UWM verliest op korte termijn stad Utrecht Australisch blad: „Slachtoffers van Hollandse Jan Saliegeest" Geduchte knauw voor de Nederlandse goodwill in Australië" De Beurs Het bod op waterleidingaandelen Vijf hoogovens in werking Moelijkheden voor Sabena in Engeland Journalisten gaan akkoord met dagblad CAO-1964 Verzekerd bedrag met 105 min gestegen Sanders komt met kleine coupures Staking in haven van New York Britse bedrijven onder Indonesisch beheer Kloos wijzigt de Statuten Kwart miljoen blikjes tomatenpuree vernietigd Kort economisch nieuws NA VERKOOP VAN „RUYS" EN „ORANJE „Vlag gestreken" SCHEEPVAARTBERICHTEN Zwitsers verwerpen fiscale amnestie Bond vraagt uitkering ineens voor zijn werkers Pijpenbuigerij bij Stork uitgebreid Daggeld weer duurder Heemskerk vertrouwt op steun van de nieuwe commissaris Slechte woningbouw in Beverwijk Schip verloor anker MAANDAG 3 FEBRUARI 1964 5 In loop van maart De Gruyter vergroot het assortiment VVM in 1963 99 Goodwill verloren Toerisme groeit Klachten Plaag in soorten Burgemeester Nielen: WEEKABONNEMENTEN Het waterleidingbedrijf Midden-Neder land (WMN) is bereid de aandelen van de Utrechtsche Waterleiding Maatschappij (UWM) over te nemen tegen de koers van Belg. frs 2665,- per aandeel. Overneming van de aandelen acht het bestuur voor de aandeelhouders te prefereren boven naas ting en geleidelijke liquidatie van het be drijf. Het bestuur adviseert aandeelhou ders daarom de aanbieding te aanvaarden. In oktober 1961 heeft de gemeente Utrecht meegedeeld dat zij voornemens was het bedrijf in de stad Utrecht over te nemen. Daarna heeft het bestuur de mogelijkheden onderzocht voor een oplos sing, welke tot het gunstigste resultaat voor aandeelhouders zou kunnen leiden. Verwacht moet worden dat tot naasting van de waterleidingbedrijven zal worden overgegaan om deze over te dragen aan het WMN. Op korte termijn zal voor de UWM de belangrijkste concessie, name lijk die van de stad Utrecht, verloren gaan, terwijl naasting van de overige bedrijven in de provincies Utrecht en Gelderland in een nabij verschiet ligt. Bij naasting van het Utrechtse bedrijf zal de maatschappij rond 50 percent van haar inkomsten verliezen. Het in stand houden van een goede bedrijfsorganisatie zal bij beëindiging van de overige conces sie nog moeilijker worden. Op langere ter mijn gezien zal de rentabiliteit van het bedrijf daardoor belangrijk verminderen. Ook op korte termijn meent het bestuur lagere resultaten te moeten verwachten. Uit de cijfers blijkt dat het dividend aanzienlijk zal moeten worden verlaagd. Bij de onderhandelingen met het W.M.N. is vooral acht geslagen op de intrinsieke waarde van het bedrijf en op de omstan digheid, dat door overneming van de aan delen de bestaande organisatorische een heid behouden blijft. Bij naasting van het bedrijf in gedeelten zou de extra waarde voor aandeelhouders goeddeels verloren gaan. De raad van beheer acht derhalve, ge zien de weinig gunstige vooruitzichten van de exploitatie, de geboden prijs een redelijke waardering van de intrinsieke waarde van het aandeel (balanswaarde per aandeel B. frs. 824, bod 2665). Een belangrijke aandeelhouder, die meer dan 20 percent van de aandelen bezit, heeft zich reeds bereid verklaard het bod te aanvaarden. Het W.M.N. heeft, zoals gemeld, ook een bod uitgebracht op de aandelen van de N.V. Drinkwaterleiding Maatschappij v.h. N.V. Arnhemsche Waterleiding Maatschap pij van 275 percent. De Arnhemsche heeft nauwe banden met de Utrechtsche. Naar het bestuur meedeelt moet men er van uitgaan, dat per ultimo 1967 de con cessie van de Arnhemsche niet verlengd en het bedrijf genaast zal worden. De ba- Naar „De Grijper", bedrijfscourant van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. en aangesloten be drijven meldt, staat sinds de zomer van 1963 hoogoven 1 klaar voor gebruik. In verband met de behoefte aan ruwijzer voor de staalfabrieken zal in de loop van maart 1964 ook deze oven worden aan geblazen. Daarmee zullen dan voor het eerst in de geschiedenis