Rachman neemt Soekarno niet helemaal ernstig LANCÖME Nog geen voor de politieke taak WEU-raad Bonn verbiedt boringen zonder permissie voor de Duitse kust Watertekort in Wenen Moderne revisor moet twee jaar brommen WERELDNIEUWS J Minister Kennedy in Londen Frankrijk geeft Algiers geen krediet voor oliepijpleiding Rode deken viert 90ste verjaardag „Miljonairs" in de Sovjet-Unie ontmaskerd Premier Nehroe's taak verlicht Zware straffen voor samenzweerders Bauw van Fokker F 28 in samenwerking met het buitenland Soekarno verbiedt overnemen van ondernemingen Driemaandelijks overleg toch geslaagd Verklaringen tegen de apartheid Stammenoorlog in Roeanda eist duizenden levens raatótoel Veertien dagen hechtenis voor verspilling NUTRIX voor het behoud van een soepele huid. FILTRE - SOLAIRE p c/e 2 ZATERDAG 25 JANUARI 1964 3 TROPENKLEDING SvttfVwa-M 0jsb#tge*v Wervelstorm in Alabama Guur en schraal winterweerTe droge warmte binnenshuis Gebruik de herstellende Nutrix. Deze is verrijkt met een natuurlijk serum, dat de cellen vernieuwt en de huidfuncties regelt f 5,75 Abyssale Lipstick Brillant - wintersport voor een mooi gebruinde huid Elias Bescherm u tegen Rillerig? Onprettig9 Wees er direct bij Neem 2 ASPRO'* KOEALA LOEMPOER (Reuter) Pre mier Abdoel Rachman van Maleisië neemt Soekarno's verklaring, dat de „confronta tiepolitiek" ten aanzien van Maleisië zal worden voortgezet ondanks het feit dat In donesië het vuren heeft gestaakt, niet ern stig op, zo is meegedeeld door de Maleise radio. Rachman zou deze mening zijn toe gedaan omdat Soekarno deze verklaring had afgelegd toen hij een menigte toe sprak. „Mocht Soekarno echter van plan zijn „confrontatie" te bedrijven als een on derdeel van een koude oorlog", aldus Ab doel Rachman, „zonder over te gaan tot moorden en andere daden van geweld is dat een andere zaak Deze nieuwe betekenis van „confronta tie" moet dan op ministersniveau worden onderzocht vóór een bijeenkomst van de drie staatshoofden (Rachman, Soekarno en Macapagal), aldus de Maleise radio. LONDEN (Reuter) De Amerikaanse minister van Justitie, Robert Kennedy, heeft bij aankomst in Londen ontkend dat Soekarno van plan is zijn verzet tegen de federatie Maleisië op te geven. „Ik heb ALGIERS (Reuter en AFP). Algerije gaat een derde pijpleiding door de Sahara leggen, van Hassi Messaoud naar Arzew aan de kust. De werkzaamheden zullen wellicht binnen enkele weken beginnen. Het project, waarvan de kosten naar ver wachting ongeveer 220 miljoen gulden zul len bedragen, zal aan ongeveer drieduizend mensen werk verschaffen. De pijpleiding wordt 805 kilometer lang. De Franse regering heeft medewerking aan de uitvoering van het project gewei gerd. „Deze weigering zal ons echter niet verhinderen, met die regering naar bases voor vruchtbare samenwerking te blijven zoeken", aldus de Algerijnse minister van Economische Zaken Boumaza. Hij deelde voorts mee, dat Algerije aardgas zal leveren aan Spanje. De Algerijnse regering wil ook overgaan tot de oprichting van een eigen, nationale oliemaatschappij. Zijlstraat 71 (t.o. Twentse Bank) HAARLEM CANTERBURY (Reuter). De „rode deken" van Canterbury, dr. Hewlett John- «on, de meest omstreden Britse geestelijke, viert vandaag zijn negentigste verjaardag. Zijn critici noemen hem een mengsel van een communist, een heilige en een zonder ling. Hij laat geen twijfel bestaan over zijn sympathie voor het communisme, dat hij christendom noemt. Pas een paar dagen geleden is hij uit Cuba teruggekeerd, waar hij met gejuich werd ontvangen. In april vliegt dr. John son naar China. Daar is hij in 1959 ook ge weest. Tsjoe-En-Lai heeft hem uitgenodigd iedere vijf jaar te komen tot hij „twee honderd" jaar oud is. De rode deken heeft ook Rusland be