T avido herdacht Heijermans met opvoeringen van „De meid" Beverwijk krijgt een moderne betonmortelcentrale Oranjevereniging in Velsen-N wil het toch nog proberen wiel Nieuwe Ford GT voor het circuit Sneller remmen Slapen in de auto Corsair: snelle en zeer comfortabele wagen Luchtbellengordijn als nieuw wapen bij de zeevisserij Openbare verkoping van drie kotters Havenberichten Beroep op ouders van 2000 leerlingen k '.A/% DINSDAG 4 FEBRUARI 1964 Jan van Dam Kort JJmnndnipjlWS b: °g. tl r Wjim Felle acceleratie - slecht licht Bij de aanschaf van een nieuwe auto en dit geldt eigenlijk voor alle aankopen komt het er op aan op zakelijke en objectieve wijze voor- en nadelen tegen elkaar af te wegen. Geen enkele wagen is volmaakt, al benaderen verschillende modellen deze kwalificatie. Enkele testritten met de Ford Corsair hebben de juist heid van bovenstaand gezegde opnieuw bewezen. Plus punten zijn félle acceleratie, ruim interieur en comfor tabele zit in de gescheiden voorstoelen, nadelen de soms te zware besturing, het „dribbelen" van het achterstuk in de bochten (mits men deze met enige snelheid neemt, waar de wagen overigens alle gelegen heid voor biedt) en een irriterend rammelend geluid in het interieur bij bepaalde (hoge) snelheden. Dit zijn maar een paar van de (voornamelijk goede) eigenschappen die deze wagen bezit. Zo ziet het interieur van uw wagen eruit, bij de instal latie van de Hüls-Kombisitz. De juffrouw is niet bij de prijs inbegrepen. Technische details Het is begrijpelijk dat een toneelvereniging van het formaat en de reputatie van het Beverwijkse „Tavido" zich heeft aangesloten bij de vele beroeps- en amateur gezelschappen, die de herdenking van Herman Heijermans' honderdste geboortedag hebben aangegrepen om een van zijn tone'elstukken weer eens voor het voetlicht te brengen. Voor „Tavido" resulteerde dit eerbewijs in drie opvoeringen van de in 1905 geschreven komedie van haat „De meid", met welke postume hulde werd aan getoond dat deze enigszins navrante historie na zestig jaar nog altijd voortreffelijk speelbaar is. Het komt mij dan ook voor dat het niet eens noodzakelijk zou zijn ge weest gebruik te maken van decor en kostuums uit de tijd rond de eeuwwisseling, omdat met uitzondering van enkele kleine details, die wel aan een periode uit het verleden zijn gebonden, de intrige nog heel goed betrekking zou kunnen hebben op de bewoners van een moderne flat. Aangenomen dan altijd, dat zij ook over een dienstbode zouden mogen beschikken. ZOALS GEZEGD IS „De meid" nog al tijd een sterk en boeiend speelstuk en men komt opnieuw onder de indruk van de meesterlijke wijze, waarop Heijermans destijds zijn métier beheerste. Hoe knap bracht hij het publiek bij voorbeeld reeds met de openingstaferelen in zijn ban, door de fascinerende manier waarop Annemie bij de toeschouwer wordt geïntroduceerd, waardoor men zich onmiddellijk gaat af vragen wie en wat deze helleveeg toch wel mag zijn. die in staat is haar me vrouw zo meedogenloos te terroriseren. En na deze boeiende inzet wordt de bekende intrige verder met hetzelfde scherpe waar nemingsvermogen en logica ontwikkeld en afgesloten. WAT DE OPVOERINGEN onder regie van Wim Paauw betreft is het spijtig deze te moeten nageven, dat het voor „Tavido" ditmaal alleen bij de goede bedoelingen is gebleven, omdat regisseur en spelers er niet in geslaagd zijn de vele kwaliteiten van dit stuk aan de oppervlakte te bren gen. Alleen de drie medespelende heren G. Weyers, J. Schik en W. Gregouir vorm den hierop een uitzondering, omdat hun vertolkingen van respectievelijk Cor de