van het bedrijf vijf hoogovens tegelijkertijd in werking zijn. Deze eerste vijf-oven-periode zal duren tot begin mei. Dan is hoogoven 4 aan zijn reparatiebeurt toe. Deze reparatie zal on geveer twaalf weken in beslag nemen. Daarna is hoogoven 3 aan de beurt. Als die weer in gebruik kan worden genomen, vertrouwt men in IJmuiden opnieuw met vijf hoogovens tegelijk te kunnen gaan werken. Men hoopt bij de afdeling hoog ovens een aantal Spanjaarden te kunnen plaatsen teneinde te voorzien in de nood zaak van het tijdig beschikbaar zijn van voldoende nieuw personeel. LONDEN (AFP/Reuter) Een woord voerder van de Belgische luchtvaartmaat schappij „Sabena" heeft in Londen meege deeld, dat zijn maatschappij met ingang van 1 april de dienst tussen Manchester en New York zal schorsen naar aanleiding van een besluit van het Britse ministerie van luchtvaart om deze dienst in de zo mer tot twee vluchten per week te be perken. De „Sabena" komt hierdoor, al dus de woordvoerder, in een te ongun stige positie te verkeren ten opzichte van de BOAC, die met straalvliegtuigen een dagelijkse dienst tussen Manchester en New York onderhoudt. Volgens het Britse ministerie van lucht vaart is de vermindering van het aantal transatlantische vluchten via Manchester van de „Sabena" in de zomer het gevolg van een in september tussen Groot-Brit- tannië en België gesloten luchtvaartover eenkomst. De „Sabena" was de eerste luchtvaartmaatschappij, die een geregelde lijndienst tussen Manchester en New York ging onderhouden. Zij opende deze in 1953. In de bedienings- en zelfbedieningswin kels van De Gruyter worden momenteel ongeveer 1000 verschillende artikelen ver kocht, in de supermarkets van De Gruy ter zowat 1400. In de toekomstige winkels van deze Bossche n.v. zal de klant keus kunnen maken uit 2000 a 3000 artikelen, hoofdzakelijk levensmiddelen. Er komen meerdere typen nieuwe zaken van De Gruy ter, waar specialiteitenafdelingen in zullen worden ondergebracht (chocolaterie, zui- velafdeling, drogisterij afdeling enz.) Voorts wordt gedacht aan horeca-afdelingen, waar mee al in enkele De Gruyter supermar kets is begonnen. De vier supermarkets, die in de loop van dit jaar gereed ko men, zullen volgens de nieuwe plannen worden gebouwd en ingericht. Dit heeft mr. Paul de Gruyter, president-directeur van De Gruyter Nederland, meegedeeld. lanswaarde in percenten van het uitstaan de aandelenkapitaal wordt berekend op 187. Het bod van 275 percent ligt derhalve aanmerkelijk boven de balanswaarde. In gevolge een overeenkomst van 1928 werd aan de Arnhemsche tot ultimo 1967 de con cessie verleend voor de levering van wa ter in de gemeente Soest. Over 1963 zal een onveranderd dividend van tien percent kunnen worden uitgekeerd maar tevens blijkt dat de marge voor het opvangen van kostenverhoging slechts zeer gering is. Bovendien zal, wanneer een reële kostentoerekening wordt toege past, de rentabiliteit van het bedrijf ern stig worden aangetast. Het bestuur advi seert daarom tot aanvaarding van het uit gebrachte bod. De drie kringraden van de federatie van Nederlandse journalisten hebben de C.A.O.- dagbladjournalisten 1964 waaromtrent onlangs door de onderhandelingsdelegaties overeenstemming was bereikt aanvaard op een zaterdag in Utrecht gehouden ge meenschappelijke vergadering. De C.A.O. houdt in een verhoging der salarisschalen met dertien, veertien en vijftien percent voor resp. derde, tweede en eerste klas journalisten en met elf percent voor de leerlingjoumalisten. De C.O.A. moet ook nog door de Vereni ging de Nederlandse Dagbladpers worden goedgekeurd en zal dan aan de Stichting van de Arbeid worden voorgelegd. De kringraden hebben in dezelfde ver gadering een motie aangenomen, waarin teleurstelling wordt uitgesproken over het niveau van de nieuwe salarisschalen. Te vens is de wens geuit bij de eerstvolgende onderhandelingen bijzondere aandacht te besteden aan de laagst gesalarieerden. Bij die onderhandelingen moet ook, aldus de motie, de fundamentele herwaardering van de positie van de