Gerard Esser met woord en penseel op de bres voor dieren in nood T J. v. K00TEN Hoogovenwisselprijs voor „Erts" Bankdirecteur werd opnieuw IN DE VISHAL EN OP ZEE uit IJmuiden vrijgesproken EXTRA PRIJSVERLAGING v^a/a WISKER óëb zaanlandsche OPRUIMING GRAMMOFOONPLATEN WAAROM VERSTOOK IK ZOVEEL GROTE RESTANTEN-VERKOOP Diploma's voor kwekers Sportfokkers in IJmond Britse vissers klagen over Nederlanders Kort IJmondnieuws Haarlemse rechtbank Nieuwe kleuren Nieuwe snitten Volop voorradig alléén bij „Bala", Kennemerlaan 64 - IJmuiden a. dames mol-bandschoenen flats van 15.95 nu 6.95 b. damespumps van 19.95 nu 9.95 c. herenschoenen div. snitten - modellen Blaupunkt - Grundig - Philips - Telefunken DONDERDAG 30 JANUARI 1964 9 m schoenhandel IJMUIDEN Impressies van de jeugd Philips producten speciaalzaak LWj Plein 1945 no. 4 - IJmuiden telefoon 6561 T.V.-toestellen gestolen brengt de Olympische Winterspelen bij u thuis!! MARKTPLEIN - TELEFOON 4262 Gerard Esser, een vijfenvijftigjarige kunstschilder uit Amsterdam, heeft be sloten een soort eenmans-kruistocht te gaan ondernemen met de bedoeling, in het bijzonder bij de jeugd de liefde voor het dier te stimuleren. Dit idee is lang zaam bij hem gegroeid, nadat hij tijdens de ongewoon strenge winter van 1962- 1963 met de grote nood onder de vogels werd geconfronteerd. Gerard Esser trof toen namelijk in een der Amsterdamse grachten een hulpeloze meerkoet aan, die in het ijs was vastgevroren. Hij verloste de vogel uit zijn benarde positie en nam het dier mee naar de keuken van zijn bescheiden bohémiensonderkomen in De Pijp, waar de nu met liefde en zorgen omringde meerkoet zijn levensgevaarlijk avontuur spoedig te boven kwam. Deze padvindersdaad schonk ook Ge rard Esser de nodige voldoening en hij besloot uit te zien naar andere vogels, die eveneens op menselijke hulp waren aan gewezen. Hij begaf zich daarop buiten Amsterdam en de ellende welke hij hier op plassen en sloten onder hongerende en vastgevroren vogels aantrof greep hem zodanig aan, dat hij onmiddellijk besloot zich te scharen onder hen, die zich voor hulp aan het noodlijdende dier hadden in gezet. Hij ondernam in z'n eentje expedi ties naar dergelijke afgelegen gebieden en kwam daarvan telkens met een aantal zie ke en bevroren vogels naar zijn woning terug, welke al spoedig de allures van een vogelhospitaal had aangenomen. Er waren dagen, dat Gerard Esser zo onge veer zeventig of tachtig vogels onder zijn berusting had, die hij echter niet allen meer heeft kunnen redden. Wel wist hij nog een aantal vogels aan de natuur terug te geven, mede hierdoor in staat gesteld door enige bedrijven en particulieren, die in natura en met geld hebben aangevuld, wanneer zijn eigen bescheiden financiën voor deze hulpverlening niet toereikend bleken. Deze periode betekende voor Gerard Es ter een ommekeer in zijn artistiek be staan, omdat de aanblik van de duizenden hongerende, dode en gewonde vogels hem dermate begon te facsineren, dat hij zijn geschokte gevoelens nog slechts met be hulp van penseel en tekenstift kon uitle ven. In betrekkelijk korte tijd schilderde Ziet onze etalage Kennemerlaan 63 Woensdagmiddag heeft tuinbouwend Kennemerland er 35 gediplomeerde kwe kers bijgekregen, namelijk 20 bloem kwekers en 15 bloembollenkwekers, die in Beverwijk uit handen van de inspecteur voor het landbouwonderwijs ir. J. H. Rie- mersma het diploma ontvingen. De rij kstuinbouwconsulent in het district Amsterdam, ir. G. W. van der Helm, wees op de noodzakelijkheid van het vakonder wijs. De jongeren en ouderen worden ge confronteerd met snel veranderende din gen: Wie hier op voorbereid is zal er, in zijn eigen voordeel, vlotter op reageren. Spre ker noemde het jammer, dat er in het dis trict geen vakschool voor de groenteteelt is, hoewel er toch ook hier grote toekomst mogelijkheden liggen. Ir. Riemersma bracht naar voren dat onderwijs, voorlichting en onderzoek on misbaar zijn voor het succes van de kwe