Nieuwe prijsmaatregelen van minister Andriessen ■e ff HET WEER Stap van prinses Irene wellicht voorbode van haar huwelijk Dankzij gerucht in Madrid werd Nederland eindelijk op de hoogte gesteld Unieke opruiming Uoop Vloerbedekking, lakens, slopen en tafellinnen Patates frites, frisse dranken, melkprodukten en melk Glazenwassers en specialisten Eerste Olympisch goud voor een Russisch paar VERMOEDEN VAN HAAGSE POLITICI Sjoukje Dijkstra staat al voor in Innsbruck Consequenties zouden kunnen heiden tot afstand van haar troonrechten Prinses Irene rooms-katholiek 49e JAARGANG NUMMER 73 DONDERDAG 30 JANUARI 1964 □CC|UGS Veel wind ƒ0,01 ƒ0,01 0,02 efore you êuy! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES R U C In de krant van heden Het woord is aan De pers over prinses Irene pagina 2 Parachutisten- mentaliteit pagina 5 Staatsgreep in Zuid-Vietnam pagina 9 HSM in liquidatie pagina 15 Hof predikant onkundig foto- en film- Kennemerlaan 5 (bij de brug) Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOK VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10.25. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Minister Andriessen (Economische Zaken) heeft zich genoodzaakt gezien opnieuw in te grijpen in een aantal ge vallen, waar prijsverhogingen hebben plaatsgevonden, die in strijd zijn met de afgesproken gedragsregels. De prijs maatregelen, die hij vandaag in de Staatscourant heeft afgekondigd, hebben betrekking op vloerbedekking, lakens, slopen en tafellinnen, frisdranken, pa tates frites en andere kleine eetwaren en glazenwasserswerkzaamheden. Voorts is de prijsstop voor melk en melkproduk- ten uitgebreid. In verscheidene sectoren van het be drijfsleven heeft overleg met de betrok ken organisaties ertoe geleid, dat prijs verhogingen worden teruggebracht tot een niveau, dat voor het ministerie aanvaard baar is. Bovendien hebben besprekingen op het departement tot gevolg gehad, dat in een aantal gevallen voorgenomen prijs verhogingen niet of in mindere mate tot stand zijn gekomen. Zo zal de tariefsverhoging van 20 per cent, waartoe de Amsterdamse specialis ten vereniging haar leden heeft geadvi seerd, niet doorgaan. Na overleg tussen het ministerie en de vereniging heeft het bestuur de leden geadviseerd zich thans te beperken tot een verhoging van de mi nimumtarieven met 5 percent met hand having van het maximumtarief. Per 1 juli zou dan alsnog een tariefsverhoging van 5 percent kunnen worden toegepast. Zoals bekend had de vereniging haar leden ge adviseerd de minimumtarieven met in gang van 29 december '63 te verhogen met 20 percent. Teneinde een prijzenbeschikking in hun sector te voorkomen, hebben de betrokken organisaties van autorijschoolhouders zich tegenover het ministerie verbonden on middellijk maatregelen te treffen, die er toe leiden, dat de in een aantal gevallen te sterk verhoogde tarieven worden terug gebracht tot het niveau van 1 oktober '63, vermeerderd met 3 pet. in verband met de aanpassingsloonsverhoging per 1 janua ri 1964 en externe kostenstijgingen. De ondernemers, aangesloten bij de combinatie van Nederlandse azijnfabrikan ten (Conaf) hadden de natuurazijn, met name de eenvoudige tafelazijn verhoogd van 0.51 tot 0.56 per fles. Besprekingen met de Conaf hebben tot resultaat gehad, dat deze prijsverhoging van 5 cent, die door het ministerie van Economische Za ken niet voldoende gemotiveerd werd ge acht, is teruggebracht tot 3 cent per hele fles. Uit het voortgezette onderzoek naar de prijsontwikkeling is wederom gebleken, al dus het ministerie, dat