Warme föhn bedreigt normaal verloop van de Winterspelen Stuivertje-wisselen van Franse zusjes Maar Jean Saubert kreeg in de reuzenslalom eveneens „zilver" Canada behield moeizaam kans op hoogste eer bij ijshockey Noor Knudsen - opgejaagd door Thoma-won noordse combinatie I^BKJK jHM Kast van plakken LIZUM BELEEFDE TWEEDE DAG VAN DE GOITSCHELS Koufront onderwer naar Innsbruck In hard duel boog Amerika (8-6) Gewichthef fer van zuiver rundvet OLYMPISCH ALLERLEI DINSDAG 4 FEBRUARI 1964 13 jffjBBiP Woensdag 5 februari ORGANISATOREN WEDEROM IN PANIEK Minder alarmerend Kersverse prof Den Hartog vierde in tweede etappe Organisatoren opgelucht Duitslands eerste goud dankzij Enderlein Schneldorfer leidt nog 9 Onaangenaam Olympisch kampioene niet in Franse afdalingsploeg warm de zonnestralen overdag ook zijn, de ski-pistes zijn in goede conditie en zullen dat, zolang er geen neerslag komt, ook wel blijven. De deelnemers aan de Noordse num mers in Seefeld krijgen het extra zwaar. Zij moeten hun langeafstandnummers gro tendeels in natte pap-sneeuw lopen en de keuze van de juiste wassoort voor onder de lange latten wordt steeds belangrijker. Na de 'iOOO meter dames van zondag, die op een drijfnatte baan met zachte top laag werd verwerkt vreesden we ook voor de schaatswedstrijden voor de heren. Maar toen maandag tijdens de training de machinekamer van deze fraaie kunstijs baan op volle kracht werkte, bleef de baan goed droog. De heren zullen hun Olympische wedstrijden (vandaag de 500 meter) dus ongehinderd kunnen afwerken, al blijft het voor de coaches zaak de groepsindeling ernstig te overwegen. Een plotselinge warme föhn blaast angst in de harten van de organisa toren. De rodelbaan verandert in de middaguren in een kleine beek smelt water. Werklieden kunnen wel aan de gang blijven. Op de achtergrond van de foto staan zeildoeken opge steld, die de kracht van de zon wat moeten temperen. 10.15-12.00: Schaatsen 5000 meter heren, om half twaalf gevolgd door skiën 50 km heren in See feld. 12.00-12.45: Schaatsen 5000 meter heren in Innsbruck. 19.30-20.00: Nederlands commentaar op feiten en gebeurtenissen van de afgelopen dag. Om kwart voor acht volgt een door de Oostenrijkse t.v. vervaardigde samenvatting van de heden gehouden wedstrijden. 22.40-23.55: Een door de Oostenrijkse t.v. vervaardigde samenvat ting, waarna om tien over elf de ij shockey wedstrijd TsjechoslowakijeU.S.A. volgt. 12.45-13.00: (Hilversum II): Uitzending vanuit Innsbruck. 13.55-14.00: (Hilversum II): Uitslag 5000 meter hardrijden op de schaats voor heren. 22.20-22.30: (Hilversum II): Uitzending vanuit Innsbruck. Het normale verloop van de negende Olympische Winterspelen wordt ernstig bedreigd. De kalender geeft aan, dat wij ons bevinden in de eerste dagen van februari. Wie in Innsbruck en omgeving echter buiten loopt, waant zich wat de atmosferische omstandigheden betreft in de tweede helft van april. De zon is warm, de lichte wind is zoel. De föhn is gekomen en volgens het weerbericht, dat dagelijks in het Olympisch centrum wordt uitgegeven, zal het voorlopig zo blijven ook. Het is voor de organisatoren om ra deloos van te worden. Eerst heeft men vergeefs op sneeuw gewacht, toen kwam de angst dat het wellicht op het verkeer de moment zou gaan sneeuwen en nu die afschuwelijke dooi, die er maandag al de oorzaak van was, dat de rodelwedstrijden naar vandaag moest worden verschoven. Later op de dag werd namelijk bekend gemaakt, dat