journalisten onvoor waardelijk uitgangspunt zijn. Voorts wordt aan het federatiebestuur verzocht een stu diecommissie in te stellen, die moet onder zoeken of een andere regeling van de on derhandelingen noodzakelijk is, en welke middelen kunnen worden toegepast voor het geval de journalisten onverhoopt met hun werkgever in een conflictsituatie zou den geraken. Volgens voorlopige berekeningen bedroeg het totale verzekerde bedrag van de tot het concern behorende levensverzekering maatschappijen: de n.v. Verenigde Ver zekering Maatschappijen (V.V.M.), de n.v. Levensverzekering Maatschappij „ERK", de n.v. Levensverzekering Maatschappij „VITALIS" en de n.v. Levensverzekering Maatschappij „De Maas" per einde 1963 ruim 1.634 miljoen gulden. Bij de V.V.M. is het verzekerde bedrag in 1963 met 105 miljoen toegenomen (vorig jaar 103 miljoen). Bij de „ERK" en de „VITALIS" samen werd een toename van 49,4 miljoen geboekt (45,8 miljoen). De bruto produktie bedroeg bij de V.V.M. 171 miljoen (163) miljoen, bij de „ERK" en de „VITALIS" 66 miljoen (onv.). De V.V.M. ontving in 1963 in totaal een bedrag van 25 miljoen gulden aan pre mies en koopsommen (22,5 miljoen). De „ERK" en de „VITALIS" boekten een pre mie-ontvangst van 11,9 (11,2) miljoen. Per 1 januari 1964 werd de verzekeringspor tefeuille van de „ERK" door de „VITALIS" overgenomen. In de op 11 februari te houden buiten gewone vergadering van de N.V. Fabriek van Behangselpapier Gebr. Sanders zal de directie aan aandeelhouders een statuten wijziging ter goedkeuring voorleggen. De belangrijkste punten zijn het creëren van aandelen van t 100 alsmede verhoging van het maatschappelijk kapitaal tot zes mil joen gulden 3 min). Elk aandeel van 100 geeft recht op één stem, dat van 1000 op tien stemmen. NEW YORK (AFP) De bemanning van een 350 sleepboten, lichters en tan kers in de haven van New York is za terdag in staking gegaan wegens onenig heid over een nieuw arbeidscontract. Het verkeer in de haven is vrijwel tot stil stand gekomen. De stakers, 3.400 in getal, willen een werkweek van 30 uur in plaats van 40, een loonsverhoging en een be manning van vier in plaats van drie op de sleepboten DJAKARTA (Reuter) De Indonesi sche regering heeft besloten alle Britse handelsondernemingen, die vorige maand door de vakbonden werden bezet, onder Indonesisch beheer te brengen. Dit werd bekendgemaakt na een kabinetsbijeen komst in Djakarta. Gezegd werd dat aan de betrokken ministers opdracht is gege ven onmiddellijk maatregelen te nemen om de Engelse ondernemingen in beheer te nemen. Vorige maand hebben de Indonesische vakbonden getracht een aantal Engelse handelsondernemingen in Indonesië onder hun beheer te stellen uit protest tegen het vasthouden van twee Indonesische schepen in Hongkong. Een van deze twee schepen, het 10.952 ton metende Amboelombo, is zaterdag vrijgegeven nadat het drie weken was vastgehouden. Evenals op de Tampo- mas (6.073 ton) was op het schip op ge rechtelijk bevel in Hongkong beslag ge legd in verband met aanspraken van een Nederlandse bank en een firma in Singa pore. Ten aanzien van de Amboelombo is met advocaten van de bank een rege ling getroffen. De bedrijfsresultaten van F. Kloos en Zonen's Werkplaatsen over 1963 zullen niet belangrijk afwijken van die over 1962. Men is ruim van orders voorzien. Er is een statutenwijziging ophanden om te komen tot een meer dynamische financiering, ter wijl men ook meer rekening wil gaan hou den met de belangen van de kleine be legger. Keurmeesters van de Amsterdamse Keuringsdienst van Waren hebben vorig jaar een grote partij tomatenpuree afge keurd. Ruim een kwart miljoen blikjes, alle van Italiaanse makelij, zijn onder toe zicht van een keurmeester in enkele bouw putten in een van de tuinsteden van Am sterdam gestort. De meeste partijen wa ren overjarig. De blikjes hadden boven dien een slecht afgewerkte soldeernaad. Daardoor was het gehalte aan giftig lood te hoog geworden. Ook werd een onderzoek ingesteld naar de mogelijke giftigheid van pinda's. In Engeland