om aan de rand van het conflict naar kleine oplossin gen te zoeken en zo langzamerhand naar het centrum van de tegenstelling door te dringen. De briljante polemist Wehner kon de verleiding niet weerstaan tot een parle mentaire aanval op de regeringspartij met wie vooral hijzelf toch een coalitie wenst. Hij verweet de regering haar lamme ge stuntel en slechte psychologische voorbe reiding toen het verdrag een feit werd. Hij verweet haar ook het meest ondertekende verdrag ter wereld, een vijfde klas be grafenis te geven. Deze levendige benadering prikkelde mi nister Schroder tot een wederwoord. Maar deze enige man in de C.D.U. die scherp en parlementair kan improviseren, ge bruikte zijn talent om Wehner van pole miek te weerhouden. Het tijdstip is nog ongunstig zei hij omdat de wereldpolitiek in beweging is gekomen. Als lood viel ten slotte zijn vermaning om de „kostbare ge zamenlijke arbeid voor een Duits levens belang" niet te doorkruisen op Wehners strijdlust. En zo eindigde het debat over dit levensbelang van niet alleen de Duit sers, zonder dat er veel meer aan werd bijgedragen dan wat slinkse partijpolitieke trappen tegen andermans enkels. De looncommissie van de Stichting van de Arbeid heeft gisteren alle beslissingen over C.A.O.'s aangehouden tot volgende week woensdag. Men wil eerst afwachten wat er tevoorschijn komt uit het gesprek tussen bedrijfsleven en regering, dat vrij dagavond zal plaatshebben. Volgende week zal men dus waarschijnlijk beslissen over de C.A-O.-havens en de C.A.O. van Van Gend en Loos. Bovendien zijn voor de volgende week woensdag de reders en bonden uitgenodigd het verzoek tot verbin dendverklaring van de C.A.O.-visserij toe te lichten. De Stichting van de Arbeid staat positief tegenover dit verzoek. Rabindranath Tagore: God eert de opstandigen met een ge vecht, maar de lustelozen negeert Hij. W eerrapporten 1, 2 Agenda van ljmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5 Kennemer Kruimels5 Radio en t.v7 Kunst Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs H Scheepsberichten H Sport 13 Luidsprekers 3 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's De verre visserij-trawler IJM 24 „Utrecht", die deelneemt aan de verre vis serij met subsidie van het rijk is met zijn vangst, 600 kisten roodbaars en 200 kisten diversen, op weg naar Bremerhaven, waar de vangst zal worden verkocht. Hans Krüger (Van onze correspondent) BONN De politicus Erhard blijkt even voortvarend als de econoom van dezelf de naam: hij heeft de Westduitse minis- ster voor Vluchtelingenzaken, Krüger, op zijn eigen verzoek voor onbepaalde tijd ge schorst. Dat geschiedde twee dagen na de ver- zchijning van het artikel in Der Spiegel, waarin minister Krüger zijn aanvankelij ke ontkenning introk dat hij gedurende de oorlog in Polen functies had bekleed bij de nazi-partij en bij een speciaal gerechts hof dat Poolse burgers ter dood veroor deelde. De minister, die zijn eerste ont kenningen later met zijn slechte geheu gen verontschuldigde, heeft dus de eerste stap gezet op een weg, waarvan het be treden zijn voorganger Oberlander onder Adenauer meer tijd en moeite kostte: na melijk het heengaan uit de regering, ten zij een onderzoek de minister in eer zou herstellen. Maar na het opfrissen van zijn gebrekkig geheugen wordt die gang van zaken in Bonn niet zeer waarschijnlijk ge acht. BARTELJORISST?™ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 MOSKOU (AP, AFP en Reuter). - De I Sovjet-Unie zal Cuba „met alle beschik bare middelen" helpen, als tegen dat land agressie wordt gepleegd. Dat staat in een communiqué dat in Moskou is uitgegeven, toen Fidel Castro en Kroesj- tsjev hun besprekingen hadden be ëindigd. Voorts wordt meegedeeld dat premier Castro bereid is al het nodige te doen om de betrekkingen tussen zijn land en de Verenigde Staten te verbeteren. Hij streeft naar vreedzame co-existentie. Castro erkent voorts de grote waarde van het kernstopverdrag. Cuba heeft dat verdrag niet getekend. De Sovjet-Unie zal