Parcoursen in Seefeld krijgen hier en daar zwakke plekken Zuid-Afrika uitgesloten voor deelneming aan Zomerspelen Olympische Winterspelen begonnen als „lokmiddel" I Kandidaten voor de volgende Winterspelen gaven in Innsbruck hun visitekaartje af ÏU GROTE GORDIJNEN VAN ZEIL TEGEN ONTDOOIEN Fred Rossner weet van geen wijken Radio en tv over Winterspelen Ard Schenk draagt morgen de vlag Weer gewonden op gladde skihelling Amateur status in gevaar gebracht Noorwegen haalde meeste metaal DINSDAG 28 JANUARI 1964 11 Strijd tegen zon Woensdag 29 januari Oude sport Tuinstra in oranjeshirt Sterke teruggang LLMUd «M Snells recordpoging ging door valpartij niet door BESTE KANSEN HEBBEN BANFF, SAPPORO EN GRENOBLE f Bi g- Stien Kaiser: niet te oud Puntentotaal van Antsson al na week verbeterd V .-.v. si:-.-S SsSiii Een schijnbaar verdwaald skiklasje in een bijna groen decor deed schuchtere pogingen de techniek van de pflugbogen en het rutschen onder de toch al ver moeide knieën te krijgen. Een enkel sleepliftje voerde moeizaam een onge lijke strijd tegen het door zand en aarde steeds stroever wordende sneeuwlaagje. Het kleine Seefeld, waar amper duizend inwoners ruimte bieden aan 5200 duur betalende gasten, had weinig van een wintersportcentrum, twee dagen voor dat de negende Olympische Winter spelen geopend worden. Slechts de di recte omgeving van de Tony Seelos- schans, beschermd door de schaduw van machtige, bijna 2500 meter hoge bergen, toonde een waarlijk winterse aanblik. De vele honderden die gedwongen of uit vrije wil de ski's in de hotels had den gelaten, hadden er bezit van de grote tribune genomen om hun favorieten aan het werk te zien. Geboeid hebben ze uren zitten kijken naar cracks als Hel- muth Recknagel en Dieter Neuendorf, de man die vorige week met een sprong van 79 meter voor een nieuw officieus schans record zorgde. De volgepakte tribune, waar meer Nederlands wordt gehoord dan in Zandvoort op een zonnige zomerdag, kon er eenvoudig geen genoeg van krij gen. Nog een paar dagen en dan is Seefeld het terrein van de zwoegers onder de ski ers, de mannen van de cross country, die op tot 50 kilometer lange parcoursen zul len strijden om de hoogste Olympische eer. De noordse nummers de cross country en het springen van de 70 meterschans zullen in het luxueuze wintersportcen trum worden gehouden, evenals de biath lon, een combinatie van lange afstandloop op ski's en schieten. Fred Rossner, 'n 53-jarige Tiroler, is de geestelijke vader van de noordse pistes rond Seefeld, die in totaal een lengte van 150 kilometer hebben. In 1961 is de slan ke, donkerblonde Oostenrijker, bij de Win terspelen van 1936 in Garmisch Partenkir- chen een skiloper van formaat, zijn zwa re Olympische taak begonnen. Ruim 600 kilometer heeft de onvermoei bare Tiroler in die drie jaar te voet afge legd om parcoursen vast te stellen die hun weerga in de geschiedenis van de noordse nummers niet hebben. „In Seefeld is het toeval uitgeschakeld", vertelde de Tsjechische expert Vladimir Pacl, „de par coursen zijn zo goed van opbouw en heb ben zulke verschillende problemen voor de lopers, dat alleen de beste all round skiër kan zegevieren". De sneeuw, of liever gezegd het gebrek daaraan, speelt echter ook woudloper Ross ner parten. De parcoursen, die vorige week nog in een ongelooflijk goede staat verkeerden, krijgen nu langzamerhand swakke plekken. Rossner gaat echter elke dag weer met de militairen op stap om de strijd tegen de zon te voeren. Seefeld vraagt zich steeds met verbazing af hoe de ski-professor, die behalve constructeur van de pistes ook trainer van de Oostenrijkse ploeg voor de noordse nummers is, zijn werk steeds klaar krijgt Zelfs de soldaten, wier een tonige leven hij in de grote barakken al vele maanden deelt, hebben geen antwoord op die vraag. Inzel was dinsdag een lunapark met als grote attracties de bob- en rodelbaan en de afdalingspiste voor de heren op de Pat- I. De Zweedse ploeg traint in Inzeil nabij Innsbruck. Daar trekken zij hun baantjes: v.l.n.r. Ivar Nilsson, trainer Lars Erik Strom en Jonny Nilsson: grootste potentiële „goud veroveraar" op de Olympische Winterspelen. K - - - 10.55 tot 13.00 u.: Reportage van de openingsplechtigheid in het Bergisl- stadion. 