werd deze giftigheid ontdekt na een massale sterfte onder de kalkoe nen. In de pindaperskoeken, die de vo gels als voeder dienden, werd een giftige stof gevonden, verwekt door een schim' mei. In nauwe samenwerking met impor teurs heeft de Amsterdamse Keurings dienst een uitvoerig onderzoek ingesteld. Gebleken is dat het toxine weinig voor komt en dan nog alleen op grondnoten van inferieure kwaliteit. Voor ongerust heid is geen enkele aanleiding daar werd aangetoond dat de machinale schoning een partij noten gifvrij maakt. Een giftigheid van andere aard, maar evenmin gewenst, is die van methylalco hol. Deze stof werd aangetroffen als het voornaamste oplosmiddel in een haarlak. Ook in 1963 werd een onderzoek inge steld naar de mate, waarin ons voedsel radio-actief besmet is. Hoewel de kernwa penproeven al sinds medio 1962 gestaakt zijn, bleek in 1963 de algemene besmet tingsgraad nog niet te verminderen. Blij kens de voorlopige gegevens bedroeg de gemiddelde strontium-90-opneming per hoofd van de bevolking in 1963 ongeveer 40 picocurie per dag. Een dagelijkse op neming van 300 picocurie wordt nog juist aanvaardbaar geacht. Een speelgoeduitrusting, bedoeld om de jeugd spelenderwijs begrip voor radioacti viteit bij te brengen, is uit de handel ge nomen, daar er te veel radium is was verwerkt. Een staalstaking in Port Talbot in Wales, die zes weken heeft geduurd en waarbij 13.000 man betrokken waren, is vandaag geëindigd. (Van onze correspondent) SYDNEY. De naam van Nederland is weer eens door de Australische pers gegaan, maar ditmaal anders dan gewoonlijk. Want het is een klaagzang geweest, eerst over de brand op de „Lakonia", eertijds de „Johan van Oldenbamevelt", die als Nederlands emigrantenschip bij elke Australiër bekend is en bij aankomst en vertrek kleur en fleur gaf aan de haven van Sydney. Het schip hier betekende voor Australië vermoedelijk evenveel als voor Nederland. Voorts heeft vrijwel de gehele Australische dagbladpers uitvoerig stilgestaan bij de verkoop van de twee in Australië bekendste Nederlandse oceaanschepen, de „Oranje" en de „Willem Ruys", aan een Italiaanse maatschappij, waardoor de Nederlandse drie kleur over enkele maanden van de zeeën rondom Australië zal verdwijnen. Niet alleen de Nederlandse pers in Australië, de „Dutch-Australian Weekly" en de „Holland-Australia Post" maar ook de Australische dagbladen hebben veel aandacht aan dit feit geschonken. Het scherpst uitte zich de „Dutch- Australian Weekly" welk blad sprak over een „Jan Salie-geest" in Nederland, waar volk noch regering bereid is gevonden de handen ineen te slaan om te trachten de driekleur te doen blijven wapperen op dit deel van de wereldzee, waar in het ver leden talloze scheepvaarders de weg naar een nieuwe toekomst hebben geopend. Dat de Nederlandse rederijen hier letterlijk en figuurlijk de vlag moeten strijken verleidt het Nederlandse weekblad er toe te schrij ven: „Het gaat de Nederlandse overheid, die de tijd van Nederland's Gouden Eeuw alleen nog maar als een aardig verhaaltje uit de geschiedenisboeken kent, langs de koude kleren. De Jan Salie-geest van het eens zo trotse Nederland heeft nieuwe slachtoffers geëist. Hoeveel slachtoffers zullen er nog moeten volgen voordat men in Nederland beseft, dat de nagedachtenis van de mannen en vrouwen, die Nederland eens groot maakten, geëerd en niet ver guisd moet worden?" Het invloedrijke dagblad „Australian Fi nancial Review" schreef onder de kop „Dutch abandon Australian run" (Neder landers trekken zich terug uit de vaart op Australië): „In de Nederlandse gemeen schap (125.000) in Australië en ook in Nederland, wordt de verkoop van de twee schepen beschouwd als een buitengewone slag voor het prestige van Nederland als zeevarende natie". Wat de kranten er niet bij vertellen, is, dat zodra de namen van de beide sche pen uit de lijst van aankomende en ver trekkende schepen verdwijnen, ook de pro paganda, die gepaard gaat met de telkens in de pers weerkerende namen en die een belangrijke factor is voor de