VAN DAG TOT DAG Bonn geeft schuchter critiek op de Franse erkenning van China Bankrover Hamburgse puntneus" bezorgt de politie een punthoofd Groot-Brittannië roept NAVO te hulp in de kwestie-Cyprus Brussel laat het niet op een breuk met de artsen aankomen WERELDNIEUWS HOEST? Erkeimimg met Wij doen niets zonder voorkennis van de Amerikanen Tsjoe-En-Lai niet naar Tanganyika Naessens maakt geen serum meer Liberale oppositie steunt de medici Artsen ontkennen alle schuld [ere prijzen (Op de ^Praatótcel DINSDAG 28 JANUARI 1964 3 Splijtzwam Populair Paus Joannes' graf blijft onder de Sint Pieter Griekenland en Turkije zouden er mee instemmen zo boeiend is nu PANORAMA i Ernö A uschwitz-proces verkoudheid? keelpijn? GROENE KRUIS HOESTBONBONS zijn, namelijk deze: Blijf het communisme vrezen en bestrijden als de pest, maar trek niet een gezicht alsof het niet be staat. Frankrijk eigenlijk is het juister te schrijven president De Gaulle heeft de Volksrepubliek China erkend. Hiermee zijn de geruchten bewaarheid die in de inter nationale politieke wereld steeds sterker werden. Ogenschijnlijk is het Franse besluit ratio neel. Het gaat niet aan jaar in jaar uit een regering die de facto en de jure het gezag uitoefent over een volk van zeker zevenhonderd miljoen zielen internationaal te blijven negeren. Het is een van de tra gedies van de Amerikaanse politiek dat deze tot op heden niet de wijsheid heeft kunnen opbrengen dit in te zien en naar dat verworven inzicht te handelen. Zeker, er zijn vele historische binnen landse argumenten voor die Amerikaanse houding aan te voeren. Maar zij nemen geen van alle het feit weg dat het in alle opzichten onverstandig is een derde van de wereldbevolking niet te willen „zien". Alle mogelijkheden voor een gesprek zijn daardoor afwezig. Dat verscherpt overal ter wereld de verhoudingen en leidt de genegeerde een macht van groeiende be tekenis tot een extremisme dat gezien de huidige stand van de bewapening tot een catastrofe van ongekende omvang zou kunnen leiden. Als het besluit van het Franse staatshoofd enkel op die over wegingen zou zijn gebaseerd, zou het on verdeelde lof en begrip verdienen. Helaas is dat niet het geval. Reeds meer dan een half jaar geleden werd het duidelijk dat de opvattingen van president De Gaulle over de Franse eer en glorie en de rol die hij Frankrijk wil laten spelen in de wereld zijn land in een vrij ge- isoleerde positie had gebracht in het Westen. De Gaulle is in wezen een staatsman uit de negentiende eeuw. Al zijn uitlatingen over de Franse nationale eer en het theater waarvan hij houdt zijn er om dit te be wijzen. Het is niet zo vreemd dat juist hij de eenzame in de Westelijke wereld is gaan spelen met de gedachte contact te zoeken met communistisch China, de een zame in de rode wereld. Het gaat er De Gaulle beslist niet om recht te doen aan communistisch China, dat onjuist behan deld is en wordt. Het gaat hem om het ver- •terken van de positie van Frankrijk in de wereld. Hij meent ongetwijfeld oprecht dat met zijn stap te bereiken. Wat van déze erkenning de gevolgen zullen zijn, kan niemand zeggen. Vast staat, dat het Westelijke bondgenootschap er be ll ist niet hechter door geworden is. Vrijwel zeker zullen vele landen het Franse voor beeld volgen. Dat moet op den duur tot een toelating leiden van Peking tot de Ver enigde Naties en de Veiligheidsraad. De stemmenverhouding wordt daar nu voor het Westen ongunstiger. Zal de Verenigde Staten in zulk een geval nog van harte in die organisatie blijven meewerken? Natuurlijk zal in het Westen de drang om met de Volksrepubliek China tot voor delige zakentransacties te komen door deze erkenning aanzienlijk toenemen. Reeds nu zijn daarvoor ook in ons eigen land vele