zocht. In 1951 ontving hij de Leninprijs. Sommigen zeggen dat hij zich meer thuis voelt in het Kremlin of in Peking dan in de kathedraal van Canterbury waar hij 32 jaar deken is geweest voordat hij mei vorig jaar zich terugtrok. Premier Kroesj- tsjev zond een gelukwens waarin hij zei dat Johnson door het Russische volk werd gewaardeerd als voorvechter van het hu manisme. Hij heeft beweerd dat de Amerikanen een bacillenoorlog voerden in Korea. Daar voor gaf Sir Winston Churohill hem ervan langs in het Lagerhuis. Hij kreeg nog meer critiek toen hij verklaarde dat Stalin in de hemel is. Velen stonden verbaasd dat hij met de Russische interventie in de Hon gaarse opstand sympathiseerde. De vroe- gere aartsbisschop van Canterbury, dr. Geoffrey Fisher, heeft hem een „lastpost genoemd, „die met zoveel geduld als wi;: kunnen opbrengen moet worden ver dragen MOSKOU (Reuter). Volgens het Rus sische vakverenigingsblad Troed heeft de «taatsveiligheidsdienst twee „crypto-miljo- nairs", werknemers van een Moskouse ver verij die zich in hun dienstbetrekking op onwettige wijze verrijkt hadden, ontmas kerd. Een van hen, de voorman Gleizer, beweerde bij zijn aanhouding dat hij plat- sak was, maar in zijn huis werd een partij van 8 kilo aan gouden munten, ter waaide van meer dan tweehonderdduizend gulden, aangetroffen en verder een aantal spaar bankboekjes met grote inleggingen en waardevolle gouden en diamanten sieraden. Er was geld verborgen in fietsbanden, dia manten in een deurslot en ander geld bleek in de muur weggemetseld te zijn. De an dere aangehoudene, Nosov, bezat twee landhuisjes vol meubilair, kleren en glas werk. Het tweetal had tonnen materiaal in de fabriek ten eigen bate geverfd. Zij zullen met de volle strengheid van de wet gestraft worden, aldus het blad. dat nooit beweerd of in mijn rapporten gemeld", aldus Kennedy. Hij zei wel te hopen dat Soekarno's houding door het voeren van besprekingen zal veranderen. De Amerikaanse minister bracht later de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Butler, verslag uit over de resultaten van zijn bemiddelingspogingen tussen Soekarno, Rachman en president Macapagal van de Philippijnen. De vraag of hij dacht dat bij de drie zijdige besprekingeni n Bangkok overeen stemming kan worden bereikt beantwoord de Kennedy bevestigend. Hij zal nog be sprekingen voeren met de Britse minister voor Gemenebestzaken, Duncan Sandys, en zondag een bezoek brengen aan pre mier Douglas-Home. NEW DELHI (Reuter). Premier Nehroe van India wordt ontlast van een deel van zijn taak met het oog op zijn ziekte. Lal Bahadoer Sjastri zal als minister zonder portefeuille Buitenlandse Zaken behan delen. Sjastri neemt ook nog enkele andere bezigheden van de premier over waardoor Nehroe wordt ontlast van een groot deel van zijn zware taak die al meer dan zestien jaar op zijn schouders rustte. De premier maakte vrijdag voor het eerst sinds zijn ziekte weer een autoritje. PARIJS (AFP/Reuter) De leider van een samenzwering van leden van de mi litaire academie in Parijs, tegen president De Gaulle, Jean Bichon, is donderdag ver oordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Voordat het vonnis uitgesproken werd, zei de vijftigjarige Bichon tegen de rechter: ,De dagen van de regering zijn geteld". Mevrouw Paule Rousselet, de „pijproken de gravin", werd tot achttien jaar ver oordeeld, kapitein Robert Poinard tot vijf tien jaar. De drie samenzweerders werden ervan beschuldigd van plan te zijn geweest pre sident De Gaulle met een geweer met te- levizier neer te schieten op zijn rit naar de Parijse militaire academie. De politie kon de aanslag echter verijdelen. Mevrouw Rousselet zou Poinard, in wiens woning het geweer gevonden werd, bij de