goodwill, die Nederland in Australië heeft, een geduch te knauw krijgt. De Australische pers is een „human interest"-pers, die bij aan komst en vertrek van schepen verhalen en foto's pleegt te geven van opvarenden en daarbij steevast de naam van het schip en van Nederland vermeldt wanneer het de „Oranje" of de „Willem Ruys" of eer tijds de „Van Oldenbamevelt" betrof. In deze tijd van „public relations", waarin men uitgaat van het beginsel, dat de good will van een zaak of een volk vooral af hangt van de aandacht, die de pers eraan schenkt, is de verkoop van beide schepen, uit dit oogpunt gezien, de grootste slag die aan Nederland's prestige in Australië toe gebracht kon worden. Met de verdwijning van de namen van deze schepen gaan ook de in het verleden veelvuldig in de Australische dag- en weekbladen genoem de namen van de Nederlandse scheep vaartmaatschappijen de Rotterdamse Lloyd en Stoomvaartmaatschappij Neder land verloren, alsook de thans nog bij vrij wel iedere Australiër bekende woorden „Dutch Mails". De Australiërs maken zich over dat ver lies natuurlijk koud noch warm. Zij zijn tevreden dat het aantal immigranten en toeristen elk jaar toeneemt. Uit Nederland moge er dan nog slechts een handjevol immigranten aankomen, uit andere lan den, met name Engeland, is het aantal des te groter geworden. Het totale aantal immigranten zal dit jaar de 125.000 berei ken, waarmee Australië aan de kop van alle immigratielanden staat. In de afgelo pen jaren heeft het bovendien het toeris me bevorderd. Ook de ouders van Neder landse immigranten werken er toe mee, dat het aantal toeristen elk jaar groeit. Vroeger had het toerisme voor Australië weinig te betekenen. De vooruitgang der techniek, die de afstanden korter heeft ge maakt, en de immigratie hebben het tot het zorgenkind van het vijfde werelddeel gemaakt. Het vorig jaar kwamen er 150.000 bezoekers, waarvan 25.000 Ameri kanen. Weinig indrukwekkende cijfers voor Europa, dat zijn toeristen tot in de mil joenen telt, maar voor Australië een re cord. In geld uitgedrukt steeg de opbrengst van het toerisme in een jaar tijds met meer dan twaalf percent tot 240 miljoen gulden. Een dergelijk bedrag is de moeite waard om zich bezorgd te maken over de klach ten van de .toeristen. Deze betreffen naar Nederland teruggekeerde ouders van immigranten kunnen erover meepraten steevast de autobussen, de treinen, de ho tels (hoewel daarin de afgelopen tien jaar grote verbeteringen zijn aangebracht) en de vliegen. Niet alleen in het binnen land, maar ook in de grote steden kunnen de vliegen een ware plaag zijn. Die plaag is zo groot, dat een Australisch dagblad in Sydney schreef- „De gewone vlieg heeft een ernstige invloed op het nog in ontwik' keling zijnde toerisme in Australië. Afge zien van het feit, dat de vliegen een be dreiging voor de gezondheid vormen, on dermijnen zij ook de reputatie van Austra lië in het buitenland. De vliegenplaag kon vele toeristen er wel eens van weerhou den Australië te bezoeken aïs er niet spoe dig iets tegen gedaan wordt". De vlieg is „vijand nummer 1", zei on langs de Australische voorzitter van de Internationale Bond van Toeristen-organi saties, waarbij 87 landen zijn aangesloten. Een onderzoek wees uit, dat tachtig per cent van de toeristen in Australië klaagt over de vliegenoverlast. Het aantal soorten vliegen in Australië is zo groot, dat het slechts geëvenaard wordt door dat van de muskieten, die al even zovele zorgen geven. De „rode maartvlieg", de „soldaatvlieg" en de „rovervlieg" vormen met de gewone huis- vlieg, stalvlieg en bromvlieg slechts een klein deel van de vliegende plaag, die zo veel aanleiding geeft tot klachten, om van de vliegende witte mieren maar niet te spreken. Toch klaagt de Australiër zelf er nooit over. Voor hem vormt de vlieg een deel van het dagelijkse leven. De gemeenteraden beginnen er nu over te denken deze verstoorders van de rust en bedreigers van het toerisme te lijf te gaan met verdelgingsmiddelen. Helaas zijn er nog vele overheden, die er lauw