ker. Wij hebben, in het Europese vlak, steeds een grote voorsprong gehad op de omliggende landen, maar als we niet uit' kijken, dan zal deze voorsprong ingelopen worden. Willen we straks op de E.E.G. markt meespelen, dan moeten we met kwa- liteitsprodukten aan de veiling komen. Het hoofd van de cursus, de heer A. J. Verklei, bracht hulde aan de geslaagden, die het Opbrachten ruim anderhalf jaar een zware cursus te volgen. Vandaag start de nieuwe cursus voor de bloementeelt. Voor de bloembollenvakschool kunnen nog leer lingen worden ingeschreven. hij aldus een vijftigtal doeken bij elkaar, waarmee Esser in het bijzonder het dra ma van de stervende meerkoet tot uit drukking heeft willen brengen. Ook heeft hij ongeveer eenzelfde aantal tekeningen over dit navrante onderwerp in portefeuil le. En het is met dit materiaal dat Ge rard Esser wil trachten vooral de jeugd te attenderen op het schone en wrede in de natuur en daarbij zo mogelijk de reeds bestaande liefde voor alles wat hier groeit en bloeit aan te wakkeren. Toevallig is de schilder onlangs in con tact gekomen met de heer E. Godlieb, hoofd van de o.l.-school „De Zilvermeeuw" in Heemskerk, die onmiddellijk met zijn plannen instemde. Vandaar dat werd be sloten in een der klaslokalen een kleine expostie van Esser's vogelschilderijen in te richten, welke door de schilder persoon lijk voor de jeugd zou worden toegelicht. Dit experiment is inmiddels ten uitvoer ge bracht en de resultaten hebben de ver wachtingen van schilder en schoolhoofd verre overtroffen. De kinderen hebben namelijk in gespannen aandacht de boei ende en van een groot enthousiasme voor zijn onderwerp getuigende causerie beluis terd en na afloop hiervan waren zij nog zodanig onder de indruk, dat in overleg met hun onderwijzers werd besloten aan de schilderijententoonstelling een tweede expositie te verbinden. Besloten werd dat de kinderen op hun beurt zouden trachten hun indrukken over kunst en natuur op de een of andere ma nier vast te leggen met verf of klei, waar van de resultaten met de schilderijenten toonstelling zullen worden gecombineerd. Er is reeds een groot aantal, soms bij zonder originele werkstukjes binnengeko- komen, zodat het geheel een interessante expositie belooft te worden, welke zater dag 1 februari, des middags om twee uur in het schoolgebouw aan de Oosterstreng in Heemskerk zal worden geopend. De aantrekkelijkheid van deze onderneming wordt nog verhoogd door de medewer king van het P.W.N., welke instantie zich inmiddels bereid verklaarde de inrichting van een groot diorama over het Noord hollands duinreservaat voor haar rekening te nemen. Ook zal van tijd tot tijd een aantal kleurendia's worden vertoond. Deze tentoonstelling is vervolgens tot en met zaterdag 8 februari, des avonds van zeven uur tot half tien voor het publiek geopend, waarbij een geringe entree-prijs zal worden geheven ter bestrijding van de onkosten. Een eventueel batig saldo waar in stilte op wordt gehoopt is dan bestemd om Gerard Esser in staat te stel len zijn eenmans-kruistocht op andere scholen voort te zetten. In de jaarvergadering van de Kleindier Sportvereniging „IJmond en omstreken" in Huize Anneta in Velsen-zuid gehouden, heeft voorzitter C. M. Bos, aan de hand van het jaarverslag van secretaris C. E. Nederveld en penningmeester A. P. C. Oostdijck vastgesteld, dat de vereniging bloeit. Er zijn vorig jaar dertig tentoon- stellingskooien aangekocht. Het saldo van t verenigingsjaar staat aankoop van veer tig kooien toe. De voorzitter releveerde de belangloze medewerking van allen die tot het succes van de clubtentoonstelling hadden mede gewerkt, in het bijzonder de leden W. Freeke en W. Harder, jr. (beiden uit IJ muiden) die voor een fraaie bloemversie- ring, buiten bezwaar van de kasmiddelen, hadden gezorgd. De aftredende bestuursleden N. van Baar (Heemskerk), C. M. Bos (IJmuiden) en C. F. van Dam werden herbenoemd; eerstgenoemde tevens in zijn functie van