Drassige weiden in Waarderpolder onder een loodzware zanddeken Uitbreiding ind met vierendertig hectaren Natrap van Stormvogels-back nog steeds niet opgehelderd iOSRAM mwm - HAAaiBI mm Kapelaans opgelicht BIJ DE POLITIERECHTER Smokkelschip „Ria" DINSDAG 4 FEBRUARI 1964 150 hectaren T egenstelling Werken en wonen Kerkelijk nieuws Gasmeter gelicht M00;£ NEt féhmft T'W.^ bakje waren aangetroffen en het feit dat zij in diverse winkels alleen met dubbel tjes had betaald, brachten de juiste toe dracht echter spoedig aan het licht. Voort» werd bij het vonnis rekening gehouden met haar strafblad, dat reeds enkele veroor delingen vermeldde. Dit was niet het geval met een 20-jarige tuinder uit Santpoort, die, om zijn familie in 1962 van een kerstbout te voorzien, uit een konijnenhok in Velsen drie konijnen had weggehaald. Een herhaling van deze diefstal in december 1963, toen met vier konijnen, werd hem echter noodlottig, zo dat hij zich nu voor beide zaken moest verantwoorden. De officier van justitie eiste drie weken gevangenisstraf, maar de politierechter wilde hem zijn kans op verbetering niet onthouden. Rekening ho- dende met zijn onbesproken verleden werd het aldus een geldboete van dertig gul den, plus twee weken voorwaardelijk. Een raadselachtige figuur was de 31-ja- rige varensgezel, thans gedetineerd en af komstig uit Rotterdam, die lange tijd in zijn levensonderhoud wist te voorzien door diverse kapelaans in Noord-Holland met allerlei fantastische verhalen te be wegen hem van geld te voorzien. De be- klaagde was zijn strooptocht in Den Hel der begonnen, om uiteindelijk in Heems kerk tegen de spreekwoordelijke lamp ta lopen, nadat hij hier een kapelaan eerst nog vierhonderd gulden afhandig had ge maakt. De beklaagde beluisterde de fulminade van de officier van justitie, die hem een onverbeterlijk geval noemde, berustend en af en toe met een mysterieuze glimlach. Ook de politierechter sprak van een op zettelijk vergooid leven en hij kon dan ook niet anders dan het zwaarste vonnis over hem uit te spreken dat voor deze rechtbank mogelijk is, namelijk zes maan den gevangenisstraf. Daarna zal de delin quent onder toezicht van het Leger des Heils worden geplaatst. Ook werd deze morgen het eerste be drijf behandeld van de smokkelaffaire met de „Ria waarbij een 36-jarige visser uit Velsen tot een geldboete van honderd gul den werd veroordeeld, omdat hij zich ten onrechte voor schipper had uitgegeven. Ook deze verdachte was niet verschenen. De officier van justitie noemde dit overi gens nu reeds een hoogst onverkwkkelij- ke zaak, omdat destijds via de radio de gehele scheepvaart werd gealarmeerd voor een veronderstelde vermissing, terwijl het schip op Helgoland rustig werd volgeladen met ongeveer 500.000, voor de smokkel bestemde sigaretten. Deze zaak zal echter te zijner tijd nog dienen. (Van een onzer verslaggevers) De aarde in de Waarderpolder beeft, rijst en daalt als een zwaar- ademende reus, die zich omdraait onder het verstikkende gewicht van een zanddeken, die naar het noorden en oosten over de weiden wordt gespreid. De boerderijen, die straks gesloopt zullen worden, staan verloren en verscholen achter hoge wallen zwarte grond, die zijn opgeworpen door hobbelende draglines. Knorrend als mastodonten van miljoenen jaren terug zoeken zij zich een weg door het drassige land hier en daar happend en zwaaiend met de gulzige bakken. Het grijs van de regenlucht vermengt zich met het schuimende wit van het zand, dat omhoogspuit uit de persbuizen, die als geweldige reptielen zich door het land slingeren. Zou men de spits van de Sint-Bavo niet achter zich weten en in de verte de onttakel de wieken van de molen De Veer niet voor zich zien, dan zou weinig meer herinneren aan de tijd van techniek en industrie. De wijzers van de klok razen terug naar de tijd, waarin monsters nog geen eeuwig leven hadden in sprookjes, maar een kort en fel bestaan leidden, elkaar verscheurend en kleinere wezens vertrappend. Mensen met berevellen en knotsen zal men niet tegenkomen tussen de dammen, waar het zand in alle richtingen wegvloeit. Maar mannen met lies laarzen wadend door de taaie massa helpen de fantasie toch wel een handje. DE MOLEN IN DE VERTE doet geen