Irene's verloving gaat niet door Regering zou aan besluit part noch deel hebben r\r\r\ Geen medaille voor Liebrechts op Olympische 5000 meter HET WEER Europese commissie sprak vandaag over de eieren Bonn steunt fusie van de Europese gemeenschappen Vrachttarieven hoger W oningcontingent voor Velsen Laatste Olympisch nieuws Al het eremetaal naar de Noren Produktschap-voorzitter Garrelds: Er is geen compromis mogelijk Niet duidelijk sWMORRIS"hfowijou (mij! R.A.I. stand 46 JAK VAN DER VOSSEN Persconferentie Beraad Overhaast vertrek NAPPA DAMES - HERENJASJES Aardappels per post pagina Zwaar materieel in de R.A.I. pagina 11 Barneveld vertrouwt op Europese Commissie pagina 13 In de krant van heden: Toespraak van de koningin PEUGEOT Lichte vorst Het woord is aan 49e JAARGANG NUMMER 78 WOENSDAG 5 FEBRUARI 1964 Vandaag is in Brussel het gesprek over de maatregelen die de Westduitse re gering heeft genomen met betrekking tot de invoer van eieren. Dr. Mansholt zal hierbij aan de leden van de Europese Commissie de Westduitse maatregelen voorleggen waarbij hij een overzicht zal geven van de situatie op de binnenlandse eierenmarkt van West-Duitsland. De leden nemen daarna met meerderheid van stemmen een gezamenlijke beslis sing. Aan voorspellingen omtrent de uit slag wilde men zich in Brussel gister avond nog niet wagen. Na de alarmerende berichten uit de Bondsrepubliek zijn de Duitse handelaren er als de kippen bij om zich zoals dat in vaktaal heet tijdig in te dekken. Zij proberen zoveel mogelijk eieren in te slaan om deze straks als de import op houdt, in Duitsland tegen goede prijzen van de hand te doen. Bij de Roermondse eiermijn staan de telefoontoestellen rood gloeiend als gevolg van de massa-aanvra gen, die van alle kanten uit Duitsland bin nenkwamen. De prijzen, die de laatste tijd op zeveneneenkwart tot acht cent lagen liepen op tot negen a negen en een kwart cent. De heer Garrelds deelde gisteravond voor de radio mee dat in de zaak geen enkel compromis mogelijk is. Elke maatregel die men zou treffen zou een grotere be scherming geven aan de Duitse producen ten, die de oorzaak van de huidige moei lijkheden zijn. De heer Garrelds adviseer de de pluimveehouders het hoofd koel te houden. Ook de voorzitter van het land bouwschap heeft zich vanmorgen in die zin uitgelaten. Duitsland heeft ten onrechte een beroep gedaan op de vrijwaringsclau sule ten aanzien van eieren. Vanavond zal het Landbouwschap nog een gesprek over deze kwestie hebben met de minister van Landbouw en Visserij mr. Biesheuvel. BRUSSEL (AP) De Westduitse minis ter voor Economische Zaken, Kurt Schmüc- ker, heeft een pleidooi gehouden voor een fusie van de E.E.G., Euratom en de E.G.K.S., te realiseren op 1 januari 1965. Hij drong er verder op aan de bevoegd heden van het Europese parlement te ver sterken. Schmücker deed dit tijdens een twee daagse conferentie van de E.E.G.-minis- ters, waarin West-Duitsland ook aandrong op snellere en grotere vermindering van de rechten tussen de zes landen. (Van onze parlementaire redacteur) De verloving van prinses Irene is niet doorgegaan om redenen van zuiver persoonlijke aard, aldus minister-president mr. V. G. M. Marijnen, die vannacht heeft meegedeeld dat er geen enkele reden is om aan te nemen dat er enige pressie op de prinses is uitgeoefend. De prinses verblijft thans in Spanje. Haar juiste verblijfplaats wordt geheim gehouden maar is aan haar ouders wel bekend. Koningin Juliana vernam de tijding gistermiddag van haar particulier se cretaris mr. J. van der Hoeven kort na diens terugkeer met de regerings- Friendship uit Barcelona. De boodschap kwam voor haar als een volkomen ver rassing. Koningin en kabinet verwacht ten gedurende het weekeinde en maan dag niet anders dan dat de prinses dins dag op het paleis zou aankomen. Toen de koningin en prins Bernhard gis teren omstreeks half twaalf uit Innsbruck in Nederland arriveerden verkeerden zij nog in de mening dat hun dochter daar ook zou aankomen en dat de verloving zou doorgaan. De minister-president had echter toen reeds het sterke vermoeden dat er iets mis was. Vroeg in de morgen had hij al telefo nisch contact gehad met mr. Van der Hoeven voor diens vertrek uit Spanje. Uit diens opmerkingen meende de minis ter-president te kunnen opmaken dat de verloving niet zou