C V- Excessen bij Duitse para's een gevolg van zieke samenleving Training niet alleen in de Bundeswehr realistisch hard Bescheiden succes voor Franse minister in de Sovjet-Unie *c6t en zacht W %UlVe' ja graag: Geallieerde nota over de telefoonaffaire in West-Duitsland verdraaid? Sleutel voor verdere Europese samenwerking ligt in Den Haag Toilet Cleaner Alphenaar Jeugdpuistjes --V-V, - K - -V« Klein consistorie in Rome over de oecumene verwacht Regering kan nu ingrijpen Faillissement niet in het belang van krediteuren Minister in verdraaid netelig parket Bestrijding van verdovende middelen Uitkeringen ongevallenwetten 17 pet omhoog Don Quichotte en Pipo in sinaasappel-optocht te Amsterdam 5 WmÊÊÊKÊ WÊÊÊÊSSÊÊÊBÊ GRATIS SPELDJE J DONDERDAG 30 JANUARI 1964 WÊmÊÊmm cj Bruisend Zelfwerkend Ontsmettend Reuze bus -|50 van1/2 kilo Schadelijke geneesmiddelen Na Nijmeegse Waterloo Burgemeester van Bergen (L) overleden Voorkom Rillerig? Onprettig? Koor Alleen uitbreiding van de handel is afgesproken Elders kijken Wasautomaat voor auto's Erhard gaat na Rome de Benelux-hoofdsteden polsen Pipo en Mammaloe.... u jjllllli -> -vx •••-•' v v v -. g .4f- - >A'. - -Mm VATICAANSTAD (AP) Paus Paulus VI zal mogelijk morgen zijn kardinalen in klein consistorie advies vragen over een pan-christelijke conferentie. Een bijeenkomst van de leiders van alle christelijke geloven rooms-katholiek, orthodox, protestant en anglicaans is de paus voorgesteld door de orthodoxe pa triarch Athenagoras van Constantinopel. Vaticaanse zegslieden hebben verklaard, dat de paus de zaak mogelijk vrijdag aan de kardinalen zal voorleggen. Dit is het Amerikaanse oefenstraal vliegtuig „Sabreliner", dat dinsdag in Oost-Duitsland werd neergeschoten. Over het lot van de drie inzittenden is niets met zekerheid bekend. De Tweede Kamer is zonder hoofdelijke stemming akkoord gegaan met een wijzi ging van de Geneesmiddelenwet. De wij ziging geeft de regering gelegenheid on middellijk in te grijpen als bepaalde ge neesmiddelen schadelijk blijken te zijn. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid diende de wetswijziging in di rect na de Softenon-affaire. Tot dusverre kon de bereiding en aflevering van ver pakte geneesmiddelen slechts worden ge staakt nadat de belanghebbende (meestal de fabrikant) was gehoord De wetswij ziging geeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de bevoegdheid be reiding en aflevering tijdelijk te verbieden of aan bepaalde voorwaarden te binden. Deze bevoegdheid geldt voor vier maan den en kan tot twaalf maanden worden uit gebreid. Het ontwerp voorziet in een soort gelijke regeling voor de zogenoemde zelf standigheden. Daarmee worden bedoeld grondstoffen en preparaten die niet tot de verpakte geneesmiddelen in de zin van de wet worden gerekend. De minister kan zo nodig 'n onvoorwaar delijk verbod tot invoer of aflevering af kondigen en hij kan voorschriften geven voor bereiding en aflevering en in afwach ting hiervan een tijdelijk verbod van 12 maanden tot aflevering afkondigen. Zoals is bericht heeft de heer A. de Waard uit Wageningen het faillissement aangevraagd van de Stichting 150 jaar Ko ninkrijk te Nijmegen. Het stichtingsbe stuur betreurt dit, omdat inmiddels de grootste twee crediteuren zich bereid hadden verklaard hun vordering in te trek ken. De gemeente Nijmegen had dit even eens gedaan onder voorbehoud van goed keuring door de gemeenteraad. Beide gro te crediteuren stelden als uitdrukkelijke voorwaarde, dat de stichting niet in staat van faillissement zou komen te verkeren. Thans zal dit waarschijnlijk toch gebeu ren, als gevolg van de stap van één schuldeiser, die slechts een relatief gering bedrag van 240 heeft te vorderen. Hoewel bij een faillietverklaring de ver dere financiële afwikkeling door een cura tor zal geschieden, zodat dan voor wan trouwen tegenover het stichtingsbestuur geen plaats meer is, meent het stichtings bestuur dat de crediteuren de dupe zullen worden van een faillissement. Het totaal der vorderingen zal dan namelijk stijgen met bijna 120.000. Bovendien zullen de grootste twee crediteuren dan ook de zes