tatoueerder. Op deze vergadering werden de behaal de prijzen uitgereikt. De twee grote be kers, die door Hoogovens voor de kam pioenen ter beschikking waren gesteld, gingen naar de prijzenkasten van J. Schoon (IJmuiden) voor zijn inzending van hoenders en A. P. C. Oostdijck (Be verwijk) voor zijn fokprestatie van kleur- dwerg-Parelfeh. Bij de krielhoenders werd C. W. van Dijke (IJmuiden) kampioen; hij ontving de zilveren H900-medaille van de gemeente Heemskerk. Ook de IJmui- dense fokker A. R. de Boer viel in de prijzen. De jongedierendag is vastgesteld op za terdag, 19 september. Als streefdata voor de clubtentoonstelling zijn 12 en 13 de cember 1964 genoteerd. De voorzitter van de Britse federatie van de trawler-visserij heeft woensdag zijn ongerustheid en verontwaardiging uitgesproken over de concurrentie van de Nederlandse en Duitse vissers op de Brit se markt. De voorzitter, A. W. Suddady, noemde het schandalig, dat in de afgelopen veer tien dagen dagelijks omstreeks twintig Nederlandse en Duitse trawlers Grimsby binnenliepen en daar duizenden schollen tegen lage prijzen op de markt gooiden hetgeen tot een scherpe prijsdaling leid de. Dit zou in een ander land niet kunnen gebeuren, aldus Suddady, die verder ver klaarde dat de Britse visserij niet bang is voor concurrentie, maar dat in dit ge val slechts sprake is van concurrentie naar één kant. Suddady was nog in het bijzonder boos over het feit, dat de Hollanders wel de schol in Grimsby op de markt brengen, doch de tongvis, waarvoor op de Britse markt vraag is, in Nederland verkopen waar zij er een betere prijs voor maken. De federatie zal de Britse regering om maatregelen vragen om een einde aan de ze dumping-methode te maken. De uitslagen van de dinsdag voor de vierde ronde om de Engelse voetbalbeker gespeelde „replays" luidden: Brentford Oxford United 12, EvertonLeeds 20, Swansea TownSheffield United 40. Afscheid mejuffrouw J. Winter. In ver band met de te verwachten grote belang stelling voor de afscheidsavond van me juffrouw J. Winter, zoals bekend vrijdag in de Petrakerk aan de Spaarnestraat, wordt ter bevordering van een goed ver loop de tijdige aanwezigheid van alle be zoekers verzocht. Na afloop van het offi ciële gedeelte zullen alle belangstellenden nog in de gelegenheid worden gesteld per soonlijk van mejuffrouw Winter afscheid te nemen. Feestavond voor personeel. De woning inrichting en modehuis „Nederland" uit IJmuiden heeft voor het personeel een feestavond georganiseerd, die zaterdag 1 februari in de bovenzaal van hotel „Royal' aan de Kennemerlaan zal worden gehou den. Tot de verschillende attracties be hoort ook het optreden van de Beierse kapel „iDe Alpenklange". Succes voor „Op Hoop van Zegen". Er blijkt voor de opvoeringen van Herman Heijermans' bekende spel van de zee „Op Hoop van Zegen", welke zullen worden verzorgd door een gecombineerde bezet ting van de plaatselijke toneelverenigingen „Palvu" en „K.Z.O.S." zulk een verheu gend grote belangstelling te bestaan, dat nu reeds moest worden besloten hier een derde voorstelling aan toe te voegen. Deze wordt gegeven op donderdag 6 februari in het Patronaatsgebouw aan de Willems beekweg. De beide eerste opvoeringen zijn vrijwel uitverkocht. Een belangrijke vraag, vooral als het koud gaat worden. Waar om verstook ik zoveel Heb ik wel de goede kolen en de goe de haard Heb ik wel de juiste oliehaard voor mijn kamer Stel ik de brander wel goed af? Geef ik te veel lucht Allemaal vragen en nog zoveel meer, die BELANGRIJK zijn. Als ik het juiste antwoord niet weet, kan het me geld kosten want dat kan een hele winter duren. Daarom ga ik vandaag nog naar de VAKMAN. Pres. Krugerstr. 