L Londen vreest actie van communisten in Afrika T&wVi Druk overleg in Genève over de ontwapening Zeven zonen 4S% Wereldnieuws A/phenaar f Van dag tot dag Waarom een Akkertje geen tablet mag zijn Vrijspraak voor de ex-SS-er Deppner In Hogerhuis sprak men van een zeer grondig opgezet Chinees complot99 Tweede weer schip in de Noordzee? Banda waarschuwt zendelingen: geen politiek Botsing in de lucht eist drie doden Franse minister naar Moskou Wintergenoegens! Drilsoldaten in Calw veroordeeld Ex-SS-arts Babor pleegt zelfmoord in Ethiopië De vissersvloot van de Sovjet-Unie WEU-conferentie in Londen <~Praatótoel gevraagdl wintersoepen DONDERDAG 23 JANUARI 1964 AKKERTJES 68 ct 78 ct Negen maanden voor een Westduitse korporaal Groot-Brittannië krijgt de steun van Italië (Op dz Lizzy Sara May Nu ook oud-minister Staf bedankt heeft voor de eer, president-commissaris van de K.L-M. te worden en daarmee de opperste leiding van onze luchtvaartmaatschappij op zich te nemen, wordt het hoog tijd dat de regering eens in een heel andere rich ting naar een gegadigde voor die functie gaat zoeken. De K.L.M. moge dan een stuk van onze nationale trots belichamen en voor een schitterend Nederlands vlag vertoon in nabije en verre landen zorgen, in de allereerste plaats is de K.L.M. een bedrijf, en bovendien een bedrijf dat in financieel opzicht moet worden gesa neerd. Om een zo enorm bedrijf onder zulke moeilijke omstandigheden te kunnen lei den heeft men een groot zakenman nodig, een zakenman van internationaal formaat. Albert Plesman beantwoordde aan die eis (althans volgens de normen waaraan het K.L.M.-leiderschap in Plesmans tijd moest beantwoorden, en die tijd was minder moeilijk dan de tegenwoordige). De heer Aler, die hem opvolgde, was wellicht het onttrekt zich aan onze beoordeling een uitstekend generaal, maar een zaken man was hij niet. De heer Van der Beu gel, die Aler opvolgde, was een voortref felijk functionaris van het Ministerie van Buitenlandse Zaken, maar dat maakte hem nog niet tot een „buitenlandse zaken man", zelfs niet tot een binnenlandse. Ir. Den Hollander heeft zijn sporen verdiend bij de spoorwegen, maar de N.S. is een strikt nationaal begrensd en monopolis tisch bedrijf, waarbij het dus ook niet in de eerste plaats op zaken-doen en mee vechten in de internationale concurrentie strijd aankomt. En dan nu ir. Staf, die naar wij graag willen aannemen alles afweet van landbouw en van oorlogvoeren. Maar noch het een, noch het ander kwalificeert hem bijzonder voor het leiden van een lucht vaartmaatschappij, zou men zo zeggen; en wij vinden het danook heel verstandig van de heer Staf dat hij maar liever bij de Heidemaatschappij blijft. Minder ver standig vinden wij het echter van onze regering en dus in het bijzonder van minister Van Aartsen dat deze de func tie aan ir. Staf heeft aangeboden, want daaruit blijkt dat er in Den Haag voor de leiding der K.L.M. nog altijd in de ver keerde richting wordt gezocht. Ook al gaat het dan niet om een president-directeur maar „slechts" om een president-commis saris. Want ook en juist aan de aller hoogste top behoort de K.L.M. onder de huidige omstandigheden door een groot zakenman te worden geleid; niet door een generaal, een diplomaat of een oud-minis ter. En als het salaris te klein is voor een groot zakenman, dan moet dat salaris groter worden, maar niet de gegadigde kleiner. In tabletvorm samengeperst zou 't minder snel en minder veilig helpen. Akkertjes bevatten 4 geneeskrach tige micro-poeders in 'n instant cachet (snel oplosbaar omhulsel). Alleen in een instant-cachet kunnen deze heilzame poeders zo micros- copisch-fijn bij u komen. Daardoor bent u sneller van uw pijn af, zonder nare smaak of scherpe tablet-brokjes. Daarom mag een Akkertje geen tablet zijn. (Van onze correspondent) LONDEN Ondanks president Nyere- re's radiotoespraak acht Londen de toe stand in Tanganyika nog verre van ge ruststellend en allesbehalve