symptomen aanwezig. De diplomatieke erkenning van Peking- China door De Gaulle had in onze met ver bijsterende vraagstukken worstelende we reld een stabiliserende factor kunnen zijn, mits zij was geschied in de lijn van de Westelijke alliantiepolitiek. Het falen van die politiek is voor De Gaulle een vrijbrief geworden voor het dienen van Frankrijks eigen belang. In dat opzicht heeft Amerika hem helaas weinig goede voorbeelden ge geven. Het zal menig vogelliefhebber opgeval len zijn, dat hij voor het schone zand in het kanariekooitje zes cent per twee kilo duurder uit is dan een paar weken gele den. Wie snel kan rekenen constateert, dat hij per kilo drie cent meer betaalt. En aangezien zand helaas de eigenschap'heeft dat het heel zwaar is, zal hij merken dat dat drie centen méér op den duur aardig oploopt. Men zal zich afvragen hoe zand duurder kan worden, vermits het een bloot natuur- produkt is. Zand is in de Sahara gratis verkrijgbaar, men is daar zelfs blij als men er wat van kwijtraakt. Het is na tuurlijk wel te verklaren, hoe dat allemaal in elkaar zit. De man die het zand in de Sahara haalt, moet plotseling 'méér beta len voor de huur van het schip, waarmee hij het zand uit de Sahara naar Neder land vervoert. Hij moet méér betalen voor het schip, omdat de matrozen een hoger loon willen hebben. De matrozen willen een hoger loon hebben, omdat zij méér moeten betalen voor hun huishoudentje thuis. Zij moeten méér betalen voor dat huishoudentje, omdat moeder de vrouw in de winkel duurder uit is. Moeder de vrouw is duurder uit, omdat zij in de winkel voor het schone zand in het kooitje van de ka narie drie cent méér per kilo moet beta len. Zo zit dat. Wie verwondert zich over de stijgende prijzen? Niemand. Men weet immers heel goed dat het niet anders kan Wie tenslotte geneigd mocht zijn 't hoofd te laten hangen bij de gedachte, dat Frankrijk het kleine Formosa in de steek heeft gelaten door communistisch China te erkennen, moge als troost bedenken dat op zeker moment in de wereldgeschiedenis een realiteit zodanig burgerrecht pleegt te verkrijgen, dat men zich er slechts bij kan neerleggen. Het „kleine Formosa" zou er wellicht heel wat voor over hebben om de dictator Tsjang Kai Tsjek kwijt te raken. Het is nooit dol op Chinezen geweest. Men kan het betreuren dat China com munistisch is, en ongetwijfeld zou De Gaulle liever een niet-communistisch Chi na als handelspartner hebben, maar het heeft weinig zin meer te doen alsof het enorme Chinese volk op Formosa woont door de Chinese vluchtelingenregering al daar als de vertegenwoordigster van de miljoenen Chinezen te beschouwen. De nationale eigenwaarde van Frankrijk kan in de toekomst van de Europese ge schiedenis een gevaarlijke factor worden, omdat zij naar nationalisme neigt. Zolang dit gevoel van eigenwaarde echter de nuch tere realiteit blijft erkennen boven irreële tradities, zolang moet het een teken van gezondheid worden genoemd. Het valt in De Gaulle te prijzen dat hij een conventie heeft durven doorbreken, die langzamer hand even belachelijk werd als een oud modisch kostuum. Er zou voor andere Europese landen een les uit te trekken 9 9 (Van onze correspondent) BONN De Westduitse regeringswoord voerder schraapte wel drie keer zijn keel vóór hij het durfde zeggen. Bonn critiseer- de De Gaulle over de erkenning van Pe king-China. Het was milde critiek. De woordyoerder gebruikte alle aanvoegende wijzen van de diplomatieke taal om te zeg gen: Bonn hadde het toegejuicht, ware deze stap eerst binnen de westelijke al liantie besproken. Bonn hoopt: deze stap veroorzake geen schade aan de westelijke eenheid en de positie van de vrije wereld. Het hoge woord was er uit. Schuchter, maar enigszins trots tegelijk nam de spre ker weer plaats. Maar koud kwamen de vragen van de journalisten. Had de Westduitse regering stappen ondernomen om het Franse be sluit te verhinderen? De woordvoerder rees op om te verzekeren dat er op alle Frans-Westduitse niveaus over gesproken was. Had dat geholpen? „Ja mijne heren, de beslissing was in het Franse kabinet al gevallen. En aan zulke beslissingen kan men niets veranderen. De bondsrepubliek werd pas na de beslissing op de hoogte gebracht. Een „fait accompli" als het wa re". Fait accompli.'s Avonds op de tele visie schraapte C.D.U.