Er 1 Tekort op betalingsbalans in 1964 van f 1 miljard Akkoord over grafische CAO Westduitse in voer stop bedreigt onze eieren HET WEER Eierprij'zen gehalveerd Washington vindt de Franse erkenning een zware slag I Verwachting Centraal Planbureau Arbeidsonrust bij Wilton voorbij „Overheidstarieven mogen omhoog" Vissers van erkende bonden gaan weer naar zee Dr. S. L. Mansholt in Den Haag Felle reactie van voorzitter produktschap NS-CAO goedgekeurd Hoofdredacteur van Helmondse Courant ontslagen Spanning neemt toe om Cyprus Zwarte Zee stoomt van de kou Marianna Hilarides vordert drie jaar salaris A j Afrikanen leveren hun wapens in -kA Minister Toxopeus éee MORRIS before you êuy! SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES Hogere temperaturen Acht voor een gulden Speciale zitting van het kabinet over loon- en prijsbeleid Het woord is aan Zwitserland beschermt de franc pagina 9 In de krant van heden: Première bij „Gentrum" van stuk van Saunders Het Nationale Ballet 49e JAARGANG NUMMER 71 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-I]MIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 28 JANUARI 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco pér post 10.25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije HWI'HsSr nnAilifÉü&h Manschappen van het bataljon van de Tanganyika Rifles, die vorige week in opstand kwamen en nu door Britse troepen in het oerwoud rond Dar-es-Salaan worden opgespoord, leveren hun wapens in. Manschappen van het eerste batal jon van de Uganda Rifles, die vorige week in opstand kwamen, achter prikkeldraad leveren hun wapens in, nadat Britse troepen hun kamp had den overmeesterd en de orde hadden hersteld. De arbeidsonrust op de werf van Wilton Fijenoord in Schiedam, die vooral gisteren tot enige stagnatie leidde, is voorbij. Na langdurig onderling overleg gingen om half twaalf de veertig kraandrijvers en de tien branders, die aanvankelijk ook vanmorgen nog in staking bleven, weer aan het werk. De directie maakte gisteren al bekend dat de niet gewerkte uren niet zullen worden uitbetaald. Gisteravond is tussen werkgevers en werknemers in het grafische bedrijf over eenstemming bereikt over een nieuwe C.A.O. De contractuele uurlonen zullen met 10 percent worden verhoogd. Hierbij zijn de 5 percent van 1 januari inbegrepen. De ruimte naar boven minimale beloning wordt in het kader van de ondernemings gewijze differentiatie vergroot met 5 per cent. De nieuwe C.A.O. moet op 3 februari ingaan en heeft een looptijd van een jaar, aldus deelt het centraal bureau voor de grafische bedrijven mee. In een schrijven aan de provinciale en gemeentebesturen zegt minister Toxopeus dat het prijsbeleid ook van toepassing dient te zijn op de tarieven der overheids bedrijven. Per 1 januari 1964 wordt de mogelijkheid geopend de tarieven maxi maal te verhogen met de kosten, verbon den aan een loonkostenstijging van 5 pet. De verbeteringen in de arbeidsvoor waarden, die een loonkostenstijging van 5 pet. te boven gaan, zullen in het alge meen niet tot prijsverhoging dienen te lei den, behoudens in de gevallen waarin ren- tabiliteitsmoeilijkheden zouden ontstaan. Een en ander betekent dat de prijzen voor elektriciteit, gas en water ook om hoog kunnen gaan. Het Centraal Planbureau verwacht voor dit jaar een tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans van een miljard gulden. Dit staat te lezen in het geheime concept-plan dat ieder jaar door het Centraal Planbureau wordt ontwor pen en vervolgens na bestudering door deskundigen van werkgevers-, werk nemers- en onafhankelijke zijde nader wordt besproken in de Centrale Plan commissie. De Centrale