Insuline langs chemische weg Haast niet te geloven... VAN NELLE'S ^Afternoon theebuiltjes Britse koningin ontvangt Russische kosmonaute Franse ministers krijgen per post drie ton aardappels in zakjes van een kilo WERELDNIEUWS r Van dag tot dag Ontwapening in drie fasen voorgesteld Radarantenne in Verenigde Staten Overheidspersoneel in Italië staakt Maleisisch gesprek vandaag begonnen Weer gaat adviseur van Kennedy heen Satelliet tast de zonnevlekken af In Kwiloe branden vele dorpen Dit wordt onze mooiste huwelijksreis eieren ^^PraatótccL WOENSDAG 5 FEBRUARI 1964 3 garantie Maar 't is een feit dat je met één zo'n Van Nelle's theebuiltje 'n hele familiepot geurige, krachtige thee kunt zetten. Dat komt, doordat het heerlijke aroma en de fijne smaak van Van Nelle's Afternoon melange in dit theebuiltje extra geconcentreerd bewaard blijven. Afternoon theebuiltjes Gouden medaille voor l alentina Nikolajeva Robert Kennedy wil gaan doceren H Op de Cri Stellweg Bonn heeft voor de tweede maal in nog geen jaar tijd gedemonstreerd hoe het nu bepaald niet moet op het stuk van de ge meenschappelijke landbouwpolitiek. Was het in augustus j.l. de komkommerinvoer stop, die onze agrarische exporteurs een strop van enkele miljoenen gulden bezorg de, gisteren nam de Westduitse regering, naar men mag aannemen wederom onder druk van Duitse agrarische groepen, het besluit om van vrijdag af de invoer van eieren aan vergunningen te binden. Hier door krijgen onze pluimveehouderij en eierenhandel, die in 1963 voor een kwart miljard gulden over de oostgrens expor teerden een klap, die hun toch al niet ge makkelijke positie aanzienlijk zal verslech teren. De oorzaak van de Duitse maatregel moet worden gezocht in de snel groeien de eierenproduktie in de Bondsrepubliek. In nog geen 3 jaar tijd steeg de produktie daar met 2 miljard stuks. Hierdoor daal de de marktprijs tot onder de kostprijs en deze marktverstoring brengt Bonn tot maatregelen, die in strijd zijn met letter en geest van het E.E.G.-verdrag. Het doet een beroep op de ontsnappingsclausule in de E.E.G.-verordening voor eieren, waar in echter duidelijk staat, dat alleen maat regelen mogen worden genomen als de moeilijkheden op de eigen markt worden veroorzaakt door een gestegen invoer. Formeel juridisch staat ons land dus sterk als het straks bij de Europese com missie om intrekking van de Duitse maat regelen zal vragen. Hoe het in feite zal aflopen dient te worden afgewacht. Maar hoe de uitslag ook mag zijn, zij zal niet in staat zijn de onfrisse smaak weg te ne men die dit staaltje van hernieuwd on- Europees denken wederom heeft opgele verd. Volgens de Züricher Zeitung hebben de autoriteiten van Californië besloten, dras tisch een eind te maken aan de snel toenemende luchtverontreiniging in dit Amerikaanse district, aangezien de ge zondheid van de bewoners dezer streek gevaar loopt. Het euvel wordt veroorzaakt door verbrande en niet verbrande gassen uit motoren op de weg. Het intensieve ver keer in Californië produceert enorme hoe veelheden uitlaatgassen, die door de klima tologische omstandigheden ter plaatse moeilijk oplossen. Het bergachtige achter land houdt de zuiverende zeewinden tegen en de gassen verbinden zich met mist of zware lucht tot een giftige atmosfeer, die 't Califomische leven danig verpest. De autoriteiten hebben nu een regeling ontworpen, die erop gericht is dat na ver loop van enkele jaren alle auto's voorzien zullen zijn van een installatie, waardoor onverbrande gassen worden opgevangen en opnieuw door de verbrandingsruimte van de motoren gevoerd.Ofschoon de toepassing hiervan al heel wat verlichting zal geven, is daarmee nog niets veranderd aan de uitlaasgassen die normaal verbrandingspro- dukt van de motoren zijn. Ook hiervoor worden echter technische systemen uitge dacht, die ongeveer eind 1964 aan de markt zullen komen, zodat dan ook de verbran de gassen van explosiemotoren hun scha delijke invloed op de in te ademen lucht geleidelijk zullen verliezen. De Züricher Zeitung hoopt, dat het Ca lifomische voorbeeld navolging zal krijgen, aangezien ook elders op de wereld de „ver gaste" lucht een wezenlijke bedreiging van de gezondheid