Pauw, de kruier en de wasbaas volledig konden worden geaccepteerd. Dit was in het bijzonder met eerstgenoemde het ge val, doordat hij alle reliëf wist te geven aan de echtgenoot, die door een van de omstandigheden gebruik makende pianole raar van de spreekwoordelijke horens werd voorzien. Maar Heijermans heeft de dames in zijn komedie nu eenmaal de be langrijkste figuren toebedacht en omdat deze bij „Tavido" het zwakst werden ge speeld, heeft de voorstelling het bij dit ensemble gebruikelijk peil niet kunnen be naderen. VOORRANG OP KRUISPUNTEN I I BUS V I PËLTI0411 BlA N.W.feJ In de geschetste situatie naderen een bromfiets, een auto en een bus een kruispunt. De ANWB wil nog eens wijzen op de volgorde van voorrang die in dit geval moet worden aange houden. De bromfiets moet voorrang verlenen aan de auto, omdat de bromfiets tot het langzame verkeer wordt gerekend. Nadat de auto is ge passeerd, mag de bromfiets zijn weg vervolgen en daarna pas mag de bus naar links afslaan. De bus heeft na melijk allereerst voorrang moeten verlenen aan de van rechts komende auto en vervolgens aan het tegemoet komend verkeer op dezelfde weg, dat zijn weg blijft vervolgen, in dit ge val dus aan de bromfiets. ALS EEN DER OORZAKEN hiervan moet het falen van mevrouw R. Woerd man in de hoofdrol worden aangewezen, die geen ogenblik natuurlijk werd omdat zij zich bediende van een accent, waar mee waarschijnlijk het zogenaamde plat Amsterdams werd bedoeld. Dit was er ech ter zo volkomen naast, dat het al spoedig bijna irriterend werd deze geforceerde toon te moeten beluisteren. Daarnaast schoot ook mevrouw G. Zegel duidelijk in emotie en dramatisch vermogen te kort, welke eigenschappen het karakteriseren van de nerveuze Stans vereisten en me vrouw Ebbinge-Wubben, die in haar genre toch tot de beste amateur-actrices van Kennemerland behoort, wist evenmin goed raad met het typeren van een Am sterdamse volksvrouw. Waarschijnlijk is dit alles het gevolg van het feit, dat „Tavido" zich altijd bij voorkeur beperkt tot societystukken, in welk genre dit en semble dan ook moeilijk kan woiden over troffen. Vandaar wellicht ook, dat me vrouw B. Blok als de hautaine tante Bet- tina nog de beste dame was. DESONDANKS kan niet worden ontkend dat de opvoeringen van „De meid" dui delijk bij het publiek zijn aangeslagen. Dit succes moet echter meer aan de talenten van de auteur dan aan de capaciteiten van de speelsters worden toegeschreven, hetgeen bij „Tavido" gelukkig tot de zeld zame conclusies behoort. Lezing over knstvaart. Op dinsdag 11 februari a.s. zal in het Cultureel Centrum een lezing worden gehouden over de Gro ninger kustvaart door kapitein J. D. J. Postma (aanvang 19.30 uur), waarbij te vens een film zal worden vertoond. Prof. Pat ij n in Santpoort. Uitgaande van de federatie Velsen van de Partij van de Arbeid wordt een bijeenkomst gehou den op vrijdag, 7 februari in het Hervormd Jeugdgebouw, aan de Burgemeester En- schedelaan 67 te Santpoort. Als inleider zal fungeren het lid van de Tweede Kamer fractie professor C. L. Patijn, die zal spre ken over „Het Duitse vraagstuk". Sexuele voorlichting. De N.V.V. Vrou wenbond, afdeling Beverwijk heeft een vergadering uitgeschreven voor woensdag 5 februari in het gemeentelijk Vereni gingslokaal aan de Plesmanweg. Men kan dan luisteren naar en vragen stellen aan dr. H. Voorzanger, arts bij Hoogovens, die een lezing zal houden over sexuele voor lichting aan kinderen. Aanvang acht uur. Toneel in Velsen-Noord. Het bestuur van de afdeling Velsen-Noord van de Katholieke Gezinsbeweging biedt zijn leden woensdagavond, 