Japans schip trekt veel bekijks in Rotterdam LANGS SLUIZEN EN HAVENS Poging om vertrek van trawler te verhinderen mislukte Schiper Klinkenberg van IJM 36 volhardde Stprke onvoerinpr van v0n Hoon van 7-ew" Sport in IJ mond Velsens nieuwe raadslid W. van Eyk O.K. Vrouwenvereniging „Samenwerking" vierde het 60-jarig bestaan Met voeten in vloeiend ruwijzer Kustvisser haalde een mijn op Kerstholt in moeilijkheden Kort IJmondnieuws Tsjoe-En-Lai ziet einde van ruzie Ouderpaar tot vijf jaar veroordeeld DINSDAG 4 FEBRUARI 1964 Kort Uninndnjoiiwc Dertig Ierse huisvrouwen komen naar Velsen Zoeken naar anker in Noordzeekanaal Koninklijke onderscheiding voor L. van de Putte Voetgangster op een zebra aangereden Raam van paterskerk in IJmuiden vernield Het oude liedje Twee jarig zoontje stier f na mishandelingen Arie van der Veer Acht afgevaardigden van het Scheve- ningse stakingscomité hebben gistermid dag geprobeerd het vertrek van de trawler IJM 36 Jacoba Geziena te verhinderen. De Scheveningers slaagden erin twee leden van de bemanning van boord te praten. Nadat twee anderen hun plaats hadden in genomen, gaf schipper Siem Klinkenberg het bevel tot vertrek: omstreeks half ze ven was de IJM 36 op weg naar de vis gronden. De mannen uit Scheveningen waren in een busje naar IJmuiden gekomen. In de morgenuren deden in IJmuiden geruchten de ronde, dat er „bezoek uit Scheveningen" zou komen, dat, zoals wij gisteren reeds meldden, het voornamelijk zou hebben voorzien op de Jacoba Geziena. De mogelijkheid, dat de ongenode gasten hardhandig zouden gaan optreden, leek niet uitgesloten: men had juist bericht ont vangen dat in Scheveningen een jonge ma troos door een zevental collega's was „af gedroogd" en dit zou dan niet het enige voorbeeld van geweldpleging ten aanzien van werkwillig personeel van de vissers vloot zijn geweest. In elk geval werd de politie gewaar- Wat enige jaren geleden nog onmogelijk zou hebben geleken is thans geschied: de arbeiderstoneelvereniging Palvu en de ka tholieke toneelvereniging Kunst Zij Ons Streven hebben gezamenlijk een stuk van Herman Heijermans gespeeld, en wel zijn beroemde spel van de zee in vier bedrijven ..Op hoop van zegen" dat zondagavond in het patronaatsgebouw en maandagavond in de Velsense stadsschouwburg voor vrij wel uitverkochte zalen werd opgevoerd. Beide besturen hebben in dit grote suc ces aanleiding gezien nog een derde voor stelling aan te kondigen voor donderdag 6 februari, dan weer in het patronaatsge bouw aan de Willemsbeekweg. Het is naar aanleiding van deze komen de opvoering dat wij afwijken van ons ge bruik niet eerder een amateurvoorstelling te bespreken alvorens de laatste opvoering heeft plaatsgehad. De beide samenwerken de verenigingen zijn er namelijk in ge slaagd dit stuk onder regie van Chris Slui ters zulk een sterke bezetting mee te ge ven, dat het zonder enig voorbehoud een modelopvoering kan worden genoemd. De rolverdeling telde dan ook geen en kele zwakke plek, het samenspel was on berispelijk en de aankleding zo voorbeeldig verzorgd, dat een sfeer werd bereikt waar mee dit ongemeen boeiende stuk van Heijermans volledig tot zijn recht is ge komen. Vandaar reeds nu deze korte vermelding, omdat ook de derde voorstelling op een uitverkochte zaal aanspraak maakt. IJmuiden, dat zo sterk bij de visserij is geïnteresseerd, mag deze waardige her denking van de honderdste geboortedag van Herman Heijermans onder geen voor waarde missen. J.V.D. In de damstrijd om het clubkampioen- ichap van DCIJ hebben in totaal 20 spelers deelgenomen. Op één beslissing na die tus sen Duivenbode en Van Straten, is de hoofdgroep bekend. De spelers Laros, Du- kel, Tielrooy, Pippel, H. Swier, Van der Berg en Duivenbode of Van Straten spelen om de clubtitel. De 16-jarige Kees Pippel is nog niet op gewassen tegen de geroutineerde spelers. Hij verloor van Laros, Dukel