percent moeten ontvangen, die reeds aan de andere schuldeisers is uitgekeerd. Ge hoopt werd dit resterende bedrag alsnog te kunnen verdelen onder de andere cre diteuren. De financiële afwikkeling, zoals men die zich had voorgesteld, wordt door een fail lietverklaring onmogelijk, aldus het stich tingsbestuur. Na een vrij langdurige ziekte is de bur gemeester van de Limburgse gemeente Bergen, de heer J. W. van Kempen, over leden. De heer vari Kempen was 46 jaar en van 1956 tot 1961 burgemeester van Grub benvorst. Op 1 september 1961 werd hij benoemd tot burgemeester van Bergen (L), nadat hij reeds een jaar waarnemend burgemeester van die gemeente geweest was. (Van onze correspondent) Naast de processen tegen Duitse oorlogs misdadigers is in de Bondsrepubliek een proces gevoerd dat de Duitse publieke opinie sterker heeft aangesproken dan de misdaden van Auschwitz. Dat was 'n proces tegen het verleden. Het Nagold-proces daarentegen is een aanklacht tegen het heden. In dit Nagold-proces stonden vier onder-officieren van een parachutisten compagnie van de Bundeswehr terecht wegens mishandeling van rekruten, die geschiedde bij een .machtmars" en een hittemars". In het eerste geval werden rekruten die acht dagen in dienst waren met volle bepakking achttien kilometer dwars door het terrein gedreven. Gedreven: wie niet mee kon werd meegesleept, of met kolf- stoten aangemoedigd. De „hittemars" was er een van twintig kilometer bij 29 graden Celsius in de schaduw. Er vielen rekruten flauw. Er werd weer voortgejaagd. En één van de rekruten die het tempo niet vol konden houden, de jager Gert Trim- born, is aan de gevolgen overleden. Het proces, waarin gevangenisstraffen van maanden tegen drie van de vier aan geklaagde onder-officieren zijn uitgespro ken en de verantwoordelijke officieren wacht nog een disciplinaire behandeling heeft nog meer aan het licht gebracht: belediging van rekruten, klappen en straf- exercities. Een behandeling die deed den ken aan de tijd van 08/15, aan de Prui sische „Schliff", aan de ontmenselijking van de rekruut. Dat alles heeft de Duitsers verstoord omdat zij dachten dat de Bundeswehr zou bestaan uit „burgers in uniform". En nu breekt iedereen zich het hoofd, pers, politici en de leiding van de Bundeswehr, over de vraag hoe dat voortaan allemaal vermeden kan worden. Die bezorgdheid lijkt hoopgevend in een land waar de militaire tradities nimmer uitblonken door menselijkheid. Iedereen roept mee in het koor der rechtschapenen. Ook de generaal Förtsch, die na de tweede wereldoorlog in de Sovjet-Unie wegens het bevelen van re presailles tegen de burgerbevolking tot 25 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, maar zijn straf niet geheel hoefde uit te zitten. Generaal Förtsch spreekt over de be troffen compagnie: „Deze compagnie is de zwijnenstal van de Bundeswehr". Maar daartegenover staat een uitlating van de brigadecommandant kolonel Peschke: „Deze compagnie is de beste van de bri gade". Nu is weliswaar het geweten door het vonnis gerustgesteld, maar het praktische probleem blijft. Dat probleem luidt: hoe vormt men in een welvaartsstaat, die zo wel op het gebied van de moraal als dat van het comfort zeer hoge kriteria aan legt, burgers tot militairen voor een oor log, waarin, zoals bekend, nóch aan de moraal, nóch aan het comfort zeer hoge eisen kunnen worden gesteld? Hierover zegt de gewraakte compagnie commandant, de eerste luitenant Jörgen Schallwig: „Als het ernst wordt, kan ik niet tegen mijn soldaten zeggen: Het is heet vandaag, laten de Russen morgen maar komen". Wat Schallwig bedoelt is dit: de wil tot bescherming van de demo cratie is niet genoeg. Er moet een geeste lijke en lichamelijke capaciteit worden gekweekt en die is alleen door een geeste lijk en lichamelijk hardingsproces te be reiken. De vraag is nu of men bij de opleiding in Nagold de grenzen der toelaatbaarheid bij dat hardingsproces heeft overschreden. En vooral: waarom? Was dat de Pruisische mentaliteit of was het een organisatorische kwestie? Schallwig gelooft het laatste. Hij zegt: „Het mankeert de Bundeswehr aan 23.000 