Prijsmeldingen stromen binnen HET WEER Officieel stilzwijgen over een verloving van prinses Irene Koningin en prins onverwacht teruggekeerd uit Innsbrück r\r\r\ Minister Andriessen wil prijsopdrijvers aanpakken Agglomeratie Haarlem krijgt 568 woningwet woningen toegewezen Premier Marijnen naar Soestdijk Lachende prins Prinses Irene naar Nederland Spaanse vlaggen Nieuw stelsel van vergunningen Wellicht nieuw proces voor Preston Cobb Laatste Olympisch nieuws Amerikaan snelste op 500 meter Arnhem mag vervoers- tarieven niet verhogen Londen wacht op antwoord van Makarios Via wijziging Prijzenwet WOENSDAG-REK LAME Topslagerij LEEUWENKAMP 49e JAARGANG NUMMER 77 DINSDAG 4 FEBRUARI 1964 Ontwikkeling Haarlems industrieterrein pagina 4 Knipselkrant Het leven van prinses Irene in foto's pagina 9 Agglomeratie IJ mond: 240 tiee MORRIS êeforeijou Suif! FALCON REGENJASSEN Koudere nacht Terwijl Nederland gonst van de geruchten over een op handen zijnde verloving van prinses Irene wordt van offiële zijde een hardnekkig stilzwijgen in acht ge nomen. Dat de geruchten een grond van waarheid kunnen bevatten wordt o.a. afgeleid van de plotselinge terugkeer van het koninklijk paar uit Innsbruck. De koningin en prins Bernhard zijn vanmorgen uit Innsbruck teruggekeerd naar Soestdijk, veertien dagen eerder dus dan aanvankelijk in het voor nemen lag. Volgens het oorspronkelijke reisschema zouden zij pas enkele dagen vóór de verjaardag van prinses Christine, die op 18 februari 17 jaar wordt, naar Nederland terugkeren. Enige uren na hun terugkeer in paleis Soestdijk hadden zij een onderhoud met de minister-president, mr. Marijnen. De prinsessen Beatrix en Margriet zijn in Innsbruck gebleven. Naar in Innsbruck verluidde zouden de koningin en de prins morgen, woensdag, daar terug keren. Om zeven minuten over twaalf werd op het koninklijk paleis de Koninklijke standaard gehesen. Geen Westduitse invoerstop eieren Drietal verwierf zilver Denk aan uw zilverzegels P.-H. Spaak bemiddelaar? HaÏÏemThÜfL 1afd wl lS£ DAGBLAD VOOB V ELSE N-Ij M U1D EN, SAN1POORT, DBIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Giro.retei> 1Jmuid„ Comml n0. 129288. Het woord is aan In de krant van heden: m Prins Bernhard, prinses Beatrix en de sjah van Perzië op weg naar een van de vele spannende ijshockey- wedstrijden die dagelijks in Inns bruck op het Olympisch programma staan. Minister Andriessen (Economische Za ken) wil de individuele prijsopdrijvers gaan aanpakken en niet meer afwachten tot dat die een groot deel van hun bedrijfs tak hebben meegesleept in onverantwoor de verhogingen, voordat hij met een prijs maatregel kan komen. Om hiertoe de be voegdheid te krijgen heeft hij, zoals wij zaterdag reeds aankondigden, bij de Twee de Kamer een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de bestaande Prijzenwet. Volgens de Prijzenwet, zoals die nu luidt, mag de minister alleen maar een prijsmaatregel uitvaardigen voor alle on dernemingen in een bepaalde bedrijfstak tegelijk. De laatste tijd is echter dikwijls gebleken dat maar enkelingen verant woordelijk zijn voor prijsopdrijvingen. In zo'n geval staan de minister en de even tueel goedwillende vertegenwoordigers van de betrokken bedrijfstak machteloos. De minister moet wachten tot het kwaad zich uitbreidt wat dan ook vaak tot schade van het publiek gebeurt en dan Bij het ministerie van economische za ken heeft men de indruk dat het publiek de laatste weken beter gaat letten op de prijzen die het voor zijn boodschappen en voor allerlei vormen van dienstverlening moet betalen. Naar wij vernemen, wa ren eind vorige week bij het ministerie Bezuidenhoutseweg 30 in Den Haag sind de t.v.