5 februari in het St. Jozefhuis aan de Banjaertstraat een toneelvoorstelling aan, uitgevoerd door de r.k. Toneelvereniging ZVT uit Zaandam. Gespeeld wordt het blijspel in drie be drijven van J. R. Gomens „Koperen klip", onder regie van mevrouw Ruth Snel uit Amsterdam. OKOF. Voor de leden van de afde ling IJmuiden van de Vereniging Oud katholiek Ondersteuningsfonds wordt heden dinsdagavond in het oud-katholiek verenigingsgebouw de jaarlijkse algemene vergadering gehouden. Het Amerikaanse bureau „Commercial Fisheries" gaat nieuwe proeven onderne men op het gebied van visvangst met behulp van lucht. In Hussey Sound, zie kaart, zullen visnetten worden uitgezet en achter de netten komt een pijpleiding. Via deze leiding gaat men dan lucht in het water blazen. De lucht stijgt omhoog en de luchtbellen vormen een „gordijn". Men heeft Hussey f luchtbellen 0O* 9 1 luchtbellen/--. •PEAKS I5L HUSSE7 CANADA New VI JtruumscHE keaas Sound uitgekozen omdat men daar reeds proeven op dit gebied heeft gedaan en om dat er veel vis aanwezig is. Het luchtgordijn zal een bepaalde hoek in het water vormen. De school vissen wordt afgeschrikt door 't luchtgordijn, dat voor hen als een stenen muur is. Zij bui gen zijwaarts af in hun koers en zwermen langs het luchtgordijn recht in de visnet ten, althans zo is de algemene verwach ting. De proefneming zal in de eerste helft van dit jaar worden ondernomen en twaalf da gen duren. De totale kosten worden ge schat op vierduizend dollar. Vrijdagmiddag heeft in restaurant Roy al te IJmuiden de openbare verkoping plaats van drie kotters. Deze vaartuigen liggen al geruime tijd in de IJmuidense haringhaven. Het zijn de stalen kotter Bettie IJM 20, de houten kotter Margrie- tha IJM 42 en het houten kotterschip Corrie IJM 78. Alle drie worden verkocht met staand en lopend want en visserij- inventaris. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Stella Sroemer van Brake: Birkenstein, Bremen; Jamjo SWY 181, Las PaImas:Kathe Bartels, Papenburg; Valkenier, Cardiff; Sinoutskerk, Bremerhaven; Markab, Kosnas; Alcoutin, Safi, World Conque- rer, Philadelphia; Rhea Helsinki; Hoomeboeg, Hamina; Ernst Friesecke, Rensburg; Hedwig, Lunstedt; Embla, Gefle; Ariel, Kotka; Anholt, Londen; Ardetta, Liverpool; Trito, Dublin; Mare Liberum, Dagenham; Mercurius, Port de Bouc; Lauriersgracht, Mantyluoto; Barhoft, Rostock. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Podolsk van Riga; Esso Emden, Hamburg; Heinrich Knuppel Stettin. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Wilhelm naar Aarhus; Jamjo SWY 181, Swinemünde; Char lotte, Aalborg; Neth. Coast, Rotterdam; Stad Den Haag, Norfolk; Kondor, Nantes, walsmateriaal van IJmuiden; Lindisfarne, Pepel; Carolina. Philadelphia. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Alk naar Gothenburg; Ernst Friesecke, Londen. Op het nieuwe Industrieterrein van Be verwijk komt een der meest moderne be- tonmortelcentrales van Nederland. Door de N.V. Centrale Zand, Grint en Beton- mortelbedrijven, waarvan het hoofdkan toor in Haarlem gevestigd is en dat ook centrales in Uithoorn, Heiloo en Den Hel der heeft, is daartoe een stuk grond van 6.000 vierkante meter van de gemeente Beverwijk gekocht. Er komst bij deze be- In de feestelijke jaarvergadering van de Oranjevereniging Velsen-Noord heeft de voorzitter, ir. W. B. Rueb niet onder stoelen of banken gestoken, dat het de vereniging niet voor de wind gaat. Toch wil men proberen weer met een goed pro gramma voor de koninginnedagviering op 30 april voor de dag te komen. Daarvoor zal de medewerking nodig zijn van de