samenzwering hebben betrokken. Poinard heeft volgehouden dat hij het ge weer voor de jacht op olifanten gebruikte en niet van plan is geweest er een moord aanslag mee te plegen. De president van het verbond van de Westduitse vliegtuigindustrie, prof. K. Tha- lau, heeft meegedeeld dat de Bondsrepu bliek zal deelnemen aan het ontwerpen en later aan het bouwen van een straal vliegtuig voor middelgrote afstand, de Ne derlandse Fokker F 28, die vijftig passa giers kan vervoeren. Nederland heeft zich ook tot Frankrijk en Italië gewend met het verzoek aan het project deel te ne men. Bij Fokker bevestigde men, dat er besprekingen worden gevoerd over een ge zamenlijke ontwikkeling van de Fokker F 28. Men acht dit een logische ontwik keling bij het streven naar samenwerking op luchtvaartgebied tussen de Westeuro- pese landen. Bij eventuele fabricage van het toestel zullen de onderdelen deels in het buiten land worden vervaardigd en daarna in Nederland worden samengevoegd. DJAKARTA (AP) President Soekar no heeft alle militaire en burgerlijke in stanties opdracht gegeven krachtig op te treden tegen communistisch georiënteerde arbeiders die willen trachten Britse firma's in Indonesië over te nemen. De opdracht, die ook was ondertekend door de bevelhebber van het Indonesische leger, luitenant-generaal Achmed Djani, werd gepubliceerd toen het Indonesische persbureau Antara meldde dat arbeiders in Balikpapan, op Oost-Borneo, een raffina derij van de Shell hadden overgenomen. In de order van de president werd er speciaal bij alle instanties op aangedron gen de overneming van eigendommen van de Shell te voorkomen. De Shell is de grootste buitenlandse maatschappij in Indonesië en de grootste bron voor buiten landse valuta voor de regering. HARPERS VILLE (Alabama) (AP). Harpersville in de Amerikaanse staat Ala bama is vrijdagavond getroffen door een wervelstorm. Tenminste acht personen kwamen om het leven, terwijl vier huizen verwoest werden. De reddingspogingen werden belemmerd door neergekomen elektriciteitsleidingen en de duisternis. Het centrale gedeelte van de Verenigde Staten is vrijdag geteisterd door sneeuw stormen, hagel en onderkoelde regen. PARIS FRANCE Deze vloeibare crème op basis van zee water, dringt diep in de huid door en maakt haar veerkrachtig doordat het vochtgehalte wordt hersteld. Zij is als nachtvoeding voor elke huid geschikt. De beste en bekoorlijkste bescherming, die in de winter de lippen zacht en soepel f4,95 v.a. f 16,75 houdt. Voor uw nagels crème lak f 3,95; Parelmoer f 5,50 in bijpassende tinten. f circulaires bij depositaires verkrijgbaar) (Van onze correspondent) LONDEN De ministers van Buiten landse Zaken van de zeven landen van de Westeuropest Unie (de zes plus Groot- Brittannië) zijn vrijdagavond na hun twee daagse beraadslagingen tevreden uiteen gegaan. Volgende keer zullen zij elkaar in Brussel ontmoeten. De nieuwe methode van driemaandelijks overleg is reeds een succes gebleken. Al zal de formele kloof tussen Groot-Brittannië en de zes nog voor onbepaalde tijd voortduren, zij zullen er naar streven om vooral economisch door gezamenlijk op te trekken die kloof zo veel mogelijk vernauwen. Het besef groeit dat Groot-Brittannië en de zes elkaar op onmisbare wijze aanvullen. Door de her leefde Westeuropese Unie is dan ook een begin gemaakt van een wijder Europees politiek verband waarnaar de meerderheid van de E.E.G. reikhalzend heeft uitgezien. De ministers zijn, zoals minister Luns na afloop van de conferentie verklaarde, door- LONDEN (Reuter) Ruim honderdder tig politici, geestelijken, rechters en ge leerden over de gehele wereld hebben een verklaring ondertekend waarin erop wordt aangedrongen internationaal druk uit te oefenen op de