Britse troepen helpen in Tanganyika en Kenya opstanden onderdrukken Koning Olav V naar Nederland Kt HET WEER Bedrijfsleven rem op de weigert lonen te zelf een zetten Zwarte lonen afwijzen van dreigen bij contracten Biefstukloos tij'dperk in Frankrijk voor de deur Versterkingen uit moederland op weg |Mr. schürmann naar Geen verloving van prinses Irene Dr. Vondeling over het prijsbeleid Ministers na gesprek geen stap verder Visserijreders bij minister Biesheuvel Recordaanvoer van (dure) bloemen Boeren dreigen aanvoer te staken De Gaulle stuurt afgezant naar Formosa Jongetje gestikt in Vlagtwedde V oetbalprogr amma is opgeschoven Komplete uitrustingen GHRISTIAANSE DAGBLAD VOOR V E LS E N-IJ MU ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 25 JANUARI 1964 Het woord is aan Uitslag feest- puzzels KOOPVAARDIJ N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN - REPAREREN tó' M 0 R Rl S "6efore you êuif! SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES Vrij veel bewolking Washington pagina 2 Bonn verbiedt olieboringen pagina 3 Watergebrek in Wenen pagina 3 In de krant van heden: In de Vishal en op zee11 Topsy TT Erbij 13 t/m 18 Feuilleton J9 Luidsprekers TT Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbif -\ COIFFURES DE VRIES 49e JAARGANG NUMMER 69 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije G. B. S h a w De grootste prestaties op alle ge bieden worden altijd verricht door vrouwen door middel van mannen. DAR-ES-SALAAM (Reuter) Britse troepen zijn vandaag in Dar-es-Salaam aan land gegaan nadat de regering van Tan ganyika had verzocht om militaire steun bij het neerslaan van een opstand van Tanganyikaanse troepen in de hoofdstad De Britse landingsactie is volledig ge slaagd en voltrok zich snel „met de minst mogelijke strijd". Men meent te weten, dat de toestand in de kazerne van de hoofdstad genormaliseerd. By de Britse landing in i en de bezetting van de kazerne van het leger van Tanganyika zyn drie militairen van Tanganyika gesneuveld en twintig gewond. De secretaresse van prins Bemhard, mejuffrouw C. Gilles, heeft gisteren de hardnekkig de ronde doende geruchten tegengesproken, dat de koningin en de prins binnenkort de verloving zullen bekend maken van hun dochter Irene met een Spaanse edelman. Een tante van Juan Bosco Alvear, een 25-jarige student in de economie aan de universiteit van Madrid, heeft de geruch ten ontkend, die in het buitenland de ronde doen, dat er een romance zou bestaan tussen haar neef en prinses Irene. De koning van Noorwegen, Olaf V, zal op zyn verzoek en op uitnodiging van ko ningin Juliana en prins Bernhard op 9, 10 en 11 september een statiebezoek aan Ne derland brengen. Dit heeft een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag meegedeeld. Dr. A. Vondeling, voorzitter van de P. v. d. A.-Tweede Kamerfractie, spreekt in de t.v.-uitzending van maandagavond 27 januari (om 20.20 uur) over het prijs beleid van de regering. Op de denksport-pagina in ons by- voegsel ERBIJ publiceren wy vandaag de oplossingen en de namen der prijs winnaars van onze serie Kerst- en Oudejaarspuzzels, waaraan door een recordaantal puzzelaars is deelgenomen. Onze gelukwensen aan de gelukkigen en onze hartelijke dank aan alle andere inzenders, die ditmaal niet door het lot werden uitverkoren. Als de regering een volgens haar te ver gaande loonontwikkeling wil bestrijden zal zij zelf met voorstellen en maat regelen moeten komen. Het in de Stich- ig van de Arbeid vertegenwoordigde drijfsleven weigert loonovereenkom- sten af te wijzen, die de grens van tien Dercent overschrijden. Het overleg tussen een regeringsdele gatie en het bedrijfsleven, vrijdagavond gehouden in het gebouw van de Directie van de Arbeid in Voorburg, heeft dus niet tot een concreet resultaat geleid. Het is ook nog niet afgerond, want vol gende week vrijdag wordt het gesprek in dezelfde kring voortgezet. De regering zou zich intussen mogelijk reeds vandaag nader over de loonkwestie beraden. De stichting gaat intussen gewoon verder met het beoordelen van C.A.O.'s. Een niet gering deel van het kabinet was vrijdagavond aanwezig, te weten de minis ters Veldkamp (Sociale Zaken), Andries- sen (Economische Zaken, Witteveen (Fi nanciën), Bogaers (Volkshuisvesting en Bouwnijverheid), Biesheuvel (Landbouw) voor alle maatschappijen van de Uniformspecialisten Zijlstr. 