ou ders van de ruim tweeduizend school kinderen, die allen van het feest profite ren. Het wordt steeds moeilijker het per soneel van de scholen te bewegen zich voor een optocht in te spannen. De vergadering was begonnen met het zingen van het volkslied. De heer E. Mar kerink, erevoorzitter, die langer dan veer tig jaar deel uitmaakte van het bestuur, werd in het bijzonder welkom geheten. Vervolgens werd aan de aanwezigen voorgesteld het nieuwe bestuurslid de heer J. Visser, die met de heren W. Nieuwen- huis, J. Zijlstra en J. van Hesslingen het bestuur completeert. De voorzitter wees erop, dat de vereniging in een merkwaar dige situatie verkeert; men zou haar be ter een comité kunnen noemen, wegens de donaties. De moeilijkheid is, dat velen weten te zeggen wat gebeuren moet, doch dat slechts weinigen de hand aan de ploeg «laan. De vereniging is sedert enkele ja ren teruggevallen van 350 naar 250 leden, •en veeg teken voor het voortbestaan. Naast de kinderoptocht en kinderspelen is het elk jaar moeilijker geworden om „grote avonden" voor de leden te geven. De zeer hoge kosten, gezien tegen de afnemende bijdragen, laten dit niet toe. Bovendien is de zalennood in Velsen-Noord zeer groot. Uit de vergadering werd de vraag ge steld, of 't over enkele jaren nog wel zin zal hebben de Oranjevereniging te hand haven gezien de teruglopende belangstel ling voor Oranjefeesten. Men wilde echter dit zeer negatieve geluid nog niet volle dig onderschrijven, omdat de mogelijk heid toch aanwezig blijft dat de ver eniging weer een kans krijgt uit te groei en, zoals uit het bevredigende bezoek aan deze jaarvergadering mocht worden ver ondersteld. Alsnog zal het bestuur trach ten het ledenvraagstuk via de kinderen naar de ouders over te brengen, opdat zij zich meer bewust worden, dat de do naties ook hun eigen kinderen gelden. Tenslotte maakte de heer Rueb het con cept-programma voor 30 april bekend. Het feest begint 's morgens met een op tocht voor de schoolkinderen, gevolgd door kinder- en filmvoorstellingen in het Her vormd wijkhuis en het St. Jozefhuis. Op de kleuterscholen wordt getrakteerd tij dens de voorstellingen, 's Middags wor den schoolwedstrijden gehouden: voetbal len voor jongens en handballen voor meis jes (op Rooswijk). In plaats van een fiets- rally, die minder in trek is gebleken, wordt nu een autorally in de middag ge houden. 's Avonds om acht uur is de prijs uitreiking, gevolgd door een grote taptoe op het Stratingplantsoen. Na de vergadering traden de artiesten Henk Out en Tonny Schelvis en de band van Max Cana en zijn trio op. toncentrale, die aan de nieuwe havenkom zal komen, ook een overslag bedrijf. In de nazomer hoopt men het bedrijf in ge bruik te kunnen nemen. De nieuwe betonmortelcentrale in Bever wijk wordt volautomatisch en kan door één man bediend worden. Omdat het af wegen van de grondstoffen langs elek tronische weg zal geschieden, worden menselijke vergissingen uitgesloten. De beton komt al gemengd in de mixers (wa gens met een draaiende trommel), het geen de constantheid van het mengsel ten goede zal komen. De productiecapaciteit van de centrale die het hele IJmondgebied van beton mortel kan voorzien wordt ongeveer tachtig kubieke meter per uur. Er komen twee silo's van 100 ton en één van 400 ton bij. Met de plaatsing van voorsilo's krijgt de betonfabriek een opslagcapaci teit van circa 1.350 ton. De totale opslag ruimte van het bedrijf wordt 10.000 ton. Op het terrein komt een kantoor met 'n volledig uitgerust laboratorium. Indien met de bouw alles naar wens verloopt, hoopt men in september van dit