Jernberg - de zorgde voor onverzettelijke verjaarscadeau Canadezen namen de leiding in de vierpersoons bobslee IJshockey toernooi telt nu nog vier kanshebbers voor „goud" Prinses Beatrix „interviewde" Sjoukje Alleen de kampioene zelf weet niets van toekomstplannen Afscheidsgeschenk in goud en reis naar Spelen in Tokio Klaas Schenk kan het niet laten Dat is niks", zei Liebrechts, en hij had gelijk ook Claudia schrok erg van Finse concurrente Winst zou eerste gouden plak betekenen OLYMPISCH ALLERLEI Medailleverdeling Tsjechen ontnamen VS laatste kans DONDERDAG 6 FEBRUARI 1964 15 R U C Vrijdag 7 februari Vladimir Rubashvili is overleden Belangrijke duels 4 t Sixten Jernberg had het tevoren aange kondigd: „Ik zal zelf voor mijn mooiste verjaardagscadeau zorgen". De ascetische Zweed heeft woensdag in Seefeld, daags voor zijn 35ste geboortedag, woord ge houden. In een briljant gelopen race zege vierde de onverzettelijke Scandinaviër ir, de hooggewaardeerde marathon op de ski. Niet alleen werd Jernberg door die prach- tische overwinning op de 50 km de suc cesvolste deelnemer aan de Noordse Olym pische skiwedstrijden sedert de tweede wereldoorlog, de triomf leverde hem ook een reis naar Tokio op, waar hij in ok tober als gast van Stockholm's Tidnin- gen, het grote dagblad uit de Zweedse hoofdstad, de Olympische Zomerspelen 'zal bijwonen. Voor de derde maal dus een gouden medaille voor de grote Sixten, die in 1956 de 50 kilometer van Cortina d'Ampezzo won en vier jaar later in Squaw Valley de hoogste eer op de 30 kilometer voor zich opeiste. Met waar meesterschap heeft de populaire Zweed zijn tegenstan ders woensdagmiddag bij felle kou in See feld bedwongen. Bij voorbaat stond al vast dat Talevi Hamaelainen, de lange Fin, die hem in Squaw Valley van de gouden medaille op de marathon af hield, ook nu zijn grote tegenstander zou zijn. Hamae lainen startte zelf verzekerd. De jeugd zou in de strijd-der-titanen met de ouderdom afrekenen. De Fin kreeg inderdaad Ben voorsprong. Na 10 km was het verschil met Jern berg, die als voorlaatste was gestart, juist 21 seconden. Met groot zelfvertrouwen ging de Olym pische kampioen van 1960 door. Toen de lopers na 25 km hun eerste ronde hadden afgelegd, was de voorsprong van Haemae- lainen uitgegroeid tot 54,1 sec. In het Zweedse kamp, waar de zenuwen wel tot het uiterste gespannen waren, toonde men zich nauwelijks nog ongerust: niemand kon immers zijn krachten op dit slopende nummer beter verdelen dan de grote Six ten. Geen moment zou Jernberg zich laten verleiden door een te hoog tempo. In de laatste 10 km zou hun landgenoot zijn gro te klasse pas tonen. Het kwam allemaal precies uit. Op 15 km voor het einde bedroeg het verschil nog maar 20 seconden. Haemaelainen toonde duidelijk vermoeidheidsverschijnse len. De beslissing was echter in feite ge vallen. Het zou echter een dramatische nederlaag voor de Fin worden. Op vijf ki lometer voor de finish keek Jernberg, die drie minuten later was gestart, de Fin in de rug. Even verhoogde Haemaelainen het tem po. De felle tegenwind sneed hem de adem bijna af. De prijs die Haemae lainen moest betalen was hoog, heel hoog. Jernberg gaf zijn rivaal geen kans om hem te blijven volgen. Steeds meer lopers passeerden de nu duidelijk uitgeputte Fin. Van de eerste plaats zakte hij in luttele kilometers naar de zestiende. Sixten Jernberg driemaal goud en drie maal zilver was door zijn enthousiaste supporters al uitgebreid gehuldigd en had de verslaggevers al uitvoerig verteld dat hij zijn prachtige loopbaan hier in See feld beëindigd had, toen eindelijk Kaemae- 19.30-20.00 u.: Nederlands commentaar op feiten en gebeurtenissen van de af gelopen dag, om kwart voor acht ge volgd door een door de Oostenrijkse tv vervaardigde samenvatting van de heden gehouden wedstrijden. 