duidelijk. Men vindt het nogal verdacht dat Nyerere niet uit het studiogebouw sprak hij zou aanvankelijk naar een schip zijn gevlucht en zijn rede was korter dan gewoon lijk, terwijl ook zijn spreektrant afweek van zijn normale stijl. Tegenover de theorie dat er voorname lijk van een inwendig legerconflict sprake is, wint de indruk veld dat dit een com munistische actie is onder de dekmantel van een militaire muiterij, met als doel een versterking van de positie van de mi nister van Buitenlandse Zaken, Kambona, tegenover Nyerere en een verdrijving van de Britse officieren. Kambona staat bekend als uiterst links en onderhoudt nauwe banden met China, dat Dar-Es-Salaam als één van zijn be langrijkste ondermijningsbases in Afrika gebruikt. Kambona is voorzitter van het Afrikaanse Bevrijdingscomité en heeft in deze functie nauw kontakt met de meest militante organisaties in Zuid-Afrika en Mozambique, welke door de Chinezen wor den gesteund. Vrijdag had Kambona een ontmoeting met de Chinese ambassadeur, zoals in Pe king werd bericht. Kambona was uitgeno digd om naar China te gaan, maar Nyere re verhinderde dit. Hij zal echter premier Tsjoe-En-Lai binnenkort in Tanganyika ontmoeten. De besprekingen tussen diverse minis ters en hoge ambtenaren uit Tanganyika en China zijn de laatste maanden inniger geworden. Twee ministers die van Plan ning en Cultuur, hebben China in de herfst bezocht, aan welke reizen bezoeken van andere delegaties uit Tanganyika waren voorafgegaan. Lord Salisbury, sprekende in het Ho gerhuis, vroeg zich dinsdag af of de ge beurtenissen in Zanzibar en Tanganyika zo spoedig na elkaar er geen aanwijzing voor zijn, dat men hier niet te maken heeft met zuiver lokale moeilijkheden, maar wellicht met een „grondig georganiseerd komplot" door Rusland, China en in het geval van Zanzibar ook van Cuba. Niet onmogelijk is dat dit plan ten doel MUNCHEN (DPA) De rechtbank in München heeft de 53-jarige voormalige SS-majoor Erich Deppner vrijgesproken. Hem was medeplichtigheid aan de moord op 65 Russische krijgsgevangenen in het concentratiekamp Amersfoort ten laste ge legd. De openbare aanklager had ook vrij spraak gevraagd. Deppner heeft tijdens het proces te ber de gebracht dat het neerschieten van de gevangenen in het kamp Amersfoort een represaillemaatregel was op last van Ber lijn. De eenheid waartoe de terechtgestel- de Russen hadden behoord, zou Duitse sol daten op het schiereiland De Krim hebben gemarteld. Deppner, nu economisch adviseur, was destijds in dienst op het bureau van de commandant van de veiligheidspolitie en de veiligheidsdienst in Nederland, OSLO (AP) Groot-Brittannië toont geen belangstelling voor een tweede weer- schip in de Noordzee. De hiervoor be staande plannen zullen daardoor hoogst waarschijnlijk niet doorgaan. Dit heeft secretaris-generaal Olaf Bjoemstad van de Noorse zeereddingsbond verklaard. Volgens Bjoernstad weigeren Duitsland en Nederland over een tweede weerschip te onderhandelen indien de Engelsen niet aan dit project deelnemen. Het huidige weerschip, de Storeknut, ligt halverwege Noorwegen en Schotland. De landen, die belang bij dit schip hebben Noorwegen, Denemarken, Zweden en West-Duitsland zijn zeer tevreden over de resultaten. Bjoemstad heeft verder verklaard, dat er ook nog sprake is van een boei, die meteorologische informatie kan uitzenden. Het grote voordeel van een weerschip is, dat het in noodgevallen ook schipbreuke lingen kan helpen. heeft het gehele Afrikaanse continent in het communistische kamp te brengen. In Londen verwacht men dat verder zal worden opgetreden tegen de Engelsen die deel uitmaken van de politiemacht van Tanganyika. Degenen die menen dat het conflict beperkt is tot het leger, geven toe dat dit wijdere betekenis kan krijgen. De zwarte legerofficieren hadden niet alleen grieven over de betaling, maar waren er vooral tegen gekant dat zij de enigen wa ren in Tanganyika die bevelen van blan ken moesten