vormt, vooral in kleine, en ge binnensteden met veel zwaar verkeer (zoals in de meeste Nederlandse steden dus). Wij hopen dat ook in Nederland hier voor spoedig algemene attentie zal ont staan, een even sterke attentie als het ro ken bijvoorbeeld heeft gekregen. Merk waardig is trouwens, dat de toeneming van sterfgevallen door longkanker, die vol gens de statistieken parallel loopt met de toeneming van 't sigarettenverbruik, even eens ongeveer parallel loopt met de toe neming van het aantal auto's op de weg. Wij willen daar niets mee suggereren, maar wel bewijst het dat zelfs de beste statistiek niet altijd volledig uitsluitsel geeft ten aanzien van datgene, wat men wil achterhalen. En het is ook duidelijk dat zelfs de prin- cipieelste niet-roker geen garantie tegen longkanker mag verwachten, ook al zou men dat uit de leuzen der anti-rokerscam pagne wel eens kunnen proeven. fides Uw garantie voor verrukkelijk fruit, het alTe^beste uit de topklasse. AKEN (Reuter) Westduitse onder zoekers hebben bekendgemaakt, dat zij er in zijn geslaagd insuline gedeeltelijk langs kunstmatige weg te bereiden. Insuline, dat een grote rol speelt in de behandeling van diabetici, werd tot dusver uitsluitend uit de pancreas van dieren gewonnen. GENEVE (AFP) Op de bijeenkomst van de ontwapeningsconferentie in Gene ve heeft de Rus Tsarapkin over de jong ste wijzigingen in het plan-Gromyko ge sproken. Volgens dit plan zou gedurende het ontwapeningsproces een „kernpara plu" gehandhaafd moeten worden als een aanvulende waarborg voor veiligheid, zoals door de vertegenwoordigers van de westelijke mogendheden wordt geëist. Verder zou er in het tweede van de drie voorgestelde stadia van ontwapening een controle moeten zijn op lanceerplaatsen. Tsarapkin drong er bij de leden van de commissie op aan een positieve houding aan te nemen. Hij zei dat reeds bijval was betuigd van Britse, Birmaanse, Egypti sche, Iraakse, Perzische, Indonesische, Cyprische, Malinese en Nigeriaanse zijde. WASHINGTON (AP) De Amerikaan se luchtmacht heeft bekendgemaakt, dat haar wetenschappelijke staf een ontwerp heeft ontwikkeld voor een radarantenne, die honderdmaal gevoeliger is dan 's we relds grootste radio-telescoop, die in no vember 1963 te Arecibo in Portorico in ge bruik is gesteld. Het bureau voor ruimteonderzoek van de luchtmacht zei dat de nieuwe antenne 10.000-maal gevoeliger zal zijn dan de ra- dioradartelescopen, die op het ogenblik algemeen in gebruik zijn bij Amerika's radio-astronomische research. Groot formaat Doos van 20 stuks 95 ct. TB 23 (Van onze correspondent) LONDEN De 26-jarige aantrekkelij ke en sympathieke Russin Valentina Ni kolajeva (Teresjkova), de eerste vrouwel- lijke ruimtevaarder, verklaarde dinsdag na aankomst in Londen dat zij zo spoe dig mogelijk na haar bevalling weer kos monaut wil zijn. Zy kwam naar Londen om de gouden medaille van het Britse Interplanetaire Genootschap in ontvangst te nemen. Het is voorlopig de laatste me daille die het Genootschap zal uitreiken. De volgende is bestemd voor de eerste man op de maan. Mevrouw Nikolajeva verklaarde glim lachend dat zij, indien zij ervoor zou wor den aangewezen, klaar is voor de eerste reis naar de maan. Zij had al eerder ge zegd dat haar baby geen enkel bezwaar zal zijn om met haar werk door te gaan: „Heel veel andere mensen hebben gezin nen zonder dat dit iets af doet aan hun dagelijkse arbeid". Haar man, Nikolajev, de derde Rus die in de ruimte kwam, was in de Sovjet- Unie gebleven waar hij examen moest doen. NEW YORK (AP) De Amerikaanse minister van Justitie Robert F. Kennedy overweegt na de verkiezingen van dit jaar, voor een jaar uit regeringsdienst te gaan om politieke wetenschappen te doceren. In een telegram uit Washington in The Journal Americain wordt gezegd, dat Ken nedy in een vraaggesprek verder mee deelde, dat hij onder geen omstandigheid zich tegenkandidaat zal stellen van zijn zwager, Sargent Shriver voor benoeming tot vice-president op een „open" conven tie in augustus. Hij ontkende echter niec de mogelijk heid dat hij zal streven naar benoeming tot vice-president of dit ambt zal aanne men als president Johson hem dit zou aanbieden. ROME (AFP) In Italië is een algeme ne staking van het overheidspersoneel en het spoorwegpersoneel begonnen. De ac tie, die 24 uur zal duren, is bedoeld om aan eisen voor herzieningen op het gebied van de arbeidsindeling en de lonen kracht bij te zetten. Plannen om toch een aantal treinen met militair personeel te laten rijden, heeft de overheid opgegeven om incidenten te ver mijden. Wel zullen de spoorwegen auto bussen laten rijden. Onder de stakers bevindt zich ook het personeel van de P.T.T. en het onderwijs. Onmisbare diensten, zoals die voor het ra dioverkeer met schepen, functioneren nor maal. Valentina verklaarde trots dat haar le ven aantoont dat vrouwen even fit zijn als mannen om in de ruimte te vliegen: „Ik wil alle mannen laten weten dat vrou wen hen niet met rust zullen laten zelfs niet in de ruimte". Deze uitspraak lokte daverend applaus uit van een groep Britse vrouwen dat bij de begroeting op het vliegveld aan wezig was. „Wilt u dat uw baby opgroeit als een kosmonaut?", zo werd gevraagd. „Het is erg moeilijk om dit te zeggen omdat het kind er nog niet eens is. Het zal zijn ei gen weg kiezen en zijn toekomst zelf be palen" Op de vraag wanneer de volgen de Russische ruimtevlucht kan worden verwacht, kwam het antwoord dat de Russen een goede traditie hebben name lijk „om als we iets hebben verricht het te zeggen, maar nooit te zeggen wat we zullen doen" Tenslotte dankte Valentina koningin Eli zabeth die ook in verwachting is voor de uitnodiging op Buckingham Palace te worden ontvangen, hetgeen vandaag zou gebeuren. „Ik ben vooral verheugd dat de koningin belangstelling heeft voor de ruimtevaart", zo zei zij. Valentina Nikolajeva werd by de Russische ambasade in Londen ver welkomd door kinderen die haar een bloemenhulde brachten. BANGKOK (Reuter) De ministers van Buitenlandse Zaken van Indonesië en de Philippijnen en de vice-premier van Ma leisië zullen de komende dagen opnieuw proberen de geschillen bij te leggen. De besprekingen volgen op de bemidde lingspogingen die de Amerikaanse minister van Justitie, Robert Kennedy, de vorige maand heeft gedaan en die leidden tot de afkondiging van een bestand in de grens- oorlog op Noord-Borneo en tot de toezeg ging van Indonesië dat ministeriële bespre kingen met Maleisie en de Philippijnen zouden worden geopend. Waarnemers verwachten dat de Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, zal aandringen op het verwij deren van de Britse troepen uit Maleisië en in het bijzonder uit Noord-Borneo. Pre sident Soekarno heeft de laatste dagen en kele malen gewezen op zijn opvatting: kwesties in Azië dienen door Aziaten te worden opgelost. De conferentie is vanochtend geopend door de minister van Buitenlandse Za ken van Thailand, Thanat Choman. De Philippijnse minister van Buitenland se Zaken, Salvador Lopez, zei bij zijn aankomst in Bangkok dat de komende be sprekingen van uitzonderlijk belang zijn. Mislukken ze, dan zal dit ernstige gevol gen hebben, zo verklaarde hij. De Philippijnen spelen bij het overleg deels een verzoenende rol. Als de minis ters tot overeenstemming komen zullen ze verslag uitbrengen aan hun regeringslei ders en mogelijk een topconferentie aan bevelen. Indonesische regeringsfunctionarissen zei den in Djakarta, te verwachten dat het overleg in Bangkok niet langer dan drie dagen zal duren. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse boerenfederatie die vele pijlen op haar boog blijkt te heb ben om de aandacht van de publieke opi nie en van de officiële autoriteiten op haar noden te vestigen, heeft met dat doel weer een nieuwe stunt ten beste gegeven. Uit alle streken van Frankrijk werden in zakjes van een kilo tonnen aardappels naar Parijs verstuurd waar ze vandaag, als aangetekende zending, bij de verschil lende ministeries werden besteld. Elke mi nister zal aan het einde van deze week, zo beloven de boerenleiders, ten minste drie ton aardappels ontvangen hebben waarvoor hij, of een van zijn ambtena ren, drieduizend ontvangststrookjes moet ondertekenen. Met die even gracieuze als originele attenties wensen de boeren de ministers opmerkzaam te maken op de noodzaak om de prijzen van de aardappe len te verhogen. „Ik