onder-officieren". „Dit kadergebrek moet leiden tot for ceren van de opleiding en tot ongelukken. Dit kadergebrek ontstaat omdat er in de welvaartsstaat West-Duitsland ook van wege het verleden geen respect meer bestaat voor het militaire handwerk. Dat mag allemaal zo zijn: Men vraagt ons toch binnen een te korte tijd een capabel leger op te bouwen. Met elite-korpsen als de parachutistenbrigade. En voor die elite korpsen trekt men dienstplichtigen aan inplaats van vrijwilligers.". PARIJS De Franse minister van Fi nanciën en Economie Valéry Giscard d'Estaing, die vorige week naar Moskou vertrok met de bedoeling de handelsbe trekkingen met Sovjet-Rusland te verbete ren, kon zich gisteren bij zijn terugkeer in Parijs naar het schijnt, op geen al te gewichtige resultaten beroemen. In Moskou moest hij eerst vernemen dat premier Kroesjtsjev hem slechts ontvan gen kon, wanneer de minister bereid was naar Kiev door te reizen. In een onder houd met de Russische regeringsleider zou in beginsel zijn besloten het huidige handelscontract, dat eind van dit jaar af loopt voor een nieuwe termijn van vijf jaar te verlengen. Bovendien zou de waar de van 500 tot 700 miljoen franc worden opgevoerd. Over de artikelen en de grond stoffen, die in het contract zullen moe ten worden opgenomen, zijn de beide rege ringen nog niet tot een akkoord gekomen. De Russen willen aan de Fransen vooral petroleum en ook machines verkopen, ter wijl ze belangstelling hebben voor chemi sche installaties en voor apparaten voor kleurentelevisie. De Franse regering zal echter zeker op groot verzet bij de eigen industriëlen stui ten, wanneer ze in Rusland machines wil kopen die Frankrijk zelf juist poogt uit te voeren. En ook met betrekking tot de kre dieten, waarop de Russen aanspraak ma ken, moeten er al meningsverschillen ge rezen zijn. In elk geval lijkt het voorlo pig verstandiger dat Parijs beter niet al te vast op Moskou rekent om zijn afzet gebied te vergroten voor de eigen indu» trie, die de laatste maanden met toene mende exportmoeilijkheden worstelt. (AFP) De Russische leiders hebben niet het voornemen onder de huidige om standigheden lid te worden van de Orga nisatie der algemene overeenkomst inzake tarieven en handel (GATT). Het bestaan van het gemeenschappelijk buitentarief van de zes landen van de Europese Eco nomische Gemeenschap (E.E.G.) erkennen zij niet. Naar hun opvatting, aldus de Franse minister, moet de handel tussen Frankrijk en de Sovjet-Unie worden ge regeld op basis van een tweezijdige over eenkomst. Voordat men het geval-Nagold aan typische Duitse oorzaak toeschrijft, moet men naar de elite-korpsen van over de grenzen kijken. Horen bijvoorbeeld, wat een onder-officier van de Amerikaanse mariniers tegen zijn rekruten zegt (hoewel dat niet in de krant kan), of zijn licht opsteken over de opleiding van de Franse parachutisten, bijvoorbeeld in Gilles Per- raults boek: De parachutisten (uitgave De Bezige Bij). De Fransen gaan er van uit, dat de opleiding voor een elite-korps gevaarlijk moet zijn. Van iedere lichting para rekruten komt er altijd een aantal om het leven. Zij geloven ook dat hardhan digheid, een soort militaire ontgroening, het doorstaan van lijden en een zekere vernedering, nodig zijn voor de korps geest van zo'n elite-eenheid. Alleen een fysieke en psychische inleiding geeft de parachutist werkelijk het gevoel later tot een broederschap van superieure krijgs lieden te behoren. Opvallend is in het Nagold-proces, dat enige rekruten, die aanvankelijk een aan klacht hadden ingediend, hun schouders ophalen over het doorstane lijden, nu zij volwassen parachutisten zijn geworden Ook voor hen is dat blijkbaar de entree prijs voor de exclusieve broederschap ge worden. Zij zijn daarover nu eerder trots dan verontwaardigd. Het heeft de Duitsers ook onaangenaam getroffen dat Schallwig in de kazerne een spreuk uit de „Edda" had laten aan brengen: „Bezit sterft. Sibben sterven Jij sterft zoals zij. Blijft slechts der doden daden roemen". Maar iedere Franse para zou die spreuk onmiddellijk begrepen hebben. Zij winden er geen doekjes om dat de opleiding van