opvolgen. Beweerd wordt dat het leger een onpoli tiek karakter draagt, zoals in de meeste Afrikaanse landen, omdat de legers overal zo klein zijn. In Tanganyika bestaat het slechts uit twee bataljons. Ook in Jordanië en Ghana moesten Brit se commandanten tenslotte het veld rui men. Londen hoedt zich er voor uit eigen beweging in Tanganyika in te grijpen. Dat zou alleen gebeuren als het daartoe door Tanganyika zou worden uitgenodigd en dan alleen ter bescherming van Britse le vens. Men wil niet de fout maken van de Belgen in Kongo. Alle functionarissen van het Britse leger hebben, zo wordt uit Lon den gemeld, Tanganyika thans verlaten. De premier van Nyassaland, dr. Hastings Banda, heeft zendelingen van de Neder landse hervormde kerk en Jehova's Getui gen gewaarschuwd „zich niet te mengen in de politiek van het land." Dr. Banda zei: „over mij en mijn partij zijn al vele dingen beweerd, ook dat zij tegen het christendom zijn. Ik ben tegen zendelingen die het geloof gebruiken als dekmantel voor hun politie ke opvattingen. Zelfs Jezus zei: geeft de keizer wat aan de keizer toekomt en aan God wat aan God toekomt. Iedere zende ling die dat weet behoeft niets te vrezen.1 Dr. Banda vroeg aan de bevolking zen delingen die zich van politiek afzijdig houden, niet lastig te vallen. LJUNGBYHED (AP) —Drie piloten zijn omgekomen toen twee SK 50 opleidings vliegtuigen van de Zweedse luchtmacht met elkaar in botsing kwamen bij de luchtmachtbasis Ljungbyhed in Zuid-Zwe den. Een woordvoerder van de basis ver klaarde dat een derde toestel, een J-28 straalvliegtuig van de luchtmacht bijna in botsing kwam met een vleugel van de twee neerstortende toestellen die drie man aan boord hadden. De Franse minister van Financiën en Economie, Valery Giscard d'Estaing, is gisteren voor een week naar Moskou ver trokken. Hij werd voor zijn vertrek lang durig door het staatshoofd, generaal De Gaulle, ontvangen. Hoofddoel van zijn reis is verbetering van de Frans-Russische handelsrelaf ies. Eerlijke, heerlijke goed-vaderlandse soepen, nü in onovertroffen Knorr- kwaliteit. En in 20 minuten op tafel! Hollandse Erwtensoep met echte erwten Bruine Bonensoep met hele bonen CALW (West-Duitsland) (DPA) De schepenrechtbank (bestaande uit twee le ken, met een rechtsgeleerde als voorzit ter) te Calw, in West-Duitsland, heeft, na een proces van drie dagen, uitspraak ge daan in een proces tegen Westduitse on derofficieren. Twee onderofficieren werden veroordeeld tot respectievelijk negen en vier maanden wegens het veroorzaken van letsel door schuld, mishandeling of verne derende behandeling van ondergeschikten. Een soldaat eerste klasse kreeg twee weken voorwaardelijk; een tweede sol daat eerste klasse werd vrijgesproken we gens gebrek aan bewijs. De rechtbank bepaalde voorts dat de proceskosten voor rekening van de ver oordeelden komen. GENèVE (Reuter) De afgevaardigd den op de ontwapeningsconferentie in Ge nève proberen de Amerikaanse voorstel len en de zeven punten die de Rus Tsa- rapkin dinsdag op tafel legde met elkaar in overeenstemming te brengen. Men kwam niet verder dan een gedeel telijke gelijkgezindheid over maatregelen die de „uitzaai" van kernwapens onder landen die er nog geen bezitten, zouden moeten tegengaan. De Sovjet-Unie staat er echter op dat de Amerikaanse gedachte van een multi laterale, met kernwapens uitgeruste vloot onder deze maatregelen zal vallen. De Amerikaanse afgevaardigde, Foster had woensdag een onderhoud met de West' duitse waarnemer, dr. Lahn. Men ver moedt dat zij gesproken hebben over de Russische voorstellen betreffende vermin dering van vreemde troepen, zowel in het oosten als het westen van Duitsland. ADDIS ABEBA (DPA) De vroegere S.S. arts Karl Babor, die op verdenking van misdaden in concentratiekampen door de Oostenrijkse politie werd gezocht, is dood aangetroffen in het binnenland van Ethiopië. Volgens de Ethiopische politie heeft hij zich door het hart geschoten. De leider