-oproep van minister Andriessen van twee weken geleden, ruim duizend brieven binnengekomen en enige honderden tele foontjes. Bemoedigend vindt men het bij het ministerie dat de stroom meldingen van prijsverhogingen gestadig doorgaat. Het publiek reageert dus niet uitsluitend vlak na een oproep, maar blijft zelf attent. De meldingen worden door economische zaken beschouwd als een grote steun bij het opsporen van onrechtmatige prijsver hogingen. Men is hierdoor reeds op ver hogingen gestuit waarvan men het bestaan nog niet vermoedde. Men is uiteraard het best gediend met goed-gedocumenteerde meldingen. Sinds zaterdag staat op het vliegveld Barajas bij Barcelona de regerings Friendship gereed om prinses Irene, wier verblijfplaats nog onbekend is, eventueel snel naar Nederland te kunnen terugbrengen. De bemanning kort de tijd in gesprekken met het vliegveldpersoneel. De agglomeratie Haarlem heeft 1079 woningen toegewezen gekregen van het provinciale contingent van 10542 wonin gen. Dit aantal is verdeeld in 568 wo ningwetwoningen, 190 premiewoningen en 321 woningen die gebouwd mogen worden in de vrije sector. De gemeenten Haarlem, Heemstede, Bennebroek, Zandvoort en Bloemendaal zullen dus nu om de tafel moeten gaan zitten om zich over de verdeling van deze woningen te beraden. Het is voor het eerst dat de toe wijzing agglomeratiegewijs werd ver deeld. De agglomeratie IJ m o n d krijgt dit Jaar 240 woningwetwoningen en 122 pre miewoningen uit de provinciale pot toege wezen. In de vrije sector mogen in deze agglomeratie 295 woningen worden ge bouwd. Deze toewijzing moet dus over de gemeenten Beverwijk, Castricum, Heems kerk en Yclsen worden verdeeld. De Meerlanden krijgen 283 woningwet woningen, 93 premiewoningen en 108 wo ningen in de vrije sector. Dit contingent moet worden verdeeld tussen de gemeen ten Haarlemmermeer, Aalsmeer, Haar- iemmerliede en Uithoorn. De agglomeratie Amsterdam kreeg 2427 woningwet-, 900 premie-, en 685 vrije wo ningen toegewezen. Voor de Zaanstreek zijn deze cijfers: 600, 146 en 159, voor de groep Alkmaar 469, 179 en 180 en voor le groep plaatsen in 't Gooi 311, 205 en 122. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Opklaringen met enkele ver spreid voorkomende buien. Ma tige tot krachtige wind tussen west en noordwest. Koudere nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Volgens een bericht uit Barcelona is het Nederlandse regeringsvliegtuig, dat daar sinds gisteren op het vliegveld heeft staan wachten, vanmorgen vertrokken. Het be richt luidde dat alléén de bemanning aan boord was en dat prinses Irene niet is mee gegaan. Bij het ter perse gaan van dit blad was nog niet bekend of ook prinses Irene naar Nederland komt. De Nederlandse ambas sade in Madrid beantwoordde alle vragen over haar met: Geen commentaar. In Bar celona deden geruchten de ronde dat de prinses naar een klooster bij Navarra is gegaan voor een retraite van een week. Aan de Rijksvoorlichtingsdienst hebben wij gevraagd of de onverwachte terugkeer van het koninklijk paar verband kan hou den met de aankondiging van een even tuele verloving van prinses Irene. Op deze vraag antwoordde een zegsman van de R.V.D.: Geen commentaar. Een lachende prins naast de chauffeur van de koninklijke auto en een bedrukt kijkende koningin achterin de auto, dat zagen de verzamelde en verkleumde jour nalisten en T.V.