Plancommissie, die qua structuur enige gelijkenis vertoont met de SER komt vandaag in Den Haag bijeen. In de voorlopige raming kunnen dan nog bepaalde wijzigingen worden voorgesteld, wanneer bijvoorbeeld de directeur van de Nederlandsche Bank, werkgevers of werk nemers het niet met een bepaalde plan ning eens zijn. Zo is het dan ook onzeker of in het definitieve plan, dat na bespre king met de centrale plancommissie ook nog eerst met de regering moet worden doorgenomen, nog een verwacht tekort op de betalingsbalans zal worden vermeld van één miljard gulden. Andere jaren was de raming van het centraal planbureau altijd al eind januari begin februari klaar voor publikatie, maar dit jaar verwacht men, vooral vanwege de loonkwestie niet eerder dan begin maart zo ver te zijn. Het loonakkoord neemt in het concept plan van het Planbureau een centrale plaats in. Op grond van dit akkoord be rekent men een tekort van één miljard gul den. Op grond van dit akkoord berekent men een tekort van één miljard gulden. Hoogst waarschijnlijk heeft men hierin verdisconteerd dat de lonen meer zullen stijgen dan de overeengekomen 10 per cent, zodat hierdoor het tekort niet nog meer dan 1 miljard zal bedragen. Op welk bedrag het definitieve tekort uiteindelijk zal uitkomen valt nu nog niet te zeggen. In 1963 voorspelde het Planbu reau een overschot van 600 miljoen. Nu het jaar verstreken is komt men op een overschot dat 150 miljoen lager ligt, op 450 miljoen. king van export en van de import van de raming, beide met 1 pet in tegengestelde richting al tot een foutieve raming van te gen de f Vb miljard. Wanneer de raming van een tekort van f 1 miljard inderdaad juist blijkt te zijn dan betekent dat een terugslag op de be talingsbalans in één jaar tijds van 1450 miljoen gulden. De laatste keer dat de Ne derlandse betalingsbalans een tekort ver toonde was in 1957, de tijd der bestedings beperking. Het tekort bedroeg in dat jaar 550 miljoen. Ook het jaar daarvoor (1956) was er een tekort, te weten van f 710 mil joen. Sinds 1958, dus zes jaar lang, ver toonde de balans een overschot. Ondanks alle goede voornemens is gis teravond de ledenvergadering van de er kende vissersbonden in Scheveningen niet zo rustig verlopen als de besturen en veel aanwezigen hadden gewenst. Te midden van een hevig tumult werd ten slotte gestemd over een aanvankelijk on duidelijk alternatief, dat later vrij wazig werd geformuleerd als „Varen of niet va ren." Dit voorstel kreeg 125 stemmen voor, 66 tegen en 14 onthoudingen. Het door een van de leden naar voren gebrachte „tussenvoorstel" (125 gulden garantieloon, afrekenen per reis enz.) werd niet in behandeling genomen. Er werd uitsluitend gestemd over de voor waarden die de bonden bij de ieders had den bereikt. Het is niet waarschijnlijk dat de vissers nu zullen varen. Alle oorspron kelijke stakers blijven „doordouwen," zo als ze dat zelf noemen. De maatregelen zullen zelfs worden verscherpt. Het is te verwachten dat vanavond in een stakers vergadering „ontvolking van de vloot" zal worden bevolen. Het Centraal Planbureau neemt bij zijn ramingen altijd, afhankelijk van de om standigheden, een ruime marge. Bij een salderingpost op de betalingsbalans, waar op im- en export beide in de buurt van de 20 miljard gulden liggen, leidt een afwij- f Behalve het bovengenoemde is verder overeengekomen: uitbreiding van de va kantie tot minimaal 3 weken; de vierde ge meenteklasse vervalt; de leeftijd waarop het volwassen loon wordt bereikt wordt te ruggebracht van 25 op 24 jaar; opneming van een minimum inkomensgarantie; ver dere realisering van gelijke beloning van mannen en vrouwen. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Enkele opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Hogere tempera turen. Volledige weerrapporten op pagina twee. „Als West-Duitsland een invoerstop instelt voor eieren zou dat moord be tekenen op de Nederlandse pluimvee houderij", aldus verklaarde ons van morgen de voorzitter van het Produkt schap voor Pluimvee en Eieren de heer H. H. Garrelds. Aanleiding tot onze vraag was de verklaring van de vice- voorzitter van de E.E.G.-commissie dr. S. L. Mansholt gisteren in Den Haag, dat de Nederlandse eierexport naar Duitsland ernstig in gevaar is door een dezer dagen te verwachten Westduitse invoerstop. Volgens de heer Garrelds is dr. Mansholt gisteren naar wat hij noemde „wat uitgegleden", omdat naar zijn me ning de Duitsers geen enkel argument zul len kunnen vinden om een invoerstop te verdedigen. Dr. Mansholt zei gisteren on der meer verder dat door het uitblijven van een gemeenschappelijk prijspeil voor landbouwprodukten de eierproduktie sterk toeneemt. De Duitse eierinvoer is het vori ge jaar met 48 percent gedaald. De sluis- prijs is onlangs verhoogd waardoor in de komende maanden geen enkel Deens ei zal worden ingevoerd. Maar er bestaat nu ook alle kans dat de Bondsregering gebruik zal maken van de E.E G.-ontsnappings clausule en dat er geen Nederlandse eieren meer zullen worden ingevoerd. Bij het ministerie van landbouw deelde men ons mee de laatste dagen ook reeds geruchten te hebben vernomen dat Duits land voornemens zou zijn de ontsnappings clausule voor eieren toe te passen. Men kon nog niet zeggen welke stappen Neder land zal ondernemen indien Duitsland dit inderdaad zou doen. Afgewacht zal moe ten worden op welke wijze Duitsland de clausule eventueel zal toepassen. Nader kan nog gemeld worden dat Duitsland de clausule niet eerder zelI mo gen toepassen dan drie dagen nadat het zijn voornemen hiertoe te kennen heeft gegeven. Op de vierde dag uiterlijk na de aankondiging zal de Europese commissie moeten beslissen of de maatregel al of niet gehandhaafd mag blijven. Er is dus in feite slechts één dag waarop Duitsland de vrijwaringsclausule geheel autonoom mag toepassen. De huisvrouw kan op het ogenblik voor een gulden acht of meer eieren kopen, terwijl zij verleden jaar om deze tijd voor één ei zo'n 22 cent moest neertellen. Het produktschap voor pluimvee en eieren gaat in deze tijd van prijsverhogingen dit bijzondere verschijnsel nog eens extra on der de aandacht van het publiek brengen door middel van een propagandacampag ne, die drie weken zal duren. De opvallende prijsdaling is het gevolg van een verstoring in het evenwicht tussen vraag en aanbod. Deze verstoring doet zich in heel West-Europa voor en de Ne derlandse export ondervindt daarvan grote moeilijkheden, hetgeen uiteraard zijn weerslag heeft op de binnenlandse markt. Het te grote aanbod zelf is niet door Nederland in de hand gewerkt: onze eier produktie daalde van 5,8 miljard stuks in 1960 tot 5,2 miljard in 1963. In Duitsland daarentegen, nam de produktie toe van 7,9 miljard stuks in 1960 tot ruim 10 mil jard in het afgelopen jaar, terwijl de kip- penstapel er in diezelfde periode met 11 miljoen tot 67 miljoen dieren werd uitge breid. Duitsland is altijd onze grootste afnemer geweest, maar door de vergroting van de eigen produktie heeft het nu minder Ne derlandse eieren nodig. Vandaar, dat er op het ogenblik per dag gemiddeld „slechts" tien miljoen eieren naar Duits land gaan. Dat mag dan een respektabel aantal lijken, het gemiddelde lag vorig De OVB-ers, aanhangers van de niet er kende bond, hebben gisteravond gedemon streerd. In grote groepen stonden ze voor de deur van het gebouw „Thabor" en op een gegeven ogenblik kwamen ze zelfs in de hal. Er vielen harde woorden en even later zelfs harde klappen. Eén der bonds- bestuurders voelde zich zo bedreigd, dat hij zich in een van de vele aanwezige po- litiewagens naar huis liet brengen. Het kabinet belegt deze week een speciale zitting ter bespreking van het I loon- en prijsbeleid, waarover vrijdag op nieuw met de Stichting van de Arbeid zal I worden gesproken. De Collectieve Arbeidsovereenkomst voor het personeel van de Nederlandse Spoor wegen de eerste voor deze onderneming is thans officieel goedgekeurd. Zij treedt in werking met terugwerkende kracht per 1 januari j.l. De lonen van het spoorweg personeel zullen met deze C.A.O. gemiddeld veertien percent stijgen. L a o T s e Zonder wensen is de mens in rust. Weerrapporten 1, 2 Agenda van ljmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 8 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Langs sluizen en havens4 Uit stad en omgeving4, 6 In de Vishal en op zee6 Radio en t.v7 Kunst 7 Feuilleton 8 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Topsy 10 Sport 11 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's De hoofdredacteur van de Helmondse Courant, de heer P. Kuipers, heeft na de mededeling van zijn directie dat de uit- gaverechten van de krant overgedragen zijn aan de n.v. Cebema (Teulings-con- cern), meegedeeld, dat hij met de gang van zaken, waarvan hij onkundig geble ven was, niet akkoord gaat en tot stich ting van een nieuw Helmonds dagblad zal overgaan. Als gevolg daarvan werd hij tij dens een onderhoud met de directie, vol gens zijn mededeling, op staande voet ontslagen. Hij heeft zich daarop onmiddel lijk tot het Gewestelijk Arbeidsbureau in Helmond gewend en van zijn ontslag ken nisgegeven. De directie van de Helmondse Courant verklaart, dat de heer Kuipers geschorst xs en dat hem in afwachting van zijn ont slag de toegang tot de gebouwen is ont zegd. Pogingen om alsnog een bespreking met de hoofdredacteur te houden zijn mis lukt. ATHENE (AFP). De Griekse strijd krachten zijn als gevolg van de toespitsing van de crisis op Cyprus in staat van alarm gebracht, zo is in Athene vernomen. Het betreft in hoofdzaak militairen van de marineluchtvaartdienst, commando-een heden en parachutisten. Het troepenschip „Chios" is in de rich ting van de Dodecanesos vertrokken en vandaag vertrekt nog een schip. Volgens de Griekse pers neeft de regering tot deze maatregel besloten na een ver gadering, die ook werd bijgewoond door de chefs van staven. Zij zouden genomen wor den naar aanleiding van inlichtingen dat aan de Turkse kust tegenover Cyprus strijdkrachten worden samengetrokken, waaronder vier onderzeeboten. (Zie ook pagina 3) MOSKOU (Reuter) Ijzige koude en sneeuwstormen hebben de subtropische gebieden van de Zwarte Zee-kust met een wit kleed bedekt. De Zwarte Zee stoomt," zo meldt radio-Moskou. Op de rivier Sotsji ligt voor het eerst sedert vijftien jaar ijs. Het vriest 13 gra den. In Moskou vriest het 24 graden. Dr. S. Mansholt jaar twintig percent hoger. Aangezien deze daling niet door de uitvoer naar andere landen gecompenseerd kan worden blij ven er steeds meer eieren over voor de binnenlandse markt. Het produktschap meent, dat de huis vrouwen hier hun voordeel mee kunnen doen en een hogere binnenlandse con sumptie zou natuurlijk ook de producen ten en de handelaren niet onwelgevallig zijn. Een prijsverlaging wordt door de de taillisten weliswaar meestal enigszins ver traagd aan de consumenten doorgegeven, maar ook nu zijn de eieren ai veel goed koper dan ze in lange tijd zijn geweest. Eind februari in Amsterdam De Toneelgroep „Centrum" heeft zoals