-specialist in buiten landse aangelegenheden, Ernst Majonica, ook zijn keel. Aan de tand gevoeld over 't Frans-Westduitse verdrag en de consul tatie-clausule, bleek die tand aardig los te zitten. Majonica zei dat er op politiek ter rein aan de Frans-Westduitse samenwer king inderdaad nog wat mankeert. Maar het Frans-Westduitse jeugdwerk vindt hij toch een prachtig ding. Daar wordt aan de toekomst gewerkt. De interviewer wilde het maar liever over het gaullistisch heden hebben. Majo nica raapte zijn bescheiden krachten bij-« elkaar en verhief zijn stem: „Van nu af aan moet de bondsrepubliek consultatie plicht eisen over alle verdragen met der de landen". De interviewer bleek De Gaul le beter te kennen: „Worden wij soms als junior partner beschouwd, als het over De Gaulle's wereldpolitieke concepties gaat?" Majonica zei te denken van niet. En hebben wij Duitsers eigenlijk wel een wereldpolitieke conceptie?" informeerde de interviewer. „Zeker", zei Majonica trots, slikte als neo-Francofiel al zijn be tuigingen van trouw aan de Frans-West duitse vriendschap in en vervolgde: „Wij doen niets zonder voorkennis van de Ame rikanen". Majonica eiste tenslotte voor alle zeker heid een bindende Franse verklaring dat Parijs nooit Ulbrichts regime zal erken nen. Er bleef de interviewer helaas geen tijd over om de C.D.U.-deskundige van buitenlandse zaken te herinneren aan de menigvuldige verklaringen van Parijs, dat het er niet aan dacht Mao Tse Toengs zaak te canoniseren. Deze twee momentopnamen van de Westduitse reactie op de stap van de Franse bondgenoot tekenen het klimaat van desillusie, wantrouwen en vernedering dat nu over Bonn ligt. De C.D.U. zegt: Frankrijk had zijn besluit eerst aan de NAVO moeten voorleggen. De socialisten BONNMen herkent hem slechts aan zijn puntneus. Zelfs onder de zakdoek of dameskous, die hij om zijn gezicht bindt als hij een Hamburgs bankkantoor binnen stapt, zijn pistool trekt en roept: „Hande hoch, keine Dummheiten," is die punt neus zichtbaar. Wie is de man, die sinds 1952 bij een serie bliksem-overvallen geheel alleen de Hamburgse bankkantoren al 150.000 mark lichter heeft gemaakt? Hoe ziet hij er uit? Is hij 35 zoals sommigen van angst ver starde kassiers veronderstellen? Of 45 zo als anderen schatten? Heeft hij brede schouders zoals trillende cliënten meen den op te merken? Of is hij slank zoals sommigen overtuigend zeggen? Over zijn signalement twisten de oogge tuigen van zijn vermetele daden. Het gaat ook te vlug: hij komt een paar minuten voor kassluiting, dwingt met zijn pistool de handen van de aanwezigen hemel waarts, springt over de balie, propt zijn zakken vol en is alweer weg, voordat een bibberende vinger het nummer van de po litie heeft gedraaid. Het enige wat ieder een zich herinnert is de puntneus. Die puntneus bezorgt de Hamburgse po litie langzamerhand een punthoofd. Een Kriminalkommissar, die een bankroof van puntneus wilde reconstrueren, poogde ook over de balie te springen. Hij stortte ne gentig kilo zwaar ter aarde en moest geruime tijd het bed houden. De politie, die nu al elf jaar tevergeefs de man met het gaullistische reukorgaan najaagt, raakt ook geërgerd omdat zij