in vele andere sectoren het gedrag t.a.v. de prijzen in overeenstemming is met de afgesproken spelregels. Vastgesteld is, dat het beloop van de geldmarge van de handelaren in uit textiel vervaardigde vloerbedekking onverenig baar is met de spelregels van het prijs beleid Daarom is thans een beschikking afgekondigd, die voorschrijft dat de geld- marges van de betrokken handelaren niet meer dan 5 percent mogen liggen boven het niveau van 1 mei '63. Ook voor uit textiel vervaardigd tafellinnen, beddela- kens en slopen is een margebeschikking afgekondigd. De geldmarges mogen voort aan niet meer dan 5 percent liggen boven die van 1 oktober '63. De beschikking van de minister schrijft verder voor, dat de prijs van patates frites per 100 gram of zoveel meer als plaatselijk gebruikelijk is, hoogstens 25 cent mag bedragen. Voor de andere kleine eetwaren, voor zover verkocht in automa ten, kramen, snackbars, broodjeswinkels e.d., mogen de prijzen niet hoger zijn dan die welke golden op 1 juli '63, voor ge haktballen echter vermeerderd met 5 cent per stuk. Dit laatste in verband met de gestegen vleesprijzen en de aanpassings loonsverhoging van 5 percent per 1 januari *64. Het is gebleken, dat in een groot aantal gevallen door glazenwassers tariefsverho- HERENKLEDIN Barteljorisstraat 5 - Haarlem Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Aanvankelijk harde tot krachtige, later krach tige tot matige westelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. "^Uedige weerrapporten op pagina twe* gingen zijn doorgevoerd, die uitgaan bo ven hetgeen als aanvaardbaar is te be schouwen. De prijzenbeschikking glazen wasserswerkzaamheden houdt in, dat de tarieven, die voor deze werkzaamheden in rekening worden gebracht, niet hoger mo gen liggen dan 5 percent boven die van 1 oktober '63. Het is verder in West-Nederland verbo den melk of de hieronder genoemde melk produkten in flessen dan wel los aan par ticulieren te verkopen tegen een hogere dan de navolgende prijs: 1/1 liter 'It liter 1/1 liter fles fles los Gepasteuris. melk U,b3 0,29 0,47 Gesteriliseerde melk 0,56 Karnemelk 0,40 0,22 0,34 Gortpap 0,49 Havermoutpap 0,64 Bloempap 0,49 Rijstpap 0,67 Melkyoghurt 0,63 0,34 Ondermelkyoghurt 0,26 Vanillevla 0,85 0,45 Chocoladevla 0,49 Voor de toepassing van de prijzenbe schikking frisdranken wordt verstaan on der: kleine flessen: flessen met een inhoud van ten hoogste 26 cl; middelgrote flessen: flessen met een inhoud van meer dan 26 cl, tot ten hoogste 35 cl; gezinsflessen: fles sen met een inhoud van 75 cl tot ten hoog ste 100 cl. Het is een ieder verboden de hieronder genoemde hier te lande vervaardigde fris dranken aan particulieren te verkopen a) tegen een hogere prijs dan die, waar tegen hij gelijke frisdranken in overeen komstige gevallen op 1 december 1963 heeft verkocht, vermeerderd met het navolgen de bedrag. kleine mid.gr. gezins- flessen flessen flessen Cola-dranken Sinaasappel- vruchtenlimonades Tonics Up-dranken b) tegen een hogere gende prijs: Cola-dranken Sinaasappel- vruchtenlimonades Tonics Up-dranken „0,02 „0,03 „0,04 0,02 0,04 0,02 0,04 prijs dan de navol kleine mid.gr. gezins- flessen flessen flessen 0,24 0,28 0,64 ,0,28 ,0,25 0,26 0,32 0,61 0,65 „0,69 De eerste gouden medailles van de Olympische Winterspelen in Innsbruck zijn niet terecht gekomen in de handen van het tweetal dat heel sterk favoriet was. Bij het paar- rijden reden Ma- rika Kilius en Hans Jürgen Baumler namelijk woensdagavond aanzienlijk min der dan anders in grote titeltoer- nooien, zodat het Russische