en Van der Berg en staat onderaan in de hoofdgroep. De stand in de hoofdgroep is: Dukel 6 punten uit 4 partijen, Laros 4 uit 3, Tiel rooy 2 uit 2, Van der Berg 3 uit 2 Swier 1 uit 2. De DCIJ-ers Beukema, Binkhorst, Kaan, Velthuizen, Gomes, De Jong, De Boar, Bosma en Ott spelen om drie plaatsen in het eerste tiental. In het bekertoernooi om de ,',K. de Jong- beker" heeft J. van Straten met 6 punten uit zes partijen de leiding en kan alleen nog door P. van der Berg worden inge haald. In de derde ronde van het jeugdtoernooi om het kampioenschap van Noord-Holland kon Kees Pippel zijn leiderspositie hand haven. Pippel won van Van Leeuwen uit Den Helder. Sybrands overwon Hugo de Groot (Haarlemse damclub) en Palmer versloeg Roskam. De stand na de derde ronde luidt: Pippel 8. Sybrands 5, De Groot 2, Palmer 3, Ros kam 2, v. Leeuwen 0 punten. Er moeten nog twee ronden worden ge speeld. Kees Pippel speelt volgende week tegen Palmer en Sybrands tegen Roskam. In de laatste ronde, 16 februari, spelen Sybrands en Pippel tegen elkaar. In het voortoemooi om het kampioen schap van Kennemerland komt enige teke ning. Met nog twee ronden voor de boeg hebben in groep A Meure (Haarlemse dam club) en H. Beliën (Heemstede) met 4 pun ten de leiding. In groep B staat P. Beliën op de top, ter wijl voor de tweede plaats J. de Boer en Van der Berg goede kansen maken. De uitslagen van de derde ronde luiden: groep A: C. BeliënSwier 1-1, DoumaH. Beliën 1-1, MeureVan Straten 2-0. Groep B: De JongP. Beliën 0-2, Van der Berg Van Leuffen uitgesteld. De BoerVan Kesteren 1-1. In de 1ste klasse luiden de uitslagen van de derde ronde: BothBosma 2-0, Boer- koolHooglicht 2-0, Van der WereldDe Zwart 1-1, LenartsOtt 2-0. Opmerkelijk is in deze afdeling het falen van de beide DCIJ-ers Bosma en Ott die reeds voor de titel zijn uitgeschakeld. Ze staan geheel onderaan. De katholieke gezinsbeweging afdeling Velsen-Noord geeft woensdag 5 februari een toneelavond in het Jozefhuis aan de Banjaertstraat, waarvoor de medewerking ls verzocht van de r.-k. toneelvereniging ZVT uit Zaandam. Onder regie van me vrouw Ruth Snel zal een opvoering wor den gegeven van „Koperen Klip", blijspel in drie bedrijven door J. R. Gomens. schuwd vooi eventuele ongeregeldheden in de IJmuider vissershaven. Toen de de legatie uit Scheveningen aan de zuidzijde uit haar busje stapte, werd zij meteen ge schaduwd door een aantal rechercheurs. De Scheveningers splitsten zich in groep jes. Twee man gingen aan boord van de Jacoba Geziena, hetgeen door niemand werd verhinderd. Twee anderen stapten het „witte gebouw" binnen en openden van daaruit een druk telefoonverkeer met hun lastgevers in Scheveningen. Geleidelijk aan kwam de bemanning van de Jacoba Geziena aan boord. Schipper Siem Klinkenberg, die juist twee matro zen had aangemonsterd op het C.A.B.- kantoor, arriveerde het laatst op zijn schip. Inmiddels hadden alle acht bezoe kers uit Scheveningen zich aan boord van de trawler begeven. Schipper Klinkenberg begroette zijn gas ten. Hij luisterde geduldig naar de bood schap die ze uit Scheveningen hadden meegenomen. De heren kregen eveneens de kans met alle opvarenden te praten. Maar Siem Klinkenbergs geduld bleek nu ook weer niet onuitputtelijk. Hij had zich voorgenomen die middag uit te varen en hij bleef daarbij. Het bezoek uit Scheveningen begon ken nelijk aan te voelen, dat de gastheer steeds meer naar vertrek ging verlangen, zowel van zijn gasten als van zijn schip. De acht mannen uit Scheveningen verlieten de Ja coba Geziena, op de voet gevolgd door de twee juist gemonsterde matrozen die zij hadden weten om te praten. Siem Klinkenberg was er echter niet van ondersteboven: binnen een uur waren er twee andere matrozen aan boord. Kort daarop gaf de schipper van de IJM 36 Jacoba Geziena aan schipper Schol van Vissers Sleepdienst het sein „Trekken