Londen is niet opgetogen over Robert Kennedy's bemiddeling Officieel wordt evenwel waardering uitgesproken F rankrijk erkent China Sovjet-Unie maant Engelsen Zanzibar met rust te laten HET WEER Amerikaanse ruimtereus vanmiddag gelanceerd? Prijsstijgingen gaan voort fië? Deze week gastest op Ameland Onrust in Afrika Verdere concentratie van dagbladen in Brabant J. W. M. Martinot hoofdredacteur van het A.N.P. Onrust bij Wilton- Fijenoord in Schiedam tó'MORRIS 'êeforeyou êuij! FALCON REGENJASSEN In de krant van heden: - - pp A w% h 1 Britse troepen onderdrukken snel muiterijen Meer wind Bende in Kongo Het woord is aan Gevaarte moet VS. voorsprong op Rusland geven Schot op maan Ballonsatelliet Dictatuur Onrust in Lybië VRAAG PROEFRIT BIJ EEN VAN DE 160 SIMCA DEALERS 49e JAARGANG NUMMER 70 MAANDAG 27 JANUARI 1964 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ M U ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10.25. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. L29288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) LONDEN De Amerikaanse minister van Justitie Robert Kennedy heeft zondag op Chequers, het landgoed van de Britse premier, gedurende anderhalf uur bespre kingen over zijn vredespogingen betreffen de Maleisië en Indonesië gevoerd met Sir Alex Douglas Home, alsmede de ministers Butler, Duncan Sandys en Thorneycroft, respectievelijk van Buitenlandse Zaken, Gemenebest en Defensie. Het contact hierover met Kennedy was reeds voor diens vertrek uit Washington begonnen. In Londen werd er, toen Kennedy zijn reis naar het Verre Oosten begon de nadruk op gelegd dat hij volkomen op de hoogte was van het Britse standpunt. De Britten hebben altijd onderstreept dat zij naast de nieuwe fede ratie. van Maleisië staan en bij verdrag gebonden zijn zonodig tot oorlog over te gaan bij een militaire aanval op de fede ratie. Vanwege president Soekamo's zo genaamde confrontatie-politiek opereren 6.000 man Britse troepen in de oerwou den van Borneo. De Britten waren allerminst gerust over Kennedy's ouvertures tegenover president Soekarno in Tokio en zijn latere gesprek ken met hem in Djakarta, omdat men er niet zeker van was dat Kennedy zich niet teveel door de Indonesische president, die door zijn anti-Brits optreden het vertrou wen van Londen grondig heeft verspeeld, zou laten beïnvloeden. Soekamo's uitdagende uitspraak na Ken nedy's vertrek uit Djakarta, dat ondanks zijn beloften om het vuren te staken, hij Maleisië toch zal verpletteren, kon de arg waan in Londen en de twijfel over Ken- dy's succes alleen maar vergroten. Men vroeg zich somber af wat de werkelijke waarde kon zijn van Soekamo's toezeg ging de vijandelijkheden te staken, spe ciaal toen Kennedy vrijdag bij zijn aan komst in Londen op weinig overtuigende wijze een uitleg trachtte te geven aan Soekamo's jongste uitlating, die door de Britten als een nieuwe slag in het gezicht werd beschouwd. PARIJS (AFP) Frankrijk heeft van daag officieel communistisch China er kend. Beide landen hebben besloten diplomatieke betrekkingen te openen. Er is geen aanwijzing wat deze erken ning voor uitwerking zal hebben op de be staande banden met nationalistische China, het regime Tsjang Kai-Sjek op Formosa. Eerder hadden Franse autoriteiten ver klaard, dat Peking geen verbreking door Parijs met Tsjang heeft geëist als voor waarde voor het aanknopen van diploma tieke banden. Verondersteld wordt daar om dat Frankrijk betrekkingen zal onder houden met beide regimes. De erkenning door Frankrijk van Mao Tse-Toeng is het eerste belangrijke succes van Peking op het wereldtoneel sedert jaren. De Franse stap zal vermoedelijk ge volgd worden door vele andere staten in het bijzonder als Peking en Formosa de twee China's politiek aanvaarden. Naar vernomen wordt zouden Portugal en Mexico het voorbeeld volgen. Verschil lende Afrikaanse staten, voormalige kolo nies van Frankrijk, willen dit eveneens doen. De Franse beslissing kan van invloed zijn in de Verenigde Naties. Men mag ver wachten dal landen als Frankrijk, die be trekkingen onderhouden met Peking, vóór toelating van communistisch China tot de organisatie zullen stemmen. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft de erkenning van com munistisch China door Frankrijk „een ongelukkige stap" genoemd. Het ministerie heeft opnieuw bevestigd, dat de Verenigde Staten de regering van nationalistisch China blijven steunen. De houding van Tsjang moet afgewacht worden. Nationalistische woordvoerders hadden eerder verklaard, dat hij de be trekkingen met Frankrijk zou verbreken, als Parijs Peking officieel zou erkennen. (Zie ook pag. 3) BARTEUORtSSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSf.STRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Desondanks toont de Britse regering waardering voor Kennedy's tussenkomst- In een offciële verklaring na afloop van de besprekingen van zondag wordt ge zegd dat Sir Alec Douglas-Home en zijn collega's het vooruitzicht op het einde van de schermutselingen in de jungle verwel komen. Verder wordt de hoop uitgespro ken dat de komende conferenties zullen leiden tot een blijvende vrede in dit deel van de wereld. Dit neemt niet weg dat Londen scep tisch olijft tegenover het Amerikaanse op timisme ten aanzien van Soekamo's be doelingen en zijn politieke positie. De Ver enigde Staten zijn allerminst blind' voor zijn zwakheden, maar beschouwen de In donesische president als de enige be trouwbare barrière tegen het communis me. Met andere woorden: zij zien Soekar no als het kleinste kwaad. Ook Kennedy maakt zich bezorgd over de agressieve patriottische stemming die Soekarno in zijn campagne tegen Maleisië heeft gewekt, waardoor sommige elemen ten in het Indonesische leger bereid zijn de strijd tot. het bittere einde door te zet ten. Dit zou het risico van een oorlog op grote schaal meebrengen. Volgens Kenne dy heeft Soekarno alle belang bij een vre delievende oplossing van het conflict. Het eerste doel van de Amerikaanse politiek is de strijd naar de conferentietafel over te hevelen. Soekarno staat niet vijandig, zo betoogde Kennedy, tegenover Maleisië maar alleen tegenover de Britse invloed in dat land. De Indonesische president heeft zijn woorden van donderdag gewijzigd door te zeggen, dat hij niet Maleisië wil vernieti gen maar alleen de Britse invloed. De moeilijke vraag is hoe deze tegenstelling te overbruggen. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Prijzen van: 25.000.—: 8698. 5.000.—: 19719. 2.000—: 7443. 1.500.—: 1785 8060. 1.000.—: 4289 9082 10182 11840 16154. 400.—: 2679 3845 5765 6756 7203 8189 9503 9941 10125 10510 12203 14327 17274 18711 21274. 200.—: 1142 1650 1689 1693 1880 1978 2149 2690 2718 2789 3153 3188 3743 4.135 4612 4688 4787 4914 4951 5958 6109 6127 6311 7148 7472 8731 9032 9155 9178 10716 11440 11843 11893 12022 12250 12674 12943 13086 13427 13565 13793 13807 13856 14181 14332 14447 14866 14913 15139 16108 16838 16992 17111 17168 17188 17273 17433 17476 17537 17768 18180 18199 18387 19427 19559 19756 19835 20827 21092 21389 21759 21884 21893 21946 21960. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag3 Uit stad en omgeving4, 5, 8 Enquête 3 Radio en t.v7 Kunst 7 In de Vishal en op zee8 Feuilleton 9 Economisch nieuws10 Beurs 10 Scheepsberichten 10 Sport 11, 13, 13 Topsij 14 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's De Caltex hoopt zo deelde men ons vanmorgen mee in de loop van deze week op Ameland een gastest te verrich ten. Met man en macht wordt gewerkt aan het treffen van de laatste voorbereidingen. Het is dus nog afwachten of de test slaagt en het lukt een aardgasvlam te ontsteken. Britse mariniers met volledige be pakking embarkeren het vliegdek- schip Centaur, dat de Britse rege ring op verzoek van premier Nyerere van Tanganyika naar Dar-es-Salaam heeft gezonden. Er bevinden zich vijfhonderd Britse militairen aan boord van het schip waarvan hierbij ook een archieffoto is afgedrukt. Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige, aan de kust later harde wind tussen zuid en zuid west. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee MOSKOU (AP, AFP en Reuter). De Sovjet-Unie heeft Groot-Brittannië ervan beschuldigd dat het voorbereidingen treft voor een aanval op Zanzibar. Dat gebeurde voor radio-Moskou in een ver klaring van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. De commentator herhaalde de belofte van premier Kroesjtsjev dat de jonge staten die wor den aangevallen, kunnen rekenen op de hulp van de Sovjet-Unie. „Elke daad van geweld tegen de soe vereine en onafhankelijke staat Zanzibar, gepleegd door hen die hun voormalige ko loniale voorrechten niet willen opgeven, is een daad van willekeur, die gevaar lijke gevolgen kan hebben". In de verklaring wordt met name ge sproken over Britse strijdkrachten en Brit se oorlogsschepen die in de territoriale wateren van Zanzibar zijn gebleven, on danks het protest van de regering van de volksrepubliek. President Phoelibert Tsiranana van Ma dagascar heeft gezegd dat hij president De Gaulle documenten heeft laten zien die bewijzen dat de Russen en Chinezen in Oost-Afrika ondergrpndse activiteiten ontwikkelen. Hij heeft om Franse mili taire hulp gevraagd. Als die niet gege ven wordt „levert u ons over aan de Rus sen en de Chinezen", aldus heeft Tsirana na aan De Gaulle gezegd. De rebellerende Afrikaanse troepen in de drie Oostafrikaanse buurstaten Tan ganyika, Kenya en Oeganda worden ver hoord om vast te stellen of hun muiterij het resultaat is geweest van een groot scheepse actie. Ruim vijfduizend Britse soldaten zijn de toestand in de drie jonge staten thans volkomen meester. In drie operaties heb ben zij de muiters ontwapend. Er vloei de vrijwel geen bloed. De regeringen van de drie staten had den om Britse hulp bij het onderdrukken van de opstand van de militairen ge vraagd. In Tanganyika vluchtten ongeveer zes honderd muiters met hun wapens het oer woud in, toen Britse troepen in actie kwa men. Formeel heet het dat de soldaten ontevreden waren over hun soldij en dat zij niet achtergesteld wilden worden bij het Engelse officierskader. Vrouwen en kinderen van deze officie ren uit Oeganda zijn naar Groot-Brittan- nië vertrokken, nadat Britse soldaten het legerkamp bij Jinja op de muiters hadden veroverd. Zij hadden sinds de muiterij in het kamp opgesloten gezeten. Bijna zeventig blanken zijn zaterdag uit de provincie Kwiloe, in het westen van voormalig Belgisch Kongo, naar Leopold- stad geëvacueerd. Zij moesten vluchten voor Kongolese terroristen die sedert een half jaar dit gebied onveilig maken. De meeste vluchtelingen zijn missionarissen. In de nacht van dinsdag op woensdag werden drie Belgische katholieke missio narissen door met kapmessen en speren gewapende negers vermoord. Tot voor kort voelde de blanke gemeenschap zich in dit gebied betrekkelijk veilig omdat zij bij (Van onze correspondent) De Bossche centrale beleggingsmaat schappij Cebema heeft naar thans met zekerheid mag worden aangenomen de uitgave-rechten van het dagblad „De Hel- mondse Courant" en het weekblad „Groot Eindhoven" overgenomen van de n.v. boek- en handelsdrukkerij Helmond. Door