paar Ludmilla Belou- sovaOleg Protopopov de hoogste eer voor zich kon opeisen met een kür die zelfs door de grootste deskundigen als formi dabel werd beschouwd. De zege van het Russische paar was een beloning voor jaren ingespannen en nauwgezette training. Ludmilla Belousova, die in Oulianovsk werd geboren, begon op zestienjarige leeftijd met kunstrijden. Dat lijkt tamelijk laat, maar aangezien bij het paarrijden geen verplichte figuren bestaan die jarenlange studie vereisen, is die late roeping geen belemmering gebleken voor het bereiken van de top. Trouwens, Oleg Protopopov vond pas de weg naar de schaatsbaan toen hij vijftien jaar was. Het is interessant te weten dat de nieuwe Olympische kampioenen hun kür instu deerden zonder hulp van een trainer. Het is Oleg zelf, die het samenspel van be wegingen en sprongen met de muziek heeft uitgedacht. Voor een verslag van het rijden voor paren zie men pagina 17. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 (Van onze parlementaire redacteur) De beslissing van prinses Irene en de manier waarop deze bekend is geworden zijn hard aangekomen in politiek Den Haag. Pas gisteren is de directeur van het ka binet van de koningin in de kabinetsraad verschenen om de ministers in te lichten; een daad die op dat moment onvermijde lijk was, wilde men tenminste voorkomen Sjoukje Dijkstra heeft vanmorgen in Innsbruck een kleine voorsprong genomen op de Oostenrijkse Regine Heitzer in het Olympisch toernooi kunstrijden. Na de van de verplichte figuren (paragraaf drie achterwaarts) heeft de succesvolle Neder landse de leiding in het klassement met plaatscijfer 10 en 172,4 punten. Op de tweede plaats staat Regine Heitzer met het plaatscijfer 22 en 166.punten. De Canadese Petra Burke heeft 160 punten. Op de vierde plaats is heel verrasend een Japanse kunstrijd ster verschenen, Miwa Foekeohara. Er nemen dertig meisjes deel aan het kunst rijden. Vanmiddag wordt de tweede verplichte figuur gereden, de overige drie staan morgen op het programma. Zondag wordt de kür gereden en dan zal dus bekend worden of Nederland voor de eerste keer een gouden medaille op de Winterspelen in de wacht zal slepen. De stand na de eerste verplichte figuur luidt verder: 5. Diana Clifton-Peach (G.B.) en Sally Ann Stapleford (G.B.) beiden 152.4. 7. Nicole Hassler (Fr.) en Carole Anne Warner (G.B.) beiden 152. 9. Helli Saengstschmidt (Oost) en Christine Haig- ler (V.S.) beiden 150,4. De Russin Lidia Skoblikova heeft van morgen de gouden medaille gewonnen op de 500 meter hardrijden. Haar landgeno ten Irinia Yegorova en Tatyana Sidorova behaalden respectievelijk het zilver en brons. De Fin Eero Maentyranta heeft van morgen de Olympische cross country ski over 30 km. gewonnen in de tijd van 1 uur 30 min. 50.7 sec. Tweede werd de Noor Harald Grönningen in 1.32.02.3. Het brons ging naar de Rus Igor Vorontsjikin. De officiële einduitslag is: 1. en Olympisch Eero Maentyranta (Fin land); 2. Harald Grönningen (Noorwegen); 3. Igor Vorontsjikin (Rusland); 4. Rjanne Stefansson (Zweden); 5. Sixten Jemberg (Zweden); 6. Kalevi Laurila (Finland); 7. Assar Roennlund (Zweden); 8. Eonar Oestby (Noorwegen); 9. Torsten Samelsson (Zweden); 10 Walter Demel (Duitsland). dat de ministers het nieuws uit de krant zouden vernemen. In de officiële verklaringen wordt ge sproken van het strikt persoonlijke karak ter van de beslissing van de prinses. For meel is dat juist. Maar zodra blijkt dat deze beslissing de voorloper is van een be vestiging dat de huwelijksgeruchten juist zijn, krijgt een en ander