dienst meer: een provisorisch vijzelge maal aangedreven door brullende diesel motoren loost een grijs blubberwater in de Binnen Liede, waarvan de kom bij Pen- ningsveer al aardig dichtgeslibd is. Op sommige plaatsen is het water niet veel dieper dan een halve meter. Zo men in Haarlem een stad van schril le tegenstellingen wil zien, waar het le ven zich niet houdt, aan de fletse mid delmaat maar felle kleuren slechts pas sen om de dynamiek en de vaart te ver beelden, zal men in het centrum weinig inspiratie opdoen maar zoveel te meer aan de oostant van de stad. In de Waar der- en Veerpolder ziet men strakke ge bouwen die schoonheid hebben geofferd aan de doelmatigheid nog in de steigers staan of al volop in bedrijf. Hier stampen zware heimachines en doorsnijden kaars rechte wegen het zandplateau. Vrachtwa gens schakelen sissend en hijgend naar hogere en lagere versnelling als zij lasten halen of brengen. dat over een toewijzing van grond wordt beslist, na rijp beraad over de economi sche betekenis, de aard van het bedrijf, de invloed op de arbeidsmarkt en het aan deel in de luchtvervuiling. Hoewel er nu weer een flink perceel grond rijp gemaakt wordt voor vestiging van industrie, heeft men toch niet het ge hele oppervlak van de polder ineens on der handen genomen. Behalve de 34 hecta ren, waar men nu mee bezig is om de ontwikkeling vóór te blijven, is men ech ter wel doende voorbereidingen te treffen voor de bouw van een rioolwaterzuive ringsinstallatie, waar men nog dit jaar aan wil beginnen. Dit onderdeel alleen al zal 12 miljoen kosten. Met de uitvoering van de interlokale wegen zal men een be gin maken, zodra de wegen in het gebied zelf in gereedheid gebracht zijn. Het is dan ook nog niet op korte ter mijn te verwachten, dat men plannen zal voorleggen aan de gemeenteraad, die verband houden met de grote verbindings weg noord-zuid ook al streeft men er wel naar nog dit jaar de jachthaven aan de Spaamdamseweg te verplaatsen. Ook de uitvoering van de plannen voor het recrea tiegebied langs de Binnenliede, rondom de Mooie Nel en het weidegebied ten oosten van Haarlems noordelijke bebouwde kom zal nog wel enkele jaren op zich laten '4/', 3 De betekenis van de enorme hoe veelheid grond, welke verzet moet worden, is pas op de kaart duidelijk te zien. Ten oosten van Spaarndam is ruimte gereserveerd voor de vesti ging van industrie evenals in de zuid westhoek van het gehele complex, waar terwïlle van een vlotte aan- en afvoer van goederen niet alleen veel zorg besteed is aan een dicht wegen net maar ook twee verreikende havenarmen zijn geprojecteerd. De weg die van het noorden naar het zuiden loopt en bij de planologen bekend staat als nummer acht zorgt voor een visuele scheiding van het werk- en het recreatieterrein. Langs de weg zal een groenstrook komen. Even ten noorden van de weg ziet men een vijfhoek op de plaats waar de rioolwaterzuiveringsinstallatie zal komen en waar het grondwerk reeds wordt verricht. De noord-zuid weg die een onderdeel is van de oostelijke randweg vormt als het ware een binnenring in het hele com plex van verkeerswegen dat ten oosten van de stad in aanbouw is. De buitenring wordt gevormd door Rijksweg 6 die even ten oosten van Spaarndam wordt aangelegd. In het noorden ziet men het gebied dat wordt begrensd door de bebouwing van Spaarndam en Haarlem-Noord als een plas met een gekartelde wallekant die zoveel mogelijk men sen in staat moet stellen te genieten van de spaarzame combinatie van wolken, zon, wind en water. Dit ge bied verloopt naar het zuiden langs de Binnen Liede tot een smalle strook die zal aansluiten op de re creatiegebieden ten oosten van Schalkwijk en Parkwijk. wachten. In totaal zal zich ten oosten van de stad een gebied voor de recreatie uit strekken ter grootte van 150 hectaren. VOOR EEN STAD met een belangrijke woonfunctie zo staat in het structuur plan te lezen is het van grote bete kenis, dat er in de onmiddelijke omge ving van de woningen recreatiemogelijk heden zijn. Men denkt, rekening houdend met de werktijdverkorting en de vergro ting van de welvaart, genoeg te hebben aan 150 hectaren voor de 80.000 mensen, die in het noorden van Haarlem zullen wonen. NOG VINDT MEN het tempo van de moderne