tegen over staan Het beroep, dat de nationale toeristenorganisatie op hun medewerking Aagtekerk 2 te Singapore v. Port Swettenham. Abida pass. l Thursday ell. n. Singapore. Achilles 2 te Arlca. Acmaea 2 te Pernis. Adrastus 2 te Pladju v. Tandjong Prlok. Agamemnon 31 340 m. w. K. Vlllano n. S. Domingo Alamak 1 360 m. n. Miami n. Galveston. Alblasserdijk 1 330 m. z.w. Landsend n. Cristobal. Alcor 3 te Rotterdam. Alhena 2 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Alnati 2 te Buenos Aires. Ameland 2 te Punta Cardon. Ammon 31 380 m. w. Flores n. Le Havre. Ampenan 1 te Callao v. Vancouver. Amsteldiep 3 v. Moji n. Geelong. Amstelhof 1 v. Cobh, proefvaart. Amstelsluis 1 680 m. z.o. Guardafui n. Aden. Amstelstad 1 670 m. w. Fayal Az. n. New Orleans. Andijk 1 35 m. n.o. Miami n. Le Havre. Archimedes 3 te Callao verwacht. Arendskerk l 45 m. o.z.o. Kp. St. Vine. n. Antw. Atys l v. Willemstad n. Rotterdam. Averdijk 1 te Rotterdam. Bali 1 te Napels. Banggai 1 v. Akaba n. Djeddah. Bantam 3 te Aden verwacht. Barendrecht 2 v. Suez n. Mena al Ahmadi Benlnkust 2 te Port Harcourt. Billiton 2 te Manilla. Blitar 2 v. Bremen n. Hamburg. Borneo 2 te Antwerpen. Burl S. Watson 1 230 m. w.z.w. Brest n. Slagen. Bussum 1 500 m. w Azoren n. Hamburg. Calamares 1 v. Armuelles te Golfito. Caltex Arnhem 1 135 m. o. Massawa n. Bahrein. Caltex Eindhoven 2 v. Rotterdam n. Antwerpen. Caltex Gorinchem 31 v. Kopenh. n. Brunsbüttel. Caltex Madrid 1 80 m. z. Malta n. Gibraltar. Caltex Napels 1 v. Kaapstad n. Perzische Golf. Caltex The Hague 1 ten anker nabij Karachi. Carrillo 1 120 m. n. Swan ell. n. Charleston. Castor 31 17 m. nx>. Ouessant n. Marsa el Brega. Ceres 1 te Callao. Cinulia l 280 m. n.o. Horta n. Rotterdam. Colytto 3 te Liverpool verwacht. Cradle of Liberty 1 v. Port de Bouc n. Pt. Said. Crania 2 v. Rotterdam n. Curasao. Daphnls 31 v. Londen n. Hamburg. Diogenes 31 v. Bremen n. Delfzijl. Dongedijk 2 te Los Angeles n. Cristobal. Drente 1 720 m. n. St. Helena n. Curasao. Echo pass. 2 Kp. Frio n Antwerpen. Eemhaven pass. 1 Gibraltar n. Beyrouth. Eemland 1 200 m. z.w. Madeira n. Amsterdam. Elisabeth Broere 2 te Swansea n. Port Said. Eos 1 v. Rotterdam n. Gibraltar. Esso Rotterdam pass. 1 Jabal Attair n. Rastanura Forest Hill 3 in Suzkanaal verw. n. Venetië. Forest Lake 180 m. z.o. Ceylon n. Shlmizu. Fravizo 1 v. Ceuta n. Rotterdam. Ganymedes 3 te Curasao verwacht. Gooiland 1 v. Rio de Jantiro n. Amsterdam. Gorredijk 1 v. Rotterdam n. New York. Groote Kerk 1 70 m. n.o. Malta n. Antwerpen. Guineekust 2 v. Douala n. Calabar. Gulf Hansa 1 v. Kalundborg n. Mena. Gulf Hollander 1 210 m. z.w. Ouessant n. R'dam. Gulf Swede 1 135 m. o. Gibraltar n. Port Said. Hector 1 te Izmir. Heemskerk 2 v. Rotterdam n. Calcutta. Helicon 1 120 m. z.w. Terceira n. Amsterdam Holland 1 dwars Beira n. Burban. Hoogkerk 2 te East-London v. Durban Irazu l 500 m. z. Valparaiso n. Valparaiso. Isls 3 te Baltimore verwacht. Japara 1 320 m. o.n.o. Madras n. Chittagong. Jacob Verolme 3 te Coquimbo verwacht. Jason 1 v. Georgetown n. Nickerie. Katsedijk 1 300 m. w. Sclllys n. Le Havre Kenia 1 v. Trinidad n. Rotterdam. Kerkedijk 2 te Newport News Khasiella 1 v. Boston n. Cardon. Kieldrecht 31 v. Marseille n. Casablanca. Korendijk 1 550 m. o.n.o. Kp. Race n. Boston. Korenia 1 v. Singapore n. Hongkong. Kryptos 2 te Searsport. Lelykerk 1 v Hamburg n. Port Said. Lib. Bell 1 185 m. n.o. Martinique n. P. La Cruz. Lycaon 2 te Port Swettenham Maaslloyd 31 150 m. z. Jamaica n. Los Angeles. Marathon 1 v. Hamburg n. Bremen. Marnelloyd 2 te Kaapstad. Mediterranean Sprinter 2 te Rotterdam. Medon 3 te Carupano verwacht. Meerdrecht 1 830 m. o.z.o. B'muda n. P. Augusta. Meerkerk 3 v Aden n. Suez. Meliskerk 1 160 m. z.z.o. Suez n. Port Said. Memnon 2 te Port au Prince v Santo Domingo. Merwelloyd 2 v. Longview n. San Francisco. Mohamed Reza Shah 1 v. Kopenhagen n. Oslo. Naess Comm 1 38 m. n.o. Ouess. n. Isle of Grain. Naess Lion 1 te Port Socony. Neder-Eems 2 te Rotetrdam. Neder-Elbe 3 te Lake Charles verwacht. Neder-Weser 