van het joodse documentatiecentrum in Wenen, Simon Wiesenthal, heeft Babor beschuldigd van medische experimenten op gevangenen in het nazi-concentratie kamp Gross-Rosen bij Breslau. Babor heeft de laatste tien jaar als arts in de Ethiopische hoofdstad gewerkt. Zijn doch ter studeert in Parijs. WASHINGTON (AFP/Reuter) De Sov jet-Unie heeft de grootste vissersvloot ter wereld. Dat meldt Leon Herman, Ameri kaans deskundige op het gebied van de Russische economie, in een rapport. De Russische visvangst is in tien jaar bijna verdubbeld, van 2,1 miljoen ton in 1952 tot 4,1 miljoen ton in 1962. De Sov jet-Unie houdt volgens het rapport geen rekening met de noodzaak van het op peil houden van de visstand. De Russische vissers maken vaak ge bruik van netten met kleinere mazen dan bij internationale overeenkomsten is toe gestaan en hinderen voorts vissers uit an dere landen op de visgronden. (Van onze correspondent) LONDEN In het monumentale Lan- casterhouse is vandaag onder voorzitter schap van de Britse minister van Buiten landse Zaken Richard Butler de tweedaag se ministeriële conferentie van de West- Europese Unie begonnen. Officieel wordt over de brandende kwestie van een Eu ropese politieke unie niet gesproken, maar men verwacht dat het probleem op de een of andere manier als een duvel uit een doosje voor de dag zou komen. Ondanks de bemoedigende sfeer van de vorige conferentie in oktober te 's-Graven- hage, zit iedereen met dit politieke pro bleem in zijn maag. Het persoonlijke con tact tussen Butler en zijn Franse colle ga Couve de Murville, die wedijveren om te tonen hoe goed zij elkanders taal spre ken, is ook in Londen hartelijk. Maar dit betekent niet dat de Fransen toeschie telijker zouden zijn geworden. In 's-Gra- venhage werd alleen afgesproken dat de economische samenwerking tussen de zes en Groot-Brittannië nader zou worden be keken. De besprekingen tussen Butler en zijn Italiaanse collega Saragas hebben aange toond dat de Italiaanse regering volledige Britse deelneming in de politieke en econo mische ontwikkeling van Europa wense lijk blijft achten. Een groot deel van de besprekingen was vandaag gewijd aan de belangrijkste kwestie van politieke coördi natie ten opzichte van Zuid-Amerika aan de hand van een rapport over de economi sche hulp, wederzijdse voorlichting en cul tureel contact. De WEU beschouwt Zuid-Amerika po litiek en economisch van grote betekenis voor de naaste toekomst. Britse zakenlie den staan, na teleurstellende financiële er varingen echter nogal huiverig om dit we relddeel in hun plannen op te nemen. Wat is democratie? Demo cratie is iets waar wij allen voortdurend de mond van vol hebben doch waarvan niemand weet wat het is. Dat is een definitie van een enigszins negatief karakter, maar zij verduidelijkt wel een zeer opvallend verschijnsel, name lijk: dat de aanduiding „de mocratie" in de meeste ge vallen volkomen ten onrechte en zonder begrip voor de be tekenis van het woord wordt gebruikt. En niet alleen het woord, maar het ding zelf ook. Een massa mensen is zó verknocht aan de democratie, dat zij niets liever zouden wil len dan dat iedereen met ge weld tot democraat zou wor den gebombardeerd. Dat is een tamelijk ondankbaar werk. Het lijkt sterk op wat inder tijd de bekende Karei de Grote heeft geprobeerd. Deze ver lichte despoot was namelijk zó in hart en ziel het christen dom toegedaan, dat hij het apostolaat der bekering met moord en doodslag beoefende. Christen of dood, dat was het alternatief waarvoor deze ambitieuze Karei de hem om ringende heidenen stelde en aangezien ook heidenen meest al in het ongewisse zijn wat hun lot na de dood betreft, kozen velen van hen morrend de christelijke levenszeker heid. Toen Karei er het bijltje bij neerlegde en zich gereed maakte zijn hemels loon in ontvangst te gaan nemen, was hij er intens van overtuigd, dat hij met zijn persoonlijke evangelisatiemethoden de Heer een krachtig handje