Toenemende belangstelling voor visgronden bij Afrika's kusten Swiebertje bij N.Ph.O. in Velsen MEER BORDEN, MINDER VEILIG AFBRAAK IN VELSEN M M M m M V V V VEERTIG JAAR op Westerveld Ook vakantie voor geestelijk gehandicapte kinderen in Velsen Bezorgdheid in Zuid- afrikaanse Unie Havenberichten Faillissementen /b fau/tyJ&dS&tel, ledereen die een JONGENS- of MEISJESPYJAMA Aardgas in Noordzeekanaal Gevonden voorwerpen Voorlichting DONDERDAG 30 JANUARI 1964 7 GEEN yfuetjut/ gemekt, p&móstoete/mixfo dat/i jWvModuMjkuf êtetcóMei! jKe&uikitöMfod, <MadbjfMtéüaal bakker Winkel Uw bakker (JOOP DODERER) Deze kans komt nooit meer Plannen voor 1964-65 Examens w - 1 s Sinds 1957 brengen ieder iaar acht of tien spastische kinderen uit Velsen een week vakantie door in „De Leemkule" in Hattem, dank zij de commissie Minder Valide Kinderen-kamp (afgekost „Miva- ki"). Het betekent een onbezorgde week voor deze kinderen, die doorgaans in een heel klein wereldje leven. Het betekent ook een week van even op adem komen voor de ouders, die het gehele jaar voor hun spastische kind klaar staan, vaak dag en nacht. Geïnspireerd door het succes, heeft de commissie het plan opgevat om dit jaar tevens voor een 20-tal geestelijk gehandi capte kinderen zo'n vakantieweek te or ganiseren. Daar zit geweldig veel werk aan. Het vraagt ook bijzonder veel aan lei ding en organisatie. En mede daardoor zijn er ook flinke kosten aan verbonden. De ouders zijn bereid naar draagkracht bij te dragen, maar daarmee zijn lang niet alle kosten gedekt. Tot nu toe heeft de Mivaki-kamp com missie de kosten kunnen bestrijden uit de bijdragen van de ouders, giften en bijdra gen van kerkelijke en particuliere instel lingen; er was voorts gratis transport van de kinderen door particuliere autobezitters en gratis vervoer van de invalidewagens door een van de grote bedrijven. De reserves van de commissie zijn niet groot en om het plan te kunnen verwe zenlijken wil men komen tot een groep „Vrienden van Mivaki", particulieren en bedrijven, die bereid zijn jaarlijks een vas te donatie te geven. Die bijdragen, zeker van de individuele man of vrouw, behoe ven niet groot te zijn om zich tot de „Vrienden van Mivaki" te mogen reke nen. Daarom is geen minimum gesteld. Maar ook geen maximum. De commissie hoopt vele vrienden te krijgen. Bijdragen kunnen worden gestort bij of overgeschre ven op girorekening nr. 116147 van de Nutsspaarbank te ÏJmuiden ten gunste van boekje no. 12690, onder vermelding „Miva- ki-kamp". BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Jantje G„ d. van R. Velthuis en G. G. Potze; Sandra A., d. van G. van den Outenaar en C. Kuijer; Wilhelmina M., d. van C. A. Knaap en C. P. van der Wis sel; Elisabeth A. M„ d. van N. J. Dullemans en H. M. Sprengers; Sabina M. I., d. van J. A. van Rumste en R. Hilberts; Nicoline S. C„ d. van J. L. Maanders en J. J. A. S. Oosterwaal; Adrianus M. F., z. van A. Buur en L. A. Rijven; Sandra, d. van J. J. Iskes en A. Onrust; Yvonne, d. van Th. J. de Haas en L. van Geelen; Jozephus J. P., z. van P. M. de Munk en M. C. Druijven; Ma rio Th., z. van Th. J. Kuijpers en C. M. G. van der Lem; Corina H., d. van H. Hooge- steger en Sj. Huisman; Pauline R„ d. van Th. A. Seignette en P. D. van 't