houd van aardappelen", aldus pre mier Pompidou toen de eerste zakken aardappelen op zijn kantoor werden afge leverd. Pompidou zei tot zijn personeel dat hij de aardappelen aan sociale instel lingen zou doorzenden „om de normale stroom van producent naar consument niet te verstoren". WASHINGTON (Reuter) Dinsdag heeft weer één van de naaste medewerkers van wijlen president Kennedy zijn ontslag bij president Johnson ingediend. Timothy J. Reardon, bijzonder medewer ker van president Johnson en secretaris van het kabinet van de president, heeft 1 maart ontslag genomen om 'n functie te aanvaarden bij een regeringsbureau dat zich bezig houdt met spaarinstellingen. Theodore Sorenson, die president Ken nedy's redevoeringen schreef en Arthur Schlesinger jr., die de betrekkingen met de academische wereld onderhield, hebben reeds eerder ontslag genomen. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse marine heeft een satelliet in een baan om de aarde gebracht die de geleer den meer gegevens moet verschaffen over de activiteit van zonnevlekken. De datum van de lancering werd niet bekendgemaakt De satelliet zal gegevens uitzenden naar observatoria in dertien andere landen, waaronder Nederland. Amerikaanse geleerden verklaarden dat zij van de satelliet al inlichtingen hadden gekregen waaruit bleek dat de minimale activiteit van de zonnevlekken in de cyc lus van elf jaar spoedig wordt bereikt. De activiteit van de zonnevlekken heeft invloed op radioverbindingen en vormt mogelijk een gevaar voor ruimtereizigers. LEOPOLDSTAD (Reuter, AFP) In Kwiloe, het noordoostelijk deel van de Kongo, staan vijftien dorpen in brand. Benden jeugdige guerrilla's zijn over het gehele gebied verspreid. Een vliegtuig dat boven het gebied vloog, werd beschoten. Uit Leverstad zijn negen mannen en veertien vrouwen uit voorzorg geëvacueerd Vier nonnen wilden niet weg. Een woordvoerder van de Verenigde Na ties zei dat drie V.N.-helikopters naar hun basis Tsjikapa zijn teruggekeerd en dat de reddingsoperaties in de provincie als be ëindigd worden beschouwd, tenzij nieuwe oproepen om hulp worden gedaan. De hef- schroefvliegtuigen hebben 106 missionaris sen en onderwijzers van geïsoleerde pos ten in veiligheid gebracht. Wiens Olympus Wat een geschaats de laatste tijd! Het op Olympische voet geslepen glanzende staal krast door de kranten, de radio en over het televisiescherm. De schaats staat aan het gloren van iedere nieuwe dag via het ochtendblad op de deurmat; de schaats staat als laatste beeld aan het einde van de dag in het tweede filmoverzicht. Schaatsen krassen overal. Schaatsen snij den verplichte figuren en rietbergers, gaan verschrikkelijk hard achter een hou ten klosje aan en zomaar op weg naar een eindstreep en een man met een vlag. Ook zijn er ski's. Ski's suizen in sprongen van 70 meter en zo, in slaloms voor da mes en reuzenslaloms voor heren. Alles draait om en op de schaats en de ski. Het nieuws, de programmaindeling, de pa gina's en het praaije op straat en bij de haard richten zich naar het ijs. Met goedaardige dwang is het Olympi sche vuur ontsteken in Innsbruck en in alle harten. De commentatoren staan klaar om allen vóór te gaan in het roepen van Ai en Bravo, in het weeklagen van aaach en cooch alsook om het enige dat wij niet zien: de kleurtjes, te beschrijven. Geel is het rokje en paars het kostuum, rood zien de vertoornde Westduitsers, groen is de hoop en wit het ijs, Farah is in 't zwart en de prinses van Oranje in het blauw. Ze babbelen onverdroten de schaats en de ski en de slee, de ijsvlakte en de sneeuwvlakte aaneen. Ze gaan de volkeren vóór naar de Olym pische prestatie, ze zingen sonoor hei Morgenrood van het sportief ontwaken, zij lokken met Hameins gefluit groten en kleinen achter zich aan naar de bergen van het sportieve treffen. En alsof dat allemaal nog niet mooi genoeg is ko men ze ook nog volijverig aandragen met beschouwingen na en prognoses vooraf, met blikken vooruit en overpeinzingen achteraf aldus, (met kleine intermezzi voor een slokje water, een dutje en een snel le sprint langs alle welingelichte kringen en de strijders zelf) een dagprogramma vulelnd, de interesse wakker en