Zuidafrikaanse regering haar politieke gevangenen vrij te laten. Volgens de Britse anti-apartheidsbeweging droeg de verklaring, die uitgaat van de Wereld actie voor de vrijlating van Zuidafrikaanse politieke gevangenen, onder andere de handtekeningen van drie premiers, dertien hoogleraren en verscheidene Nobel-prijs winnaars. (Van onze correspondent) BONN Het booreiland van de Caltex dat na veel tegenslag eindelijk op weg is naar de Duitse noordkust hoeft geen haast meer te maken. De Westduitse regering heeft een proclamatie uitgevaardigd waar bij exploratie en exploitatie van natuur lijke rijkdommen onder de zeebodem ook buiten de driemijlszone onder haar soeve reine recht wordt gesteld. De Westduitse regering beroept zich daarbij op de Geneefse conventie van 1958 over de bodemschatten op het vastelands plateau. Daaronder wordt de voortzetting van het vasteland onder de zeespiegel ver staan. De bondsregering begrenst dat be grip nu tot een diepte van tweehonderd meter. Aan het beroep op de Geneefse conven tie zit een zwak kantje. De conventie is pas door 21 landen ondertekend. Om in werking te kunnen treden moeten dat er 22 zijn. Maar de gasvondsten in Noord- oost-Nederland nopen tot haast. Vandaar dat de bondsregering haar proclamatie reeds nu uitvaardigt om „juridische on duidelijkheden te vermijden". Vandaar ook dat zij in vliegende haast een voorstel tot ratificatie van de conventie bij de Bondsdag zal indienen. Van nu af aan zal er onder de nog niet' geratificeerde en nog niet in werking ge treden conventie dus toch een Duitse toe stemming nodig zijn om op het verleng stuk onder water van het vasteland te gaan boren. Een Duitse regeringswoordvoerder ver klaarde mij nadrukkelijk dat er achter deze proclamatie geen voornemen tot be voordeling van de Duitse of van discrimi natie van niet-Duitse firma's schuilt. Hij gaf ook te verstaan dat Nederland en West-Duitsland op dit stuk een gezamen lijk belang hebben en dat er dus aanlei ding is één lijn te trekken. Hoewel er Nederland veel aan gelegen zal zijn bij het Duitse precedent aan te haken, blijft er het probleem van de om streden driehoek in de Eemsmonding. De Westduitsers willen daar de grens weste lijker en de Nederlanders willen hem oos telijker vastgelegd zien. Al zou Nederland, dat de conventie evenmin geratificeerd heeft, graag één lijn trekken met de Westduitsers, het tijdstip komt voor ons enigszins ongelegen van wege de voorbereiding van de nieuwe mijnwet die zich ook met de bodemschat ten op het vastelandsplateau moet bezig houden. drongen van de noodzaak van een periodie ke bestudering van de brandende Europe se en andere vraagstukken. Zijn Britse collega Butler zei geestdriftig dat er veel practischer, positiever en levendiger werd gediscussieerd dan in Den Haag. Maar het bleek nog te vroeg voor de verwezenlijking van het denkbeeld van minister Luns om de permanente raad van de WEU voort aan naast zijn militaire rol ook een poli tieke functie te geven. België en Luxem burg vielen minister Luns daarin bij. Op zijn voorstel is deze zaak voor de volgen de keer op de agende blijven staan. De bedoeling van het plan is de perma nente raad voorbesprekingen te laten hou den over politieke vraagstukken die later door de ministers verder zullen worden be handeld. De economische besprekingen waaraan de rest van de dag was gewijd, toonden eveneens aan dat zowel de zes als Groot- Brittannië erop uit zijn om hun gedrags lijn op landbouwgebied en inzake de tarie ven zoveel mogelijk op elkaar af te stem men en dat de verschillen minder groot zijn dan men in het verleden wel eens heeft doen voorkomen, met name wat be treft de invoer door de E.E.G.