Hoff; Tom, z. van R. C. van den Berg en E. M. Beelen; Arjan, z. van J. Geurtsen en W. van Dus- schoten; Adriaan, z. van J. Kooiman en A. J. Slotemaker; Margaretha A. L., d. van J. M. M. Wassenberg en A. M. Th. Bouw meester; Marian, d. van E. van der Horst en W. Wieling; Cornelius, z. van C. van Heijst en M. Kaat; Josephina A. C., d. van A. G. Koomen en C. M. Schoorl; Norbert, z. van D. A. O. Muszfeld en H. Ramakers; Frits, z. van P. J. J. Kramer en S. Bosman; Bernard P., z. van B. P. Bouhof en L. de Groot. ONDERTROUWD: IJ. IJ. J. Bouma en C. M. J. van den Berghe; A. Jansen en I. C. W. Jacobsen; N. van Duivenvoorde en A. Cl. Zonneveld; C. W. Dam en M. R. P. Heijne. GETROUWD: W. van Schie en H. A. E. Schoonen; B. C. Spoelstra en W. J. Fatels. 7 In Zuid-Afrika is men bezorgd over het toenemend aantal buitenlandse vissers vaartuigen, die hun netten voor de Afri kaanse westkust uitzetten. Men spreekt al van een „invasie". Deze „invasie" begon omstreeks 1960 en heeft zich snel uitge breid. In 1963 liepen meer dan dertig buitenlandse trawlers of vaartuigen met overgenomen vis van die trawlers Kaap stad binnen om de vis te lossen. Deze vis wordt in koelhuizen opgeslagen. Tegen woordig vissen schepen uit Japan, Spanje, Rusland, Polen en Portugal voor de Afri kaanse westkust. In 1960 verschenen de Russen al» eersten in deze wateren voor West-Afrika. In de Kaapse wateren hebben tot op heden geen Russen hun netten uitgezet. De Japanners kwamen hier in 1961 voor het eerst en in 1962 gingen ook Spaanse trawlers daar heen. Enkele schepen van de rederij „Pesca- nova" uit Vigo hebben ook aan de Afri kaanse oostkust gevist, maar wegens de geringere uitkomsten dan aan de westkust heeft men deze visserij voorlopig laten schieten. Door deze schepen wordt in twee weken 200 tot 250 ton vis gevangen. Een en ander heeft de Zuidafrikaners aangezet om zelf intensief te gaan vissen. In bestelling zijn thans, voor diverse Kaap se reders, vijftien trawlers. Deze trawlers zijn stuk voor stuk veel groter en beter uitgerust dan de huidige Afrikaanse sche pen. De Japanners vissen met zijtrawlers van 750 ton en hektrawlers van 1500 ton. Enige tijd geleden was, op doorreis naar NU is de kans gekomen om uw kin deren persoonlijk kennis te laten ma ken met BREESTRAAT 92-94 BEVERWIJK Vrijdagmiddag van 2—4.30 u. zal Swie bertje in hoogst eigen persoon in onze zaak aanwezig zijn. uit de daarvoor speciaal aangekochte kollektie koopt zal persoonlijk de handtekening van Swiebertje op zijn foto-kaart ontvangen. de Zuidafrikaanse wateren, in ÏJmuiden een Poolse hektrawler van 1360 ton. Een Russische trawler, die daar is waarge nomen, meet 2500 ton. De Japanners zijn nu begonnen om hake vanuit Kaapstad naar Spanje te expor teren. Hake is in Spanje een zeer geliefde en daarom veel gevraagde vissoort. De rederij „Pescanova" heeft op dit mo ment plannen in uitvoering om een oud passagiersvaartuig van 16.000 ton om te bouwen tot moederschip voor tien kleine motortrawlers van elk ongeveer 100 ton. Voor deze schepen is in de omgeving van Spanje weinig te verdienen. Aan boord van het moederschip zal de gevangen vis diepgevroren worden. Tevens is er een inrichting voor het maken van vismeel en een traaninstallatie aan boord. De Seefisch-Absatz-Gesellschaft