22.40-23.55 u.: Een door de Oostenrijkse tv vervaardigde samenvatting van de heden gehouden wedstrijden. Om tien over elf volgt een verslag van de ijs- hockeywedstrijd CanadaTsjecho- slowakije. 12.45-13.00 u. (Hilversum II): uitzending vanuit Innsbruck over de resultaten van de 10.000 meter heren. 13.30-14.20 u. (Hilversum II): het pro gramma wordt onderbroken voor verslagen en beschouwingen vanuit Innsbruck. 22.20-22.30 u. (Hilversum II): uitzending vanuit Innsbruck. lainen de finish passeerde. Ontmoedigd en uitgeput zocht hij de weg naar zijn team genoten. Geen troost kon nog baten. Een nederlaag had hij kunnen verdragen, deze afstraffing niet. Klaas Schenk, jarenlang coach van de Nederlandse schaatsploeg, die thans als gast van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders bond met zijn vrouw de Olympische Winterspelen in Innsbruck bij woont, stond woensdag tijdens de 5000 me ter op een vertrouwde plaats: tussen de coaches bij de kruising. Naast Kees Broekman, die als coach op treedt van de Italianen, en Henk Lamberts en Jan Charisius van de Nederlandse ploeg trad Klaas Schenk als leidsman op voor de Engelsen Malkin en Bullen. En niet zonder succes. Van de 42 deelnemers ein digde Terence Malkin, die tegen de Olym pische kampioen Knut Johannesen reed, als zestiende met een tijd van 7.59.4, zijn beste persoonlijke prestatie op deze af stand, terwijl Anthony Bullen in het klas sement de 22ste plaats inneemt met 8.12.4. Klaas Schenk mag als coach van de Nederlandse schaatsploeg zijn vertrokken, in de internationale schaatswereld neemt hij nog steeds een belangrijke plaats in. We ervaren het elke dag weer in Inns bruck. „Maar vreemd is het wel, zo met je vrouw zo'n lange tijd samen in de win ter op te trekken", vertelde Schenk ons bij de loting voor de 5000 meter, waar hij door Sven Loftman, de vice-voorzitter van de International Skating Union en de grote man van het hardrijden, ook niet onopgemerkt bleef. Klaas Schenk kon voor Nederland echter ook het goede lot niet trekken. Vier gelukkige deelnemers aan de Spelen: boven de veteraan Sixten Jernberg, onder het Noorse drietal dat de 5000 meter hardrijden be heerste, v.l.n.r. Moe, Johannesen en Maier. yy Liebrechts was gisteren de meest te leurgestelde man in Innsbruck na zijn rit op de 5000 meter. Hij smeet in de kleed kamer driftig zijn schaatsbeschermers te gen de vloer. „Hoeveel sta ik nu? Acht ste. Dat zal ik dan wel blijven ook". Liebrechts herhaalde het nog eens „acht ste". En. zijn hoofd schuddend zei hij: „Dat is toch niks". Bij Liebrechts kwam het er niet uit. „Ik heb alles gegeven, geloof me, maar het liep gewoon niet". Nietig en teleurstellend stak Liebrechts af in die strijd over 5000 meter. Op eigen verzoek gezet op een schema van 7.34.0 „Ik wil Olympisch kampioen worden en het wereldrecord breken" werd zijn optreden, afgaande op zijn eigen woorden en gezien in de omlijsting van zijn tegen standers een (om het populair te zeggen) „flop". Al heel spoedig lag hij ver achter op zijn schema en de concurrentie. Als ware hij totaal ongeïnteresseerd, zo trok hij zijn rondjes. De Nederlanders aan de kant, die hem in het begin nog