mens en zijn techniek aan de linkerkant van de weg en het moeras uit de oertijd rechts, maar straks zal de chaos tot een geordende en geplande te genstelling zijn gestold. Dan zullen de wer kers in de zuidwesthoek van de polder hun brood verdienen en tegelijkertijd als het mooi weer is in het noorden en oosten vrouw en kinderen genieten van zon en rust, van sport en spel in het re creatiegebied dat is geprojecteerd rondom de Mooie Nel en langs de oevers van de Binnen Liede. Nog is men ver van het doel, uitgestip peld in het structuurplan voor Haarlem, verwijderd maar stap voor stap wordt het verwezenlijkt en langzaamaan worden de potloodlijnen van de planologen wer kelijkheid. WAT DIE WERKELIJKHEID eens zal zijn, vertelt ir. K. Haasnoot, chef van de afdeling stadsontwikkeling van de dienst van Openbare Werken in Haarlem. Het ligt in de bedoeling in deze hoek van de stad een werk- en recreatiegebied te re aliseren. Het werkgebied in het zuiden zal direct aangesloten zijn op wegen te land en te weg, die het gebied van het noorden naar het zuiden zal doorsnijden. Een groot viaduct over de Amsterdam se vaart, de Amsterdamseweg en de spoorlijn Amsterdam-Haarlem zal te zij ner tijd de woongebieden van Parkwijk en Schalkwijk met deze werkplaats van Haarlem verbinden. Een grote brug over het Spaarne, die komt te liggen op de plaats, waar nu de jachthaven aan de Spaamdamseweg is gevestigd, zal een ver binding vormen tussen het noordelijk en het zuidelijk deel van de Oostelijke Rand weg, die begint bij het circuit ter hoogte van de Slaperdijk tussen Haarlem en Santpoort. Deze snelle verbindingen naar het oosten, noorden en zuiden voor het vrachtvervoer op de weg en te water dat gebruik zal maken van nieuw te gra ven of reeds gegraven havenarmen zul len Haarlem in de meest letterlijke zin des woords maken tot een schakel tussen de Noordzeekanaal- en IJmondindustrie en de Randstad Holland. HAARLEM ALS VIERDE pijler van het voor onze economie zo belangrijke Noord- zeekanaalgebied gaat een steeds grotere rol spelen als industriestad. Van de 9 mil- Dikke modderstralen spuiten omhoog uit de persbuizen, die het zand aan voeren vanuit een zandput die ont staat door het graafwerk voor de rioolwaterzuiveringsinstallatie. jard gulden, die het gebied elk jaar bin nen rollen als loon voor de gezamenlijke inspanning van ondernemers en arbeiders wil Haarlem bij het ontplooien van de wel- vaartbrengende activiteiten niet achter blijven. Is men begonnen om na de oorlog de werkgelegenheid op korte of langere ter mijn in sociaal en economisch goede ba nen te leiden en heeft men in navolging van de industrialisatie-nota's, die zo'n be langrijke verandering brachten in het ge zicht van ons land, de vestiging van in dustrieën in Haarlem is pas goed op gang gekomen nadat in 1956 de Prinsenbrug het gebied van de Waarderpolder ontsloot voor het zware verkeer. TWEE KRACHTEN, die zich doen gel den in het economische leven van de stad Haarlem: zuigkracht op de bedrijven, die van elders worden aangetrokken door goed vaarwater, goede wegen, goede bouwgrond en ruimte, alsook een middel puntvliedende kracht voor de bedrijven in de Haarlemse binnenstad, ontmoeten en versterken elkaar in het industiegebied in het Oosten. Toch laat men deze krachten niet de vrije loop, net zo min als een goed wagen menner de paarden maar laat hollen. Het gemeentebestuur van Haarlem voert een se lectief uitgiftebeleid. In het kort komt het er op neer, dat men geen grond verkoopt aan iedere gegadigde die zich meldt, maar Men gaat uit van de berekening dat er voor iedereen ruim 21 vierkante meter recreatieruimte moet zijn, te verdelen in 8,5 meter voor sportvelden, 2,5 voor volks tuinen, 1,5 voor schoolwerktuinen en 9 voor wijk- en stadsparken. Rondom een plas, die ontstaat als het weidegebied ten zuiden van de Slaperdijk wordt uitgegra ven, zal te zijner tijd een aaneengesloten recreatiegebied ontstaan met parkstroken, volkstuinen en een strandbad. De voetbalwedstrijd tussen Stormvogels en Wijk aan Zee, welke zondag 10 no vember op het Waterlooterrein in Driehuis werd gespeeld, gaat nu binnenkort reeds zijn derde verlenging tegemoet. Zij het dan ook dat de leiding niet meer bij een scheidsrechter, doch