-landen van landbouwprodukten uit derde landen. OESOEMBOERA (AFP) Hoewel men In officiële kringen in Roeanda het stil zwijgen bewaart over de bloedige botsin gen tussen Watoetsi en Wahoetoe, wordt van betrouwbare zijde vernomen dat er 16.000 tot 18.000 doden zijn of 0,7 percent van de totale bevolking van het land. Volgens een communiqué van de ambas sade van Roeanda in Leopoldstad missen deze geruchten iedere grond. Gewapende Watoetsi, die uit Oeganda en Boeroendi zijn gevlucht, waren er, volgens het communiqué in geslaagd zich te ves tigen in een dorp in de omgeving van de hoofdstad van Roeanda, Kigali. De natio nale garde heeft hen aangevallen en ver scheidene personen hebben hierbij het le ven verloren. Het Internationale Rode Kruis in Genè- ve zal een functionaris naar Roeanda stu ren om een onderzoek in te stellen naar de berichten over de slachting onder de Watoetsi. Toen Roeanda nog een Belgisch protec toraat was werd de Wahoetoe-meerder- heid overheerst door de Watoetsi. Nu het land zelfstandig is zijn de rollen omge keerd, waarbij op grote schaal Watoetsi worden vermoord. In bepaalde gevange nissen waar leden van deze stam zitten opgesloten zouden dagelijks verscheidene gevangenen aan de slechte behandeling bezwijken. Statistieken Nu u het toevallig toch over Japan en de Japanners hebt, is het wellicht aange naam en nuttig voor u, te weten wat ik zojuist gelezen heb en dat ik dus nu maar even (geheel belangeloos!.tot uw dienst aan u doorgeef: zestig percent van de Japanse vrouwen zou liever als man gebo ren geweest zijn; negentig procent van de Japanse mannen (daarentegen) is best-te vreden met het mijn-zijn, maar (daarente gen) zou niet minder dan een-vierde van alle Japanners liever geen Japanner wil len zijn, doch tot een andere nationaliteit willen behoren. Het bericht waaraan ik deze, ik mag wel zeggen: schokkende gegevens ontleen, vermeldt niet wat die met hun Japanner- zijn ontevreden Japanners dan wel zouden willen wezen; ik vermoed Lichtensteiner. Tenminste, dat zou ik willen zijn als ik geen Nederlander was en dat wel om uit sluitend-materialistische redenen: vanwe ge de fiscus. Maar laat minister Witteveen zich geen zorgen maken; het materialistische komt bij mij pas op de laatste plaats en hij mag erop blijven rekenen dat ik vier maanden van het jaar voor hem zal blij ven werken. Kan-ie minister De Jong nog eens een straaljager laten kopen. Ik houd van dit soort statistische gege vens, maar mijn nieuwsgierigheid gaat toch altijd weer uit naar dingen waar je nooit eens een statistiek over leesten waar nooit eens een publiek opinieonderzoek over wordt gehouden. Zo zou ik bijvoorbeeld dolgraag willen weten, wat de Nederlanders liever lezen; Tolstoi of Wolkers. Wat zij lekkerder vinden: kaviaar of ontbijtkoek. Azzezezouwemaggekieze of zij dan lie ver thee zouden gaan willen drinken met juffrouw Keéler of met minister Schouwe- naar-Franssen. Of zij liever vijftig mille per jaar zou den willen verdienen met nietsdoen, dan zestig met werken. Wat zij liever lezen in deze krant: de ze stukjes of de hoofdartikelen. En zo maar voort, maar voort aller lei interessante vragen die wel nooit zul len worden beantwoord. In ieder geval: dat zo'n groot deel van de Japanse vrouwen liever Japanse man nen zouden willen zijn dat lijkt mij niet plezierig voor de Japanse mannen, want dat duidt toch op een weinig vrou welijke inslag. En dat een vierde deel van de manne lijke Japanners blijkbaar niet overgeluk kig is met hun Japannerschap, dat geeft ook te denken. Ik zou best vrouw willen zijn, maar dan een heel mooie en heel jonge, en met de kennis van de mannelijke aard, die ik nu als man bezit. Maar nu begin ik weer materialistisch te denken en daarom ga ik er maar niet verder op in. In ieder geval: ik geef de