wat steun gaven met hun aanmoedigingen lieten hem los. Liebrechts, begaafd met schaatstalenten als maar weinigen, mist de geestdrift, de persoonlijkheid om tot een groot kampioen uit te groeien. Welk een verschil met Johannesen, deze strijd bare figuur, die zich in een wedstrijd tot het uiterste geeft, ja meer dan dat. Wel haast nimmer kwam het onderscheid tus sen deze twee zo sterk tot uiting als ditmaal, nu zij vlak na elkaar reden, de een met slechts één doel voor ogen: de gouden medaille, de ander met grote woor den, maar zonder wil. Typerend is het antwoord dat hij een dezer dagen gaf op de vraag wat hij nu het liefste reed: de 5000 of de 1500 m. Zijn antwoord: „de 1500 meter, dan ben ik gauwer klaar". Met deze mentaliteit wordt geen sport' man groot. Sport vraagt meer dan talent alleen. Claudia Bojarskich, een 24-jarige onder wijzeres uit Sverdlovsk, won woensdag haar tweede gouden medaille. Nadat zij reeds de 10 km cross country gewonnen had, zegevierde zij eveneens in de wed strijd over 5 km met slechts zeer weinig verschil op de Finse Mirja Lehtonen en wereldkampioene Aelvtina Koltchina (Rus land). De wedstrijd, die gehouden werd bij een temperatuur van 5 graden onder nul een harde wind, was een spannende race tussen de Russische Bojarskich en de 21- jarige boerendochter uit Finland, die na een keiharde strijd zich met een verschil van slechts 2.4 seconde tussen de beide Russinnen indrong. Vreugde in het Russische kamp over het succes van Claudia Bojarskich, die na afloop zeide halverwege de race erg ge schrokken te zijn van de Finse Mirja Leh tonen toen haar werd medegedeeld dat haar tegenstandster slechts anderhalve se conde achter lag. Puttend uit de laatste reserves vocht zij verbeten voor haar twee de gouden medaille en won. Vreugde ook bij de Finnen, die hun land genote omhelsden toen zij over de streep ging. Als 27ste gestart kwam zij in het spoor van de Russische wereldkampioene Alevtina Koltchina binnen, die als 24ste aan deze beproeving begon, en toen was het voor alles wat maar Fins was duidelijk, dat zij tot de medaillewinnaressen zou be horen. Vladimir Rubashvili, die in 1961 wereld kampioen worstelen vrije stijl in het ban- tamgewicht was en bij de Olympische Spelen 1960 de bronzen medaille in deze klasse veroverde, is bij een auto-ongeluk in Tiblisi op slag gedood. De 31-jarige afdelingschef van een vlieg tuigfabriek, de Canadees Victor Emery, is aan het stuur van zijn snelle vierper- soonsbob op weg om de onoverwinnelijke Italianen een tweede nederlaag te bezor gen. Immers, na de tweede en derde plaats achter winnaars Nash en Dixon, die de Italianen bij de tweepersoonsbob wedstrij den behaalden, heeft het team van Emery na de eerste twee manches een voorsprong zjj het zeer klein van 0.69 en 0,80 op de Italiaanse equipe met wereldkampioen Monti en de Oostenrijkers met stuurman Thaler. Een kleine voorsprong, inderdaad maar hun snelle starts met het 630 kg zware gevaarte imponeerden dermate, dat insiders geloven dat de Canadezen de beste kansen blijven behouden Het zou overigens de eerste gouden medaille voor Canada be tekenen bij bobwedstrijden, want daarvoor moesten zij zich altijd met lage klasse ringen tevreden stellen. De winnaars van de tweepersoonsbob. de Britten Nash en Dixon, maakten geen grootse indruk en de Italiaan Monti had moeite om zijn ergenis te onderdrukken. Ontevreden zocht hij het Olympische dorp weer op evenzeer als de tweede Italiaanse ploeg onder leiding van Zardini. De