heeft bekendgemaakt dat de minimumprijzen in de visafslagen aan de kust voor roodbaars met één pfennig en voor kabeljauw met twee pfennig per pond zijn verhoogd. Deze minimumgrens ligt nog onder de effectieve kosten van de diepzee visserij. De verhoging van de sinds 1961 onver anderde limietprijzen is noodzakelijk ge worden door de gestegen bedrijfskosten van de Duitse diepzeevisserij. Voor de consu mentenprijs hoeft deze verhoging niet veel uit te maken, omdat deze prijs toch tot stand komt door de wisselwerking tussen vraag en aanbod. Alleen bij grotere aan voeren, wanneer de afslagprijzen heel laag liggen en tot de minimumprijs dalen kan men iets van een verhoging van de ver koopprijs merken, aldus de informatie dienst van de Duitse visserij. Woensdag kwamen ln ÏJmuiden aan: Esso Em- den van Rotterdam; Svealand, Antwerpen; King Fisher, Londen; Mutua Fides, Hull, naar Zaan dam; Adonis, Rotterdam; Wedlooper, Kotka; Amstelstroom. Liverpool; Eva, Kotka, props voor Velsen; Siegfried, Immingham; Kalev, Esbjerg; Soela, Hudiksvall, hout voor Zaandam; Hinrlch Behrmeann, Vasteras, hout voor Zaandam; Ota- va, Kotka, cellulose voor Velsen; Zaankerk, Ham burg; Norro, Jacobstadt; Wanda, Kotka, cellulo se voor Velsen; Denzo, Londen; Hermes, Ant werpen; Gertruse Wiener. Bremen; Reggeborg, Rotterdam, voor ÏJmuiden; Jans, Londen; Va liant, Londen; Kreon, Hamburg; Zwerver, Green wich, schroot voor ÏJmuiden; Stentor, Antwer pen; Vela, Rotterdam, voor ÏJmuiden; Bouca, Le Havre; Sirius, Londen; Jean E., Londen; Lever- kussen, Belawan; Eastwood, Rotterdam; Martha Ahrens Hamburg; Frans Böhmer, Rotterdam; Delfzijl. Rotterdam, voor ÏJmuiden. Woensdag vertrokken uit ÏJmuiden: Agamem non naar Dominica; Idanel, Great Yarmouth; Aeneas, Rotterdam: Waverstroom, Birkenhead, Aalsmateriaal van ÏJmuiden; Jens Rand, Aalborg; Martini, Antwerpen; Aspera, Antwerpen; Donau, Bremen; Kotlas, Riga; Dinkel, Boston, stijfsel van Wormerveer; Irish Hawthorn, Point a Pierre; Inge, Narvik: Tagrl. Leith, kunstmest van ÏJmui den; Alme, Antwerpen; Narwal, Odense; Santa Margherita, Aalborg; H. E. Fritzen, Emden, van ÏJmuiden; S N A 1, Klaipeda; King Fisher, Har- lingen; Oosterburg, Antwerpen; Wexford, Boston, stijfsel van Wormerveer; Theano, Rotterdam; Siegfried, Bremen; Zaanland, Casablanca; Spurt La Guaira; Egret. Rotterdam: Marathon, Rotter dam; Emsland, Rotterdam; Spolesto, Bremen.. Delphina, Norfolk, van ÏJmuiden. Donderdag kwamen in ÏJmuiden aan: Jongkind van Rotterdam; William, Rotterdam. Donderdag vertrokken uit ÏJmuiden: Esso Em den naar Hamburg; Prins Willem IV, Rotterdam: Agantyr, New York; Noren, Vasteras; Electra. New Orleans. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). De arrondissementsrechtbank in Haar lem heeft op dinsdag 28 januari 1964 in gtaat van faillissement verklaard: Dirk van Berge, wonende in Oostzaan, Noord einde 36. Rechter-commissaris: mr. J. G. L. M. Bijnen Curator: mr. J. A. M. Thijs- »en, advocaat en procureur in Zaandam. Wegens gebrek aan actief werd op dins dag 28 januari 1964 opgeheven het faillis sement van- C. Spruit, wonende in Zaan dam, De Wetstraat 35 Rechter-commissa ris: mr. J. G. L. M. Bijnen. Curator: mr. A. R. van I.Tlzinga Veenstra. advocaat en procureur in Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 26 januari 1964 geëindigd het faillissement van: Izak Broere, aannemersbedrijf, thans in loon dienst, wonende te Hoofddorp, gem. Haar lemmermeer Hoofdweg 697, uitgesproken dd. 14 mei 1963. Rechter-commissaris: mr. J. Spreij. Curator: mr B. E. van Tijn, ad vocaat en procureur in Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslij st is op 27 januari 1964 geëindigd het faillissement van: Johannes Bonifatius Hoogland, handelend onder de firma J. B. Hoogland, Meubelmakerij en Stoffeerderij, wonende in Haarlem, Korte Annastraat 5-7, uitgesproken dd. 29 de cember 1949 Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. R. K. P. Kalb- fleisch, advocaat en procureur in Haarlem. Voor de leden van de Velser Kunstkring „Voor Allen" worden dinsdag 4 en woens dag 5 februari in de Stadsschouwburg twee concerten gegeven door het Noordhollands Phllharmonisch Orkest, met Henri Arends als dirigent. Solistische medewerking wordt verleend door de violiste Sylvia Ro senberg. Het programma voor beide avon den bestaan uit werken van Smetana, Beet hoven, Delibes, Ravel en Lex van Delden. Voorts houdt het bestuur van de kunst kring zich nu reeds bezig met de plan nen voor het seizoen 1964-'65, waarbij men er naar streeft drie volledige toneelabon nementen samen te stellen, zonder dat hier opnieuw concerten in worden opgeno men. Het ligt namelijk in de bedoeling een afzonderlijk abonnement voor drie concerten uit te geven. Tevens zal men trachten voor de drie toneelabonnementen geheel verschillende series samen te stel len, zodat elke toneelliefhebber desnoods voor deze vijftien toneelavonden zal kun nen intekenen. Slaagt het bestuur in deze opzet, dan zal het volgend seizoen in de Stadsschouwburg ongeveer om de veertien dagen een „kunstkringavond" kunnen ge geven worden. Bij dit alles wordt overwogen voor elke toneelavond een aantal kaarten voor de losse verkoop beschikbaar te houden, even als zal worden getracht nog enige extra voorstellingen in te lassen, op de wijze zoals dit thans met het Nederlands Danstheater en de opvoering van „De wij ze kater" is geschied. Ten slotte komt er in het City theater weer een filmserie van vier voorstellingen. Leiden. Doctoraal Frans: P. J. E. G. Mo lenkamp (Rijswijk, Z.-H.). Doctoraal ge neeskunde: F. G. M. Buskens (Voorburg), M. R. Esseveld (Rotterdam), E. R. Haver- mans (Scheveningen) en H. J. B. van Wel (Zaandam). Arts: H. R. Groesz (Beekbergen) en F. Moerman (Rotterdam). Nijmegen. Arts: Mej. A. B. M. Holland (Tilburg) en W. A. M. Koeh (Geldrop), R. A. P. Koene (Maastricht), A. A. J. S. Mey (Brunssum). Groningen. Doctoraal economische we tenschappen: Mevr. G. van Vliet-Munten- dam (Groningen). Amsterdam (Gem. Un.). Kandidaats examen politieke en sociale wetenschap pen: J. C. de Wilde (Beverwijk). J mmwiuuuiuiifi Mini "fj Verkeersborden zijn er om de weggebruikers te helpen. Ze bevorderen de veiligheid van het verkeer en daarom kan men er doorgaans geen bezwaar tegen hebben. Iets anders is wanneer verkeers borden zo geplaatst zijn dat de deelnemers aan het ver keer er meer last dan lust van hebben. Borden bijvoor beeld die het uitzicht be lemmeren en daardoor het naderend gevaar verbergen. Zulke gevaarlijke