in 1965 van Cuba 2.1 miljoen ton suiker kopen, drie miljoen l ton in 1966, vier miljoen ton in 1967, en vijf miljoen ton respectievelijk in 1968, 1969 en 1970. De prijs die de Sovjet-Unie zal betalen bedraagt zes Amerikaanse centen per En gels pond. De wereldprijs is 10,84 Ameri kaanse centen. Het Russische persbureau Tass merkte op dat de Sovjet-Unie zelf voldoende sui ker heeft en het zelfs exporteert, doch dat het akkoord tot stand is gekomen vanuit het principe van internationale socialisti sche arbeidsverdeling en rekening houdend met de vriendschappelijke betrekkingen tussen de twee landen. De suiker zal door de Sovjet-Unie met goederen worden be taald. BONN (DPA) De Russische regering heeft de Westduitse regering er van in kennis gesteld, dat zjj er geen belang aan hecht het Russische-Westduitse handels verdrag, dat eind 1963 afliep, nog dit jaar te verlengen. Een reden voor deze Rus sische stap werd niet gegeven. Prinses Beatrix heeft gisteren een bezoek gebracht aan de tentoonstel ling „Beeldhouwkunst 18131963" in het gemeentemuseum te Arnhem. De directeur van het museum, de heer A. J. horm, leidde de prinses rond. Zij bcJcij/ct hier het beeld „De barm hartige Samaritaan" van de Haar lemse beeldhouwer H. Wezelaar. Zeven leden van Nederlandse politieke jongerenorganisaties vertrekken zaterdag voor een vier weken durende studie- en goodwillreis naar Indonesië onder auspi ciën van de Politieke Jongeren Contact- raad. Het doel is bij te dragen aan de intensivering van de goede betrekkingen tussen de Nederlandse en Indonesische jeugd. De deelnemers zijn: C. Balkenende (Ar- jos), P. Dankert (Jongerenfederatie P.v.d. A.), M. Hulst (Ch.H.-jongeren), mr. H. F. J. Oosten (jongerengroep K.V.P.) en jonk- vrouwe N. H. Laman Trip (V.V.D.-jonge- ren). Delegatieleider is drs. A. M. de Boo, voorzitter van de Nederlandse Politieke Jongeren Contactraad. Ook de secretaris van deze raad, de heer W. Ruys jr., maakt de reis mee. In april komen Indonesische jongeren naar Nederland. DAR-ES-SALAAM (Aden) (Reuter) President Nyerere van Tanganyika heeft woensdag een tocht door Dar-Es-Salaam gemaakt. Daarmee kwam een einde aan geruchten dat hij in zijn paleis gevangen werd gehouden nadat maandag de twee oataljons, die het leger van Tanganyika vormen, tegen hun Britse officieren in verzet waren gekomen en aan het muiten waren geslagen. Overal waar mensen rondom zijn auto samendromden zei Nyerere dat alles rus tig was en dat zij aan hun werk dienden te gaan. De redenen voor de ontevreden heid van de Tanganyikaanse militairen waren de hogere beloning en voorrechten die hun Britse officieren genoten. Het 42-jarige Afrikaanse staatshoofd heeft in een korte radiorede zijn afkeu ring uitgesproken over de plunderingen en de losbandigheid waarmee de muiterij gepaard ging. In de gamizoenstad Tabora, ongeveer Jack Ruby zet zijn bril recht in de rechtszaal te Dallas in de Ameri kaanse staat Texas waar hit wordt ondervraagd wegens moord op de vermoedelijke moordenaar van pre sident Kennedy. Ruby's verdedigers proberen hun cliënt tegen borgstel ling op vrije voeten te krijgen in afwachting van het proces. (Tele foto) Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met morgen overdag van het noorden uit enige regen. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Vannacht in het binnenland temperatuur om het. vriespunt. Morgen enige stijging van temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. De redersvereniging voor de Nederland se Zeevisserij heeft de minister van Land- bouw en Visserij verzocht om een onder houd over de precaire toestand, die door de Scheveningse staking in de visserij is ontstaan. Gisteren werd op het ministerie over dit verzoek beraadslaagd, het is vrij wel zeker, dat de reders over een verho ging van de minimumprijzen met een garantie van de regering willen praten. Een dergelijke maatregel zou voor de reders zeer welkom zijn, terwijl ook de vissers er beduidend van zouden profi teren. Minister Biesheuvel zal waarschijn lijk vandaag met de reders over hun wen sen spreken. Het is aannemelijk dat ook de erkende werknemersbonden bij dit overleg zullen worden uitgenodigd. De looncommissie van de Stichting van de Arbeid heeft gisteren in 'n vergadering overigens niet gesproken over het verzoek van de reders om de nieuwe C.A.O.