Parijs moedigt Formosa aan de diplomatieke banden te slaken Frankrijk is beducht voor Amerikaanse manoeuvre Belgische artsen dreigen opnieuw met staking Serum van Naessens van onwaarde verklaard WERELDNIEUWS Van dag tot dag Treiler vergaat voor Noorse kust Medische staten-generaal in Brussel Zuid-Vietnam breekt met Frankrijk Spion Wennerström is in hongerstaking Betoging in Japan tegen kernwapens Amateur-bioloog stelt zich bloot aan gerechtelijke vervolging Duits minister op slap Berlijnkoord r MAANDAG 27 JANUARI 1964 3 Scherpe resolutie Paradoxaal Op de raatótoel Mien Jacobs Tot nadere illustratie van het onheilspel lende element in de steeds verdergaande concentratie van dagbladen in het zuiden des lands zie bericht daarover op pagi na 1 diene het volgende: Het opkopen van de twee plaatselijke kranten in Eindhoven door het Bossche Teulings-concern heeft zich in grote stilte voltrokken, zodat het lezend publiek er geen notie van had. Zelfs nu nog verkeert een deel van de lezerskring dezer bladen in het onzekere, omdat de opgekochte bla den zorgvuldig vermeden hebben, de gang van zaken te openbaren. De redacties heb ben in zeer summiere berichten gewaagd van „grotere samenwerking", terwijl al vaststond dat zij zouden samensmelten. Wanneer de concentratie een aanvaard bare en gezonde zaak was, zouden de re dacties hun lezers volmondig en geargu menteerd hebben kunnen voorlichten. Dat is niet gebeurd en de standaardisering van opinie, die zich in een snel groeiende, me- tropolistische samenleving als de Eindho- vense voltrekt gaat dus achter de scher men haar gang, terwijl de lezer van niets weet. Wat hij er van weet, heeft hij vernomen uit een weekblad dat „Groot Eindhoven" heet en gratis verspreid wordt. In dit blad is voortdurend tegen de concentratie geageerd en zijn de onthullingen versche nen, die de redacties der bladen verme den. „Groot Eindhoven" wordt in Helmond uitgegeven en gedrukt. Wat er aan oppo sitie tegen de concentratie van dagbladen in Eindhoven verscheen, kwam dus uit Helmond. En dat het Teulings-concern de ze oppQsitie niet kon waarderen, ligt voor de hand. De gevolgen zijn niet uitgebleven: thans wordt gemeld dat Teulings ook de uitge verij van „Groot Eindhoven" heeft opge kocht. De laatste stem is dus gesmoord en de enige oppositie is uitgeroeid. Er zijn, ook zelfs in journalistieke vak kringen, nog steeds lieden die de ernst van dit verschijnsel niet kunnen inzien en geen argumenten weten te vinden om de ze concentratie te betreuren. De onafhan kelijkheid van een opinieblad spreekt hun blijkbaar minder aan dan de ogenschijn lijk gunstige economische overwegingen, die zij bij dergelijke samensmeltingen me nen te ontdekken. Zeer onlangs hebben de vereniging van Nederlandse dagbladen N.D.P. en het Ne derlands Genootschap van Hoofdredacteu ren in een gezamenlijke nota de aandacht van regering en parlement gevestigd op het verschijnsel der concentratie en ge pleit voor een verlichting der lasten op de onafhankelijke krantenbedrijven, waar door concentraties zouden kunnen worden tegengegaan. Wat er in Eindhoven en Hel mond is gebeurd, kan echter zelfs niet worden verhinderd door verlichting van lasten. Want de opgekochte kranten voer den een bloeiend bestaan en hun verdwij ning was het gevolg van een voor aan deelhouders onweerstaanbaar financieel aanbod. Dat is nog een element temeer voor grote ongerustheid. Het wordt tijd dat het krantenlezend publiek wordt ge confronteerd met een ontwikkeling, die zijn direct eigen belang bedreigt: zijn belang bij een onafhankelijke, objectief geredi geerde, vrije pers, die de gedivertiseerde Nederlandse samenleving weerspiegelt en waarin groepsovertuigingen