verkeers borden staan bij de kruising van de vroegere Rijksstraat weg met de drukke Hoofd straat bij Santpoort nabij de rotonde in Haarlem-Noord. De automobilist die komen de van de Rijksstraatweg de Hoofdstraat bij het viaduct wil oprijden kan niet vol doende naar links „uitkijken" omdat drie verkeersborden hem of haar dit beletten. Nu zou men kunnen zeg gen: „reden temeer om extra op te letten", maar de situa tie ter plaatse wordt daar mee niet overzichtelijker. Vooral bij regen, mist of avond hangt daar meerma len een aanrijding in de lucht. De foto, genomen uit een normale personenauto, brengt het door ons bedoelde punt in beeld. Achter de borden gaat tenminste een auto geheel of gedeeltelijk schuil. We hopen dat de in stanties, die zich met het plaatsen van verkeersborden belasten, hier met minder borden meer veiligheid kun nen brengen. Daarmee zul len ze ook tal van automo bilisten die deze kruising passeren van heel wat rillin gen verlossen. VSV vonden erkenning in zijn benoeming tot ere-lid. „Mijn tijd bij VSV was een van de mooiste perioden in mijn leven", zegt de heer Van de Putte. „Ik heb er veel prettige herinneringen aan. Telstar? Ach, ik ga niet zo vaak meer kijken. Het in teresseert me niet zo veel meer". Zonder twijfel zal het ju bileum van de heer Van de Putte straks aanleiding ge ven tot een hartelijke hul diging van deze trouwe me dewerker op Westerveld. NIEUWE SECRETARIS De heer K. C. Sneekes heeft bedankt voor het secre tariaat van de r.-k. voetbal vereniging Velsen (RKW). Hij heeft deze functie vele jaren uitgeoefend. De heer K. C. Sneekes is lid van de pupillencommissie van de KNVB, afdeling Haarlem. Wel blijft hij, als consul, de voetbalvelden in Velsen keu ren zo lang de officiële con sul, de heer G. J. Bremer kamp, wegens gezondheids redenen verhinderd is. Het bestuur van RKW heeft de heer A. Hartman, Hyacinten straat 36 in Santpoort, be noemd tot waarnemend se cretaris. Dinsdag 4 februari zal de heer L. van de Putte veertig jaar in dienst zijn van de n.v. Begraafplaats Wester veld in Driehuis. Het jubi leum wordt zaterdag 8 fe bruari gevierd met een re ceptie in de koffiekamer van de begraafplaats. De heer Van de Putte, die thans waarnemend opzichter op de begraafplaats is, kwam na in Amsterdam een u.l.o.- school te hebben bezocht, in het begin van de jaren twintig op een handelskan toor. Als 19-jarige deed hij zijn intree op Westerveld, waar hij diverse werkzaam heden verrichtte. Na de laat- In het tijdvak van 18 januari tot en met 24 januari 1964 werden in de gemeente Velsen de volgende voor werpen als gevonden aan gegeven: Sjaal, kinderportemonnee, rechter glacé herenhand schoen, pet, bos sleutels, goud hangertje met kopje, zwart hondje, wanten, heren polshorloge, bedelarmbandje, bruine lederen portemonnee met inhoud, kinderpantof feltjes, zijden hoofddoek, bobslede, portemonnee, bruin gebreide trui, sjaal, dames- vest, paar geel gekleurde herenhandschoenen, lips- sleutel no. 1382, militaire tas mh. boeken, zwarte laarsjes, glacé wanten, leesboek „Als mens ongeschikt", vulpen, rozenkrans, bruin lederen aktentas inh. tekeningen en sleutels, transistorradio (zak formaat), suède lederen zak je met goudkleurige ring, zwarte regenbroek, heren polshorloge, rose