maar". Midden in de Vissershaven getrok ken. gaf de Jacoba Geziena drie lange stoten on de scheepsfluit: de reis naar de visgronden was aangevangen. W. van Eyk (P.v.d.A.) Naar wij reeds hebben gemeld, is tot lid van de gemeenteraad van Velsen be noemd de heer W. van Eyk. De heer Van Eyk is lid van de Partij van de Arbeid. Sinds 1941 woont hij met zijn gezin in Santpoort, met onderbrekingen, wegens evacuatie naar Amsterdam in de oorlogs jaren en vervulling van militaire dienst plicht in Indonesië in de jaren '48-'50. Velsen is zijn „woongemeente", hij werkt in Amsterdam. Van 1951 tot 1962 was de heer Van Eyk (als opvolger van notaris Dolleman) voor zitter van het College van Kerkvoogden van de Hervormde gemeente Santpoort. En deze periode heeft hij meegewerkt aan de Stichting van een predikantsplaats in Santpoort-Zuid en het tot stand ko men van de Hervormde kerk „De Hoek steen" met het daaronder gelegen wijk en jeugdcentrum „De Duinpan" te Sant poort-Zuid. Voorts was hij gedurende en kele jaren lid van de Regionale Kerkelijke Commissie van de Hervormde gemeentes in het IJmond gebied (R.K.C.). Sinds 1946 is de heer Van Eyk lid van de P.v.d.A. Hij voelt zich in deze partij thuis niet alleen om haar politieke „op vattingen" alhoewel hij „op incidentele beleidspunten kritiek had en heeft" maar ook „omdat het in deze partij mogelijk is onder het inbrengen van de eigen le vensovertuiging samen te werken met mensen van andere signatuur", aldus de heer Van Eyk. HET VIEL zo'n 120 jaar geleden niet mee om met een zeilschip van Amster dam of van Rotterdam naar zee te ko men. Voor Amsterdam was de aanleg van het Noord-Hollandse kanaal, dat in 1824 kon worden geopend, een grote verbete ring en aan de lange lijdensweg van Rot terdam naar Hellevoetsluis kwam in 1831 een einde, toen het Voornse kanaal ge reed was. In 1814 is er een schip geweest, dat over de afstand Rotterdam Hellevoet- sluis niet minder dan 9 weken deed. De nieuwe vaarwegen waren verre van ideaal. D.e grote clippers, die van Amster dam naar Indië gingen, hadden soms vijf dagen of nog langer werk om in Nieuwe- diep te komen en daar aangekomen was het geen zeldzaamheid, wanneer een schip daar weken lag te wachten op een gun stige gelegenheid om uit te varen. Het verschijnen van de eerste sleepboot bracht uitkomst en die kwam op 1 juni 1826 in bedrijf: een houten radersleepboot, „Noord-Holland" genaamd, welke dienst ging doen op de rede van Den Helder. Op het kanaal bleef men zich in het begin behelpen met de jaagdiensten, welke over zes aansluitende trajecten werden onder houden. Die eerste sleepboot „Noord-Holland" werd in 1841 verkocht aan de „Stoomboot- reederij" voor het slepen van schepen aan het Nieuwediep; waaraan later, na de opening van het Noordzeekanaal, „en IJmuiden" werd toegevoegd. Weldra kwam er een tweede boot bij, de „Stad Amster dam", in 1851 gevolgd door de „Archime des", in 1862 door de „Noordzee", in 1877 door de „Hercules" en de „Simson". In 1891 werd de „Nelly" aangekocht, die on- De 12.700 tons dw Japanse kustvaarder Yamashiro Maru heeft op haar maidentrip naar Rotterdam, waar zij nu ligt afge meerd in de Merwehaven, bijzondere be langstelling gehad van de scheepvaartdes kundigen. Met haar ranke boeg en slanke Ijjnen geldt zij n.l. als prototype van een nieuwe vormgeving, die grotere snel heden bij een normaal machinevermogen mogelijk moet maken. Dat is in de praktijk ook gebleken: de Yamashiro Maru bereikte op haar proef tocht, met een motor van dertienduizend pk, als maximum 22,45 mijl per uur. De normale dienstsnelheid is nog twintig mijl per uur. Het revolutionaire ontwerp is afkomstig van de ingenieurs van de Mitsubishi-werf in Nagasaki, waar het schip werd ge bouwd voor de rederij Nippon Ysen Kaisha Die heeft het nu ingezet in de Japan-West Europa dienst (via het Suezkanaal). De snelheid van 22,45 mijl