en gevarieer de meningen tot uiting kunnen komen. Een standaardprodukt van het geestelijk leven, efficiënt gefabriceerd onder supervisie van een oppermachtig kapitaalscentrum, zou een cultuurverarming betekenen die de winst van eeuwen zou kunnen vernielen. (Van onze correspondent) PARIJS Ofschoon men in Parijs nog algemeen verwacht dat het officiële com muniqué over Frankrijks erkenning van communistisch China morgen gepubliceerd zal worden, schijnt er toch nog een kleine kink in de kabel te zijn gekomen. Zater dag werd in de Franse hoofdstad bekend gemaakt dat de president der republiek de tachtigjarige generaal Pechkoff, die achter de schermen ai eerder een belang rijke rol had gespeeld, in allerijl met een speciale opdracht naar de regeringsleider van nationalistisch China, Tsjang-Kai- Tsjek op Formosa had gestuurd. De bejaarde generaal, die van Russische afkomst is hij is de stiefzoon van de beroemde schrijver Maxime Gorki be hoorde tot de eerste Fransen die zich in 1940 aan de zijde schaarden van De Gaulle en sedertdien heeft hij zijn nieuwe vader land, Frankrijk, op vele belangrijke mili taire en diplomatieke posten vertegenwoor digd en gediend. Dat De Gaulle de hoog bejaarde generaal-diplomaat plotseling naar Formosa stuurt, bewijst wel dat hij aan Pechkoffs missie zeer bijzonder be lang heeft gehecht. Die opdracht mag men dan ook als uiterst delicaat omschrij ven, want het lijkt erop neer te komen dat generaal Pechkoff zijn ongeveer even oude Chinese gesprekspartner langs een zoet lijntje moet zien te bewegen toch vooral niet terug te komen op zijn aan vankelijke plan uit protest tegen De Gaul le's erkenning van Peking-China, alle dl plomatieke betrekkingen met Parijs on middellijk te verbreken. De Fransen hadden gegronde redenen te geloven dat Tsjang-Kai-Tsjek de eer van de verbreking wel aan zichzelf zou willen houden, zodat zij, voor of kort na de officiële erkenning, toch aan de con ditie van Mao Tse Toeng, die zich als ex clusief leider van alle 700 miljoen Chine zen beschouwd wenst te zien, zouden kun nen voldoen. De laatste dagen moeten de Amerikanen, die sedert kort nu nog wat minder redenen menen te hebben De Gaul- HAMMERFEST (AFP en Reuter). - Bij een scheepsongeluk voor de Noorse kust bij Hammerfest zijn zondag veertien vissers verdronken. De Noorse treiler Nysjoe kwam in een dichte sneeuwstorm in aanvaring met het Oostduitse vracht schip Trattendorf. De treiler, die in tweeën brak, zonk onmiddellijk. De Trattendorf, die onderweg was van Moermansk naar Rostock, voer ongeveer acht a tien mijl ten noorden van het eiland Hjelmsoey dat bij de Noordkaap ligt. Onmiddellijk nadat de melding ontvan gen was is de reddingsboot Gustav B. Buil van Maloeysund uitgevaren. Kort daarna voegden zich bij de Buil de kotter Haakon. De gehele dag is naar de vermisten ge zocht. Er is niets anders dan wrakhout ge vonden. Het zicht in het gebied bedroeg ongeveer twee mijl. Omstreeks 21 uur is het verdere zoeken naar overlevenden gedurende de nachte lijke uren gestaakt. Een woordvoerder voor het zeereddingstation te Honnings- vaag zei toen, dat er weinig réden voor hoop was. Het zoeken zal echter tegen zonsopgang hervat worden en ijs en weder dienende zullen dan vliegtuigen ingezet worden. Toen het zoeken zondagavond gestaakt werd zette de Trattendorf de reis naar Rostock voort. Indien de gehele bemanning van de Nysjoe omgekomen is, zullen tien vrouwen weduwe en zeventien kleine kin deren vaderloos geworden zijn. (Van onze correspondent) BRUSSEL Zesduizend Belgische dok toren kwamen zaterdagmiddag te Brussel bijeen voor wat zij hun „staten-generaal" noemen. Zij protesteerden tegen het in werking treden van de wet-Leburton