18.5519.05: Feiten en gebeurtenissen van de afgelopen dag. 19.10 u.: Een door de Oostenrijkse t.v. vervaardigde samenvatting van de vandaag gehouden wedstrijden. Om 19.25 u.: Sluiting. 21.3022.30 u.: Kunstrijden voor ijs- paren in het stadion in Innsbruck. RADIO 12.3813.00 u. (Hilversum 2): Reportage over de openingsceremonie 17.3517.50 u. (Hilversum 2): Uitzen ding over afgewerkt programma. 22.2022.30 u. (Hilversum 2): Terugblik vanuit Innsbruck. Ard Schenk, zoon van de voormalige coach van het Nederlandse schaatsteam, Klaas Schenk, zal morgen (woensdag) bij de opening van de negende Olympische Winterspelen in Innsbruck als vlagge- drager fungeren. Een hele eer voor de man uit Anna Paulowna, die zich in be trekkelijk korte tijd als talentvol schaat senrijder aanmeldde en nu Nederland vertegenwoordigt bij de Spelen in Inns bruck. De uitslagen van de maandag in Enge land gespeelde replays uit de vierde ronde van de Engelse voetbal-bekercompetitie luiden: Port ValeLiverpool 1-2 (na ver lenging), Preston North EndBolton Wan derers 2-1. scherkofel. Mede aangelokt door het prach tige, zonnige weer waren de mensen bij duizenden naar Inzel gekomen om in de ochtenduren de training van de tweeper soonsbob en die van de skiërs in de af daling bij te wonen. In de middag ver spreidden zij zich over de in de nabijheid van de finish der afdaling gelegen berg helling, waarop als een machtig bouw werk de bob- en rodelbanen zijn uitgezet. De imposante metershoge bochten, op gebouwd uit ijsblokken of uitgehouwen in de bergwand en met een ijslaag overdekt, alsmede de lange stukken, waarin de slee- en als door een goot hun weg zoeken, vor men alleen reeds een bezienswaardigheid, die even zo goed een bezoek waard is als de Efteling of Madurodam. Met de start op 1133 meter hoogte slin gert de baan zich naar beneden, voor de bobbers over een lengte van 1506 me ter met een hoogteverschil van 138 meter, voor de rodelaars over een afstand van 1063 meter met een hoogteverschil van 113 meter. Het aantal bochten in beide par koersen is respectivelijk 13 en 18. Het rodelen, dat geldt als een van de oudste wintersporten, staat dit jaar voor de eerste maal op het Olympisch pro gramma. Zolang de rodelsport op de na- tuurbanen werd beoefend speelde Oosten rijk hierin een overheersende rol. Toen echter werd voorgeschreven dat rodel- wedstrijden slechts op kunstbanen mo gen worden gehouden, is het materiaal van zeer grote invloed geworden. Het zijn echter niet alleen de sleeën, waaraan zo'n grote zorg wordt besteed. Ook de baan staat onder voortdurende controle. En een leger van burgers en mi litairen is steeds doende de piste egaal te houden. Hij wordt geslepen, geschuurd en gezeefd, terwijl de hoge bochten met sneeuw en ijs worden geplamuurd, tot het vlak weer geheel effen is. Om ontdooien van de ijslaag in de ho ge bochten tegen te gaan, waren er voor, als zonwering, grote gordijnen van zeil opgehangen. De skipistes en de ijsbanen mogen een grote zorg vereisen, niet min' der is de mankracht, die is ingezet om ook de bobbers en de rodelaars tot top prestaties te voeren. Overigens hebben de werkers al veel eer van hun werk ge had, want de bestaande baanrecords zijn reeds vele malen verbeterd. Ja, de tijd dat de eerste internationale rodel wedstrijd werd gehouden: op 12 februari 1883 op de weg tussen Davos en Klosters waaraan toen ook reeds Engelsen, Amerikanen, Noren, Zweden, Zwitsers, Duitsers en zelfs Nederlanders deelnamen, ligt ver achter ons. Het Internationaal Olympisch Comité heeft maandag tijdens het congres in Inns bruck de invitatie voor de Olympische Zo merspelen 1964 in Tokio aan Zuid-Afrika teruggenomen. Daarmee, beëindigde het bestuur van het IOC de debatten over een deelname van Zuid-Afrika aan de Zomer spelen in Japan op grond van rassendis criminatie. Tot 15 januari 1964 is