voorkeur aan ontbijtkoek boven kaviaar en wat Keeler betreft, daar zou ik te veel last mee krij gen, omdat de mensen altijd kwaad den ken over andermans goede bedoelingen. (Van onze correspondent) WENEN De hoofdstad van Oosten rijk wordt geplaagd door het grootste wa tergebruik sinds 1945. Hele stadsgedeelten in het zuiden en het westen hebben sinds woensdag geen water. In andere wijken is de druk in de leidingen zo zwak, dat de hogere verdiepingen geen water krijgen. Men rekent met de mogelijkheid dat het watergebrek nog zal toenemen en dat de crisis tenminste nog een week zal duren. In verschillende wijken rijden tankwa gens rond, waar de mensen in lange rijen met emmers en teilen drinkwater komen halen. Ongeveer een kwart van de Ween- se bevolking heeft onder deze misère te lijden. Tienduizenden woningen, vooral in het zuiden van de stad, hebben geen water toevoer meer, ook niet op de lagere ver diepingen. De ziekenhuizen hebben over het alge meen nog niet te klagen, behalve het al gemeen ziekenhuis, waar de watertoevoer gisteren plotseling ophield, zodat de brandweer met tankwagens uitrukte en pompen moest gebruiken om de water druk te versterken. Ook het treinverkeer op het zuidelijke traject zal waarschijnlijk worden stopge zet, omdat de stoomlokomotieven, die op deze route nog in gebruik zijn, niet van water kunnen worden voorzien. Haarwassen is in een groot aantal kap perssalons niet meer mogelijk en in vele espressobars is men weer overgegaan op de ouderwetse manier van koffiezetten, omdat de espressomachines geen druk meer hebben. Het gemeentebestuur heeft verkwisting van water verboden. Vooral mag men de kraan niet open laten staan om bevrie zing van de leiding te voorkomen. De in- dustriële bedrijven moeten hun waterver bruik met twintig percent inkrimpen, ter wijl het verboden is auto's te wassen of ijsbanen te bespuiten. Wie deze bezuini gingsmaatregelen overtreedt, kan worden gestraft met een boete van 3000 shilling 450,-) of veertien dagen hechtenis. De bevolking is buitengewoon veront waardigd omdat het gemeentebestuur niet op tijd maatregelen heeft genomen, of schoon het deze catastrofe heeft zien aan komen. De crisis is ontstaan doordat het wekenlang niet heeft gesneeuwd of gere gend, terwijl de vrij strenge vorst bleef aanhouden. Er wordt per dag 417.000 ku bieke meter water gebruikt tegenover een toevoer van slechts 402.000 kubieke meter. Pas als het lange tijd dooit, zal er weer water van de bergen stromen. De reser voirs zijn nu bijna helemaal leeg. Griep Speciale Zaken. Bondskanselier Erhard Eerste trap. De eerste „trap" van Frank- MOSKOU (AFP) Omdat hjj inspecteur wilde spelen op de manier van de be roemde „Revisor" van Gogol zit een zekere Pankratov nu een gevangenisstraf van twee jaar uit. Kortgeleden stortte hjj zijn hart uit in een brief aan het Russische regeringsblad Izvestia. „Toen ik op zekere dag in de stad Koktsjatov vertoefde, stapte ik een winkel binnen om een pakje „Bjelomor" sigaret ten en een fles wijn te kopen'', aldus het relaas van Pankratov. „Ik zag echter noch het epn noch het ander in de winkel. waarop ik op strenge toon tegen een win keljuffrouw zei: „Ik ben een revisor uit Alma Ata. Wat is hier aan de hand? Heeft u geen „Bjelomor" en wijn? De verkoop ster verdween vlug in een voorraadkamer, kwam terug met een pak en zei: „Dit is voor u." Ik opende het pak en zag de sigaretten en de wijn. Ik wilde betalen, maar de vrouw zei: „Nee, neen, het is zo goedToen gaf de duivel mij 'n knip oogje en ik stapte met het pak de winkel uit. Ik begiaf me naar de stantionsrestauratie waar het op dat tijdstip ontzettend druk was. De duivel fluisterde me in: Zeg ook hier, dat je een revisor bent. Binnen een minuut werd ik bediend. Een