op de ziekenfondsen en zij kondigden opnieuw een algemene staking van de medici wan neer er op een of andere wijze sancties tegen hen zouden worden genomen of een van hen zou worden bedreigd. De verga dering werd gehouden in een grote zaal van het Rogiercentrum bij het Brusselse Noord-station, die aan niet meer dan vier duizend personen plaats biedt. De betogers, opgekomen uit geheel Bel gië stonden en zaten mannetje aan man netje en de stemming was bijzonder ver hit. Het scheen wel of de meesten zich hun studententijd goed herinnerden en alsof zij zich hadden voorgenomen er een plezerige vrije middag van te maken. Voor de gevolgen van het roken schijnen de Belgische medici overigens nog niet bang te zijn. Men kon de rook in de zaal snijden en verscheidene malen werd er via de luidsprekers gevraagd het roken wat te beperken, omdat de camera's van filmjournaal en televisie er hinder van ondervonden. De sprekers hebben harde woorden ge uit aan het adres van de regering en van de minister-president. Een van hen noem de het gedrag van de premier „paranoi- de" en hij sprak van „het zuiverste fas cisme" Een ander zei dat er onruststo kers in de zaal waren, maar dat ver pleegsters klaar stonden met injecties om hen te kalmeren. Het ontlokte alle maal stormachtig applaus aan de genees heren, die ook luid juichten toen een spre ker zei dat de medici zich niet wilden la ten prostituer en door de regering en toen een ander sprak van de kwade trouw van de rapporteurs over de wet scheen het alsof de zaal werd afgebroken. Toen tenslotte een lid van het comité verklaar de dat de doktoren niet bang zouden zijn voor een staking, wanneer de regering verder zou gaan met haar ondermijnend werk, rees de zaal als een man op hem toe te juichen. De resolutie van de staten-generaal, bij eengeroepen door het onafhankelijke vak verbond van medici dat ongeveer 95 per cent van hun totaal moet omvatten, werd tenslotte met algemene stemmen aange nomen. „Wij herinneren er plechtig aan dat de medici trouw zullen blijven aan de eed van Hypocrates (beroepsgeheim, eer, traditie van het beroep, absoluut respect voor het menselijk leven enzovoort.), dat de staten-generaal, wanneer de regering die eed zal blijven schenden de wet-Le- burton niet zal respecteren en dat er een algemene staking zal volgen, wanneer zie ken of geneesheren het slachtoffer moch ten worden van bepaalde pressies". Men weet nog niet nauwkeurig wat de gevolgen van een dergelijke staking zou den zijn. Waarschijnlijk zouden alle spoed gevallen naar de ziekenhuizen worden ver wezen en voor zover dat niet mogelijk zou zijn, zouden de doktoren in ambulances le aan hun harf te sluiten, echter Tsjang onder zware druk hebben gezet, om zich te beheersen en de betrekkingen met Frankrijk niet eenzijdig te verbreken. En wel hierom: de Amerikanen hopen langs die weg van de erkenning van de beide China's zichzelf mettertijd misschien nog eens te kunnen redden uit een diplo matieke impasse die bij de dag oncomfor tabeler wordt. Zou die hoop echter mis plaatst wezen, dan zal het Washington stellig niet onwelgevallig zijn dat De Gaulle dit demonstreert. De Amerikaanse regering zou dan voor de eigen en* de buitenlandse publieke opinie bewezen heb ben dat De Gaulle een politieke en di plomatieke flater van de eerste orde heeft geslagen. De Amerikaanse berekening is derhalve dat Mao-Tse-Toeng Parijs met gelijke munt als Londen zal betalen, door straks ook De Gaulle te beletten gelijktijdig van twee Chinese wallen te eten. Wanneer de dubbele erkenning niet ongedaan kan wor den gemaakt, dan, zo hoopt men klaar blijkelijk in Washington, zal De Gaulle toch in ieder geval weinig politiek en eco