de derde rit van de eenper soon rodel vanmorgen zowel voor de da mes als voor de heren om half acht zou worden gehouden. Voordat de zon zijn kracht heeft, is de toestand van de ijsgoot bij Igls redelijk goed, maar in de loop van de dag wan neer het kwik tot bijna 10 graden Celsius stijgt, beginnen sneeuw en ijs te smelten en vormt zich een klein stroompje water onder in de baan. Hier en daar beginnen de uit ijsblokken „gemetselde" wanden van de baan al te verzakken en met de bobbaan, die nagenoeg parallel met de ro delbaan loopt en waar donderdag de vier- persoonswedstrijden moeten beginnen is het al niet veel beter. Maandagmiddag stonden honderden sol daten het water uit de bobgoot in emmers te scheppen Een kinderachtig, maar tege lijkertijd ook triest gezicht. Overal waar de zon vrij spel heeft, zijn plastic gordij nen aangebracht om nog zo veel moge lijk schaduw te waarborgen. Maar tegen de warme föhn is geen bescherming af doende en de organisatoren vrezen, dat wanneer deze temperaturen van ver boven nul aanhouden, zowel de Olympische ro del- als de bobkampioenschappen zullen zullen moeten worden geannuleerd. In Lizum, duizend meter boven Inns bruck, waar de temperatuur 's nachts nog juist onder het vriespunt blijft, is de situatie minder alarmerend. Ook daar is het overdag lente. Maandagmid dag lagen zelfs twee jeugdige „stariets" ln bikini op het terras van het sportho tel op te vallen, terwijl actiever meisjes Intussen de steile helling naar de finish van de reuzeslalom afflitsten. Maar hoe goud zilver brons Rusland 6 5 4 Frankrijk 3 3 0 Finland 3 11 Noorwegen 13 1 Oostenrijk 12 1 Nederland 1 0 -0 Groot-Brittannië 10 0 Duitsland 0 12 Verenigde Staten 0 11 Italië 0 11 Noord-Korea 0 10 Canada 0 0 2 Zweden 0 0 1 De Franse zusjes Goitschel, een merkwaardig aspect van de Winter spelen, mogen weer breed lachen. Marielle (rechts) zigzagde maandag naar de titel in de reuzenslalom. Zusje Christine moest het zilver de len, maar heeft al „goud". Marielle Goitschel was in de wolken. Zij had in de moeilijke reuzenslalom een spor tieve revanche op haar oudere zusje ge nomen en de derde gouden medaille voor Frankrijk veroverd. Het was gisteren trou wens weer helemaal een dag van de Goit- schels. Goud nu voor Marielle, zilver voor Christine en voor de Amerikaanse gla- mourgirl Jean Saubert, die Christine in de reuze-slalom evenaarde. De 40.000 toeschouwers hebben in Li- zim een enerverend gevecht gezien Traudl Hecher, het Oostenrijkse meisje dat zaterdag bij de slalom pijnlijk werd geblesseerd aan de enkel, was tot veler verbazing de eerste die het 1530 meter lange parcours, waarin het hoogteverschil 425 meter bedroeg, aflegde. Ondanks haar blessure wilde Traudl starten. Verdovende injecties verminderden de pijn wel, maar duidelijk was toch te merken dat het dap pere Oostenrijkse meisje geen moment de vreugde, die elke ski-afdaling met zich brengt, kan hebben gevoeld. Ondanks haar handicap was zij slechts twee seconden langzamer dan de winna res. Verder dan een achtste plaats kwam Traudl toch niet. Christine Goitschel, Jean Saubert en Ma rielle Goitschell: op die drie meisjes con centreerde zich de aandacht van de zich in de verkwikkende winterzon koesteren de toeschouwers. Schaatsend direct na de bochten om tempo te winnen, poogde Christine het goud binnen bereik te hou den. De 1.53.11 was voortreffelijk, maar toch nog niet goed genoeg voor een Olym pische titel. Jean Saubert de 