71 (t.o. Twentse Bank) Haarlem Lange Herenstr. 36-38 - Haarlem Telefoon 14371 BARTEUOrÏsSTr" HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met vrij veel bewolking. Voorname lijk in het zuiden van het land plaateslijk mist. Zwakke tot ma tige wind tussen zuidwest en noordwest. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Minister Biesheuvel heeft donderdag middag op hun verzoek een delegatie van de Nederlandse (visserij)reders ontvangen teneinde hen in de gelegenheid te stellen hun inzichten te geven over een aantal be drijfseconomische aspecten van de visserij. De delegatie heeft een aantal wensen naar voren gebracht; de belangrijkste daarvan was een verhoging van de minimum-aan- voerprijzen voor enkele belangrijke vis soorten. De delegatie heeft daarbij gesteld dat financiële medewerking van de over heid daarbij niet gemist kan worden. De minister heeft zich bereid verklaard de naar voren gebrachte wensen te over wegen en onder andere in overleg te treden met de publiekrechtelijke bedrijfslichamen op het gebied van de visserij, ondermeer het Produktschap voor Vis en Visproduk- ten en het Visserijschap. De delegatie bestond uit de heren Meer burg (Katwijk), Van der Zwan (Schevenin gen), Kwakkelstein (Vlaardingen), Pronk (IJmuiden), Kranenburg en Meyboom. en Toxopeus (Binnenlandse Zaken), alsme de staatssecretaris De Meijer van Sociale Zaken. Deze „delegatie" trok zich om half tien uit de om acht uur begonnen vergadering terug voor drie kwartier onderling beraad. Toen het gesprek daarna tot kwart over elf was voortgezet deed minister Veldkamp de mededeling dat er alleen maar wat contact was geweest tussen de delegatie van de regering en de bij het grote loon akkoord betrokken partijen. De regering had deze ontmoeting uitge schreven uit bezorgdheid omdat blijkt dat bij vele C.A.O.'s de tien percent-grens, die toch al als riskant werd gezien, wordt over schreden. Zwarte lonen Na het overleg zei de heer Roemers na mens de drie vakcentrales: „Wij zijn niet bereid en in staat de ver antwoordelijkheid voor het afwijzen van contracten te aanvaarden. Als wij dat doen komen wij overal in de zwarte lo nen terecht." De werkgevers zijn het hiermee eens. De heer De Koster van het verbond van Nederlandse werkgevers zei nog: „Wij ho pen niet te ver boven het gemiddelde van de thans afgesloten C.A.O.'s uit te gaan Dat gemiddelde ligt ongeveer op elf per cent, de differentiatie exclusief". Er is dus niets nieuws met de lonen aan de hand: maandag wordt bijvoorbeeld de nieuwe loonovereenkomst voor de spoor wegen normaal van kracht. Deze houdt een loonstijging in vfen veertien percent. Prijzen Even vaag als over de lonen is vrijdag avond gesproken over de prijzen. De heer Roemers bracht weer zijn bezwaren tegen Volgens officiële mededelingen in Tan ganyika kostten de schietpartijen vijftien mensen het leven en werden honderd men sen gewond. Uit officiële kringen in Londen is verno men, dat volgens berichten uit Dar-es-Sa laam hefschroefvliegtuigen van het vlieg- dekschip Centaur manschappen naar de kazerne hebben vervoerd. De Britse ver- j sterkingen worden geschat op ongeveer j 700 man. Verder is gemeld, dat vanaf de schepen voor Dar-es-Salaam voortdurend schieten was te horen. De Britse minister van Gemenebestza ken, Duncan Sandys, had eerder bekendge maakt, dat de Britse regering de troepen aan boord van de Centaur bevel had ge geven de Tanganyikaanse regering te hel pen en dat de marinetroepen van de Cen taur, die op de rede van Dar-es-Salaam lag, een operatie begonnen waren ter on dersteuning van het gezag van president Nyerere. NAIROBI (Reuter) —Vrijdag brak ook muiterij uit in een kamp van het Kenyase leger. Britse troepen hebben er de orde hersteld, zo deelde een Britse woordvoer der mee. Kenya is het derde Oostafri- kaanse land, na Tanganyika en Oeganda, waar deze week militairen aan het muiten zijn geslagen. Toen Britse troepen