per uur is een record voor een schip van dit formaat en met een dergelijke motor, waarvan het vermogen slechts vijfenzeventig percent is van dat van evenwaardige schepen. Deze bizondere prestatie is voornamelijk te dan ken aan de bolvormige boeg, die de weer stand van het water afzwakt Een ander belangrijk feit, dat het schip veel economischer maakt: de Yamashiro Maru heeft slechts een bemanning van 42 personen, veertien minder dan de an dere schepen van deze grootte. De nieuwe vrachtvaarder maakt in de geregelde lijndienst de reis van Kobe naar Rotterdam in 32 dagen en de retourtocht via Singapore in 36 dagen. Het is de be doeling dat de drie andere schepen op deze lijn vervangen worden door twee van de ze klasse. Dat kan door de grotere snel heden. De Yamashiro Maru blijft tot woensdag morgen in de Rotterdamse haven, dan gaat zij naar Liverpool. Het schip heeft een lengte van 161 me ter, een breedte van 23 meter, een holte van 12,80 meter en een diepgang van 9,34 meter. Agenten in Nederland van de Nip pon Ysen Kaisha zijn Phs van Ommeren (Rotterdam) en Phs van Ommeren (Am sterdam) n.v. Dertig huisvrouwen uit Ierland zullen van 28 april tot 4 mei een bezoek bren gen aan Nederland. Zij zullen logeren bij leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in IJmuiden en Santpoort. Van Velsen uit zullen diverse excursies worden gemaakt in de IJmond en naar andere delen van Nederland. Maandag 4 mei biedt de huisvrouwenvereniging in Velsen de Ierse gasten een gezamenlijke lunch aan. Daarna zullen de dames uit Ierland voor enkele dagen naar Amster dam vertrekken. Het lijkt wel alsof de duizenden meeuwen die anders langs de gehele Nederlandse kust te vinden zijn, zich hebben samengetrokken in IJmui den om daar hun kostje bijeen te scharrelen. Misschien is het wel een gevolg van de staking in Schevenin gen, dat zij zo enthousiast en met veel gekrijs op elke vissersboot afschieten die in de IJmuidense haven afmeert. De op de „Arosa Sun" woonachtige Span jaard F. Bueno Garcia, hulpsmelter bij Hoogoven IV, in IJmuiden, is gedurende een aftap met de voeten in een goot, waar door ruwijzer vloeide, gegleden. Hij liep hierbij aan beide voeten brand wonden op en moest in het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk worden opgeno men. GROENTEVEILING BEVERWIJK De noteringen op de Beverwijkse groen teveiling waren maandag als volgt: was- peen 1748, prei 34118, boerenkool 28 73, rabarber 105-120, spruiten 52110, witlof 4873, rodekool 814, uien 715. Rijkswaterstaat heeft N.V. Bureau Wijs muller in IJmuiden opdracht gegeven het door het Duitse motorschip Bari verloren anker in het Noordzeekanaal, ter hoogte van de IJmuider sluizen, te bergen. De juiste plaats van het anker is niet bekend. Er zal dus eerst een stuk Noordzeekanaal- bodem moeten worden afgezocht. Moge lijk zullen hier duikers van Wijsmuller aan te pas moeten komen. De bemanning van het vissersvaartuig „Ouddorp 10" heeft op de Noordzee 'n mijn opgevist. De motorreddingsboot „Bran- daris" uit Scheveningen is uitgevaren om het projectiel over boord te zetten nadat het is voorzien van een boei als baken voor de scheepvaart en opdat de mijnop- ruimingsdienst de mijn kan terugvinden om hem onschadelijk te maken. Met een feestelijke samenkomst in het verenigingsgebouw aan de Wilhelminakade heeft de Oud-Katholiekè Vrouwenvereni ging „Samenwerking" in IJmuiden maan dagavond het zestigjarig bestaan gevierd. Onder hen die het bestuur met het ju bileum kwamen gelukwensen waren me vrouw Bührmann, de echtgenote van Vel sens burgemeester, die met mevrouw Die- men de samenwerkende vrouwenorganisa ties (SAMVRO) vertegenwoordigde, de heer J. Zwart namens het kerkbestuur van de Oud-Katholieke Kerk en verder ver scheidene afgevaardigden van besturen van verenigingen in IJmuiden De presidente van „Samenwerking", me vrouw N. Wijker-Glas, herdacht