uit gangspositie ziet er als volgt uit: Emery ligt 0,69 seconden voor Monti, 0,90 secon den voor Thaler, 0,90 seconden voor de Duitser Schelle, 1,20 seconden voor de Amerikaan Hickey, 1,24 voor Zardini en 1,33 seconden voor McKillip. De stand na twee manches, vandaag wordt de derde en vrijdag de vierde man che gehouden, luidt: 1. Canada I (Emery) 2.06,81 min. (1.02,99 1.03,82); 2. Italië II (Monti) 2.07,50 (1.03,43 1.04,07); 3. Oosten rijk I (Thaler) 2.07,61 (1.03,67 1.03,94) 4. Duitsland I (Schelle) 2.07,71 (1.04,21 1.03,50); 5. Ver. Staten I (Hickey) 2.08,01 (1.03,90 1.04,11); Italië I (Zardini) 2.08,05 (1.03,95 1.04,10i7. Ver. Staten II (Mc Killip) 2.08,14 (1.03.92 1.04,22); 8. Zweden (Holmstroem) 2.08,30 (1.04,26 1.04,04); 9, Zwitserland II (Kiesel) 2.08,87 (1.04,33 1.04,54); 10. Duitsland II (Woermann) 2.08,89 (1.04,47 1.04,42). Drie grote kasten herbergen in Lima, de woonplaats van de 34-jarige Zweedse skicrack Sixten Jernberg, alle prijzen die hij in zijn leven heeft gewonnen. Wanneer dat zo doorgaat", zei een Zweedse journalist, „dan zal hij moeten uitbouwen". Juichend en uitge laten waren de Zweden na afloop van de 50 km cross-country, de grootste menselijke uithoudingsproef bij de Olympische Winterspelen, die door Six ten Jernberg werd gewonnen voor zijn landgenoot Assar Roenlund en de Fin Arto Tiainen. De geschiedenis van de cross-country op ski's wordt de laatste 10 jaar gescheven door de Fin Veikko Hakulinen en de Zweed Sixten Jern berg. Beiden waren deelnemers aan 3 Olympische Spelen, beiden wonnen meerdere medailles en talrijke titels. Maar Sixten Jernberg zorgde met zijn zege in Innsbruck voor een prestatie die nog nimmer in de geschiedenis van de Spelen is voorgekomen. Driemaal goud, driemaal zilver en driemaal brons sinds 1956 in Cortina d'Ampezzo een fantas tisch resultaat van de bosbeheerder die in een voortreffelijke lichamelijke con ditie eindigde. Een dag voor zijn vijfen dertigste levensjaar bezorgde hij zich zelf zijn verjaardagscadeau. Een pres tatie waarvoor een ieder diep de hoed moet afnemen. De plaatselijke middenstand was ver zocht de prijzen tijdens de Olympische Winterspelen op het normale peil te houden. Een Duitse journalist, die voor de Spelen in Innsbruck was, betaalde toen in 'n café voor bepaalde consump ties 48 schilling 6.75). Toen de Spelen geopend werden betaalde hij in hetzelf de café voor dezelfde consumptie 75 schilling 10.50). In Innsbruck lopen de organisatoren weer met een lachend gezicht rond. Na dat drie dagen lang de föhn de stad be heerste, waardoor de ski-pistes zwarte plekken vertoonde en het rodelen en bobsleën moest worden afgelast, werd er woensdag een temperatuur van vijf graden onder nul gemeten. De toeschou wers hebben nu onder een heerlijke zon bij vriesweer naar de verrichtingen van de Olympische atleten kunnen kijken. In de gecombineerde Duitse Olym pische ploeg is niet alles koek en ei. Oostduitse officials deelden Westduitse televisie-mensen mede, dat wanneer zij een interview met de rodelers zouden willen hebben, er bij diende te worden gezegd dat de gouden overwinnaars uit de Duitse Democratische Republiek kwamen. De uitzending ging niet door. In totaal hebben nu 576.000 personen de zes voorbije dagen genoten van het Olympisch ijssportfestijn. En niet te vergeten de miljoenen die al dagen lang aan het televisietoestel gekluisterd zitten. goud Rusland 8 Frankrijk 3 Finland 3 Noorwegen 2 Duitsland 2 Oostenrijk 4.2 Zweden 1 Amerika 1 Groot-Brittsnnië 