de parachutist is gericht op ascese, op het vergeten van het niet-essentiële, op het zich gereedmaken voor de dood. Met medeneming naar het hiernamaals uiteraard van een zo groot mogelijk aan tal niet-superieure krijgslieden van de tegenpartij. Waar blijft dan echter de Bonner-theorie van de „burger in uniform"? Oud-para chutist Perrault zegt daarover: „Burgers in uniform vindt men alleen in revolu tionaire legers. Bij de soldaten van de Franse revolutie, zo goed als bij die van de Algerijnse of de Cubaanse. Elite-korpsen vindt men alleen in decadente maatschappijen die hun privi leges willen beschermen. De burgers zijn al te vet geworden. Inplaats van de wer kelijk patriottische of ideologische over tuiging creëert men kunstmatig een korps- geest, een gevoel van superioriteit, men kweekt in isolatie een eigen mythe, een staat in de staat". Als Perrault gelijk heeft is niet de eerste luitenant Schallwig wezenlijk schuldig, maar de maatschappij die zich verdedigt zonder zich te willen verdedigen. AMERICAN CIGARETTES R1663 (Van onze correspondent BONN De affaire van het telefoon afluisteren in de bondsrepubliek brengt de minister van Binnenlandse Zaken, Hö- cherl, in een steeds moeilijker parket. Het afluisteren geschiedde door Britse en Amerikaanse inlichtingendiensten op Westduits verzoek. Getuigenverklaringen voor de parlementaire commissie die de afluister-affaire onderzoekt, hadden Hö- cherls verklaringen dat het hier om West duits-geallieerde belangen ging en dat al le rechtsnormen in acht waren genomen, reeds vrijwel vermorzeld. De bondsregering maakte daarop eer- piano's KRUISWEG 47-49 HAARLEM De Tweede Kamer is zonder hoofdelijke stemming akkoord gegaan met de wet tot goedkeuring van het internationale ver verdrag ter bestrijding van de smokkel in verdovende middelen. De enige spreker over dit onderwerp was dr. Lamberts (P.v.d.A.), die gewag maakte van de twij fel die in medische kringen groeit over de vraag of marihuana tot de verdoven de middelen kan worden gerekend. Dr. Lamberts citeerde Engelse en Amerikaan se rapporten waarin onder meer gezegd wordt dat marihuana voor jongeren is wat alcohol is voor ouderen. Dit probleem dreigt volgens dr. Lamberts in Nederland van ernstige aard te worden. Hij adviseerde de regering ernstig rekening te houden met de zich wijzigende opvattingen en drong aan op een verder onderzoek over de werking van marihuana en over de per soonlijkheid van de gebruikers. Voor automobilisten die niet in de gele genheid zijn zelf hun auto te wassen is een automatische autowas-installatie een uitkomst. De eerste in Nederland is inge richt in het service-station naast het Sche- veningse Europa-hotel. Daar komt in drie minuten een schone wagen onder de bor stels uit, hoewel hij dan nog wel nat is. Toevoeging van een waterafstotend en een glansmiddel aan het laatste spoelwater zorgt er echter voor dat na enkele hon derden meters rijden de auto droog en glanzend is. (Van onze correspondenten) BONN De Westduitsers zijn er tevre den over dat Erhards bezoek aan Rome de Westduits-Italiaanse betrekkingen heeft ontkrampt". Zij spreken over een „per soonlijkheidssucces". Dat Erhard en Mo- ro elkaar nu aardige mensen vinden en dat met veel hartelijkheid hebben onder streept, wordt hier reeds als een hele voor uitgang geboekt. Dit werpt achteraf ge zien een enigszins somber licht op de be trekkingen voor het bezoek, want Erhard neemt weinig concrete overeenkomsten over grote internationale problemen mee naar Bonn. Westduitse waarnemers verhelen zich niet dat over de Oost-West-betrekkingen slechts „gelijksoortige opvattingen" be staan en dat voor het plan voor een multi laterale kernmacht, dat de Westduitsers is niet meer wat het vroeger was. Iets wat bij elkaar hoort mag men niet scheiden, zoals bijvoorbeeld Constant Verlovingsringen bij een Verlovingsfeest Klassiek of modern u koopt ze bij adviseert u goed. het huis met het carillon Grote Houtstraat 49 Telefoon 2 00 49 zo na aan het hart ligt, de Italianen slechts „grote openlijkheid en groot be grip" aan de dag hebben gelegd. Erhard heeft na zijn besprekingen over een topconferentie van de E.E.G.