bij de Haarlemse politierechter berust. Men herinnert zich wellicht dat de linksback van Stormvogels tegen het einde van de ontmoeting de middenvoor van Wijk aan Zee zou hebben nagetrapt, waardoor deze zodanig buiten gevecht werd gesteld dat hij het veld moest worden afgedragen en daarna gedurende ruim een week zijn dagelijkse werkzaamheden niet heeft kunnen ver richten. Deze zaak diende maandag 13 januari ook al voor de Haarlemse politie rechter, waarbij de diverse verklaringen echter zo afwijkend luidden, dat de verdere behandeling werd aangehouden tot ook het slachtoffer kon worden gehoord. "fff®sa»? Aldus verscheen maandagmorgen op zijn beurt de middenvoor van Wijk aan Zee in de getuigenbank om zijn zienswijze van het incident te geven. Hij hield daarbij vol stevig door de Stormvogelsback te zijn nagetrapt, waarbij deze hem uiterst pijn lijk tegen de knie zou hebben geschopt. Hij werd bij deze lezing bijgevallen door de scheidsrechter uit Wormerveer, die eveneens als getuige was gedagvaard. Deze herinnerde zich nog heel goed te hebben gefloten voor een overtreding van de aanvallende middenvoor, die de Storm vogelsspeler ongeoorloofd had gevloerd. Beide spelers lagen toen op de grond. Direct daarop constateerde de scheidsrechter duidelijk dat de back zijn tegenstander een schop tegen de knie toediende, waar door deze van hem een waarschuwing in ontvangst moest nemen welke hem later een schorsing voor acht weken opleverde. Overigens had de scheidsrechter niet zo zwaar aan deze kwestie getild, omdat de wedstrijd van het begin af een rustige en sportieve ontmoeting was geweest, zodat hij de natrap als een verboden, maar toch wel verklaarbare reflexbeweging had beschouwd. Op een laag dijkje aan de haven kom van Penningsveer staat een vijzelgemaal aangedreven door moto ren die een oorverdovend lawaai maken. Het gemaal, dat op zijn plaats gehouden wordt door planken en verankerde palen, slobbert drab big grijs water, aangevoerd door een haastig en ruw gegraven kanaal. Aan de andere zijde van het dijkje heeft zich een grillig stroombed ge vormd nadat tonnen zand bezonken zijn op de bodem van de Liede en hier gelijk met de wallekant zijn ge komen. Het water onder de woon arken die bij Penningsveer liggen is ook niet zo diep meer en voor alle zekerheid heeft men onder de brug in de weg de sluisplanken gezet om de aanslibbing en watervervuiling - binnen de perken te houden. Geref. Gemeenten Beroepen te Borssele P. Blok te Dirks- land; te Vlissingen J. v. Haaren te Rijssen, die bedankte voor Paterson (New Yersey). Chr. Geref. Kerken Beroepen te Noordscheschut G. Buys te Murmerwoude. De beschuldigde back bleef echter posi tief ontkennen zijn tegenstander in de knie te hebben geraakt, omdat het hoogstens tegen de voetzool of de enkel kon zijn ge weest. Hij werd hierbij gesteund door de verklaringen van twee andere getuigen, een der grensrechters en de wedstrijdse cretaris, waarvan vooral laatstgenoemde zich nadrukkelijk aan de zijde van de be schuldigde schaarde. Hij wees ook veront waardigd de waarschuwing van de officier van Justitie, mr. J. YViarda van de hand, die meende hem te moeten wijzen op de ernstige gevolgen van een afgelegde meineed. De getuige zou zijn verklaring dan ook met een gerust hart schriftelijk willen vastleggen, omdat zij op een dui delijke waarneming berustte en hem al leen door zijn gevoel voor rechtvaardig heid was ingegeven. Het was begrijpelijk dat de politierechter, mr. J. D. Vink bij zulke uiteenlopende lezingen van dit inci dent geen vonnis kon wijzen, zodat de zaak nogmaals naar de rechter-commissa- ris werd terugverwezen ten einde weer nieuwe getuigen te kunnen horen. Een 40-jarige huisvrouw uit Velsen, die niet was verschenen, werd vervolgens ver oordeeld tot een maand gevangenisstraf waarvan twee weken voorwaardelijk omdat zij voor negentig gulden dubbeltjes uit haar gasmeter had ontvreemd. De of ficier van Justitie was hierover vooral ont stemd, omdat zij eerst bij de politie aan gifte van de diefstal had gedaan, waar bij zij het liet voorkomen alsof er een on bekende in het spel was geweest. Haar vin gerafdrukken die op het geforceerde geld-

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4