het mikpunt van de burgerspot wordt. Als een agent iemand een bekeuring wegens ver keerd parkeren geeft, wrijft de overtreder veel betekenend over zijn neus. armen te verdelen, weeft er zich een Ro bin Hood-legende om hem heen. Hij wordt een soort Jesse James van de Wirtschafts- wunderstaat. Hij heeft het daarom ook ge makkelijker. Want waar de klerken van het wilde westen als de weerlicht de pisto len trokken en leeg schoten, verkiezen hun Hamburgse collega's de onvoorwaardelijke capitulatie. In deze onmannelijke houding worden zij door hun directies gestijfd. Het parool luidt: „Geen bloedvergieten, wij zijn verzekerd." En hoewel puntneus bij zijn verstrek steeds roept: „Wie mij volgt knal ik neer," heeft hij de trekker nog nooit hoeven over halen. Zelfs de hoop van de KRIPO dat punt neus' overmoed haar een kans zal geven is vervlogen. Deze maand beroofde hij een kantoor van de Dresdener Bank, recht tegenover het hoofdkwartier van de poli tie. Maar toen er na zijn vertrek alarm werd geslagen, bleek er op dat ogenblik geen patrouillewagen aanwezig te zijn. Om haar onmacht te maskeren heeft de Hamburgse politie een nieuwe thèse opge steld. Die luidt: „Wie zegt dat er een puntneus bestaat? De getuigenverklarin gen verschillen immers. Wie bewijst dat Wat de KRIPO nog meer zorgen baart is dat Spitznase populariteit begint te ver werven. Hoewel niemand er hem nog op betrapt heeft het gestolen geld onder de VATICAANSTAD (DPA) De stoffelij ke resten van paus Joannes XXIII blijven in de Sint Pieter te Rome, zo heeft paus Paulus meegedeeld. Joannes heeft kort voor zijn sterven de wens geuit om in de basiliek St. Jan van Lateranen in Rome begraven te worden. Zijn opvolger droeg een commissie van kardinalen op de kwes tie van Joannes' graf te onderzoeken. De ze commissie sprak zich uit voor de Sint- Pieter als laatste rustplaats voor paus Joannes. Het stoffelijk overschot werd op 6 juni 1963 voorlopig bijgezet in de krypte van de Sint Pieter. er niet een aantal bankrovers met puntige neuzen rondloopt?" Wie dat bewijzen zal? Vermoedelijk Spitznase zelf. Hij heeft bij de laatste slag 17.000 mark buitgemaakt. Naar de erva ring leert is dat genoeg om een jaar te leven. Als er niet een onverwachte prijs stijging optreedt zal het omstreeks fe bruari 1965 worden voordat bij de KRIPO de telefoon weer overgaat en een geschrok ken stem zegt: „Hier de bank X in straat Y. Kom snel... overval." P.S. Waar de Hamburgse politie nog niet op is gekomen: misschien is de punt neus wel van plastic... DAR-ES-SALAAM (Reuter) Het be zoek dat premier Tsjoe-En-Lai aan Tan ganyika zou brengen, is „uitgesteld". Dat heeft de regering van Tanganyika maan dag bekendgemaakt. De Chinese eerste minister zou deze maand in Dar-Es-Salaam komen. Voor het „uitstel" werd geen reden opgegeven. Van onze correspondent) LONDEN De Britse regering wil dat een internationale NAVO-macht zal deel nemen aan de Britse vredestaak op Cy prus, zodat het aantal Britse troepen op het door schier onoplosbare tegenstellingen verscheurde eiland zal kunnen worden ver minderd. Deze kwestie hebben premier Sir Alec Douglas-Home en zijn ministers met Robert Kennedy besproken. Berichten dat Groot-Brittannië om Amerikaanse troepen zou hebben verzocht zijn echter onjuist. Tegenover Kennedy is in dit voorlopige stadium slechts het denkbeeld geopperd om de verantwoordelijkheid voor 't bewa ren van de vrede op Cyprus aan een NAVO-strijdmacht op te dragen omdat het geschil twee NAVO-landen, Griekenland en Turkije, betreft en dit 'n NAVO-gebied is. De Verenigde Naties zouden niet moe ten bijspringen omdat zij reeds de handen vol hebben in Kongo. De Britten verkeren op Cyprus in een uiterst moelijk parket gezien de donkere wolken, welke zich