4 te Noumea verwacht. Nestor 3 te San Juan verwacht. Oberon 1 v. La Union n. Acajutla. Oranje 1 te Needles n. Southampton. Oranje Nassau 1 te Port au Prince v. Kingston. Osiris 1 te Bremen. Overijsel 1 550 m. z.o. Sint Helena n. Kaapstad. P. G. Thulin 1 95 m. w.z.w. Trujillo n. Quintero. Phillppia 1 40 m. w. Little Quoin n. Kharg eil. Poseidon 1 v. Balboa n. Punta Arenas. Prins Johan Willem Friso 2 v. Cartagena naar Barranquilla. Prins Willem George Frederik 2 te Le Havre. Prins Willem II 1 v. Venetië te Triëst. Purmerend 1 v. La Spezia n. Ryeka. Randfontein 1 v. Kaapstad n. Tenerife. Reza Shah the Great 1 115 m. o. P. Sudan n. Suez. Riouw 1 v. Rotterdam n. Amsterdam. Rossum 31 540 m. w. Dakar n. Dakar. Rotte 1 130 m. o. Kp. Kennedy n. Port Said. Rotterdam 3 te Ville Franche verwacht. Saloum 1 v. Dakar n. Duinkerken. Sambas 1 v. Rangoon n. Penang. Scheldelloyd 1 v. Rotterdam n. Le Havre. Scherpendrecht 30 v Yokohama n. Perz. Golf. Sepia pass. 1 Kp. Finisterre n. Banias. Sibigo 1 te Surabaja. Siberoet 2 te Bangkok v. Penang. Slnon pass. 2 Puerto Plata n. Miami. Sirrah 1 te Tenerife. Situla 1 200 m. o. Fort Aleza n. New York. Sloterdijk 1 200 m. w. Scillys n. Le Havre. Soestdijk 2 te Rotterdam. Sommelsdijk 1 400 m. n.o. Flores n. P. Everglades. Stad Alkmaar 1 v. Sagunto n. IJmuiden. Statendam 1 te Willemstad. Steenkerk 2 v. Genua n. Port Said. Steven 1 v. Tattakia n. Mersin. Straat Cumberland 1 v. Lour. Marques n. Beira. Straat Franklin 1 120 m. z.o. Mauritius n. Durban. Straat Frazer 1 v. Durban n. Mauritius. Straat Freetown 3 te Hongkong verw. v. B. Aires. Straat Lombok 2 te Mauritius v. Beira. Straat Madura 1 te Kp. Town v. Lour. Marques. Straat Rio 1 v. Vitoria n. Kaapstad. Straat Torres 1 v. Luanda n. Victoria. Streefkerk 2 v. Hamburg n. Antwerpen. Talita 2 te Rotterdam. Tamara 1 90 m. z. Kreta n. Abadan. Tara 1 te Takoradi. Themis 1 te Carupano. Tjibodas 1 te Kobe. Tjinegara 3 te Risdon. Tjipanas 1 te Dakar v. Conakry. Togokust 2 te Abidjan. Towa 1 te Avonmouth v. Dakar Triton 31 te Fort de France v. St. Lucia. Van der Hagen 1 v. Bunbury n. Durban. Waingapoe 1 60 m. n.w. eil. Zante n. Beyrouth. W. A. Jones 1 320 m. z.z.o. St. Helena n. Trminidad Waterland 2 te Buenos Aires. Willem Ruys 2 te Sydney Will.stad 1 860 m. w.z.w. Madeira n. Pt. of Spain. Woltersum 2 v. Rotetrdam n. Bremen. Wonogiri 1 120 m. w.n.w. Colombo n. Shaghai. Wonosari 1 te Marseille. Wonosobo 2 v. Bremen n. Hamburg. Zaanland 3 te Las Palmas verwacht. Zafra 1 100 m. w.z.w. Napels n. Mena. Zwijndrecht 1 v. Ryeka n. Augusta. KLEINE VAART Ank T. 30 te Preston. Adine 1 90 m. w. Burlings n. Las Palmas. Areas l 60 m. o. Tripoli n. Tripoli. Bosco 2 100 m. z.o. Aberdeen n. Rotterdam. Hardenberg 2 350 m. o.n.o. Flores. Inspecteur Mellema pass. 31 Wight n. Plymouth. Kaap Falga pass 31 Oeland n. Zaandam. Lauriergracht pass. 1 Gjedserrev n. Amsterdam. Markab 1 v. Venetië n. Favignana. Patricia 31 25 m. w. Noordhlnder n. Rotterdam. Philetas 2 180 m. w. Kreta n. Limassol. Strabo 31 20 m. n. Kp. Villano n. Rotterdam. SLEEPVAART Cycloop 3 te Mersa el Brega. Gelderland 2 Ushant gepass. n. Port Harcourt. Groningen 1 te IJmuiden. Utrecht 2 100 m. w. Bizerta n. Lissabon. Willem Barendsz 3 te Baltimore. BERN (Reuter) De Zwitsers hebben zich zondag uitgesproken tegen 't verlenen van algemene fiscale amnestie per 1 ja nuari 1965 aan belastingontduikers. Ook 'n voorstel om de regering speciale bevoegd heden te geven om deze belastingontdui kers in de kraag te grijpen vond echter geen genade in de ogen van de stemge rechtigden. De uitslag van de volksstem ming was 380.476 tegen, 275.616 voor. De Algemene bond van Werkers in het Mijnbedrijf heeft in een brief aan de di recties van de gezamenlijke steenkolen mijnen in Limburg verzocht evenals in de afgelopen jaren aan het mijnpersoneel een winstuitkering over 1963 te doen. Deze mag naar de mening van de bond niet lager liggen dan die van het vorige jaar. heeft gedaan zal op den duur zo wordt gehoopt niettemin zijn invloed wel doen gelden. Dat