het Zuid afrikaans Olympisch Comité in de gele genheid geweest om de regering te be wegen, zowel blanken als gekleurden, in selectiewedstrijden te laten uitkomen. Dit is niet gebeurd met als consequentie uit sluiting voor de Spelen in Tokio. Avery Brundage, president van het IOC, deelde echter mee, dat de deur naar het IOC voor de Zuidafrikanen niet geheel gesloten is en dat de mogelijkheid bestaat dat Zuid-Afrika in 1968 weer aan de spe len kan deelnemen. Door het aannemen van nieuwe leden als Algerije, Nigeria, Kongo-Brazzaville en de Sierra Leone zijn in totaal 114 landen aan gesloten bij het Internationaal Olympisch Comité. De biathlon-wedstrijden, die voor de eerste maal tijdens de spelen van Inns bruck zullen worden gehouden, zullen ook in 1968 plaats vinden. Het IOC telt thans 70 leden, waarvan er momenteel 49 in Innsbruck aanwezig zijn. De Hongaar Csa- nadi kwam in de plaats van zijn overleden landgenoot dr. Menzoe. Avery Brundage deelde desgevraagd mee, dat wat betreft de kwestie „China" Bart Tuinstra (Herly) is door de heer Janbroers, coach van het Nederlands bas ketbalteam, aangewezen voor de ploeg die zaterdag in Amsterdam tegen België uit komt. Voor de tweede nog openstaande plaats in de Nederlandse ploeg was aan vankelijk Jan Schappert (Agon) gekozen, maar na een medisch onderzoek achtten de artsen het nog niet verantwoord Schap- perts zwakke enkel op de proef te stellen. De heer Janbroers zal nu alsnog een an dere speler aanwijzen. nog geen definitieve besluiten zijn geno men. Hij herinnerde er in dit verband aan dat Communistisch China zich zoals be kend uit het IOC heeft teruggetrokken en de Chinezen hebben daaraan toegevoegd niet eerder te zullen terugkeren of Avery Brundage moet van de voorzittersstoel zijn verdwenen. Formosa zal in 1964 aan de Spelen van Tokio mogen deelnemen, in dien de deelnemers van Nationalistisch China de initialen ROC (Republic of Chi na) op het tenue zullen dragen. Over een eventuele opheffing van de schorsing van het Indonesisch Olympisch Comité is totnutoe in Innsbruck nog met geen woord gerept. Tenslotte werd er de aandacht op gevestigd, dat in Tokio de 70ste verjaardag zal worden gevierd van de oprichting van het IOC. De Olympische Zomerspelen van Pa rijs moesten in 1924 's werelds grootste sportfeest gaan vormen: daar waren de leden van het Franse Olympische Co mité, nu veertig jaar geleden, het hele maal over eens. Het ene plan na het an dere werd opgesteld, uitvoerig bepraat en daarna met dank aan de maker ver worpen. Na veel aarzeling werd in de zomer van 1923 besloten een half jaar voor de Olympische Zomerspelen van Parijs teneinde de aandacht van het pu bliek op dit evenement te vestigen, er gens in Frankrijk internationale wed strijden te organiseren voor schaatsen rijders en skiërs. Chamonix toen nog een plaats waar in de zomermaanden vakantiegangers naar toe trokken, maar in de wintermaanden een bijna uitgestorven stadje, kreeg de eer de sportlieden in de winter te ontvangen. Hoewel er nog geen Franse skibond be stond om maar niet te spreken van een internationale skifederatie en ook de Franse schaatsenrijders geen eigen orga nisatie kenden, werden de wedstrijden een groot succes. Het Franse Olympische comité en de nationale bond van berg- klimmers werkten, bij gebrek aan andere sportbonden, de plannen voor de wedstrij den uit. Aan Olympische Winterspelen werd nog geen moment gedacht. De win naars gingen dan ook niet met gouden me dailies en fraai gecalligrafeerde diploma' naar huis, maar met simpele bekers en bescheiden lauwerkransen. Pas een jaar later werd er tijdens het congres van het Internationaal Olympisch Comité op aangedrongen naast de Zomer spelen voortaan ook Winterspelen te hou den. Het Franse voorstel werd aanvaard en zelfs werd besloten de internationale wedstrijden die van 25 januari tot 5 fe bruari 1924 aan de voet van het machtige Mont Blancmassief waren gehouden als eerste Olympische Winterspelen aan te merken. De belangstelling voor de nieuwe Spe len bleek bijzonder groot. Trok