boven de tot nu toe onvruchtbare Londense Cyprus-conferentie samenpakken. Ze willen zich dekken voor het geval het op Cyprus opnieuw misloopt. Zij weigeren alle lasten en risico's te dra gen indien de situatie mocht verergeren in geval van een mislukking van de con ferentie waarmee ernstig rekening wordt gehouden. Bovendien zijn de Britse mili taire reserves door de reeks van nood toestanden overal in de wereld, waar de Britten in de afgelopen weken en dagen moesten ingrijpen, vrijwel uitgeput, ter wijl ook de sterkte van het Britse Rijn- leger zich aanzienlijk onder het bij ver drag voorgeschreven minimum bevindt. De Britten overwegen reeds de oproeping van parate reservisten behorende tot 't vroe gere dienstplichtige leger. Uit Washing ton komt het bericht dat de eerste reactie op het Britse voorstel van president Johnson ongunstig is. Hij zou er weinig voor voelen Amerikaanse strijdkrachten in de Cyprus-troebelen te mengen. Groot Brittannië raadpleegt op het ogenblik ook andere NAVO-landen. Naar verluidt denkt men in Londen behalve aan Amerikaanse troepen ook aan militaire bijdragen van Frankrijk, West-Duitsland en Italië. (Reuter) Van Griekse zijde is verno men dat Griekenland in beginsel zijn goed keuring heeft gehecht aan het Britse voor stel om orde en rust op Cyprus door NAVO-troepen te doen bewaren. Volgens niet-officiële berichten zou ook de Turkse regering in beginsel met het Britse voor stel hebben ingestemd. Een Turkse woord voerder wilde geen commentaar op deze berichten geven. wijzen erop dat het met de westelijke een heid toch al niet zo best was gesteld. De liberalen vragen zich stoutmoedig af hoe lang „De Gaulle zijn tegen het Westen ge richte politiek nog zal voortzetten". De wittebroodsweken zijn voorbij. De bitterste twist splijt de C.D.U. zelf. De gaullistisch-roomskatholieke fractie in de C.D.U. onder leiding van Adenauer had de minister van Buitenlandse Zaken, Schroder, beentje willen lichten. De koe le protestant Schroder kan nu zeggen: De Gaulle was uw verloofde, heren, niet de mijne". BASTIA (Corsica) (Reuter) De Franse bioloog Gaston Naessens, wiens serum tegen kanker en leukemie na een deskun dig onderzoek waardeloos werd verklaard, heeft meegedeeld de produktie ervan te zullen staken. Er is echter voldoende voor raad om de behandeling van acht patiën ten, die het serum reeds toegediend heb ben gekregen, te voltooien, aldus Naessens. HET STAAT DEZE WEEK IN Heeft Mies Bouwman „door een onzalige gedachte te ver wezenlijken" toevallig ook nog eens een keer bewezen dat zij meer kon zijn dan een ontroerde vrouwen een handige showgirl? Vier knullen uit een achterbuurt van Liverpool zijn de afgoden ge worden van jongelieden tussen de dertien en drieëntwintig. Wie is de handige zakenman achter de sluike platenmiljonairs? Nederlandse stuntman heeft be wezen dat vliegeren gevaarlijker Is dan hij dacht en u denkt. Het wonderlijke leven van de Nederlander Herbert Sidon die in Londen goud verdient aan prin sessen en miljonairs. Wat was het geheim van de dochter van de befaamde Ne derlandse naakt-danseres en spionne, die zich „Oog van de Dag" noemde? In Velp woont een bejaard heer die héél veel weet van Mata Hari. Sigaretten-importeur laat zijn hondje in advertenties afdrukken - en was de belangrijkste initiatief nemer in een dierenhulpactie, die zijn weerga in Nederland niet heeft. Neen, nog véél boeiender: want dit is nog niet de helft van wat „Pano rama" u deze week biedt aan boeiende, spannende lectuur en kleurenplaten en nieuws-achter- het-nieuws foto's en de humoris tische voor- en achterpagina en cartoons en (niet te vergeten:) de strip Bob Morane en het geheim van de Zuidpool Als u onderstaande bon invult en opzendt aan Panorama-Haarlem als