politieke aspec ten. Dat lijkt een voorbarige speculatie, maar in Den Haag wordt al door vele po litici zo gedacht. Een Kamerlid dat op merkte „We wachten nu alleen nog maar op de naam van de toekomstige echtge noot", drukte daarmee een algemeen le vende gedachte uit. Huwelijken van leden van ons vorsten huis behoeven voor het behoud van de rechten op de troon de goedkeuring van de Sta ten-generaal. Nu is prinses Irene, na haar oudste zuster, voorlopig de tweede in de opvolging en de kans dat zij ooit tot het dragen van de kroon wordt geroe pen mag vrij klein genoemd worden. Maar een huwelijk met een katholieke echtge noot maakt haar in feite wel kansloos. Natuurlijk is er een meerderheid te vin den in ons parlement voor 'n huwelijk van een Oranje met een katholieke huwelijks kandidaat. Maar deze meerderheid zal niet de grootst mogelijke zijn, want in de protestantse partijen zullen velen aarzelen of weigeren hun goedkeuring eraan te ge ven. De christelijke partijen hebben nog steeds een anti-katholieke achterban, die lang niet zo oecumeen denkt als haar Haagse vertegenwoordigers. En als deze achterban voor wie hoe historisch on juist ook Rome en Spanje de antithese vormen van hervorming en Oranje, een maal in beweging komt, zal er een twee dracht groeien die schadelijk zal zijn voor het gezag van en de aanhankelijkheid tot één van de leden van ons koningshuis die na prinses Beatrix de eerste in de opvol- gingslijst is. De consequentie, zo meent men in poli tiek Den Haag, zal dan ook wel moeten zijn dat een katholiek huwelijk van prin ses Irene zal leiden tot een afstand van haar rechten op de troon. Ir. Van Dis, de fractieleider van de S.G.P. en de luidste vertolker van de orangistische reformatori sche gevoelens sprak reeds van een „slag in het gezicht van het protestantse volk". Deze uitlating weerspiegelt waarschijn lijk beter de gevoelens van vele Neder landers dan de respectbetuigingen van an dere protestants christelijke politici, die zich dergelijke woorden politiek moeilijk kunnen veroorloven. Het is overigens de vraag of afge zien van al deze huwelijkstheorieën de zaak nu al niet politieke aspecten heeft. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 13 De Kleine Wereld 3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Sport4, 17 Kennemer Kruimels7 Uit stad en omgeving7, 9 In de Vishal en op zee9 Topsi) 10 Kunst 11 Radio en t.v11 Feuilleton 13 Amsterdams Allerlei 13 Economisch nieuws15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Comtesse Diane: Hoe belachelijk een mode ook kan zijn, het is nog belachelijker haar te trotseren. Het bericht dat prinses Irene toegetreden is tot de rooms-katholieke kerk, is voor geheel Nederland een grote verrassing geweest, vooral ook omdat uit de officiële mededeling hierover blijkt, dat de opneming van de prinses in de r.-k.- kerk reeds in de zomer van het vorige jaar is geschied. Het desbetreffende communiqué (dat nog in een deel van onze oplaag van gisteren is opgenomen Red.) zegt dat de prinses het besluit verleden jaar, na lang en rijp beraad, uit overtuiging heeft genomen. In een verklaring van haar particulier secretariaat wordt gezegd: „De prinses is sterk geïnteresseerd in oecumenische toenadering. Zij erkent een gemeenschappelijke basis van christelijk geloof in alle christelijke kerken. Haar voorkeur is uitgegaan naar het rooms-katholieke christendom in oecumenisch licht gezien. De opneming van de prinses in de katholieke kerk rink". is geschied door kardinaal Alfrint Het secretariaat van de koningin