nomisch voordeel uit dit spectaculaire initiatief kunnen trekken. Het is dus nogal vreemd en paradoxaal: de twee grote westelijke mogendheden en bondgenoten Amerika en Frankrijk, die elkaar in het Verre Oosten de voet po gen dwars te zetten en vliegen trachten af te vangen. Een spel waarbij de Ame rikanen hun beschermeling Tsjang-Kai- Tsjek, waarmee ze zelf overigens ook wel wat in hun maag zitten, bewerken om toch vooral niet onaardig te zijn tegen over de Fransen, die ze door middel van die „vriendelijkheid" dan later juist in de allergrootste moeilijkheden hopen te kunnen brengen. WASHINGTON (Reuter, AFP) Presi dent Johnson heeft zaterdag gezegd dat er een flinke mate van bezorgdheid in de wereld bestaat over het Franse voornemen communistisch-China officieel te erkennen. Hij deelde op een persconferentie mee dat de Verenigde Staten hun standpunt in de ze aangelegenheid aan de regering-De Gaulle hebben kenbaar gemaakt. Hij voeg de eraan toe dat de erkenning echter een zaak voor de Franse regering zelf is. SAIGON (AP) De Zuidvietnamese premier Nguyen Ngoc Tho heeft gezegd dat Vietnam de betrekkingen met Frank rijk zal verbreken en overweegt de Fran se belangen te naasten. Het dreigement was vervat in een felle critiek van Tho op het Franse beleid dat de vorige week in een vraaggesprek met een Franse journalist van France Soir ge publiceerd werd. Tho was in het bijzonder verbolgen over Franse suggesties Zuid-Vietnam te neutra liseren. Op de vraag of hij van mening was dat de huidige toestand tot een diplo matieke breuk met Parijs kon leiden merkte de premier op dat zijn regering reeds de voorgestelde Franse benoeming van een nieuwe ambassadeur had gewei gerd te aanvaarden. Hij gaf te verstaan dat nationalisering van de Franse belan gen mogelijk een latere stap zou zijn. Tho zei voorlopig daaraan nog niet te denken, ofschoon daarop van vele kanten wordt aangdrongen. „Tot dusverre hebben wij al uw privileges geëerbiedigd, wij heb ben voor uw belangen gewaakt terwijl on ze kinderen van de honger omkomen. Het was uw beleid om u negen jaar ge leden uit Azië terug te trekken wat ons in de toestand gebracht heeft, waarin wij ons nu bevinden. U heeft Noord-Vietnam aan de communisten uitgeleverd. U heeft ook ons land gedeeld. Het zijn ook uw fouten uit het verleden welke hebben geleid tot de ondermijning, waaronder wij nu ge bukt gaan. U heeft ons in de steek gelaten en nu brengt u ons nog een steek in de rug toe." STOCKHOLM (DPA) De Zweedse overste Wennerström, die in voorarrest zit onder verdenking van spionage voor de Sovjet-Unie, is in hongerstaking gegaan om verzachting te krijgen van de strenge bewaking die sedert zijn zelfmoordpoging in het Stockholmse huis van bewaring is ingesteld. Wennerström blijft een houding van volkomen onverschilligheid ten aanzien van het hem wachtende proces aannemen. Volgens „Stockholms Tidningen zou Wen nerström, die in juni vorig jaar gearres teerd werd en in oktober een grote dosis slaappillen innam, proberen te bereiken dat zijn proces niet begint voordat de Russische premier Kroestjev van de zo mer zijn bezoek aan Scandinavië brengt. Hij eet genoeg om in leven te kunnen blij ven. Wennerström is luchtmachtattaché in Moskou en Washington geweest. Hij zou geheime Zweedse documenten voor de Russen gekopieerd hebben. TOKIO (Reuter) Bij de Amerikaan se luchtmachtbasis in de buurt van Tokio is zondag door haar schatting 50.000 men sen een betoging gehouden tegen het daar stationeren van F-105d-straalvliegtuigen, die kernwapens kunnen vervoeren. De demonstatrie, georganiseerd door het communistische vredescomité, begon met een groot vuurwerk, De politie, die drie duizend man op de been