in 'n kor te toespraak de leden die in de afgelopen zestig jaar door overlijden aan de vereni ging ontvielen. Zij meende te mogen zeg gen dat door de vereniging veel goeds tot stand is gebracht. Mevrouw Wijker deed een beroep op de leden de eendra te be waren en blijmoedig aan de toekomst te bouwen. Geruime tijd bleef men hierna in een gezellige stemming bijeen. De burgemeestervan Velsen, mr. J. C. Bührmann, heeft vanmorgen een konink lijke onderscheiding uitgereikt aan de heer L. van de Putte in IJmuiden. De heer Van de Putte, adjunct opzichter op de begraafplaats Westerveld, ontving de ere medaille in brons verbonden aan de or de van Oranje Nassau na veertig jaren trouwe dienst bij de begraafplaats Wester veld N.V. De onderscheiding werd uitge reikt op Velsens raadhuis. Op de voetgangersoversteekplaats in de Lange Nieuwstraat in IJmuiden bij de Spaarnestraat is maandag een vijftig-ja rige voetgangster uit IJmuiden-oost aan gereden door een 48-jarige bestuurster van een bromfiets. Beide dames kwamen on zacht met het wegdek in aanraking en liepen schaafwonden aan armen, benen en het gezicht op. In de nacht van 2 op 3 februari heb ben enkele mannen een vlaggestok van een drogisterij aan de Willemsbeekweg in IJmuiden meegenomen en daarmee een glas in loodraam van de paterskerk ver nield De politie vermoedt dat de mannen onder invloed van sterke drank verkeer den. De Velsende politie heeft bij een gisteren gehouden snelheidscontrole aan de Wen- ckebachstraat in Velsen-noord zeventien automobilisten bekeurd die daar de maxi mum snelheid hadden overschreden. Het bestuur van de jubilerende Oud- Katholieke Vrouwenvereniging „Sa menwerking" in IJmuiden. Van links naar rechts mevrouw N. Wijker- Glas, presidente; mevrouw J. M. Heij- koop-Van der Plas, 2de penningmees- teresse; mevrouw E. Smit-Gouda, lste secretaresse en mevrouw G. van der Oord-Langen, 2de secretaresse. der de naam „IJmuiden" in de vaart kwam. Dit waren alle raderboten. De in 1894 nieuw in bedrijf gekomen „Titan" was de eerste schroefstoomsleepboot van bovengenoemde rederij, die ook „Amster dam Tug Salvage Company" genoemd werd, onder directie staande van de he ren A. D. C. E. (vader en zoon) Zur- mühlen en in de laatste jaren van haar bestaan kantoor houdende aan de O. Z. Voorburgwal in Amsterdam. Na de „Titan" kwam in 1898 de „Cy cloop" en aan het begin van deze eeuw werden nog enkele boten nieuw aange schaft. De grootste sleepboot, ooit voor de firma Zurmühlen gebouwd is de „At las" geweest, die in 1907 nieuw in gebruik kwam, na te zijn afgeleverd door de N.V. Scheepswerf v.h. Rijke te Rotterdam. De ze boot, die we hier op de foto zien met de twee schoorstenen, mat 519 bruto reg ton. Wat grootte betreft werd deze sleep boot overtroffen door de tweede „Zwarte Zee" van L. Smit Co's Sleepdienst te Rotterdam, welke sleepboot 605 bruto reg. ton groot was en in 1906 in bedrijf was gekomen. De „Atlas" had een lengte van 49,68 m, breedte van 8,63 m. en een holte van 4,88 m. De voortstuwingsinstallatie bestond uit 2 Schotse ketels en een 3 cil. triple ex pansie machine van 1200 pk. De „Simson," die in 1910 werd opgele verd, was kleiner en toen in 1911 de „Achilles" gereed kwam, was daarmede de laatste nieuwe sleepboot door de fa. Zurmühlen in de vaart gebracht. Intussen waren er al sleepboten afge voerd en toen de fa. Zurmühlen in 1919 tot liquidatie besloot, bezat men nog vijf sleepboten waarvan er drie, de „Titan," De scheepswerf Kerstholt N.V. in Gro ningen heeft te kampen met liquiditeits moeilijkheden. De financiële problemen vinden zijn oorzaak deels in de strenge winter van het vorig jaar, deels in tegen slagen die de werf te incasseren kreeg tijdens de bouw van het miljoenenjacht „Albecaro II" van de Prins van Mona co. Op verzoek van de N.V. is een com missie ingesteld, die de belangen van de crediteuren bewaakt. Bij