drukwerk in envelop met post zegel van 5 cent komt Panorama voortaan elke week bij u thuis! Naam: Adres: Plaats: Provincie: abonneert zich met ingang van heden op Panorama f0.40 per week f 5.20 per kwartaal (door halen wat niet verlangd wordt). (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische regering heeft zich gisteren beraden over de te volgen houding in het conflict met de ge neesheren, die zaterdag bij overgrote meerderheid hadden verklaard niet te zul len capituleren voor de wet-Leburton, de nieuwe wet op de ziekenfondsen. Premier Lefèvre legde na afloop van de kabinets raad een korte verklaring af, waaruit bleek dat de regering de deur voor nieu we besprekingen met de medici nog steeds openhoudt. De geneesheren van hun kant, zich sterk voelend, hebben laten doorscheme ren dat zij de ministers van Sociale Za ken en van Volksgezondheid niet meer als gesprekspartners zouden willen aanvaar den. Zij hebben tegelijkertijd gesproken over een eventuele aanzegging voor een staking over acht dagen. Volgens de Bel gische wet moeten stakingen worden aan gekondigd. De liberale P.V.V. heeft zich bij monde van haar voorzitter solidair verklaard met de geneesheren. Dat is een politieke zet van een partij die steeds probeert in de oppositie te zijn tegen de rooms-katholiek- socialistische regeringscoalitie, doch ge zien het geringe aantal zetels dat zij in de volksvertegenwoordiging bezet (20 van de 212 van de Kamer en 17 van de 175 van de Senaat) heeft die oppositie weinig of geen betekenis. Belangrijk schijnt in ieder geval dat er nog nieuwe besprekingen mogelijk zijn, Het ligt in de verwachting dat beide par tijen blijven zoeken naar een compromis. Waarschijnlijk zal wel geen zieke het slachtoffer van het conflict worden, want daarvoor is de beroepsmoraal van de me dische stand zeker te hoog. Gezonde reklame In een Amerikaanse courant las ik de ze annonce: „Sam Sheane, autodealer, geeft bij iedere nieuwe personenauto een opvouwbaar rijwiel cadeau!" Met daar bij een afbeelding van het geschenk: een demontabel fietsje met kleine wieltjes en een hoog frame, dat in elke autokoffer past en in een oogwenk rijklaar te maken is door het aandraaien van vier vleugel moeren. De businessman, aldus Sam Sheane, par keert nu zijn wagen gewoon aan de bui tenkant van de grote stad. Zelf pakt hij zijn fietsje en peddelt erop naar het over volle centrum. Dat bespaart hem niet slechts een hoop parkeermisère, ergernis en tijd, het is ook gezond. H.H. medici zeg gen dat fietsen de beste remedie is tegen de aderverkalking, de kortademigheid en de hartvervetting die zoveel automobilisten voortijdig ten grave sleept. Wees dus wijs en koop uw volgende car bij Sam. Een mooi voorbeeld van functionele, ge zonde reklame. Ter navolging, dacht ik. Koop je in ons land een auto, dan krijgt je hooguit een bloemenvaasje voor de voorruit, of een asbakje voor achterin ten geschenke. Het vaasje trilt altijd los, het asbakje rammelt en roest vast, zodat het nimmermeer te reinigen is. Waarom geen nuttige geschenken zoals Sam Sheane ze geeft? Het hoeft trouwens niet beslist een fiets te zijnmisschien zou de Amsterdam se businessman meer nut hebben van een vouwkano, om door de grachten naar kan toor te peddelen. Desnoods een K-2, voor als meneer zijn secretaresse wil meene men. En dan de melkman, de broodbezorger en de huisarts. Die zouden gebaat zijn bij een vouwkoptertje om moeiteloos hun patiënten in de hoogbouw te bezoeken. De handelsreiziger-op-provisie snakt al jaren naar een vouwbrommer om nog meer klanten te kunnen bedienen. En als dat allemaal te duur zou worden, dan kan men desnoods nog andere nuttige geschenken voor de autorijder aanbieden. Een paar overschoenen bijvoorbeeld, een opvouwba