had, meldt dat de betoging ordelijk is verlopen. (Van onze correspondent) PARIJS Veel eerder dan werd ver wacht heeft de directeur van het Franse kankerinstituut bij Parijs professor De- noix, zijn rapport over de experimenten van de amateur bioloog Gaston Naessens bij de minister van Gezondheid ingediend. Naessens meent een afdoende serum te gen bloedkanker te hebben ontdekt, een ziekte die tot dusverre als ongeneeslijk gold. Het rapport dat drie kardinale fou ten van Naessens opsomt, is in zijn con clusies vernietigend voor de bioloog die in Corsica nog steeds tientallen patiënten uit de hele wereld blijft trekken. De minister van gezondheid overweegt het dossier-Naessens aan zijn ambtgenoot van Justitie over te dragen om een ge rechtelijke vervolging van de amateur-bio loog en van de dokters die zijn preparaat hebben gebruikt, uit te lokken. Naessens heeft zijn verbazing uitgespro ken over de haast waarmee professor De- noix zijn rapport meende openbaar te moeten maken. Naessens heeft ook ver klaard dat hij de betrouwbaarheid van het rapport in twijfel trekt. Professor Denoix naar de patiënten gaan die thuis hun hulp nodig zouden hebben. De ziekenhuizen zou den waarschijnlijk binnen 48 uur overvol zijn en ook dat zou de regering in een moeilijke situatie brengen. Bovendien zou den alle formulieren, die de ziekenfondspa tiënten (dat is in België een zeer groot ge deelte van het totaal) nodig hebben om te rugbetaling te verkrijgen, niet worden ge tekend, met alle gevolgen van dien Het meest voor de hand liggend is echter dat er toch in de eerstkomende dagen een com promis zal worden gevonden. Op 22 april van dit jaar wordt in New York de wereldtentoonstelling geopend. Het symbool van deze expositie is de „Unissphere", een stalen globe van 46 meter doorsnede. De „Unisphere" moet de relaties tus sen de volkeren en de hoop op vrede verzinnebeelden. De luchtfoto geeft een beeld van het tentoonstellings terrein, in het midden de „Unisphere". had hem op 13 januari nog nadere inlich tingen en elementen voor zijn verificatie gevraagd, aan welk verzoek Naessens nog niet heeft kunnen voldoen. De basis van het rapport kan, volgens de bioloog, dus niet al te deugdelijk zijn. Daarentegen heeft een commissie van internationale kankerspecialisten, onder wie ook een Nederlander, dezer dagen in Parijs de beweringen van Naessens be streden en eveneens betwijfeld of hij over de kwaliteiten beschikt zich met het weten schappelijke onderzoek bezig te houden. De wereldberoemde bioloog Jean Rostand heeft gezegd het te betreuren dat de auto riteiten al niet veel eerder een einde had den gemaakt aan de hoge doch ongerecht vaardigde verwachtingen die in Corsica voor duizenden ongelukkigen werd ver wekt. Gaston Naessens schijnt ondertussen niet van plan te zijn zijn experimenten op te geven. Morgen denkt hij naar New York te vertrekken waar hij door de Roc kefeller-Foundation zou zijn uitgenodigd en ook zijn patiëntjes in Corsica heeft hij beloofd dat ze op de voortzetting van de behandeling met zijn serum kunnen blij ven rekenen. (Reuter/AFP) De uitspraak van pro fessor Denoix heeft de hoop van honder den ouders wier kinderen gedoemd zijn binnen een maand of een jaar te ster ven, de bodem ingeslagen. De zaak-Naes- sens heeft de gemoederen sedert decem ber bezig gehouden daar vele ouders in het serum de laatste strohalm voor het behoud van hun kinderen zagen, ondanks waarschuwingen van vele deskundigen. Deskundigen verklaarden naar aanlei ding van gevallen van „genezing" dat bj leukemie tijdelijke verbetering kan optre den welke soms verscheidene jaren kan duren. Professor Denoix in zijn rapport dat de doeltreffendheid van een behandeling