de werf zijn twee coasters in aan bouw voor de Deense reder O. Danielsen, die deze schepen bij de werf wilde af bouwen. De belangen van de Deense re der worden eveneens behartigd door een commissie, die daartoe door de Deense reder is aangesteld. De directie van de werf ,'s bezig om derden financieel te in teresseren om op die manier de gerezen moeilijkheden in goede banen te kunnen leiden. De grootste crediteuren zijn van de gang van zaken op de hoogte gesteld en hebben hun faillismentsaanvraag opge schort. Bij de werf in Groningen werken momenteel 80 man en bij de dependance- werf Drostenborg te Zuidbroek 25 man personeel. „Dochs waerd it feest" is de titel van het toneelspel in drie bedrijven door R. Feenstra en Kees Spierings, dat door de toneelclub van het Frysk Selskip „Us Memmetael" uit Beverwijk op vrijdag 7 februari in het Hervormd Verenigings gebouw aan de Schans zal worden opge voerd. De regie is van de heer J. Haanstra. De sleepboot „Atlas" van Zurmühlen „Atlas" en „Simson," over zijn gegaan naar de Internationale Sleepdienst Mij. te Rotterdam; de overige, de „Cycloop" en de „Assistent," werden overgenomen, met de gebouwen en het bergingsmaterieel, door Bureau Wijsmuller. De „Titan," die bij de „Internationale" nog de naam „Hud son" heeft gehad, kon na enkele maan den door Wijsmuller gekocht worden en onder de naam „Drente" heeft deze boot tot 1935 dienst gedaan. De Internationale Sleepdienst Mij. gaf de „Atlas" de naam „Humber" en onder deze naam heeft de boot bijna 40 jaar dienst gedaan. De Internationale Sleep dienst Mij. N.V. en L. Smit Co's Sleep- De rechtbank in Rotterdam heeft een 32-jarige in Hongarije geboren loodgieter en diens 24-jarige vrouw ieder veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf wegens een reeks van mishandelingen, die de dood van hun 2-jarig zoontje Rony ten gevolge hebben gehad. De officier van Justitie had tegen ieder vier jaar geëist. De 2-jarige Rony werd op 30 augustus dood in zijn bedje aangetroffen. Bij de sectie werden o.a. een hersenbloeding en inwendige kneuzingen geconstateerd. In de motivering van het vonnis zegt de recht bank, dat de vrouw en de man nog wel toerekeningsvatbaar zijn te achten voor hun daden. Wegens hun persoonlijkheidsstruc tuur is niet de maximum straffen van 8 jaar opgelegd. dienst N.V. werden op 1 mei 1923 een ven nootschap onder firma L. Smit Co's In ternationale Sleepdienst. De „Humber" kwam in de mobilisatie tijd van 1939 bij de Koninklijke Marine als B.V. 37, welk dienstverband in decem ber van dat jaar eindigde. Later kwam de sleepboot in Duitse dienst als B.S. XIII bij het Bergungsschiffe Verband. Vlak voor het einde van de oorlog werd de oude „Humber", in april 1945, in Kiel door een geallieerde luchtactie getroffen en tot zin ken gebracht. Het wrak werd later wel drooggezet, maar van reparatie heeft men moeten afzien. De sleepboot „Humber," ex-„Atlas" had haar tijd gehad WASHINGTON (Reuter) Premier Tsjoe En-Lai van communistisch China heeft in een vraaggesprek met de Britst schrijver Felix Greene, dat in de Verenig de Staten voor de televisie is uitgezonden, gezegd, dat op de duur de geschillen tus sen Moskou en Peking zeker opgelost zul len worden op de grondslag van het Mar xisme en Leninisme. De Chinese premier zei verder, dat Chi na vreedzaam wenst te leven met elk land ter wereld, ook met de Verenigde Sta ten, met inachtneming van vijf grondbegin selen. Deze zijn: wederzijdse eerbiediging van soevereiniteit en territoriale onschend baarheid, geen agressie, geen inmenging in eikaars binnenlandse aangelegenheden, gelijkwaardigheid en wederkerig voordeel en vreedzame samenleving. Tsjoe En Lai zei met nadruk, dat Chi na nimmer een oorlog zal uitlokken, maar als het oorlog werd opgedrongen zal het vechten en zich nimmer overgeven.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7