-reporters vanmiddag, toen om twaalf uur de auto het paleishek in reed. De Baarnse politie en de Koninklijke Marechaussee hadden uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen opdat de koninklijke auto zonder oponthoud het kruispunt bij hotel Trier kon passeren en het paleishek binnen kon rijden. Achter de koninklijke auto reden twee hof auto's, be stuurd door rechercheurs, maar zonder passagiers. Een kofferauto behoorde even eens tot de kleine stoet. Het verluidde dat prinses Beatrix en prinses Margriet van daag ook per vliegtuig naar Soesterberg zouden komen. Dat prinses Irene ook heden naar Soestdijk zal komen lijkt zeer onwaarschijnlijk. Volgens geruchten zal zij na haar thuiskomst bij haar grootmoeder, prinses Armgard, haar intrek nemen. In Barcelona werd bevestigd, dat zij niet aan boord is van de regerings-Friendship, die vanmorgen van daar naar Nederland ver trok. Prinses Irene is, naar de R.V.D. meedeelt, onderweg naar Nederland. De R.V.D. zei niet te kunnen zeggen, op welke wijze de prinses naar Nederland reist. Terstond na de geruchten over een ver loving van prinses Irene hebben de Ne derlandse fabrikanten van vlaggen maat regelen getroffen met een massale pro- duktie van Spaanse vlaggen te beginnen. De grootste vlaggenfabriek in Nederland, die in Vlaardingen gevestigd is, kan als het moet binnen vijf minuten met de ver vaardiging van Spaanse vlaggen begin nen. Deze fabriek heeft evenmin zorgen over een eventuele grotere vraag naar Nederlandse vlaggen, want de produktie daarvan gaat dag in dag uit door. BONN - Er komt klaarheid over de Duitse maatregelen tegen de Nederlandse eieren- invoer. De Duitse berichten spraken over een importstop, maar nu blijkt dat er slechts een nieuw vergunningenstelsel wordt ingevoerd, dat vrijdag om midder nacht ingaat. Tot zo lang is de invoer nog vrij. Daarna zullen de Duitse douaniers weigeren Nederlandse eieren door te laten, die niet vergezeld gaan van zo'n nieuwe vergunning. Werkelijk soelaas zou die maatregel de Duitsers overigens niet mogen brengen, want volgens de E.E.G.-verordening moe ten zulke vergunningen in onbeperkte ma te worden afgegeven. Dat lijkt echter niet in de Duitse bedoelingen te liggen. Het hele geharrewar met nieuwe maat regelen doet bij onpartijdige experts de vraag rijzen of de Duitse bondsregering werkelijk van plan is de E.E.G.-reglemen- ten te respecteren. Want er schuilen in deze maatregelen allerlei mogelijke ver grijpen tegen die verordeningen. De Duit sers menen bijvoorbeeld dat de E.E.G.- ministerraad binnen acht dagen hun be sluit moet goedkeuren. In werkelijkheid moet de Europese commissie dat doen en wel binnen vier dagen. De Duitsers be roepen zich op de voorwaarden-clausule in de E.E.G.-verordeningen. (Voor meer nieuws zie pag. economie) pas kan hij met een algemene maatregel die iedereen treft, ingrijpen. Minister Andriessen wil nu het kwaad in de kiem gaan smoren door degenen die met verregaande verhogingen begin nen alvast een prijsmaatregel op te leggen, die een geldigheidsduur zou moeten krij gen van maximaal zes maanden. Hij wil de Prijzenwet zo gewijzigd zien dat hij, telkens voor maximaal een jaar achter een, in tijden van ernstige sociaal-econo mische spanningen als de prijzen sterk oplopen, bij Koninklijke Besluit volmacht kan krijgen voor dergelijke maatregelen. ATLANTA (Georgia) (AP) De acht tienjarige negerjongen Preston Cobb, die drie jaar gewacht heeft op zfjn executie wegens moord, krijgt vermoedelijk een nieuw proces. Vier maal is de datum van zijn executie na beroep opgeschort. Nu zal de vijfde rondreizende rechtbank van be roep, naar verwacht wordt, een datum vaststellen voor een nieuw proces in het begin van het voorjaar. Cobb werd de eerste maal ter dood ver oordeeld in 1961 toen hij vijftien jaar was, wegens moord op een zeventigjarige boer op wiens grond Cobb's moeder en het me rendeel van haar negerkinderen woonden. Cobb bekende de moord tijdens zijn pro ces, maar trok zijn bekentenis later in. Zijn doodvonnis deed aan het licht komen dat Georgia geen wet heeft die jeugdigen be schermt tegen de doodstraf. Tijdens zijn proces zei Cobb voor een blanke jury dat hij de boer had doodge schoten na een ruzie over een vis die hij in diens vijver gevangen had. „Ik was woedend op hem omdat hij steeds maar weer begon over dat visje dat ik gevan gen