pas na verscheidene jaren kan worden beoor deeld. Het is daarom een ernstig misbruik van het goede vertrouwen van de slacht offers en hun familie reeds na enkele maanden van een genezing te spreken. De patiënten die met het serum van Naes sens waren behandeld hadden allen tevo ren een normale behandeling gekregen en de toepassing van het serum viel sa men met de gewone, slechts tijdelijke, ver betering. Door het üs gezakt. In Bolsward is de 8-jarige A. Velting, die ondanks waarschuwingen van voorbijgangers pro beerde de stadsgracht over te steken, door het ijs gezakt en verdronken. Op dezelfde wijze was vorige week een neefje van de jongen verdronken. Wasserette Steeds meer dames (en heren) gaan er toe over, hun was bij een wasserette te doen. Eerst staan ze er wantrouwend te genover: „je was wordt er niet gekookt en je weet nóóit, wat voor zeep ze ge bruiken. En 't zal wel meer slijten dan als je je was zelf doet", zeggen ze. Ik heb me laatst ook laten verleiden een wasje in de wasserette te doen. Nou, het is wel iets aparts. Een keurige juf frouw leert je de fijne kneepjes; welk knopje je moet indrukken, wanneer de zeeppoeder erbij moet, kortom, een tie ner kan de was doen, wat dan ook ge beurt. Je kunt precies zien, wie hier kind aan huis is en wie voor het eerst met z'n was op de arm (of eronder) op de drempel staat te aarzelen bij het lawaai van de roterende machines en de kwek kende vrouwen. De juffrouw heeft er een speciaal orgaan voor ontwikkeld, want nog vóór de nieuwkomer toch maar be sluit weer naar huis te gaan, heeft ze zich al over de was ontfermd en stelt mevrouw op haar gemak, als een ver pleegster, die met de hand op het hart kan verzekeren, dat 't écht geen pijn doet. Als je dan zit te wachten voor het glaas je, waarachter je je washandjes, hemden en lakens doorelkaar ziet husselen, besopt en bespoeld worden, ga je kijken hoe anderen het doen. Er is er één die be smuikt niet zo helder ondergoed haastig in de trommel propt. Een andere dame staat met een bonte handdoek in haar hand te dubben, of ze „wit" of „bont" zal wassen. De alwetende juffrouw schaft onmiddellijk raad. Op lange tafels staan vrouwen hun schone was uit te zoeken. Ook hier is de juffrouw weer behulpzaam met het rekken en vouwen van de la kens. Er zijn er, die drie trommels te gelijk in gebruik hebben en daardoor ge jaagd zeep staan te strooien in de bak jes om het allemaal maar zoveel moge lijk gelijk klaar te kunnen krijgen. Dan stormt een mevrouw binnen met een klein kind in haar kielzog. Ze poot het op een krukje, werpt haar was in de trommel en vraagt, of de juffrouw de rest kan doen. Dat kan. Een mevrouw gaat tegen mij aanpra ten, als we zitten te wachten bij de droog- trommels. „Nou, laatst had ik er een rooie pyama in", zei ze. „Mens, alles rood hè. En je ken 't niet stoppe, hè, ik moest maar anzien, dat alles ros werd. Maar ja, eige schuld, hè. En me dochter had een bh met beugels derin gedaan, nou meid, 't had een haar gescheeld, of de masjine was naar de knoppe geweest. Nou staat er een bordje bij, dat er geen bh's met een beugel inmagge. En laatst had ik een nieuw ivit bloesie, wist ik veel, mens, het ging erin maat 46, kwam eruit maat 36! Nou ken me kleindochter het an. En me vriendin hep zo'n kombinasie gekocht. Mooi ding hoor, daar niet van, maar de zentrifu is veels te klein, daar ken net één lake in, wat hep je daar nou an, zo'n duur ding en 't duurt ure, hier ben ik lekker gauw klaar. O, ik ben droog." Haar was is nog een beetje rose, zo tussen PVDA en VVD in. Nog een paar maal draaien en ze zal weer mee kunnen doen in het koor met: „Mijn ivas is witter dan de hare". Op naar de wasserette. BERLIJN (AP) De West-Duitse