ingre- I pen vielen enkele schoten. Een Kenyase militair zou om het leven zijn gekomen., een tweede werd gewond. Britse soldaten vatten vrijdagavond uit I voorzorg post op strategische punten in de hoofdstad Nairobi. Ongeveer 450 Britse militairen waren donderdagavond van Kenya naar Oeganda 4 1 .iS'SSJK wegbracht op verzoek'van Oegtnda's het er over eens dat ook het prijsbeleid strak gehandhaafd dient te worden en mi nister Andriessen herhaalde na afloop zijn bereidheid tot contact met de consument. premier, Milton Obote. De toestand daar is weer normaal. Vandaag vertrekken uit Zuid-Engeland de eerste van de veertien „Britannia"- vliegtuigen die dit weekeinde achthonderd mariniers naar Kenya brengen. De „Cen taur" is inmiddels in Kenya aangekomen met een bataljon mariniers aan boord, terwijl van twee andere Britse schepen, de „Rhyl" en de „Wen", die sinds de opstand op Zanzibar in Oostafrikaanse I De loonontwikkeling in de bouwvakken I wateren hebben vertoefd, militairen aan is gisteren in de bespreking wel ter land gingen, sprake geweest maar duidelijke uitspra ken zijn achterwege gebleven. Dit komt natuurlijk doordat werkgevers en werk nemers in de bouw nog niet tot over-1 eenstemming zijn gekomen. Voor wat betreft ongeoorloofde prijsver hogingen zei hij: „het is niet uitgesloten dat ik nog met nieuwe prijsmaatregelen kom". Bouwvakken Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 19 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving4 Kerkdiensten 4 Radio en t.v5 Kunst 3 Economisch nieuws7 Scheepsberichten 7 Beurs 7 Effecten en Geldmarkt7 Sport 9, 11 De bloemenveiling in Beverwyk heeft in I de eerste maand van 1964 een recordaan voer geboekt. Deze week waren er enige gTote veilingen, die men voorheen nog voor I onmogeiyk hield. Woensdag en vrydag waren er wel honderd karren bloemen, waarby de bolbloemen de hoofdrol ver- I vulden. Voor de kwekers kon het niet indien de rest van het bedrijfsleven daar mooier: de vraag was groot en de pryzen belangrijk onder blijft. Deze rest vreest' Een extra-complicatie is dat over de loonstijging in de bouwvakken verschil van mening bestaat tussen de werkgevers in het bouwbedrijf en die in andere bedrijfs- takken. In de bouwbedrijf wordt aan een stijging I van ongeveer twintig percent gedacht. De ze stijging is echter alleen te realiseren echter dat de twintig percent van de bouwvakken als een magneet op de loon- waren hoog. Het Is voor de bloemenhandel ideaal ontwikkeling in de andere bedrijfstakken weer. Bij de tulpen werd de hoogste prijs zal werken en dringt aan. dus op matiging (Van onze correspondent) PARIJS Het nationale menu bij uit nemendheid, biefstuk met patates frites, dreigt voor tenminste tien dagen op de tafels der Franse gezinnen en restaurants te zullen ontbreken. Donderdag zal de Boe- renfederatie de toevoer van slachtvee naar de abottolrs stopzetten. Alleen de paar den, die voor het overgrote deel dan ook uit het buitenland worden ingevoerd, zul len hun droeve laatste gang voortzetten. Dit keer zijn het niet de slagers (die enkele maanden geleden de hoofden niet voor de ministeriële prijsbeheersing wil den buigen), doch de boeren die een aan slag plegen op de nationale biefstuk die veel ernstiger is dan de vorige maal om dat de oorzaken dieper liggen. De Fransman eet bijna tweemaal zoveel vlees als voor de oorlog en de boeren eisen een forse prijsverhoging van 15 per cent van levend slachtvee. Die eis druist rechtstreeks in tegen het stabilisatieplan van de regering. Wanneer die eis echter niet wordt ingewilligd, dan kan de rege ring er zeker op rekenen dat de veestapel op lange termijn nog veel sneller en ster ker in omvang zal afnemen. Het probleem is namelijk dat de boeren veel liever gra nen en suikerbieten verbouwen waaraan minder werk is te doen en die per hec tare tweemaal meer opbrengen dan wan neer de grond voor veeteelt wordt gebruikt. Alleen een drastische verhoging van de vleesprijzen zou het evenwicht ten na dele van de landbouw en ten bate van de veeteelt kunnen herstellen. Die maat regel lijkt te noodzakelijker waar de jong ste overeenkomsten op de landbouwconfe- rentie