re prikslee of een paar rolschaatsen. Die laatsten dan in het bijzonder voor pitto reske oude steden (u mag zelf invullen welke) waar de straten en stegen nog te smal zijn voor de vouwfiets. Autoverko pers, waar wacht u nog op? Verblijdt uw klanten en verhoog uw omzet naar het voorbeeld van uw Amerikaanse collega, die nu al hij is op 2 januari met zijn reklamestunt begonnen meer auto's heeft omgezet dan vorig jaar in het ge hele eerste kwartaal. Uw portemonnee èn volksgezondheid zullen ermee gebaat zijn! FRANKFORT (DPA) In het proces te Frankfort tegen 22 artsen en bewaker» van het concentratiekamp Auschwitz, heeft de 52-jarige ex-Obersturmführer dr. Franz Bemhard Lucas, verklaard, dat hij pas na zijn overplaatsing naar Auschwitz voor het eerst iets hoorde over de gruwel daden in dit kamp. „Bij 'n borrel fluisterden SS-ers mij de tails in het oor over de manier waarop men hier mensen ter dood bracht." Hij zei volkomen in de war geweest te zijn toen hij hoorde dat men in het kamp men sen verbrandde. Hij had direct gewezen op de plicht van de arts mensen in leven te houden. Lucas ontkende dat hij als controleur was opgetreden als het gifgas zyklon B in de gaskamers gespoten werd. Ook had hij nooit actief deelgenomen aan het selec teren van gevangenen, zo verklaarde hij. Dr. Lucas en zijn Roemeense ambtge noot dr. Capesius worden beschuldigd van het uitzoeken van voor de gaskamers be stemde gevangenen. Voorts zouden beiden aan de vergassingen zelf deel hebben ge nomen, onvruchtbaarmakingen hebben uitgevoerd, vivisectie hebben gepleegd en zij zouden gevangenen met injecties om het leven gebracht hebben. De twee be klaagden ontkennen. Dr. Capesius poogde het zo voor te stel len dat niet hij, doch de eveneens uit Roe menië afkomstige dr. Klein op het station van Auschwitz de gevangenen had uitge zocht, die naar de gaskamer moesten. Dr. Capesius zei „inderdaad heb ik wel eens opium in koffie van gevangenen ge daan. Deze hoeveelheid was echter niet groter dan de dosis die ex-president Eisen hower nam, wanneer hij een hartaanval had. En die leeft toch ook nog." Op uitdagende toon voegde hij hieraan toe: „wanneer een gevangene hierdoor om het leven is gekomen, kan dit alleen veroorzaakt zijn door het voor hem blijk baar ongewone genot van het koffiege- bruik." helpen probaat en smaken heerlijk! J Herdenking. In de Sovjet-Unie is maandag het feit herdacht dat twintig jaar gele den de blokkade van Leningrad door de Duitsers werd opgeheven. Het beleg had toen negenhonderd dagen geduurd. Vulkaan. De vulkaan de Etna is weer ac tief. Uit de noordoostelijke krater wor den lava en rook gestoten. Ontploffing. Door een ontploffing in een kolenmijn bij Taipei op Formosa zijn maandag twaalf mijnwerkers gedood, en negen ernstig gewond. Er worden vijftien kompels vermist. Partijsecretaris. De nationale raad van de Christen-Democratische Partij van Ita lië heeft de 49-jarige Marano Rumor tot partijsecretaris gekozen. Hij volgt Moro op, die premier is geworden. Protest. Een groep van veertig studenten, meest Iraniërs, heeft in Innsbruck ge protesteerd tegen de arrestatie van vijf Iraanse studenten in verband met het bezoek van de Sjah van Perzië en kei zerin Farah Diba. De groep heeft op het hoofdbureau van politie een gesprek gehad met de commissaris. Die zei, dat de vijf gearresteerd zijn, omdat zij poog den strooibiljetten te verspreiden waarin critiek wordt uitgeoefend op de Sjah en zijn politiek. Leerling. In Marseille heeft een zeventien jarige leerling van een middelbare school zijn Duitse leraar, die de klas een standje gaf, met een dolk ernstig gewond. De jongen pleegde zelfmoord door van de derde verdieping te sprin gen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3