wij reeds meldden in. studie geno men „Volgende keer een liedje" (Next ti me I'll sing to you) van James Saunders. Dit stuk, dat vertaald is door Max Nord, is onlangs door de Londense toneelcritici bekroond als het beste nieuwe toneelstuk van 1963. De regie bij „Centrum" wordt gevoerd door Shirley Butler. De vertolkers zijn Bep Dekker, Gerard Hartkamp, Maxim Hamel, Wim van den Heuvel en Piet Ro mer. De première wordt eind februari ge geven in De kleine Komedie in Amsterdam. (Van onze correspondent) WASHINGTON Het besluit van pre sident Charles de Gaulle tot erkenning van Peking-China zal in Washington scherpe politieke reacties veroorzaken. Het zal veler houding tegenover het Atlantisch bondgenootschap afkoelen. De gematigde toon van de officiële verklaring van het Amerikaanse departement van Buitenland se Zaken vertolkt verreweg niet wat men onofficieel te horen krjjgt. (Van onze correspondent) De breuk tussen het Nationale Ballet en zijn prima ballerina Marianna Hilarides kan ais definitief beschouwd worden nu het bestuur van het ballet heeft doen we ten geen aanleiding te zien tot het nemen van stappen tegen de beslissing van so ma Gaskell, die de danseres op staande voet ontsloeg. De advocaat van Marianna Hilarides, mr. J. Nolen, heeft dit nu in een brief i aan het bestuur een onberaden stap ge noemd. Hij vordert nu een bedrag van zestigduizend gulden gelijk te stellen met drie jaar salaris als schadevergoe ding op grond van een „kennelijk onrede lijk ontslag". Hij heeft een request bij de rechtbank ingediend. In afwachting van de vrij langdurige procedure de schrif telijke voorbereiding tot een eventueel openbaar proces kan enkele maanden du- ren is Marianne Hilarides gisteren naar Parijs vertrokken om lessen te nemen en contacten te leggen. Volgende week zal zij echter weer in Nederland zijn voor televisie-opnamen in Bussum. Het is geen geheim dat president John son de zaak niet tot een ernstig diploma tiek geschil met Frankrijk wil opblazen, omdat er tenslotte op velerlei ander gebied tussen de Verenigde Staten en Frankrijk nuttiig constructief contact en samenwer king bestaat. Men is over het besluit zeer verbolgen vooral omdat eenzijdig werd be sloten en zonder overleg, laat staan na overeenstemming met de bondgenoten. Het wordt dus gezien als een tegenslag in de westelijke harmonie, waarvan de commu nistische wereld zal profiteren. Officiële woordvoerders merken ook op dat Frankrijk zich nu in het Verre Oosten diplomatiek zwaar doet gelden, zonder aan de weerstand tegen de communistische op dringing veel bij te dragen, vooral militair gezien. Daarvoor laat het de Verenigde Staten opdraaien. Washington vreest ook dat het westelijk eenheidsfront tegen de toelating van China in de UNO wellicht dit jaar of later beslissend zal worden doorbroken. Ondanks dit alles hoort men in Washington gezaghebbende stemmen, die de Amerikaanse China-politiek te star vinden en een aanpassing aan de realiteit nodig achten. Maar zolang China zijn aggressieve activiteit voortzet en de aan spraken op Formosa niet prijsgeeft, is de kans op een wijziging in de Amerikaanse politiek ten aanzien van China uiterst onwaarschijnlijk. De regering van Tsjang-Kai-Tsjek op Formosa heeft in een boodschap aan de Franse regering geprotesteerd tegen de erkenning van Peking-China die in zijn ogen de communistische expansie, ten na dele van de vrije wereld, zal bevorderen. In tegenstelling tot de verwachting en de hoop van de Franse regering verzuimt Tsjang echter als uitvloeisel van dat pro test zijn betrekkingen met Frankrijk t« verbreken. (Zie verder pagina 3)

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1