-landen, die een Europese politieke unie vorm zou moeten geven, slechts kunnen zeggen dat zo'n conferentie zorgvuldig voorbereid zou moeten worden, omdat men het zich niet kan veroorloven nogmaals te falen. Afge zien van enige Westduits-Italiaanse rege lingen over bilaterale problemen blijft de Europese samenwerking ook na Erhards bezoek aan Rome pas op de plaats ma ken. De Westduitsers ontkennen niet dat de sleutel voor verdere vooruitgang in 's Gravenhage blijft liggen. Minister Kro ne heeft onlangs gezegd het te betreuren dat Nederland zonder Groot-Brittannië geen stap verder wil doen. En Erhard heeft aangekondigd dat hij nu contacten met de Benelux-landen wil opnemen. Bonn heeft gezegd dat het nog niets weet over het „waar en wanneer" van die contacten. Men krijgt de indruk dat men over het „hoe en wat" ook nog geen duidelijke voorstellingen heeft. De Tweede Kamer is zonder hoofdelijke stemming akkoord gegaan met het voor stel van de ministers van Sociale Zaken en van Financiën om de uitkeringen op grond van de ongevalswetten per 1 januari 1964 te verhogen. De uitkeringen zullen volgens het voorstel met 17 pet. worden verhoogd, dat is 5 pet. meer dan de an dere sociale verzekeringsuitkeringen, die in juni 1963 reeds met 5 pet. werden ver hoogd en in januari 1964 met 12 pet. De uitkeringen op grond van de ongevals wetten werden in juni 1963 niet verhoogd, waardoor een achterstand ontstond die de regering dus nu wil inlopen. gisteren bekend dat zij een Britse en een Amerikaanse nota had ontvangen waar in werd geprotesteerd tegen de openbare getuigenissen die de veiligheid van hun inlichtingendiensten in gevaar zouden brengen. Gisteren zorgden de Britse en Amerikaanse ambassadeurs voor een klap op de vuurpijl. Zij gaven te kennen dat zij volstrekt niet geprotesteerd hadden te gen het onderzoek van de parlementaire commissie. Er zijn gegronde redenen om aan te ne men dat zij slechts hebben aangedrongen op een zo groot mogelijke discretie om het werk van hun inlichtingendiensten in een aan het oostblok grenzend gebied niet in gevaar te brengen. Dé voorzitter van de parlementaire com missie' van onderzoek, de sociaal-demo craat Schmitt-Vockenhausen, heeft daaruit een duidelijke conclusie getrokken. In ove rigens nog gematigde bewoordingen be- schuddigde hij de C.D.U.-minister Höeherl ervan de geallieerde nota te hebben ver draaid om het voor hem pijnlijke parle mentaire onderzoek in het zand te doen lopen. Waar ook telefoongesprekken van politici van de oppositie zijn afgeluisterd, waar Westduitse geheimedienst-agenten zon der enige rechterlijke goedkeuring het af luisteren konden aanvragen en waar geen enkel voorschrift bestond om mis bruik van het verzamelde materiaal te gen te gaan, ligt die veronderstelling in derdaad voor de hand. Men wacht met belangstelling de reac tie af van Höeherl. Hij heeft slechts één reputatie: een zeer handig man te zijn. drogen in met Purolpoederft60cnfi.- Ook dit jaar hebben de gezamenlijke Spaanse sinaasappelkwekers elf ton si naasappelen beschikbaar gesteld ter ver deling onder ziekenhuizen of charitatieve instellingen in Nederland. Zij worden door de burgemeesters van de Spaanse sinaas appelsteden Valencia, Murcia, Alicante, Castellon, Almeria en Sevilla aangeboden aan de burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam en de provinciale hoofdsteden. De zending wordt vrijdagmiddag om drie uur namens de Amsterdamse burgemees ter in ontvangst genomen door de loco burgemeester. De sinaasappelen worden per ezelkaravaan naar het stadhuis ge bracht. In de optocht, die wordt vooraf gegaan door herauten, zullen ook meerij den Don Quichotte (Thom Keiling) gezeten op zijn strijdros, zijn schildknaap Sancho Panza en een achttal Spaanse schonen. Don Quichotte zal ten stadhuize de si naasappelzending symbolisch aanbieden, waarna Pipo de Clown een gedeelte weer per optocht wegbrengt naar het Emma- kinderziekenhuis in de Sarphatistraat, één van de instellingen, die in Amsterdam dt Spaanse gave zullen ontvangen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5