betekent dan de eerste werke lijke veldslag tegen de Australische vlieg. Tenminste, als de Australiërs in dit op zicht dezelfde Jan Salie-geest verjagen, die naar hun mening Nederland drie oceaan schepen heeft gekost. Na een jaar van bouwactiviteit zijn bij de Koninklijke Machinefabriek Gebr. Stork en Co, onderdeel van de Verenigde Machinefabrieken, twee nieuwe hallen met een gezamenlijke oppervlakte van circa 4500 m2 toegevoegd aan de pijpenbuigerij, die de laatste jaren, door allerlei veran deringen in de werkmethoden en door een stijgende hoeveelheid werk, uit haar behuizing was gegroeid, aldus meldt de Stork Fabrieksbode. Met de voltooiing van de bouwwerkzaam heden rondom deze afdeling is de vloer oppervlakte van deze uit vijf hallen be staande werkplaats gekomen op circa 12.000 m2. De laatste jaren is op het ge bied van het pijpenbewerken een grote ontwikkeling gaande. Sinds in 1957 de eerste drie hallen van deze afdeling wer den opgezet, is er veel veranderd. In de pijpenbuigerij werken ruim 200 mensen, die per jaar vele honderden kilometers pijp verwerken. Vandaag is het tarief voor daggeld (call money) wederom verhoogd en wel met een kwart percent tot twee percent. Dit in verband met de krapte op de geld markt. Op 31 januari werd genoemd ta rief met driekwart percent verhoogd tot 1J4 percent VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U532—533 528 Hoogovens 601602 600 Kon. Olie154,60—155,30 154,40 Philips 151,20—152 151,40 Unilever 143 gb143,50 143, Heemskerk is optimistisch gestemd over de steun die deze gemeente van de nieuwe commissaris der koningin, mr. F. J. Kra nenburg verwacht in haar strijd voor zelf standigheid. Dit vertrouwen viel te be luisteren in de nieuwjaarsrede die Heems kerks burgemeester, de heer H. Nielen donderdagavond in de raad heeft uitge sproken. „Tussen de afgetreden commissa ris, dr. M. J. Prinsen en het gemeentebe stuur van Heemskerk bestond een harte lijke verstandhouding. Van hem heeft Heemskerk in de afgelopen zware jaren daadwerkelijke en morele steun onder vonden," aldus de heer Nielen. In zijn terugblik op 1963 wees de burge meester op de belangrijke rol die de in dat jaar geopende dr. Prinsensporthal in het sport- en verenigingsleven vervult. De ingebruikneming van deze sporthal heeft een aanzienlijke stijging van het aantal sportbeoefenaren tot gevolg gehad. De Heemskerkse bevolking is met 13 percent of ruim 2100 ingezetenen toegenomen. Be gin van dit jaar telde de gemeente 18.637 inwoners. Zes uitbreidingsplannen zijn in uitvoering of in voorbereiding. Burgemeester Nielen achtte het maken van een structuurplan voor de hele IJmond zeer urgent met het oog op de ontwikke ling van en langs het Noordzeekanaal. De IJmond, zo zei hij, is een witte vlek op de kaart. In dit structuurplan hoort een chauvinistisch-gemeentelijke visie niet thuis. De verlengde Coentunnelweg mag geen barrière voor het IJmondgebied op werpen. Doorgaande en lokale verbindin gen tussen Heemskerk en Beverwijk moe ten voor een vlotte doorstroming van het verkeer zorgen. „Er is slechts één IJmond," aldus bur gemeester Nielen, „en dat is een geïnte greerd woongebied dat los moet worden gezien van de huidige gemeentelijke inde ling." De door B. en W. van Beverwijk toe gezegde herstellingen aan 224 premiewo ningen zijn uitgevoerd door de betrokken woningbouwstichting, maar nog lang niet alle euvels zijn verholpen. Het wachten is onder meer op materiaal dat deze maand wordt verwacht. Zodra alle nog te treffen voorzieningen in over leg met de stichting, de architect en de dienst openbare werken in een totaal-plan zijn samengevat, zullen de daarvoor nodi ge kredieten bij de raad worden aange vraagd. Aldus het antwoord van het colle ge op vragen van het raadslid A. Klomp. Gistermiddag heeft het uitgaande Duits» motorschip Bari komende uit de Noorder- sluis van de Bijleggershaven zijn stuur boordanker verloren. Er onstond hierdoor voor het schip een vertraging van onge veer drie uur. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5