had en hij zei dat hij mij de hersens zou inslaan", aldus Cobb. De jury beraad slaagde 45 minuten. Terry McDermott van de Verenigde Staten heeft de 500 meter hardrijden op de schaats gewonnen in een tjjd van 40,1 seconden. Hij verbeterde daarmee het vier jaar oude Olympische record van Grishin met 0,1 seconde. De Amerikaan reed in de 17de rit tegen de Fransman Kouprianoff. Een drietal nestelde zich op de tweede plaats. Het zijn: de Russen Grishin en Orlov en de Noor Gjestvang. Allen legden de afstand in 40.6 sec. af. Evgeny Grishin reed in de tweede rit tegen de Fin Rinne. De onbekende maar blijk baar snelle Rus Orlov nam het in de vierde rit tegen de Noor Haugen op. Ook Haugen kwam tot een goede tijd: 41.1. In de zeven de rit, die ging tussen de Noor Gjestvang en de Franse sprinter-nieuweling Fouvieille, evenaarde de Noor de tijd van Grishin en Orlov. Er startten geen Nederlanders. De verhoging van de tarieven van het gemeentelijk vervoerbedrijf Arnhem, die op 1 februari j.l. zou zijn ingegaan, is op geschort. Minister Andriessen (Economi sche Zaken» heeft 't gemeentebestuur van Arnhem verzocht geen uitvoering te ge ven aan her raadsbesluit, tot hij het sein daartoe heeft gegeven. Weerrapporten 1. 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 De Waarderpolder 4 Knipselkrant 5 Uit stad en omgeving6, 7, 8 In de Vishal en op zee8 Radio en t.v13 Kunst 13 Feuilleton H Beurs 13 Scheepsberichten 12 Economisch nieuws12 Sport 13 Topsy 14 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's 500 gram GEHAKT van 2.40 voor 2.18 gratis kruiden 500 gram RUNDERLAPPEN klein randje, van 3.18 voor 2.88 SIRENESTRAAT 14 - TELEFOON 5613 LONDEN (AP) Grieks-Cyprische lei ders zijn in Londen teruggekeerd met het antwoord van president-aartsbisschop Ma karios op het Amerikaans-Britse plan om een NAVO-troepenmacht naar Cyprus t« zenden voor het handhaven van de vrede op het eiland. Men verwacht dat Maka rios voorwaarden zal stellen of tegenvoor stellen zal doen; niet dat hij het plan vierkant zal verwerpen. De Griekse en Turkse regeringen heb ben beiden het plan aanvaard. De Turk se Cyprioten hebben veel van hun bezwa ren laten vallen. Alles hangt nu af van de reactie van Makarios, die vandaag be kend zal worden De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Butler, heeft in het Lagerhuis mee gedeeld, dat Groot-Brittannië verder wil gaan met het idee van de vredesmacht en de benoeming van een Europese bemid delaar om een oplossing op lange termijn tot stand te brengen. De Belgische minis ter van Buitenlandse Zaken, Spaak, is in dit verband genoemd. BRUSSEL (ANP) De Belgische re gering staat „welwillend" tegenover een verzoek deel te nemen aan een NAVO-po- litiemacht voor Cyprus. Voorwaarde is, dat de regering van Cyprus en de betrok ken partijen de NAVO-bescherming aan vaarden. In Bonn bestaat vrees dat de aanwezigheid van Westduitse soldaten op Cyprus bittere herinneringen zal wakker roepen onder de Griekse Cyprioten aan de Duitse bezetting van Griekenland tijdens de tweede wereldoorlog. In Nicosia is een grote demonstratie van Grieks-Cyprioten gehouden tegen het voornemen van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië om NAVO-troepen naar Cyprus te stu ren. President-aartsbisschop Maka rios sprak de menigte toe na de demonstratie. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. l TV^ I T 1 1 Q 1 f^L 1 T Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. J IJ I 3 L s. - V J LJL L X L Abonnement per week 75 cent, pe, kwartaal Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. f 9'75' franco Per Post f 10'25' Losse t -non i xnan nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mija Nieuw spreekwoord: Zwijgen is zilver, schaatsen is goud.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1