doorgaan. „Ik ging naar Soestdijk met het gevoel dat het wel mis zou zijn", aldus verklaarde mr. Ma- rijnen gisteravond. Hij voegde daar aan toe dat hij erbij was toen mr. Van der Hoeven zijn boodschap aan de koningin overbracht. Mr. Marijnen heeft in de afgelopen nacht in he+ Haagse perscentrum Nieuws- Premier Marijnen en het hoofd van de RVD dr. hammers op weg naar de persconferentie in het perscentrum Nieuwspoort in Den Haag. poort voor een groot gezelschap binnen- en buitenlandse journalisten, vragen be antwoord, die na de radiorede van de ko ningin nog bestonden. Wie de kandidaat was en welke rede nen tot het niet doorgaan van de verlo ving hebben geleid zijn vragen, die ook door de minister-president niet werden be antwoord. Zij zijn van zo persoonlijke aard dat er nimmer een officieel ant woord op is te verwachten. Mr. Marijnen zei wel te weten wie de kandidaat was. Wel is duidelijk geworden dat de mi nister-president en de koningin zaterdag morgen gesproken hebben over de vraag hoe het nieuws van de verloving wereld kundig zou worden gemaakt. Besloten werd dat de koning en de prins dinsdag uit Innsbruck naar Soestdijk zouden terug keren voor de bekendmaking van het nieuws. Mr. van der Hoeven zou naar Spanje gaan waarschijnlijk met de bedoeling dat hij prinses Irene naar Nederland zou begeleiden. Een niet doorgaan van de ver loving werd door niemand voorzien. Mr. Van der Hoeven blijkt dus de man te zijn, die dagen lang in de wereldpers heeft ge figureerd als de „mysterieuze passagier" aan boord van de Friendship, die zater dag in Madrid landde. De tijding, die gistermiddag Soestdijk bereikte, heeft gistermiddag en gister avond tot een reeks van gebeurtenissen geleid die deden veronderstellen dat er dramatische ontwikkelingen op komst waren. De eerste onverwachte gebeurtenis was dat de minister-president om half drie op paleis Soestdijk aankwam en pas om half zeven weer vertrok. nisters Scholten (Justitie), Biesheuvel (vice-premier) en Toxopeus (Binnen landse Zaken) naar hotel De Hoge Vuursche nabij Soestdijk, waar zij een bespreking hadden met de minister-pre sident. Mr. Toxopeus moest hiervoor zijn discussie met de Tweede Kamer over het wetsontwerp Rijnmond on derbreken. De mededeling van zijn overhaast ver trek werd door "de Kamervoorzitter mr. Van Thiel tegen zes uur gedaan, juist toen vele Kamerleden en genodigden in de rookzaal van de Tweede Kamer bijeen waren voor de aanbieding van een por tret van professor Oud aan de Tweede Kamer. Mr. Marijnen zei, dat men achter de bespreking in hotel De Hooge Vuursche niets speciaals moest zoeken. Dat de pre mier juist met deze ministers wilde spre ken hing samen met de arbeidsverdeling in het kabinet. De vier ministers hebben in het hotel onder meer gesproken over de radiorede van de koningin, omdat de ze onder verantwoordelijkheid van het ka binet zou worden uitgesproken. Na deze bijeenkomst zijn de bewinds lieden naar Den Haag gereden, waar zij omstreeks negen uur hun collega's van de ontwikkelingen op de hoogte hebben ge steld tijdens een kabinetsvergadering, die ongeveer twintig minuten duurde. (Zie verder pagina 2 onder „Volkomen verrassing) De tweede onverwachte gebeurtenis was het overhaaste vertrek van de mi- BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Minister Van Aartsen (Verkeer en Wa terstaat) heeft toestemming gegeven de hoogst toelaatbare tarieven voor binnen lands goederenvervoer per vrachtauto te verhogen. Het interlocale ongeregeld ver voer mag met ongeveer 3 percent en het geregeld vervoer en het plaatselijk ver voer met 4 percent worden verhoogd. Van de zijde van het ministerie van Ver keer en Waterstaat wordt er op gewezen, dat deze wijziging van de tariefbeschik king in het kader van de door de rege ring vastgestelde prijsspelregels voorals nog niet mag leiden tot verder gaande verhoudingen van de voorheen werkelijk berekende vrachtprijzen dan met de per centages, waarmede de oude maxima zijn verhoogd. Ten aanzien van een eventuele nadere herziening der tarieven zal worden beslist aan de hand van de resultaten van een rentabiliteitsonderzoek, dat in deze be drijfstak gaande is. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat wethouder R. Verbeek gedurende de he denavond te houden openbare vergadering van de Velsense gemeenteraad het nieuwe woningcontingent voor genoemde gemeen te ter sprake zal brengen. Desgevraagd deelde wethouder Verbeek ons dinsdagmiddag mede dat hij uiteraard niet erg verrukt kon zijn over het aantal woningen, dat de vier gemeenten (Velsen, Beverwijk, Heemskerk en Castricum) met elkaar moeten verdelen. In feite wordt de behoefte van geen der vier gemeenten ge dekt. De heer Verbeek was er van overtuigd dat men het pas na vele onderhandelingen tussen de vier gegadigden eens zou kun nen worden. Elders in dit blad kan men hierover meer lezen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Sport 4, 15 Uit stad en omgeving 5, 6 In de Vishal en op zee6 Topsy 6 Kunst 7 Radio en t.v7 Feuilleton 9 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Gisteren plaatsten wij boven een foto biografie van prinses Irene het opschrift: „Een prinsesje is groot geworden". In tussen heeft de korte maar veelzeggende toespraak van de koningin via radio en televisie duidelijk gemaakt, dat prinses Irene een persoonlijke tragedie heeft door gemaakt, van de soort die opgroeiende kinderen op harde wijze vertrouwd pleegt te maken met het leven. Haar is niet be spaard gebleven, wat de naar volwassen heid groeiende mensenkinderen nu eenmaal te verwachten hebben. Maar terwijl der gelijke verwikkelingen in een gewoon ge zin zich met gesloten deuren plegen ta voltrekken en daardoor vaak milder uit vallen, heeft de prinses bij haar persoon lijke moeilijkheden de volle zwaarte van haar positie als lid van het koninklijk gezin te dragen gekregen Het is zelfs de vraag, of juist deze positie haar niet ge dreven heeft naar een beslissing of een uitkomst, die een burgermeisje wellicht had kunnen vermijden. Wat zich precies achter de schermen der openbaarheid heeft afgespeeld, ligt groten deels op het vlak van het privéleven, dat ons koninklijk gezin terecht aan de open bare waarneming onttrekt. Welke beslis singen in die intieme kring zijn geforceerd of anderszins bevorderd, en onder welke overwegingen dat gebeurde, gaat ons even min aan ais welke andere verwikkeling in welk gezin ook. Wij mogen erop ver trouwen dat onze koningin en haar echt genoot, als ouders van opgroeiende kin deren, het beste weten wat zij ten aanzien van hun gezinsleden moeten en mogen eisen, adviseren of besluiten. De draag wijdte van een stap zoals prinses Irene heeft willen zetten en die zij tenslotte om een of andere reden niet heeft gezet is ongetwijfeld ernstig en diepgaand over wogen. Het is enigszins vreemd dat thans van diverse kanten wordt gesproken van een „druk", die „uit het volk" en „uit kringen in eigen land" zou zijn uitgeoefend en van „verzet" tegen de nu pas aan het licht gekomen verlovingsplannen van de prinses. Vreemd, omdat die plannen volkomen on bekend waren en slechts aan een zeer kleine kring van intimi waren onthuld. De aangelegenheid van de toetreding der prinses tot de r.-k. kerk en de daaropvol gende geruchten hebben weliswaar een speculatieve verwachting in het leven ge roepen ten aanzien van de voornemens der prinses, maar pas toen de koningin in haar toespraak mededeelde dat de verloving geen doorgang zou vinden, werd voor het eerst openbaar dat er van een verloving sprake was geweest. Zolang niet duidelijk en openhartig door de direct betrokkenen is medegedeeld waarom de voorgenomen verloving niet is doorgegaan, past het ons niet geloof te hechten aan veronderstellingen die naar „schuldigen" zoeken. Noch de rol van de regering, noch die van de koninklijke ouders, noch die van welke invloedrijke groep in ons land ook in de gang van zaken is vastgesteld. Wij kunnen slechts hopen dat de beslissing van de prinses genomen is in volle particuliere vrijheid en zonder bemoeiingen van buitenaf En verder, dat prinses Irene alle kansen zullen worden gelaten waarop een jong meisje recht heeft, om haar particuliere leven te doen ver lopen langs de lijnen die zij zelf als de haar toegewezene onderkent. De strijd op de 5000 meter leverde al in de vijfde rit een recordverbetering op toen de Oostenrijker Strutz in zijn rit te gen de Westduitser Günther Traub een tijd van 7.48,3 voor zich liet afdrukken. Lang hield dit record evenwel niet stand, want al in de volgende rit bracht de Rus Kositsjkin het op 7.45.8. De Noor Moe zorgde daarna voor een uiterst verrassen de rit