geholpen had. Wij hebben nooit ver nomen hoe de Heer er zelf over dacht. Een ander voorbeeld werd gevormd door de Kruistoch ten, een vinding van de mon nik Peter van Amiens, die naar alle waarschijnlijkheid uit Amiens geboortig was. Hij kwam op het denkbeeld dat de christenheid van Europa wel eens de werkwijze van haar grote Karei zou kunnen afstoffen en opnieuw toepas sen, ditmaal niet ter bekering van ongelovigen, maar tot uit roeiing van dit schadelijk ge broed. Op nog steeds onopgehel derde wijze kwam hij te we ten dat God dit ook wilde, waarop hij onder de kreet „Dieu le veut" voorop schreed in de richting van het heilige land, met alle tot de tanden gewapende Europese ridders achter zich. De gehate Saracenen, aan hangers van een godsdienst die de grootste afkeuring ver diende, stelden zich teweer in de overtuiging dat de kreet van Peter grote bluf was. Zij huldigden de mening „Dieu ne le veut pas" en ook in dit geval hebben wij nooit ver nomen, wat de Heer er zelf over dacht. Democratie en christendom hebben het in latere eeuwen even goed met elkander kun nen vinden als eertijds tiran nie en christendom. Zodat wij heden ten dage wel eens het misverstand kunnen beluiste ren, dat zij synoniemen zijn. Ik herinner mij altijd nog de volkomen terechte maar enigszins vruchteloze tegen stand van een te goeder naam en faam bekendstaand arts in onze omgeving tegen: „het behoud van de christelijke beschaving en democratie in Europa". Zijn stelling was, dat men niet van hem mocht eisen voorvechter van een po litieke doelstelling te worden, die werd aangeprezen onder een predicaat waarmee hij zich geenszins kon verenigen. Hij was namelijk Jood. Hij had volkomen gelijk. Wij zijn snel geneigd dingen dooreen te haspelen om ze pasklaar te maken voor ons eigen be- lang. Democratie wat dat dan ook wezen mag heeft niets met christendom te ma ken. Christendom is niet ge bonden aan een staatsvorm. Het is een geloofsovertuiging. En het zou niet de eerste keer in de wereldgeschiedenis zijn dat Joden zich voorbeeldige democraten tonen en christe nen verwerpelijke tirannen. Dit te erkennen en te aan vaarden brengt ons misschien wat dichter bij het mysterie der democratie dan het lezen van de vergaderingsverslagen der Tweede Kamer. Het ondefinieerbare en on grijpbare in het verschijnsel democratie wordt gedemon streerd door de vele variëtei ten in haar toepassing. Een zeer heldere en tegelijk ont hutsende toelichting op deze omstandigheid hoorde ik ja ren geleden eens van de Zuid- afrikaanse vakbondsleider en neger-emancipator dr. Nkomo, die in een schilderachtige symboliek het probleem der democratische stadia aldus weergaf: Een huisvader heeft zeven volwassen, intelligente zonen. Hij houdt dagelijks een korte gezinsraad ter behandeling van de actuele problemen der huishouding en neemt zijn be sluiten in overleg met en on der goedkeuring van zijn zo nen of de grootst mogelijke meerderheid van hen. Dat is democratie. Een huisvader heeft zeven onmondige kinderen. Hij neemt eigenmachtig zijn da gelijkse besluiten in overeen stemming met zijn liefdevolle bezorgdheid voor zijn kinde ren en tracht hun leven te richten naar een zo volledig en spoedig mogelijke mondig heid. Dat is óók democratie. Zuid-Afrika heeft weinig blanke en veel zwarte zonen. De blanke zijn volwassen en intelligent, de zwarte wórden het langzamerhand. Wat doet de huisvader nu? Hij sluit de zwarte zonen op met voldoen de voedsel en kleren, maar zonder boeken. Zij moeten voor altijd onmondige kinde ren blijven. En de blanke zonen mogen adviseren bij de dagelijkse besluiten, maar als zij een goed woordje voor hun zwarte broeders durven doen, krijgen zij ransel. Dat is, naar ik meen, géén democratie. Op deze symbolische manier kan men de dingen wel eens wat beter herkennen. Er blijkt in ieder geval uit, dat demo cratie een produkt van om standigheden en situaties moet zijn en dat haar bevorderaars vaak meer opruimers van