deze overname zijn praktisch alle in Oost- Brabant verschijnende kranten in handen gekomen van het Bossche Teulingscon- cern: Brabants Dagblad, Nieuwe Eindho- vense Courant, Oost-Brabant, Nieuw Hel- monds Dagblad, Eindhovens Dagblad en de Helmondse Courant. De dagblad-con centratie in Brabant gaat steeds verder. Enkele weken geleden immers zijn de Til- burgse dagbladen „het Nieuwsblad van het Zuiden" en „de Nieuwe Tilburgse Courant" een belangengemeenschap aan gegaan. In Eindhoven zal per 1 april één blad gaan verschijnen onder de naam „Eindhovens Dagblad", als resultaat van de concentratie aldaar. Petit-Senn Berouw is geen deugd, maar een kater. De raad van Beheer van het Algemeen Nederlandsch Persbureau heeft tot hoofd redacteur benoemd de heer J. VV. M. Mar tinot, thans correspondent te Brussel voor de in de Zuid-Oost-Pers verenigde bladen van de Gelderlanderpers, van de Limbur- giapers en van het Eindhovens Dagblad. (Zie verder pag. 4) KAAP KENNEDY (Reuter). - Als al les volgens plan verloopt, is vanmiddag om vier uur van Kaap Kennedy een Sa- turnusraket gelanceerd, mogelijk de voorloper van de ruimtevaartuigen die zullen worden gebruikt bij de latere be mande vluchten naar de maan. Het vijftig meter hoge en uit twee trap pen bestaande gevaarte heeft een gewicht van 562 ton. De neuskegel heeft, met in begrip van instrumenten en vijfduizend ki lo zand als ballast, een gewicht van 17,1 ton als de lancering slaagt het groot ste gewicht dat de Amerikanen tot dus ver in een baan om de aarde hebben ge bracht. De Russische Spoetniks zeven en acht hadden elk een gewicht van 6.482 kilo. Op Kaap Kennedy heeft men nog geen idee van de baan. die de raket om de aarde zal moeten volgen, en evenmin hoe lang de Saturnusraket in de ruimte zal blijven. Mogelijk zal de satelliet boven de Verenigde Staten, Afrika, Australië en be paalde gedeelten van de Stille Oceaan van de aarde af helder zichtbaar zijn. Het is de bedoeling, dat de raket tij dens haar vlucht kleuren- en zwart-wit- filmopnamen maakt. Enkele camera's zul len worden afgeworpen, andere seinen de opnamen naar de aarde. De Verenigde Staten zullen van de week opnieuw een poging de zesde onder nemen om nauwkeurige foto's te krijgen van de oppervlakte van de maan. Donderdag zal een Rangertoestel worden gelanceerd met behulp van een Atlas-Age- na raket. Het 315 kilo wegende, drie me ter lange ruimtevaartuig met vier en een halve meter lange vleugels die de zonne panelen vormen heeft zes televisiecame ra's aan boord. In tegenstelling tot de vorige Rangers bevat dit toestel geen andere wetenschap pelijke instrumenten. Als alles volgens plan verloopt moet het op de naar ons toegekeerde kant van de maan te pletter slaan met een snelheid van 9.650 kilometer per uur. De laatste tien minuten van de vlucht, te beginnen op een afstand van 1.450 kilometer van de maan, moeten ruim drieduizend opnamen worden gemaakt en' doorgezonden naar de aarde. Twee camera's zijn voorzien van groot hoeklenzen, de andere vier van telelenzen. De ballonsatelliet Echo-2 is zaterdagmid dag van de luchtmachtbasis Vandenberg gelanceerd en in een baan om de aarde gekomen. Amerikanen en Russen zullen door middel van de kunstmaan verbin. dingsproeven doen. Het opblazingsexperi- ment is goed gelukt. De afstand tot de aarde varieert van ruim dertienhonderd kilometer tot duizend kilometer. De omlooptijd van de Echo-2 bedraagt 109 minuten. De lancering van de 42 meter hoge bal lon, toen nog opgevouwen in de neuskegel van de reusachtige Thor-Agena-aandrijfra acties van de benden met rust werden ge laten. De leider van het verzet is de 34-jarige Pierre Moelele, die in de eerste Kongolese regering van Patrice Loemoemba minis ter van Onderwijs