de nieuws- bevoorrading in gesmeerde conditie hou dend. De Olympische strijd wordt, niet in de laatste plaats dankzij hen, op alle fron ten gestreden en Themistokles had zich in de handen gewreven als hij fiet gewe ten had. Themistokles had zich verkneu terd als hij kon zien welk een vlucht zijn spelletje genomen heeft. Zoveel grootser opgezet nu, zoveel massaler meebeleefd, zoveel feller gespeeld. Themistokles had zich wellicht ook wel geërgerd om het feit dat er geen treffen meer is op het gebied der schone kunsten, feit waar ook nu een enkeling wel eens rouwig om kan zijn. Is de luit dan minder dan de schaats, zeggen zij, de welgebouw de zin minder dan de tors van Marika Kilins, fraai gezang minder dan de fraaie dodenspiraal? Nou dan? Menigeen zou de Spelen wel weer uitgebreid willen zien tot andere sporten dan alleen de puur atle tische. Alle commentatoren zouden het graag willen verslaan en doorbabbelen naar ons thuis. Mr. Hilterman zou zeker te porren zijn om zich in een woorden strijd te werpen met USA's Walter Lip- mann. Het Olympisch vuur om zich op hoog, publiek niveau te meten met ande ren, sluimert in hen net zo goed. Siebe van der Zee hoeft het maar te ontste ken. Advertentie „Als we straks 25 jaar getrouwd zijn, willen mijn man en ik graag naar Israël", vertelt mevrouw J. Blanken, Kapelle- laan 113 te Roermond. „Ik ben daarvoor druk aan 't sparen. En dat gaat bij CO-OP ongemerkt. Dat dubbeltje extra bij elke gulden aan boodschappen merk je haast niet. Bovendien loopt je spaar geld met die fantastische hoge rente van 7 ook aardig op. Ik ben nu al aan mijn vijfde CO-OP Gezinsobligatie bezig. Op die manier heb ik het idee toch mee te verdienen. WaTit als moeder van 6 kin deren kun je natuurlijk niet buitenshuis gaan werken." J Steekpenningen. In Riga zijn twee oud-di recteuren van een warenhuis ter dood veroordeeld voor het aannemen van steekpenningen ten bedrage van 43.000 en 23.000 roebel bij het weggeven van baantjes. Vier anderen kregen gevange nisstraffen van tien tot vijftien jaar. Zigeuners. Op een landgoed bij Karlskoga in Midden-Zweden zal de eerste volks universiteit voor zigeuners in dat land worden ingericht. Eerste taak van deze volksuniversiteit zal zijn het onderwijs in lezen en schrijven. Voor onderdak wordt gezorgd met steun van de rege ring. Toerisme. Het Amerikaanse reisbureau American Express verwacht voor dit jaar een record in het internationale rei zigersverkeer. Verwacht wordt, dat 2.750.000 Amerikanen de vakantie in het buitenland zullen doorbrengen en dat het bezoekerscijfer voor de Verenigde Staten omhoog zal gaan tot 800.000, het grens verkeer via de Mexicaanse en Canadese grens niet meegerekend. Noodlanding. Een Boliviaans verkeers vliegtuig heeft dinsdag bij de grens met Argentinië een noodlanding moeten ma ken. Het toestel werd zwaar beschadigd. Van de 26 passagiers verloor er één het leven. Een passagier werd gewond. De bemanning bleef ongedeerd. Sigaretten. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft het gratis verstrekken van sigaretten in militaire hospitalen verboden. Het gebruik van tabaksproduk- ten blijft echter toegestaan in deze in stellingen. Drama. Een banketbakker in Fredericia, op het Deense eiland Jutland, heeft zijn drie kinderen vermoord en zijn vrouw zwaar gewond. Na een jachtpartij kre gen de echtelieden in de auto ruzie, waarop de man het jachtgeweer op zijn vluchtende vrouw richtte, die aan beide benen werd gewond. Later werden de lijken van de drie kinderen, vier, twaalf en zestien jaar oud, in een sloot langs de weg gevonden. Oproep. De Britse filosoof en Nobelprijs winnaar lord Bertrand Russell heeft op geroepen een einde te maken aan de stelselmatige moord op de 250.000 Wa- toetsi in de republiek Roeanda in Mid- den-Afrika. Lort Russell richtte zijn op roep in het bijzonder tot keizer Haile Selassie van Ethiopië en premier Kaoen- da van Noord-Rhodesië. Haai. Onder de ogen van enige duizenden badgasten is maandag voor het strand van Punta-Arenas van Costa Rica een jongeman door een grote haai aangeval len. In enkele ogenblikko* was 't slacht offer verdwenen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3