1 Nederland 1 Italië - Noord-Korea - Canada - zilver 8 3 2 5 3 3 1 1 brom 5 2 3 3 2 1 1 In een hard, maar over het algemeen fair duel heeft de sterke ijshockeyploeg van Tsjechoslowakije woensdagavond voor 1.000 toeschouwers Amerika de laatste kans op een medaille ontnomen. Met 7-1 zegevierden de Tsjechen die tot de 10de minuut van de tweede speeltijd moesten Toen woensdagmorgen in Innsbruck de Olympische 5000 meter werd gereden, bevond zich onder de talrijke Neder landse toeschouwers een drietal charmante jongedames: prinses Beatrix, prinses Margriet en de „gouden" Sjoukje Dijkstra. Hal verwege het laatste rechte eind van de baan, onderaan de over volle tribunes op stoelen ge zeten, volgden zij met veel in teresse het geweld van de No ren, het dappere rijden van Ver kerk en de helaas zo teleur stellende rit van Liebrechts. De beide prinsessen waren gekleed in bruine 'met bont af gezette mantels, Sjoukje in haar lichtblauwe jack met het oranje gouden embleem. De prinsessen, die een afspraak om te gaan skiën hadden afgezegd, toonden zich enthousiast over de presta ties, maar prinses Beatrix wilde toch ook van Sjoukje nog het een of ander over kunstrijden weten. En ook uit haar mond kwam ie al zo vaak gestelde vraag: „Wat ga je nu na dit seizoen doen?" Sjoukje lachte en ant woordde dat zij het echt nog niet met zekerheid kon zeggen. ,Ik wil natuurlijk graag door gaan Dit leven bevalt me best zo, maar ik behoor al tot de oudste deelnemers met mijn 22 jaar en het is altijd verstan dig er mee op te houden voor je hoogtepunt voorbij is Maar een besluit is er nog niet over ge vallen." Men kan deze dagen in Inns bruck geen krant open slaan of men komt een verhaal tegen over Sjoukje Dijkstra en haar toekomstplannen. De een weet het nog mooier te vertellen dan de ander. „Sjoukje Dijkstra stopt na Dortmund en gaat naar een show", staat in het ene blad. „Sjoukje wil nog doorgaan, maar mooie aanbiedingen liggen klaar", vermeldt de ander. „Ne derlandse ijskoningin gaat trou wen en wordt trainster in Am sterdam", was de vondst in een der bladen, die alle mogelijke moeite doen elkaar een „pri meur" af te snoepen en die de waarheid gaarne opofferen als het moet. Een dergelijke geruchtensfeer rond een grote ster is nu een maal niet tegen te houden, voor al niet wanneer die ster alle geklets niet met een positieve uitspraak de kop indrukt. Een der verhalen wil, dat Sjoukje na de wereldkampioen schappen in Dortmund instruc- trice wordt op de baan van Madison Square Garden in New York, maar een Engelse inge wijde in de kunstrijderij is er van overtuigd dat zij als zodanig gaat werken op de Richmond- Rink in Londen, waar haar trainer Arnold Gerschwiler dan directeur zou worden. Er zijn er echter ook die zeker weten dat Sjoukje zich zal aansluiten bij een der ijsrevues, waarbij men dan het onderling ernstig oneens is over de naam van het betreffende gezelschap. Het is een warwinkel van als feiten opgediende gissingen. Er zijn zoveel mogelijkheden opge noemd, dat een ervan op een bepaald moment wel raak zal zijn. Maar dat ogenblik is nog niet gekomen, want de waarheid die boven alle verhalen uitsteekt, lag in het antwoord opgesloten dat prinses Beatrix kreeg: Sjoukje weet het zelf absoluut nog niet. Er is nog geen besluit gevallen, niet omtrent het tijd stip waarop zij de wedstrijd sport vaarwel wil zeggen, noch over haar toekomstige bezig heden. Carol Heiss, de Olympische kampioene van 1960, die in Innsbruck als verslaggeefster