Chamonix in 1924 sportlieden uit 16 landen in Sankt Moritz waren vier jaar later 25 nationali teiten verworven. De Spelen van Lake Pla cid in Amerika veroorzaakten, gezien de voor die tijd uitzonderlijk moeilijke reis, een sterke teruggang tot 17 landen. Garmische Partenkichen (1936) en St. Moritz (1948) zorgden echter met 28 naties voor een nieuw record. Lang bleef dat niet bestaan want in Oslo (1952) meldden zich deelnemers uit dertig landen aan. Vier jaar later in het Italiaanse wintersport centrum Cortina d'Ampezzo, werd het re cord op 33 nationaliteiten gebracht. Squaw Valley was in 1960 oorzaak van een kleine teruggang, maar bij de Spelen van Inns bruck werden opnieuw atleten uit 32 ver schillende landen aangemeld. De Olympische kampioene van Squaw Valley, de getrouwde Carol Heiss Jenkins (rechts) beweerde gisteren nadrukkelijk: „Sjoukje Dijkstra (links) wint zonder enige twijfel". Carol Heiss zal in Innsbruck het commentaar verzorgen van het kunstrijden voor een Amerikaans tv-station. De Amerikaanse voegde er nog aan toe: „Sjoukje is enorm vooruitgegaan. Vooral haar spron gen zijn geweldig." De Nieuwzeelandse atleet Peter Snell heeft maandag in Auckland vergeefs ge tracht het wereldrecord op de 1000 meter te verbeteren. De oorzaak daarvan was o.a. een val van Snells landgenoot John Davies in de laatste bocht. Snell wilde Davies die de leiding had, passeren en raakte daarbij met zijn hand de hiel van zijn tegenstander. Nadat Peter Snell de onfortuinlijke Davies op de been had ge holpen, zetten zij de race voort. Davies won in de sprint, maar zijn tijd van 2 min. 23,5 sec. was ruim boven het wereld record, dat met 2 min 16,7 sec op naam staat van de Oostduitser Siegfried Valen tin. Maandag, twee dagen voor het begin van de negende Olympische Winterspe len, zijn alle kunstrijdsters en rijders in het Olympisch dorp aangekomen. 87 deelnemers uit 13 landen hebben elkaar begroet. Zij kennen elkaar van vorige gelegenheden als de jaarlijkse wereld- en Europese kampioenschappen. Bij de heren hebben zich 28, bij de dames 25 en voor het paarrijden 17 deelnemers aangemeld, waarbij Duitsland en Canada met ieder 12 rijders de grootste vertegenwoordigin gen hebben. Overigens hebben niet alle deelnemers een goed humeur. Marika Ki- lius en Hans Jürgen Bdumler polijsten hun kür met onverstoorbare gezichten bij. Oleg Protopova beklaagde zich bij zijn trainer Moskin over het te zwakke licht en Ludmilla Belousova vond het ijs te stroefSjoukje Dijkstra echter oefen de met een lachend gezicht haar figuren. De zes landen die zich voor de Olym pische Winterspelen 1968 kandidaat heb ben gesteld, Oslo, Lahti, Lake Placid, Sap poro, Calgary en Grenoble, hebben een dag voordat het Internationaal Olympisch Comité zijn gezaghebbende stem zal laten weerklinken, in een prachtig landhuis de voordelen van hun wintersportoorden ten toongesteld. De meeste interesse was er voor de Canadese stand, waar een reusachtige po- litie-agent van de Royal Canadian Moun ted Police, in zijn prachtige uniform met de grote beige-achtige hoed, rood jasje, zwarte rijbroek en bruine rijlaarzen, de geïnteresseerden inlichtte. De in Edmonton (Aberta) wonende poli tieman zei dat in werkelijkheid niet Cal gary maar het 140 km verder gelegen win tersportplaatsje Banff de Olympische spe len 1968 wil organiseren. Banff, dat in een prachtig gebied aan de voet van de Rocky Mountains ligt, heeft echter geen burge meester en dan kan men zich niet offi cieel kandidaat stellen. De Canadees spreekt vloeiend Duits. Hij is namelijk in Breslau geboren. De indruk bestaat dat Banff (Calgary), het Japanse Sapporo en het Franse Grenoble de beste kansen hebben, omdat de ver schillende wedstrijdpistes het dichtst bij het centrum liggen. Lake Placid (1932) en Oslo (1952) hebben reeds eerder Olympi sche Winterspelen georganiseerd en de Finse stad Lahti heeft het nadeel dat de afdaling en de reuzeslalom op Zweeds ge bied zouden moeten worden gehouden. Tijdens de bobwedstrijden, waarin de Canadezen Emery en Kirba na twee