heeft medegedeeld dat de koningin en de prins geheel staan achter de vrijheid van keuze voor hun kinderen en dus volledig de keuze van hun dochter Irene respecteren. De officiële mededelingen over het be sluit van de prinses zijn pas gevolgd nadat in Madrid, waar zij reeds enige tijd ver toeft, geruchten over deze aangelegenheid de ronde deden. In Haagse kringen vroeg men zich af of en zo ja hoe lang reeds de regering of de minister-president op de hoogte was van de beslissing van prinses Irene. Een woordvoerder van de Rijksvoor lichtingsdienst verklaarde desgevraagd „Het is constitutioneel onjuist om antwoord te geven op een vraag naar de inhoud van het verkeer tussen Kroon en kabinet". Het antwoord op deze vraag zal dus nimmer gegeven worden. Prinses Irene is de eerste Oranje, die na de tijd van de hervorming in de zes- Men mag nu wel als vaststaand aanne men, dat het kabinet van niets wist. Dat is op zijn minst vreemd en misschien con stitutioneel niet helemaal in de haak. Want de ministers zijn de dienaren van de Kroon en de vraag rijst of het met deze functie in overeenstemming is als een dergelijke belangrijke beslissing zo langdu rig geheim blijft en tenslotte bijna contre coeur wordt medegedeeld. In de Nederlandse ambassade in Madrid heeft prinses Irene bezoek gekregen van een „Tuna", een zang en dansgroep van de universiteit van de Spaanse hoofdstad, welke haar het erelint van beschermvrouwe aanbood. Prinses Irene hier genoeg lijk in gesprek met een van haar bezoekers, de jonge Spaanse aristo craat, de Markies de las Claras, een van de jonge Spanjaarden van wie geruchten willen, dat hij naar de hand van de prinses dingt. tiende eeuw katholiek is geworden. Grond wettelijk heeft haar besluit voor de troons opvolging geen consequenties. In de grondwetswijziging van 19 decem ber 1963, die verscheidene jaren van voor bereiding had gevergd, is de troonopvolging veranderd. Deze wijziging houdt onder meer in dat de eventuele kinderen van prinses Beatrix het recht op de troon zullen erven, indien zij zou overlijden voordat zij koningin zou zijn. Tevoren was het zo, dat bij overlijden van prinses Beatrix de rech ten van troonopvolging zouden overgaan op prinses Irene, ook indien prinses Bea trix kinderen zou hebbeff. Deze grondwets wijziging was reeds lang tevoren ontwor pen en stond in geen enkel verband met de beslissing van prinses Irene. „Officieel weet ik van niets", heeft gistermiddag de eerste hofprediker, ds. G. Forget, predikant van de Waalse Kerk in Den Haag, verklaard. „Anderhalve week geleden heb ik nog een gesprek gehad met de koningin. Daarbij is de beslissing van prinses Irene met geen woord ter spraxe gekomen". Ook voor de rooms-katholieke parochie geestelijken in de omgeving van paleis Soestdijk was het bericht dat prinses Irene rooms-katholiek geworden is een volkomen verrassing. Naar aanleiding van geruchten dat prinses Irene al geruime tijd deze pa rochies zou hebben bezocht zeiden de pas toors daarvan desgevraagd unaniem, dat hun daarvan niets bekend was. Alleen de pastoor van de Sint Nikolaas-parochie in Baam zei prinses Irene één keer in de kerk gezien te hebben. „Dat was bij de nachtmis met Kerstmis, drie jaar geleden. Prinses Margriet was daar ook bij". Het enige lid van de koninklijke familie, dat bij een verblijf in paleis Soestdijk min of meer geregeld een katholieke kerk in de omgeving bezoekt is prinses Armgard, de moeder van prins Bernhard. (Vervolg op pagina 2 onder: „Spaanse fotograaf") bi i

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1