van de Amerikaanse ABC-tele- visie aanwezig is, heeft tegen over ieder die luisteren wilde verkondigd, dat Sjoukje ermee moet ophouden en dat zij in een revue moet gaan schaatsen. Ook andere ingewijden geven als hun mening, dat zij na Dort mund, na vijf Europese, waar schijnlijk drie wereldtitels en een Olympisch kampioenschap te hebben behaald, de wed strijdsport vaarwel moet zeg gen „De jeugd komt haar, on der leiding van Petra Burka, naar de kroon steken", zeggen zij. „Sjoukje heeft nog met grote overmacht de Olympische titel gewonnen, de jury heeft haar beloond met hoge cijfers, maar hoe verdiend die cijfers ook waren, ergens zullen zij ook zeg gen: Dit is je top, hoger kun je niet komen. Ga nu weg en maak ruim baan voor de jongeren." Uit hetgeen Sjoukje prinses Beatrix zei, bleek dat zij inder daad niet van plan is te lang te blijven deelnemen. Maar „gou den" Sjoukje, die haar zware trainingsprogramma dagelijks met nog evenveel plezier af werkt als zes jaar geleden, die met verlangen uitziet naar iede re wedstrijd en zegt het alles bij elkaar een heerlijk leven te vin den, staat voor het probleem te moeten bepalen of die top nog niet een of twee jaar gehand haafd kan blijven, of 22 jaar inderdaad „oud" is voor een kunstrijdster die graag alles doet om in conditie te blijven. Een probleem, maar voorlopig heeft Sjoukje nog iets anders aan haar hoofd. Maandag gaat zij met Gerschwiler naar Davos om zich daar voor te bereiden op de strijd in Dortmund, die haar de derde wereldtitel zal kunnen brengen. wachten voordat Jiri Dolona de score kon openen. Vier kanshebbers voor het Olym pisch metaal telt het ijshockeytoernooi nu nog: Rusland, Canada, Zweden en Tsje choslowakije. Het was de dag van de hoge scores. Ca nada versloeg Finland, dat daardoor zijn theoretische kans op een medaille ver speelde, met 6-2, de Russen overspeelden Duitsland, dat met 10-0 ten onder ging, volkomen en Zweden had de score werd 12-0 niet het minste respect voor Zwit serland. Dat Amerika zijn kleine kans op een ereplaats tot het uiterste zou verdedigen, stond al heel snel vast. In de eerste speel tijd waren de Amerikanen enkele malen dicht bij een doelpunt. Vladimir Nadrchal, de voortreffelijke Tsjechische goalie, stond echter elk Amerikaans succes in de weg. Een uitstekende aanval leverde in de tiende minuut van de tweede speeltijd, de eerste treffer op. Een kostbare blunder van doelman Rupp maakte dat amper vier mi nuten later Gregor de score tot 2-0 kon op voeren. De voorsprong van de Tsjechen was op dat moment zeker niet geflatteerd. Amerika wist echter van geen wijken en poogde in de derde speeltijd de achter stand te verkleinen. Ook nu was Nadrchal het grote struikel blok voor de ploeg van de Verenigde Sta ten. Toen Cerny in de derde minuut de stand op 3-0 bracht, was de beslissing in feite gevallen. De Amerikaanse tegenstand verzwakte hierna waarna de Tsjechen toch nog de score tot 7-1 konden opvoeren. Vandaag is voor de ploegen van het A- toernooi een rustdag. Vrijdag wordt de wedstrijdenreeks voortgezet. De vier kans hebbers ontmoeten nog de volgende tegen standers vrijdag zaterdag Rusland: Zweden Canada Canada: Tsj.slow. Rusland Zweden: Rusland Tsj.slow. Tsj.slow.: Canada Zweden De stand in poule A is als volgt: 1. Rusland 2. Canada 3. Zweden 4. Tsj.slow. 5. Ver. Staten 6. Finland 7. Duitsland 8. Zwitserland 10 10 8 8 2 2 0 0 47- 6 29-11 37- 9 32-10 20-27 6-27 5-43 1-44

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 15