jaar met de productie van betonmortel te kunnen beginnen. De oude betonmortelcentrale aan de Pijpkade in Beverwijk, die een capa citeit heeft van vijftig kubieke meter per uur en eveneens tot de C.Z.G.B. beho rende, zal dan worden opgeheven. Alhoewel het bedrijf over de weg geme ten nog geen drie kilometer van de EMIJ in IJmuiden komt te liggen, zal het de cement per schip aangevoerd krij gen. Het vervoer over water is voordeli ger. De grootste kustvaartuigen en binnen vaarders zullen bij de CZGB in Beverwijk voor de wal kunnen komen. Met het uit baggeren van de nieuwe havenkom wordt van het voorjaar begonnen. Aan de betonmortelcentrale wordt ook een zand- en grindhandel èn overslagbe drijf verbonden. De beschikbare kadeleng te aan de Zuiderkade wordt honderd me ter en die zal bestreken worden door een rijdende havenkraan. Daarmee kunnen al le voorkomende goederen gelost of overge slagen worden. Deze mobiele kraan kan bij een vlucht van 25 meter tot maximaal vier ton hijsen. Door de grote voorraad- ruimte van de centrale komt de kraan re gelmatig beschikbaar voor overslagwerk. Voor het zich sterk industrialiserende Be verwijk mag dit stellig als een aanwinst worden beschouwd. Mettertijd wil men ook loodsen laten bouwen voor opslag voor derden. II Het interieur is zo als gezegd ruim. De gescheiden voor- stoelen (wij reden in een Corsair met vloerschakeling) ge ven een heerlijke steun in de len denen, zodat ook bij lange ritten men geen last van ver moeidheid in de rug krijgt. Het is niet mogelijk in de auto de stuurhou- ding met gestrekte armen aan te ne men, daarvoor kan de stoel te beperkt worden versteld. Hier staat tegenover dat passagiers op de achterbank alle ruimte hebben om hun benen kwijt te raken. Het uitzicht is voldoende, al zal juist voor de passagiers achterin de brede stijlen links en rechts een beperking in het uitzicht geven. Vlot Het korte „pookje" op de grond (de Corsair is eveneens leverbaar met stuurversnelling) is gemakkelijk en vlot te bedienen, de instrumenten een horizontale snelheids meter met dagteller, controlelampjes voor laadstroom, oliedruk en groot licht, en bedieningsknoppen voor ruite- wissers en choke zijn overzichtelijk en binnen hand- bereid aangebracht. De bediening voor richtingaanwijzers en dim- en grootlicht zijn gemonteerd op een arm aan de stuurkolom. Ondanks de verschillende grootte in de han dels is vergissing in het begin niet uitgesloten. Een ver meldenswaard detail is de gedrukte bedrading achter het dashboard. De Corsair bezit een uitstekende verwarming. De knoppen voor deze verwarmingsinstallatie zijn in het midden van het dashboard aangebracht. De „aanblazer" maakt enig geruis. Onder het dashboard dat goed is afgeschermd bestaat een nuttige opbergruimte. Niet revolutionair Het exterieur van de Ford Corsair is bepaald niet revo lutionair. De spits toelopende „snuit" roept herinneringen op aan de Thunderbird en de Taunus. De zelfdragende carrosserie die beslist wel lijn bezit met een heel een voudige afwerking aan de achterzijde, bezit duidelijk een zekere afstemming op de Cortina. Dit „eerbewijs" aan voorgaande modellen is niet verwonderlijk als men be denkt dat de Corsair de plaats inneemt tussen de Consul Cortina en de Zephyrmodellen. De motor is dan ook de Consul Cortina 1.5 liter motor, die een vermogen levert van 64 SAE-pk bij 4600 tpm. De compressieverhouding is 8.3 1. En dit punt brengt ons onmiddellijk op de rij prestaties van deze wagen. Deze prestaties mogen er zijn. Bij hoge snelheden blijkt de wagen een goede „greep" op het weg dek te handhaven, de motor