be lemmeringen dan bouwers moeten heten. In een ogenschijnlijk hoog beschaafde en nauwkeurig gereglementeerde maatschap pij als de onze, die sinds eeuwen gelegenheid heeft ge had haar eigen gedragsregels uit te dokteren en te ont wikkelen, dient men aan de democratische praktijken stel lig hogere eisen te stellen dan aan die in een land, waar de historische lotgevallen tot voor kort voortkwamen uit tirannieke experimenten van onbeschaafde karakters. Heel sterk spreekt de eis tot op ruiming van belemmeringen. De huisvader met de zeven onmondige kinderen is een volbloed democraat, wanneer hij in zijn autocratie ruimte laat voor de groeiende intel ligentie zijner zonen. Wie als machthebber in de Sovjet- Unie na de bloedige en ijzeren periode van Stalin één op posant van rechts aan het woord laat, heeft wellicht meer verdiensten voor de de mocratie vergaard dan menig minister in West-Europa, die zijn parlement met een wel gekozen drogreden in het riet stuurt. Maar desalniettemin doen en denken we nog dikwijls zoals ons voorgeslacht in de Middeleeuwen: wie niet denkt als wij, moet dood. De tiran nie der vermoeide democratie viert dikwijls ook hoogtij in onze eigen rijen. Niet de de mocratische geest, maar de democratische instellingen zijn heilig verklaard en wee hem, die kritiek durft oefenen. Hij kwetst de democratie! Nochtans zullen we het niet laten, democraten. Wij mogen het onderling zo oneens zijn als het maar kan, maar laten wij strijden en sterven voor ons recht om dat tegen elkan der te zeggen. Wat, tenslotte, een opvallend en betreurenswaardig ver schijnsel is bij al ons rede kavelen over democratie: waar leert onze jeugd eigenlijk, democraat te worden? Er is geen leergang voor, er zijn geen boeken over. De gezin nen gooien er met de pet naar. Op school draagt men grond wetten en parlementaria aan. Even onbekend als onze kin deren meestal opgroeien met de ware zin van het christen dom, even onbekend zijn zij met wat te naastenbij de ziel van de democratie wel wezen mag. Straks zullen zij echter die democratie moeten bevor deren, behouden, verdedigen en uitbouwen. Hoe zullen zij dat doen, als zij haar niet kennen? Met het zwaard in de vuist, zoals de grote Karei? Of met een loze leuze, zoals Peter van Amiens? Of met het afluisteren van telefoons en het schelden op de pers? Dat zou jammer zijn. Want met slaan en wroeten hakt men steeds meer schilfers af van onze eigen democratie, die toch al zo vol wonden en barsten zit. Massa Een plein vol mensen. Je kunt over de hoofden lopen. Het is avond, maar het kan ook een andere tijd van de dag zijn. Er speelt een draaiorgel. De mensen dansen, zingen en lachen. Het is feest, een feest, elk feest. Hossende, gillende jongelui du wen zich dwars door de menigte. Ze heb ben rode hoofden, hun monden staan wijd open. Gierende meisjes. De mensen hebben plezier. Opeens roept iemand: Daar komt de burgemeester! (maar het kan ook zijn: de kampioen, de schoonheidskoningin of Johnny Halliday). Iedereen dringt naar voren. Enkele personen worden onder de voet gelopen. Een plein vol mensen. Het is avond, maar het kan ook een andere tijd van de dag zijn. Dringende, schreeuwende jonge lui. Monden wijd open, hoogrode wan gen. Er worden enkele mensen onder de voet gelopen. Iemand heeft geroepen: Daar is de moordenaar! Tussen de eerste en de tweede beschrijving liggen maar en kele seconden. Er is in feite niets veran derd; het zijn dezelfde mensen, er heerst dezelfde uitgelaten stemming. Alleen is er in die luttele seconden iets uit de mensen verdwenen waar iets anders voor in de plaats is gekomen. Hoe heeft die veran dering plaats kunnen vinden? Niemand weet het. Deze menigte is tot alles in staat: tot schelden, tot lynchen. En toch is het dezelfde menigte die daarstraks heeft gedanst op de tonen van het draai orgel. Zijn de mensen zo veranderd in hun drang naar rechtvaardigheid? Maar hoe kunnen ze weten: a. of er wel een moordenaar