65-90 - Tel. 5433 IJMUIDEN Ds. J. A. Roskam, evangelisch luthers predikant te Beverwijk, neemt op 5 april van dit jaar afscheid van zijn huidige standplaats. Op 12 april zal hij zijn intrede doen te Amsterdam. Het is de bedoeling, dat zijn werk zal liggen in een kleine wijk van de hoofdstad en onder studenten. In de halfjaarlijkse wedstrijd tussen de bedrijfsafdelingen van Hoogovens inlJmui- den om de beste kwaliteit ideeën, kwam ditmaal de afdeling Ertsvoorbereiding met 123 punten als winnaar uit de (ideeën)- bus. Tweede was Walserij-West met 96 punten, derde de afdeling Research- en Bedrijfslaboratoria met 94 punten. De heer ir. B. de Jonge, hoofd Produk- tie, verrichtte woensdagmiddag 29 januari Wegens gebrek aan bewijs heeft de Haarlemse rechtbank vanmorgen de ex-di recteur van een IJmuidens bankkantoor vrijgesproken van de hem ten laste ge legde valsheid in geschrifte, waarvoor de officier van Justitie zes maanden gevan genisstraf had geëist. De verdachte had voor dezelfde kwestie reeds drie maanden geleden terecht ge staan. Toen werd hij vrijgesproken van de hem ten laste gelegde valsheid in ge schrifte vanwege een formele fout in de dagvaarding. De officier van Justitie heeft toen een nieuwe dagvaarding tegen hem uitge bracht op grond van deze valsheid in ge schrifte. Daarvan is hij nu dus eveneens vrijgesproken, overeenkomstig de conclu sie van zijn advocaat, mr. O. H. van Wijk uit Haarlem, die had aangevoerd, dat in de eigenlijke administratie van het bankkantoor niet was geknoeid, maar dat de vervalsingen slechts waren aangebracht in de debiteurenstaat, een document voor de interne gang van zaken bij de bank, zonder de „status" die de wet voor het vervalste geschrift in kwestie vereist. Twee werknemers bij een Zaandamse winkel in radio- en televisietoestellen, die in enkele maanden tijds voor 23.000 aan televisietoestellen hadden gestolen, respec tievelijk geheeld, werden door de recht- Carnavalsavond. Het carnavalsfeest van de afdeling IJmuiden-Oost van de Katho lieke Jeugd wordt zaterdag 1 februari ge vierd in de grote zaal van gebouw „Het Trefpunt" aan de Willemsbeeksweg. De bezoekers zijn verplicht gekostumeerd te verschijnen, voor een dansorkest is uiter aard eveneens gezorgd, terwijl men zal trachten de feeststemming met een attrac tief versierde zaal te verhogen, bank veroordeeld tot anderhalf jaar ge vangenisstraf, overeenkomstig de eis van de officier. Drie jeugdige Haarlemse recidivisten, Woensdag Woensdag werden in IJmuiden aange voerd 2820 kisten vis, waarvan: 125 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 2 tongschar en schartong, 570 schol, 4 schar, 7 bot, 988 haring, 117 makreel, 245 schelvis, 560 wij ting, 180 kabeljauw en gul, 2 haai, 50 kool- vis en 9 diversen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: heilboi 5-4,80, gr. tong 4,80-4,50, grm. tong 4,50-4, kim. tong 5,40-5,10, kl. tong I 7,10-6,60, kl. tong II 6,60-6,20, tarbot I 4,30-3,50. Per 50 kilogram: tongschar 32, gr. schol 20-17, grm. schol 20-16, kim. schol 21-14, kl. schol I 22-16, kl. schol II 28-20, schar 36-21, bot 13.50, verre haring 23-17,40, ma kreel 40-33, gr. koolvis 92-86, grm. schelvis 73-72, kim. schelvis 76-71, kl. schelvis I 71-63, kl. schelvis II 50-41, wijting 26-10,50, gr. gul 54-48 middel gul 55-47, kl. gul 48- 45, kl. haai 28, kl. koolvis zwart 38, kl. koolvis wit 45-37. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 224- 114, gr. koolvis zwart 110-94, gr. koolvis wit 136. In IJmuiden werden woensdag de vol gende besommingen, in guldens, gemaakt: KW 101 430 KW 152 6.690, IJM 18 7.320, HD 125 660. Aanvoer van donderdag Twintig vaartuigen hebben donderdag morgen in IJmuiden aangevoerd: 3440 kis ten vis, 460 stijve kabeljauwen en 7.000 ki logram tong. Bij de aanvoer waren 140 kis ten schelvis, 80 wijting, 150 gul en kabel jauw, 70 koolvis, 1200 haring, 750 makreel, 820 schol, 10 tarbot en 80 varia. Prijzen van donderdag Per kilogram, in guldens: heilbot 4,80, tarbot 4,504, grote tong 4,804,40, groot middel tong 4,404,10, kleinmlddel tong 6—5,70, tong I 7,50—7, tong II 6,80—6,40. Per 125 kilogram: witte koolvis 144130, leng 114, grote kabeljauw 110106, middel kabeljauw 108102, grote zwarte koolvis 114110, middel zwarte