mi nister van Justitie Edwald Bucher heeft in een vraaggesprek met de Westberlijnse Morgenpost gezegd dat hij er voor is de Oostduitsers te verbieden uit West-Berlijn te vertrekken, indien de communisten de muur slechten. „Ik zou me kunnen voorstellen dat wij toezeggen geen vliegtuigtickets te geven aan Oost-Duitsers, omdat deze mensen dan toch het voordeel behouden dat zij naar West-Berlijn kunnen komen", aldus de minister. Bucher is lid van de Vrije Democrati sche Partij, welke reeds enige tijd streeft naar toenadering tot Oost-Duitsland. De minister zei voorlopig geen idee te hebben hoe voorkomen kan worden dat Oost-Duit sers uit Berlijn kunnen ontsnappen, omdat „de luchtvaartmaatschappijen natuurlijk vrij en onafhankelijk zijn." Het vraaggesprek heeft consternatie ge wekt onder Westduitse politici. Naar ver luidt zou Bondskanselier Erhard zeer kwaad zijn over de opmerkingen van Bu cher. De Westberlijnse burgemeester Wil ly Brandt en zijn perschef, Egon Bahr, weigerden commentaar te geven op de opmerkingen van Bucher. J Branden. Bij twee branden, in de Cana dese provincies Alberta en Ontario, zijn zondag tien mensen, onder wie zes kin deren, omgekomen. Treinongeluk. In het station Zakolany bij de industriestad Kladno in Tsjeohoslowa- kije is een goederentrein ingelopen op een stilstaande personentrein. Elf men sen werden gedood en negentien gewond. Deken. Ds. Hewlett Johnson, de rode de ken van Canterbury, is zaterdag negen tig jaar geworden. Hij werkt nu aan zijn autobiografie en aan een boek over het bezoek dat hij onlangs aan China heeft gebracht. Hij is van plan in mei op nieuw een bezoek aan China te brengen. De vorige maand heeft hij Cuba bezocht. Kindernood. Het bestuur van het kinder noodfonds van de V.N., het UNICEF, heeft het hulpprogramma tot een be drag van 23 miljoen dollar, verdeeld over 71 landen goedgekeurd. Ruim de helft van dit bedrag is bestemd voor ge zondheidsdiensten, twintig percent voor voedsel en vijftien percent voor onder wijs. Zeven miljoen dollar gaat naar verschillende projecten in Azië, zes mil joen dollar naar Zuid- en Midden-Ame- rika, tweeëneenhalf miljoen dollar naar Londen in het oostelijke Middellandsezee gebied, 2,2 miljoen is bestemd voor Afri ka, bijna een half miljoen voor Europa en ruim viereneenhalf miljoen dollar wordt besteed aan interregionale plan nen. Bezoekers. Meer dan 7K miljoen Ameri kanen zullen dit jaar Europa bezoeken. Dat is vijftien percent meer dan in 1963. Volgens American Express is deze stij ging te danken aan de stijging van het inkomen, de vermindering van de lucht vaarttarieven en de afgenomen interna tionale spanning. Goedkoper. De afgezette sultan van Zan zibar, die een week geleden naar Enge land uitweek, heeft een gedeelte van zijn eenenzestig leden tellende gevolg naar een goedkopere logeergelegenhfeid moe ten sturen. Ongeveer twintig getrouwen verlieten het luxueuze hotel in de buurt van het Buckingham paleis, om toe vlucht te zoeken in een logement van het Leger des Heils. Rassenrel. In Atlanta, in de Amerikaanse staat Georgia, zijn zondag ongeveer ze ventig arrestaties verricht na botsingen tussen negerstudenten, die demonstreer den voor een uitsluitend voor blanken toegankelijk restaurant, en een aantal klanten van deze zaak. Enkele mensen werden licht gewond. Vluchtelingen. Drie Oostduitse tieners zijn onder dekking van de duisternis naar het Westen gevlucht, nadat zij meer dan honderd kilometer van hun woning naar de grens te voet hadden afgelegd. Zij verklaarden, dat zij waren gevlucht om te vermijden dat zij voor dienstplicht bij het Oostduitse leger zouden worden op geroepen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3