vulpen, kinóerschaats, bankbiljet, armband, ijzeren slede, plas tic regenbroek. Inlichtingen betreffende deze gevonden voorwerpen zijn te verkrijgen dagelijks aan het hoofdbureau van po litie te ÏJmuiden. De gede poneerde voorwerpen zijn te verkrijgen elke dinsdag en vrijdag van 16.30 uur tot 17.30 uur aan genoemd hoofdbureau van politie. ste oorlog kwam hij als assistent-boekhouder op de administratie. Hij is met zijn veertig dienstjaren de „oudst gediende" van de begraaf plaats. In zijn loopbaan heeft hij „de plaats", zoals Westerveld door het perso neel doorgaans wordt ge noemd, aanzienlijk zien uit breiden. Nog altijd vindt de heer Van de Putte Westerveld een van de mooist gelegen begraafplaatsen in ons land. In 1930 verhuisde hij van Amsterdam naar ÏJmuiden, waar hij nu aan de Zeeweg 192 woont. De heer Van de Putte is in Velsense voetbalkringen vele jaren een bekende fi guur geweest. Van 1936 tot 1957 was hij secretaris van de elftalcommissie van VSV en ook beheerde hij onge veer een jaar de clubpen ningen. Zijn verdiensten voor Zoals eerder is bericht is op het terrein van de n.v. De Plaatwellerij te Velsen- Noord enig graafwerk ver richt voor het leggen van gas- en waterleidingen. Nu zal hierop binnenkort een vervolg komen, aangezien de directie van de Plaat wellerij bericht heeft ont vangen, dat binnen afzien bare tijd een begin zal wor den gemaakt met het leggen van een zinker door het Noordzeekanaal, waarbij deze zinker op de reeds aan wezige leidingen zal worden aangesloten. Deze zinker zal bestaan uit vier leidingen en wel een dubbele leiding ten behoeve van de Lek- watervoorziening, alsmede een leiding voor Hoogoven- gas naar Amsterdam en een leiding, die in opdracht van de N.V. Nederlandse Gas unie zal moeten dienen voor de toekomstige aardgasvoor ziening. In verband met deze gra- verij en het aanbrengen van leidingen en zinker zal de Plaatwellerij een veer moe ten laten in haar gebouwen- bezit. Op haar terrein "zal de open loods dienen te ver dwijnen en ook het acyte- leengebouwtje gaat dezelfde weg. Het bedrijf zal dan overgaan op het gebruik van propaangas, waarvoor reeds aan een installatie wordt gewerkt die bijna klaar is. Donderdag 13 februari wordt in het Kennemer- Theater in Beverwijk een voorlichtingsmiddag gehou den voor de bloembollen en bloemkwekers in Kenne- merland. Op deze bijeenkomst zal dr. A. J. Verhage, voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen, spreken over „De wereldontwikkeling in verband met onze bloemen en bloembollenteelt". Dr. B. H. H. Bergman, medewerker van het Labo ratorium voor Bloembollen- onderzoek te Lisse, zal een inleiding houden over „De droogmethoden van tulpen bollen en het optreden van zuur". Het oude dorp Velsen heeft weer een veer moeten laten. Nadat verscheidene huizen al onder de mokerslagen van de slopers zijn gevallen, wordt nu ooi; ,at witte no tarishuis op de zuidelijke oever van het Noordzee kanaal met de grond gelijk gemaakt. Dit sloopwerk houdt verband met de op .unden zijnde verbreding van het kanaal bij Velsen- Zuid. Hoeveel huizen het zelfde lot boven het dak hangt is nog niet bekend. «WW»—----------nrwMMMvvwinnivviivvmnnnnnnrirvvmnnnnnnjmmLnnn

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7