26-jarige studente uit Utah, nam in vloeiende stijl, bijna zonder snelheid te verliezen, de bochten. De tus sentijd na een derde van het parcours was 31.9 seconden, bijna een halve seconde sneller dan Christine. Een te scherpe wen ding in het tweede gedeelte kostte Jean echter kostbare tijd. Frankrijk kon gerust zijn: 1.53.11 gaf het uitslagenbord aan. Het goud was nog juist niet verloren. En toen kwam, als veertiende in de lan ge rij, Marielle. Zij wist het, zij moest alle risico's nemen die er te nemen waren, wilde zij haar zuster en haar Amerikaanse rivale passeren. De slalomspecialiste, wier reuzeslalom in feite een verkorte af daling stellig niet haar allersterkste punt is, was ineens niet meer het amusante meisje uit de Franse Alpen, maar een vechter pur-sang. Met spanning wachtten de duizenden op de melding van de tijdwaarneming: 31.7 seconden gaven de lichtjes aan. Iedereen voelde het: Marielle kon niet meer verlie zen. Prachtig kwam zij de laatste bocht om, slechts de tamelijk korte finish-Schusz restte nog. Met twee gewaagde schaatsbe- wegingen vergrootte zij opnieuw haar snel heid. Toen kwam de tijd: 1.52.24. Zij had haar revanche op Christine gekregen. De uitslag van de reuzeslalom ziet er als volgt uit: 1. Marielle Goitschel (Frankr) 1.52.24; 2. Christine Goitschel (Frankr) en Jean Saubert (V.S.) beiden 1.53.11; 4. Christl Haas (Oostenr) 1.53.86; 5. Annie Famose (Frankr) 1.53.89; 6. Edith Zim merman (Oostenr) 1.54.21; 7. Barbi Hen- neberger (Did) 1.54.26; 8. Traudl Hecher (Oostenr) 1.54.55; 9 en 10. Pia Riva (Ita lië) en Fernande Bochaty (Zwitserland) 1.54.59. In de tweede etappe van de wielerronde van Andalusië heeft de Spanjaard Momene door een ritzege de gele trui overgenomen van de Argentijn Sivilotti. De naar de profs overgegane Arie den Hartog eindigde als beste Nederlander op de vierde plaats vóór Piet Rentmeester. Deze twee Nederlanders bezetten eveneens de vierde en vijfde plaats in de algemene rangschikking. De uitslag van de tweede etappe was: 1. Momene (Sp.) 131 km in 3.48.15, 2. Willy Altig (Did) 3.48.30, 3. Acorsi (Port.) 3.48.45, 4. Den Hartog (Ned.) z.t5. Rentmeester (Ned.) 3.49.21, 10. Stolker (Ned.) 3.49.24, 12. Maliepaard (Ned.) z.t., 16. Geldermans (Ned.) z.t. Het algemeen klassement na de tweede etappe luidt: 1. Momene (Sp.) 4.51.44, 2. Willy Altig (Did) 4.51.59, 3 Acürsio (Port.) 4.52.14, 4. Den Hartog (Ned.) z.t., 5. Rent meester (Ned.) 4.52.35, 10. Stolker (Ned.) 4.52.53, 12. Maliepaard (Ned.) z.t., 16. Gel dermans (Ned.) 4.52.55. Er is een koufront onderweg naar he, Olympische gebied, tot opluchting van de organisatoren van de Olympische Winter spelen in Innsbruck, die nerveus hebben moeten toezien hoe de sneeuw in de af gelopen dagen wegsmolt. De weerdienst heeft voorspeld dat het front, dat nu Duits land en Frankrijk passeert, het noordelijk Alpengebied tegen de avond zal bereiken. Intussen zijn de temperaturen op de meeste Olympische terreinen iets gedaald. Vanmorgen waren deze overal onder nul. Verspreide wolkenvelden beloven het ge bied althans gedeeltelijk tegen de zon te zullen beschermen. De voorspelling luidt dat de bewolking zal toenemen en dat er vannacht hier en daar sneeuw zal vallen. Ortrun Enderlein, een 20-jarige instru mentmaakster uit Raschau, heeft Duitsland vandaag de eerste gouden medaille ge schonken. Zij zegevierde bij het rodelen waarvoor vandaag in Igls de laatste twee manehes werden gehouden. Isle Geisler (Did) veroverde het zilver en Helene Thur- ner (Oost.) het brons. Het herennummer rodelen eindigde in 'n drievoudige Duitse zege. Het goud was voor ex-wereldkampioen Thomas Kohier, het zilver voor Klaus Michael Bansack, terwijl Hans Plenk de bronzen medaille veroverde. Na drie van de vijf verplichte figuren bij 't kunstrijden voor heren heeft de Duitser Manfred Schnelldorfer nog steeds de lei ding met 558,5 punten. De Tsjech Karol Divin vergaarde 552,4 punten. De Frans man Alain Calmat is derde met 545,7 pun ten en de Amerikaan Scott Allen is vierde met 536,6 punten. Donderdag volgt de kür. Een foto uit de zondag gespeelde ijs- hockeywedstrijd Canada-Zweden. Het Zweedse doel dreigt onder de voet te worden gelopen, gezien de chaos van spelers. Canada heeft zijn kans op de hoogste jjshockey-eer behouden door de Ameri kaanse ploeg een moeizame 8-6 nederlaag toe te brengen. De Canadezen hebben nu uit vier wedstrijden de volle winst be haald en leiden nu met acht punten, voor Rusland dat zes punten veroverde uit drie ontmoetingen. Het was een felle, harde, soms te harde wedstrijd. De Amerikanen startten overdonderend en al na twaalf seconden namen zij de lei ding. De Canadezen maakten in de vierde minuut gelijk, maar met twee doelpunten van de razendsnelle Johnson werd de eer ste speeltijd met een 3-1 voorsprong voor de ploeg van de Verenigde Staten afge sloten. Canada sloeg na de eerste pauze hard terug. In een geweldig tempo werd een lawine van aanvallen opgezet en toen de tweede speelperiode werd afgesloten was de 1-3 achterstand omgezet in een 7-3 voorsprong, dankzij onder anderen drie treffers van de onhoudbare Cadieux. Ge durende deze twintig minuten keihard ijs hockey waarin beide ploegen door grote en luidruchtige supporterscharen werden opgezweept, moest de Amerikaan Wayne Meredith met een gekneusde rechterenkel worden weggedragen. met 5-5 gelijkgespeeld. De tussenscores luiden: 3-1, 1-1, 1-3. Polen versloeg voor dezelfde afdeling Hongarije met 6-2. De tussenstanden waren 3-1, 2-1, 1-0. Groep B: 1. Polen 3 3 - - 6 16-5 2. Oostenrijk 3 2 1 - 5 14- 7 3. Japan 3 2 1 - 5 15-12 4. Joegoslavië .31113 12-14 5. Noorwegen .31-22 14-10 6. Italië 3 1 - 2 2 11-18 7. Roemenië 3 - 1 2 1 10-17 8. Hongarije 3 - - 3 0 6-15 Anderl Molterer, Ernst Hinterseer, Christ Pravda en Toni Spless, eens de Oostenrijkse ski-vedetten, zonden aan Egon Zimmermann een gelukwenstele- gram vanuit de Amerikaanse winter sportplaats Aspen. In het Amerikaanse winterlandschap bestrijden zij elkaar om geld in profwedstrijden. Zouden zij ondanks alle dollars in de tijd van de Olympische Spelen toch niet een beetje heimwee hebben? Innsbruck wordt niet beheerst door de Olympische Spelen, maar door de ordebewakers. Na afloop van de jjs- ïockeywedstrjjd AmerikaDuitsland moesten de Amerikanen en de Duitsers, die nog in de kleedkamer zaten, zo spoedig mogelijk ruimte maken voor de Japanners en de Noren, die na hen speelden. Zonder te douchen, nog ver hit van de strjjd, moesten zij eruit om het programma niet in de war te brengen. Deze fraai uitgevoerde Olympische gewichthef f er bestaat louter uit 20 kg rundvet. De 20-jarige Alfons Hendrickx uit Linne (bij Roermond) schiep het werkstuk tijdens een sla gerswedstrijd in Valkenburg. Hoe lang de „gebronsde" atleet stand houdt, werd niet vermeld. Kitsch met Olympische ringen wordt in Innsbruck bij massa's verkocht. Wanneer men dat verlangt kan men zich er de gehele dag mee omgeven. Men