maakt geen hinderlijk lawaai. Hoge snelheid in de bochten maakt een licht onderstuur merkbaar. De vloerschakeling (remote control) is prettig, zij het enigszin stroef De vier versnellingen zijn gesyn chroniseerd en de derde bezit voldoende bereik om een felle en ver doorgevoerde acceleratie te waarborgen De remmen schijfremmen op de voorwielen voldoen goed. De wagen trekt bij een plotselinge stop niet weg naar links of rechts. In het stadsverkeer is de Corsair met zijn bijna vieren- eenhalve meter lengte en 1.61 meter breedte goed wend baar. De draaicirkel van de wagen is 10.3 meter. Het Dit is de nieuwe Ford GT, waarmee de fabriek nog dit jaar aan verschillende races in Europa en Amerika zal deelnemen. De topsnelheid van deze wagen, die ruim vier meter lang is, maar slechts een hoogte heeft van 1.028 meter, ligt boven de 300 kilometer per uur. Stuur en bedieningspedalen zijn verstelbaar. In de zittingen is een ventilatiesysteem aange bracht, zodat de chauffeur gedurende lange rit ten zijn conditie kan handhaven. De motor van dit model is vóór de achteras geplaatst. Een automobielontwerper in Chicago heeft een gecom bineerd rem- en gaspedaal ontworpen. Volgens het blad voor de industrie „Product Engi neering", zal hierdoor de tijd, die nodig is om de voet van het gaspedaal over te brengen naar de rem minder worden, waardoor het risico van ongelukken ook kleiner wordt. Het bovenste stuk van het pedaal staat in verbinding met het gaspedaal en wordt met de tenen bediend. Door met de hiel op de onderkant van dezelfde pedaal te druk ken kan men remmen. (AP) Een Haarlemse firma heeft een nieuwe autostoel op de Nederlandse markt gebracht. De juiste naam voor deze stoel behoort wellicht „slaapstoel" te zijn, want de Hüls- kombisitz (zoals de officiële naam luidt) stelt de automo bilist in staat in zijn wagen een soort slaapbank te mon teren. Dit is mogelijk, doordat de rugleuning van deze stoel neergeklapt kan worden. Verlengingsrails zorgen ervoor, dat voor- en achterbank zodoende één geheel vormen. Bovendien is deze nieuwe autostoel met enkele hand grepen te veranderen in een „ruststoel" en zorgt de ver stelbare rugleuning ervoor, dat de automobilist ook tijdens de rit in de meest geliefde houding achter het stuur kan zitten. Motor; Viereilinder, watergekoeld. Cilinderinhoud 1498cc, compressieverhouding 8.3 1. Ver mogen 64 SAE-pk bij 4600 tpm. Transmissie: Vier versnellingen vooruit, alle gesynchro niseerd. Carrosserie: Zelfdragend, hydraulische schokbrekers rondom, schijfremmen voor, trommel- remmen achter. Maten: Lengte 4.49 meter, breedte 1.61 meter, hoogte 1.45 meter. benzineverbruik de tank heeft een inhoud van 36 liter schommelt rondom de 1 10, in de stad is het verbruik uiteraard iets meer. Het licht dat de wagen meevoert is echter onvoldoende, al blijft het mogelijk dat de afstelling foutief was. De maximumsnelheid van deze wagen ligt boven de 130 kilo meter per uur. De meter wijst dan 140 kilometer per uur aan. Tot slot nog enige opmerkingen: de kofferruimte is ruim voldoende. Het kofferdeksel valt onmiddellijk in het slot De knop voor een signaal met groot licht is handig aan gebracht onder het stuur op het uiteinde van een arm De wagen is in verschillende uitvoeringen leverbaar; Corsair de Luxe, twee-deurs. voorbank, stuurschakeling. Corsair de Luxe, tweedeurs, gescheiden voorstoelen en vloerschakeling. Deze beide modellen met hun verschillen de interieurindeling zijn ook verkrijgbaar in een vier- deursuitvoering. De prijzen variëren van f 7.375 tot 7.850.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 6