was. Later werd hij ver tegenwoordiger in Cairo van Antoine Gi- zenga, het hoofd van de afgescheiden re gering in Stanleystad. Toen deze opzij werd gezet en Gizenga in handen van de centrale regering viel, week Moelele naar Peking uit. Het uitbreken van terreur daden in westelijk Kwiloe viel samen met zijn terugkeer uit China in juli vorig jaar. De bevolking van Ghana heeft vrijdag in grote meerderheid gekozen voor de dicta tuur van de Volkspartij van president Nkroemah. Het aantat aantal stemmen tegen hem uitgebracht, is te verwaarlozen. De Volkspartij wordt de enige politieke organisatie van het land. De president krijgt het recht de leden van het Opperste en het Hoge Gerechtshof te ontslaan, in dien hij daartoe lust heeft. Nkroema heeft overigens dit recht al genomen nog voor dat zijn volk het hem had gegeven. Hij ontsloeg onlangs een van de rechters. Die had twee oud-ministers vrijgesproken, te genstanders van de president. Vrijdag en zaterdag zijn in Tripoli de monstraties gehouden ten gunste van de aftredende regering van Mohieddin Feki- mi. In de stad werden auto's omverge worpen en werden stenen geworpen naar politie en militairen. De demonstranten werden zaterdag met traangas uiteenge dreven. De winkels bleven dicht. De poli tie schijnt de toestand in de hand te heb ben. In de stad is het rustig. ket, verliep uitstekend Eenmaal in d« ruimte gekomen blies de ballon zichzelf op. Onmiddellijk berichtte het waarnemings station in Pretoria dat men via de in d« raket gemonteerde televisiecamera beel den van het luchtvullingsproces had opge vangen. De uit plastic en zeer dunne aluminium- plaat vervaardigde ballon moet radio- en beeldsignalen weerkaatsen waardoor di recte communicatie over grote afstanden mogelijk wordt. Zijn kleinere voorganger, Echo-1, die een soortgelijke taak vervul de, draait nog steeds om de aarde. Ondanks alle goed bedoelde pogingen van minister Andriessen (Economische Zaken) om zijn prijsbeleid integraal te handhaven gaat het door met de prijs stijgingen. De volgende artikelen werden onder meer de afgelopen week duurder. Een busje poederkoffie van 1,92 op 1.94, een flesje Andy (schoonmaakmiddel) van 1.35 op 1.45. Verder verhoogde Calvé het door haar in de handel gebrachte Delphia Plantenvet met vijf cent tot 54 cent. Ook Delfrit werd duurder. Slaolie verhoogde het concern van 1.58 op 1.63 (hele flessen) en van 0.95 op 0.97 de halve fles. Ook steeg de prijs van vogel zaden, Sluis deed er vijf cent per pak op, terwijl het zand voor het vogelkooitje zes cent per twee kilo duurder werd. Met ingang van vandaag werd de 5-rit- tenkaart van de NZH een stuiver duurder van 1 tot 1.05, waartegenover enkele correcties staan, die wat prijsverlagend werken. Tot slot nog de volgende opmer king: de brouwerijen hebben deze week op last van minister Andriessen weer wat van hun verhogingen moeten afdoen. Zo moes ten zij de pul bier die zij drie cent duurder hadden gemaakt een cent verlagen. In de praktijk blijkt echter dat geen detaillist bereid is die cent van de prijs af te doen. Het commentaar is steevast dat zij de prijs vragen die de brouwerij heeft voorgeschre ven. Bij de scheepswerf van Winton-Fijenoord in Schiedam hebben enkele honderden werknemers vanmorgen het werk neerge legd. Zij hebben echter het terrein van de werf niet verlaten en schijnen onderling besprekingen te voeren. De oorzaak van deze arbeidsonrust van een staking kan men feitelijk nog niet spreken schijnt gelegen te zijn in de indeling van de loon- klassen. Eer, groep werknemers schijnt zich door de nieuwe indeling achteruitge- steld te voelen. Er wordt overleg gepleegd tussen de directie en de ontevredenen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1