kleedt zich in hemden met Olym pische ringen, men drinkt uit glazen met Olympische ringen, er staan ringen op dassen, zakdoeken, borden, enfin teveel om op te noemen. De kroon spant ongetwijfeld een prachtige bierkan met ringen natuurlijk die wan neer men deze naar de mond brengt muziek ten gehore brengt. Uiteraard de Olympische hymne. De Italiaanse skiër Marcello de Dorigo is voor de medici bij de Olympische Winterspelen een soort mirakel. Zijn hart maakt namelijk niet meer dan 27 tot 28 slagen per minuut, terwijl 70 tot 80 normaal is. De doktoren schudden hun hoofd, dat zo iemand tot zulke prestaties in staat is, maar Marcello zelf zegt, dat hij dat door een regel matige training heeft opgebouwd. iliilii'qiwiM 1 i.. Tormod Knudsen, de 32-jarige Noorse kantoorbediende uit Eidsvoll, is maandag Olympisch kampioen geworden in de Noordse combinatie, één van de zwaartste onderdelen van de Winterspelen. Wie de ze samengestelde wedstrijd wil winnen, dient te beschikken over gratie en aan waaghalzerij grenzende moed op de 70 me ter springschans, gecombineerd met groot uithoudingsvermogen om de 15 km. ski- crosscountry te volbrengen. Na het skispringen had Knudsen nog een achterstand op de Olympische kampioen 1960, de Duitser Georg Thoma. Elf secon den mocht Thoma verliezen. Het werden er tenslotte 101. Thoma was met start nummer 30 twee en een halve minuut na 1. Canada 4 4 - 8 23- 9 2. Rusland 3 3 - 6 27- 6 3. Tsj.slow. 3 2 - 1 4 20- 8 4. Zweden 3 2. - 1 4 15- 7 5. Finland 3 1 - 2 2 4-11 6. Ver. Staten 4 1 - 3 2 19-20 7. Duitsland 3 - - 3 0 3-23 8. Zwitserland 3 - - 3 0 0-27 Japan en Oostenrijk hebben maandag in Innsbruck in een wedstrijd voor poule B Knudsen (nr. 25) vertrokken. Hij had zijn grootste tegenstander dus voor zich en kon zodoende de strijd controleren. Maar Thoma jaagde een fantoom na. Het psy chologisch voordeel werd spoedig een na deel, doordat Knudsen, met als het ware de adem van zijn tegenstander in de nek, werd opgezweept tot een steeds hoger tempo. Toen Thoma, uitgeput door zijn pogin gen om Knudsen bij te houden, in de laatste kilometers een ernstige inzinking kreeg, was het duidelijk dat het Olym pisch goud van Knudsen zou zijn, die vol ledig uitgeput 469,28 punten vergaarde. De Rus Kisselev werd tweede met 453,04 pun ten en Thoma derde met 452,88 punten. Christine Goitschel, Olympisch kam pioene in de slalom en tweede achter haar zuster Marielle in de reuze-slalom, zal niet mogen uitkomen in de afdaling. De leider van de Franse ski-equipe ver klaarde maandag dat hij vier meisjes in zijn ploeg heeft, die beter dalen dan Christine. Het aantal deelneemsters is beperkt tot vier per land. Door deze maatregel zal de strijd om de wereld titel in de alpine-combinatie alleen gaan tussen Marielle Goitschel en de Amerikaanse Jean Saubert. De stand is nu: De zes doelpunten van Canada voor de grote pauze beslisten in feite de wedstrijd. De Amerikanen herstelden zich in de der de periode en de Finse en Zweedse scheids rechters kregen het erg moeilijk. De duels werden steeds onaangenamer, maar de mannen van father Bauer bleven overeind, hoe hevig de Amerikaanse aanvallers ook te keer gingen. Driemaal vonden de Ame rikanen de weg naar het doel tegenover de Canadezen slechts eenmaal. Maar de in de tweede speeltijd opgelopen achterstand bleek voor de Olympische titelhouders toch niet geheel weggewerkt te kunnen worden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13