die de stopwatches deed stilstaan op 7.38.6., een verbetering dus van ruim zeven seconden. In de zesde rit won de Nederlander Ver kerk weliswaar van zijn tegenstander Bak uit Noord-Korea, maar zijn 7.51.1 beteken de in dit sterke gezelschap niemendal, ook al was het dan een nieuwe Nederland se recordtijd. De wereldtijd van Moe was uiteraard een richtpunt voor de andere rijders, waarbij echter steeds duidelijker bleek dat de prestatie van de Noor een zeer grote bleek. Zo kwam Jonny Nilsson op 7.48.4, een tijd die na tien ritten goed was voor de vijfde plaats. Verkerk stond toen op de zesde plaats. De eerste vier waren toen: Moe, Maier, Kositsjkin en Strutz. Het belangrijkste deel uit de wedstrijd reeks volgde na twaalf uur toen achter eenvolgens de grote rijders Ivar Nilsson, Knut Johannessen en de Nederlander Ru- die Liebrechts in ritten tegen onbeteke nende tegenstanders in de baan kwamen. Ivar verdrong Cees Verkerk van de zesde plaats in het klassement met een tijd van 7.49.waarna de Europese kampioen Knut Johannessen een verwoede strijd leverde tegen die altijd nog onbereikbaar gebleken tijd van de negentienjarige Moe. De tien jaar oudere landgenoot van Moe bleef in de eerste helft van de rit ongeveer seconde achter op de tussentijden van Moe, maar in de tweede helft snoepte Knut daar beetje voor beetje af. Met zijn enorme, krachtige slagen liep hij in op de tijd van zijn landgenoot, lange tijd bleef hij dezelfde tussentijden maken, maar in de laatste ronde greep Knut zijn kans en kwam uiteindelijk uitgeput, maar met een betere tijd over de eindstreep: 7.38.6! Liebrechts begon heel teleurstellend met tussentijden die slechter waren dan bij voorbeeld Cees Verkerk: de 1800 meter in 2.51.6De 3800 meter ging in 5.57.- en hij had toen zijn tegenstander Martos (Hongarije) al ingehaald, maar de tijd werd er niet beter door. Hij finishte in 7 min. 50,9 waarmede hij toen de achtste plaats innam. Geen medaille dus voor Liebrechts, evenmin als Verkerk die na de vijftiende rit de negende plaats innam. Een overzicht van de zaal in het Haagse perscentrum Nieuwspoort waar de directeur van de regerings voorlichtingsdienst, dr. hammers, in de nacht van dinsdag op woensdag een persconferentie heeft gehouden naar aanleiding van de geruchten die in verband met prinses Irene de ronde deden. Koningin Juliana heeft gisteravond de volgende toespraak gehouden over de radiozenders Hilversum I en II en over het geluidskanaal van de tele visie: „Ik heb er behoefte aan, u mede namens mijn man iets te zeggen. De laatste tijd is er veel gesproken en geschreven over onze dochter Irene. Er is een grote belangstelling getoond in haar plannen voor de toekomst. Wij hadden u zo graag eerder deel genoot van die plannen willen maken. Maar dit kon werkelijk niet, vanwege de heuglijke mogelijkheid van een verloving. Dit zult u kunnen be grijpen. Maar nu moeten wij u helaas zeg gen, dat onze dochter Irene ons van middag heeft medegedeeld, dat deze verloving geen doorgang zal vinden. U zult meevoelen, dat onze dochter thans een bijzonder moeilijke tijd doormaakt. Wij doen daarom een dringend be roep op u allen, om haar de rust te gunnen, waaraan zij onder deze om standigheden zo zeer behoefte heeft. Wij hopen onze dochter binnenkort weer in ons midden te zien". AUTOMOBIELBEDRIJF BOTERMARKT 5 - HAARLEM Telefoon 10399 - 20449 Verwachting tot morgenavond: Vannacht plaatselijk lichte vorst. Morgen overdag over het alge meen zonnig weer met slechts hier en daar een bui. In het bin nenland matige tot zwakke aan de kust nog krachtige noordwes telijke wind. Dezelfde middag- temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I 1 1 T 1 I 1 T IT* i Verschijnt dagelijks heh op zon-en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-il u. I IJ III J I 1 J ^^7 I V M li I IJ III Abonnement pei week 75 cent, per kwartaal Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post 10.25. Losse Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERW IJ K EN OMGEVING nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. a i» i, a j Giro-rekerung IJ muider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Franklin: Men zegt: „Het is niet om mezelf in de hoogte te steken, maar"en dan komt het zichzelf omhoogsteken.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1