wed strijden, een tijd lieten afdrukken van min. 12,68 seconden was er een voor de toeschouwers amusant incident. Een hert, dat op de bobbaan verscheen, wilde niet verdwijnen en het heeft vijf minuten na een heftige achtervolging geduurd voordat de snelle hinde de baan had vri; gemaakt en met een wuivend staartje in het bos verdween. Weer zijn er van de Olympische ski- hellingen enige gewonden naar het zie kenhuis vervoerd. De Fransman Emile Violatt, die een van de kanshebbers is, brak zijn sleutelbeen en moet van deelne ming afzien. Hij zal worden vervangen door Frangois Bonlieu. Na Violatt wer den de Griek Makridis (schouderontwrich ting) en de Duitser Gerhard Nenning, scheurwonden aan het gezicht, binnenge bracht. Beiden konden echter na behan deling weer in het Olympisch dorp terug keren. Heeft deze bruine, breedgrijnzende atleet de Olympische amateurregels geschonden of niet? In een etalage in Innsbruck toont een prent van de Oostenrijkse alpinist Egon Zimmer- mann hoe krachtig een zonnebrand middel wel kan werken. Reclame bedrijven geldt echter als een dood zonde in de ogen van het IOC en wordt altijd streng gestraft met dis kwalificatie. Op het ogenblik staat het echter nog niet vast of Zimmer- mann zijn toestemming voor deze reclame heeft gegeven. I Stien Kaiser, een 25-jarige ambtenares bij de rijkspolitie in Delft, heeft het maan dagmiddag in een uur tijd bestaan, om na haar recordprestatie van zaterdag op de 3000 meter, tweemaal onder de Neder landse records van Willy de Beer, die op het ogenblik in Innsbruck verblijft, te blijven. Tijdens de selectiewedstrijden, die met het oog op de wereldkampioenschappen dames in Kristinehamn, op de Jaap Eden- baan werden gehouden, won zij zowel {la 1000 meter in 1 min. 41.2 sec. als de 1500 meter in 2 min. 37.sec. Stien Kaiser, getraind door Egbert van t Oever, kwam vooral in de rit op da 1500 meter tegen de 17-jarige Carry Geys- sen, tot een geweldige krachtsexplosie en versloeg haar concurrente met groot ver schil. En dan te weten, dat haar een jaar geleden de training op het CIOS in Over- veen werd geweigerd omdat Stien Kaiser te oud zou zijn. Na deze selectiewedstrijden werden Willy de Beer (Amsterdam), Carry Geys- sen (Amsterdam), Stien Kaiser (Delft) en Wil van Wees (Muiden) voorlopig aan gewezen voor Kristinehamn. Noorwegen, 's werelds oudste skiland, voert na veertig jaren Olympische win tersport de ranglijst van de medaille winnaars aan. Met 36 gouden plakken, 31 zilveren en 29 bronzen bleken de Noorse skiërs en schaatsenrijders goed voor 96 medailles. Een score die de Scandinaviërs in Innsbruck tot boven de honderd hopen op te voeren. Amerika staat met 63 medailles (22 goud, 26 zil ver en 15 bronzen) op de tweede plaats, gevolgd door Finland met 52 plakken 17-21-14), Zweden met 47 (15-15-17) en Oostenrijk met 46 (12-18-16). Indrukwekkend is ook het aantal me dailles van Rusland, dat in 1952 met de Spelen van Oslo zijn entree in de Olym pische Winterspelen maakte. De sterke Russische deelnemers veroverden al 14 gouden, 8 zilveren en 15 bronzen me dailles en Rusland staat daardoor nu al als zesde geklasseerd. De Olympische Winterspelen hebben voor Nederland tot nu toe vier zilveren en een bronzen medaille opgeleverd. Op de fel begeerde gouden plak, wach ten de Nederlandse sportlieden nu al veertig jaar. De hoogste eer schijnt ech ter bij de negende Olympische Winter spelen, met Sjoukje Dijkstra als de grote favoriete bij het kunstrijden, ein delijk binnen het bereik. Het Russische record over de vier af standen, dat de Rus Ants Antsson het vorig weekeinde in Oslo tijdens het Euro pees schaatskampioenschap vestigde met een puntentotaal van 180.842 punten, heeft nauwelijks een week stand gehouden. Tij dens nationale wedstrijden op de „wonder haan" van Alma Ata kwam Vladimir Geiderikh tot een nieuw recordtotaal: 180.085 punten. Hij legde de 500 meter af in 41.7 sec., de 5000 meter in 7.49.7, d* 1500 meter in 2.09.9 en de 10.000 meter in 16.09.9.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11