-bepa- lingen bij beschikking bindend te verkla ren. De afgevaardigden van de centrale werkgevers- werknemersorganisaties wil den hier eerst nog intern overleg over plegen. De commissie komt volgende week I dinsdag of woensdag weer bijeen. DJAKARTA (AP). Indonesië en Ma leisië zijn overeengekomen het vuren te staken in de onverklaarde grensoorlog op Borneo. Er zullen binnenkort be sprekingen worden gehouden om de weg vrij te maken voor een definitieve op lossing van de crisis rond Maleisië. Aan het overlég zal ook door de Phi- lippijnen worden deelgenomen. Waarschijnlijk zal het gesprek deze maand nog in Bangkok worden gehouden. De verklaringen werden uitgegeven na besprekingen tussen Soekarno en Kenne dy, die Zuidoost-Azië bezoekt als speciale afgezant van president Johnson. Kennedy zegt in zijn verklaring te ho pen dat de bijeenkomst van ministers van Buitenlandse Zaken van Maleisië, Indone sië en de Philippijnen zal leiden tot een nieuwe topconferentie van de drie rege ringsleiders. Naar aanleiding van de vraag of het koninklijk gezag door een regent kan wor den waargenomen indien de koningin voor het brengen van een officieel bezoek in het buitenland verblijft, wordt in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van het departement van Al gemene Zaken meegedeeld, dat juist het brengen van een dergelijk bezoek gebeurt in de uitoefening van het koninklijk ge zag. Een overdracht van dat gezag aan een regent lijkt niet mogelijk, zegt minister president Marijnen. Hij verklaart bereid te zijn om na te gaan of niet op andere wijze aan de in de vraag genoemde wens tegemoet zou kunnen worden gekomen. negenhonderd kilometer naar het westen, hebben de militairen van het tweede ba taljon opnieuw trouw aan de republiek ge zworen. De Britse officieren en hun gezinnen zijn uit Tabora overgevlogen naar het aangrenzende Kenya. De officieren wa ren korte tijd onder arrest. Een dertigjarige Russin, Lilly Golden, heeft in Moskou gezegd dat zij de echt genote is van Abdoella Kassim Hanga, da in de Sovjet-Unie opgeleide vice-president van Zanzibar. Zij vertelde naar haar man op Zanzibar te willen reizen, maar van de Britse autoriteiten geen visum voor het eiland te hebben gekregen. Lilly Golden woont in Moskou met haar dochtertje Helen en haar in Amerika ge boren Joodse moeder, die weduwe is. Haar vader, een neger, was katoendeskundiga in Mississippi. Hij kwam in de jaren der tig naar de Sovjet Unie en werd Russisch staatsburger. Lilly Golden werd in Tasj- kent geboren. Mevrouw Golden wordt beschouwd als Zanzibardeskundige aan het Afrika-insti- tuut in Moskou, waar zij werkt. (Zie verder pagina 3) De bouw van het tehuis voor licht de biele kinderen van leerplichtige leeftijd, aan de Duin en Kruidbergerweg in Sant poort (gemeente Velsen) is gegund aan de firma M. J. de Nijs in Warmenhuizen voor 1.940.000. Met de bouw zal zo spoedig mogelijk worden begonnen. Geraamd is dat het aan tachtig kinderen plaatsbie dend gebouw over ongeveer een jaar ge reed zal zijn. Het kindertehuis „Het Vinkennest" is thans nog ondergebracht in „Huize Water land" in Velsen-Zuid. Overeengekomen is, dat de verhuizing uiterlijk 31 augustus van dit jaar moet zijn voltooid, maar het is duidelijk, dat dit niet mogelijk zal zijn. Men mag er echter op vertrouwen, dat de diverse instanties en de eigenaar van „Huize Waterland" het noodzakelijke uitstel wel zullen verlenen. Door het bestuur en de aan het kinder tehuis verbonden leerkrachten en personeel is gedurende een lange reeks van jaren uitstekend werk verricht: zeventig per cent van de kinderen, in het tehuis opge leid, hebben thans een behoorlijke werk kring.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1