is, b. of de moord wel door de zogenaamde moordenaar gepleegd is? Er is alleen maar iemand geweest die ge roepen heeft: Daar is de moordenaar! En dit zijn dezelfde mensen die diep ge roerd kunnen zijn bij de aanblik van een ongelukkig kind, een overreden hond. Maar het zijn ook dezelfde mensen die ne gers lynchen omdat het negers zijn. Het is de menigte, de massa, een ding. Het ding handelt niet uit gevoel van rechtvaar digheid maar uit een drang naar daden. Nee, ze rennen niet achter de moordenaar aan om hem aan de politie uit te leveren, maar om lekker zelf de moordenaar aan het spit te rijgen. Toch zijn al deze men sen brave huisvaders en moeders, gehoor zame kinderen. Maar samen zijn ze sterk in het weten dat ze een blok primitieve kracht vormen. En denk nu niet dat dat alleen in andere landen gebeurt of in het verre verleden, maar dan niet hier. Het is overal, in alle landen, in alle tijden. Niet hier? Gaat u maar eens naar het Rijksmuseum in Amsterdam, afdeling ge schiedkunde, en kijkt u naar de mooie plaatjes waarop in geuren en kleuren de moord op de gebroeders De Wit is afge beeld. Dat waren Nederlanders die dat de den. En dan heeft u nog niet eens de schilderijen gezien in de kelders van dat zelfde museum, die wegens al te grote wreedheid niet toegankelijk zijn voor het publiek. En zo ver weg hoeven we niet eens achteruit te gaan; denkt u maar eens aan de bevrijding, toen diezelfde meute de meisjes die in de oorlog fout waren ge weest, kaalschoren en met teer en veren versierden. Niet omdat ze fout waren ge weest, maar om de daad. Waarom ik u dit alles onder de neus houd? Omdat ik verbaasd ben over de ver bazing van de nette mensen in Nederland, die denken dat een welvaartsstaat voldoen de is om van de massa allemaal nette mensen te kunnen maken. Want elke mas sa, in welke omstandigheden dan ook, is tot alles in staat. Zelfs als het geen mas sa is, maar een aantal losse mensen. Wat namelijk geëvolueerd is deze laatste eeuw, is de communicatie. Een heel fijn iets, maar iets heel angstigs als het als een soort lijm gebruikt kan worden om mensen tot massa aan elkaar te plakken vóór ze nog massa zijn. Onberekenbaar, zoals vroeger. Zoals nu. Zoals straks. KRUISWEG 47-49 HAARLEM Dagvaarding. De commissie die een on derzoek instelt naar de moord op pre sident Kennedy zal Marina Oswald dag vaarden, de in Rusland geboren vrouw van de man die verdacht wordt van het plegen van de moord. Er is meegedeeld dat zij binnenkort voor de commissie zal verschijnen. Oorlogsslachtoffers. Eenstemmig heeft de Westduitse Bondsdag de verhoging goed gekeurd van pensioenen en andere fi nanciële tegemoetkomingen voor de drie miljoen oorlogsinvaliden enoorlogswedu- wen in West-Duitsland. De verhogingen bedragen gemiddeld twintig percent. Vlucht. Een echtpaar uit Oost-Duitsland is in de nacht van dinsdag op woensdag naar het Westen gevlucht. Vergezeld van twee zoons staken zij de dichtgevro ren Elbe over. Hun bezittingen hadden zij op een slede geladen. Vlechten. Een negenjarig Maleis meisj# is in Kaapstad om het leven gekomen toen haar vlechten bleven haken aan een auto die vlak achter haar langs reed toen zij de straat overstak. Zij werd enkele tientallen meters meegesleurd aan de vlechten die tot over haar mid del reikten. Lepra. In Piedimonte San Germano in Italië, is een geval van lepra geconsta teerd. Het slachtoffer, een 41-jarige ar beider, is in een ziekenhuis geïsoleerd. Zijn woning is ontsmet. Het geval heeft in de streek grote ongerustheid gewekt. Wolven. Woensdag is in de Perzische hoofdstad Teheran bekend geworden dat wolven honderden reizigers hebben aan gevallen die na de hevige sneeuwval in Noord-Perzië in de sneeuw zijn vastge raakt. Met helikopters wordt voedsel uit geworpen voor de reizigers. In Ardabil en Kermansjah in Noordwest-Perzië zijn zestien mensen doodgevroren bij een temperatuur van 35 graden onder nul.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3