koolvis 9086. Per tien stuks: grote kabeljauw 9482, middel kabeljauw 5448. Per stuk: haai 154. Per 50 kilogram: grote schelvis 7168, middel schelvis 7271, kleinmiddel schel vis 71, schelvis I 7671, schelvis II 5138, radio 26, grote gul 7548 middel gul 52 47, kleine gul 5545, witte koolvis 4443, koolvis I 4034. koolvis H 36, grote en grootmiddel schol 2520, zetschol en schol I 26—20, schol II 33—25, schol III 31—23, schar 5731, bot 12,506, gestripte wijting 2819, dichte wijting 2614, haring 19,40 15,60, makreel 5331, tarbot 194122, griet 12094, lever 144, kuit 4743, schar tong 27. Besommingen van donderdag In IJmuiden werden donderdagmorgen de volgende besommingen, in guldens, ge maakt: KW 171—22.900, KW 190—7.590, IJM 38—1.360. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond donderdagmorgen uit 100 kilogram tong, 100 kisten schol en 120 kisten wijting. Op zee De vangsten van platvis waren woensdag zeer teleurstellend. Tong liet zich zo goed als in het geheel niet vangen. Sommige schepen zijn daarom overgegaan op de kabeljauwvisserij, half over de 55 graden noorderbreedte. Veel succes hebben zij daar echter tot dusverre niet gehad. Een enke ling haalde in een trek vijftig stuks kabel jauw naar boven. Vele andere vaartuigen, die reeds vis aan boord hadden, zijn gis teren opnieuw naar Grimsby gekoerst om daar te verkopen. Verwacht Voor de markt van vrijdag worden in IJmuiden verwacht zes kotters met 55 tot 130 kisten vis aan boord. Voorts wordt een span met 800 kisten haring in IJmui den verwacht die bij een inbraak in een Haarlemse sto merij 1300 hadden weggehaald en die bij een tweede inbraak door de politie werden betrapt, werden veroordeeld tot gevangenisstraffen. Een 20-jarige verwar mingsmonteur, die bij beide inbraken de leiding had gehad, tot anderhalf jaar (eis 20 maanden); een 19-jarige steigerbouwer, die alleen aan de mislukte inbraak had deelgenomen tot een jaar jeugdgevange nis (eis: anderhalf jaar jeugdgevangenis) en een 21-jarige timmerman, die alleen bij de inbraak in de stomerij was be trokken geweest, tot een jaar, waarvan twee maanden voorwaardelijk (eis: 14 maanden). Ir. B. de Jonge overhandigt de Hoog oven Wisselspiraal aan de heer J. Maas (rechts). jl. tijdens een gezellige bijeenkomst in de kantine van het sectorgebouw IJzer, de overdracht van de wisselspiraal. „Ik heb de Ideeënbus altijd een goed hart toegedragen. Dit instituut is zeer belang rijk; geheel onze samenleving berust op ideeën, die de vorige generaties naar vo ren hebben gebracht. Wij profiteren hier dagelijks van. De generaties die volgen, zullen op hun beurt met onze ideeën hun voordeel doen. Het is dikwijls zo, dat wij de ideeën niet „zien". Wij merken de ve le mogelijkheden vaak niet op. En doen wij dat wel, dan is het doorslaggevend of de baas een open oog heeft voor onze voorstellen. Wacht niet langer, als u een goed idee hebt, maar breng het naar vo ren, opdat wij allen beter kunnen leven", aldus de heer De Jonge. De heer J. Maes, chef van de afdeling Ertsvoorbereiding nam de trofee, de Hoog oven Wisselspiraal in ontvangst. In zijn dankwoord zei de heer Maes verheugd t« zijn dat zijn mensen kennelijk niet „be drijfsblind" hebben rondgelopen. GROENTEVEILING IN BEVERWIJK De noteringen op de groenteveiling te Beverwijk waren woensdag: Andijvie 48, waspeen 2244, witlof 4165, prei 3484, selderijknollen 618, boerenkool 3273, groenekool 1836, rodekool 711, spruiten 48137, uien 816. Enkele voorbeelden: van 29.90-24.90-21.90 nu 9.95 KOMT U EVEN KIJKEN HET IS DE MOEITE WAARD Kennemerlaan 64 - IJmuiden Er staan weer talloze spectaculaire uitzen dingen op het TV-programma, zoals ijs hockey, kunstrijden (Sjoukje), hardrijden (Rudie) enz. Wacht niet maar neem direct uw besluit. Laat u deskundig voorlichten door IJmuiden's meest gesorteerde Radio- en TV-zaak. 100% service en garantie WISKER Erkende en gedipl. Radio- en T.V.-experts t

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9