diner van drie schotels. Ook daar wilde men geen geld van me aannemen. Ik geef toe, ik was zwak, ik drong niet aan en nu zit ik dan ook achter de tralies. Ik verlang geen medelijden van u, maar wel wil ik weten waarom het personeel in die winkel en dat restaurant een „revisor" moest lijmen. Het had dan beslist wel wat te verbergen en ik ben de enige die in de gevangenis te recht is gekomen. „Jammer". De brief was getekend „Pankratov, gevangen''. heeft Heinrich Krone, minister voor Spe ciale Zaken, benoemd het onderzoek te leiden in de zaak-Krüger. Minister Krü- ger is geschorst wegens verdenking van oorlogsmisdaden. Cholera. In Zuid-Vietnam zijn al 122 men sen overleden aan cholera. In Saigon en zes provincies zijn 1135 gevallen van de ziekte gemeld. Gestrand. Ofschoon de algemene verkie zingen in Noord-Rhodesië twee dagen ge leden hun beslag kregen, wachten de autoriteiten nog steeds op een stembus. De bus ligt op een mierenhoop in een rivier waarin het wemelt van de kroko dillen. De bus werd in de rivier gewor pen toen de auto, die de bus naar het districtsstembureau vervoerde in de ri vier was blijven steken. Geruchten. Het Deense hof heeft laten we ten dat „het volkomen in het duister tast over de oorsprong van de geruch ten" dat de 23-jarige kroonprinses Mar- grethe met een jonge Deense diplomaat wil trouwen. Volgens de geruchten was de man van de keuze van de prinses Ulrick Haxthausen, een 33-jarige secre taris aan het ministerie van Buitenland se Zaken, de zoon van wijlen professor Holger Haxthausen, een beroemd medi cus. Zijn moeder behoort tot de oudste Deense families en is gravin. Wakker. Een Italiaan heeft na veertig uur zijn poging opgegeven om een nieuw we reldrecord wakkerblijven te vestigen. Nadat een dokter hem verteld had dat de poging een gevaar voor zijn gezond heid inhield is hij maar meteen naar bed gegaan. Een Amerikaan heeft het wereldrecord opgeëist nadat hij het 264 uur zonder slaap gesteld had. Het re cord werd met acht uur verbeterd door een Italiaan op wiens naam het record dus voorlopig blijft staan. rijks kunstmaanraket „Diamant" zal in de eerste helft van dit jaar te Hamaguir in de Sahara beproefd worden. Met de tweede „trap" worden later in het jaar proeven genomen. De eerste Franse kunstmaan zal in 1965 worden gelan ceerd. Gas. Volgens een leidinggevende functio naris van een Cubaanse anti-Castrobe- weging zou op Cuba gebruik worden ge maakt van gas als strijdmiddel tegen verzetslieden. Hij zei dat het gas soms dodelijk was en soms degenen die er mee in aanraking kwamen „als krank zinnigen" deed rondtollen. Watersnood. De enige dokter in de door overstromingen getroffen Braziliaanse kustplaats Belmonte in de provincie Ba- hia is aan tyfus overleden, een van de vele tragische gebeurtenissen die in de ze stad zijn voorgevallen. Zieken en hon gerenden lopen dagelijks tot het middel in het water in religieuze processies om te bidden dat de regen, die sinds Kerst mis onophoudelijk is neergestroomd, mag ophouden. De gouverneurs van de staten Bahia en Minas Gerais hebben voedsel en kleding voor de duizenden slachtoffers van de overstromingen ge vraagd. Onmogelijk. In Brooklin (V.S.) is een pro ces begonnen tegen een reclamebureau, dat in een campagne tot bevordering van vermageringspillen bewust een val se voorstelling van zaken heeft gege ven. De reclamecampagne in de pers en voor de televisie kostte tien miljoen dol lar. In de afgelopen zes jaar werden vier miljoen dozen pillen verkocht voor een totaal bedrag van ruim 16 miljoen dollar. In de campagne werd gesteld, dat men dankzij de pillen kon vermageren zonder dieet te houden, doch dit blijkt niet mogelijk te zijn.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3