van Brussel de attractie van de verbouw van gewassen nogmaals hebben verhoogd. Voor het moment ziet de regering ook al geen kans het gevaar van een vege tarische periode met vleesimport uit het buitenland af te wenden. Zelfs Argentinië, de grootste vleesleverancier ter wereld, heeft de uitvoer tijdelijk stopgezet. Onder die omstandigheden heeft de regering al overwogen bonnen voor de distributie van vlees in te stellen. Niettemin laat men op voor de Apeldooms betaald; deze tulpen gingen tot bijna drie gulden per bos. Soor ten als Lustige Witwe, Rose Copland, Pro- I minence en Golden Harvest brachten van 1,40 tot 2 per bos op; was het een extra beste partij, dan betaalde men een dubbel tje meer. Narcissen (er waren grote par tijen) waren ook goed aan de prijs: de gele kwamen alle ruim boven de gulden per bos, tot 1,28, terwijl de Flower Record (waarvan duizenden bossen werden aan gevoerd) het tot 1,10 brachten. Freesia kocht men niet onder de gulden per bosje, terwijl de anjers tussen de 20 en 42 cent I per stuk kwamen. Rozen waren er heel weinig. Blauwe druifjes trokken in prijs aan en kwamen tot goed 60 cent per bosje. De aanvoer van potplanten was deze week niet zo groot; toch kon men de potplanten goed verkopen, omdat de snijbloemen duur waren. PARIJS (Reuter) De Gaulle heeft generaal Zinovi Pechkoff, voormalig Frans ambassadeur in China, met een geheime opdracht naar generaal Tsjiang Kai-Tsjek, de leider van de nationalistisch-Chinese regering van Formosa, gezonden, aldus is in officiële kringen te Parys vernomen. Het tweejarige zoontje van het gezin J. I Borg, dat tijdelijk woonachtig is in de pas- het ministerie van Landbouw in Parijs toch torie van de gereformeerde kerk te Weite ook doorschemeren dat er hard gebroed in de gemeente Vlagtwedde, is gistermid- I wordt op een nieuw plan waardoor de dag door een ongeluk om het leven geko- woede van de boeren weer wat getemperd men. De lonen en prijzen zijn vrijdagavond onderwerpen van gesprek geweest tijdens een overleg tussen regering en bedrijfsleven, dat te Voorburg plaats had. Achter de regeringstafel zaten van links naar rechts aan, de ministers Bogaers, Biesheuvel, An driessen, Veldkamp, Witteveen en Toxopeus. (Foto boven). In Voorburg waren ook aanwezig drs. Roemers (NVV), dr. Pels, secretaris van de Stichting van de Arbeid en de heer Middelhuis (KAB). Britse soldaten springen bij in Oost- Afrika waar onrust heerst in de jonge Gemenebeststaten Kenya, Tanganyika, en Oeganda. De strategische reserves raken echter uitgeput en nieuwe troepen worden per vliegtuig uit het moederland aangevoerd. (Telefoto) Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen In de schuur achter de pastorie was men bezig met bouwwerkzaamheden. Daartoe waren enkele vrij diepe gaten geboord. Het jongetje is in een van de gaten ge- vallen en gestikt. Het voetbalprogramma van zondag 261 januari is, zowel wat de amateurs als de semi-profs betreft, opgeschoven naar zon gen. Maar ook in dat geval blijft"het ne-I dag 2 februari. Voor 9 februari blijft het telige probleem voor de regering toch be- programma ongewijzigd, waarna op 16 staan hoe haar stabilisatieplan met die februari zowel voor het betaald- als nieuwe offers aan de boeren in overeen-'het amateurvoetbal het oorspronkelijke! stemming te brengen. programma van 2 februari is vastgesteld. zou kunnen worden. Die woede uitte zich gisteren niettemin al weer in verschillende delen van het land waar protestbijeenkomsten en optoch ten werden gehouden. Er zijn echter ook optimisten of cynici die beweren dat de boerenleiders welbewust een storm in een glas water verwekken. Ze weten dat de minister van Landbouw Pisani nieuwe tegemoetkomingen aan hun adres voorbe reidt, en door nu eerst heel hard op hun poot te spelen, zullen ze straks hun aan hangers kunnen uiteenzetten dat zij de re gering deze concessies hebben afgedwon ALLE ONDERDELEN AR ART VERKRIJGBAAR OOK GESCHIKT VOOR KLE1N-BEHUISOEN Elf D0UCHEB AKKER HANG- EN LEGKASTEN ZAANLAN0SCHE HOUTHANDEL SHOWROOM: Wipt AAN ZEEERWEC 4 TELEFOON 02SS0-7S4] (HUIDEN

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1